Rodzina jest dla nas niezmiennie ważna, a nawet najważniejsza. Rodzina jest wyzwaniem. W tej sferze zapraszamy po mnóstwo książek psychologicznych właśnie o rodzinie, roli rodziny w naszym życiu. Proponujemy szereg poradników, podręczników , powieści i opowieści opowiedzianych z dużym wyczuciem i wrażliwością, poruszajacych problemy zdrowia psychicznego dzieci i rodziców. Prezentowane publikacje opisują jak takie problemy, których jest przecież niemało w rodzinie są postrzegane i rozwiązywane. Autorzy proponowanych przez nas publikacji przedstawiają ciekawe pomysły na mierzenie się z problemami typowo małżeńskimi: seks, finanse, wychowywanie dzieci. Polecamy książki dla każdego, kto chce przyglądnąć się swojemu funkcjonowaniu w rodzinie. Polecamy ciekawą lekturę Anny Bimer dla wszystkich kobiet, bo wszystkie jesteśmy córkami : Być córką i nie zwariować.
Książka dla pedagogów, nauczycieli, rodziców
Umiejętności społeczne. To one pozwalają nam skutecznie komunikować się z innymi, rozpoznawać swoje emocje i dawać im wyraz. Dzięki nim radzimy sobie w sytuacjach konfliktowych, potrafimy asertywnie sformułować swoje zdanie, nie spalamy się emocjonalnie podczas rywalizacji. Umiejętności społeczne warto i należy rozwijać od najmłodszych lat. Pomóc w tym może zawarty w książce zestaw ćwiczeń przygotowanych przez psychologów praktyków, od lat prowadzących warsztaty dla dzieci. Zaproponowane scenariusze, które można zrealizować z dzieckiem w domu, w szkole i podczas zajęć online, zostały sprawdzone w praktyce w ramach kursów i treningów. Książka zawiera między innymi:
25 gotowych scenariuszy zajęć grupowych
scenariusze przystosowane do prowadzenia zajęć online
scenariusze zajęć indywidualnych
zestawienia materiałów i pomocy potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów
Scenariusze są skonstruowane tak, aby zajęcia w pełni angażowały wszystkich uczestników, co przyczynia się do lepszego zapamiętywania treści. Obejmują takie zagadnienia jak:
rozpoznawanie emocji własnych i emocji innych ludzi
odczytywanie intencji drugiej osoby
asertywność
budowanie poczucia własnej wartości
radzenie sobie z ośmieszaniem, hejtem i ze złością
bezpieczne poruszanie się w internecie
koncentracja uwagi
Autorzy publikacji są związani z działającą od 2009 roku w Warszawie poradnią Przystań Psychologiczna oraz Fundacją Terapeutyczna (wcześniej Terapeutyczna Kawiarnia). W prowadzonych przez nich treningach umiejętności społecznych i warsztatach psychoedukacyjnych wzięło udział już ponad tysiąc uczestników.
O autorach
Sylwia Sitkowska - psycholog, terapeutka. Współzałożycielka Przystani Psychologicznej, Terapeutycznej Kawiarni i poradni online Przestrzeń Pomocy. Specjalizuje się w terapii krótko- i długoterminowej osób dorosłych.
Maria Kocurowska — psycholożka, trenerka TUS i TZA, prowadzi warsztaty psychoedukacyjne. Przez wiele lat koordynowała administracyjnie działanie Szkoły TUS oraz poradni Terapeutyczna Kawiarnia w Warszawie, co pozwoliło jej wnieść do książki bogaty wkład merytoryczny, a także praktyczne spostrzeżenia z punktu widzenia organizacji i przebiegu zajęć.
Damian Berent — psycholog, psychoterapeuta, oligofrenopedagog. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu treningów umiejętności społecznych, treningów umiejętności rodzicielskich, warsztatów psychoedukacyjnych oraz terapii indywidualnych dzieci i młodzieży. Nauczyciel Szkoły TUS i TZA w Warszawie, prowadzi także praktyki z zakresu TUS dla studentów Uniwersytetu SWPS.
O wpływie hormonów równie dobrze można mówić w odniesieniu do nabuzowanego testosteronem bankiera z City, jak i kobiety przed miesiączką
Eleanor Morgan
Jednak tylko kobiety słyszą: „to hormony” czy „histeryczka”-lekceważące reakcje na zmieniającą się biochemię kobiet. Morgan w niezwykle ciekawy sposób opisuje historyczno – kulturowe tło i opowiada, jak przez lata patologizowano i stygmatyzowano nasze emocje i zachowania. Jej zdaniem mity, dezinformacje i awersje wokół kobiecej rozrodczości w zachodnim świecie XXI wieku wciąż mają się świetnie. Autorka zastanawia się, w jakim stopniu utrwalony w oczach społeczeństwa obraz kobiet wpływa na to, jak postrzegają same siebie. O kobiecej fizjologii nadal mówi się publicznie ze wstydem. Miesiączka, poronienia, endometrioza, menopauza – to tematy, o których się szepcze w ukryciu. To właśnie dlatego, zdaniem autorki, kobiety żyją w niewiedzy, w odcięciu od własnego ciała. A nie uciekniemy od biologi – pisze – siła tkwi w lepszym poznaniu siebie. Morgan bardzo wnikliwie analizuje życie zdrowotne współczesnej kobiety – od cyklu menstruacyjnego przez antykoncepcję, PMS po menopauzę. Obala mity, zestawiając je z najnowszą wiedzą medyczną. I co najważniejsze - uczy nas i siebie na nowo odczytywać swoje ciało i zrozumieć siebie.
Eleanor Morgan - pisarka, feministka, psycholożka. Stale publikuje w opiniotwórczych czasopismach m.in.: The Guardian, The Observer, The Times, The Independent, VOGUE, WIRED, i The New York Times.
Hormonal jest jej drugą książką. Pierwsza, wydana w 2016 roku Anxiety for Beginners: A Personal Investigation, porusza problemy ludzi z zaburzeniami lekowymi. Obecnie pracuje nad trzecia książką Maps of Desire (styczeń 2022) w której bada różnorodność kobiecego pożądania.
Mieszka w Londynie ze swoim psem.
Kobiece ciało ciągle jest dyskryminowane. Przez wieki zakłamywano naszą cielesność, ograniczając ja do seksualności i rodzenia. Dziewczynki uczone są wstydu, który towarzyszy nam we wszystkich okresach życia. Książka Eleanor Morgan uświadamia nam, jak mało wiemy o naszym ciele i o tym, jak wiąże się ono z osobowością i tożsamością. Czytając "Hormonal", zrozumiemy, co dzieje się z naszą fizjologią i jaki ma wpływ na nasze codzienne życie.
Krystyna Kofta
Autorka w bardzo przystępny sposób podaje skomplikowaną wiedze medyczną, analizując związki między hormonami a zdrowiem i samopoczuciem kobiet. Obala od lat powtarzane mity o żeńskich hormonach i pokazuje mechanizmy ich powstawania. Lektura obowiązkowa dla mężczyzn.
Dr n. med. Jakub Bukowczan
Kultowa książka, które odmieniła sposób postrzegania dzieciństwa i rodzicielstwa Jean Liedloff podczas swoich wypraw do amazońskiej dżungli przez wiele miesięcy żyła wśród rdzennego ludu Yequana. Obserwowała ich niebywały spokój, pogodne usposobienie i odkryła, że korzenie tego stanu ducha leżą w sposobie wychowywania przez nich dzieci. Zaczęła się zastanawiać, dlaczego współczesny świat tak lekceważy emocjonalne i fizyczne potrzeby dziecka? Jaka jest nasza prawdziwa natura? Kto odebrał nam prawo do szczęścia?Radykalna książka Jean Liedloff od ponad 40 lat stanowi przedmiot gorących dyskusji w gronie nie tylko naukowców i antropologów, ale także psychologów oraz rodziców, dla których stała się lekturą obowiązkową.To pionierska książka, która zapoczątkowała ruch Rodzicielstwa Bliskości, będący dziś głównym nurtem wychowawczym. Ta książka jest dziełem geniuszu. dr Robert Epstein, redaktor naczelny Psychology TodayTo jedna z najważniejszych książek, jakie miałam w ręku. Jako matka i babcia będą ją polecać wszystkim młodym i starym, żebyśmy w końcu dochowały się szczęśliwego pokolenia, które nie będzie spędzało drugiej połowy życia w gabinetach terapeutów.Joanna Eichelberger, artystka, założycielka Kręgu Kobiet Czemu więc nie zaufać samej sobie, chociaż czasem, w tych najbardziej ważnych kwestiach? Czemu nie spojrzeć na swoje dziecko jako na odrębny byt ze swoimi preferencjami, swoim temperamentem i umysłem. Przecież w toku ewolucji nie mógł powstać gatunek, w którym dzieci doprowadzałyby swoich rodziców do szału to byłoby wbrew logice, jak pisze Liedloff. Sylwia Chutnik, pisarka
"Wielodzietna matka feministka, zwolenniczka wolności wyboru, domagająca się szacunku dla każdej decyzji. Wychowuje troje dzieci, jedno z niepełnosprawnością. Nie pasuje do żadnego schematu, wyprowadza z równowagi konserwatystów i osoby progresywne. Walczy z szeroko rozumianym systemem – opieki medycznej, pomocy społecznej, przekonaniami innych ludzi. Daje odpór piętnującym słowom niektórych lekarzy i pielęgniarek, oceniającym spojrzeniom urzędników i przechodniów, systemowej przemocy państwa wobec osób z niepełnosprawnością.
Magdalena Moskal pisze o wszystkim, co pozostaje wciąż poza sferą zainteresowania mediów, instytucji oraz państwa: o pracy opiekuńczej, o trosce, o mentalnym i emocjonalnym obciążeniu matek. Tekst utkany jest z zapisu doświadczeń i lektur, w których autorka szuka tropów do interpretacji swojego położenia. W końcu zaczyna widzieć siebie jako tricksterkę wywracającą – bo nie ma innego wyjścia – zastany porządek.
To książka pełna czułości i miłości, ale też złości i determinacji. "
IV tom serii poświęcony jest kobietom, choć i dla mężczyzn znalazło się w nim miejsce – jako bohaterów drugiego planu, pozostających w tle głównej opowieści, przywoływanych właśnie dzięki postaciom bohaterek publikacji. W notesie znajdziemy wiele sylwetek kobiecych, zwykłych i niezwykłych, często zapomnianych pionierek różnych dyscyplin życia, a także unikatowe ilustracje – rzadko pokazywane szerszej publiczności albo publikowane po raz pierwszy.
Chcesz wychować swoje dziecko na szczęśliwą, samodzielną, pewną siebie osobę? Chcesz, aby było zadowolone ze swojego życia i zdolne do miłości? Możesz zacząć zaraz po jego narodzinach!Książka Więź daje siłę pokazuje, że najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu jest udana relacja rodziców z dzieckiem. Wbrew powszechnym przekonaniom fizyczny dystans i przedwczesne usamodzielnianie wcale nie wspierają samodzielności dziecka. Udaną więź budują bliskość i właściwe odpowiadanie na sygnały dziecka.Doktor biologii i badaczka rozwoju człowieka, Evelin Kirkilionis, twierdzi, że rodzice są ewolucyjnie wyposażeni w intuicyjny program rodzicielski, który idealnie współgra z biologicznymi potrzebami dziecka. Jego odczytanie zakłócają jednak sprzeczne przekazy dotyczące opieki nad dzieckiem, brak wsparcia ze strony otoczenia czy stres.Więź daje siłę przedstawia klucz do zrozumienia potrzeb małego dziecka, także tego najbardziej wymagającego, i pomaga rodzicom zbudować z nim trwałą i ufną więź od samego początku.
Poznajcie Punpuna – dziesięcioletniego chłopca wychowywanego przez niestabilną emocjonalnie matkę i skorego do przemocy ojca – oraz jego przyjaciół, równie ciężko doświadczonych przez los. Oto opowieść o radzeniu sobie z trudną rzeczywistością w otoczeniu dysfunkcyjnej rodziny i zwichniętych psychicznie rówieśników. O poszukiwaniu samego siebie w bezdusznym, niezrozumiałym świecie. O pytaniach, na które każdy z nas szukał kiedyś odpowiedzi. I o tym, jak pod wpływem traumatycznych przeżyć ginie w człowieku niewinność i ufność.
Bajka Księżniczka i tęczowe smoki dotyka ważnego i coraz częstszego problemu, jakim jest depresja u dziecka. W przypadku głównej bohaterki symbolizuje ją utrata postrzegania kolorów. Rodzice, zajęci pracą, nie są w stanie pomóc córce, a co więcej, nie dostrzegają choroby. Dziewczynka nie poddaje się i sama szuka sposobu powrotu do zdrowia. Spotyka siedem smoków nakazujących jej odszukanie magicznych kamieni, które pomogą znowu zobaczyć kolory. W pełnych przygód poszukiwaniach nawiązuje dobre relacje z różnymi istotami, odzyskuje utracone uczucia, energię i radość. Dojrzewa i rozwija się, uświadamiając sobie, że może decydować jak chce żyć. Jest to bajka terapeutyczna, w której zawarto przesłanie dla rodziców, aby nie skupiali się tylko na zapewnieniu dziecku dóbr materialnych, ale żeby rozumieli jego potrzeby wewnętrzne. Pięknie ilustrowana książka z zadaniami i kolorowankami dla dzieci!
Pierwszy praktyczny przewodnik dla rodziców, którzy mają dośćCzujesz, że tradycyjny model szkoły nie wspiera dzieci w rozwoju tak, jak mógłby i powinien? Twoje dziecko ma dość nadmiaru sprawdzianów i prac domowych, a ty roli jego nadzorcy?W poszukiwaniu szkół, do których chce się chodzić, Maria Hawranek, reporterka i mama, przejechała całą Polskę. W Warszawie, Gdańsku, Bielsku-Białej, Radowie Małym czy Słupi Wielkiej znalazła inspirujące miejsca i ludzi, którzy zarażają entuzjazmem i wcielają w życie inne pomysły na edukację.Sięgają do metod Marii Montessori czy Celestyna Freineta, rezygnują z ocen, prowadzą lekcje w przyrodzie i mają czas, by dbać o relacje. Wszystko po to, by uczniowie mieli szczęśliwe dzieciństwo, ale też odnaleźli się w dorosłym życiu.Oto pierwszy przewodnik, który pokazuje, jak w praktyce wyglądają przyjazne szkoły prywatne, domowe i publiczne. W całej Polsce, dla każdego dziecka.Książka Marii Hawranek tchnie autentyzmem, zaangażowaniem, pasją jej bohaterów, ale i fascynacją samej Autorki. Stwarza przestrzeń wyboru i stanowi realną pomoc dla rodziców, którzy mogą czuć się zdezorientowani, szukając dla swojego dziecka przyjaznej szkoły.BOGUSŁAW ŚLIWERSKI profesor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, były przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PANNie ma jednego modelu szkoły, który pasowałby wszystkim dzieciom. Niby to takie oczywiste, a przecież wcale niełatwo jest znaleźć rozwiązanie skrojone na miarę naszych potrzeb. Maria Hawranek ze znawstwem i dociekliwością pokazuje morze możliwości czekających na tych, którzy mają ochotę ruszyć w podróż w poszukiwaniu wymarzonej szkoły.JUSTYNA SUCHECKA dziennikarka, autorka książki Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat
U dzieci zmartwienie często z błahostki przeistacza się w PROBLEM. Zazwyczaj dzieje się to w okamgnieniu. Takie zmartwienie podstępem wpędza dziecko w błędne koło lęku. Walka z nim czasem bywa trudna, ale jest na to rozwiązanie.Książka napisana przez psycholożkę kliniczną - dr Dawn Huebner - prezentuje konkretne umiejętności, które ułatwiają przezwyciężanie lęków i niepokojów w codziennym życiu.Praktyczne i sprawdzone techniki w przystępny sposób pokazują, jak przejść od wiedzy teoretycznej do czynów, od zamartwiania się do radości i wolności.Książka przeznaczona dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat oraz ich opiekunów.Dr Dawn Huebner jest psycholożką kliniczną, która specjalizuje się w terapii wsparcia dla dzieci z problemami lękowymi oraz ich rodziców.Ta wciągająca, pełna przydatnych przykładów książka z pewnością pomoże zarówno dzieciom, jak i ich rodzinom PRZECHYTRZYĆ ZMARTWIENIA! Nakłania do dyskusji oraz natychmiastowej reakcji w momencie, gdy pojawia się zmartwienie.- Mary K. Alvard, doktor psychologiiKsiążka w zabawny i inspirujący sposób pomaga dzieciom radzić sobie z niepokojem.- Christopher Willard, doktor psychologii, wykładowca w Harvard Medical School
Trudno sobie wyobrazić świat bez szkoły.A może właśnie to powinniśmy dziś zrobić?Czego uczy nas szkoła? Czy poza tabliczką mnożenia nie wpaja wnas uległości, bierności, posłuszeństwa, rywalizacji i pracy podprzymusem?Wierzymy, że szkoła rozwija w dzieciach zaradność, niwelujenierówności społeczne i przyczynia się do postępu świata. To mit!Jest dokładnie na odwrót! To ona w dużym stopniu sprawia, żeludzie są nieszczęśliwi. To ona prowadzi społeczną selekcję, jużkilkulatków dzieląc na lepszych i słabszych. To ona czyni światcoraz gorszym miejscem do życia i to również przez nią najczęściejzapominamy, kim jesteśmy, przestajemy być sobą.Szkoła jest instytucją stworzoną w konkretnym czasie i dlarealizowania określonych celów. Tyle tylko, że ten czas i celedotyczą XIX wieku - wtedy narodził się system edukacji, w ramachktórego funkcjonują nasze szkoły. Zwłaszcza dziś w dobie naukizdalnej - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - potrzebujemyzupełnie innego myślenia o edukacji i jej roli w naszym życiu,zrozumienia, jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat.Potrzebujemy też konkretnej wiedzy, by uratować nasze dzieci -zróbmy wszystko, by szkoła nie zabiła w nich kreatywności, głodupoznawania świata i marzeń!
Jesteś fantastyczną, wyjątkową osobą ? naprawdę! Każdemu z nas zdarza się wątpić w siebie. Czasami jednak tak bardzo martwimy się tym, co mogą pomyśleć o nas inni, że przestajemy dostrzegać własną wartość. Ta książka powstała, żeby wesprzeć Cię w takich chwilach. W lekturze i wykonywaniu kolejnych ćwiczeń będzie Ci towarzyszył Błysk, sympatyczny potwór. Z jego pomocą: ? odkryjesz wiele swoich mocnych stron, ? nauczysz się technik, które pozwolą ci uwierzyć w siebie, ? przekonasz się, że jesteś kimś równie ważnym jak inni. Wzmocnij poczucie własnej wartości! Na każdym kroku najmłodsi muszą stawiać czoła presji, która podkopuje ich samoocenę i odbiera im pewność siebie; często doświadczają smutku oraz samotności. Bądź sobą Poppy O?Neill wychodzi naprzeciw temu problemowi ? pomaga dziecku zbudować zdrową, mocną relację z samym sobą. Pozytywne przesłanie jest ujęte w formę atrakcyjną dla młodszych czytelników, którzy już na pierwszych stronach poznają sympatycznego potwora ? Błyska, a w środku znajdą mnóstwo wciągających ćwiczeń. Mogą je wykonywać we własnym tempie, sami lub z pomocą rodzica/opiekuna.
W niniejszej publikacji przybliżono często przemilczane, pomijane lub owiane niesławą kobiety. Tymczasem nie sposób nie zauważyć ich wpływu na Kościół. Chcielibyśmy przywrócić pamięci te spośród kobiet, które wyróżniały się swoją postawą na łonie Kościoła, będąc nieustannie inspiracją do życia duchowego.
Mathias Voelchert od kilkudziesięciu lat propaguje idee pedagogiczne Jespera Juula, pracując z rodzicami, nauczycielami i dziećmi. W swojej książce omawia najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnością dorosłych za rozwój dzieci i za dobre relacje w rodzinie.Jak przejąć stery jako rodzic? W jaki sposób poradzić sobie z wybuchami emocjonalnymi w domu? Jak wspierać swoje dziecko w szkole? Czy okres dojrzewania dziecka musi być trudny dla całej rodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały przedstawione w dialogu z rodzicami, którzy zgłaszają się do autora z rozmaitymi wątpliwościami wychowawczymi. Wnioski, jakie płyną z tych rozmów, można oddać w jednym zdaniu: życzliwe i empatyczne przywództwo rodziców jest dla rozwoju dzieci lepsze niż tradycyjnie rozumiane wychowanie.,,Niniejsza książka może stanowić wartościowy przewodnik dla wielu rodziców, którzy mają odwagę szukać nowych dróg dla siebie, swoich partnerów i dzieci'' JESPER JUUL
Krahelska. Krahelskie. Halina, Wanda, Krystyna. Trzy kobiety, jedno nazwisko, zbliżone lata aktywności, ta sama klasa społeczna. Często je mylono, dopisywano im nieistniejące pseudonimy, litery w nazwisku, przypisywano nie ich intencje, mieszano szczegóły biografii, jeden życiorys rozpisywano na trzy albo – częściej – trzy zlepiano w jeden. Tylko jak to opowiedzieć? – zastanawia się Olga Gitkiewicz.
Halina Krahelska, legendarna inspektorka pracy, działaczka społeczna i komunistka. Kwestionowała każdy system, a na obiad podawała pogadankę o zatrudnianiu dzieci w łódzkich fabrykach włókienniczych, choć przecież gotowała podobno znakomicie, goście chwalili zwłaszcza jej pieczyste, i piekła mazurki. Nikomu się nie kłaniała.
Wanda Krahelska, zamachowczyni z dobrego domu, stała na balkonie w peruce, gdy ulicą jechał powóz carskiego namiestnika.
Krystyna Krahelska użyczyła twarzy i ciała pomnikowi warszawskiej Syrenki i jak syrena była dzielna i jasna, a żaden dom nie był jej domem.
Klisze, klisze. Więc jak to opowiedzieć? Może usunąć nietrafione epitety, spróbować znaleźć nowe, poddać się, spróbować raz jeszcze. Starać się o obiektywizm i dystans, a potem jednak oceniać. Przykładać współczesną miarę do niewspółczesnych zamiarów, bez pozwolenia czytać cudze listy, rewidować pamięć, tropić błędy, popełniać własne, wpadać w pułapki, gubić się w ślepych zaułkach pomylonych życiorysów, opowiadać.
To jest książka o Halinie Krahelskiej i innych kobietach z rodziny Krahelskich. To jest książka o kliszach. Niektóre są prześwietlone.
Nowe, odświeżone wydanie kultowego przewodnika po naturalnych narodzinach.
W tej książce znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by naturalny poród był dla ciebie najpiękniejszym doświadczeniem.
Na podstawie ponadtrzydziestoletniego doświadczenia w pracy położnej Ina May Gaskin, sławna w swoim kraju i nie tylko amerykańska położna, dzieli się dobrodziejstwami i radościami naturalnego porodu, ukazując kobietom, jak ufać odwiecznej mądrości własnego ciała tak, by poród był dla nich cudownym doświadczeniem. Książka opiera się o model położnictwa skoncentrowany na kobiecie, dając kobietom w ciąży zrozumiałą informację na temat wszystkich ważnych połączeń pomiędzy ciałem i umysłem, które pozwalają przebyć poród bez zbędnych medycznych interwencji.
Pełna inspirujących historii porodowych i praktycznych rad, książka Poród naturalny jest bezcennym źródłem wiedzy:
o metodach zmniejszania bólu porodowego bez zastosowania leków, w tym o roli masażu i dotyku,
o tym, co tak naprawdę dzieje się z matką i dzieckiem podczas porodu,
o porodzie orgazmicznym, który jest w pełni przyjemnym doświadczeniem,
o tym, czym jest epizjotomia i czy jest rzeczywiście potrzebna,
o popularnych metodach wywoływania porodu i o tym, których z nich należy koniecznie unikać,
o metodach zmniejszenia do minimum ryzyka interwencji medycznych w czasie porodu,
o tym, jak uniknąć krwotoku i depresji po porodzie,
o ryzyku, jakie niesie znieczulenie i cięcie cesarskie, i o tym wszystkim, czego lekarz może ci nie powiedzieć,
o tym, jak powinna wyglądać współpraca między kobietą a lekarzem i położną,
o tym, jak stworzyć najlepsze, wygodne i bezpieczne środowisko dla rodzącej i jej dziecka, nawet w szpitalu,
o wielu innych ważnych sprawach.
O autorce
INA MAY GASKIN jest amerykańską położną i promotorką naturalnego porodu. Zasłynęła na całym świecie książką Duchowe położnictwo (polskie wydanie: Virgo 2011) oraz Porodem naturalnym i Karmieniem piersią (polskie wydanie: CoJaNaTo). Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane na całym świecie w milionach egzemplarzy. W wielu krajach weszły do kanonu kształcenia położnych.
W 1970 roku Ina May Gaskin wraz z mężem Stephenem i 250 innymi młodymi ludźmi założyła społeczność The Farm w Summertown (Tennessee, USA). Stworzyła i kierowała Ośrodkiem Położniczym The Farm, w którym do dziś urodziło się około trzech tysięcy dzieci. W 1994 roku „American Journal of Public Health” opublikował dane statystyczne ośrodka, zwracając uwagę na niski wskaźnik umieralności i zachorowań oraz niski wskaźnik interwencji medycznych.
Wielką zasługą Iny May Gaskin jest skierowanie uwagi świata na naturalne porody. W ciągu ostatnich ponad trzydziestu lat wygłaszała wykłady na konferencjach położniczych i na akademiach medycznych całego świata. W 1997 roku otrzymała nagrody ASPO/Lamaze Irwin Chabon oraz Tennessee Perinatal Association Recognition. W 2002 roku Uniwersytet Yale odznaczył ją honorowym tytułem Visiting Fellow. W 2009 roku wydział medycyny uniwersytetu Thames Valley przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W 2011 roku w Sztokholmie została uhonorowana Right Livelihood Award (nagrodą za praktyczne i godne naśladowania rozwiązania najpilniejszych globalnych wyzwań) za rozpowszechnianie naturalnego podejścia do narodzin i opieki nad noworodkiem, którego skuteczność dla dobrostanu matki i dziecka potwierdziły statystyki.
W 1999 roku technika porodowa spopularyzowana i propagowana przez Inę May – której nauczyła się od położnej z kultury Majów z górskich terenów Gwatemali – została oficjalnie uznana przez literaturę położniczą. „Manewr Gaskin” jest pierwszą techniką położniczą nazwaną na cześć kobiety.
Nowe, odświeżone wydanie kultowego przewodnika po naturalnym karmieniu piersią.
Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, aby karmienie piersią było pełnym radości, wzbogacającym doświadczeniem dla ciebie i twojego dziecka.
Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu w sprawowaniu opieki nad kobietami w ciąży i młodymi matkami, w swojej książce Ina May Gaskin, słynna amerykańska położna, ukazuje psychologiczne i zdrowotne korzyści z karmienia piersią oraz udziela bezcennych, praktycznych i bardzo pomocnych w opiece nad dzieckiem rad.
W książce znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z karmieniem piersią, w tym na temat:
korzyści płynących z karmienia piersią
trudności związanych z naturalnym karmieniem
laktatorów i innych tego typu urządzeń
snu w okresie karmienia piersią
przyjmowania leków w okresie karmienia
karmienia wieloraczków
odstawienia od piersi
karmienia w kontekście choroby niemowlęcia
sutkofobii
i wielu innych.
Książka Karmienie piersią jest pełna bezcennych rad, faktów medycznych i historii z życia, które pomogą ci zrozumieć, jak działa karmienie piersią i jak za jego pomocą stworzyć głęboką więź z twoim dzieckiem i własnym ciałem. Nie znajdziesz bardziej pomocnej książki o karmieniu piersią, bez względu na to, czy planujesz karmienie swojego pierwszego dziecka, czy też szukasz nowych informacji na ten temat.
O autorce
INA MAY GASKIN jest amerykańską położną i promotorką naturalnego porodu. Zasłynęła na całym świecie książką Duchowe położnictwo (polskie wydanie: Virgo 2011) oraz Porodem naturalnym i Karmieniem piersią (polskie wydanie: CoJaNaTo). Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane na całym świecie w milionach egzemplarzy. W wielu krajach weszły do kanonu kształcenia położnych.
W 1970 roku Ina May Gaskin wraz z mężem Stephenem i 250 innymi młodymi ludźmi założyła społeczność The Farm w Summertown (Tennessee, USA). Stworzyła i kierowała Ośrodkiem Położniczym The Farm, w którym do dziś urodziło się około trzech tysięcy dzieci. W 1994 roku „American Journal of Public Health” opublikował dane statystyczne ośrodka, zwracając uwagę na niski wskaźnik umieralności i zachorowań oraz niski wskaźnik interwencji medycznych.
Wielką zasługą Iny May Gaskin jest skierowanie uwagi świata na naturalne porody. W ciągu ostatnich ponad trzydziestu lat wygłaszała wykłady na konferencjach położniczych i na akademiach medycznych całego świata. W 1997 roku otrzymała nagrody ASPO/Lamaze Irwin Chabon oraz Tennessee Perinatal Association Recognition. W 2002 roku Uniwersytet Yale odznaczył ją honorowym tytułem Visiting Fellow. W 2009 roku wydział medycyny uniwersytetu Thames Valley przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W 2011 roku w Sztokholmie została uhonorowana Right Livelihood Award (nagrodą za praktyczne i godne naśladowania rozwiązania najpilniejszych globalnych wyzwań) za rozpowszechnianie naturalnego podejścia do narodzin i opieki nad noworodkiem, którego skuteczność dla dobrostanu matki i dziecka potwierdziły statystyki.
W 1999 roku technika porodowa spopularyzowana i propagowana przez Inę May – której nauczyła się od położnej z kultury Majów z górskich terenów Gwatemali – została oficjalnie uznana przez literaturę położniczą. „Manewr Gaskin” jest pierwszą techniką położniczą nazwaną na cześć kobiety.
Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej?Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w katowni Podhala. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją Symfonię pieśni żałosnych. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.Józefa Mikowa ps. Ryś, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w Palace w 1942 roku.Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.
Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się tym pokojem, który tylko On może dać.
Papież Franciszek
Wspólny cel: pełnia miłości Budowanie małżeństwa i rodziny dostarcza ogromnej radości i spełnienia. Stanowi jednak również niemałe wyzwanie, zwłaszcza gdy w zgodzie z własnym sercem chce się je kształtować po chrześcijańsku.
George Augustin przypomina małżonkom i narzeczonym o dwóch szczególnych źródłach, ważnych w codziennym życiu rodzinnym – Biblii oraz adhortacji Amoris laetitia ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w 2016 roku. Z obydwu dzieł wybiera najistotniejsze fragmenty i dzieli się swoimi refleksjami na temat przyjaźni i wolności w małżeństwie, harmonijnego życia seksualnego czy dobrego wychowania dzieci. Radzi, co zrobić, żeby dom rodzinny postawić „na skale” – tak aby nie naruszyły go żadne burze i wichry dnia codziennego.
George Augustin SAC (ur. 1955) – profesor teologii fundamentalnej i dogmatyki, założyciel i dyrektor Instytutu Teologii, Ekumenizmu i Duchowości im. Waltera Kaspera w Vallendarze, konsultor Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W Wydawnictwie WAM ukazały się jego książki Powołany do radości. Twoje życie w kapłaństwie (2015) oraz Moc miłosierdzia. Źródło duchowego odrodzenia (2020).
Książka o kobietach i ich seksualności. Historie oparte na prawdziwych przypadkach z praktyki terapeutycznej autora.Książka prezentuje problemy seksualne kobiet na przykładzie opowieści terapeutycznych, z przystępnym wyjaśnieniem teoretycznym. Autor opisuje przypadki, które go jako terapeutę, ale i mężczyznę zaskoczyły, zszokowały lub poruszyły.Problemy, o których często nie miał pojęcia. Pokazuje, jak przeszłość wpłynęła na obecną sytuację kobiet i uniemożliwiła wielu z nich czerpanie satysfakcji ze swojej cielesności. Przedstawia najczęstsze dysfunkcje seksualne o podłożu psychogennym, których tematyki nie porusza się na łamach kobiecych czasopism. Wyjaśnia, dlaczego wigilijny opłatek z rodziną jest najgorszym momentem w roku dla kobiet, które nie mogą mieć dzieci. Opowiada, jaka jest różnica w przeżyciu nieudanej próby in vitro między kobietą a mężczyzną. Demaskuje (nie unikamy tego mocnego określenia) ginekologów i psychologów obojga płci, położne i księży, którzy swoim zachowaniem wpisują się w scenariusz Opowieści podręcznej. Podpowiada, co zrobić, gdy pojawi się problem, gdzie i jak szukać pomocy i dlaczego nie warto z nią zwlekać. W książce chciałby przede wszystkim odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które słyszy w gabinecie: Nie wiem, czy kiedykolwiek słyszał pan o czymś takim?, na które jego odpowiedź jest jedna: Tak, przez lata słyszałem wielokrotnie, bo jest was wiele i chociaż każda historia jest inna to problem pozostaje podobny.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?