W książce przedstawiono obszary pracy i kompetencje terapeuty zajęciowego umożliwiające prowadzenie terapii zajęciowej w zakresie szeroko pojętej adaptacji zajęć i środowiska do potrzeb konkretnej osoby w taki sposób, aby dać jej możliwość uczestnictwa w zajęciach dla niej istotnych i ważnych, a tym samym przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Zawarto teoretyczne podstawy terapii zajęciowej oraz w przystępnej i syntetycznej formie omówiono możliwości i sposoby pracy z pacjentami w zależności od stwierdzonego schorzenia lub grupy wiekowej. Obecna edycja została poprawiona i wzbogacona o nowe treści, między innymi: analizę przykładowego modelu procesu terapii zajęciowej CPPF, nowe testy oceny sprawności kończyny górnej, systemy kwalifikacji w pediatrii i geriatrii, przykładowe formy praktycznych zajęć w arteterapii, choreoterapii i muzykoterapii. Publikacja przedstawia treści zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w Unii Europejskiej. Aktualne wydanie jest kompendium wiedzy dla studentów kierunków terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również przydatne dla psychologów, pedagogów i asystentów osoby niepełnosprawnej.
Nie ma chyba w Polsce lekarza, który w trakcie swego kształcenia nie zetknął się z tym podręcznikiem. Książka na pewno przyda się studentom kierunków medycznych, absolwentom medycyny przygotowującym się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, lekarzom w trakcie specjalizacji z pediatrii czy medycyny rodzinnej, a także doświadczonym medykom chcącym odświeżyć niektóre informacje. Wielu lekarzy wraca też do tej publikacji będąc lekarzem-rodzicem.
Kompleksowe opracowanie: dwa tomy, tysiąc czterysta stron. Najwyższy poziom merytoryczny i aktualność -dzięki wkładowi pracy wielopokoleniowego zespołu autorskiego, skupiającego cenionych specjalistów pediatrii i dziedzin pokrewnych. Wysokie walory praktyczne - dzięki zwięzłej i przejrzystej formie, z licznymi rycinami, tabelami i normami.
Podręcznik jest adresowany do studentów kierunków medycznych, absolwentów medycyny przygotowujących się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii bądź medycyny rodzinnej, a także doświadczonych praktyków chcących odświeżyć niektóre informacje. Znaczna część publikacji poświęcona jest chorobom wieku dziecięcego z myślą o maksymalnej przydatności w pracy z małymi pacjentami. Książka obejmuje również zagadnienia związane z rozwojem fizycznym i psychicznym dzieci, żywieniem, oceną prenatalną, badaniem przedmiotowym i podmiotowym.
Nowe wydanie podręcznika zostało w całości starannie zweryfikowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi i zaleceniami. Rozdziały dotyczące dziedzin, w których rozwój wiedzy jest szczególnie dynamiczny (m.in. neurologia, endokrynologia, gastroenterologia i choroby zakaźne), znacząco poszerzono. Został również dodany rozdział dotyczący zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Mija już 35 lat od czasu, kiedy Gerald Reaven sformułował nowoczesną definicję zespołu metabolicznego. W ciągu tych lat przez sale konferencyjne i piśmiennictwo naukowe przetoczyła się burzliwa dyskusja wielu autorytetów medycznych, którzy poddawali często krytycznemu osądowi potrzebę istnienia takiej jednostki chorobowej. Warto pamiętać o pierwszych opisach z 1761 roku współwystępowania kluczowych elementów tego zespołu, pokazanych przez jednego z ojców współczesnej patologii, Morgagniego, czy polskim śladzie prof. Jakuba Węgierki z lat 50-tych XX wieku, kiedy pisał o cukrzycy skojarzonej z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.
Dziś nie mamy wątpliwości, że wobec epidemii otyłości należy szeroko mówić i pisać o zespole metabolicznym ‒ nikt już nie kwestionuje jego istnienia. W 2022 roku grupa autorów różnych specjalności, akademików z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, przygotowała dokument, który pokazuje nowy paradygmat rozpoznawania i leczenia tego często skomplikowanego układu powiązań patogenetycznych i klinicznych. Uznaliśmy jednak, że warto docierać szeroko, pisać o kluczowych składowych tego zespołu, promować tę wiedzę wśród lekarzy. Tak powstało to monograficzne opracowanie, w którym w bardzo praktyczny sposób staraliśmy się pokazać kluczowe elementy ZM. Nasze zaproszenie przyjęli bez wahania naukowcy, a zarazem lekarze praktycy, którzy na co dzień zajmują się takimi pacjentami. Powstało praktyczne kompendium, które, mamy taką nadzieję, ułatwi procesy diagnostyki i terapii w tej wysoko zagrożonej grupie. Gorąco zachęcamy Państwa do lektury.
Wydanie z serii „W gabinecie lekarza POZ” przedstawiające złożony interdyscyplinarny problem diagnostyczno-terapeutyczny, jakim jest zespół metaboliczny. Mija już 35 lat od czasu, kiedy Gerald Reaven sformułował nowoczesną definicję zespołu metabolicznego. W ciągu tych lat przez sale konferencyjne i piśmiennictwo naukowe przetoczyła się burzliwa dyskusja wielu autorytetów medycznych, którzy poddawali często krytycznemu osądowi potrzebę istnienia takiej jednostki chorobowej. Warto pamiętać o pierwszych opisach z 1761 roku współwystępowania kluczowych elementów tego zespołu, pokazanych przez jednego z ojców współczesnej patologii, Morgagniego, czy polskim śladzie prof. Jakuba Węgierki z lat 50-tych XX wieku, kiedy pisał o cukrzycy skojarzonej z otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Dziś nie mamy wątpliwości, że wobec epidemii otyłości należy szeroko mówić i pisać o zespole metabolicznym ? nikt już nie kwestionuje jego istnienia. W 2022 roku grupa autorów różnych specjalności, akademików z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, przygotowała dokument, który pokazuje nowy paradygmat rozpoznawania i leczenia tego często skomplikowanego układu powiązań patogenetycznych i klinicznych. Uznaliśmy jednak, że warto docierać szeroko, pisać o kluczowych składowych tego zespołu, promować tę wiedzę wśród lekarzy. Tak powstało to monograficzne opracowanie, w którym w bardzo praktyczny sposób staraliśmy się pokazać kluczowe elementy ZM. Nasze zaproszenie przyjęli bez wahania naukowcy, a zarazem lekarze praktycy, którzy na co dzień zajmują się takimi pacjentami. Powstało praktyczne kompendium, które, mamy taką nadzieję, ułatwi procesy diagnostyki i terapii w tej wysoko zagrożonej grupie. Gorąco zachęcamy Państwa do lektury.
Medycyna naturalna... a więc powrót do magii nauk tajemnych? Czy odwróciwszy się z odrazą od leków syntetycznych, zagnieciemy - wzorem Zagłoby - chleb z pajęczyną i położymy na miejsce obolałe, chorobą zmienione? Czy przy pełni księżyca ziele zbierając, uwarzymy je w kotle wraz z zębem czarownicy i jadem żmii? Te czasy mamy już chyba poza sobą, choć... No właśnie! Wracamy do prastarej medycyny ludowej i święcimy zaślubiny nowoczesnej sztuki lekarskiej z wielowiekową tradycją. W tajniki medycyny naturalnej wprowadzą nas znakomici lekarze specjaliści, reprezentujący wszystkie dziedziny wiedzy medycznej, i to w sposób dostępny dla każdego
Jest to nowoczesny podręcznik, który spełnia europejskie wymogi nauczania farmakologii. Przedstawiono w nim aktualną wiedzę z zakresu farmakologii, farmakokinetyki, farmakogenetyki i chronofarmakologii. Osobny rozdział poświęcono klasyfikacji receptorów i mechanizmom ich działania. Zwięzły opis właściwości farmakodynamicznych leków, obejmujący wszystkie grupy terapeutyczne (z uwzględnieniem leków najnowszych), został podany w usystematyzowanej formie, co ułatwia przyswojenie wiadomości.
Książka jest adresowana do studentów farmacji i medycyny. Może być również wykorzystana w stałym dokształcaniu się magistrów farmacji i lekarzy.
Tom 2
Farmakodynamika hormonów i leków działających na czynność gruczołów wydzielania wewnetrznego
Farmakodynamika leków wpływających na metabolizm węglowodanów
Farmakodynamika związków wpływających na przemianę materii
Leki stosowane w terapii otyłości i zaburzeń odżywiania
Farmakodynamika leków wpływających na układ kostny
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwgoraczkowe i leki przeciwreumatyczne
Opioidowe leki przeciwbólowe i ich antagoniści
Leki stosowane w leczeniu nowotworów
Farmakodynamika leków immunotropowych
Farmakodynamika leków stosowanych w zakażeniach i chorobach inwazyjnych
Książka zawiera dane o wartości energetycznej i zawartości składników odżywczych w produktach spożywczych i potrawach, wyrażone w 100 g produktu jadalnego i w 100 g potrawy gotowej do spożycia. W obecnym wydaniu – zgodnie z nowymi przepisami – poza współczynnikami przeliczeniowymi białka, tłuszczu i węglowodanów przy obliczaniu wartości energetycznej produktów i potraw uwzględniono współczynnik przeliczeniowy dla błonnika pokarmowego.
- Przewodnik jest przeznaczonuy dla studentów wydziałów lekarskich i stomatologicznych akademii medycznych.- Obejmują wiedzę z zakresu anatomii topograficznej i opisowej.- Treść przewodnika jest podzielona na rozdziały zgodne z systemem zajęć na akademiach medycznych w Polsce i Europie.- Zróżnicowany system czcionek i wcięć tekstu przekazuje w najprostszy sposób wiedzę na temat budowy i systematyki struktur morfologicznych.- Przewodnik jest dobrym wprowadzeniem do ćwiczeń anatomicznych, ale przede wszystkim doskonałym podręcznikiem do powtórek przed kolokwium i egzaminem.- W przewodniku podano najnowsze miana zatwierdzone przez Komisję ds.Mianownictwa Anatomicznego Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Anatomicznych.
Książka jest próbą przedstawienia złożonego i ważnego problemu, jakim jest uzależnienie od zachowań seksualnych. Zagadnienie hiperseksualności jest wciąż szeroko analizowane. Prowadzone są badania zarówno neurobiologiczne, jak i psychologiczne, z wykorzystaniem nowych technik diagnostycznych. Leczenie hiperseksualności wiąże się z wykorzystaniem integracyjnego modelu, obejmującego zarówno spojrzenie psychodynamiczne, metody poznawczo-behawioralne, jak i użycie technik behawioralnych, czy koncepcji obsesyjno-kompulsyjnej. Znani i cenieni terapeuci dzielą się z czytelnikami wiedzą kliniczną oraz wskazówkami i dylematami, z którymi spotykają się w swojej codziennej praktyce zawodowej. Autorzy omawiają seksualność człowieka, normę seksualną, klasyfikację zaburzeń seksualnych, czynniki wpływające na rozwój uzależnienia, diagnozę medyczną i psychoterapeutyczną według koncepcji wielu wymiarów, a także istotne zagadnienia prawne. Prezentowana publikacja z pewnością zainteresuje terapeutów uzależnień, psychoterapeutów, lekarzy i wszystkie osoby zajmujące się tematyką hiperseksualności.
Dwutomowa „Kosmetologia” to jedyna pozycja na rynku wydawniczym, która obejmuje tematykę kosmetologiczną w sposób kompletny. Opracowanie powstało na podstawie piśmiennictwa naukowego, dostępnej literatury fachowej, wiedzy i doświadczenia praktycznego specjalistów wielu dziedzin z całej Polski. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kosmetologii i uczniów szkół kosmetycznych, kosmetologów oraz kosmetyczek. Może być również przydatny dermatologom, lekarzom medycyny estetycznej, menedżerom i szkoleniowcom branży estetycznej, wykładowcom na kierunku kosmetologia, producentom kosmetyków, konsumentom usług i osobom, które są zainteresowane tematyką zdrowia i urody, oraz specjalistom innych dziedzin, takich jak: fizjoterapia, dietetyka, farmacja, podologia, chemia kosmetyczna. Kosmetologia to jedyna pozycja na rynku wydawniczym z tej dziedziny, która kompletnie obejmuje tematykę kosmetologiczną. Mamy nadzieję, że stanie się ona pomocna w kształceniu i w pracy kosmetologów oraz wielu specjalistów dziedzin estetycznych, medycznych i chemicznych.
Nowoczesny podręcznik przygotowany na podstawie aktualnej wiedzy. Książka odwołuje się do nowoczesnych systemów klasyfikacyjnych (DSM-5, ICD-11), jak również obejmuje najbardziej aktualną farmakoterapię oraz oddziaływania pozafarmakologiczne. Obszerny materiał został przedstawiony w dwóch tomach, w częściach: Podstawy, Klinika, Terapia.W części Podstawy przedstawiono systemy klasyfikacyjne i diagnostyczne stosowane w psychiatrii wieku rozwojowego. Omówiono metodykę badania psychiatrycznego dziecka i adolescenta, w tym badanie psychologiczne wraz z rolą kwestionariuszy i testów psychologicznych oraz badania neurologiczne. Przedstawiono również narzędzia diagnostyczne do oceny nasilenia objawów psychopatologicznych. Ponadto omówiono aspekty prawne w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychiatrię sądową nieletnich.W części Klinika omówiono zaburzenia neurorozwojowe oraz zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i chorób afektywnych. Przedstawiono również szerokie spektrum wielu innych zaburzeń psychicznych o różnym podłożu z uwzględnieniem farmakologicznych i pozafarmakologicznych metod leczenia. Oddzielne rozdziały poświęcono problematyce FASD oraz dziecku - ofierze przemocy w rodzinie, zaburzeniom psychicznym w chorobach somatycznych, a także psychiatrii konsultacyjnej.W części Terapia znalazły się wiadomości z zakresu planowania terapii w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz stosowanych metod terapeutycznych (m. in.: metoda behawioralno-poznawcza, systemowa, psychodynamiczna). Przedstawiono podstawy farmakoterapii, a także farmakoterapię opartą na faktach.Publikacja skierowana jest do lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży i w psychiatrii ogólnej, a także psychologów, neurologów dziecięcych, pediatrów i psychoterapeutów.
Książka przygotowana przez uznanych specjalistów, reprezentujących wiodące ośrodki onkologiczne i chirurgiczne w Polsce. Jest wyczerpującym i aktualnym opracowaniem tematu. Tom 3 poświęcono nowotworom układu pokarmowego; moczowo płciowego; żeńskich narządów płciowych; chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna po operacjach z powodu nowotworu; operacje profilaktyczne w chirurgii onkologicznej. Tom 2 przedstawia nowotwory głowy i szyi; układu nerwowego; klatki piersiowej (płuca, grasicy, śródpiersia, ściany klatki piersiowej), piersi; tkanek miękkich; podścieliskowe przewodu pokarmowego; kości; skóry oraz chirurgię endokrynologiczną. Tom 1 poświęcono podstawom chirurgii onkologicznej, diagnostyce oraz zagadnieniom leczenia wielospecjalistycznego. Przedstawiono m.in. aktualne dane dotyczące epidemiologii i etiologii nowotworów w Polsce i na świecie, a także nowe spojrzenie na ich biologię i genetykę. Całkowitą nowością jest przygotowanie oddzielnej części przedstawiającej wybrane zagadnienia prawne, w tym omówienie odpowiedzialności cywilnej i karnej chirurga onkologa.
Publikacja Podstawy kosmetologii leczniczej została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr hab. Dominiki Wcisło-Dziadeckiej, prof. SUM. Podręcznik w sposób szczegółowy opisuje wiedzę z zakresu kosmetologii leczniczej, z uwzględnieniem aspektu praktycznego. Pozwala na nabycie niezbędnych kwalifikacji i umiejętności koniecznych do rozpoczęcia pracy w środowisku nowoczesnych usług kosmetycznych. Porusza najczęściej spotykane problemy w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych. Wyjątkowe w odniesieniu do innych tego typu publikacji jest podkreślenie znaczenia współpracy kosmetologa z innymi specjalistami (dermatologiem czy fizjoterapeutą). Dopełnieniem jest rozdział poświęcony chorobom ogólnoustrojowym w kontekście skóry. Całość została wzbogacona licznymi ilustracjami oraz schematami, ułatwiającymi zapamiętanie treści. Publikacja jest skierowana studentów pierwszego oraz drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Będzie także przydatna dla kosmetologów już praktykujących, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.
II uaktualnione i rozszerzone wydanie publikacji o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Autorami publikacji są wybitni eksperci w dziedzinie psychiatrii, psychologii klinicznej oraz geriatrii, autorytety naukowe w Polsce i poza granicami kraju. W książce uwzględniono najważniejsze problemy dotyczące zaburzeń psychicznych w grupie osób w wieku podeszłym. Omówiono główne choroby psychiczne występujące w grupie osób powyżej 60. roku życia, z uwzględnieniem uzależnień, podstawowe zasady pielęgnowania pacjentów psychogeriatrycznych, a także kluczowe zagadnienia z zakresu neurorehabilitacji oraz psychogerontologii. Publikacja stanowi kompendium wiedzy psychiatryczno-psychologiczno-rehabilitacyjnej dla specjalistów w zakresie medycyny i psychologii, a także dla studentów tych kierunków.
W ostatnich latach wraz z rozwojem fizjoterapii w Polsce zwiększono kompetencje fizjoterapeutów. Idący w parze rozwój medycyny i technologii sprawił, że przy zastosowaniu nowoczesnych sposobów badania terapia stała się bardziej celowana i indywidualnie dostosowana do schorzenia oraz możliwości pacjenta. Diagnostyka radiologiczna pozwala na zdiagnozowanie skoliozy i ocenę struktury kostnej kręgosłupa, natomiast nieinwazyjna na przeanalizowanie w krótkim odstępie czasu podjętych kroków leczniczych, w tym doboru zaopatrzenia ortopedycznego pod kątem klinicznym. Nowoczesne aparaty nie tylko diagnozują postawę pacjenta, lecz także eliminują błędy i weryfikują zastosowaną terapię. W publikacji omówiono aktualnie stosowane metody diagnozowania skoliozy: badanie fizjoterapeutyczne, diagnostykę obrazową (badanie radiologiczne oraz ultrasonograficzne) oraz diagnostykę komputerową (Scolioscan, System DIERS, Spine 3D, System Zebris).
Długo oczekiwana publikacja dla studentów medycyny i stażystów.
Nowoczesny podręcznik powstał z myślą o Czytelnikach, którzy muszą przeanalizować wiedzę urologiczną w ciągu zaledwie kilku dni.
Najważniejsze wiadomości, istotna wiedza, definicje, schematy i wyjątkowy materiał ilustracyjny tworzą podręcznik doskonały, z którym uzyska się wiedzę potrzebną do bezpiecznej pracy z chorym. Materiał do książki został przygotowany niezwykle starannie, z dbałością o najmniejsze szczegóły.
Autorzy dołożyli starań, by przekazywana treść była ciekawa, praktyczna i zachęcała do poszukiwania dalszych informacji.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Nowe spojrzenie to kolejne wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Alergologia i pulmonologia” przygotowane pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego oraz dr hab. n. med. Barbary Mackiewicz. Publikacja w zwięzły i klarowny sposób omawia kliniczną stronę POChP – etiologię, patogenezę choroby oraz jej diagnostykę. Autorzy z dużą dokładnością nakreślają również nowe możliwości terapeutyczne POChP – w tym leczenie farmakologiczne, operacyjne oraz tlenoterapię. Monografię zamyka rozdział poświęcony profilaktyce i rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjna choroba płuc.
Publikacja adresowana jest zarówno do specjalistów chorób płuc, jak i lekarzy rodzinnych. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych.
Nowoczesnego leczenia dermatologicznego u dzieci cz. 2 z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia” to kolejna część monografii uaktualniającą wiedzę dotyczącą leczenia chorób skóry u dzieci. Publikacja została przygotowana przez doskonałych specjalistów: prof. dr hab. n. med. Joannę Narbutt, prof. dr hab. n. med. Aleksandrę Lesiak i dr n. med. Małgorzatę Skibińską.
W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono, m. in.: łuszczycę, świerzb, mięczaka zakaźnego, trądzik noworodkowy, niemowlęcy, dziecięcy i przednastolatkowy oraz postać młodzieńczą zapalenia skórno-mięśniowego. Szczególne miejsce znalazł także temat omawiający wykorzystanie retinoidów oraz nowoczesnych terapii w leczeniu chorób skóry.
Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy z pewnością zainteresują także innych specjalistów, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych.
Kompendium wiedzy na temat zdrowia psychicznego, jego determinantach i zagrożeniach, a także wzmacnianiu zdrowia psychicznego według koncepcji salutogenetycznej i radzenia sobie ze stresem. Książka adresowana jest w szczególności do lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pedagogów szkolnych, dyrektorów szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych, nauczycieli, a także studentów kierunków przygotowujących do tych zawodów. Będzie również cennym źródłem informacji na temat wzmacniania zdrowia psychicznego dla wielu innych grup zawodowych, a także dla indywidualnego odbiorcy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?