Książka Magdaleny Satory jest próbą spojrzenia na wydarzenia związanie z aresztowaniem templariuszy i późniejszym procesem z nieco innej niż dotychczas perspektywy. Sprawa zakonu postrzegana jest w niej jako przedmiot działań dyplomatycznych trzech spośród najbardziej wpływowych dworów Europy Zachodniej: francuskiego, angielskiego i aragońskiego. Ponowne bliższe przyjrzenie się dyskusjom politycznym towarzyszącym postępowaniu przeciwko ?Templum? i uwzględnienie realiów XIV-wiecznej praktyki dyplomatycznej pozwoliło na zrozumienie wielu elementów sprawy zakonu, które do dziś pozostawały niejasne, a także na ukazanie roli najważniejszych uczestników debaty o dalszym losie templariuszy w odmiennym niż do tej pory świetle. W efekcie możliwe stało się wskazanie innych niż dotychczas motywów, jakie kierowały monarchami zaangażowanymi w sprawę ?Templum? i bliższe wyjaśnienie stanowiska, jakie zajmował papież na kolejnych etapach postępowania. Książka ta jest więc nowym głosem w dyskusji prowadzonej od wielu dziesięcioleci przez historyków na całym świecie.
Podręcznik akademicki dla studentów etnologii, antropologii kulturowej, politologii, historii, filozofii, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa i studiów filologicznych. Autorka porusza takie zagadnienia jak m.in. ideologia i historia kolonializmu, postkolonializm w teorii i historii, wyzwania dla kolonializmu, debaty nad globalizmem i postkolonializmem, związki dyskursu kolonialnego z literaturą. Podręcznik cieszy się światową renomą.
Kolonializm/Postkolonializm Ani Loomby jest prawdopodobnie jedną z najbardziej przejrzyście zilustrowanych i przekonujących dyskusji na temat kluczowych zagadnień dotyczących tekstualnych studiów postkolonialnych, jakie się do tej pory ukazały. Wnikliwe omówienie debat dotyczących postkolonialnego nacjonalizmu dokonanych przez Loombę może się okazać niezbędne dla wielu, którzy dopiero zaczynają działalność na tym polu.
Książka Pawła Czapczyka jest wszechstronną i namiętną próbą uchwycenia fenomenu pisarstwa Zygmunta Kubiaka. Autor "Portretu humanisty" - w porywającym stylu eseistycznym- przywraca Kubiakowi należne mu miejsce na mapie powojennej literatury polskiej, europejskiej krytyki literackiej i światowej mitografii.
Książka ma charakter naukowego eseju, dzięki temu czytamy żywą, atrakcyjna opowieść o intelektualnych przygodach polskich romantyków, o ich ?byciu? osobowo-fizycznym, o arcyciekawych kreacjach postaci literackich, które jawią nam się z nowej, mało dotąd znanej i postrzeganej strony.
Praca stanowi udaną, oryginalną i nowoczesną rozprawę naukową, której znaczenie wykracza poza wąskie pole historii literatury polskiego romantyzmu. Stanowić może atrakcyjną lekturę zarówno dla polonisty, badacza literatury, jak i czytelnika o szerokich zainteresowaniach humanistycznych. W uporządkowany, zobiektywizowany i zarazem pełen pasji sposób wprowadza nas w uniwersalne problemy ludzkiej egzystencji, przebogate konteksty kultury XIX i XX wieku.
Praca prof. Anny Grzegorczyk, wybitnej polskiej fenomenolożki, porusza się w szeroko pojętym kontekście europejskich dociekań na temat Edyty Stein. Autorka podejmuje odważną próbę odczytania dzieła Edyty Stein w wymiarze interkulturowym. Przybliżenie do tematyki interkulturowości dokonuje się u Autorki drogą refleksji wpisanej w filozofię religii, która oscyluje na granicy pomiędzy rozumem i wiarą, fides et ratio, z uwzględnieniem duchowego wymiaru takich dociekań.
Rozprawa Mikołaja Tyrchana jest opracowaniem znamionującym erudycję, dociekliwość badawczą i rzetelność. Cechują ją dar łączenia źródłowej analizy z syntetycznymi uogólnieniami oraz poczucie odpowiedzialności za słowo. Lektura pracy skłania do refleksji nad losami polskimi. Autor trafnie rozpoznaje przełomowe momenty w historii PRL i poddaje je wnikliwym analizom i ocenom, formułowanym na łamach paryskiej "Kultury".
Trafny jest wielostronny obraz roli, jaką odgrywa "Kultura" wobec demokratycznej opozycji w kraju: jako trybuny opozycji krajowej, jako "bezstronnego moderatora" w licznych dyskusjach programowych toczonych w środowiskach demokratycznych, jako propagatora zachodnich wartości: filozofii liberalizmu, pluralizmu idei, poszanowania praw mniejszości narodowych.
Prof. dr hab. Henryk Olszewski
Po zapoznaniu się z legendą o herbie Ostrowa, warto dowiedzieć się, jak to było naprawdę. Jakie jest rzeczywiste pochodzenie herbu naszego miasta?
Na początku należy przypomnieć, że Ostrów w swoich burzliwych dziejach otrzymał przywilej lokacyjny (czyli stał się formalnie miastem) przynajmniej dwa razy.
Witold Banach
Szczególną wartość omawianej książki stanowi przekonująca i bogata erudycyjnością argumentacja, że postawa filozoficzna Edyty Stein ma charakter interkulturowy. Anna Grzegorczyk wykazuje, że nakreślona przez Stein, a przez nią rozwijana, droga filozoficzna znaczona jest etapami występującymi we wszystkich kulturach, opisanymi we wszystkich księgach mądrościowych.
Prof. dr hab. Jerzy Kopania
Religia w życiu człowieka w świetle badań antropologicznych
Kult św. Wojciecha w historii
Miejsce i postać - rozważania teoretyczne
Postać św. Wojciecha w literaturze religijnej i świeckiej z końca XX wieku
Historia i stan obecny sanktuariów św. Wojciecha
Relacje zachodzące między miejscem uświęconym a kultem św. Wojciecha jako bohatera religijnego we współczesnym krajobrazie religijnym Polski
Jeden z najwybitniejszych znawców dziejów średniowiecznej Europy, Jerzy Strzelczyk, podjął dzieło ukazania rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa poprzez pryzmat działań prowadzonych
przez najznamienitszych głosicieli nowej religii na schyłku starożytności i w średniowieczu. Ukazał działalność siedemnastu "apostołów Europy". Wśród nich znaleźli się szczególnie ci misjonarze, których skutki działań pozostały trwałe i znaczące w dziejach ludów naszego kontynentu (Gotów, Anglów, Sasów, Irlandczyków, Słowian, Liwów, Prusów). Nie ulega wątpliwości, że książka Jerzego Strzelczyka stanowi znakomite uzupełnienie dziejów Europy ukazanych w podręcznikach i racji ciekawej narracji jest dostępna dla licznej rzeszy miłośników historii.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie problematyki ukraińskiej poruszanej przez prasę polska w latach 1991-1996. Wśród zagadnień, które cieszyły się wyraźnym zainteresowaniem prasy były przede wszystkim kontakty polsko ? ukraińskie rozgrywające się na wszelkich płaszczyznach ? od dialogu politycznego, poprzez współpracę gospodarczą, po kwestie polskich miejsc pamięci na ziemi ukraińskiej, losów mniejszości polskiej, wymiany kulturalnej, która na łamach gościła rzadko, nie mniej była dostrzegana, głównie jako tło dla nakreślenia sporów pomiędzy dwoma narodami.
Fragment Wstępu
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, nie jest ani pierwszą , ani zapewne ostatnią monografią poświęconą arcybiskupowi Baraniakowi. W zamyśle miała ona być obszernym szkicem biograficznym, w którym nie zabrakłoby żadnego fragmentu składającego się na bogaty życiorys tego hierarchy.Brak wielu bardzo ważnych archiwaliów taką biografię uniemożliwia, może posłuży ona, mimo wszystko, jako punkt wyjścia do kolejnych studiów nad postacią poznańskiego arcypasterza.
Religijno-psychologiczny model Europy, reformacja i wczesnonowożytna konfesjonalizacja państwa i społeczeństwa
Europa w wirze konfesji. Konfesjonalizacja krajów europejskich po połowie XVI wieku i jej skutki dla Kościoła, państwa, społeczeństwa i kultury
Kształtowanie i kształt międzynarodowego systemu u początków nowożytności - fazy i siły sprawcze
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie całokształtu działalności prawosławnej Diecezji wrocławsko-szczecińskiej po II wojnie światowej. Jej funkcjonowanie było pochodną polityki państwa wobec Kościołów i związków wyznaniowych. Polityka ta w stosunku do Kościoła prawosławnego ulegała w całym omawianym okresie stałym modyfikacjom. Terytorialnie praca obejmuje obszar prawosławnej Diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Po podziale administracyjnym kraju w 1950 roku parafie późniejszej Diecezji wrocławsko-szczecińskiej funkcjonowały na terenie województw: wrocławskiego, zielonogórskiego, szczecińskiego i koszalińskiego. Od 1999 roku działają w granicach administracyjnych województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Ramy czasowe opracowania obejmują lata 1945-2007. Cezura początkowa związana jest z zakończeniem II wojny światowej i rozpoczęciem funkcjonowania Kościoła prawosławnego w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej. Cezurę końcową natomiast wyznacza śmierć metropolity Bazylego (1998) i rozpoczęcie zarządzania Kościołem prawosławnym przez nowego zwierzchnika Arcybiskupa Sawę.
Niniejszą rozprawę można czytać na trzech poziomach. Po pierwsze, jest to praca o współczesnym polskim społeczeństwie dotycząca przemian norm i wartości. Jej celem jest próba demaskowania oraz interpretacji niespójności czy wręcz sprzeczności... ...związanych z współwystępowaniem zróżnicowanych tendencji społeczno-kulturowych, które w terminologii R. Ingleharta określić można mianem prematerialistycznych, materialistycznych i postmate-rialistycznych. Po drugie, jest to praca o kobietach. Całościowa charakterystyka kobiet pod względem postaw wobec wartości nie była do tej pory autonomicznym przedmiotem zainteresowania socjologii wartości ani studiów nad społeczno-kulturowymi problemami płci (genderstudies). Postawy kobiet wobec wartości badane były natomiast pośrednio i fragmentarycznie. Do napisania niniejszej pracy skłoniła mnie zatem potrzeba bezpośredniego, holistycznego ujęcia problematyki wartości uznawanych przez polskie kobiety. Po trzecie, celem niniejszej pracy jest poddanie metarefleksji procesu socjologicznego poznania wartości. Refleksja nad aksjologicznym wymiarem życia społecznego jest o tyle istotna, że doświadczamy obecnie nie tylko przemian systemów wartości i zmian sposobów ich rozumienia, ale też przekształceń ich regulacyjnej roli. Analiza powyższych zagadnień służy nakreśleniu możliwie szerokiego kontekstu społecznych doświadczeń współczesnych polskich kobiet.
Etyczne korzenie retoryki
Etyka i retoryka w dziełach Jana Pawła II
Zrozumieć lepiej świat islamu. Etyka akultura i media w krajach muzułmańskich
Etyka słowa a techniki argumentacyjne w dyskusjach polityków
Etyczny status fikcji reklamowej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?