Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
SPIS TREŚCI
Wykaz skrótów
Wstęp
ROZDZIAŁ I
Środowisko przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich - uwagi wprowadzające
1. Definicja przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
2. Delimitacja przestrzeni kosmicznej
3. Środowisko przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich jako przedmiot ochrony prawnej
4. Problemy środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich związane z działalnością człowieka w kosmosie
4.1. Śmieci kosmiczne
4.1.1. Pojęcie śmieci kosmicznych
4.1.2. Skala zjawiska i źródła jego powstawania
4.1.3. Zagrożenia
4.1.4. Sposoby usuwania śmieci kosmicznych
4.2. Skażenie radioaktywne
4.3. Skażenie biologiczne
4.4. Inne
5. Podsumowanie
ROZDZIAŁ II
Ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
w międzynarodowej praktyce traktatowej
1. Corpus Iuris Spatialis
1.1. Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi
z 1967 r.
1.2. Porozumienie dotyczące działalności państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich z 1979 r
1.3. Konwencja o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne z 1972 r.
1.4. Konwencja o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną z 1975 r.
1.5. Umowa o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną w 1968 r.
2. Inne umowy
2.1. Układ o zakazie prób broni nuklearnej w atmosferze, w przestrzeni kosmicznej i pod wodą z 1963 r.
2.2. Układ o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej z 1972 r.
2.3. Konwencja o zakazie używania technicznych środków oddziaływania na środowisko w celach militarnych lub jakichkolwiek innych celach wrogich z 1977 r.
3. Podsumowanie
ROZDZIAŁ III
Ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
w międzynarodowej praktyce pozatraktatowej
1. Pierwsze międzynarodowe inicjatywy związane z ochroną środowiska kosmosu
1.1. Międzynarodowy Instrument w sprawie Ochrony Środowiska przed Szkodą Spowodowaną przez Śmieci Kosmiczne
1.2. Wytyczne IADC w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
2. Problem ochrony środowiska kosmosu z perspektywy Organizacji Narodów Zjednoczonych
2.1. Rozwój idei ochrony środowiska kosmosu w ONZ
2.2. Wytyczne w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
2.3. Wytyczne w sprawie Długoterminowej Trwałości Działań w Przestrzeni Kosmicznej
3. Problem ochrony środowiska kosmosu z perspektywy Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej
3.1. Uwagi wprowadzające
3.2. Europejski Kodeks Postępowania w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
3.3. Międzynarodowy Kodeks Postępowania w sprawie Działań w Przestrzeni Kosmicznej
3.4. Dokumenty Europejskiej Agencji Kosmicznej
4. Standardy Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego
5. Ochrona planetarna ciał niebieskich
6. Podsumowanie
ROZDZIAŁ IV
Zasady międzynarodowego prawa środowiska a ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
1. Zasada zrównoważonego rozwoju
1.1. Ogólna charakterystyka
1.2. Zasada zrównoważonego rozwoju a ochrona środowiska kosmosu
1.2.1. Wspólne dziedzictwo ludzkości
1.2.2. Wspólna troska ludzkości
1.2.3. Uwagi na tle doktryny i soft law
2. Zasada sic utere tuo ut alienum non laedas
2.1. Ogólna charakterystyka
2.2. Zasada sic utere tuo ut alienum non laedas a ochrona środowiska kosmosu
3. Zasada prewencji i zasada ostrożności
3.1. Ogólna charakterystyka
3.2. Zasada prewencji i zasada ostrożności a ochrona środowiska kosmosu
4. Zasada wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności
4.1. Ogólna charakterystyka
4.2. Zasada wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności a ochrona środowiska kosmosu
5. Zasada „zanieczyszczający płaci”
5.1. Ogólna charakterystyka
5.2. Zasada „zanieczyszczający płaci” a ochrona środowiska kosmosu
6. Podsumowanie
Kosmos to bogato ilustrowana książka przedstawiająca tajemnice wszechświata. Zawiera mnóstwo rzetelnej wiedzy i ciekawostek na temat planet, gwiazd oraz galaktyk. Stanowi doskonałe uzupełnienie treści zawartych w programie nauczania.
Did you know that the Egyptians created the first synthetic color and used it to create the famous blue crown of Queen Nefertiti? Or that the noblest purple comes from a predatory sea snail? In the Roman Empire, hundreds of thousands of snails had to be sacrificed to produce a single ounce of dye. Throughout history, pigments have been made from deadly metals, poisonous minerals, urine, cow dung, and even crushed insects. From grinding down beetles and burning animal bones to alchemy and pure luck, Chromatopia reveals the origin stories behind over fifty of history’s most vivid color pigments.
Featuring informative and detailed color histories, a section on working with monochromatic color, and “recipes” for paint-making, Chromatopia provides color enthusiasts with an eclectic story of how synthetic colors came to be. Red lead, for example, was invented by the ancient Greeks by roasting white lead, and it became the dominant red in medieval painting.
Spanning from the ancient world to modern leaps in technology, and vibrantly illustrated throughout, this book will add a little chroma to anyone’s understanding of the history of colors.
Kosmologia dedukcyjna jest jedną z dziedzin zainteresowań autora postulatu. Od wielu lat wnikliwie śledzi i analizuje doniesienia oraz komunikaty kosmologów i astrofizyków o dokonanych odkryciach i ich naukowych interpretacjach. Nie kwestionując samych dowodów empirycznych, wnioskował, że naukowe założenia w zakresie natury energii oraz jej związków z czasoprzestrzenią są niespójne i błędne, co prowadzi do błędnych interpretacji wyników prowadzonych obserwacji i badań kosmicznych. W tym stanie nauki wiele kosmicznych zdarzeń i zjawisk pozostaje niewyjaśnionych – np. kosmiczne dziury, Kosmiczna Osobliwość i Wielki Wybuch – a ponadto, poza uszczegóławianiem wyników badań już prowadzonych, postęp naukowy w dziedzinie kosmologii staje się wręcz niemożliwy. Na podstawie dotychczasowego stanu nauki niemożliwe było też obiektywne wyjaśnienie obserwowanych i doświadczanych zjawisk uznawanych za metafizyczne oraz paranormalne, które autor poznał z wielu relacji albo doświadczył osobiście. Postulat Energoczasoprzestrzeni eliminuje nieścisłości interpretacyjne oraz pozwala wyjaśnić dotąd niewyjaśnione wydarzenia i zjawiska kosmiczne. Otwiera też nieograniczoną przestrzeń dla szeroko pojętego postępu w badaniach kosmicznych. Do zainteresowań autora należy też kultura społecznego współżycia i współdziałania oraz systemy organizacyjne efektywnego działania. Tematy te autor przygotowuje do kolejnych publikacji.
ODLICZANIE DLA KOSMICZNYCH MILIARDERÓW TRWA!
Wielu mówiło, że receptą na to, jak najszybciej zarobić duże pieniądze w branży kosmicznej, jest wejść z jeszcze większą sumką.
Elon Musk
Relacja z pierwszej ręki o nowym wyścigu w kosmos i o tym, jak Elon Musk i Jeff Bezos wydają miliardy dolarów z własnej kieszeni, by podbić przestrzeń kosmiczną i przekroczyć ostateczną granicę.
Tuzy biznesu stawiają własne fortuny na budowę statków kosmicznych, jednak wciąż nie wiadomo, czy eksploracja kosmosu okaże się dochodową inwestycją, sposobem na zbawienie ludzkości czy też… zabrnie w ślepą uliczkę.
Dzięki reportażowi Tima Fernholza mamy szansę podejrzeć branżę w trakcie prawdziwej rewolucji. NASA pragnie ocalić ambitny program eksploracji kosmosu. Giganci tacy jak Boeing i Lockheed Martin usiłują dorównać nowym rywalom, lobbyści walczą o środki publiczne, a ustawodawcy usiłują nie dopuścić do tego, by nowy wyścig kosmiczny wywołał globalny konflikt.
Dzięki dostępowi do poufnych informacji oraz dotarciu do kierowników najwyższego szczebla firm takich jak SpaceX, na czele z samym Muskiem, NASA oraz Blue Origin, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK czy Virgin Galactic Fernholz tworzy pasjonującą opowieść o rywalizacji i przetrwaniu w tej wymagającej branży.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Świat wstrzymał oddech.
Tysiąc stóp nad powierzchnią księżyca włącza się alarm. Astronauci spoglądają na komputer – pali się żółte światło ostrzegawcze, a ekran wyświetla komunikat „1202”. Żaden z nich nie wie, co to znaczy, a czas ucieka...
20 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Buzz Aldrin stali się pierwszymi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu. Misja Apollo 11, jedno z największych osiągnięć technologicznych na świecie, była gigantycznym przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 410 000 mężczyzn i kobiet.
Porywająca relacja z rozgrywki, w której stawką była nie tylko supremacja w kosmosie, ale przede wszystkim realne przetrwanie Ameryki jako demokracji.
Księżyc od zarania dziejów jest nieodłącznym towarzyszem ludzi, wyznaczającym rytm pór roku, cykl przypływów i odpływów czy prognozowanie pogody. Był tajemniczym obiektem, któremu przypisywano mistyczne moce. Nieustannie zmieniające się położenie Srebrnego Globu na nocnym niebie doprowadziło do ustalenia cykli Księżyca i ich wpływu na każdy aspekt przyrody. Od zawsze budził ciekawość mieszkańców Ziemi.
Mały krok Armstronga faktycznie okazał się ogromnym skokiem dla ludzkości. W ciągu trzech i pół roku po locie Apollo 11 NASA wysłała na Księżyc jeszcze sześć załogowych statków kosmicznych. Później nadeszła era bezpieczniejszych i tańszych lotów bezzałogowych. Na tym nie koniec eksploracji kosmosu. „Człowiek zawsze podążał tam, gdzie tylko mógł dotrzeć”, powiedział astronauta z załogi Apollo 11 Mike Collins w amerykańskim Kongresie w 1969 roku. I dopóki pozostaniemy ludźmi, nie ustaniemy w takich dążeniach.
Discover the fascinating stories of how colour was recorded, explored and brought to the masses.
Learn how colour was recorded and explored, and discover how this knowledge has shaped our understanding of the visual world.
Discover the story of colour through the significant scientific discoveries and key artist's works over 400 years.
From Isaac Newton's investigations through to Olafur Eliasson's experiential creations, this stunning book documents the fascinating story of colour with an extraordinary collection of original colour material that includes charts, wheels, artists' palettes, swatches and schemes.
"In 1704, the scientist Isaac Newton published Opticks, the result of many years of researching light and colour. By splitting white light, Newton identified the visible range of colours, or the rainbow spectrum. In Opticks, he built a colour system around his findings, and he visualised this system in a circular shape, making it one of the first printed colour wheels.
The influence of Newton and his followers, combined with the invention of many new pigments as well as watercolours in moist cake form, had made painting with colour an exciting occupation not just for serious artists but also for a much wider audience. The colour revolution had begun."
Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie.
Opisując najnowsze odkrycia astrofizyki, książka przenosi czytelnika z naszego własnego układu słonecznego do najdalszych granic przestrzeni.
Jak żyją gwiazdy i jak giną? Dlaczego Pluton stracił status planety? Jakie są widoki na inteligentne życie gdzie indziej we Wszechświecie? Jak zaczął się Wszechświat? Dlaczego Wszechświat się rozszerza i dlaczego robi to coraz szybciej? Czy nasz Wszechświat jest jedyny, czy jest tylko elementem nieskończonego multiświata?
Odpowiadając na te i wiele innych pytań, autorzy pomagają nam otworzyć oczy na pełen cudów kosmos, dzieląc się wiedzą o tym, jak funkcjonuje Wszechświat.
Imponująca pod względem zakresu materiału, pełna wspaniałych ilustracji, napisana przez światowej klasy astrofizyków książka Witamy we Wszechświecie daje czytelnikowi pełen wgląd w obraz naszego ewoluującego Wszechświata.
Jedna z 10 najlepszych popularnonaukowych książek według magazynu „Forbes”
„Jako obywatele kosmosu, mamy obowiązek go badać. Tak uważają astrofizycy Neil deGrasse Tyson, Michael Strauss i Richard Gott, przewodnicy w tej orzeźwiającej i pouczającej wyprawie przez pełne pyłu galaktyki oraz przez rozległe konsekwencje teorii odkrytych przez Alberta Einsteina”.
„Nature”
„Wszyscy trzej autorzy piszą w lekkim, nieformalnym, konwersacyjnym stylu, a w tekst są wplecione autentycznie zabawne anegdoty, takie jak krótka dygresja o krasnoludkach oraz komentarz na temat anglojęzycznych kosmitów w Star Treku. . . . Książka doskonale prezentuje nie tylko to, co wiemy o Wszechświecie, ale także jak go poznajemy”.
„Science”
Fascynująca historia kosmosu i planet, czarnych dziur, ciemnej materii i czerwonych karłów, opowiedziana w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat).14 miliardów 820 milionów lat temu. Nicość. Nicość, o której nie wiemy nic. Nicość, która jest Niczym. Nicość absolutna.Nagle, z nieznanych nam przyczyn Nicość zaczyna zmieniać się w Coś. Czy następuje jakiś wybuch?, rozbłysk?, huk?. Nie, to raczej Wielkie Gorące Szybkie Puff. Narodził się Wszechświat. Powstała przestrzeń, czas, energia. Pojawiła się masa i atomy, potem pierwsze gwiazdy. Tworzą się galaktyki, w tym Droga Mleczna, Układ Słoneczny i nasza Ziemia.
Pasjonujące wspomnienia człowieka, którego życie określają eksploracja i innowacja. "Ponad niebem" odtwarza niezapomniane przygody naszych czasów. Poczynając od dramatycznych, niezmiernie ryzykownych spacerów kosmicznych bohatera książki, amerykańskiego astronauty Scotta Parazynskiego, aż do zdobycia przezeń szczytu Mount Everest, kiedy to ocierał się o śmierć – jego organizm doznał uszkodzeń w następstwie przebywania w anormalnych warunkach przestrzeni kosmicznej – krok po kroku życie wybitnego sportowca, lekarza i eksploratora.
„Pisząc z umiarem, lecz i błyskotliwie, wplatając przy tym w narrację nieoczekiwany humor, Parazynski – wraz ze współautorką tej książki – przedstawia nam swoje przygody. A łączą się one z docieraniem w takie miejsca, które niewielu przed nim odwiedzało, czy to będzie przestrzeń kosmiczna, czy też szczyt Mount Everest”. Booklist
„Ponad niebem to opis niezwykłego, pełnego przygód życia – na Ziemi i ponad nią”. Houston Chronicle
„Z każdej strony książki wyziera zapał, determinacja, kreatywność i ciekawość świata, a wreszcie wielkie poczucie humoru autora; Ponad niebem bezsprzecznie zainspiruje przyszłe pokolenia do tego, by dążyć do realizacji marzeń każdą cząstką własnego istnienia”. John Glenn, pierwszy amerykański astronauta na orbicie okołoziemskiej
Encyklopedia to świetne źródło wiedzy dla małych, ciekawych świata czytelników, którzy koniecznie chcą wiedzieć, co mają nad głowami. Chmury, gwiazdy, zjawiska atmosferyczne – w encyklopedii znajdziecie odpowiedzi na pytania, które zawsze chcieliście zadać, patrząc w niebo.
Start twojej rakiety nastąpi za chwilę. Cały świat niecierpliwie czeka przed telewizorami.
Lada moment zobaczysz Kosmos zza kokpitu statku. Na Drodze Mlecznej
nie powinno być ruchu, ale uwaga na meteoryty. Przekonasz się, jak
daleko znajduje się Księżyc od Ziemi. Zrobisz również notatki w
dzienniku pokładowym. Ale przede wszystkim... odkryjesz nieznaną
planetę.
Zaczynamy odliczanie!
3... 2... 1...
Dzięki tej książce poczujesz się tak, jak pierwsi ludzie, którzy
wylądowali na Księżycu.
Ty też postawisz stopę na nowej planecie. Mały krok w nieznane, wielki skok dla wyobraźni… Zostań kosmonautą! Odkryj nową planetę i stwórz kosmiczną animację.
Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…
Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie. Wiele zjawisk na niebie obserwowali za pomocą lunet i teleskopów, jednak to było za mało i zapragnęli polecieć w przestrzeń kosmiczną. Przez stulecia podejmowali próby budowy maszyn pozwalających unieść się ponad Ziemię. Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia i czy komety sprowadzają nieszczęścia, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż razem z nami!
Karolina Bąkowska poświęciła się astronomii, ma doktorat z fizyki o tej specjalności. Już w wieku dwóch lat pytała, gdzie na niebie jest Kasjopeja oraz dlaczego Słońce świeci. Obecnie prowadzi badania z zakresu gwiazd pulsujących w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Laureatka grantów Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji Fulbrighta. Pracowała na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdzie przekonała się, że gwiazdy wszędzie święcą tak samo pięknie. Prowadząc wykłady popularnonaukowe w obserwatoriach, planetariach oraz na festiwalach miłośników fantastyki Pyrkon i Copernicon, uczy się, jak w prosty sposób odpowiadać na niełatwe pytania. Codzienne dyskusje o astronomii i nauce prowadzi ze swoją dwunastoletnią córką Kasią, z którą realizuje edukację domową. Jest wielką miłośniczką książek, wypraw w góry oraz zwierząt, w szczególności buldożków francuskich.
Asia Gwis – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w 2000 r w pracowni Grafiki Wydawniczej. Przez wiele lat pracowała jako grafik m.in. w „Zwierciadle”, „Przekroju”, „Machinie”, „National Geographic”. Jej ilustracje publikowane były m.in. w „Elle”, „Pani”, „Zwierciadle”, „Sensie”, „National Geographic” „Traveler”, „ChickPea”. Kocia mama i wielka miłośniczka podróżowania, szczególnie azjatyckich klimatów. W wolnych chwilach czyta nałogowo i prowadzi bloga kavkadesign.com. Nie lubi gotowania. Swój czas dzieli między Warszawę, Łódź i Manilę.
Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…
When and how did the universe begin? Why are we here? Is the apparent 'grand design' of our universe evidence for a benevolent creator who set things in motion? Or does science offer another explanation?
In The Grand Design, the most recent scientific thinking about the mysteries of the universe is presented in language marked by both brilliance and simplicity. Model dependent realism, the multiverse, the top-down theory of cosmology, and the unified M-theory - all are revealed here.
This is the first major work in nearly a decade by one of the world's greatest thinkers. A succinct, startling and lavishly illustrated guide to discoveries that are altering our understanding and threatening some of our most cherished belief systems, The Grand Design is a book that will inform - and provoke - like no other.
Was there a beginning of time? Could time run backwards? Is the universe infinite or does it have boundaries?
These are just some of the questions considered in the internationally acclaimed masterpiece by the world renowned physicist - generally considered to have been one of the world's greatest thinkers. It begins by reviewing the great theories of the cosmos from Newton to Einstein, before delving into the secrets which still lie at the heart of space and time, from the Big Bang to black holes, via spiral galaxies and strong theory. To this day A Brief History of Time remains a staple of the scientific canon, and its succinct and clear language continues to introduce millions to the universe and its wonders.
This new edition includes recent updates from Stephen Hawking with his latest thoughts about the No Boundary Proposal and offers new information about dark energy, the information paradox, eternal inflation, the microwave background radiation observations, and the discovery of gravitational waves.
It was published in tandem with the app, Stephen Hawking's Pocket Universe.
Podróżuj przez galaktyki, poznaj planety sąsiadujące z Ziemią. Prześledź odkrycia sond kosmicznych. Zastanów się nad jedną z największych tajemnic - czy istnieje pozaziemskie życie we wszechświecie? Użyj tego przewodnika do badania cudów kosmosu.
Efektowny album wielkiego formatu, w którym zmieścił się (prawie) cały wszechświat.
Witajcie w Muzeum Kosmosu! Znajdziecie tu kolekcję niezwykłych obiektów, od niewielkich meteorów po gigantyczne galaktyki. Obejrzycie planety, komety i księżyce, zobaczycie, jak z mgławic rodzą się gwiazdy, dowiecie się, czym są czarne dziury, poznacie początki wszechświata.
Zajrzyjcie do Planetarium, by odkryć kosmos i jego tajemnice.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?