Piękny ogród jest integralną częścią domu i jego najbardziej reprezentacyjnym elementem. Zaprojektowanie tej przestrzeni wymaga wiedzy i cierpliwości, jednak przy niewielkim wysiłku każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi może się stać wyjątkowym. Serdecznie zapraszamy miłośników przyrody do zapuku książek o tym jak zakłada się i prowadzi ogród, rośliny ogrodowe, uprawa kwiatów i roślin jadalnych. Dzięki szerokiej ofercie poradników o prowadzeniu ogrodu dowiecie się Państwo jak z łatwością zaplanować urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki. Fachowe porady dotyczące uprawy kwiatów i roślin. Atlasy, encyklopedie, poradniki, albumy, katalogi pełne pięknych fotografii.
Autorka prowadzi popularny portal OGRODOWISKO, gdzie jest ceniona za niezwykle celne i praktyczne porady. Współpracuje z programem telewizyjnym Maja w ogrodzie i wiodącymi pismami ogrodniczymi. Jak zaprojektować ogród marzeń? Odpowiedź jest w tej książce. Praktyczne rady tworzenia projektów pięknych ogrodówNajważniejsze tajniki projektowaniaPrzykładowe projekty, niezawodne zestawienia roślinneInspirujące fotografie pięknych ogrodówSprawdzone sposoby, jak zamienić stary ogród w ogród marzeńNiebanalne pomysły odpowiednie do każdego ogrodu Danuta Młoźniak jest doświadczoną projektantką i wykonawczynią ogrodów, wielbicielką pięknych ogrodów i właścicielką jednego z nich. Jej prywatny ogród został wyróżniony w książce Emmy Reuss GARDEN DESIGN CLOSE UP 2014 brytyjskiego wydawnictwa Thames & Hudson oraz GARDENS IN DETAL 100 Contemporary Designs amerykańskiego wydawnictwa The Monacelli Press. Kilka innych realizacji uzyskało dyplomy za najpiękniejszy ogród.
Właściwe przycinanie drzew i krzewów ozdobnych to gwarancja obfitego kwitnienia Pięknie kwitnące róże dzięki umiejętnemu przycinaniu Fachowe cięcie to dobre plony owoców, od jabłoni po orzech włoski Niebanalne hobby: formowanie z roślin fantazyjnych kształtów Podstawowe zasady cięcia i wzrostu roślin, obrazowo zaprezentowane i zrozumiale opisane. Szczegółowe portrety przycinanych roślin i mało znane ciekawostki na ich temat.
Książka Sekrety projektowania rabat Danuty Młoźniak zapoznaje czytelnika z zasadami projektowania, kryteriami wyboru roślin oraz sposobami wykonania pięknej rabaty. Znakomite zdjęcia rabat z ogrodu Autorki oraz najsłynniejszych ogrodów angielskich ilustrują wszystkie wskazówki i projekty. Autorka, która wraz z mężem Witoldem prowadzi ogólnodostępny ogród pokazowy OGRODOWISKO, wszystkie swoje porady sprawdziła, tworząc od wielu lat ogrody własne oraz ogrody projektowane dla klientów. W książce Czytelnik znajdzie nie tylko gotowe projekty do zastosowania we własnym ogrodzie, ale też praktyczny przegląd roślin dostępnych w polskich warunkach, z których można tworzyć niebanalne rabaty. Rady przedstawione przez Autorkę, poparte jej wieloletnim doświadczeniem i niezwykłym wyczuciem artystycznym, będą cenną pomocą nie tylko dla amatorów, ale także dla profesjonalnych projektantów zieleni miejskiej. Wiele praktycznych rad, gotowych zestawów roślin i pomysłów rabat na wszystkie pory roku to wielka wartość tej książki.
Wielkoformatowy album autorstwa francuskiego twórcy ogrodów Gilles'a Clment z ilustracjami Vincenta Grav.
Wybierz się w podróż po magicznym ogrodzie. Odkryj niespodzianki, podarunki i tajemnice, jakimi natura obdarza nas przez okrągły rok. Autorzy tej książki, niczym czarodzieje, zabierają nas tam, gdzie rośliny i zwierzęta żyją w harmonii. Tu życie nigdy nie zamiera, a każdy miesiąc obfituje w cudowne zdarzenia. To miejsce, w którym ludzie i przyroda współdziałają, tworząc piękny i zrównoważony ogród. Wielkoformatowy, ilustrowany album, który łączy artystyczny rozmach z ważnym przekazem edukacyjnym.
Gilles Clment, francuski botanik, ogrodnik, architekt krajobrazu o międzynarodowej sławie, twórca licznych ogrodów miejskich. Podkreśla rolę współistnienia gatunków,bioróżnorodności, działania w zgodzie z naturą i dla niej. Twórca idei globalnego ogrodu (jardin plantaire), autor manifestu trzeciego krajobrazu.
Vincent Grav, francuski ilustrator, nauczyciel, twórca komiksów i książek dla dzieci. Za książkę Wielki ogród zdobył prestiżową, międzynarodową nagrodę Bologna Ragazzi Award.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w ramach programów wsparcia wydawniczego. Tłumaczenie książki sfinansowano dzięki wsparciu Centre national du livre.
Wpływ Księżyca to kolejny tom poradnika dla wszystkich amatorów ogrodnictwa, którzy w zmaganiach z naturą chcą wykorzystać nie tylko własne doświadczenia i pracę, lecz również kosmiczne moce. Od wieków wiadomo, że wielkie znaczenie w doborze terminów siewu, sadzenia, pielęgnacji ogrodu czy wykonywania cięć ma między innymi towarzyszący nam satelita. I że są tacy ogrodnicy, którzy w ogrodzie nie kiwną palcem, zanim nie sprawdzą, co według położenia Księżyca najlepiej się uda. W niniejszym poradniku zalecane prace są opisane dzień po dniu w dwunastu miesięcznych rozdziałach. Wystarczy bieżące korzystanie i… sukces będzie zależał jedynie od pracowitości ogrodnika i jego determinacji. Polecamy tu również dobre amatorskie odmiany warzyw, ziół oraz roślin owocujących, podajemy przepisy na naturalne ziołowe preparaty wspomagające rośliny i mikstury do nawożenia. Prezentujemy nowinki kwiatowe do sadzenia na tarasach i balkonach, a jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na 12. piętrze wielkomiejskiego punktowca można zbierać i pałaszować własne truskawki, to niech zajrzy na odpowiednią stronę tej książki. Tam krok po kroku opisane jest, jak założyć taką balkonową uprawę.
Blurring the lines between the natural and the cultivated, The Avant Gardens observes visionary and unusual gardens in all their varying forms.
Exploring the out of the ordinary, this book showcases a wide range of projects that reflect the shifting mindsets and cultures of their locale, challenging our notion of what a garden can be, and how they can make us feel.
Taking into consideration climate change and biodiversity, The Avant Gardens celebrates the cultivated natural world.
Piet Oudolf (1944), projektant ogrodów, współtwórca ruchu „New Perennials”. Mieszka i pracuje w Hummelo, małej wiosce w Niderlandach, gdzie w 1982 roku wraz z żoną Anją założył szkółkę bylin i prywatny ogród. Od tego czasu ogród w Hummelo stał się znany z eksperymentalnego podejścia Pieta i Anji do projektowania nasadzeń. Oudolf bazuje na grupowaniu bylin i ozdobnych traw, tworzy strukturalne kompozycje i wykorzystuje naturalny cykl pór roku. W swojej 40-letniej karierze Oudolf zdobył międzynarodowe uznanie jako praktyk-szkółkarz oraz projektant prywatnych ogrodów, parków i zieleni miejskiej na całym świecie. Jego ogrody High Line w Nowym Jorku, Lurie Garden w Chicago czy Serpentine Gallery w Londynie są przykładem niezwykłego wyczucia w tworzeniu kompozycji roślinnych i artystycznej wrażliwości. Oudolf jest również odnoszącym sukcesy współautorem wielu książek o roślinach i projektowaniu ogrodów, a „Tworzę ogród naturalny” jest jego pierwszą książką wydaną w Polsce. oudolf.com Henk Gerritsen (1948-2008), holenderski artysta, projektant ogrodów, działacz ekologiczny. W 1978 roku założył eksperymentalny ogród Priona Gardens, inspirując się skupiskami dzikich roślin, podziwianych podczas podróży po Europie Środkowej. To Henk nadał książce „Tworzę ogród naturalny” artystyczny klimat, a jego pełen humoru styl pisania sprawia, że nie jest to zwykły katalog roślin. Noel Kingsbury (1957), brytyjski pisarz zajmujący się ogrodnictwem i naukami o roślinach, projektant ogrodów. Aktywnie działa na rzecz promocji naturalnego projektowania krajobrazu i nasadzeń, prowadząc warsztaty i konsultacje ogrodnicze. Od wielu lat współpracuje z Pietem Oudolfem przy tworzeniu książek o projektowaniu ogrodów naturalnych.
Historia ogrodów Tom 1
Wspaniała, pięknie ilustrowana publikacja autorstwa Longina Majdeckiego, wybitnego znawcy sztuki ogrodowej, autora wielu projektów założeń ogrodowych, a także licznych publikacji naukowych poświęconych tej tematyce. Jedyna publikacja w języku polskim, w której omówiono rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. Tom 1 obejmuje ogrody od najstarszych powstałych w starożytności i średniowieczu aż po późny barok. Uwzględnia dzieje sztuki ogrodowej w Polsce i Europie oraz w ważniejszych ośrodkach na innych kontynentach ukazując zróżnicowanie dorobku twórczego oraz narastające z biegiem wieków silne wzajemne oddziaływanie. Przedstawia cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz najwybitniejsze parki i ogrody. Opisane ogrody zarówno te zachowane, jak i już nieistniejące to obiekty o wielkim znaczeniu dla rozwoju sztuki ogrodowej.
Historia ogrodów Tom 2
Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od XVIII do końca XX wieku. Omawia cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podane przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów.
Realizacje II połowy XX wieku cechuje nieustanna chęć poszukiwania nowych, oryginalnych rozwiązań. I choć często wykorzystując doświadczenia z przeszłości, koniec XX wieku wprowadził te oryginalne rozwiązania. Czy tendencje, które zaznaczyły swą obecność w końcu XX wieku, uzyskają trwałe miejsce w sztuce ogrodowej, czy będą kontynuowane przez następne pokolenia architektów krajobrazu, czy też staną się jedynie chwilą w nieustannym procesie kształtowania ogrodów? Choć chcielibyśmy wiedzieć już dziś, to jednak odpowiedź na to pytanie przyniesie dopiero przyszłość.
Z Przedmowy
Tom 2 prezentuje ostatnie 250 lat rozwoju sztuki ogrodowej. Rok 2000 stanowi cezurę czasową dla przedstawianych ogrodów. Prezentuje zmiany w rozwoju sztuki ogrodowej, jakie zaszły w okresie ostatnich 250 lat w Europie: odejście od założeń ogrodowych, w których główną rolę odgrywała geometryzacja (w planie i bryle) i kształtowanie postaci ogrodu podporządkowane budowli oraz tworzenie parków krajobrazowych inspirowanych przez naturę. Opisuje także ogrody Chin i Japonii, których sposób tworzenia od początku niezmiennie wiązał się z wykorzystaniem wzorca natury i znacząco wpłynął na kształtowanie założeń ogrodowych w Europie w XVIII wieku. Ukazuje również tendencje i przemiany w rozwoju sztuki ogrodowej i krajobrazu w XIX i XX wieku, aż do zaistnienia rozwiązań postmodernistycznych. Całość wzbogacają przykłady najwybitniejszych obiektów ogrodowych.
Książka polecana wszystkim miłośnikom sztuki ogrodowej; przydatna szczególnie studentom kierunków: architektura krajobrazu, architektura i urbanistyka, historia sztuki, a także pracownikom służb konserwatorskich, właścicielom i opiekunom historycznych parków i ogrodów, architektom krajobrazu oraz historykom sztuki.
Ogrody Pieta Oudolfa wprawiają w oszołomienie i nie dają się zaszufladkować. Tchną spokojem, a zarazem są pełne niespodzianek, sprawiają wrażenie, jakby ich uprawa nie wymagała wysiłku – a przecież żeby osiągnąć taki efekt, potrzeba złożonych działań – zapewniają intymność, a jednocześnie czerpią z szerokiego świata dzikiej przyrody. Obecne w nich unikatowe zestawienia długowiecznych bylin i roślin drzewiastych zapewniają interesującą teksturę, bogactwo barw i oddziałują na emocje tak, że nie sposób o nich zapomnieć. Oudolf stał się legendą dzięki wyjątkowej
umiejęności zestawiania roślin, a w najnowszych pracach wzniósł się na nowy poziom, stawiając na wysoce zintegrowane systemy, w których gatunki przeplatają się i mieszają ze sobą, ale jedne
drugich nie przytłaczają. U podstaw tego nowego podejścia do tworzenia kompozycji leży dogłębna znajomość roślin, a książka pokazuje, że zarówno Piet Oudolf, jak i Noel Kingsbury doskonale rozumieją ich ekologię i procesy rozwojowe – obaj autorzy wiedzą, jak rośliny zachowują się w różnych sytuacjach, co dzieje się z nimi pod ziemią, jakie gatunki powinny ze sobą sąsiadować. Dowiadujemy się od nich, jak wybierać odpowiednie rośliny, jak je grupować i jak zestawiać z innymi elementami, by stworzyć piękny ogród niewymagający zaangażowania ogromnych środków.
Niniejsza książka, prezentując oryginalne plany nasadzeń Oudolfa, po raz pierwszy w przejrzysty sposób pokazuje ogrodnikom i innym specjalistom z branży, jak powstają ogrody i założenia krajobrazowe niderlandzkiego mistrza. Ogromną dla nich pomocą może być także obszerny katalog roślin pełen istotnych informacji, takich jak przewidywana długość życia poszczególnych gatunków i odmian, trwałość ich nasionostanów czy skłonność do rozrastania się bądź rozsiewania.
Ogrody Pieta Oudolfa wydają się doskonałością na wielu różnych płaszczyznach i są czymś znacznie więcej niż tylko sumą swoich składowych. Ogrody przyszłości. Czas na zmianę to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się tworzeniem założeń obfitujących w rośliny, a jednoczśnie współgrających z otoczeniem, wspierających bioróżnorodność i będących pokarmem dla ludzkiej duszy.
Książka adresowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, od osób uprawiających ogrody przydomowe do profesjonalistów zajmujących się projektowaniem i pielęgnacją ogrodów, a także do architektów krajobrazu. Może też być cenną pomocą dla architektów, którzy w projektowaniu muszą wziąć pod uwagę zieleń, w którą wpisuje się ich obiekt, a także dla ekologów, którzy coraz częściej biorą udział w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że książka ta przyczyni się do głębszego wplecenia roślin w tkankę naszego życia i zainspiruje do zmian w projektowaniu ogrodów przyszłości.
Marzysz o warzywach z własnej uprawy, ale nie masz ogrodu? Mieszkasz w bloku i wydaje ci się, że nie możesz uprawiać ziół? Autorzy tej książki udowadniają, że warzywa i zioła można uprawiać prawie wszędzie! Dodatkowo pokażą Ci, jak zamienić balkony, tarasy i parapety w ogródki! Ten poradnik wprowadzi Cię w tajniki miejskiego ogrodnictwa. Znajdziesz w nim: praktyczne porady, jak założyć ogród warzywny w mieście, podstawowe zagadnienia związane z uprawą warzyw i ziół, informacje na temat niemal 90 gatunków roślin, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach. Zamień swój balkon w ogród uprawny i ciesz się smakiem własnoręcznie wyhodowanych warzyw!
Czy warto założyć grządkę podwyższoną? Oczywiście! Kto choć raz spróbował tej formy ogrodnictwa, w kolejnym sezonie z pewnością do niej powróci. Grządka podwyższona to wiele korzyści. Pozwala uprawiać własne warzywa nawet na niewielkiej powierzchni - wystarczy balkon lub podwórze. Wcześniejszy wysiew, dłuższy okres wegetacyjny oraz optymalne warunki glebowe zapewniają lepsze zbiory niż w gruncie. Poza tym o wiele przyjemniej pielęgnować rośliny w wygodnej pozycji, a ładne skrzynie stanowią estetyczne urozmaicenie ogrodu. Dzięki poradnikowi początkujący ogrodnicy poradzą sobie z założeniem grządki i opieką nad nią, a bardziej doświadczeni zyskają liczne inspiracje i pogłębią wiedzę, na przykład o uprawach zimowych. W książce znajdziemy: - instrukcje budowy grządki podwyższonej oraz nakładki inspektowej - praktyczne zalecenia dotyczące uprawy roślin - podręczny katalog najpopularniejszych gatunków warzyw, ziół i drobnych krzewów owocowych - sześć wariantów grządki wraz z planami upraw na cały rok, zgodnie z kalendarzem fenologicznym.
Przyjeżdżamy do Żelazowej Woli po wzruszenia. Choć wiadomo, że cała posiadłość – dwór, którego już nie ma, oficyna zamieszkiwana przez Chopinów w istocie będąca dziełem późniejszych pokoleń, wystylizowana wedle ich gustu, jej bliższe i dalsze otoczenie – w zasadzie w niczym nie przypomina miejsca, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin, to wciąż jednak tworzy przestrzeń zapewniającą przeżycie wyjątkowej bliskości z kompozytorem.
Przyjeżdżamy po wiedzę – i oglądamy uważnie wnętrze Domu Urodzenia, troskliwie zagospodarowane ekspozycjami dążącymi do wykreowania jak najlepszej opowieści.
Przyjeżdżamy też w poszukiwaniu wytchnienia, czasu na refleksję, zwyczajnej przyjemności oddalenia się od codziennych zadań – i wtedy wkraczamy do Parku. Rozpostarty na ponad sześciu hektarach jest szczególnym dziełem sztuki, przemyślanym w każdym szczególe i zaaranżowanym, a zarazem naturalnym, niecodziennym modernistycznym pomnikiem ku czci Chopina.
Właśnie o Parku, a dokładniej o rosnących w nim setkach gatunków kwiatów i bylin, jest ta książka. Dajmy się poprowadzić wokół Chopinowskiego Domu Urodzenia, wypatrując kolejnych rabat, zapoznając się z wdzięcznymi imionami wypełniających je roślin, dowiadując się o ich historii, przyzwyczajeniach i funkcjach.
To pewne: kto raz spróbuje tak ubogaconej wędrówki po żelazowowolskim Parku, będzie chciał się dowiadywać o nim więcej i więcej, powracając doń o każdej porze roku.
Rozważania o ogrodach w kulturze europejskiej, zwłaszcza starożytnej, obecne w tej książce, mają z jednej strony przybliżyć tę problematykę, z drugiej zaś stanowią pewien pretekst i punkt wyjścia dla zagadnień szczególnie interesujących człowieka, czyli tematów egzystencjalnych, dotyczących sztuki dobrego życia. Dlatego też w kontekście fenomenu ogrodu pojawiają się różne odpowiedzi na pytanie najważniejsze, tzn. pytanie o drogę do szczęścia – już tu na ziemi bądź też po śmierci, w transcendentnym wymiarze rzeczywistości. Istotne jest, jakie wartości ukryte w ogrodach, mające tam swe źródło, potrafią tak przemienić życie człowieka, by doświadczył, bądź miał nadzieję na doświadczenie, „bycia szczęśliwym”, by w chaosie świata mógł odnaleźć siebie.
Grzegorz Żuk, fragment Wprowadzenia
Ogród przyjazny dla natury to przestrzeń tętniąca życiem. To miejsce, gdzie każda pora roku a nawet każdy miesiąc, tydzień czy dzień są inne, niepowtarzalne. W ogrodzie naturalnym nasza kontrola sprowadza się do minimum kosimy trawiaste ścieżki oraz krawędzie i sadzimy wybrane przez siebie gatunki roślin, ale pozwalamy, aby rośliny same rosły i nic nie zakłócało im kontaktów z pszczołami, motylami, ptakami, małymi zwierzętami, a wiatr, słońce i powietrze miały do nich nieograniczony dostęp. Pozwalamy, aby ogród żył swoim rytmem. Możemy ewentualnie mądrze pomóc mu w utrzymaniu jego świetności poprzez dokarmianie gleby materią organiczną, przycinanie martwych części roślin na wiosnę czy zapewnianie wody podczas okresów suszy. Ale nie uważamy się za szefa swojego ogrodu i wszystkiego co w nim żyje, a raczej jesteśmy jego wspólnikiem
Idealny ogród trudno sobie wyobrazić bez kwiatów - roślin jednorocznych, dwuletnich, wieloletnich i krzewinek, zachwycających bogactwem kształtów, kolorów i zapachów. Piękny ogród, wbrew pozorom, nie wymaga ogromnych nakładów pracy, zwłaszcza gdy pozna się podstawowe zasady dotyczące zakładania go. Większość roślin zaprezentowanych w tej publikacji jest łatwa w uprawie. Ich opisom i zdjęciom towarzyszą wskazówki dotyczące sadzenia, uprawy i pielęgnacji.
W części szczegółowej znajdują się zdjęcia i informacje dotyczące pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin. Można w niej znaleźć opisy gatunków o ozdobnych liściach, kwiatach oraz owocach, roślin balkonowych, palm i paproci, storczyków, kaktusów i sukulentów. Polecamy również dział "cuda w doniczce", w którym uwzględniłem gatunki pod różnymi względami wyjątkowe, wprawiające w zachwyt. Ich uprawa może być ciekawym doświadczeniem.
Idealny ogród to taki, w którym oprócz cieszących oko roślin ozdobnych rosną drzewa i krzewy owocowe. Te ostatnie też zresztą pełnią funkcję dekoracyjną, zwłaszcza w porach kwitnienia i owocowania. Aby plony były jak najobfitsze, a owoce zdrowe i smaczne, uprawianym okazom należy zapewnić jak najlepsze warunki i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.W tej broszurze przedstawiono najpopularniejsze gatunki owocowych drzew, krzewów i pnączy. Każdy opis zawiera wskazówki dotyczące uprawy, techniki cięcia i zastosowania danej rośliny. Niektóre opisy wzbogacono wypróbowanymi recepturami na smaczne przetwory.
Idealny ogród trudno sobie wyobrazić bez kwiatów - roślin jednorocznych, dwuletnich, wieloletnich i krzewinek, zachwycających bogactwem kształtów, kolorów i zapachów. Piękny ogród, wbrew pozorom, nie wymaga ogromnych nakładów pracy, zwłaszcza gdy pozna się podstawowe zasady dotyczące zakładania go. Większość roślin zaprezentowanych w tej publikacji jest łatwa w uprawie. Ich opisom i zdjęciom towarzyszą wskazówki dotyczące sadzenia, uprawy i pielęgnacji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?