Gimnastyka dla mózgu
-
Autor: Allen D. Bragdon Leonard Fellows
- EAN: 9798387025235
- Wydawca: Medium
- Liczba stron: 129
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
15,17złCena detaliczna: 22,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 15,17 zł
Autorzy książki GIMNASTYKA DLA MóZGU proponują 60 wyśmienitych, niepowtarzalnych łamigłówek, dzięki którym twoje szare komórki zaczną pączkować niczym kwiaty na wiosnę, zwiększając twoją kreatywność oraz zdolności wizualne i analityczne. Ćwiczenia zostały przedstawione w formie wymyślnych zagadek, które pobudzą do działania wiele dotychczas uśpionych sprawności twojego mózgu. Mimo różnorodności form i przeznaczenia, wszystkie łamigłówki mają jedną wspólną cechę - aby je rozwiązać, nie trzeba znać żadnych definicji ani nawet ortografii, bez czego nie można się przymierzać do rozwiązywania krzyżówek i rebusów. Są to zagadki - obrazki, opierające się na ukrytych układach liczbowych, relacjach przestrzennych i zależnościach logicznych - ich rozwiązywanie znakomicie ćwiczy umysł, zmuszając mózg do uruchomienia wszystkich swych funkcji.
WSTĘP
„Narząd nieużywany zanika"- to znane powiedzenie z czasem nabiera dla nas coraz głębszego znaczenia, gdy z biegiem lat usilnie się staramy utrzymać sprawność umysłową. Najnowsze badania ludzkiego mózgu potwierdzaj ą znaną hipotezą, że pobudzanie jego ważnych ośrodków może nie tylko radykalnie spowolnić naturalny, stopniowy spadek sprawności umysłowej, lecz wręcz—usprawnić działanie komórek tego narządu! Warto przy tym pamiętać, że znajdujące się w mózgu ośrodki odpowiadające za różne umiejętności człowieka nie rywalizują ze sobą o zajmowane obszary ani o źródła energii; jest raczej odwrotnie - ośrodki te wzajemnie się wspierają. Znana wszystkim Amerykanom sentencja: „E pluribus unum" - „z wielu jedno" -jest więc zasadą, która ma zastosowanie również w życiu na co dzień.
Przedstawione w tej książeczce łamigłówki mają w zabawny sposób pobudzać do działania najróżniejsze, przydatne w powszednim życiu umiejętności człowieka: rozumowanie logiczne, twórczą wyobraźnię, operowanie symbolami i regułami matematycznymi oraz zastosowaniem słów i logiki języka do poszukiwania rozwiązań zagadek przedstawionych w formie niewerbalnej. Dobrym przykładem tego, jak te różne funkcje mózgu mogą ze sobą współpracować, jest zbiór technik i umiejętności mentalnych, które określa się pojemnym słowem „kreatywność". Idee tworzone przez „burze mózgów" mają również genezę lewopółkulową, gdyż nie opierają się na osądach wartościowaniu. Są też bardziej „rozbieżne" niż „zbieżne" w tym sensie, że pierwszym efektem burzy mózgów nie jest ta jedna, jedyna - „właściwa"— odpowiedź. Jednak aby taka sesja przyniosła jakikolwiek pożytek, zrodzone podczas niej idee i pomysły należy poddać krytycznej ocenie oraz doprowadzić je do logicznej konkluzji - po to, by oddzielić dobre pomysły od złych. Zastosowanie aparatu logicznego do analizy prostego pomysłu czasem skutkuje nieoczekiwanym wnioskiem („Eureka!").