Duchowość chrześcijańska. Późne średniowiecze...
Późne średniowiecze i reformacja
- ISBN: 9788323331810
- EAN: 9788323331810
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Format: 16.0x23.0cm
- Język: polski
- Liczba stron: 496
- Rok wydania: 2011
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
28,14złCena detaliczna: 37,80 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,14 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Praca daje bardzo obszerny i w miarę pełny obraz duchowości chrześcijańskiej w aspekcie szkół duchowości, ruchów jakie pojawiły się w średniowieczu i w czasie reformacji, jak również pewnych zjawisk kulturowych jak humanizm, duchowość pasyjna, devotio moderna, liturgia i Eucharystia, wizja Kościoła. (…) Opracowanie może być wykorzystane nie tylko w studiach z historii duchowości, ale również historii kultury, historii myśli europejskiej, politologii, ekumenizmu.
Z recenzji ks. dr. hab. Jana Machniaka,
prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
O wyjątkowej naukowej wartości dzieła świadczy już sam fakt doboru autorów, którzy opracowali poszczególne tematy tej pracy zbiorowej. Są tam nazwiska 25 znanych w świecie historyków idei i kultury, historyków Kościołów i ekumenizmu, teologów systematycznych, porównawczych i znawców szeroko rozumianej ideologii duchowości. Dobór autorów nie został ograniczony konfesyjnie – są tam wybitni znawcy (John Meyendorff), luteranizmu (Mark Lienehard), teologii reformowanej (Fritz Büsse, William Bouwsman), anglikańskiej (Bernard McGinn), a także teologii katolickiej (Keith J. Egan. James D. Tracy).
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Piotra Jaskóły
Jedna z najlepszych pozycji tego rodzaju, jakie kiedykolwiek ukazały się drukiem – z pewnością stanie się wkrótce podstawowym źródłem dla historyków religii.
New Oxford Review
W książce tej wybitne analizy naukowe łączą się z pozbawionym uprzedzeń przeglądem chrześcijańskiego życia duchowego w latach 1150–1600 (…). Dzięki skupieniu na duchowości, zamiast na doktrynie, studium to poszerza zakres badań religioznawczych, które obejmują perspektywę popularną i akademicką, obrzędową i pojęciową, żeńską i męską. Stajemy wobec wyzwania, by na nowo przemyśleć swoje stanowisko w obrębie niezwykle bogatej, lecz zarazem wspólnej tradycji.
Theological Studies