Piękny ogród jest integralną częścią domu i jego najbardziej reprezentacyjnym elementem. Zaprojektowanie tej przestrzeni wymaga wiedzy i cierpliwości, jednak przy niewielkim wysiłku każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi może się stać wyjątkowym. Serdecznie zapraszamy miłośników przyrody do zapuku książek o tym jak zakłada się i prowadzi ogród, rośliny ogrodowe, uprawa kwiatów i roślin jadalnych. Dzięki szerokiej ofercie poradników o prowadzeniu ogrodu dowiecie się Państwo jak z łatwością zaplanować urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki. Fachowe porady dotyczące uprawy kwiatów i roślin. Atlasy, encyklopedie, poradniki, albumy, katalogi pełne pięknych fotografii.
Czy warto założyć grządkę podwyższoną? Oczywiście! Kto choć raz spróbował tej formy ogrodnictwa, w kolejnym sezonie z pewnością do niej powróci. Grządka podwyższona to wiele korzyści. Pozwala uprawiać własne warzywa nawet na niewielkiej powierzchni - wystarczy balkon lub podwórze. Wcześniejszy wysiew, dłuższy okres wegetacyjny oraz optymalne warunki glebowe zapewniają lepsze zbiory niż w gruncie. Poza tym o wiele przyjemniej pielęgnować rośliny w wygodnej pozycji, a ładne skrzynie stanowią estetyczne urozmaicenie ogrodu. Dzięki poradnikowi początkujący ogrodnicy poradzą sobie z założeniem grządki i opieką nad nią, a bardziej doświadczeni zyskają liczne inspiracje i pogłębią wiedzę, na przykład o uprawach zimowych. W książce znajdziemy: - instrukcje budowy grządki podwyższonej oraz nakładki inspektowej - praktyczne zalecenia dotyczące uprawy roślin - podręczny katalog najpopularniejszych gatunków warzyw, ziół i drobnych krzewów owocowych - sześć wariantów grządki wraz z planami upraw na cały rok, zgodnie z kalendarzem fenologicznym.
Przyjeżdżamy do Żelazowej Woli po wzruszenia. Choć wiadomo, że cała posiadłość – dwór, którego już nie ma, oficyna zamieszkiwana przez Chopinów w istocie będąca dziełem późniejszych pokoleń, wystylizowana wedle ich gustu, jej bliższe i dalsze otoczenie – w zasadzie w niczym nie przypomina miejsca, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin, to wciąż jednak tworzy przestrzeń zapewniającą przeżycie wyjątkowej bliskości z kompozytorem.
Przyjeżdżamy po wiedzę – i oglądamy uważnie wnętrze Domu Urodzenia, troskliwie zagospodarowane ekspozycjami dążącymi do wykreowania jak najlepszej opowieści.
Przyjeżdżamy też w poszukiwaniu wytchnienia, czasu na refleksję, zwyczajnej przyjemności oddalenia się od codziennych zadań – i wtedy wkraczamy do Parku. Rozpostarty na ponad sześciu hektarach jest szczególnym dziełem sztuki, przemyślanym w każdym szczególe i zaaranżowanym, a zarazem naturalnym, niecodziennym modernistycznym pomnikiem ku czci Chopina.
Właśnie o Parku, a dokładniej o rosnących w nim setkach gatunków kwiatów i bylin, jest ta książka. Dajmy się poprowadzić wokół Chopinowskiego Domu Urodzenia, wypatrując kolejnych rabat, zapoznając się z wdzięcznymi imionami wypełniających je roślin, dowiadując się o ich historii, przyzwyczajeniach i funkcjach.
To pewne: kto raz spróbuje tak ubogaconej wędrówki po żelazowowolskim Parku, będzie chciał się dowiadywać o nim więcej i więcej, powracając doń o każdej porze roku.
Rozważania o ogrodach w kulturze europejskiej, zwłaszcza starożytnej, obecne w tej książce, mają z jednej strony przybliżyć tę problematykę, z drugiej zaś stanowią pewien pretekst i punkt wyjścia dla zagadnień szczególnie interesujących człowieka, czyli tematów egzystencjalnych, dotyczących sztuki dobrego życia. Dlatego też w kontekście fenomenu ogrodu pojawiają się różne odpowiedzi na pytanie najważniejsze, tzn. pytanie o drogę do szczęścia – już tu na ziemi bądź też po śmierci, w transcendentnym wymiarze rzeczywistości. Istotne jest, jakie wartości ukryte w ogrodach, mające tam swe źródło, potrafią tak przemienić życie człowieka, by doświadczył, bądź miał nadzieję na doświadczenie, „bycia szczęśliwym”, by w chaosie świata mógł odnaleźć siebie.
Grzegorz Żuk, fragment Wprowadzenia
Ogród przyjazny dla natury to przestrzeń tętniąca życiem. To miejsce, gdzie każda pora roku a nawet każdy miesiąc, tydzień czy dzień są inne, niepowtarzalne. W ogrodzie naturalnym nasza kontrola sprowadza się do minimum kosimy trawiaste ścieżki oraz krawędzie i sadzimy wybrane przez siebie gatunki roślin, ale pozwalamy, aby rośliny same rosły i nic nie zakłócało im kontaktów z pszczołami, motylami, ptakami, małymi zwierzętami, a wiatr, słońce i powietrze miały do nich nieograniczony dostęp. Pozwalamy, aby ogród żył swoim rytmem. Możemy ewentualnie mądrze pomóc mu w utrzymaniu jego świetności poprzez dokarmianie gleby materią organiczną, przycinanie martwych części roślin na wiosnę czy zapewnianie wody podczas okresów suszy. Ale nie uważamy się za szefa swojego ogrodu i wszystkiego co w nim żyje, a raczej jesteśmy jego wspólnikiem
W części szczegółowej znajdują się zdjęcia i informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin. Można w niej znaleźć opisy gatunków o ozdobnych liściach, kwiatach oraz owocach, roślin balkonowych, palm i paproci, storczyków, kaktusów i sukulentów. Polecamy również dział "cuda w doniczce", w którym uwzględniłem gatunki pod różnymi względami wyjątkowe, wprawiające w zachwyt. Ich uprawa może być ciekawym doświadczeniem.
Idealny ogród trudno sobie wyobrazić bez kwiatów - roślin jednorocznych, dwuletnich, wieloletnich i krzewinek, zachwycających bogactwem kształtów, kolorów i zapachów. Piękny ogród, wbrew pozorom, nie wymaga ogromnych nakładów pracy, zwłaszcza gdy pozna się podstawowe zasady dotyczące zakładania go. Większość roślin zaprezentowanych w tej publikacji jest łatwa w uprawie. Ich opisom i zdjęciom towarzyszą wskazówki dotyczące sadzenia, uprawy i pielęgnacji.
W części szczegółowej znajdują się zdjęcia i informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin. Można w niej znaleźć opisy gatunków o ozdobnych liściach, kwiatach oraz owocach, roślin balkonowych, palm i paproci, storczyków, kaktusów i sukulentów. Polecamy również dział "cuda w doniczce", w którym uwzględniłem gatunki pod różnymi względami wyjątkowe, wprawiające w zachwyt. Ich uprawa może być ciekawym doświadczeniem.
Idealny ogród to taki, w którym oprócz cieszących oko roślin ozdobnych rosną drzewa i krzewy owocowe. Te ostatnie też zresztą pełnią funkcję dekoracyjną, zwłaszcza w porach kwitnienia i owocowania. Aby plony były jak najobfitsze, a owoce zdrowe i smaczne, uprawianym okazom należy zapewnić jak najlepsze warunki i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.W tej broszurze przedstawiono najpopularniejsze gatunki owocowych drzew, krzewów i pnączy. Każdy opis zawiera wskazówki dotyczące uprawy, techniki cięcia i zastosowania danej rośliny. Niektóre opisy wzbogacono wypróbowanymi recepturami na smaczne przetwory.
Idealny ogród trudno sobie wyobrazić bez kwiatów - roślin jednorocznych, dwuletnich, wieloletnich i krzewinek, zachwycających bogactwem kształtów, kolorów i zapachów. Piękny ogród, wbrew pozorom, nie wymaga ogromnych nakładów pracy, zwłaszcza gdy pozna się podstawowe zasady dotyczące zakładania go. Większość roślin zaprezentowanych w tej publikacji jest łatwa w uprawie. Ich opisom i zdjęciom towarzyszą wskazówki dotyczące sadzenia, uprawy i pielęgnacji.
Nawet najmniejszy balkon i taras można zaaranżować tak, by stworzyć mały zielony azyl, zapewniający wytchnienie, cieszący oczy i wzbudzający podziw. Zaprezentowane w tej publikacji rośliny - uprawiane w skrzyniach na poręczach, na parapetach okiennych, w wiszących pojemnikach i wolno stojące krzewy - pozwolą wyczarować wymarzony zakątek, kwitnący od wiosny do późnej jesieni.
Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od XVIII do końca XX wieku. Omawia cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podane przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów. Tom 2 prezentuje ostatnie 250 lat rozwoju sztuki ogrodowej. Rok 2000 stanowi cezurę czasową dla przedstawianych ogrodów. Prezentuje zmiany w rozwoju sztuki ogrodowej, jakie zaszły w okresie ostatnich 250 lat w Europie: odejście od założeń ogrodowych, w których główną rolę odgrywała geometryzacja (w planie i bryle) i kształtowanie postaci ogrodu podporządkowane budowli oraz tworzenie parków krajobrazowych inspirowanych przez naturę. Opisuje także ogrody Chin i Japonii, których sposób tworzenia od początku niezmiennie wiązał się z wykorzystaniem wzorca natury i znacząco wpłynął na kształtowanie założeń ogrodowych w Europie w XVIII wieku. Ukazuje również tendencje i przemiany w rozwoju sztuki ogrodowej i krajobrazu w XIX i XX wieku, aż do zaistnienia rozwiązań postmodernistycznych. Całość wzbogacają przykłady najwybitniejszych obiektów ogrodowych. Książka polecana wszystkim miłośnikom sztuki ogrodowej; przydatna szczególnie studentom kierunków: architektura krajobrazu, architektura i urbanistyka, historia sztuki, a także pracownikom służb konserwatorskich, właścicielom i opiekunom historycznych parków i ogrodów, architektom krajobrazu oraz historykom sztuki.
Wspaniała, pięknie ilustrowana publikacja autorstwa Longina Majdeckiego, wybitnego znawcy sztuki ogrodowej, autora wielu projektów założeń ogrodowych, a także licznych publikacji naukowych poświęconych tej tematyce. Jedyna publikacja w języku polskim, w której omówiono rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. Tom 1 obejmuje ogrody od najstarszych powstałych w starożytności i średniowieczu aż po późny barok. Uwzględnia dzieje sztuki ogrodowej w Polsce i Europie oraz w ważniejszych ośrodkach na innych kontynentach ukazując zróżnicowanie dorobku twórczego oraz narastające z biegiem wieków silne wzajemne oddziaływanie. Przedstawia cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz najwybitniejsze parki i ogrody. Opisane ogrody zarówno te zachowane, jak i już nieistniejące to obiekty o wielkim znaczeniu dla rozwoju sztuki ogrodowej.
Poradnik dla tych, którzy chcą zbierać zioła, suszyć je, przetwarzać i wykorzystywać dla zdrowia i urody. Układ ziół w książce zgodny jest z kalendarzem zbiorów (od wiosny do jesieni). Autorka dokładnie opisuje sposób ich wykorzystania, dolegliwości, na które pomagają, podaje też sprawdzone przepisy na przygotowanie nalewek, naparów, maści i innych ziołowych specyfików. Prezentację roślin ubarwia opowieść o ich etnograficznym i historycznym znaczeniu.
"Od dziecka przesadzam i rozsiewam rośliny. Z czasem zostałem biologiem, później też projektantem ogrodów. Mam własny wielki ogród - poligon, na którym wcielam swoje idee w życie. Bardzo chciałbym dzięki tej książce zarazić was moją pasją".Pionierski na polskim rynku poradnik napisany z perspektywy praktyka, naukowca i entuzjasty ochrony bioróżnorodności. Autor opowiada w nim, czym jest dziki ogród i dlaczego warto go założyć, ile gatunków może zmieścić oraz co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy go planować.Zostało tu opisanych kilkaset gatunków roślin, które mogą pojawić się w dzikim ogrodzie: kwiatów, drzew, krzewów czy pnączy. Poza tym dowiemy, jak wędrują rośliny, jak sadzić drzewa i się nimi opiekować, jak tworzyć żywopłoty, a także jak wysiewać łąkę kwietną i kiedy ją kosić. Przeczytamy o łące leśnej, mokradłach, wrzosowiskach, leśnych wiosennych kwiatach, mchu, martwych drzewach i gatunkach inwazyjnych, których lepiej unikać. Poznamy również zwierzęta mieszkające w dzikim ogrodzie, ale przede wszystkim zrozumiemy, na czym polega bioróżnorodność i jej kształtowanie. Ta wyjątkowa książka o miłości do przyrody uczy, że nie zawsze trzeba się napracować, aby uzyskać piękny efekt. Czasem warto dać naturze wolność i zobaczyć, jak nas zaskoczy.Opowieść płynie wartko w łęgach albo kręci się w spokojnej wodzie olsów. Zielone serce i zieloną duszę Łukasza czuć w każdym słowie. "Dziki ogród tworzę po to, by nie musieć w nim pracować" - Łukasz, ogrodnik i przyrodnik, puszcza do nas oko. Jego głos powinien jednak dotrzeć do każdego, bo podpowiada właściwy kierunek ogrodniczej drogi. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Jak stworzyć niezwykły warzywnik Danuty Młoźniak to kolejnaznakomita i niezwykle praktyczna książka twórczyni portaluOGRODOWISKO i firmy GARDENARIUM i właścicielki ogrodów pokazowychw Przypkach. Pięknie ilustrowana i pełna pomysłowych rad publikacjapokazuje miłośnikom ogrodnictwa, jak uprawiać warzywa razem z roślinamiozdobnymi, aby ogród był użyteczny i piękny jednocześnie.Autorka kładzie nacisk na ekologiczną uprawę warzyw, z zastosowaniemwłasnoręcznie przygotowanego kompostu i wywarów z roślin, którechronią nasze uprawy przed atakami niepożądanych gości. Przekazujepraktyczne informacje o uprawie warzyw na podwyższonych grządkachi w skrzyniach oraz w przydomowych niedużych szklarniach.Książkę wyróżnia zwięzłość i konkretność porad, a jej wielkim atutem sąpiękne zdjęcia i autorskie projekty ogródków warzywnych.
Danuta Młoźniak projektantka i właścicielka ogrodów proponujeniezwykle praktyczny roczny harmonogram prac, który ma pomócwszystkim wielbicielom grzebania w ziemi dobrze zaplanować czaspoświęcony swojemu ogrodowi marzeń. W książce znajdują się ułożonechronologicznie wskazówki dotyczące wielu aspektów prac ogrodowychoraz rozmaitych roślin. Czytelnik może wybierać spośród proponowanychniezawodnych rad według własnych potrzeb i zainteresowań.Bardzo ciekawym uzupełnieniem książki są rozdziały o roślinach modnychw danym miesiącu, czyli tych, które koniecznie należy mieć na rabatach,gdyż nie tylko najpiękniej zdobią ogród w czasie pełni swego kwitnienia, aletakże w pozostałych porach roku.Stosując rady Autorki możemy mieć pewność, że nasz ogród marzeńpozostanie piękny przez cały rok.
O dzikiej przyrodzie wokół nasWystarczy kilka drobnych zmian, aby spłachetek ziemi stał się rozległą siecią maleńkich rezerwatów przyrody.Ogrody i parki, szczeliny w chodniku i doniczki. Gdziekolwiek jesteśmy, w odległości kilku kroków od nas żyją dżdżownice, stonogi, muchy, rybiki, komary, osy, chrząszcze, myszy, ryjówki i wiele, wiele więcej fascynujących stworzeń.Dave Goulson pokazuje niesamowite, a czasem dziwne życie tych zwierząt. Zaprasza do pokopania w pryzmie kompostu, zajrzenia pod kępę trawy i zanurkowania w ogrodowym stawie. Wyjaśnia, jak nasze życie a ostatecznie losy ludzkości są nierozerwalnie splecione z najmniejszymi i niedocenianymi bohaterami świata przyrody.Bada też szkody wyrządzone przez komercyjne ogrodnictwo: intensywnie hodowane rośliny w jednorazowych plastikowych doniczkach, spryskiwane pestycydami i uprawiane w torfie wyciętym z ziemi.Dziś, kiedy ponad trzy czwarte ludzi mieszka w miastach, wiele osób straciło kontakt ze światem przyrody. Zapomnieliśmy o ziemi. Dave Goulson odwraca ten trend i ponownie łączy nas z dziką przyrodą.Bestseller Sunday TimesaTwój ogród jest bogaty jak bank centralny. Tyle że skarbem w nim jest nie złoto, a życie. Ogród to także tętniąca życiem struktura przypominająca wysoko rozwiniętą metropolię. Dave Goulson znakomicie oprowadza po jej meandrach.Maja PopielarskaGoulson jest mistrzem intrygujących szczegółów. Dżungla w ogrodzie otwiera oczy, a entuzjazm Goulsona jest zaraźliwy. To człowiek, z którym po prostu chciałoby się łazić po ogrodzie i słuchać o tych wszystkich cudach.The TimesTa książka nauczy was wiele o stworzeniach, które żyją tuż za drzwiami i tylko czekają, żeby je poznać.Sunday TimesWspaniała. Tę książkę powinien przeczytać każdy, nie tylko ogrodnik.ObserverKrzepiąca książka o cudach natury.The TimesDave Goulson (ur. 1965) brytyjski biolog, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody i profesor biologii (zajmuje się ewolucją, zachowaniem zwierząt i środowiskiem) na uniwersytecie w Sussex. Specjalizuje się w ekologii i ochronie trzmieli. Rozpoczął karierę naukową w 1995 roku w Southampton jako wykładowca biologii. W 2006 roku został profesorem i przeniósł się na uniwersytet w Stirling. W 2010 roku Rada do Spraw Biotechnologii i Nauk Biologicznych (BBSRC) przyznała mu tytuł Innowatora Roku. W 2015 roku trafił na listę Bohaterów Ochrony Przyrody stworzoną przez BBC Wildlife Magazine. Jest autorem ponad 230 artykułów oraz czterech książek popularnonaukowych i laureatem wielu nagród za wkład w ochronę przyrody. Jego książkę Żądła rządzą (Marginesy 2017) nominowano do Samuel Johnson Prize. W Marginesach ukazała się także świetnie przyjęta Łąka (2018).
Poradnik o ogrodowym designie i inspirujący duchowy przewodnikWizja jutra, w którym odzyskamy utraconą jedność z przyrodąDawniej ludzie i natura żyli razem niczym jedna rodzina. W harmonii, szczęściu i zdrowiu. Wydawać by się mogło, że to epoka, która bezpowrotnie minęła.Spójrzcie jednak na ogrody Mary Reynolds, zaczynając od inspirowanego wierszem W.B. Yeatsa zjawiskowego projektu do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, a zobaczycie przesycone magią, pulsujące dobroczynną energią miejsca przebudzenia oraz głębokiej przemiany. Potraktowana z szacunkiem ziemia odzyskuje pierwotną witalność i odwdzięcza się hojnie swoim opiekunom, obdarzając ich poczuciem bezpieczeństwa i pełni.Mary odnalazła inspirację w leśnych zakątkach rodzimej Irlandii. Fachową wiedzę ogrodniczą połączyła z intuicją, dawne rytuały i mądrość przodków z ekologicznymi rozwiązaniami, wsłuchując się przy tym uważnie w potrzeby samej ziemi. Ogrodowe przebudzenie daje nam nadzieję na lepszą przyszłość, w której zjednoczeni z przyrodą odkryjemy, kim naprawdę jesteśmy, i osiągniemy upragniony dobrostan. Bo przecież natura trzyma za nas kciuki.Książka zawiera wspaniałe ilustracje Ruth Evans.
Cykl moich biodynamicznych poradników księżycowych kończy w tym roku 15 lat! Każdy jubileusz jest powodem do radości. Mnie jednak najbardziej cieszą nie wszystkie wydane do tej pory numery, lecz to, że mają stałą i wierną grupę czytelników. Z myślą o nich z niesłabnącym entuzjazmem siadam, by napisać o tym, co nowego mnie w ogrodach urzeka, zastanawia, a niekiedy zatrważa. Dzielę się wiedzą o problemach, z którymi się borykam, interesujących nowych roślinach i sposobach pielęgnacji. Wielu amatorów ogrodnictwa zadawało mi pytania na temat tego, czy ten Księżyc w ogóle ma jakieś znaczenie, czy zwyczajnie działa. Jeśli cykl poradników ma już tyle lat, a rzesza wiernych odbiorców wciąż jest, to chyba odpowiedź na pytanie wydaje się oczywista. Jako autor mogę jedynie to potwierdzić i przestrzec, by do księżycowo-ogrodowych zależności podchodzić jednak z dystansem! To znaczy warto stosować się do wskazówek, których udzielam w części poradnikowej i w opisie prac proponowanych na kolejne dni w roku. Już sam fakt wykonania ich na czas jest połową sukcesu. Jeśli dorzucimy później odpowiednią pielęgnację tego, co posadziliśmy, a księżyc okrasi całokształt swoim srebrnym czarem, to możemy spodziewać się sukcesu. Niech będzie nim zbiór pięknych kwiatów, przywilej podziwiania cudnych rabat, zbiory pysznych warzyw, wyśmienitych owoców albo aromatycznych ziół. Poradnik Wpływ Księżyca 2022 zawiera tak jak i poprzednie roczniki mnóstwo wyczerpujących, prosto podanych i łatwych w zastosowaniu rad, przydatnych dla każdego ogrodnika amatora.
Witold Czuksanow
Utrzymanie zdrowego, wspaniałego ogrodu nie musi sprawiać użytkownikom wiele trudu. Odnoszący sukces autorzy Johanna Paungger i Thomas Poppe pokazują, że najważniejszym elementem w ogrodzie jest sztuka zastosowania właściwego czasu i harmonii między człowiekiem a przyrodą. Kto weźmie sobie do serca te kilka zasad, będzie wkrótce mógł cieszyć się bujnym, żywym ogrodem. Autorzy przekazują Czytelnikom swoje bogate doświadczenie – wiedzę o praktycznym wykorzystaniu właściwego czasu w ogrodzie i przyrodzie. Uprawiając ogród w zgodzie z rytmami Księżyca będziemy mogli zrezygnować z nawozów i pestycydów, otrzymując owoce ziemi o żywej, ekologicznej jakości. Będziemy mogli rozkoszować się bujnością kwiatów i zachowamy delikatną równowagę z przyrodą. W Ogrodzie tętniącym życiem Czytelnicy znajdą praktyczne porady i wskazówki na temat właściwego czasu siania, sadzenia i zbiorów, możliwości uniknięcia wielu uciążliwych prac, sposobów utrzymania zdrowej gleby, jednym słowem sposobów przemiany swojego ogrodu w mały raj. Johanna Paungger dorastała w bliskiej znajomości rytmów Księżyca i przyrody. Dziadek przekazał jej swoją głęboką wiedzę o zdrowym życiu i sposobach utrzymania go do późnej starości. Thomas Poppe to autor i tłumacz, zajmujący się od wielu lat wpływami rytmów Księżyca na codzienne życie. Wspólnie napisali cieszące się wielkim powodzeniem książki: O właściwym czasie, Własną siłą i Wszystko dozwolone, które podniosły do rangi modnego trendu budzącą się wszędzie świadomość zdrowia oraz właściwego i harmonijnego współżycia z Naturą.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?