Szeroki wybór książek, multimediów z zakresu szeroko pojętej kultury: architektura, duchowy wymiar twórczości, szlaki kajakowe, współczesne media, przemoc w mediach, polityka. Odnajdziesz tu również książki i podręczniki idealne dla uczniów oraz studentów. Szeroki wybór beslsellerów i nowości.
Co jest najważniejsze w seksie – jakie wartości, jaki cel? Prokreacja? Przyjemność? Miłość? Komunikacja? A może seks to „po prostu seks” i nie ma potrzeby doszukiwania się w nim żadnego pozaseksualnego sensu.
Co jest normalne w seksie? Czy w ogóle jest coś normalnego lub nienormalnego? Czym zatem jest perwersja? Co złego albo co dobrego w różnych formach relacji seksualnych: w małżeństwie, w związkach homoseksualnych, w prostytucji – a nawet w pedofilii, relacji obarczonej najsilniejszym społecznym potępieniem.
Filozofia seksu, pierwsza tego typu książka w Polsce, bada otwarcie wszystkie te problemy. Jest to przegląd najważniejszych koncepcji seksu i seksualnych związków oraz sposobów ekspresji seksualnej. Autor zwięźle, spokojnie i jak najbardziej obiektywnie rozważa kontrowersyjne zagadnienia. Z zacięciem prawdziwego racjonalisty przygląda się po kolei argumentom za i przeciw różnym seksualnym wzorcom. Przytacza wywody filozofów zajmujących się tą problematyką. Zadaje proste etyczne pytania o praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z danego podejścia do seksu – seksu jako narzędzia do stworzenia rodziny, do osiągnięcia przyjemności, do porozumiewania się lub do czystej ekspresji seksualności.
Druga część książki to analizy najważniejszych problematycznych zagadnień: prostytucji, homoseksualności, pedofilii czy gwałtu. Autor pokazuje, że czas jednoznacznego bezrefleksyjnego potępienia dla tradycyjnie bulwersujących zjawisk seksualnych minął. Mamy oczywiście prawo odrzucać w naszym prywatnym życiu różne przejawy seksualności, ale bądźmy świadomi faktów – dotyczących na przykład poczucia godności prostytutek lub seksualności dzieci. Igor Primoratz przedstawia te fakty rzeczowo, racjonalnie, uczciwie, i choć można się nie zgadzać z jego wnioskami, warto się zapoznać z całą argumentacją.
Monumentalna, bogato ilustrowana praca ukazująca sposób w jaki religia zdeterminowała dzisiejsze rozumienie obrazu. Według Beltinga erę sztuki poprzedzała era obrazu, trwająca od późnego antyku po wczesny renesans.
Obraz traktowano wówczas jako przedmiot kultu, związany z konkretnym miejscem, reprezentujący lokalny kult lub autorytet, mający moc aktywnego działania (płacz, uzdrawianie, a nawet przemieszczanie się). Belting przedstawia historię obrazu kultowego wolną od uproszczeń nowożytnej estetyki i średniowiecznej teologii. Poruszane przez niego problemy są ważne również dlatego, że w Polsce kult obrazów jest wciąż żywym doświadczeniem, a nie tylko przedmiotem naukowej rekonstrukcji.
Zbiór błyskotliwych i finezyjnych esejów inspirowanych religią i kulturą antyku i narodu żydowskiego, obrazami wielkich mistrzów renesansu i pierwszych fotografów oraz własnymi przeżyciami i obserwacjami z wędrówek po Paryżu, Korsyce i Krakowie.
Oto pikantne listy wprost z samego dna piekła. Jak pozyskał je Peter Kreeft? Trudno dziś dociec. Niektórzy mówią, choć niechętnie i nieoficjalnie, że dostał je od ?podwójnego agenta?, który nagle stracił żar i niemal się nawrócił, co należy traktować jako rozpaczliwą samobójczą próbę. Może dziwić ten akt diabelskiej desperacji, lecz skoro my mamy wojny na górze, Słudzy Najniższego Pana bez wątpienia mają? piekło na dole.
Autorem przedłożonych tekstów, które tak osobliwie wyciekły ?do góry?, jest Jadowity Wąż, urzędnik w departamencie kształcenia nowych trucicieli, zaś adresatem ? początkujący kusiciel. Jadowity Wąż, edukując podopiecznego, odsłania strategie szatańskiej deprawacji. Koncentruje się wokół tematów mających znaczenie kluczowe: seks, mass media, wartości. Trzeba przyznać, iż nie brak mu ani talentu, ani też wiedzy o naszych słabych punktach. Jest przy tym pewny siebie i perwersyjnie szczery, gdy z dumą objawia swoje credo: ?Nigdy otwarcie i gwałtownie, zawsze znienacka i subtelnie?.
Polska - skrawek Europy położony między Bałtykiem a Tatrami, kraj o skomplikowanej przeszłości, wielokrotnie dźwigający się z ruin i walczący o swoje samostanowienie. Liczne zabytki historii materialnej, ślady dawnych kultur, obyczaje i tradycje, krajobraz i przyroda - to wszystko staraliśmy się pokazać w 20 rozdziałach tematycznych, aby zachęcić Państwa do poznania i zrozumienia tej krainy nad Wisłą.
W prezentowanej książce autorka analizuje historię pojęcia i koncepcji sztuki prymitywnej na tle zmieniających się w ciągu ponad pięciu wieków okoliczności politycznych, społecznych i kulturowych. Punktem wyjścia są procesy kolonizacji i ich konsekwencje dla sposobów postrzegania przez Europę Nowego Świata, jego mieszkańców, kultury i sztuki. W końcu, jak pisal Hans Belting, historia kolonizacji była też wojną obrazów.
Na gruncie teorii kolekcjonerstwa, przeplatanej zagadnieniami z teorii sztuki, muzealnictwa, estetyki, antropologii, politologii i historii, Hanna Schreiber rozpatruje sposoby zbierania i metody wystawiania artefaktów pozaeuropejskich, od pierwszych prywatnych gabinetów osobliwości w XVI wieku do wybranych współczesnych kolekcji i wystaw muzealnych. Dzięki analizie najważniejszych pism teoretycznych i wydarzeń artystycznych wskazuje punkty zwrotne dla kształtowania się wizerunku sztuki prymitywnej w zdominowanym przez europocentryczną perspektywę zachodnim uniwersum sztuki i muzeów.
"Potwory. Bestiariusz" Christophera Della to przygotowane w formie albumu kompendium wiedzy na temat potworów z różnych epok i kultur. Znakomite ilustracje wzbogacone są ciekawymi informacjami z takich dziedzin jak: antropologia, historia sztuki, filozofia i biologia. Przerażająca kolekcja najdziwniejszych i najbardziej niezwykłych bestii jakie zna ludzka wyobraźnia.
Wszystko, czego trzeba prawdziwej kobiecie we współczesnym, rozpędzonym świecie: poradnik na podstawie popularnego programu prowadzonego na antenie TVN przez Jolantę Kwaśniewską. Rady i sugestie w książce zawarte dotyczą stylu, mody, dobrych manier i właściwego zachowania - co należy, a czego się robić nie powinno. Obowiązkowa pozycja na półce każdej damy.
Zebrane w tomie artykuły, stanowiące pokłosie i wynik dyskusji kulturoznawców, antropologów, językoznawców, etnologów i folklorystów, przedstawiają obiekty "małej architektury sakralnej" m.in. jako świadków zdarzeń, jako pomniki pamięci, akty wiary, znaki religijności. Ukazują rolę przydrożnych krzyży i kapliczek we współczesnym społeczeństwie wsi i miast, a dokładniej mówiąc - w procesach komunikacji społecznej (zarówno wewnątrz-, jak i międzypokoleniowej). Zgromadzone w tomie artykuły pozwalają zatem mówić o krzyżu i kapliczce jako wielokodowym, złożonym, pełniącym różne funkcje (m.in. delimitacyjne, upamiętniające, religijne, społeczne) makroznaku.
Zbiór obejmuje podania ludowe ze wszystkich krajów arabskich, od Maroka po Irak. Każdy z siedmiu rozdziałów zawiera historie o różnej tematyce, w tym przygodowe i o zwierzętach, i rozpoczyna się od wstępu, zawierającego informacje o kulturze arabskiej, ułatwiające interpretację opowieści.
Sto trzydzieści zebranych tu arabskich podań ludowych, wybranych z wielu źródeł lub osobiście spisanych przez autorkę, to cudowna kolekcja popularnych przekazów ustnych, sformułowanych w błyskotliwy i wciągający sposób.
Ważna pozycja z zakresu światowej literatury ludowej.
?The New York Times Book Review?
Znakomita książka, jednocześnie urocza i kształcąca.
?The Los Angeles Times Book Review?
Zbiór zawiera ponad sto historii, opowiadanych na trzcinowych polach przedsecesyjnego Południa, w wioskach na karaibskich wysepkach i na ulicach współczesnych gett, wywodzących się z niezwykle bogatej tradycji gawędziarskiej.
Wśród opowieści, pełnych życia, mądrości i humoru, znaleźć można przyziemnie komiczne historie spryciarzy, podania o powstaniu świata, wyjaśniające dlaczego jest on tak, a nie inaczej urządzony oraz opowiastki z morałem przedstawiające zmagania niewolników i panów. Pochodzą one z ogromnego obszaru, na którym istniały plantacje, od Południowego Wybrzeża i Ameryki Środkowej po Karaiby i południe Stanów Zjednoczonych.
Misterne, często przerysowane opowieści snute były przede wszystkim dla zabawy, zawierają jednak ziarno prawdy o tym, jak radzić sobie w świecie białych ludzi. W zajmujący sposób pokazują, jak wysiedlony lud, czerpiąc z tradycji dawno minionych czasów, ułożył sobie życie i stworzył nową, trwałą kulturę w Nowym Świecie.
Zebrane w książce opowieści pochodzą z wielu części Nowego Świata, gdzie w czasach, kiedy siłą roboczą na plantacjach byli czarni niewolnicy, lub po ich emancypacji w XIX w. powstała społeczność afroamerykańska.
Życie chrześcijan toczy się w rytmie wielu różnych świąt. Jaki jest ich sens? Od kiedy są celebrowane? Jak kształtowały się charakterystyczne dla każdego święta wierzenia i obrzędy?
Daty świąt, liturgia, treść modlitw i śpiewów - każdy z tych elementów ma swoją historię, odzwierciedlał bowiem pewne aspekty wiary i stopniowo zakorzeniał się w praktyce wiernych. Kościół pierwotny powoli ustalał kształt swojej liturgii, przyjmując z pewnymi zmianami obrzędowość niektórych świąt żydowskich i chrystianizując uroczystości pogańskie. Ojcowie Kościoła postrzegali święta jako okazję do pogłębienia dogmatów zdefiniowanych podczas wielkich soborów powszechnych. Z wolna budowała się wielka Tradycja, obowiązująca do dziś.
Książka Roberta Fery'ego oferuje przegląd wszystkich wierzeń, obrazów i rytuałów związanych ze świętami. Skłania do tego, by cofnąć się do źródeł chrześcijaństwa, prześledzić ich historię i rozwój. Proponuje także pewne elementy refleksji teologicznej oraz bardziej osobistą drogę duchową.
Siostra Anastazja ma znakomite kulinarne pomysły na różne okazje :
Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, a nawet... zaręczyny!Siostra Anastazja ma znakomite kulinarne pomysły na różne okazje –
Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, a nawet... zaręczyny!
Cielęcina w kurkach, Pierożki ołpińskie, Kukutki makowe czy Jesienny sernik to tylko niektóre z doskonałych propozycji dla miłośników dobrego jedzenia.
Skorzystaj z nich, a przygotujesz wyśmienite przysmaki.
Z Siostrą Anastazją świętuj przez cały rok!
Ta niewielka książeczka zawiera mnóstwo informacji na temat polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, które nadal są praktykowane w wielu rejonach naszego kraju. Adresowana jest do dzieci, które dowiedzą się z niej na przykład, co symbolizują wielkanocne palmy, jakie zwyczaje towarzyszą zakończeniu wielkiego postu, co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę, jaki jest sens wielkanocnego palenia ognia i polewania się wodą, a także jak w sposób naturalny farbować jajka, jaką techniką wykonać pisankę i co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole. Książka ta będzie niezwykle pomocna dla rodziców, nauczycieli i wychowawców.
Anna Jankowska ? pedagog mediów i animacji kulturalnej, trenerka szkoleń pedagogicznych dla nauczycieli z zakresu arteterapii, autorka wielu publikacji poświęconych edukacji najmłodszych.
Była szpiegiem czy ofiarą nieszczęśliwej miłości? Odnalezione po latach listy i pamiętniki odkrywają największą tajemnicę Coco Chanel.On był szarmancki i uwodzicielski. Ona, choć miała wątpliwości, czy powinna zadawać się z Niemcem, nie mogła się mu oprzeć. Trwała wojna. Coco Chanel i baron von Dincklage zostali kochankami. Ich romans był na językach całego Paryża.Czy słusznie oskarżono ją o kolaborację? Czy świadomie związała się z niemieckim szpiegiem? Kim byli jej adoratorzy i jakimi uczuciami obdarzała bliskie jej kobiety? To tylko przedsmak tajemnic projektantki. Lisa Chaney dotarła do niepublikowanych wcześniej pamiętników i listów miłosnych Chanel. Dzięki nim Coco Chanel. Życie intymne to podróż w dotychczas nieznany i niedostępny świat. Zakazana miłość, narkotyki i sekrety artystycznej bohemy. Tego nie ma w żadnej innej książce o Coco Chanel.
Psychika instrumentalna. Jungowskie inspiracje Czesław S. Nosal – Światy Junga i Poppera Paweł Możdżyński – Filozofia, mądrość, jaźń Od psychologii do autopsychoterapii Ole Vedfelt – Sieciowy model psychiki Sławomir Murawiec – Neurobiologia przeżyć stresowych Archetypy w Kulturze Robert Piotrowski – Filozofia a psychologia. Formy duchowości Piotr Piotrowski – Źródła myślenia – refleksje Hannah Arendt Nasze tożsamości Jerzy Prokopiuk – Utożsamienie się czy tożsamość? Marta Cywińska-Dziekońska – Golem i kabała w tradycji żydowskiej Dialog z Orientem Fryderyk Hunia – Medytacja jako droga powrotu do środka Katarzyna Pachniak – Dzieje nizarytów Z poetyki archetypów Andrzej Jakubik – Z notatnika psychiatry Zygmunt Krzak – Dogonić świat Na granicy epok Joanna Żak-Bucholc – Koncepcje quasi-filozoficzne w mitycznych narracjach Magda Lejzerowicz – Solipsyzm a Inny. Alfreda Schütza interpretacja Don Kichota Forum psychologii kultury Recenzje: Mikołaj Rakusa-Suszczewski – O niedomaganiu polskiej inteligencji w świetle „Krytyki politycznej” Anna Pietura – Droga do człowieczeństwa (H. Romanowska-Łakomy – Droga do człowieczeństwa. Usłysz wewnętrzny nakaz bycia człowiekiem) Sprawozdania: Tomasz Trzciński – Gestalt w Esalen – 35 lat później
Dzwon wieży południowej nosił imię Maria, jednak do historii przeszedł jako Dzwon Biednych Grzeszników. Z jego powstaniem łączy się pewna legenda. Według niej jego twórca z zazdrości zabił swego czeladnika, który sam wlał płynny metal do formy. Michael Wilde został skazany na śmierć, a jego ostatnim życzeniem było, aby przed egzekucją usłyszeć brzmienie nowego dzwonu. Gdy ludwisarz stał już na szafocie, z wieży kościoła farnego popłynął spiżowy dźwięk...
Za sprawą ogromnego postępu technologicznego świat stoi dziś w obliczu zagrożeń, które jeszcze do niedawna nie istniały. Przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska, zmniejszanie się zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, terroryzm, kryzys ekonomiczny ? rozwiązywanie tych problemów staje się coraz trudniejsze, bo są ze sobą wzajemnie powiązane. Czy grozi nam kryzys demograficzny, żywnościowy, ekologiczny i klimatyczny? Z czym jeszcze musi zmierzyć się ludzkość w XXI wieku?
Z tej książki dowiecie się:
? Kto umiera przez plastikowe reklamówki?
? Jak nas psuje Facebook?
? Czy da się zlikwidować uliczne korki?
? Na kogo dziś napadają piraci?
? Dlaczego biura to sale tortur?
Tak zasadnicze umieszczenie Deuteronomium w kontekście kulturowym Starożytnego Bliskiego Wschodu stanowi największą wartość recenzowanej rozprawy [?]. Jest to dzieło, które wnosi nowe wartości poznawcze, w takim stopniu absolutnie nieobecne w polskiej literaturze biblijnej, nie tylko w odniesieniu do Deuteronomium [?].
Należy szczególnie zwrócić uwagę na wprowadzenie i zastosowanie metody, która została określona jako [nowa] Kompositionsgeschichte. [?] Jest to dzieło dojrzałe, doskonale opracowane i wnoszące rzeczywiście nowe elementy do arsenału wiedzy biblijnej ujętej na szerokim tle wiedzy kulturoznawczej w odniesieniu do Starożytnego Bliskiego Wschodu.
Ks. prof. dr hab. Tomasz Bolesław Jelonek, biblista
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Deuteronomium przedstawione jest tu jako pismo w wielu sensach znaczeń. [?] Szczegółowo omówione zostaje zagadnienie przekazu oralnego i piśmiennego, z uwzględnieniem dynamiki procesu. [?] Inspirujące są tu odwołania do "modelu Gilgamesza", unikalnego procesu kształtowania się starożytnego, klasycznego dzieła. [?] Monografia Renaty Jasnos jest specjalistyczną, prezentującą wysoki poziom naukowy pracą z zakresu biblistyki i teologii. Ale może stać się inspirującą i niezwykle pożyteczną lekturą także dla kulturoznawców, językoznawców, literaturoznawców, religioznawców czy filozofów.
Prof. dr hab. Marta Kudelska
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?