Szeroki wybór książek, multimediów z zakresu szeroko pojętej kultury: architektura, duchowy wymiar twórczości, szlaki kajakowe, współczesne media, przemoc w mediach, polityka. Odnajdziesz tu również książki i podręczniki idealne dla uczniów oraz studentów. Szeroki wybór beslsellerów i nowości.
Niby tak dużo już wiemy o życiu towarzyskim w XIX wieku, ale Agnieszka Lisak znów udowadnia, że pozory mylą. Zdziera puder z pięknych twarzyczek i zagląda pod spódnicę. Dokładnie tak, ale przy okazji zabiera czytelnika na pokazy iluzjonistów, by obejrzeli najnowsze osiągnięcia dziewiętnastowiecznej magii, na seanse spirytystyczne, na pokaz cudu natury w postaci braci syjamskich i baby z wąsami. Jest i strasznie, i śmiesznie. Bo taka już autorki natura, że lubi pośmiać się z przodków, a nieobecni jak zawsze nie mają racji. Jeszcze lepiej jednak, gdy można pośmiać się z nich razem z czytelnikiem.
Opowieść o Berlinie w zawrotnym rytmie fokstrota i rewiowych popisów prowadzi przez szalone lata dwudzieste XX wieku i pokazuje miasto w różnych odsłonach. W tętniącym życiem w dzień i w nocy Berlinie spotykamy geniuszy nauki, literatury i sztuki, gwiazdy filmu – od Marleny Dietrich, Leni Riefenstahl i Fritza Langa, przez Bertolta Brechta i Ottona Dixa, po Alberta Einsteina, a także najwybitniejszych polityków, muzyków i sportowców.
[...] Praca przedstawia niezwykle ważne poznawczo i pod względem ba- dawczym zagadnienia, łącząc obszar edukacji dorosłych, a w szczególności uczenia się dorosłych i to w niesformalizowanej postaci, z wybranymi aspektami kultury, w tym kultury popularnej. Zawiera dojrzałe analizy te- oretycznych założeń, wyjaśniających przedmiot badań, oraz przemyślane interpretacje badanych empirycznie zjawisk. Teksty opracowania bardzo żywo „reagują” na współczesną rzeczywistość i odnoszą się do ważnych obszarów codziennego doświadczania życia przez Polaków. Propozycje kul- tury i popkultury zostały przez Autorów „obejrzane” z perspektywy ich rze- czywistych edukacyjnych funkcji, a nie tylko funkcji założonych. Nie brakuje wątków krytycznych oraz kategorii badawczo otwartych, inspirujących do dalszych poszukiwań naukowych. [...] Fragment recenzji prof. dr hab. Elżbiety Kowalskiej-Dubas
Ustanowiony dzięki rozprawie Karoliny Krasuskiej dialog między modernizmem anglo-amerykańskim, niemieckim i polskim na przecięciu kategorii płci i narodu przyczynia się do tworzenia nowych, transnarodowych ram myślenia o literaturze pierwszych dekad XX wieku.
– prof. Maria Janion
Kulturoznawstwo krytyczne, jakie uprawia Karolina Krasuska, odżegnuje się od projektów odkrywania autentycznego charakteru albo ukrytego ducha wspólnoty, skupiając się na rzeczywistych mechanizmach powstawania i propagowania kulturowych kodów i fantazmatów.
– dr Tomasz Basiuk
Unikatowy zbiór ponad 100 rysunków oraz fotografii dokumentujących najcenniejsze obiekty drewniane (także już nieistniejące), a jednocześnie niezwykle atrakcyjny katalog i wzornik detali zdobniczych oraz rozwiązań architektonicznych. Autor, uwzględniając najnowsze wyniki badań konserwatorskich, prezentuje historię zdobienia i konstrukcji drzwi, okien, stropów. Rysunki przekrojów odkrywają sekrety dawnych mistrzów rzemiosła – cieśli i stolarzy, które wciąż znajdują zastosowanie we współczesnej architekturze.
Kolejne, dziesiąte, „Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich” zostały zadedykowane wieloletniej redaktorce serii „Slavica Wratislaviensia” profesor Milicy Jakóbiec-Semkowowej z okazji jej siedemdziesiątych urodzin. Publikacja jest zbiorem artykułów, będących plonem konferencji poświęconej motywowi snu w literaturach słowiańskich. Materiał podzielono na trzy części — literatury południowo-, wschodnio- i zachodniosłowiańskie. Autorzy analizowali zagadnienia snu w koncepcji artystycznej wielu pisarzy i poetów słowiańskiego kręgu kulturowego. Zajęli się m.in. snem w literaturze barokowej, przestrzenią oniryczną w romantyzmie i literaturze współczesnej, marzeniem sennym i jego funkcją narracyjną, przeżyciami z pogranicza snu i jawy, snem o odrodzeniu narodowym, emigracyjnymi snami na jawie.
Zbiór ponad 800 arcydzieł malarstwa europejskiego pochodzących z jednej z najbardziej znanych kolekcji na świecie. Barwne reprodukcje pozwalają poznać najważniejsze obrazy ze zbiorów Luwru. Są wśród nich dzieła malarzy francuskich, począwszy od twórców średniowiecznych i renesansowych, a także dzieła malarzy z innych krajów europejskich - z Włoch, Niemiec, czy Hiszpanii.
Album wraz z etui.
Autor bada wpływ mitu na różne sfery życia współczesnego człowieka, ukazując jego znaczenie w codziennych praktykach, centralnie sterowanej kulturze masowej, ale też elitarnej "sztuce wysokiej" czy naukowych dociekaniach historyków. W książce analizowane są zarówno tzw. "legendy miejskie" (opowieść o "kebabowym podziemiu" pod Dworcem Centralnym czy "łowcach nerek" w warszawskiej IKEI), jak i wierzenia czy praktyki, w których zazwyczaj nie rozpoznajemy mitów (zbieranie odpadów na cele charytatywne, festiwale muzyki współczesnej czy dociekania śledczych z IPN). Do analizy tych zjawisk wykorzystywane są klasyczne teorie antropologiczne, w szczególności zaś strukturalizm.
Książka pokazuje, jak mity - ukrywając się pod różnymi postaciami - wyjaśniają obce i niezrozumiałe elementy naszego świata. Czasem poprawiają nasze samopoczucie, maskując niesprawiedliwości społeczne, czasem zaś - przeciwnie - wyrażają głęboko ukryte tęsknoty za lepszym życiem.
Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku Homo sapiens, wyjątkowość, a tak-że szczególny charakter i specyficzna historia planety, na której żyjemy, to problemy od wieków nurtujące filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki, czyli już od kilkuset lat, również naukowców.
Część tej historii, w tym również jej najnowszych odsłon, przedstawia w książce, którą właśnie przekazujemy do rąk czytelników, doktor Marcin Ryszkiewicz, pracownik Muzeum Ziemi, autor wielu książek i setek artykułów publikowanych w najpoczytniejszych polskich gazetach i tygodnikach, ceniony popularyzator nauk przyrodniczych i ewolucjonizmu.
Oczywiście w naukach o człowieku zawsze jest (i było) tak, że wciąż więcej jest pytań i hipotez niż uzasadnionych twierdzeń i świadectw empirycznych, a oprócz teorii mających już dziś status naukowego faktu (na przykład afrykańskie korzenie naszego gatunku albo jego bliskie pokrewieństwo z szympansem) i obok uczonych o uznanym i niekwestionowanym dorobku mnóstwo jest też ekscentryków oraz mniej lub bardziej szalonych pomysłów, których dziś już do nauki nikt nie zalicza, choć niektóre z nich kiedyś były traktowane poważnie i nawet stały się inspiracją dla dalszych, nieraz uwieńczonych sukcesem badań.
W swojej najnowszej książce Marcin Ryszkiewicz poza własną wizją wyjątkowości antropogenezy, opierającą się na najnowszych odkryciach z bardzo wielu dziedzin nauki – od geologii, poprzez paleoarcheologię, paleoantropologię, prymatologię aż po psychologię ewolucyjną – przedstawia też wiele ciekawych hipotez, teorii, faktów i ważnych postaci z historii nauk o człowieku i nauk o Ziemi oraz z pogranicza nauki (najtrudniejsze pytania zawsze prowokowały do wysuwania najbardziej kontrowersyjnych tez!).
Zapraszamy zatem w podróż po drogach i bezdrożach ewolucji człowieka, a przy okazji na fascynującą wyprawę po drogach i bezdrożach współczesnych nauk o człowieku i o Ziemi.
Tematyka książki wpisuje się w szeroko pojęte zagadnienia kultury, historii i bibliologii, nawiązując w znacznej mierze do rozległych zainteresowań Profesora Antoniego Krawczyka. W zebranych studiach i szkicach, autorstwa doświadczonych badaczy i przedstawicieli młodego pokolenia, podjęto tematy dotyczące historii kultury, dziejów zachowanych oraz zaginionych księgozbiorów, rozmaitych aspektów funkcjonowania współczesnych mediów, a także rozważania z zakresu aktualnych trendów w historiografii, historii nauki, myśli społecznej i filozoficznej. Grono autorów wywodzi się z różnych ośrodków naukowych w Polsce, ale są w nim także uczeni z Rosji, Ukrainy, Białorusi i USA, z którymi Profesor Antoni Krawczyk nawiązał żywe i trwałe kontakty w czasie licznych konferencji i wyjazdów naukowych.
Seria wydawnicza "Podróże nie tylko w czasie i przestrzeni. Szkice kulturoznawcze" powstała z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców działającego przy Zakładzie Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tom drugi poświęcony został zagadnieniom związanym z przestrzenią magiczną we współczesnej kulturze. Przestrzeń magiczna analizowana jest w zebranych tu artykułach m. in. w aspekcie topograficznym, semiotycznym, społecznym. Prezentowane w tym tomie serii teksty kultury (teksty literackie, filmy, teksty publicystyczne, dzieła malarskie, wystawy itp.) stanowią dla współczesnego człowieka przestrzeń magiczną, jednocześnie są doskonałym materiałem analitycznym dla zagadnień dotyczących relacji magia - przestrzeń.
Publikacja zawiera rozważania na temat skomplikowanych relacji pomiędzy tradycją i nowoczesnością. Autorzy zamieszczonych w tomie szkiców, odpowiadając na szereg ważkich pytań dotyczących oryginalności i powtarzalności elementów tworzących kulturę, odkrywają, jak silna korespondencja istnieje pomiędzy tym co "nowe" i dotąd nieznane, a tym, co wyrasta nierozerwalnie z wcześniejszych doświadczeń człowieka. W efekcie na wiele zjawisk związanych z refleksją filozoficzną, kulturoznawczą i literaturoznawczą udało się im spojrzeć w niestereotypowy i twórczy sposób. To książka, która pozwala zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość z innej perspektywy. Przecież nie zawsze to, co "nowatorskie", musi być jednocześnie "nowe"...
Książka pt. "Prasa Narodowej Demokracji. Publicyści" stanowi kontynuację badań poświęconych aparatowi prasowemu formacji narodowej. Przywołano w niej główne postaci występujące w ruchu narodowym, ale w tle jest i sam ruch, jego struktury i oblicze ideowe. Dlatego w cyklu publikacji o Narodowej Demokracji jest to tom ważny, niejako ją zaludniający. W sumie znaczenie dzieła dla historiografii prasy politycznej od końca XIX wieku do czasów dzisiejszych jest istotne. Wiele w nim zawartych przyczynków świadczy o szerokim zainteresowaniu autorów podjętą tematyką, co obiecuje dalsze owoce tych badań.
Profesor Andrzej Tomaszewski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie osobistości polskiej ochrony i konserwacji zabytków przełomu XX i XXI wieku. Przez całe życie związany z Warszawą - miastem tak ciężko doświadczonym przez los - nie tylko nie uległ nacjonalizmowi kulturowemu charakterystycznemu dla Europy Środkowej, ale stał się powszechnie szanowanym budowniczym mostów - prawdziwym pontifeksem.
Książką gromadząca artykuły i eseje profesora Andrzeja Tomaszewskiego inicjujemy serię wydawniczą poświęconą poszukiwaniom nowej filozofii dziedzictwa, z nadzieją, że stanowić będzie znakomity zaczyn kolejnych debat i refleksji nad fascynującym pytaniem o przyszłość naszej przeszłości.
Zgromadzone materiały mogą zostać wykorzystane do analiz i określenia cech charakterystycznych systemu, pomóc w rejestracji i opisie poszczególnych elementów obiegu akt, wyodrębnić i opisać terminologię stosowaną w tym systemie, pozwolić wskazać na cechy charakterystyczne formowania akt w tych kancelariach, roli urzędników kancelaryjnych w obiegu dokumentacji i formowania akt w czasie ćwiczeń z historii kancelarii oraz jako źródła w pracach historiograficznych.
Książka opowiada o różnych epizodach walk o to, aby nasze przekonania zakotwiczyć w pewności zbiorowo wyznawanych poglądów odnoszących się do tradycji, rodziny, seksualności, popnacjonalizmu i pamięci kulturowej. Żyjemy w czasach interregnum. Tradycyjne wzory życia społecznego ustępują coraz to nowym, alternatywnym pomysłom jak zorganizować zbiorowy byt w sposób uregulowany normami, ale nie ograniczający autonomii jednostek. Na tym tle rodzą się fronty sporów nazywane wojnami kultur dlatego, że toczą się w rejestrze moralności.
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. Za oknami wiosna, przyroda budzi się do życia a w nas wstępuje radość i nadzieja. Przygotujmy święta tak, by oddawały nastrój tego wyjątkowego czasu.
Zwyczaje wielkanocne:
- opis zarówno religijnych, jak i ludowych obyczajów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie
- wyjaśnienie znaczenia symboli.
Dekoracje wielkanocne:
- przykłady aranżacji świątecznych stołów
- ozdoby, w których przygotowaniu może uczestniczyć cała rodzina
- dekoracje, które pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę.
Przepisy na świąteczne potrawy:
- zbiór receptur, dzięki którym nasze dania będą smakować wyjątkowo
- wielkanocne jajka, szynki, pieczenie i baby pokazane na wiele sposobów.
Ponowoczesność jako źródło cierpień"" Zygmunta Baumana to esej o ciemnych stronach społeczeństwa ponowoczesnego, nawiązujący do Kultury jako źródła cierpień Freuda. Dedykowana profesorom Julianowi Hochfeldowi i Stanisławowi Ossowskiemu, książka stanowi summę wcześniejszych publikacji Zygmunta Baumana w języku polskim.
Album Muzea polskie, przygotowany pod kierunkiem merytorycznym wybitnego znawcy tematu, Doroty Folgi-Januszewskiej, ukazuje historię, współczesność i perspektywy rozwoju polskiego muzealnictwa - dzieje i kolekcje najważniejszych muzeów, najcenniejsze skarby i nowe idee. Publikacja składa się z kilku rozdziałów poświęconych różnym typom muzeów, przygotowanym przez dyrektorów muzeów i badaczy poruszanych zagadnień - Antoniego Bartosza, Przemysława Mrozowskiego, Jerzego Milera, Pawła Jaskanisa, Ewę Wykę, Krzysztofa Jakubowskiego, Jerzego Litwina, autorką dwóch rozdziałów jest również D. Folga-Januszewska, która we wstępnie rozmawia o muzealnictwie z prof. Andrzejem Rottermundem. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. - Muzeom Narodowym, muzeom techniki, przyrodniczym, uniwersyteckim, etnograficznym, rezydencjonalnym, muzeum polskim za granicą - i wielu innym zagadnieniom. Liczne ilustracje - zarówno współczesne, jak i archiwalne - ukazują zbiory i charakter polskich muzeów.
Kiedy miałem lat sześć, nie chciałem być strażakiem ani żołnierzem, ale gdyby mnie kto spytał, czy chciałbym zostać krytykiem literackim, to z pewnością też bym zaprotestował - pisze Jacek Dehnel we wstępie do swej najnowszej książki. I w rzeczy samej, Młodszy księgowy nie jest tomem krytycznoliterackim, choć znalazło się tu kilka recenzji. To fascynująca opowieść o literaturze pojmowanej najszerzej jak tylko można; zbiór komentarzy, dygresji, anegdot i, last but not least, wyznań estetycznej wiary. Dehnela interesuje prawie wszystko - obyczaje poetów w podróży służbowej, grafomania, perły znalezione w stuletnich sztambuchach, korespondencja pisarzy wielkich i małych. Pisze głównie o innych, ale nie zapomina o sobie - czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w spotkaniach i wyprawach i podejrzeć go przy biurku. Błyskotliwość, rozległa wiedza i swoboda łączenia spraw, zdawałoby się, odległych, dystans do siebie i znakomite poczucie humoru - Dehnel jest równie dobrym felietonistą, jak prozaikiem i poetą.
Dotychczasowym dorobkiem Jacek Dehnel mógłby obdzielić kilku mniej pracowitych i mniej przez los obdarowanych kolegów.
Jan Zieliński, „Rzeczpospolita"
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?