W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Książka dla zainteresowanych higieną i przeciwdziałaniem schorzeniom jamy ustnej. Przyszłe asystentki i higienistki stomatologiczne znajdą tutaj profesjonalne opisy zabiegów, ilustrowane zdjęciami wykonanymi specjalnie na potrzeby publikacji.
Po cieszącej się popularnością i uznaniem słuchaczy szkół policealnych (i nie tylko) książce pt. Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym, jej autorki podjęły temat profilaktyki stomatologicznej w nowej publikacji Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Marta Szymańska-Sowula i Katarzyna Chmiel powróciły do zagadnienia sygnalizowanego w ramach pierwszego wydawnictwa, omawiając szczegółowo aspekty i zabiegi przeciwdziałania schorzeniom jamy ustnej.
Profilaktyka stomatologiczna, podobnie jak poprzednia publikacja autorek, jest dedykowana przede wszystkim słuchaczom kierunku higienistka stomatologiczna, choć może zainteresować również tych, którzy chcą pogłębić wiedzę w tym zakresie.
Zagadnienia poruszone w książce obejmują badanie jamy ustnej, z uwzględnieniem metod oceny aktywności próchnicy czy stanu higieny, a także konkretne zabiegi profilaktyczne takie jak polishing, skaling, kiretaż, lakowanie, lakierowanie czy wybielanie. Autorki dołożyły starań, aby zawrzeć szczegółowe omówienia każdego zabiegu, koncentrując się nie tylko na jego kolejnych etapach, ale także na wskazaniach, przeciwwskazaniach, narzędziach i materiałach, technikach pracy i zaleceniach pozabiegowych. Zdjęcia wykonane specjalnie na potrzeby książki dokładnie ilustrują prezentowane zagadnienia. Osobne rozdziały publikacji zostały poświęcone na przedstawienie zaleceń dla poszczególnych grup pacjentów np. dzieci, kobiet ciężarnych, palaczy, pacjentów onkologicznych itp. oraz tematu dokumentacji medycznej w gabinecie stomatologicznym.
Mocne strony:
- autorki to lekarz stomatologii i higienistka stomatologiczna, wykładowczynie w szkole policealnej,
- recenzentki to doktor nauk medycznych, lekarz dentysta i lekarz stomatologii,
- przystępny język adresowany do słuchaczy szkół policealnych,
- książka ilustrowana profesjonalnymi zdjęciami wykonanymi specjalnie na potrzeby publikacji w gabinecie stomatologicznym,
- książka zawiera także rysunki, np. diagramów uzębienia w ramach tematu dotyczącego wskaźników próchnicy,
- bibliografia wskazująca na źródła,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy;
- dodatkowe, a także istotne informacje ujęte w ramki i graficznie wyróżnione z tekstu głównego,
- osobny rozdział poświęcony wybranym zabiegom stomatologicznym – opisane wg jednolitego schematu uwzględniającego narzędzia i materiały, wskazania i przeciwwskazania, etapy zabiegu, zalecenia pozabiegowe oraz przykład zapisu w karcie pacjenta.
Kontynuacja Zarysu anatomii człowieka. Z tą książką przyswajanie wiedzy z zakresu funkcjonowania poszczególnych układów ludzkiego ciała będzie łatwiejsze. A wszystko to dzięki przystępnym opisom oraz kolorowym schematom i rysunkom.
Zarys fizjologii człowieka stanowi logiczną kontynuację Zarysu anatomii człowieka, pierwszej książki Małgorzaty Bujnowskiej opublikowanej przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Tym samym słuchacze kierunków medycznych szkół policealnych, do których publikacja jest adresowana, zyskują całościowy obraz budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Tak jak w przypadku Zarysu anatomii człowieka, autorka umiejętnie dostosowała zakres omawianych zagadnień i terminologię do potrzeb i oczekiwań potencjalnych czytelników. Znaczącym ułatwieniem w zrozumieniu fizjologii komórki i procesów życiowych zachodzących w poszczególnych układach ciała człowieka są kolorowe schematy i rysunki. W publikacji poruszone zostały między innymi takie zagadnienia jak transport błonowy, cykl komórkowy, czynności komórki mięśniowej, a także fizjologia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego, nerwowego, rozrodu i receptorów. Pytania kontrolne zamieszczone na końcu każdego rozdziału, a także liczne miejsca na notatki czynią proces przyswajania i utrwalania wiedzy łatwiejszym i sprawniejszym.
Mocne strony:
- autorka jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- przystępny język kierowany do słuchaczy szkół policealnych,
- blisko 50 ilustracji z dokładnym opisami,
- kilkanaście przejrzystych tabel,
- bibliografia wskazująca na źródła,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy,
- fizjologia poszczególnych układów ludzkiego ciała omówiona w oddzielnych rozdziałach.
Obowiązkowa pozycja w biblioteczce przyszłych przedstawicieli profesji medycznych! Przejrzyste opisy poszczególnych układów ciała człowieka, a także liczne ilustracje, ciekawostki i ćwiczenia zachęcają do nauki i zgłębiania fachowej wiedzy.
Zarys anatomii człowieka autorstwa Małgorzaty Bujnowskiej jest jedną z publikacji przygotowanych na potrzeby uczniów i słuchaczy szkół policealnych przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Autorka Zarysu anatomii, pracownik naukowy mający na co dzień styczność ze słuchaczami szkoły TEB Edukacja w Legnicy, dołożyła starań, aby spośród rozległej i niełatwej wiedzy z zakresu nauczanego przedmiotu wybrać materiał elementarny, praktycznie wspierający kształcenie przyszłych adeptów zawodów medycznych na poziomie szkół policealnych.
Wychodząc od podstawowych zagadnień związanych z budową i funkcjonowaniem komórki, płynnie przechodzi do omówienia bardziej złożonych struktur organizmu ludzkiego i dedykuje kolejne rozdziały analizie konkretnych narządów oraz układów: szkieletowego, mięśniowego, pokarmowego, oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, wydalniczego itd. Przystępny język oraz przejrzyste ilustracje, a także liczne ciekawostki, to niewątpliwe atuty publikacji, które czynią ją interesującą również dla szerokiego grona czytelników.
Mocne strony:
- autorka jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- przystępny język kierowany do słuchaczy szkół policealnych,
- ponad 150 rycin z dokładnym opisami,
- bibliografia wskazująca na źródła (wydanie II),
- pytania kontrolne i testy kontrolne (z kluczami odpowiedzi) po każdym rozdziale,
- przejrzysta struktura tekstu (tytuły podrozdziałów wysunięte na zewnętrzny margines lub wyróżnione przez różne wielkości i kolory czcionki)
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy,
- dodatkowe informacje ujęte w formie ciekawostek; wyróżnione graficznie z głównego tekstu,
- budowa poszczególnych układów ludzkiego ciała omówiona w ramach oddzielnych rozdziałów,
- wybrane treści dedykowane takim kierunkom jak: opiekun medyczny, technik masażysta, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny i technik usług kosmetycznych; wyróżnione w tekście.
Przełomowa książka o neuroplastyczności mózguTo pierwsza książka, która w tak szczegółowy sposób opisuje neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń. Ponieważ to właśnie te nowe połączenia z kolei służą samonaprawie, regeneracji, odzyskaniu prawidłowych funkcji i poprawie pamięci. Czy wiesz, że to właśnie neuroplastyczność sprawia, że ludzki mózg posiada swój własny, wyjątkowy sposób uzdrawiania? Dzięki tej książce poznasz sposoby na to, jak w nieinwazyjny sposób naprawić uszkodzony mózg, np. po przebyciu udaru. Wykorzystasz też zjawisko neuroplastyczności, by złagodzić objawy chorób neurodegeneracyjnych, Alzhaimera czy Parkinsona.Przywracanie prawidłowych funkcji mózgu, czyli jak naprawić uszkodzony mózgWiększość metod opisanych w tej publikacji wykorzystuje energię, łącznie ze światłem, dźwiękiem, wibracją, prądem i ruchem. Te formy terapii dostarczają naturalnych, nieinwazyjnych bodźców dla mózgu, by obudzić w nim zdolności przywracające jego prawidłowe funkcje. Autor opisuje przykłady wysyłania odpowiednich dźwięków w uchu, by skutecznie zwalczyć autyzm czy wibracji z tyłu głowy, by leczyć zaburzenia uwagi. Natomiast delikatne elektryczne stymulacje języka odwracają z kolei objawy stwardnienia rozsianego i leczą skutki udaru. Światło kierowane na tył szyi leczy urazy mózgu, a do nosa - pomaga uregulować zaburzenia snu.Uszkodzony mózg? wykorzystaj nowe metody poprawy zdrowia mózguAutor podaje metody na pozbycie się przewlekłego bólu. Opisuje wiele przykładów uzdrowień po przebyciu takich schorzeń jak:- udar,- urazowe uszkodzenie mózgu,- choroba Alzhaimera i Parkinsona,- stwardnienie rozsiane,- autyzm,- zespół deficytu uwagi,- trudności w nauce- dysleksja,- zaburzenia przetwarzania sensorycznego,- opóźnienie rozwoju,- brak części mózgu,- zespół Downa,- ślepota.Przy niektórych z tych dolegliwości, u większości pacjentów, nastąpiło całkowite uzdrowienie. A dr Norman Doidge przedstawia na to dowody. W pozostałych przypadkach, najbardziej dokuczliwe objawy schorzeń zostały znacznie zredukowane. Każda z opisanych w tej książce historii ukazuje inny aspekt neuroplastycznych sposobów uzdrawiania. Przekonaj się, jakie są sposoby na naprawę uszkodzonego mózgu. Choroby neurodegeneracyjne wcale nie muszą być wyrokiem. Ponieważ mózg ma cudowne zdolności regeneracyjne. Pomóż sobie i swoim bliskim i skorzystaj z rad Autora zgromadzonych w tej obszernej, ale napisanej zrozumiałym językiem, publikacji.Wykorzystaj neuroplastyczność mózgu
Ta od dawna oczekiwana publikacja skierowana jest do uczniów policealnych szkół medycznych. Zawarte w niej informacje pozwalają na poszerzenie i uporządkowanie wiedzy czytelnika z zakresu patofizjologii wybranych jednostek chorobowych człowieka, ich leczenia oraz metod diagnostycznych.
Druga część Zarysu patofizjologii człowieka autorstwa dra Marcina Purchałki to godne uzupełnienie takich publikacji Wydawnictwa Edicon, jak Zarys anatomii człowieka i Zarys fizjologii człowieka. Omówiono w niej choroby układów wewnątrzwydalniczego, moczowo-płciowego, nerwowego, a także choroby zakaźne wieku rozwojowego oraz narządu ruchu. Zwięzła forma i przejrzysty układ treści ułatwiają porządkowanie i powtórzenie materiału.
Mocne strony:
- autor jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- fachową wiedzę przedstawiono w przyjazny i przystępny sposób,
- przejrzysty układ treści ułatwia zlokalizowanie informacji,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale usprawniają przyswajanie wiedzy,
- liczne zdjęcia, rysunki oraz tabele ułatwiają czytelnikowi zrozumienie trudnych zagadnień,
- ciekawostki dotyczące poszczególnych jednostek chorobowych uatrakcyjniają proces przyswajania wiedzy.
Drugie wydanie hematologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek, zostało poświęcone postępom w leczeniu nowotworów limfoproliferacyjnym i mieloproliferacyjnym. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi.
Kolejne opracowanie z serii Terapia laserowa w okulistyce, obejmujące takie zagadnienia, jak zakrzepy żył siatkówki, AMD, zmiany degeneracyjne i otwory siatkówki obwodowej, retinopatia wcześniacza, retinopatia surowicza środkowa, obwodowe zmiany proliferacyjne siatkówki oraz inne schorzenia siatkówki.
Terapia laserowa w chorobach siatkówki niezwiązanych z cukrzycą, stanowiąca trzecią część cyklu monografii poświęconych zastosowaniu laserów w terapii okulistycznej, obejmuje szerokie spektrum schorzeń. Z niektórymi z nich możemy się spotkać stosunkowo często w codziennej praktyce, inne są rzadkie i pozostają domeną wyspecjalizowanych ośrodków. Celem tej publikacji jest przybliżenie aktualnej wiedzy na temat terapii laserowej w przedstawionych schorzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów leczenia.
Od autorów
Długo oczekiwany podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany przez autorów z różnych ośrodków akademickich w kraju. Opisuje najważniejsze tematy z tej dziedziny medycyny – w tym zagadnienia obowiązujące do PES. Autorzy omawiają najnowsze wiadomości i wytyczne z anestezjologii i intensywnej terapii wraz z praktycznymi wskazówkami i uwagami. To wiarygodne źródło wiedzy dla młodych adeptów medycyny.
Od wydania ostatniego podręcznika „Anestezjologia i intensywna terapia” pod redakcją naukową prof. Bogdana Kamińskiego i prof. Andrzeja Küblera minęło wiele lat. Od tego momentu dokonał się istotny postęp w naukach medycznych oraz w samej anestezjologii i intensywnej terapii.
Za namową Pani Profesor Ewy Mayzner-Zawadzkiej, za co serdecznie Jej dziękuję, PZWL zwróciło się do mnie z propozycją wydania nowego podręcznika dla studentów wydziałów lekarskich.
Wiele osób z większości ośrodków akademickich w Polsce podjęło trud napisania książki, którą trzymacie Państwo w swoich rękach. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do zgłębienia tajników tej niezwykle ciekawej i podstawowej z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia specjalności.
Radosław Owczuk
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych.
Publikacja poświęcona jest zabiegom stosowanym w ginekologii. Przygotowana została przez zespół doświadczonych pielęgniarek operacyjnych, chirurgów i anestezjologów.
Autorzy w sposób zwięzły i przystępny omówili stosowane narzędzia, procedury i techniki operacyjne. Zabiegi zostały podzielone na trzy podrozdziały, w których omówiono techniki operacyjne poszczególnych części narządu rodnego z dostępu pochwowego, endoskopowego i brzusznego. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów.
Mamy nadzieję, że ten praktyczny przewodnik będzie doskonałym źródłem wiedzy dla instrumentariuszek i młodych adeptów chirurgii.
Mamy za sobą doświadczenie kilkunastu miesięcy życia w bezpośrednim zagrożeniu śmiertelną chorobą, w rygorystycznym reżimie sanitarnym, który sparaliżował nasze relacje społeczne, gospodarkę, życie kulturalne.Joanna Racewicz zaprosiła 13 znanych osobowości reprezentujących różne profesje do rozmowy o tym trudnym czasie. Jej goście opowiadają, jak SARS-CoV-2 zmienił ich aktywność zawodową, jak znoszą izolację, jak funkcjonują ich rodziny. W szczerych rozmowach dzielą się swoim doświadczeniem z okresu pandemii i mówią o tym, jak na co dzień radzą sobie w nowej, niełatwej sytuacji. I choć to traumatyczny czas, wśród wypowiedzi wyraźnie słychać też głosy pobrzmiewające nadzieją, że wszystko zostało nam dane po coś, a miarą naszego człowieczeństwa jest właśnie umiejętność przekucia tego, co złe, w nowe lepsze jutro.Joanna Racewicz rozmawia z: Ewą Błaszczyk, s. Małgorzatą Chmielewską, Małgorzatą Domagalik, Dorotą Gawryluk, Pawłem Grzesiowskim, Anitą Lipnicka, Rafałem Olbińskim, Jackiem Santorskim, Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Sobierajskim, Robertem Rutkowskim, Adamem Sztabą, Dorotą Zawadzką.
Książka zatytułowana Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, powstała z myślą o słuchaczach kierunków stomatologicznych (asystentka i higienistka stomatologiczna). Jednak rozległa wiedza teoretyczna i praktyczna autorek, umiejętnie i przystępnie wyłożona w tej publikacji, sprawia, że ta pozycja może stać się przydatną pomocą wspierającą kształcenie nie tylko na poziomie szkół policealnych, ale także wyższych.
Zagadnienia omówione w kolejnych rozdziałach dotyczą zarówno zasad organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym, przygotowania instrumentarium potrzebnego przy zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii czy protetyki, jak i prowadzenia i archiwizowania dokumentacji medycznej, a także ergonomii i zasad aseptyki. To udane połączenie wybranych kwestii z zakresu profilaktyki i leczenia zębów z praktycznymi wskazówkami na temat prawidłowego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego stanowi efekt współpracy dwóch autorek, z których jedna jest lekarzem stomatologiem, a druga higienistką stomatologiczną. Obie autorki wykładają w Szkole TEB Edukacja w Krakowie. Prezentowane w książce wiadomości zostały uzupełnione o profesjonalne zdjęcia ukazujące niezwykle szczegółowo wyposażenie autentycznego gabinetu stomatologicznego. Niewątpliwym atutem publikacji są także przykładowe zadania egzaminacyjne dla asystentek i higienistek stomatologicznych.
Zagadnienia: diagnostyka i leczenie najczęstszych nowotworów narządu wzroku: guzów powiek, guzów spojówki i rogówki, guzów oczodołu i guzów wewnątrzgałkowych.
Podręcznik jest bogato ilustrowany i zawiera dodatkowo opisy przypadków klinicznych oraz pytania testowe z wyczerpującymi odpowiedziami.
Terapia laserowa stanowi obecnie, obok farmakoterapii i chirurgii konwencjonalnej,jedną z głównych strategii postępowania w różnych rodzajach jaskry. Książka bogato ilustrowana, wydana w 2007 r, proponuje praktyczne, ale i w pewnym stopniu dydaktyczne podejście do tematu leczenia jaskry.
Zagadnienia: lasery-wprowadzenie, podstawy hydrodynamiki oka, jaskra-definicja, klasyfikacja i strategia lecznicza, gonioskopia, trabekuloplastyka laserowa, laserowa irydotomia obwodowa, irydoplastyka obwodowa, cyklofotokoagulacja, inne zabiegi laserowe w jaskrze.
Profesjonalna pielęgnacja twarzy to kolejna książka adresowana przede wszystkim do słuchaczy kierunku technik usług kosmetycznych. W tym względzie stanowi uzupełnienie wcześniejszej publikacji Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON zatytułowanej Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp.
Autorki, odwołując się po raz kolejny do bogatej wiedzy i praktyki zawodowej, stworzyły kompletny opis podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, szyi i dekoltu. W poszczególnych rozdziałach scharakteryzowały czynności wykonywane w gabinecie kosmetycznym z zachowaniem ich prawidłowej kolejności, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do ich przeprowadzenia. Uzupełnieniem wiedzy na temat zabiegów są wiadomości z zakresu podstaw anatomii i fizjologii skóry, dermatologii, preparatów kosmetycznych oraz aparatury.
Niewątpliwym atutem są zdjęcia wykonane w gabinecie kosmetycznym specjalnie na potrzeby książki, a także wyróżnienie w ramce szczególnie ważnych lub interesujących wiadomości. Ostatni rozdział publikacji, poświęcony podstawom profesjonalnego makijażu i analizie kolorystycznej, może przyciągnąć szersze grono czytelników zainteresowanych zgłębieniem wiedzy z zakresu zabiegów upiększających.
Mocne strony:
- autorki to nauczycielki na kierunku Technik usług kosmetycznych, w większości egzaminatorki OKE, z bogatym doświadczeniem zawodowym;
- zabiegi opisane wg schematu obejmującego wskazania, przeciwwskazania, kolejność działań;
- bogata bibliografia wskazująca na źródła;
- ciekawostki i ważne informacje wyróżnione w kolorowych ramkach;
- zadania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy.
Atlas zawiera zbiór kolorowych tablic, opisujących najważniejsze zagadnienie i obszary terapeutyczne. Każdej tablicy towarzyszy opis ułatwiający lepsze poznanie danego tematu.Spis treści:WprowadzenieWiadomości ogólneCzynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowegoZespół metaboliczny - definicjaEpidemiologia: częstość występowania i zapadalnośćEpidemiologia: umieralnośćInsulinoopornośćBiochemiczne wykładniki zespołu metabolicznegoPowikłania zespołu metabolicznegoPatogeneza i składowe zespołu metabolicznegoOtyłość - definicjaOtyłość trzewnaZależność między otyłością trzewną, insulinoopornością a obrazem klinicznym zespołu metabolicznegoNadciśnienie tętniczeHiperglikemia i cukrzyca typu 2Dyslipidemia w zespole metabolicznymDyslipidemia i rozwój miażdżycyLeczenieModyfikacja stylu życia i zmniejszanie czynników ryzykaAktywność fizycznaLeki hipolipemizująceCele terapeutyczne w leczeniu dyslipidemii statynamiRozuwastatyna w leczeniu zespołu metabolicznegoTabele z wartościami referencyjnymi badań laboratoryjnychPiśmiennictwo
W podręczniku w sposób logiczny i przejrzysty opisano niełatwe zagadnienia anatomii, fizjologii i patofizjologii, ambulatoryjnej i klinicznej, diagnostyki neurologicznej, otolaryngologicznej, audiologicznej i radiologicznej układu równowagi. Wyodrębnione są rozdziały przedstawiające różnice kliniczne między zawrotami głowy wieku dziecięcego a występującymi u osób w wieku podeszłym. Ważną, obszerną, napisaną w oparciu o najnowsze piśmiennictwo oraz doświadczenia własne Autorów część podręcznika stanowią rozdziały poświęcone leczeniu zaburzeń przedsionkowych. Jest ono wielokierunkowe (transtympanalne, farmakologiczne, chirurgiczne), a wybór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od wyniku postępowania diagnostycznego. Większość zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest leczona zachowawczo, głównie farmakologicznie. Szczególnie wartościowe, zwłaszcza dla lekarzy otochirurgów, są informacje zawarte w rozdziale omawiającym diagnostykę i terapię zawrotów głowy pochodzenia jatrogennego. Integralną część terapii zawrotów głowy stanowi rehabilitacja. Poświęcony jest jej jeden z końcowych rozdziałów monografii. Książkę zamykają dwa rozdziały omawiające problemy napotykane przez lekarzy wielu specjalności w procesie orzekania niepełnosprawności w chorobach otoneurologicznych.
Podręcznik Zarys otoneurologii wypełnia znaczącą lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą opracowań poruszających wszechstronne problemy związane z zaburzeniami przedsionkowymi. Stanowi ważne źródło informacji zarówno dla lekarzy otolaryngologów, neurologów, audiologów, foniatrów, jak i lekarzy rodzinnych, radiologów oraz rehabilitantów. Skierowany jest także do przyszłych adeptów sztuki lekarskiej - studentów wydziałów medycznych polskich uniwersytetów.
W podręczniku w sposób logiczny i przejrzysty opisano niełatwe zagadnienia anatomii, fizjologii i patofizjologii, ambulatoryjnej i klinicznej, diagnostyki neurologicznej, otolaryngologicznej, audiologicznej i radiologicznej układu równowagi. Wyodrębnione są rozdziały przedstawiające różnice kliniczne między zawrotami głowy wieku dziecięcego a występującymi u osób w wieku podeszłym. Ważną, obszerną, napisaną w oparciu o najnowsze piśmiennictwo oraz doświadczenia własne Autorów część podręcznika stanowią rozdziały poświęcone leczeniu zaburzeń przedsionkowych. Jest ono wielokierunkowe (transtympanalne, farmakologiczne, chirurgiczne), a wybór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od wyniku postępowania diagnostycznego. Większość zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest leczona zachowawczo, głównie farmakologicznie. Szczególnie wartościowe, zwłaszcza dla lekarzy otochirurgów, są informacje zawarte w rozdziale omawiającym diagnostykę i terapię zawrotów głowy pochodzenia jatrogennego. Integralną część terapii zawrotów głowy stanowi rehabilitacja. Poświęcony jest jej jeden z końcowych rozdziałów monografii. Książkę zamykają dwa rozdziały omawiające problemy napotykane przez lekarzy wielu specjalności w procesie orzekania niepełnosprawności w chorobach otoneurologicznych.
Podręcznik Zarys otoneurologii wypełnia znaczącą lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą opracowań poruszających wszechstronne problemy związane z zaburzeniami przedsionkowymi. Stanowi ważne źródło informacji zarówno dla lekarzy otolaryngologów, neurologów, audiologów, foniatrów, jak i lekarzy rodzinnych, radiologów oraz rehabilitantów. Skierowany jest także do przyszłych adeptów sztuki lekarskiej - studentów wydziałów medycznych polskich uniwersytetów.
Publikacja Stomatologia neuromięśniowa w nowoczesnej protetyce rekonstrukcyjnej w aspekcie ustalania wysokości zwarcia centralnego to kompleksowe zestawianie wskazówek praktycznych, jak postępować klinicznie w rekonstrukcjach protetycznych.
Autor skoncentrował się na najważniejszych etapach klinicznych, na podstawie bogatego materiału fotograficznego pokazał, jak pogłębiać swoją wiedzę i szlifować umiejętności.
Publikacja skierowana jest dla studentów i lekarzy praktyków, ponieważ przedstawia koncepcję własną autora, jak postępować w określonych sytuacjach klinicznych. Selektywne połączenie różnych metod ustalania wysokości zwarcia centralnego pozwoliło pokazać z matematyczną dokładnością, jak poruszać się w przestrzeni wymiaru pionowego przy odbudowie protetycznej.
Spis treści:
Jak leczyć pacjentów z dysfunkcjami narządu żucia?
Proste i zaawansowane rekonstrukcje protetyczne.
Złota proporcja – Złoty Indeks LVI i konwencjonalna metoda ustalania zwarcia centralnego.
Aparat J-5 – jego zalety do diagnostyki i terapii.
Leczenie szyną – szyna relaksacyjna, szyna repozycyjna, deprogramatora. Koncepcja własna autora Ortodontic.
Leczenie szyną jest etapem rozpoczynającym leczenie protetyczne, a nie leczeniem.
Przegląd przypadków klinicznych jako procedura leczenia protetycznego z wykorzystaniem „fenomenu mięśniowego dr. Ciesielskiego”.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?