Nad Niemnem
-
Autor: Eliza Orzeszkowa
- ISBN: 978-83-8186-118-2
- EAN: 9788381861182
- Oprawa: Twarda
- Wydawca: Greg
- Format: 17.5x25.0cm
- Język: polski
- Seria: LEKTURY Z OPRACOWANIEM
- Liczba stron: 372
- Rok wydania: 2023
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
20,87złCena detaliczna: 37,95 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 20,87 zł
x
Nad Niemnem - łatwo przeczytasz i łatwo zdasz
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej jest zaliczana do najwybitniejszych powieści okresu pozytywizmu. Jest to ważna pozycja na liście lektur uzupełniających w szkole średniej, dlatego dobrze jest zapoznać się nie tylko z jej treścią, ale również z opracowaniem, które pomoże bez trudu i z powodzeniem zdać test lub sprawdzian czy napisać wypracowanie z tej lektury.
Pozytywistyczna powieść o ważnych wyborach
Nad Niemnem to powieść o mieszkańcach szlacheckiego dworu w Korczynie oraz wsi Bohatyrowicze na Litwie. W tle losów bohaterów pojawia się tragedia powstania styczniowego, o której w tamtych czasach nie można było mówić głośno. Wątek miłosny jest bardzo ciekawe ukazany: uboga szlachcianka Justyna Orzelska, która w młodości przeżyła niespełnioną miłość do bogatego, ale zepsutego panicza, staje przed wyborem męża. Oświadcza się jej uważany za bardzo dobrą partię Teofil Różyc, znudzony życiem arystokrata, dekadent i morfinista (narkoman). Jednocześnie między Justyną a pochodzącym ze schłopiałej zaściankowej szlachty Janem Bohatyrowiczem rodzi się prawdziwe uczucie. Pójście za głosem serca oznacza społeczną degradację, ale gwarantuje szczęście i miłość oraz poczucie godności i użyteczności, które daje życie z pracy rąk własnych.
Dwór Korczyńskich i zaścianek Bohatyrowiczów
Nad Niemnem to portret polskiej szlachty żyjącej na ziemi litewskiej w drugiej połowie XIX stulecia. Losy i postawy życiowe bohaterów mają związek z ich stosunkiem do pracy oraz uprzedzeniami wynikającymi z pozycji społecznej, różnic majątkowych (niepracujący przedstawiciele szlachty mieszkający w dworach czują się lepsi od pracującej na roli jak chłopi szlachty zaściankowej), a także stosunku do sprawy narodowej (zamaskowany przez cenzurą wątek mogiły powstańców styczniowych). Autorka umiejętnie ukazała motywy i skutki różnych wyborów życiowych bohaterów. W powieści zostały ukazane skomplikowane stosunki między dworem Korczyńskich a zaściankiem Bohatyrowiczów, ich wzajemne powiązania z przeszłości, pretensje oraz sąsiedzkie konflikty.
Korzystaj z pewniaków na teście
Lekturę Nad Niemnem najlepiej czytać z opracowaniem, które pomoże bez wysiłku zorientować się w czasie i akcji powieści, zapamiętać kolejność najważniejszych wydarzeń, zapoznać się z charakterem poszczególnych bohaterów oraz szybko powtórzyć i utrwalić całą treść - dzięki krótkiemu oraz dłuższemu streszczeniu. I co najważniejsze - opracowanie zawiera pewniaki, dzięki którym z łatwością przygotujesz się do testu i znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nauczyciele podczas omawiania Nad Niemnem.
Powieść w trzech tomach - wraz ze streszczeniem i opracowaniem
Krótkie opracowanie zawiera najważniejsze informacje o powieści, krótkie streszczenie, oraz motywy występujące w utworze i których można się spodziewać podczas omawiania lektury na lekcjach polskiego. Natomiast w pełnym opracowaniu uczeń znajdzie podstawowe informacje z biografii autorki, krótką genezę utworu, wyjaśnienie tytułu, konkretne informacje o czasie i miejscu akcji, charakterystykę najważniejszych bohaterów utworu, plan wydarzeń, który ułatwi zorientowanie się w fabule powieści oraz streszczenie kolejnych rozdziałów. Na końcu opracowanie zamieszczona jest problematyka dzieła, informacje o jego gatunku, rodzaju literackim i budowie oraz bardzo przydatny indeks komentarzy.
Twarda oprawa i nowy format B5
Najnowsze wydanie powieści Nad Niemnem w twardej oprawie ma bardzo poręczny format B5. Zostało bardzo starannie opracowane redakcyjnie i graficznie, a przede wszystkim zawiera wszystko, co należy o tej książęce wiedzieć i o co pytają w szkole nauczyciele. Opracowanie tej lektury uzupełniającej nie zawiera natomiast żadnych zbędnych informacji, które nie przydadzą się podczas omawiania w szkole, a dzięki indeksowi komentarzy uczeń szybko i łatwo odnajdzie potrzebny fragment powieści.