Atlas Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583 roku
-
Autor: Bykuć Ewelina Szaniawska Lucyna
- ISBN: 9788370096328
- EAN: 9788370096328
- Oprawa: Skórzana
- Wydawca: Biblioteka Narodowa
- Format: 23.8x33.8
- Język: polski
- Liczba stron: 88
- Rok wydania: 2015
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
85,95złCena detaliczna: 100,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 85,95 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Reprodukcja atlasu włoskiego kartografa Antoniusa Milla Geographicae tabvlae in charta pergamena z 1583 roku, opatrzona bogatym komentarzem naukowym, to czterdziesta publikacja bibliofilska Biblioteki Narodowej. w Warszawie.
Szesnastowieczny atlas morski, poddany w 2002 roku gruntownej restauracji w Zakładzie Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych BN, jest jednym z najcenniejszych dzieł w kolekcji kartograficznej Biblioteki Narodowej. Składa się z ośmiu map wykonanych na pergaminie o wymiarach 41 x 65 cm, połączonych ze sobą wklejoną pomiędzy nie tekturą. Każdą ręcznie rysowaną i opisaną atramentem mapę zdobią barwne, złocone i srebrzone róże wiatrów, flagi, herby, statki oraz zarysy architektury symbolizującej miasta.
Atlas jest zbiorem ważnych historycznie, utrzymanych w niezwykle pięknej estetyce portolanów – map wykorzystywanych przez żeglarzy – z precyzyjnie opisaną linią brzegową, wypełnioną nazwami portów, oznaczeniem przybrzeżnych obszarów niebezpiecznych, a także miejsc widocznych z okrętu, umożliwiających określenie jego położenia.
Edycję Wydawnictwa Biblioteki Narodowej uzupełniają ilustrowane opisy poszczególnych map – dokonane przez Lucynę Szaniawską – bardzo pomocne w odczytywaniu dokumentu kartograficznego przez współczesnego czytelnika. Publikacja zawiera również trzy eseje: Eweliny Bykuć poświęcony autorowi atlasu, Marii Woźniak o konserwacji zabytków pergaminowych Biblioteki Narodowej oraz obszerny, pasjonujący wykład Lucyny Szaniawskiej, omawiający ewolucję kartografii śródziemnomorskiej i jej dojrzałe osiągnięcia w pracach współczesnych Millowi kartografów.
Ewa Jakubowska, autorka szaty graficznej publikacji,.nawiązuje w swoim projekcie do stylu epoki, dominującego w czasach powstania atlasu.