W 1954 r., rok po śmierci Stalina, Stanisław Lem postanowił przybliżyć ludziom perspektywy, jakie otwierała przed społeczeństwem cybernetyka. Było to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, była nauką, która dopiero niedawno powstała. Można było jej użyć do analizy społeczeństwa i jego instytucji i spojrzeć na ówczesny świat z jej perspektywy. Po drugie, w czasie stalinizmu i terroru Sowietów nie miała możliwości rozwoju, była niejako zablokowana przez strażników prawomyślności. Teraz wreszcie miała szanse rozwoju. Lem zaczerpnął formę książki z dialogów George'a Berkeleya, stamtąd też wypożyczył dwóch dyskutantów - nieco naiwnego Hylasa i mądrego Filonousa, mentalnego przewodnika tego pierwszego. Tematy, które podejmują, są wyjątkowo różnorodne. Mówią o przemianach w sferze nauki czy filozofii nauki, o ewolucji świata polityki i świata w ogóle. Znajdziemy tu rozważania dotyczące tożsamości człowieka i perspektyw dotyczących tworzenia sztucznej inteligencji. Bohaterowie zastanawiają się nad tym, na ile da się sztucznie naśladować ludzkie myślenie, aby nie utracić ludzkiej jednostkowości, świadomości i spontaniczności. Wraz z nowinkami technologicznymi pojawił się przecież pomysł, aby powielić ludzką istotę
Książka ""Przekładaniec"" to zbiór scenariuszy filmów, spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych Stanisława Lema. Zawiera dwa niepublikowane uprzednio scenariusze filmowe na podstawie wcześniejszych powieści autora: ""Pamiętnik znaleziony w wannie"" i ""Katar"". Widowiska - szczególnie te z serii o profesorze Tarantodze - to utwory pełne groteskowego humoru. Podobnie jest z brawurowym, tytułowym ""Przekładańcem"", który posłużył za scenariusz świetnego filmu Andrzeja Wajdy, w którym w roli głównej wystąpił wybitny aktor Bogumił Kobiela.
Kolekcja ""Mistrzowie słowa"" to dzieła literackie w znakomitych interpretacjach wybitnych polskich aktorów. Każdy tom zawiera bogato ilustrowaną książkę przedstawiającą sylwetkę aktora. Na płytach CD nagrane zostały książki audio w formacie MP3 według adaptacji Polskiego Radia. 21. wybitnych nazwisk, 21. wybitnych interpretacji. Wystarczy tylko nacisnąć play na przenośnym odtwarzaczu, aby przenieść się w świat wymalowany słowami przez Twojego ulubionego aktora!
Seria „Reporterzy Dużego Formatu” : Najlepsi autorzy, gorące tematy i fascynujące historie bez fikcji.
Dominikana to karaibski raj! Tak mówią ci, którzy pojechali tam w wersji all inclusive . Ale wystarczy, że zrobicie krok poza strzeżone strefy dla turystów, i wciągnie was zupełnie inny świat, którego najsilniejszym żywiołem, najważniejszym bóstwem, najpopularniejszą walutą i największym przekleństwem jest seks. Tu nawet dyktatorzy w równym stopniu opętani są władzą, jak i seksem, obalają ich kobiety, które im nie uległy, a seksualne skandale demaskują dziennikarki które uważa się za seksbomby.
W podróż po Dominikanie autor zamiast przewodnika zabrał powieść noblisty Mario Vargasa Llosy „Święto kozła”. Z raju na plaży wędruje na samo dno karaibskiego piekła. Uwaga! Ta książka parzy!
Jak przetłumaczyć na polski słowo macho? Po przeczytaniu „All inclusive” już wiem: koguty. To o kogutach - tych z pazurami, w kąpielowych gatkach, generalskich mundurach i sutannach - pisze w swoim rewelacyjnym debiucie Mirek Wlekły. Żeby nam opowiedzieć o tym, dokąd prowadzą ich rządy, zabrał nas do Dominikany, gdzie nawet ruch uliczny nie jest ruchem ulicznym tylko walką opancerzonych kogutów. W tym kraju, który zajmuje ponad połowę pięknej karaibskiej wyspy, koguty rządziły i rządzą, krzywdzą, zabijają, płodzą i zdradzają. Ale Wlekły nie byłby reporterem, gdyby nie dotarł również do smutnych kogutów, zmęczonych stroszeniem piórek dla europejskich turystek. Bo nie pojechał do Dominikany, żeby sądzić, tylko pomóc nam pojąć świat, który w folderach sprzedają nam jako plastikowy raj. Nie dajcie się nabrać. Zajrzyjcie, co kryje się za kulisami świata all inclusive. Wlekły wam pomoże.
Jacek Hugo-Bader, reporter
Mirosław Wlekły - rocznik 1978, współpracownik „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”, dodatków do „Gazety Wyborczej”. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za tekst "Zabawa w króla ciszy" publikowany na łamach „Dużego Formatu”.
Po sukcesie książki "Żyj wystarczająco dobrze" autorzy kontynuują serię i tym razem poruszają tematy związane z byciem w długoletnim związku: W jaki sposób dobieramy się w pary? Co się dzieje, kiedy mija faza zakochania? O co tak naprawdę się kłócimy, kiedy kłócimy się o przysłowiowe skarpetki? Co nam mówi o związku walka o pieniądze? Czym jest udany seks? Czy romans zawsze oznacza koniec? Jak dzieci zmieniają związek? I dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od związku idealnego? O tym wszystkim Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński rozmawiają z najlepszymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami: Bogdanem de Barbaro, Danutą Golec, Agnieszką Iwaszkiewicz, Bogdanem Wojciszke, Wojciechem Eichelbergerem, Andrzejem Depko, Alicją Długołęcką, Anną Tanalską-Dulębą i Stanleyem Ruszczyńskim.
Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła Żydówka z pomarańczami!. Tak zaczyna się ta książka, ale też sensacyjna historia odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego. W Uprowadzeniu Madonny Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke opowiadają bowiem nie tylko fascynujące losy bezcennych skarbów z polskich kolekcji zagrabionych nam przez nazistów i Armię Czerwoną. Często to oni sami, obok dzieł Matejki, Rafaela, Batoniego, są bohaterami tych opowieści. Łowcami skarbów, którzy sprawiają, że wracają do nas obrazy mające zniknąć w muzeach na chwałę Tysiącletniej Rzeszy i w kolekcjach nazistowskich dygnitarzy. Wiele zagrabionych dzieł wciąż pozostaje jednak w ukryciu. Dlatego ciąg dalszy tej historii nastąpi.
80 dni na podszlifowanie języka? Dasz radę.Z tą książką w trzy miesiące nauczysz się mówić po angielsku z dowcipem i polotem, poznasz użyteczne idiomy i zwroty oraz dowiesz się, jak skutecznie prowadzić small talk.Językowe SOS.Słówka i zwroty, dzięki którym będziesz w stanie płynnie konwersować na każdy temat.Quizy, siedem klasówek z angielskiego, które pomogą sprawdzić, czego się już nauczyłeś.Granice mojego języka są granicami mojego świata pisał Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof i nauczyciel. W zjednoczonej Europie nie ma już granic. Mamy nieograniczone możliwości studiowania, wolny rynek pracy, świat stoi dla nas otworem. Aby móc w pełni z niego korzystać musimy przekroczyć ostatnią barierę językową. Ja trzy miesiące temu podjąłem to wyzwanie. Wy też możecie.DONALD TUSK
I kobiety, i mężczyźni potrzebują dziś wsparcia w zrozumieniu dziwnego świata, w którym żyją. Świata, który powoli przestaje być poligonem rywalizacji w pracy, przestrzeni publicznej, domu a staje się polem współpracy. W takim świecie liczy się kreatywność, zrozumienie i akceptacja, które płyną ze wspólnej energii mężczyzn i kobiet.Nie marnujmy więc tej energii. Wyzwólmy ją w sobie!Ta książka ma wspomagać kobiety (a przez to i mężczyzn) w życiu i tym codziennym, zwykłym, i tym na świeczniku. Ma Cię wspierać, gdy podejmujesz trudne decyzje np. czy postawić na karierę, czy zostać w domu z trójką dzieci. Bez względu na wybór, którego dokonasz, jej rolą będzie pomóc Ci, byś nie dała się zepchnąć do narożnika.Genialne rozmowy o życiu, energii kobiet, wyzwaniach, wzlotach i upadkach... Ewa Błaszczyk, Małgorzata Braunek, Maria Czubaszek, Krystyna Janda, Kayah, Aneta Kręglicka, Monika Pyrek i inne.
"„Mistrzowie słowa” – wielcy aktorzy czytają wielką literaturę.
Każdy z 20 tomów zawiera bogato ilustrowaną książkę przedstawiającą sylwetkę danej aktorki czy aktora oraz krótki opis na temat pisarza i jego dzieła.
20 książek, których nie sposób było lepiej napisać, ale które można było jeszcze lepiej przeczytać.
20 wybitnych interpretacji dzieł literackich nagranych w formacie MP3."
Marek Dyjak, kultowa postać polskiej piosenki, w rozmowie ze słynnymi `wywiadowcami`: Arkadiuszem Bartosiakiem i Łukaszem Klinke. Szczera do bólu opowieść o życiu i śmierci, wzlotach i upadkach, miłości i stracie... Autorzy o książce: Marek Dyjak to arsenał amunicji. Zadając kolejne pytania, otwierające szczelnie pozamykane skrzynie ze wspomnieniami, nigdy nie wiedzieliśmy na co trafimy, ale zawsze mieliśmy pewność, że będzie wybuchowo. Wszyscy myślą, że Dyjak to świetny wokalista, rasowy pijak i niedoszły samobójca. My staraliśmy się odnaleźć prawdziwą naturę Marka, tę mniej znaną i oczywistą. Wrażliwegoczłowieka skrytego pod maską prostolinijności, pogodnego faceta w przebraniu depresyjnego mruka i radykalnego komentatora rzeczywistości, którego metafor nie przebiją najwięksi poeci. Mamy nadzieję, że czytając tę książkę, zbliżą się Państwo do prawdziwego Marka. Fragmenty z książki: Byłem facetem, który żył prawie jak bezdomny. Ekskluzywnym alkoholikiem uprawiającym muzykę. Mieszkałem w ciemnych dzielnicach. Na Jeżycach w Poznaniu, na Pradze w Warszawie, przy Grodzkiej w Lublinie, zanim zrobiła się tam `Starówka`. W przeróżnych miejscach, w których działy się przeróżne rzeczy. Bardzo mocne rzeczy. Wszystkie mam opisywać? To były tanie chwyty. A to nie ma być tania książka Wiecie jaka jest najgorsza rzecz, która może się przytrafić alkoholikowi? Łzy ze szczęścia. Boczęsto szczęśliwa sytuacja kończy się nawrotem i piciem. Niebezpieczne jest szczęście i nieszczęście. Łzy radości bolą tak samo jak łzy smutku. Zdarzyło mi się pobić ojca. Bardzo poważnie. Wylądował w szpitalu. Mniejsza z tym, czy słusznie czy niesłusznie. Nie ma sytuacji, które pozwalają zabić ojca. Takich rzeczy się po prostu nie robi... Pobicie taty przeżyłem strasznie. Wygranie tej przegranej sytuacji powoduje, ze nigdy, przenigdy sobie z nią nie poradzę. W wieku dwudziestu pięciu lat miałem już jakąś masę. A ojciec przegrał dlatego, że w najszczerszych myślach nie spodziewał się, ze taki gówniarz może wyskoczyć. Straszna sytuacja. Przecież w jego życiu musiały być też dobre uczynki. Ja jednak całą świętość umiejscowiłem w matce. Powinienem był podzielić ją trochę sprawiedliwiej.
Dwie izraelskie minipowieści, w których Marek Hłasko udowadnia, że życie to teatr albo film. Miłość i kłamstwo w Izraelu. Dwie minipowieści napisane przez Hłaskę na emigracji, które łączy para głównych bohaterów, oszustów matrymonialnych. Pierwszy obmyśla scenariusz, dzięki któremu uda im się wyłudzić pieniądze od kolejnej bogatej, rozczarowanej życiem kobiety. Drugi gra w nim rolę melodramatycznego amanta. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem: ofiara samotna kobieta z dzieckiem ulega czarowi Jakuba, odgrywającego doświadczonego przez los outsidera. Wszystko psuje jednak chamsin wiatr, który robi z ludzi wariatów...Ponownie spotykamy bohaterów w Nawróconym w Jaffie. Bez grosza przy duszy nadal brną w kłamstwa i czekają na dobry moment, by uwieść następną kobietę. Podczas pobytu w Tel Awiwie zawierają znajomość z kanadyjskim misjonarzem i jego młodą żoną...Opowiadanie ""Drugie zabicie psa"" zyskało doskonałe recenzje i ogromną popularność. Wielokrotnie tłumaczone na różne języki, jest wznawiane i wydawane do chwili obecnej. Zostało sfilmowane w Niemczech, stało się podstawą wielu spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz słuchowisk radiowych. Czasami budzę się w nocy i duszę ze śmiechu, kiedy pomyślę o tych wszystkich, którym mówisz o miłości i o tym życiu, które razem zaczniecie. I żadna z nich nigdy się nie dowie, że te wszystkie teksty wymyślił stary gruby Żyd, który ma obustronną przepuklinę i któremu niedobrze jest nawet po poziomkach ze śmietaną. Drugie zabicie psa MAREK HŁASKO POWRÓCIŁ Opowiadania Drugie zabicie psa/Nawrócony w Jaffie ukazują się w serii pod hasłem Hłasko powraca zainicjowanej przez publikację Listów Marka Hłaski, które stały się bestsellerem. W serii ukazały się dotychczas książki: Piękni dwudziestoletni, Pierwszy krok w chmurach oraz Sowa, córka piekarza.
,,Sowa, córka piekarza"" jest ostatnią książką wydaną jeszcze za życia Hłaski w 1968 r. Przenosi czytelników do komunistycznej Polski lat 50. i wciąga ich w wir nierzeczywistych wydarzeń na granicy jawy i... wyobraźni bohatera. Trzydziestotrzyletni Grzegorz, dziennikarz i pisarz z aktorskim zacięciem, to podstarzały James Dean z ciężką chorobą serca. Usunięty z redakcji z powodu doprowadzenia do śmierci koleżanki z pracy i jej męża, wraca do Wrocławia - miasta swojego dzieciństwa. Zostaje szoferem Weroniki Rackmann, żony lotnika skazanego na powieszenie i oczekującego w więzieniu na wykonanie wyroku. Grzegorz, łudząco podobny z wyglądu do męża kobiety, wciela się w jego rolę. Wplątuje się w fikcyjny i zarazem jak najbardziej realny romans, w którym gra innego mężczyznę. Udawana miłość nie poprawia jednak sytuacji żadnego z kochanków. Oboje pogrążają się coraz głębiej w marazmie. Nie można bowiem żyć w kłamstwie... ale i nie sposób się z niego wyzwolić. Marek Hłasko zdaje się zatem stawiać przed nami pytanie: Jak przeżywać prawdziwe uczucia w kraju, w którym wolność jest jedynie wielką mistyfikacją?
Detoks, dieta... i co dalej? Swojska, zdrowa, polska kuchnia! Ciężka, kaloryczna, nieprzyjazna wegetarianom? To nie prawda. Ile wspaniałych, zdrowych przepisów można wyczarować przekształcając nasze ukochane dania z dzieciństwa i wędrując po Polsce w poszukiwaniu zapomnianych smaków. Karolina i Maciej Szaciłło, autorzy bestsellerowej „Karoliny na detoksie” przejechali ponad 2500 kilometrów, by na nowo odkryć bogactwo polskiej kuchni. Byli w Wiśle i Koniakowie, Lesku i Berezce, Ropkach, Kadzidle, Starzynie i Czeremsze. Spotykali ludzi, którzy inspirowali ich do tworzenia lekkich, wegetariańskich, wegańskich, często bezglutenowych, wariacji na temat naszych kasz, olejów, strączków, owoców i warzyw, pestek i orzechów. W „Swojsko” znajdziecie też specjalny rozdział - Wigilia - w którym Karolina i Maciek dowodzą, że święta wcale nie muszą być ciężkie i niezdrowe. Jak mawiają Łemkowie: „Bierzcie, jedzcie i nie dajcie się prosić!”.
„Bywały okresy, kiedy wyprawy w przeszłość pociągały mnie bardziej niż moje aktualne podróże korespondenta i reportera. Działo się to w chwilach zmęczenia teraźniejszością. Wszystko w niej się powtarzało: polityka - przewrotne, nieczyste gry i kłamstwa; życie szarego człowieka - bieda i beznadzieja; podział świata na Wschód i Zachód - ciągle ten sam. A podobnie jak kiedyś pragnąłem przekroczyć granicę w przestrzeni, tak teraz fascynowało mnie przekraczanie granicy w czasie".
"Na pewno go znacie ! Antoni Huczyński, czyli Dziarski Dziadek, to prawdziwy fenomen. Filmy, na których pokazywał swoje codzienne ćwiczenia i domową krioterapię w beczce z lodowatą wodą, obejrzały miliony Polaków. Dowiódł w nich, że nawet po dziewięćdziesiątce można być zdrowym, sprawnym i szczęśliwym. ""Ta książka powstała z chęci dzielenia się moją własną, wypracowaną przez lata receptą na długowieczność. Wierzę, że i Tobie pomoże. Razem ze mną zmień złe nawyki żywieniowe, ćwicz, pokonaj choroby i na nowo rozkochaj się w życiu"" - mówi Dziarski Dziadek. ""Chcesz żyć długo i zdrowo ? Nie musisz punkt po punkcie realizować recepty Dziarskiego Dziadka. Najważniejsze, żebyś był taki jak on: otwarty i pełen wiary, że twoje życie i zdrowie są w twoich rękach. Jeżeli leżysz, wstań. Jeśli stoisz, idź. Jeśli idziesz, biegnij. Często to wystarczy, żebyś był szczęśliwy i zdrów"". Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski
"Kogo nie interesują piersi? Mężczyzn fascynują. Kobiety – ciekawią, z wielu względów. Ale dlaczego kobiety w ogóle mają piersi ? Jak pisze Florence Williams, biust to o wiele więcej niż tylko męska przytulanka, źródło mleka dla dzieci czy główny zabójca kobiet. Gdyby nie piersi, nie mielibyśmy szczęśliwego dzieciństwa. I nie umielibyśmy mówić, bo usta wykształciły się, żeby ssać pierś. Nie nauczylibyśmy się też – niby szczegół, ale jaki! – całować. To piersi, obok mózgu i dwunożności, zdecydowały o tym, kim jesteśmy.
Każda kobieta (mężczyźni też!) powinna przeczytać tę książkę!
[„Guardian”]
Florence Williams jest dziennikarką piszącą o nauce, środowisku naturalnym i zdrowiu. W 2013 roku otrzymała za „Piersi” nagrodę literacką dziennika „Los Angeles Times” (w kategorii nauka i technologie). „New York Times” umieścił „Piersi” wśród setki najważniejszych książek roku 2012. Autorka mieszka z rodziną w Waszyngtonie. Pisze m.in. do „New York Timesa”, „New York Times Magazine”, „The New York Review of Books”.
"
Komunizm w Krainie Śniegu
„Czerwony tybet” to realistyczny portret obrosłego legendami kraju. Heroicznego i zastraszonego, stawiającego opór i kolaborującego, pięknego i zaśmierdłego.
Robert Stefanicki podróżował po Tybecie pociągiem, autobusem, na jaku i pieszo. Opowiada o kraju,
w którym Chińczycy oraz podlegli im politycznie i ekonomicznie, ale nie kulturowo, czy religijnie,
Tybetańczycy, prowadzą ze sobą dialog głuchych. Zawiesza swoją opowieść między beznadzieją,
a nadzieją. Od Czytelnika zależy, którą wersję wybierze.
prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog, b. ambasador
Najwybitniejszy debiut literacki w całej powojennej historii literatury polskiej. Wydany w 1956 roku zbiór opowiadań, napisanych przez dwudziestoletniego chłopaka, stał się z miejsca sensacją. Świetne recenzje, znikające z półek kolejne wydania, popularność a nawet kult Hłaski. Ale przede wszystkim opowiadania, które do dziś zaskakują szczerością i mistrzostwem języka.
„Pijany o dwunastej w południe”, „Odlatujemy w niebo”, „Lombard złudzeń”, „Pętla”.
Te opowiadania zmieniły debiutanta w literacką legendę.
- Rany jedynego Boga! - powiedział Zawadzki. Wskazał ręką przed siebie i zatoczył nią koło. - Ile czasu będą jeszcze te łączki, te ludzie pod płotem, te hotele, te składki na flaszkę po pięć złotych, te tablice bumelantów, tłok w tramwajach, te kolejki po masło? Ile jeszcze czasu zakochani nie będą mieli gdzie mieszkać, ile czasu jeszcze ludzie będą rozchodzić się ze sobą, bo mieszkanie, pranie, sraty-taty? Gdyby nie to, że wiem jak było przedtem, pomyślałbym, że znalazłem się w piekle. Nie wierzę w inne piekło, ale jeśli nawet jest coś takiego, to te flaszki, te faceci pod płotem, te kolejki po mięso, dziewczyny w hotelach - to jest gorszym piekłem.
Marek Hłasko, "Odlatujemy w niebo"
Kolekcja ""Dzieła Stanisława Lema"" składa się z 16 tomów, wśród których znajdują się m.in. ""Solaris"", ""Opowieści o pilocie Pirxie"", ""Bajki robotów"", ""Doskonała próżnia"", ""Eden"" i wiele innych. Oprócz znanych i popularnych powieści science fiction, kryminałów, satyr i recenzji, w serii ukaże się też niepublikowana dotąd niedokończona powieść ""Sknocony kryminał"".Kolekcję uzupełniają posłowia prof. Jerzego Jarzębskiego do każdego tomu, a także ""Słownik pojęć Lemowskich"" Wojciecha Orlińskiego w odcinkach. W serii ukażą się również dodatki specjalne, m.in.: opowiadanie Jacka Dukaja, stworzone w hołdzie dla Stanisława Lema, rozmowy o pisarzu, nauce i science fiction z Aleksandrem Wolszczanem, Borysem Strugackim, Siergiejem Łukjanienką, Edmundem Wnuk - Lipińskim; wspomnienie o Lwowie Jurija Andruchowycza; eseje: Adama Michnika o istocie władzy totalitarnej, Tadeusza Sobolewskiego o ekranizacji ""Solaris"" oraz Wojciecha Orlińskiego o Philipie Dicku i jego obsesji na punkcie Lema.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?