W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Stres – nasz organizm często reaguje na niego zaburzeniami równowagi i dysfunkcjami w układzie hormonalnym i nerwowym. Konsekwencjami mogą być zaburzenia snu, problemy z koncentracją, przewlekłe stany zapalne, lęk czy depresja.
Autorka jasno i praktycznie opisuje, jakie techniki osteopatyczne możemy zastosować w tych zaburzeniach, i wyjaśnia zależności pomiędzy poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi.
W książce znajdziemy m.in.:
anatomiczne, funkcjonalne i fizjologiczne podstawy układu nerwowego i wewnątrzwydzielniczego
wskazówki ułatwiające ich samoregulację
omówienie wzajemnych relacji między poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi oraz układem nerwowym
analizę objawów nadczynności i niedoczynności gruczołowej.
W części praktycznej przedstawiono podejścia terapeutyczne, za pomocą których można przywrócić równowagę neurowegetatywną odpowiednich gruczołów wewnątrzwydzielniczych:
techniki trzewne i powięziowe
techniki stymulacji i hamowania
uznane suplementy diety do terapii wspomagającej.
Ta książka jest skierowana do osteopatów i terapeutów holistycznych, których celem jest ukierunkowane i skuteczne leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej oraz zaburzeń nerwowych.
Dziesiąte wydanie Okulistyki zostało wzbogacone o zaktualizowane treści, a także nowy rozdział dotyczący chorób powiek, oczodołów i zaburzeń wydzielania łez.
Zawiera również ponad 140 rycin, dostęp do 17 filmów za pomocą kodów QR, wyszczególnione najważniejsze informacje do zapamiętania, przykładowe przypadki kliniczne do sprawdzenia wiedzy oraz wykaz materiałów źródłowych z komentarzami.
Okulistyka to podręcznik pod redakcją R.C. Allena i R.A. Harpera, dwóch wybitnych amerykańskich okulistów, firmowany przez Amerykańską Akademię Okulistyki – towarzystwo o niekwestionowanym doświadczeniu dydaktycznym. Skierowany jest głównie do studentów medycyny, ale zawarte w nim informacje z pewnością zainteresują również lekarzy rodzinnych, kolegów pracujących na SOR-ach, absolwentów przygotowujących się do egzaminów i lekarzy odbywających staż podyplomowy.
Znajdziecie w nim Państwo przedstawione w przystępnej formie najważniejsze informacje o chorobach oczu, schematy postępowania i przykłady kliniczne.
prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik
Choroby błony śluzowej jamy ustnej i patologie szczękowo-twarzowe stanowią często duży problem diagnostyczny i terapeutyczny w pracy klinicznej, zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy dentystów, a także lekarzy innych specjalności, gdyż zmiany w jamie ustnej mogą występować w przebiegu różnych zespołów i chorób ogólnoustrojowych oraz współtowarzyszyć patologiom skórnym.
Przedstawiamy Państwu polską edycję, niezwykłego moim zdaniem, Atlasu chorób jamy ustnej i obszaru szczękowo-twarzowego wybitnych autorów amerykańskich, znanych z wielu publikacji o tej tematyce.
W niniejszym opracowaniu naukowym znajdą Państwo podstawy diagnostyki, wskazówki terapeutyczne oraz bezcenne opisy zdjęć radiologicznych, a także unikalne fotografie zmian klinicznych występujących w jamie ustnej i w obszarze twarzowo-szczękowym.
Jestem głęboko przekonana, że Atlas spełni Państwa oczekiwania i będzie stanowił znakomite źródło wiedzy w tej dziedzinie.
W podręczniku zawarta jest wiedza z medycyny sądowej, którą powinien posiąść każdy lekarz i student m.in. zagadnienia z toksykologii, kryminalistyki, odontologii, antropologii, a także obowiązki prawne i etyczne osób zaangażowanych w kryminalistykę.
Polska edycja jest tłumaczeniem i adaptacją czternastego wydania oryginalnego.
W nowym wydaniu:
• przejrzysty, zwięzły i wyczerpujący tekst, zilustrowany kolorowymi zdjęciami najwyższej jakości, ułatwiający szybkie odnalezienie najważniejszych informacji
• omówienie kluczowych zagadnień mających zastosowanie w każdym systemie prawnym
• rozszerzony zakres toksykologii sądowej i kryminalistyki, a także innych, ważnych podspecjalizacji medycyny sądowej
• nowoczesny sposób prezentacji omawianych zagadnień
W publikacji zaprezentowano zagadnienia dotyczące postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych terapiom onkologicznym. Autorami są praktycy, którzy na co dzień zajmują się opieką nad chorymi leczonymi onkologicznie.
W tym kompleksowym, specjalistycznym opracowaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące żywienia w chorobie nowotworowej, m.in. rolę dietetyka, zasady racjonalnego odżywiania w chorobie nowotworowej, wpływ leczenia chirurgicznego i radioterapii na żywienie pacjentów, znaczenie diet w trakcie leczenia onkologicznego oraz wzbogacenie ich doustnymi suplementami pokarmowymi, mity i stereotypy żywieniowe.
Publikacja będzie przydatna dla pielęgniarek, dietetyków i innych członków zespołu terapeutycznego.
Publikacja Wykłady dla higienistek stomatologicznych. Anatomia, fizjologia, patologia narządu żucia została przygotowana przez lekarza dentystę Agnieszkę Grucką.
W książce w sposób syntetyczny oraz klarowny zaprezentowano najważniejszą wiedzę z zakresu tytułowych przedmiotów: anatomia, fizjologia i patologia narządu żucia. Zagadnienia medyczne są dostosowane do nowej podstawy programowej. Całość wzbogacono o liczną dokumentację zdjęciową, ułatwiającą zapamiętanie treści.
W publikacji zostały omówione:
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- stomatologia dziecięca,
- periodontologia,
- ortodoncja,
- protetyka stomatologiczna.
Usystematyzowana wiedza ma pomóc higienistkom i asystentkom stomatologicznym w przygotowaniu się do egzaminu państwowego.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty” tym razem został poświęcony chorobom układu oddechowego zależnym od wpływu środowiska, w którym przebywa człowiek.
Monografia została przygotowana pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego oraz dr hab. n. med. Barbary Mackiewicz. Opracowanie zawiera zebrane dane na temat zanieczyszczenia środowiska, metod jego badania, mechanizmów oddziaływania różnych czynników środowiskowych w układzie oddechowym człowieka. Autorzy przedstawiają choroby układu oddechowego związane z narażeniem na różnego rodzaju pyły zawieszone w otaczającym nas powietrzu. Znaczną część publikacji została poświęcona aktualnym zagadnieniom dotyczącym palenia tytoniu oraz rakotwórczego oddziaływania środowiska w kontekście wywoływania nowotworzenia w układzie oddechowym.
Publikacja adresowana jest zarówno do specjalistów chorób płuc, jak i lekarzy rodzinnych.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Barbara Mackiewicz
1. Zanieczyszczenie środowiska – zmiany klimatyczne - Magdalena Wójcik-Superczyńska
2. Smog - Janusz Milanowski
3. Biologiczne czynniki występujące w pyłach organicznych jako przyczyna chorób układu oddechowego - Jacek Dutkiewicz, Barbara Mackiewicz
4. Metody badania środowiska zanieczyszczonego cząsteczkami areozoli - Rafał Górny
5. Mechanizmy oddziaływania czynników środowiskowych na układ oddechowy - Jan Siwiec –
6. Choroby układu oddechowego wywoływane przez pyły organiczne - Barbara Mackiewicz
7. Pylice płuc - Piotr Kozak
8. Wybrane środowiskowe czynniki ryzyka raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
9. Rola urządzeń podgrzewających tytoń (heat-not-burn) w redukcji ryzyka zachorowania na raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
Rak płuca. Współczesne podejście to już dziesiąte wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” – tym razem zostało w całości poświęcone tematyce raka płuca. Monografia została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Rodryga Ramlau. Opracowanie jest doskonałym źródłem wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia raka płuca i może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennej praktyce klinicznej.
Bieżące wydanie w szczególności obejmuje wiedzę na temat wieloaspektowego wykorzystania immunoterapii w leczeniu chorych na raka płuca, nowych opcji leczenia skojarzonego oraz leczenia sekwencyjnego ukierunkowanego molekularnie. Autorzy analizują także nowe cele molekularne w NDR oraz poruszają temat leczenia NDRP u chorych w wieku podeszłym.
Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom klinicznym, ale poruszane w niej tematy z pewnością zainteresują też patomorfologów i pulmonologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi. Jest to również zalecana lektura dla wszystkich specjalistów oraz studentów, którzy potrzebują rzetelnej, usystematyzowanej i najnowszej wiedzy o współczesnych metodach leczenia raka płuca.
Głowa, szyja i neuroanatomia, trzeci tom z serii PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka,
łączy informacje kliniczne z prezentacją wiedzy anatomicznej przy pomocy profesjonalnych ilustracji.
• Wydanie III polskie, poprawione i rozszerzone.
• Wybrane przypadki kliniczne, przystępne w lekturze.
• Kompleksowy przegląd anatomii.
• Morfologiczne podstawy problemów klinicznych.
• Ponad 1800 szczegółowych ilustracji anatomicznych i 123 tabele.
• Mianownictwo łacińskie i polskie.
PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka jest serią trzech tomów:
Tom I. Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy
Tom II. Narządy wewnętrzne
Tom III. Głowa, szyja i neuroanatomia
SKRÓCONY SPIS TREŚCI
Głowa i szyja
1. Przegląd
2. Kości, więzadła i stawy
3. Systematyka mięśni
4. Systematyka naczyń i nerwów
5. Narządy i ich unaczynienie
6. Topografia
7. Przekroje
Neuroanatomia
1. Wprowadzenie do neuroanatomii
2. Histologia komórek nerwowych i komórek gleju
3. Autonomiczny układ nerwowy
4. Opony mózgowo-rdzeniowe
5. Przestrzenie płynowe
6. Kresomózgowie
7. Międzymózgowie
8. Pień mózgu
9. Móżdżek
10. Unaczynienie mózgu
11. Rdzeń kręgowy i jego unaczynienie
12. Przekroje mózgowia
13. Układy czynnościowe i odniesienia kliniczne
Słownik i streszczenia
1. Słownik
2. Streszczenia
Dodatki
Wykaz literatury
Skorowidz terminów lacińskich
Skorowidz terminów polskich
Książka zawiera:charakterystykę typów osobowości i wiążących się z nimi zaburzeńdokładne wskazówki, jak radzić sobie z pacjentami z zaburzeniami osobowości, jak nie poddawać się emocjom chorego i wspierać go w leczeniuzalecenia jak się zachowywać, gdy pacjent zachowuje się agresywnieodpowiedzi na pytania jak i kiedy stawiać granice w relacjach z pacjentem.
Spis Treści:Czym jest, a czym nie jest grypaAdam Antczak, Agata DutkowskaWażne historycznie grypy ? pandemie i zagrożenia pandemiczne w XX wiekuElżbieta Samorek-SalamonowiczKiedy zaczyna się sezon grypowy?Adam AntczakSezony grypy w Polsce i na świecieLeszek Szenborn, Ernest KucharWirusy grypy ludzkiejPaulina Skrońska, Joanna Chorostowska-WynimkoGrypa różnych gatunków zwierzątElżbieta Samorek-SalamonowiczWirusy grypy świń (SIV)Elżbieta Samorek-SalamonowiczWirusy grypy ptakówElżbieta Samorek-SalamonowiczPochód grypyErnest Kuchar, Leszek SzenbornObjawy grypy u ludziAdam AntczakPowikłania grypyMonika Franczuk, Joanna Chorostowska-WynimkoGrupy wysokiego ryzykaAdriana Roży, Joanna Chorostowska-WynimkoDiagnostyka laboratoryjna zakażenia wirusem grypyAdriana Roży, Joanna Chorostowska-WynimkoSzczepienia i monitorowanie wirusa grypyAdam AntczakLeki przeciwwirusowe w leczeniu grypy. Oporność na leki przeciwwirusowe. Leki wspomagająceAnna Piekarska
Złamania okołoprotezowe po alloplastykach dużych stawów to pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompleksowe opracowanie dotyczące powikłań, jakimi są złamania okołoprotezowe mające miejsce w trakcie aloplastyk dużych stawów.
Autorzy – praktycy z wieloletnim doświadczeniem – prezentują współczesne możliwości leczenia pacjentów ze złamaniami okołoprotezowymi. W każdym rozdziale przedstawiono etiologię złamań i ich klasyfikację, a także informacje z zakresu patomechaniki złamań wysoko i niskoenergetycznych oraz całościowej diagnostyki klinicznej i obrazowej. Opisano również sposoby leczenia ortopedycznego i fizjoterapeutycznego.
W monografii omówiono złamania stawów: ramiennego, łokciowego, biodrowego, kolanowego, skokowo-goleniowego oraz u pacjentów z osoczowymi skazami krwotocznymi, które stanowią duże wyzwanie dla personelu lekarskiego, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Ponad 200 doskonale dobranych rycin stanowi istotne uzupełnienie tekstu.
Publikacja adresowana do praktykujących ortopedów i traumatologów narządu ruchu oraz fizjoterapeutów.
Ciąża ektopowa powstaje w wyniku implantacji jaja płodowego poza jamą macicy. Stanowi ona 0,6–2% wszystkich ciąż, z najczęstszym umiejscowieniem w jajowodzie. Diagnostyka schorzenia jest oparta na seryjnych badaniach stężenia gonadotropiny kosmówkowej oraz powtarzanych badaniach ultrasonograficznych. Wraz z rozwojem ultrasonografii nastąpił wzrost czułości i specyficzności badania, umożliwiający coraz dokładniejszą diagnostykę i rozpoznanie na wcześniejszym etapie choroby. Postęp metod diagnostycznych pozwolił zaś na rozpowszechnienie metod leczenia i wprowadzenie mniej inwazyjnych technik terapeutycznych. Opracowano systemy kwalifikacji do sposobu postępowania terapeutycznego – obserwacji, leczenia farmakologicznego i operacyjnego, oparte na otrzymanych w toku diagnostycznym danych laboratoryjnych i ultrasonograficznych. W publikacji w sposób przystępny i skomasowany przedstawiono zebraną na podstawie piśmiennictwa aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i terapii ciąży jajowodowej.
Nowe wydanie Onkologii i hematologii dziecięcej przygotowane przez specjalistów reprezentujących wszystkie wiodące ośrodki w Polsce zajmujące się onkologią i hematologią dziecięcą.
W Onkologii i hematologii dziecięcej Czytelnik znajdzie aktualne wiadomości z zakresu: nowoczesnej diagnostyki nowotworów, współczesnej kompleksowej terapii nowotworów u dzieci oraz leczenia wspomagającego.
Książka Onkologia i hematologia dziecięca dedykowana jest nie tylko pediatrom oraz onkologom i hematologom dziecięcym, lecz także onkologom i hematologom, immunologom klinicznym, chirurgom dziecięcym oraz chirurgom onkologicznym.
Niniejszy podręcznik pt. „Wielkie zespoły geriatryczne” w sposób szczegółowy, a zarazem całościowy ujmuje te charakterystyczne dla seniorów, przewlekłe zaburzenia. Publikacja jest zbiorowym opracowaniem ujmującym w jedną całość najważniejsze wielkie zespoły geriatryczne, takie jak demencja, depresja, delirium, zespół kruchości (słabości), politerapia i geriatryczny zespół jatrogenny, zaburzenia lokomocji, upadki i zaburzenia równowagi, zaburzenia narządu wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), zaburzenia narządu słuchu, zaburzenia funkcji zwieraczy oraz niedożywienie, z uwzględnieniem ich epidemiologii, etiologii, objawów klinicznych, rozpoznania, leczenia i profilaktyki.
Podręcznik adresowany jest w głównej mierze do studentów kierunków medycznych, przede wszystkim studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, fizjoterapii, zdrowia publicznego, w ramach których poruszana jest tematyka z zakresu geriatrii. Ponadto odbiorcami książki mogą być zawodowo czynni lekarze, w szczególności specjaliści chorób wewnętrznych i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także opiekunowie osób starszych. Informacje w nim zawarte mogą być również wykorzystane w ramach kursów, szkoleń, warsztatów i studiów podyplomowych. Autorami poszczególnych rozdziałów podręcznika są wybitni eksperci z zakresu medycyny, autorytety naukowe w Polsce i poza granicami kraju.
Wiedza na temat podstawowych zasad diagnostyki i leczenia jest niezbędna każdemu lekarzowi. Wiadomości z obszernych podręczników akademickich, skupiających się na niuansach związanych z patofizjologią choroby i objawami w praktyce klinicznej miewają ograniczoną przydatność. Lekarz w obliczu konkretnego chorego powinien sprawnie postawić diagnozę, zaproponować badania niezbędne dla potwierdzenia rozpoznania i prowadzenia terapii.
Niniejszy podręcznik jest swoistą mapą drogową obejmującą praktyczne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w ginekologii. Jest on podzielony na część diagnostyczną i terapeutyczną. W każdej z nich zawarto szczegółowe schematy ustalania rozpoznania i co ważne propozycje postępowania w zależności od specyfiki danej choroby. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe przyswojenie wiedzy i przyspiesza możliwość podjęcia decyzji terapeutycznej.
Słyszysz diagnozę: zespół Aspergera. W pierwszej chwili pewnie doznajesz szoku, czujesz strach, masz pustkę w głowie. Jednak zaraz pojawia się milion myśli, wątpliwości, pytań. I to niezależnie od tego, czy diagnoza dotyczy ciebie, twojego dziecka, czy też innej bliskiej ci osoby – nagle uświadamiasz sobie, jak wiele musisz się dowiedzieć. • Co oznacza ta diagnoza? • Jak wygląda życie z zespołem Aspergera? • Czy zespół Aspergera wpływa na budowanie związków partnerskich? • Czy nie uniemożliwia zawarcia trwałych przyjaźni? • Jakie cele zawodowe są realne? • Jakie możliwości pomocy są dostępne? Christine Preißmann doskonale zna ten stan. Jako dotknięta zespołem Aspergera psychoterapeutka wie, jak czują się osoby z tą diagnozą oraz ich bliscy, jakie emocje nimi targają i z jakimi trudnościami muszą się zmierzyć. Dlatego właśnie zachęciła dorosłych z zespołem Aspergera, aby szczerze opowiedzieli o tym, jak wyglądało i jak wygląda obecnie ich życie, co było dla nich najtrudniejsze i jak sobie z tym poradzili. W rozmowach poruszono szereg najistotniejszych problemów dnia codziennego, między innymi dotyczących nauki, pracy, związków, zdrowia, integracji społecznej czy seksualności. Autorce udało się doskonale połączyć praktykę z teorią – wszystkie przedstawione w książce niezwykle inspirujące historie opatrzone zostały jej specjalistycznym komentarzem. Dzięki lekturze dowiesz się nie tylko, co robić, aby życie z zespołem Aspergera było łatwiejsze i pełniejsze, ale również jak wykorzystać pozytywne cechy autyzmu, które często są niesłusznie pomijane i niedoceniane.
Kolejna książka twórcy teorii poliwagalnej skierowana do psychoterapeutów Niniejsza książka to zbiór tekstów Stephena W. Porgesa, twórcy rewolucyjnej teorii poliwagalnej, napisanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat jego praktyki badawczej. Autor to światowej sławy ekspert w dziedzinie psychofizjologii rozwojowej i behawioralnej neurologii rozwojowej. W swoich tekstach zawarł zapis powstawania teorii poliwagalnej, która zakłada, że życie emocjonalne człowieka ma podłoże biologiczne, a doświadczenia psychiczne jednostki ściśle wiążą się z procesami zachodzącymi w ciele. Teoria poliwagalna łączy ewolucję regulacji neuronalnej serca z doświadczeniem afektywnym, wyrażaniem emocji, mimiką, komunikacją głosową i zachowaniami społecznymi będącymi reakcją na zachowanie innych ludzi. Porges pokazuje klinicystom, terapeutom, wykładowcom, a nawet pracownikom społecznym, w jaki sposób zapobiegać chorobom psychicznym, identyfikować je i leczyć. W kolejnych rozdziałach autor wnikliwie wyjaśnia poszczególne aspekty swojej teorii, pokazując jej potencjalne zastosowanie w tera-pii lęku, depresji, traumy i zaburzeń ze spektrum autyzmu. Teorię Porgesa wykorzystują psychoterapeuci na całym świecie, udowadniając, że autonomiczny układ nerwowy ściśle wiąże się z zaangażowaniem społecznym, zaufaniem i poczuciem bliskości. „Teoria poliwagalna Stephena Porgesa to wielki dar dla neurobiologii interpersonalnej. Ta przełomowa książka zaspokaja naszą potrzebę dostępnej teorii naukowej o praktycznym zastosowaniu wyjaśniającej zależności między zachowaniem a hierarchicznym funkcjonowaniem układu nerwowego, oferując równocześnie nowe spojrzenie na leczenie problemów z regulacją afektu i praktycznie wszystkich zaburzeń psychicznych. Teoria poliwagalna radykalnie zmieniła sposób, w jaki postrzegam moich pacjentów, śledzę ich stany somatyczne, traktuję ich problemy, a także znacząco wpłynęła na moje metody uczenia klinicystów". Pat Ogden, założycielka i dyrektorka Sensorimotor Psychotherapy Institute w Boulder, Kolorado, USA Tom zawiera: • Podstawy teoretyczne. • Regulacja biobehawioralna w okresie wczesnego rozwoju człowieka. • Komunikacja społeczna i relacje z innymi. • Perspektywy terapeutyczne i kliniczne. • Zachowanie społeczne a zdrowie. Stephen W. Porges profesor Uniwersytetu Indiany oraz założyciel i dyrektor Stress Research Consortium na tejże uczelni. Profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Pólnocnej oraz Professor Emeritus Uniwersytetu Karoliny Pólnocnej i Uniwersytetu Maryland. Pelnil funkcję prezesa Society for Psychophysiological Research oraz Federation of Associationsin Behavioral & Brain Sciences. Stephen W. Porges profesor Uniwersytetu Indiany oraz założyciel i dyrektor Stress Research Consortium na tejże uczelni. Profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz Professor Emeritus Uniwersytetu Karoliny Północnej i Uniwersytetu Maryland. Pełnił funkcję prezesa Society for Psychophysiological Research oraz Federation of Associations in Behavioral & Brain Sciences. Opublikował ponad dwieście pięćdziesiąt recenzowanych artykułów naukowych z takich dziedzin, jak anestezjologia, inżynieria biomedyczna, fizjologia wysiłku fizycznego, neurologia, psychiatria, psychologia oraz badanie i terapia uzależnień. Stephen W. Porges jest twórcą zaprezentowanej w 1994 roku teorii poliwagalnej, łączącej ewolucję autonomicznego układu nerwowego ssaków z zachowaniem społecznym i podkreślającej rolę stanu fizjologicznego w problemach z zachowaniem i zaburzeniach psychiatrycznych. Teoria poliwagalna jest dzisiaj podstawą innowacyjnych form terapii uwzględniających mechanizmy fizjologiczne leżące u podstaw symptomów obserwowanych w wielu zaburzeniach psychicznych, fizycznych i behawioralnych. W 2018 roku prof. Porges został laureatem nagrody Pioneer Award przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychoterapii Somatycznej (United States Association for Body Psychotherapy).
"Zderzenie postaw, które kryją się za słowami seks i piękno, uzmysławia ich wieloaspektowość, a co za tym idzie - konieczną interdyscyplinarność w ujęciu prezentowanych zjawisk. Stąd celem książki było w sposób rzetelny i jak najbardziej holistyczny przybliżyć dyskurs o pięknie i seksie w perspektywie seksuologicznej, psychiatrycznej, psychologicznej, chirurgii i medycyny estetycznej, dermatologicznej, ginekologicznej, ale też filozoficznej i socjologicznej.
W proponowanej publikacji nie zabrakło odpowiedzi na pytania: co to znaczy być pięknym i pożądanym w kontekście różnych schorzeń, zmian w obrębie fizyczności, ciąży? Jakie są obecne kanony piękna i jak się zmieniały na przestrzeni lat oraz co ich znajomość nam daje? Jakie są miejsce i rola medycyny, w tym estetycznej, przeciwstarzeniowej w tym zakresie? I wreszcie - jakie są zależności pomiędzy pięknem a seksem? Czy mają wspólny pierwiastek? Jak wydobyć pierwsze i wzmocnić drugie? Czy to w ogóle konieczne?
Książka, którą oddajemy w Państwa ręce, opracowana z udziałem grona wybitnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny, jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, nie tylko przedstawicieli nauk medycznych i humanistycznych, ale tez wszystkich osób chcących w sposób profesjonalny poszerzyć wiedzę z zakresu dyskusji o pięknie i seksie."
fragment wstępu "Piękno i seks Seks i piękno"
Piękno wydaje się wyłącznie kategorią estetyczną – uwarunkowaną określonymi kryteriami tego, co jest piękne, a co brzydkie, a zatem tego, co w perspektywie moralnej staje się wartością, czymś godnym pożądania, czymś, do czego należy dążyć. Piękno jest jednak także – i nie wolno o tym zapominać – kategorią kulturową, a zatem płynną, zmieniającą się w czasie, uzależnioną od różnych uwarunkowań związanych ze specyfiką konkretnej kultury. Tymczasem często możemy obserwować absolutyzację aktualnych kategorii piękna i uznawanie go za ponadczasowe kryterium tego, co pożądane, także w wymiarze seksualnym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?