Mamy do zaoferoweania szeroki wybór książek i publikacji z zakresu religii islamskiej, drugiej na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran. Zapraszamy do zakupu ciekawej lektury, z której zdobędziesz infornacje o tradycjach, zwyczajach, ciekawostkach oraz poznasz korzenie islamu.
Pierwsze polskie syntetyczne ujęcie problematyki związanej z nurtem mistycyzmu muzułmańskiego – sufizmu. Autor zapoznaje czytelnika z dziejami sufizmu, jego doktryną, kosmogonią i teologią. Dużo miejsca poświęca na przedstawienie praktyk, obrzędów i rytuałów religijnym tego nurtu. Omawia również związki ruchów sufickich ze światem polityki, począwszy od powstania tej doktryny, aż po dzień dzisiejszy.
Tom przedstawia powstanie i rozwój islamu. Omawia historię, strukturę władzy i religie Półwyspu Arabskiego w epoce poprzedzającej Mahometa, przybliża życie proroka i jego rodziny, ukazuje genezę i strukturę Koranu. Opisuje podboje arabskie, barwną i skomplikowaną historię kalifatów Omajjadów, Abbasydów, Fatymidów oraz dzieje imperium muzułmańskiego w Hiszpanii i sułtanatów tureckich. Przedstawia teologię, rytuały i święta islamu, jego naukę, sztukę i wpływ na życie codzienne.
Książka przedstawia rozwój teorii chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych, debat dotyczących roli Świątyni w kontekście interpretacji judaistycznych, chrześcijańskich i islamskich oraz wynikających z nich konsekwencji politycznych.
Książka jest barwną opowieścią o wyprawie do Maroka... Autora zafascynowało Królestwo Maroka rozciągnięte między Oceanem Atlantyckim a Morzem Śródziemnym, Góry Atlasu, stepy i pustynie, egzotyczne miasta mające często burzliwą przeszłość, ale przede wszystkim ludzie tam mieszkający. Wszystko to sprawiło, że pozostał tam ponad 10 lat. I przez te 10 lat wykorzystywał swoją wiedzę lekarską, doświadczenie i umiejętności chirurga do leczenia biednych i bogatych, w szpitalu i poza nim. Z romantyczną wręcz radością z niesienia pomocy innym, z wiarą w potęgę medycyny, szybko stał się w oczach pacjentów osobą podziwianą, powszechnie szanowaną. Bywał zapraszany do ich domów, gdzie poznawał zwyczaje i obyczaje, praktyki Islamu. Zawiązywały się liczne przyjaźnie, które przetrwały do dzisiaj. W. Krakowski opisuje swoich przyjaciół, warunki w jakich mu przyszło żyć i pracować. Snuje własne refleksje na różne tematy. Książka zawiera wiele przemyśleń wręcz filozoficznych. Pisana jest wartkim, męskim językiem, co czyni ją poza walorami poznawczymi, jeszcze bardziej interesującą.
Książka Régisa Debraya pod nieco przewrotnym tytułem Sceptyk w Ziemi Świętej jest pozycją bardzo szczególną, z uwagi na sposób traktowania wędrówki po Ziemi Świętej, jako możliwości obserwacji wydarzeń bieżących, ale wynikających z wielowiekowej i niezwykle skomplikowanej historii tego regionu. Zderzenie trzech wielkich religii monoteistycznych, wpływ nakładających się warstw dziejowych na teraźniejszość, toczące się do dziś konflikty, a także zderzenie przeszłości z relacjami osób stojących po różnych stronach ? wszystko to sprawia, że książka Debraya będąc próbą ukazania tego, co obecnie dzieje się na obszarze zwanym Ziemią Świętą, w wielu punktach burzy utrwalane zarówno przez hierarchię kościelną jak i historyków poglądy.
Bruno Frappat
Jak powstawał Koran? Na ile główna myśl islamu odwołuje się do podstawowych prawd judaizmu? Czy poglądy Mahometa mogły kształtować się pod wpływem wczesnochrześcijańskich wspólnot? Na czym polega nowość rodzącej się religii dla ówczesnych plemion arabskich? Joachim Gnilka, wybitny niemiecki biblista i historyk Kościoła, a także znawca Koranu, w swoich poszukiwaniach próbuje zgłębić tajemnicę początków islamu.
Świat jest spragniony informacji o islamie, jednak zasadniczo to pragnienie nie zostało zaspokojone, gdyż media zalał strumień ignorancji, a nawet dezinformacji. Ten strumień uniemożliwia zrozumienie islamu, a także czyni dużą szkodę, gdyż promuje szczególne cele ideologiczne i polityczne. Po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku konieczne staje się ponowne wyjaśnienie autentycznych nauk islamu.
Moja książka stanowi skromny rezultat takiej próby. Napisano ją w celu wyjaśnienia pewnych podstawowych aspektów oraz powszechnie dyskutowanych kwestii islamu w sposób zrozumiały dla zachodniego odbiorcy. Książka ma pomóc wszystkim ludziom Zachodu, którym zależy na zrozumieniu prawdziwego islamu i jego relacji z Zachodem. Starałem się wyjaśnić najbardziej znaczące problemy, aby otworzyć duchową i intelektualną płaszczyznę porozumienia. Pokazuję zasady, które umożliwiają muzułmanom i ludziom Zachodu pokojowe i harmonijne współżycie, a także połączenie wysiłków przeciwko wszystkim, którzy po obydwu stronach starają się rozpalić ogień nienawiści i przyspieszyć zderzenie cywilizacji i narodów.
Nie ma wolności dla wrogów wolności" to ulubiona dewiza „pięknoduchów", natychmiast, gdy zdobędą władzę. U podstaw lewicowego projektu leżało kłamstwo - ideowy patron Jean Jacąues Rousseau, twórca koncepcji „umowy społecznej", był ambicjonatem i cynikiem, notorycznie sprzeniewierzającym się ideom, które głosił. W zbiorze szkiców KŁAMSTWO ŚASTYLII Andrzej Cisek próbuje opisać i zinterpretować to zjawisko.
Wśród najpoważniejszych wyzwań stojących przed człowiekiem w XXI wieku znajduje się m.in. ograniczanie wymiaru zjawiska ubóstwa, które będąc kategorią uniwersalną i nieznającą granic, dotyka ponad 3 mld mieszkańców Ziemi. Walka z przyczynami i konsekwencjami biedy prowadzona jest na wielu płaszczyznach, wśród których istotne znaczenie odgrywa przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu. Jednym z instrumentów zwiększających dostępność usług finansowych dla ubogich, a zarazem dających szansę na zmianę ich statusu społeczno-ekonomicznego są mikrofinanse, których dynamiczny rozwój obserwowany jest od lat 70. XX wieku.
Idea i narzędzia mikrofinansowania nie są obce żadnej kulturze, a kształt operacyjny podmiotów mikrofinansowych i ich produktów dostosowuje się nie tylko do uwarunkowań, jakie stawia przed nimi cel aktywności mikrofinansowej, ale i do środowiska, w którym jest on realizowany. Przykładem szczególnego oddziaływania uwarunkowań kulturowych na kształt aktywności mikrofinansowej są islamskie podmioty mikrofinansowe, których funkcjonowanie w pełni podporządkowuje religijnemu i kulturowemu kodowi Islamu.
W książce ukazano uwarunkowania i specyfikę działania podmiotów mikrofinansowych w świetle wyzwań, jakie przed ideą i operacyjną charakterystyką aktywnooeci mikrofinansowej stawia religia Islamu. Przedstawiono:
- charakterystykę zjawiska wykluczenia finansowego oraz roli, jaką w jego ograniczaniu może odegrać praktyczna implementacja idei mikrofinansów,
- istotę Islamu rozpatrywaną zarówno z punktu widzenia doktryny religijnej, jego ekonomicznego oblicza oraz uwarunkowań, jakie definiuje on wobec podmiotów finansowych,
- przesłanek działania, specyfiki operacyjnej oraz wyzwań formułowanych wobec islamskich podmiotów mikrofinansowych,
- praktycznej prezentacji islamskich podmiotów mikrofinansowych funkcjonujących w regionach świata o zróżnicowanej charakterystyce społecznej, ekonomicznej i politycznej.
Bizancjum w roku 1453. Sułtan Mehmet zmobilizował potężne siły zbrojne, aby sen niezliczonych przywódców armii wprowadzić w czyn: zdobycie Konstantynopola, stolicy Wschodnio-rzymskiego Cesarstwa. Z odwagą i przebiegłością bronią się Cesarz Konstantyn XI i jego sprzymierzeńcy przeciw przepotężnej armii tureckiej. Czy nadejdzie w ostatniej minucie obiecana pomoc z Zachodu? W pośrodku dramatycznych walk odbywa się też duchowe zmaganie o najwyższej aktualności: Czy wolno człowiekowi prowadzić wojnę w Imię Boga?
Krucjaty. Historia jest książką pod wieloma względami wyjątkową. To doskonała synteza historii Europy i Kościoła w wiekach XI-XVIII widziana przez pryzmat ruchu krucjatowego. Gwarancją rzetelności dzieła jest nazwisko autora – niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie historiografii wojen krzyżowych. Nie jest to jednak praca standardowa. Przyjęta optyka pozwala autorowi uwzględnić zarówno krucjaty w tradycyjnym rozumieniu, jak również wyprawy przeciw Albigensom, Mongołom czy poganom w naszej części Europy. Świetne, nowatorskie, barwne dziejopisarstwo służące doskonale zarówno specjalistom, jak i wszystkim zainteresowanym historią krzyżowców.
JONATHAN RILEY-SMITH (ur. 1938) jest profesorem historii w Cambridge. Głównym przedmiotem swoich studiów uczynił historię wojen krzyżowych. Pozostaje jednym z największych autorytetów naukowych w tej dziedzinie. Posiada liczne tytuły naukowe i honorowe. Jest autorem wielu publikacji książkowych. Na język polski przełożona została Historia krucjat (Oxford 1995 – Warszawa 2000), której prof. Riley-Smith jest współautorem i redaktorem naukowym.
W 1979 w Iranie obalono monarchię i większość społeczeństwa opowiedziała się za ustrojem opartym na prawie islamu. Powstała Islamska Republika Iranu i świat z zainteresowaniem, ale i z wielką nieufnością obserwował teokratyczne państwo rządzone przez mułłów, jego ambicje polityczne i wpływ na sąsiednie kraje oraz zajmowaną pozycję w bardzo ważnym dla gospodarki światowej regionie. Po wpisaniu Iranu przez Georga W. Busha do państw ?osi zła?, republika ponownie znalazła się w centrum zainteresowania opinii światowej, a ogłoszenie przez irański rząd programu rozwoju nuklearnego odebrano jako zagrożenie dla światowego pokoju.
Thierry Coville przedstawia uwarunkowania historyczne i polityczne, które doprowadziły do zwycięstwa rewolucji Chomejniego. Bezstronnie i obiektywnie stara się opisać jej wielorakie skutki oraz wpływ na wszystkie dziedziny życia ? od kwestii społecznych i obyczajowych po ekonomiczne i gospodarcze. Interesuje go punkt widzenia samych Irańczyków, ich charakter i przekonania oparte na silnym poczuciu tożsamości narodowej i dumie z własnej historii, trwającej kilka tysięcy lat. Jednocześnie autor wykazuje, jak w religijnym, rządzonym autorytarnie społeczeństwie, nieustannie, choć wydawałoby się niezauważalnie, postępuje proces demokratyzacji i modernizacji oraz emancypacji kobiet.
Thierry Coville jest iranistą i ekonomistą, uznanym ekspertem od spraw Iranu, prowadził wieloletnie badania naukowe w różnych ośrodkach akademickich Iranu, wykłada ekonomię na akademii Negocia w Paryżu.
Madryt, 11 marca to opowieść o tragedii, która dosięgnęła hiszpańską stolicę wiosną 2004 roku, gdy terroryści islamscy zaatakowali pociągi podmiejskie Madrytu. Omówiono prawdopodobne przyczyny zamachu, jego dramatyczne konsekwencje oraz śledztwo, które podjęto, by wykryć sprawców. Autorce udało się połączyć rzetelność bogatych i wiarygodnych informacji z pasją kogoś, kogo żywo obchodzą opisywane miejsca i zdarzenia.
Aby dać czytelnikom pełniejszy obraz hiszpańskiej rzeczywistości, opisano w książce sytuację społeczno-polityczną w Kraju Basków oraz okres muzułmański w historii Hiszpanii
Syria, gdzie krzyżują się - nieraz w sposób bardzo bolesny - wpływy Wschodu i Zachodu, jest dla mnie przestrzenią objawienia się Boga. Wiekowa tradycja stara się tu jakoś ułożyć z nowoczesnością, a religia muzułmańska współżyje z chrześcijańską. Pięć razy na dobę słychać wołanie tysięcy meczetów, że „Bóg jest Największy i nie ma oprócz Niego żadnego innego, a Muhammad jest Jego prorokiem", a jednocześnie w dzielnicach chrześcijańskich słychać bicie kościelnych dzwonów i odprawiane są Msze święte według najstarszej tradycji, w różnych językach, w tym również aramejskim - języku Jezusa.
Zygmunt Kwiatkowski SJ
Bliski Wschód jest dla polskiego czytelnika krainą egzotyczną. Historie z duszpasterskiej codzienności o. Kwiatkowskiego stają się kanwą rozważań o uniwersalnym charakterze, m.in. na temat Boga, religii, relacji międzyludzkich, cierpienia czy świętowania i świadczą o tym, że - mimo kulturowych różnic - ludzie na całym świecie mają podobne problemy, na które odpowiedź daje wiara.
Zygmunt Kwiatkowski - jezuita, w latach 1978-82 duszpasterz akademicki na KUL. Od ponad trzydziestu lat jest misjonarzem w Syrii.
Przedmiotem pracy jest przedstawienie problemów kulturowych związanych z turystyką - przede wszystkim zachodnią - w wybranych krajach muzułmańskich. Podstawą teoretyczną pracy jest koncepcja turystyki jako spotkania kultur oraz problematyka funkcji i dysfunkcji społeczno-kulturowych, a więc trudności i nieporozumień pojawiających się w kontaktach ludzi przyjmujących i ludzi przybywających jako turyści. Materiałem badawczym są społeczeństwa muzułmańskie albo takie, w których islam odgrywa doniosłą rolę. Autorka wybrała 5 krajów: Turcję, Malezję, Kenię, Dubajj i Tunezję, a więc kraje znajdujące się w różnych obszarach geograficznych (...).
Książka dr A. Dłużewskiej jest wynikiem bardzo szeroko prowadzonych badań terenowych w wielu miejscach świata. Jak się można zorientować, to doświadczenie Autorki dotyczy nie tylko poddanych szczegółowo analizie pięciu państw muzułmańskich, ale również innych krajów. Badania zaprezentowane w książce oparte zostały na rygorystycznym i bardzo konsekwentnym stosowaniu pojęć przyjętych i szczegółowo omówionych w części teoretycznej. Uzyskane wyniki mają nie tylko znaczenie teoretyczne jako rozprawa naukowa, ale również znaczenie praktyczne dla organizowania turystyki w świecie muzułmańskim. Ponadto można je odnieść do większości krajów muzułmańskich, ponieważ uzyskane wyniki pokazują, że mimo różnic w większości krajów islamu podejście do turystów jest podobne, tak samo jak podobne są nieporozumienia wynikające z niewystarczającej wiedzy zarówno po stronie społeczności przyjmujących jak i przybywających".
Ilona Kielan-Glińska, doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego; zajmuje się historycznymi i socjologicznymi aspektami obecności muzułmanów w Europie. Autorka artykułów na temat islamu opublikowanych m.in. w „Krakowskich Studiach Międzynarodowych”, „Przeglądzie Orientalistycznym”, „Zeszytach Historycznych UJ”, oraz w portalu internetowym arabia.pl; współautorka książki Islam i obywatelskość w Europie.
Autorka podjęła interesujący, ważny i bardzo aktualny problem, zwłaszcza w świetle trwającego wciąż konfliktu na styku: świat muzułmański–świat zachodni. Problem zaprezentowany został jasno i rzetelnie. [...] W ten sposób otrzymujemy solidną i kompetentną pracę, naświetlającą tło wydarzeń mających miejsce w ostatnich latach we Francji (i nie tylko) – i przez to bardzo potrzebną.
Z recenzji dr. hab. Kazimierza Banka
Obecność muzułmanów w Europie budzi poważny niepokój w społeczeństwach wielu państw europejskich. [...] Przypadek francuski jest szczególnie bulwersujący, ponieważ obok typowych problemów społecznych i politycznych istotnym czynnikiem niepokojów jest religia islamu i demonstracyjne okazywanie swojej religijnej przynależności. [...] Wiele uwagi Autorka poświęca polityce francuskiej ostatnich trzydziestu lat. Omawiając jej błędy i niekonsekwencje, ale także niewątpliwe osiągnięcia, pokazuje jak unikać niepotrzebnych konfliktów.
Z recenzji prof. dr. hab. Janusza Daneckiego
Sufizm, który pierwotnie był formą sprzeciwu wobec coraz bardziej doczesnego charakteru islamu, zachowuje aktualność we współczesnym świecie trawionym obsesją przyjemności i bogactwa materialnego. To mistyczny nurt islamu, który uczy miłości, pokory, ubóstwa, pragmatyzmu i mądrości. Droga sufich Idriesa Shaha prezentuje bogactwo i zakres sufickich idei. Przedstawia wybór wierszy, baśni, humorystycznych anegdot i pouczających maksym zaczerpniętych z pism czcigodnych sufickich mistrzów, a także wykłady, tematy do kontemplacji i historie dydaktyczne zaczerpnięte z takich klasycznych autorów jak Rumi, Al-Ghazali i Omar Chajjam oraz innych źródeł najlepiej znanych samym sufim.
Książki Idriesa Shaha zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedały się w 15 milionach egzemplarzy, sam zaś autor został nazwany „najważniejszym adaptatorem klasycznej myśli duchowej do potrzeb współczesnego świata”.
Droga Sufich – wstęp
Sufi to człowiek, który czyni to, co czynią inni — kiedy to jest konieczne. To także człowiek, który czyni to, czego inni uczynić nie mogą — kiedy to jest wskazane.
Nuri Modżudi
Tak wiele osób przyznaje się do niezrozumienia tradycji su-fickiej, że wniosek narzuca się sam: nie chcą zrozumieć. Inni, z bardziej oczywistych przyczyn, tak bardzo upraszczają, że sufizm staje się w ich opisie tylko kultem miłości, medytacji czy czegoś równie wybiórczego.
A przecież jeśli przyjrzymy się różnorodności sufickich działań z zainteresowaniem i bez uprzedzeń, to natychmiast zauważymy ich wspólną cechę.
Suficcy mędrcy, pisarze, sufickie szkoły, nauki, humor, mistycyzm, powiedzenia — u podłoża tego wszystkiego leżą pewne społecznie i psychologicznie istotne ogólnoludzkie idee.
Będąc człowiekiem „ponadczasowym" i „uniwersalnym", sufi zarazem przeżywa swoje doświadczenie w danej kulturze, w danym kraju, w danym klimacie.
Badanie działalności sufickiej wyłącznie w odległych kulturach ma wartość jedynie dla wąsko wyspecjalizowanych naukowców. Rozważanie sufizmu jako zjawiska tylko religijnego, literackiego i filozoficznego da w wyniku wypaczony obraz sufickiej drogi. Równie bezużyteczne są próby wypre-parowania z sufizmu jakiejś teorii czy systemu i analizowanie go w oderwaniu od całości kontekstu.
Celem tej książki jest przedstawienie sufickich idei i działań nie jako preparatów do oglądania pod mikroskopem lub eksponatów muzealnych, lecz jako żywej tradycji, z której współczesny świat może wiele skorzystać.
Londyn 1968 ,idries shah Droga Sufich Spis Treści
Wstęp
Część pierwsza. ZACHODNIE STUDIA NAD SUFIZMEM
Przypisy i bibliografia
Część druga. AUTORZY KLASYCZNI
1. Al-Ghazali
2. Omar Chajjam
3. Attar z Niszapuru
4. Ibn al-Arabi
5. Sadi z Szirazu
6. Nuraddin Dżami
7. Abu al-Madżid as-Sana'i
8. Dżalaluddin Rumi
Część trzecia. CZTERY NAJWAŻNIEJSZE ZAKONY
Wprowadzenie
1. Zakon czisztijja
2. Zakon kadirijja
3. Zakon suhrawardijja
4. Zakon nakszbandijja
Część czwarta. POŚRÓD MISTRZÓW Spotkanie z Chidrem
Część piąta. HISTORIE DYDAKTYCZNE
Część szósta. TEMATY DO SAMOTNYCH ROZMYŚLAŃ
Suficki notes: garść tematów do kontemplacji
Część siódma. RECYTACJE GRUPOWE
Część ósma. LISTY I WYKŁADY
Część dziewiąta. SUFIZM W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1. Sufizm a islam
2. Głębokie zrozumienie
Henry Corbin (zm. 1978), wybitny arabista i iranista, doskonały znawca islamu, jako pierwszy badacz uwzględnił w swojej pracy nie tylko znaną już sunnicką falsafę, czyli filozofię muzułmańską powstałą pod wpływem myśli greckiej, lecz także filozofię szyicką i prądów wywodzących się z szyizmu. Czytelnik znajdzie tu przegląd najważniejszych nurtów filozofii muzułmańskiej: falsafy, filozofii szyickiej i isma?ilickiej, filozofii przyrody, filozofii mistycznej z okresu przed Ibn Ruszdem (Awerroesem) oraz po jego śmierci (1198) aż do XX wieku ? tu Autor koncentruje się przede wszystkim na szyizmie.
Corbin omawia kolejno sylwetki czołowych twórców i ich najważniejsze dzieła. Wspomina źródła inspiracji myślicieli muzułmańskich oraz wpływ, jaki wywarli oni na filozofię łacińskiej Europy.
Historia filozofii muzułmańskiej pozostaje jednym z najlepszych opracowań w tej dziedzinie.
W ostatnich latach męczeństwo islamskie jest powszechnie kojarzone z zamachami samobójczymi przeprowadzanymi przez ekstremistów. Tymczasem David Cook pokazuje, że zjawisko to odbiega od klasycznych zasad islamu potępiających samobójstwo. Autor przedstawia najstarsze źródła, także te należące do tradycji żydowskich i chrześcijańskich, jak również wyjaśnia istotę męczeństwa, różnice w postawach sunnitów i szyitów oraz rolę martyrologii w nawracaniu na islam. W końcowej części książki Cook opisuje problematykę męczeństwa we współczesnym środowisku radykałów muzułmańskich.
Męczeństwo w islamie jest obszernym i systematycznym opracowaniem czerpiącym z wielu źródeł arabskich i perskich oraz z literatury muzułmańskiej z całego świata. Książka jest niezbędną lekturą dla osób studiujących historię islamu oraz dla wszystkich czytelników poszukujących rzetelnego przedstawienia tego kontrowersyjnego tematu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?