
Czas darowany nam. Saga Bez pożegnania. Tom 5 wyd. 2025
-
Autor: Rybałtowska Barbara
- ISBN: 9788383948935
- EAN: 9788383948935
- Oprawa: oprawa: broszurowa
- Wydawca: Axis Mundi
- Format: 206x138 mm
- Język: polski
- Seria: Saga Bez pożegnania
- Liczba stron: 1
- Rok wydania: 2025
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
20,79złCena detaliczna: 34,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 20,90 zł
Saga Bez pożegnania - klasyczna polska saga rodzinna - powraca w nowym wydaniu.
Piąty tom historii Zofii i jej córki Kasi, których losy śledzimy od czasów II wojny światowej, opowiada losy rodziny w latach 60. i 70. Życie, jakie by nie było, zawsze jest silniejsze od śmierci mówi Zofia do córki i to zdanie staje się myślą przewodnią ich dalszych losów. Niespokojny, pełen trudnych momentów dla Polski rok 1968 w sferze osobistej daje się bohaterkom we znaki. Kasia powoli leczy się z traumy. Praca, nowe podróże i zdarzenia przynoszą kolejne uśmiechy losu. W przaśnej peerelowskiej rzeczywistości, w trosce o przyszłość rodziny, Zofia coraz bardziej musi liczyć tylko na siebie, jednak wciąż docenia to, co życie może jeszcze podarować i co w nim najważniejsze. W lata siedemdziesiąte Kasia wchodzi z nadzieją, ale jak to się skończy, dowiemy się z tomu następnego, pod takim właśnie tytułem.
Saga Bez pożegnania to napisana ujmującym, ciepłym językiem historia dwóch niezwykłych kobiet, matki i córki, na tle burzliwych dziejów Polski od roku 1939 do czasów współczesnych. Pomimo tragicznych zdarzeń, które były ich udziałem, udało im się zachować radość życia i rodzinne ciepło.
Barbara Rybałtowska jako mała dziewczynka podczas II wojny światowej została wraz z matką wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran i Ugandę wróciła do Polski. Przeżycia te posłużyły za kanwę sagi, którą zaczęła pisać już w latach 60., zachęcona do tego przez samego Jana Brzechwę. Historia bohaterek sagi ściśle splata się z doświadczeniami Autorki, choć jak podkreśla nie jest to jej biografia, lecz opowieść literacka, bazująca również na losach innych Polaków. To historia, która chwyta za serce i jak powiedział reżyser Nocy i dni Jerzy Antczak gotowy scenariusz filmowy. Dziś, wobec toczącej się bezpośrednio za naszą wschodnią granicą wojny, nabiera nowego znaczenia, szczególnie że została opowiedziana przez świadka historii.