Obniż swój cholesterol
10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie –
-
Autor: Janet Bond Brill
- ISBN: 978-83-7377-592-3
- EAN: 9788373775923
- Oprawa: miękka
- Wydawca: Studio Astropsychologii
- Format: 205x145x20mm
- Język: polski
- Liczba stron: 356
- Rok wydania: 2013
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Średnia ocena: 5,00 (2)
-
27,06złCena detaliczna: 44,40 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 27,06 zł
Zewsząd atakują nas informacje dotyczące cholesterolu i chorób układu krążenia. Kampanie społeczne, reportaże i statystyki nie pozostawiają złudzeń – jest to poważny problem, który większość Polaków bagatelizuje. Często dopiero w wyniku poważnej choroby zaczynamy myśleć o stanie naszego układu krążenia. Wtedy jest już często za późno na naprawienie powstałych szkód. Teraz możesz jednak zarówno zapobiegać chorobom układu krążenia, jak i je skutecznie leczyć. Wszystko dzięki przełomowej publikacji.
Jej Autorka jest nie tylko bestsellerową pisarką, ale i jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie ekspertów z dziedziny zapobiegania chorobom serca. W jej pierwszej na polskim rynku publikacji znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat cholesterolu i LDL oraz dowiesz się, jak utrzymać właściwą ilość tych substancji w swoim ciele. Wszystko dzięki dziesięciu prostym lecz w stu procentach skutecznym zmianom w jadłospisie i stylu życia. Dzięki nim w zaledwie cztery tygodnie doprowadzisz swoje ciało do właściwego stanu i jednocześnie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Nauczysz się także przeprowadzać kompleksową diagnozę stanu zdrowia w domowym zaciszu.
Sprawdź, jak dużo zyskasz sięgając po produkty pełnoziarniste oraz jak wiele korzyści przyniesie Ci krótki spacer. Te oraz kilka innych niewielkich działań sprawią, że unikniesz chorób będących najczęstszą przyczyną zgonów w Europie. żanie cholesterolu nigdy nie było równie łatwe!
Wybrany fragment książki
Czym zatem jest cholesterol?
Każdy mówi o cholesterolu, lecz niewiele osób faktycznie posiada o nim wiedzę. Z fizycznego punktu widzenia cholesterol to biała substancja, przypominająca zarazem tłuszcz i wosk świecy. Występuje niemal wszędzie, jeśli chodzi o ludzki organizm - znajduje się w błonach wszystkich komórek; w żółci wątroby; w hormonach sterydowych i - co najważniejsze dla celów tej publikacji - przemieszcza się po krwiobiegu w jednostkach transportowych zwanych lipoproteinami. Należy zdawać sobie sprawę, że mimo złej reputacji cholesterol (w normalnej ilości) jest niezwykle ważny dla zdrowia, ponieważ stanowi podstawowy budulec wielu struktur organizmu -nawet kości i zębów jako tworzywo dla witaminy D.
System transportowania cholesterolu
Olej nie miesza się z wodą, więc trudno się dziwić, że oleisty cholesterol nie miesza się z krwią, która jest zasadniczo słonym środowiskiem wodnym. Organizm rozwiązuje ten problem poprzez wytwarzanie wodoodpornych nośników nazywanych lipoproteinami. Oprócz cholesterolu lipoproteiny transportują również tłuszcz pokarmowy (określany przez naukowców mianem trójglicerydu czy też triacyloglicerolu) i rozpuszczalne w tłuszczu witaminy: E, D, A i K. Lipoproteinę tworzą cztery składniki: białko, cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy (to kolejny materiał, który przypomina tłuszcz i wosk, a występuje przede wszystkim w błonach komórkowych). Ilość wymienionych substancji różni się w zależności od rodzaju lipoprotein.
Pomiar cholesterolu
Przed pobraniem krwi w celu zmierzenia poziomów lipoprotein lekarz poprosi cię o zachowanie postu przez całą noc. Post sprawia, że chylomikrony zanikają i nie wpływają na ogólną ilość cholesterolu czy też trójglicerydów poruszających się wkrwiobiegu. Wynik laboratoryjny będzie zawierał informacje dotyczące próbki krwi pod kątem występowania HDL, LDL i VLDL. Dowiesz się wówczas, jaka ilość „dobrego" cholesterolu (HDL), „złego" cholesterolu (LDL) i trójglicerydów (tłuszczu krwi) zawarta jest w twoim krwiobiegu. Jeżeli zagraża ci wysokie ryzyko związane z chorobą serca, lekarz może też zbadać krew w kontekście niebezpiecznych cząsteczek -takich jak małe i gęste cząsteczki LDL, małe cząsteczki HDL lub duże cząsteczki VLDL.
Dobry wynik badania krwi zależy od tego, dokąd cholesterol jest transportowany; w jaki sposób przebiega analizowany transport i ile cholesterolu podlega akumulacji. Badanie krwi mierzy ilość nośników, czyli lipoprotein. Wysoka liczba jednostek transportowych HDL będzie oznaczać zdrowy stan organizmu (lipoproteina HDL wynosi cholesterol poza tętnice - z powrotem do wątroby celem jego rozkładu). Zbyt duża ilość LDL jest niekorzystna, ponieważ może gromadzić się w wewnętrznych ścianach tętnic, które odżywiają serce i mózg. Razem z innymi substancjami cholesterol tworzy w LDL płytkę, która zatyka tętnice. Na tym polega proces miażdżycowy. A j eśli tworzy się zakrzep krwi, dochodzi do obumarcia komórek wzdłuż krwiobiegu, co w konsekwencji może powodować zawał serca albo udar mózgu. Miażdżyca jest zatem procesem chorobowym, który wynika z zaburzeń w zakresie transportu cholesterolu.