W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
"Ruch" to trzecia część z serii "Neurobiologiczne Podstawy Rozwoju Poznawczego" autorstwa Prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek - twórczyni Metody Krakowskiej ®.
Książka dotyczy rozwoju ruchowego dziecka w wieku prenatalnym, niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym.
Pozycja przeznaczona jest dla logopedów, neurologopedów, psychologów dziecięcych, terapeutów, pedagogów, a także fizjoterapeutów, pragnących rozszerzyć swoją wiedzę na temat rozwoju funkcji poznawczych w kontekście terapii ruchowej.
Czytelnik znajdzie dokładny opis ćwiczeń rozwijających motorykę dużą, sprawność manualną i narządów artykulacyjnych, przeznaczonych dla dzieci w danym wieku.
Szczególnie cenne są informacje dotyczące kształtowania się dominacji stronnej i technik badania dominacji ręki i nogi.
W niniejszej książce Torsten Passie pisze o stosowaniu MDMA i innych entaktogenów jako farmakologicznego dodatku do psychoterapii. Przedstawia historię terapeutycznego wykorzystywania tych substancji i analizuje osobiste doświadczenia pacjentów, którzy uczestniczyli w grupowych sesjach z ich użyciem. Prezentuje również podstawowe informacje na temat neurobiologicznych i psycho-duchowych elementów tych przeżyć.Słowo entaktogen odnosi się do substancji pozwalających dotknąć wnętrza i pochodzi od wyrazów en (po grecku wnętrze), tactus (po łacinie dotyk) oraz gen (po grecku wytwarzać). Środki psychoaktywne należące do tej kategorii zmniejszają niepokój i zwiększają zaufanie, samoakceptację oraz otwartość, a także ułatwiają dostęp do trudnych wspomnień, przez co pomagają w wywołaniu transformującego uzdrowienia.Terapeuci z powodzeniem używali MDMA w swojej praktyce, ale w 1985 roku substancja ta została zdelegalizowana. Od tamtego czasu podjęto wiele wysiłków, aby przeprowadzić aprobowane przez rząd naukowe badania nad jej terapeutycznym potencjałem. Niedawno udało się wykazać skuteczność terapii z użyciem MDMA przede wszystkim w leczeniu pacjentów z chronicznym i opornym na leczenie zespołem stresu pourazowego.
Callena powinien przeczytać każdy zajmujący się ultrasonografią położniczo-ginekologiczną, czyli w praktyce każdy położnik–ginekolog. Kolejne wydania Callena to były książki absolutnie podstawowe dla rozwoju mojej wiedzy, nie tylko ultrasonograficznej, ale i położniczej; uczyłem się z nich patologii ciąży i terapii prenatalnej. Tak naprawdę to nie jest podręcznik ultrasonografii, tylko raczej przewodnik po zastosowaniu metod obrazowych w położnictwie i ginekologii. Kiedykolwiek ktoś mnie zapytał, z jakiego podręcznika powinno się uczyć ultrasonografii, odpowiadałem: z Callena. Dla wielu ze względu na barierę językową był on niezbyt dostępny. Dlatego też z ogromną radością przekazuję Państwu tłumaczenie na język polski podręcznika Callena, biblii ultrasonografii położniczo-ginekologicznej. Jeżeli chce się dobrze i mądrze prowadzić diagnostykę ultrasonograficzną, należy zapoznać się z tą książką.
Spis treści
Terapia końcowego okresu życia – problemy medyczne i prawne.
Terapia daremna ............................................................................................. 21
Michał Lewandowski
Odrębności i pułapki echokardiografii w wieku podeszłym ............................. 35
Anna Klisiewicz, Piotr Hoffman
Zalecenia dotyczące stałej stymulacji serca, terapii resynchronizującej
i terapii kardiowerterem-defibrylatorem z uwzględnieniem specyfiki
wieku podeszłego ........................................................................................... 53
Paweł Syska, Michał Lewandowski
Powikłania leczenia wszczepialnymi urządzeniami
do elektrokardioterapii .................................................................................... 67
Michał Lewandowski, Paweł Syska
Specyfika diagnostyki elektrofizjologicznej i ablacji u pacjentów
w starszym wieku ........................................................................................... 89
Aleksander Maciąg
Ablacja alkoholowa przegrody międzykomorowej w grupie starszych
pacjentów z kardiomiopatią przerostową z zawężaniem w drodze
odpływu lewej komory .................................................................................... 103
Maciej Dąbrowski, Mariusz Kłopotowski
Postępy kardiologii interwencyjnej w zakresie angioplastyki wieńcowej
u starszych pacjentów. Czy nadal rozważamy pomostowanie
aortalno-wieńcowe? ........................................................................................ 115
Mariusz Dębski, Artur Dębski
Wskazania, przeciwwskazania i ograniczenia zabiegu zamykania
uszka lewego przedsionka ............................................................................. 129
Jan Henzel, Radosław Pracoń, Marcin Demkow
Kardiologia inwazyjna u pacjentów geriatrycznych – przezcewnikowa
implantacja zastawki aortalnej ........................................................................ 137
Karol Zbroński, Bartosz Rymuza, Janusz Kochman, Krzysztof J. Filipiak,
Grzegorz Opolski, Zenon Huczek
Niedomykalność mitralna i niedomykalność trójdzielna w wieku podeszłym
– leczenie interwencyjne ................................................................................ 145
Jerzy Pręgowski
Leczenie wewnątrznaczyniowe udaru niedokrwiennego mózgu .................... 155
Grzegorz Kozera
Ocena kardiologiczna przed zabiegami niekardiochirurgicznymi ................... 175
Michał Kowara, Marcin Grabowski
Optymalizacja przygotowania pacjenta geriatrycznego do operacji
– punkt widzenia anestezjologa ...................................................................... 187
Dorota Komorowska, Wojciech Romanik
Leczenie przeciwzakrzepowe w okresie okołozabiegowym
u osób starszych ............................................................................................. 207
Piotr Bienias, Monika Lisicka
Psychologiczne konsekwencje zabiegów z zakresu kardiologii
u pacjentów geriatrycznych ............................................................................ 231
Monika Szymańska
Zaburzenia świadomości w okresie okołozabiegowym – czynniki ryzyka
i zasady prewencji .......................................................................................... 253
Katarzyna Broczek
Zespół kruchości – niedoceniany czynnik ryzyka ........................................... 275
Katarzyna Broczek
Książka jest pierwszą na rynku polskim publikacją omawiającą metody i techniki fizjoterapeutyczne w leczeniu dysfunkcji ortopedycznych i urazowych stopy i stawu skokowo-goleniowego u dorosłych. Autorzy przybliżają czytelnikowi najnowsze metody diagnostyki i leczenia chirurgicznego patologii stopy i stawu skokowo-goleniowego, ale przede wszystkim systematyzują i pokazują możliwości fizjoterapeutyczne, stanowiące podstawę postępowania leczniczego lub będące przygotowaniem do leczenia operacyjnego tych okolic oraz jego uzupełnieniem. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do praktykujących fizjoterapeutów. Będzie również przydatna w praktyce lekarzy ortopedów i traumatologów oraz może być wykorzystywana w toku nauki przez studentów fizjoterapii i medycyny.
Diagnostyka obrazowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. Nowe wydanie podręcznika uwzględnia najnowsze metody badań obrazowych i charakteryzuje się nowoczesnym podejściem do poszczególnych działów klinicznej diagnostyki obrazowej.
Ogromną wartość dydaktyczną stanowi bardzo obszerny materiał ilustracyjny (około 1600 rycin). Jest on niezbędny do zdobywania umiejętności interpretowania wyników badań obrazowych.
Podręcznik składa się z 2 części.
Część I – ogólna - zawiera omówienie podstaw metodycznych poszczególnych technik obrazowania.
Część II – szczegółowa - dotyczy diagnostyki obrazowej narządów, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań do badań, patomorfologii i diagnostyki różnicowej.
Podręcznik adresowany jest do studentów medycyny. Będzie również przydatny w codziennej praktyce lekarskiej, a także podczas przygotowywania się do egzaminu specjalizacyjnego.
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM(BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną.
Zwykle bez trudu rozpoznajemy sygnały alarmowe naszego organizmu. Nie bagatelizujemy gorączki, łącząc ją z rozwijającym się stanem zapalnym. Wiemy, że wysypka na skórze i swędzenie mogą oznaczać reakcję alergiczną, wymioty pozwalają pozbyć się tok-syn z układu pokarmowego, a znużenie i senność skłaniają nas do odpoczynku. W te i we wszystkie inne doskonałe mechanizmy obronne wyposażyła nas ewolucja.
Randolph M. Nesse, uznany światowy autorytet w dziedzinie psychologii i psychiatrii, współtwórca medycyny ewolucyjnej, autor słynnej książki „Why We Get Sick", teraz zmienia kierunek myślenia o emocjach, samopoczuciu i zachowaniach człowieka. W fascy-nujący sposób pokazuje, że na drodze ku doskonałości ewolucja wyposażyła nas w kompleksowy system obronny - chroniący nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
Opierając się na doświadczeniach z własnej praktyki klinicznej i spostrzeżeniach z biologii ewolucyjnej, R.M. Nesse uświadamia współczesnemu człowiekowi, że negatywne emocje odczuwane są w dobrze uzasadnionych ewolucyjnie celach - są przydatne, a wręcz konieczne dla naszego przetrwania. Należy je traktować równie poważnie co sygnały somatyczne - jako ostrzeżenia. Trzeba odejść od myślenia, że przyjemne emocje są dobre, a bolesne złe. Niepokój chroni nas przed szkodą w obliczu niebezpieczeństwa. Niski nastrój zapobiega marnowaniu wysiłków na dążenie do nieosiągalnych celów. Lęk i niepewność skłaniają do ponownego prze-myślenia złych decyzji, niejednokrotnie ratując nas przed osobistą katastrofą, czy to małżeńską, czy zawodową. Warto więc przyglą-dać się tym emocjonalnym sygnałom tak samo uważnie jak gorączce czy wysypce na skórze.
A co jeśli wypracowany ewolucyjnie wewnętrzny sterownik nastrojów zawodzi? Co jeśli pewnych uczuć jest w nas więcej, niż tego potrzebujemy? Psychiatria ewolucyjna pomaga ocenić ich adekwatność do sytuacji i wskazać ścieżki do poprawy samopoczucia, podkreślając, że dla poprawnego funkcjonowania systemu alarmowego naszego organizmu nieuniknione są czasem fałszywe alarmy.
Autorka książki, Sylwia Nadworna swoim doświadczeniem, wiedzą i całym sercem wspiera temat łysienia plackowatego. Bardzo dobrze wie, czym jest utrata włosów, ponieważ sama doświadczyła tej dolegliwości i pokonała ją. Odzyskała wszystkie włosy. Jest założycielką strony lysienieplackowate24.pl, na której umieszczane są informacje związane z tą przypadłością. Zrzesza i integruje społeczność osób z łysieniem plackowatym, prowadząc grupę wsparcia: Łysienie Plackowate Polska. Jako jedna z pierwszych osób w kraju rozpoczęła cykl spotkań osób i dzieci mających tę dolegliwość. Za jej przykładem poszli inni i organizują grono Alopecjan.
„Łysienie plackowate. Życie pełne wyzwań” wprowadza czytelnika w świat osób zmagających się z tą dolegliwością. Autorka opisuje swoją historię, przedstawiając podejmowane przez nią sposoby leczenia oraz zmiany, jakie zaszły w jej życiu na skutek tej przypadłości.
W książce zostały również opisane historie innych osób z łysieniem plackowatym, które odzyskały włosy, ale i tych z łysieniem całkowitym. Pokazują one, z czym musieli się zmierzyć i jak poradzili sobie w tej trudnej sytuacji. W publikacji znajdziemy również specjalne artykuły, przygotowane przez dermatologa, trychologa, dietetyka i psychologa. Autorka przedstawia dostępne rozwiązania, zabiegi i możliwości, z których osoba mająca łysienie plackowate może skorzystać, aby przywrócić lub podnieść jakość życia. Poruszona została również kwestia poczucia własnej wartości, stresu, manipulacji i odnalezienia się w tej „nowej” sytuacji. Mówi się, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Może jednak warto przyjrzeć się cudzej historii i zmienić swoje życie, nie czekając na własne, niepotrzebne, złe emocje?
Jak często słuchasz narzekań na ból kręgosłupa, mięśni czy stawów? Prawdopodobnie i Ty wiesz, czym są codzienne dokuczliwe strzykania czy ból mięśni. Dlaczego wciąż akceptujesz to napięcie i skurcze? Czas z tym skończyć! Dzięki tej książce zyskujesz narzędzie, które zmobilizuje Cię do zmian codziennego życia i poprawy Twojego stanu zdrowia. Dowiesz się, skąd biorą się te niedomagania. Poznasz zasady odżywiania, które pomogą Twojemu organizmowi przyswoić składniki odżywcze z prawidłowo przygotowanych i dobranych produktów. Dobierzesz najlepsze dla Twojego ciała ćwiczenia i wreszcie uwolnisz się od bólu. Twoje kości, mięśnie, powięzi i stawy znów będą funkcjonowały prawidłowo. Twój sposób na pozbycie się codziennego bólu.
W hotelowym lobby w Hong Kongu lekarz z gorączką spotyka nieznajomego. W Nowym Jorku dziennikarz uczestniczy w branżowym spotkaniu pełnym spanikowanych bankowców.
W Australii turystka udostępnia w sieci film, który uczyni ją sławną – i którego będzie bardzo żałować…
Wybuchające epidemie – chorób, newsów i idei – rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Co nimi rządzi, według jakich zasad się roznoszą? I co nam mówią o naszym życiu?
Adam Kucharski w pasjonujący sposób opowiada czytelnikom o epidemiach. Z tej książki dowiesz się jakie są zasady rozprzestrzeniania się wirusów, mód i idei oraz jak te uniwersalne prawa kształtują zachowania i wpływają na nasze życie.
Trudno wyobrazić sobie bardziej aktualną książkę… Po jej przeczytaniu lepiej rozumiemy współczesny świat.
—The Times
To doskonały moment na książkę taką jak ta… a zasady domina, które, jak przekonuje Kucharski, można zastosować do wszystkiego: od legend i kryzysów finansowych po choroby i samotność, budzą teraz szczególne zainteresowanie.
—Sunday Times
Prawa epidemii to literatura popularnonaukowa w najlepszym wydaniu. Aktualny i fascynujący temat został opisany w klarowny i przystępny sposób. Nawiązując do psychologii, medycyny, teorii sieci i matematyki, epidemiolog Adam Kucharski przygotował doskonały przewodnik po ukrytych prawach rozprzestrzeniania się rzeczy – od pomysłów i memów po przemoc i śmiertelne wirusy. Ta książka jest również wysoce zaraźliwa: gdy ją przeczytasz, będziesz chciał, żeby inni też ją przeczytali.
—Alex Bellos, autor Alex's Adventures in Numberland
Adam Kucharski jest profesorem nadzwyczajnym w London School of Hygiene and Tropical Medicine, pracującym nad epidemiami na świecie, takimi jak epidemia wirusa ebola i wirusa zika. Jest członkiem TED i autorem wykładów How data can predict the next pandemic oraz What superhuman poker bots can teach us about decision making. Jest laureatem nagród Rosalind Franklin Award Lecture for Physical Sciences and Mathematics 2016 oraz Wellcome Trust Science Writing 2012. Pisał dla Observera, Financial Times, Scientific American i New Statesman. Jest autorem książki The Perfect Bet: How Science and Maths Luck Out of Gambling.
Prof. Didier Raoult, wybitny specjalista w dziedzinie mikrobiologii i chorób zakaźnych, omawia w książce przyczyny wirusa i sposób jego rozprzestrzeniania się. Zwraca uwagę na uprzedzenia, które wywołały ten ogromny pożar informacyjny oraz kwestionuje mit o zabójczej chorobie, przywołując znane nam epidemie, jak i te, o których media nie informowały zbyt obszernie.W książce Epidemie. Prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy prowadzi czytelnika przez historię kilku ostatnich epidemii w tym budzących lęk ptasich gryp, SARS, Eboli i Zika pokazując, które metody walki z nimi były skuteczne, a które okazały się ślepymi uliczkami prowadzącymi jedynie do niepotrzebnego chaosu; służącymi bardziej budowaniu politycznego kapitału niż opartej o osiągnięcia nauki trosce o zdrowie publiczne.Powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie jako osoby działającej na pierwszych frontach walk z wieloma epidemiami na całym świecie, uspokaja i przekonuje, że zamiast wróżyć z niepełnych danych i dawać się ogarniać zbiorowemu lękowi, powinniśmy podejść do problemu nowego koronawirusa racjonalnie i oprzeć się na doświadczeniu epidemiologów.
Seksuologia to nowoczesna publikacja skierowana zarówno do lekarzy specjalistów – seksuologów klinicznych, psychiatrów, ginekologów i endokrynologów oraz osób specjalizujących się w tych dziedzinach medycyny, jak również lekarzy innych specjalności, psychologów, psychoterapeutów, edukatorów seksualnych. Tytuł z pewnością zainteresuje również studentów kierunków medycznych i psychologicznych. W książce zostały opisane takie zagadnienia jak: historia seksuologii, zdrowie seksualne, biologiczne i psychologiczne podstawy seksualności, anatomia i fizjologia narządów płciowych żeńskich i męskich, hormonalne uwarunkowania seksualności, psychofizjologia reaktywności seksualnej kobiet i mężczyzn, tożsamości seksualne, seksualność w fazach życia (od dojrzewania aż do seksualności wieku późnego), klasyfikacje zaburzeń seksualnych, badanie seksuologiczne, dysfunkcje seksualne kobiet i mężczyzn, psychoterapia w leczeniu zaburzeń seksualnych, problemy seksualne w różnych specjalnościach medycznych, antykoncepcja i seksualność, aspekty etyczne, cyberseksualność, hiperseksualność, niepełnosprawność fizyczna i niepełnosprawność intelektualna a zdrowie seksualne, problemy osób LGBTTQ, zachowania seksualne związane z ryzykiem i uszkodzeniem ciała, podstawy seksuologii sądowej. Wiedzę usystematyzowano z podziałem na informacje podstawowe i szczegółowe.
- przedstawia najnowsze zdobycze nauki w dziedzinie tyreologii wieku rozwojowego oraz opisuje najnowsze wytyczne diagnostyki i leczenia chorób tarczycy (m.in. American Thyroid Association, World Health Organization, TNM w leczeniu raka tarczycy)
- opisuje procedury stosowane podczas badań przesiewowych
- pokazuje dylematy diagnostyczne (od zbierania wywiadu po badania obrazowe), wskazuje najczęstsze błędy, jakie można popełnić podczas interpretacji wyników badań dodatkowych
- omawia najnowsze metody leczenia chorób tarczycy, schematy dawkowania leków, napromieniania, wskazania i przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego
- opisuje częste i rzadkie przyczyny chorób tarczycy ? czynniki genetyczne i środowiskowe (m.in. wpływ substancji endokrynnie czynnych, tzw. dysruptorów), zespół niskiej T3 i niskiej T4, wpływ chorób tarczycy ciężarnej na płód
Spis treści:
Choroba guzkowa tarczycy u dzieci w świetle nowych rekomendacji ............... 17
Andrzej Lewiński, Magdalena Stasiak
Nowotwory tarczycy .......................................................................................... 39
Daria Handkiewicz-Junak, Barbara Jarząb
Choroby tarczycy a ciąża w świetle nowych wytycznych .................................. 55
Małgorzata Karbownik-Lewińska
Nadczynność tarczycy u dzieci ......................................................................... 75
Artur Bossowski, Karolina Stożek
Wrodzona niedoczynność tarczycy .................................................................. 95
Anna M. Kucharska
Ośrodkowa niedoczynność tarczycy ................................................................. 110
Hanna Borysewicz-Sańczyk, Artur Bossowski
Subkliniczna niedoczynność tarczycy wieku rozwojowego .............................. 117
Małgorzata Waśniewska, Alessandra Li Pomi
Zapalenia tarczycy ............................................................................................ 124
Beata Sawicka, Artur Bossowski
Choroby tarczycy w wybranych zespołach genetycznych u dzieci ................... 134
Anna M. Kucharska
Zespół zaburzeń pozatarczycowych przebiegajacych z eutyreozą
(ESS – euthyroid sick syndrome) ..................................................................... 146
Iwona Beń-Skowronek
Zespół oporności na hormony tarczycy ............................................................ 151
Iwona Beń-Skowronek
Pułapki w interpretacji badań hormonalnych w chorobach tarczycy u dzieci .... 159
Anna M. Kucharska
Badania ultrasonograficzne chorobach tarczycy u dzieci ................................. 167
Agnieszka Brodzisz
Znaczenie badań przesiewowych w tyreologii .................................................. 181
Dorota Lemańska
Opracowanie zawiera omówienie zmian w prawie, w zakresie cywilnym, gospodarczym i karnym, które zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego ustawami regulującymi materię COVID.
Stan prawny: 22 kwietnia 2020 r.
Nadrzędnym założeniem wprowadzonego pakietu ustaw jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom, przez rozszerzenie zakresu zastosowania mechanizmów obowiązujących w ustawie z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Ponadto zmiany pozwalają na wprowadzenie nowych instytucji, które mają ograniczyć negatywne skutki wprowadzonych obostrzeń i zakazów w obszarze gospodarki.
W opracowaniu największą część poświęcono omówieniu tych problemów. Nowe przepisy, tzw. tarcza antykryzysowa w głównej mierze regulują materię związaną z szeroko pojętym prawem gospodarczym oraz prawem pracy. Jednak przepisy wprowadzone na mocy ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nie dotyczą wyłącznie sytuacji prawnej przedsiębiorców i pracowników. Wspomniana ustawą nowelizuje i w istotny sposób zmienia szereg aktów prawnych regulujących materię prawa karnego – najważniejsze z nich zostały omówione w tej pozycji.
Opracowanie zawiera ponadto teksty najważniejszych aktów prawnych, regulujących sytuację epidemiologiczną związana z epidemią koronawirusa w Polsce.
Pneumonologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej to publikacja, w której grono wybitnych specjalistów z obszaru pneumonologii przedstawia w bardzo przystępnej formie symptomatologię postępowanie diagnostyczne i leczenie najważniejszych i najczęstszych chorób układu oddechowego. Publikacja zawiera również opis najczęściej stosowanych badań specjalistycznych, takich jak badania czynnościowe, badania obrazowe, próby wysiłkowe, bronchoskopia, badania laboratoryjne.
Adresatami tego rozbudowanego i kompleksowego kompendium wiedzy na temat chorób układu oddechowego są nie tylko lekarze, ale także studenci medycyny, szczególnie zainteresowani pneumonologią.
Książka Doktor Tony odpowiada to zbiór konkretnych porad i wyjaśnień dotyczących zagadnień najistotniejszych dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich bliskich. W publikacji zgromadzono materiał z programu, w którym dr Tony Attwood – światowy autorytet w dziedzinie zespołu Aspergera i autyzmu – odpowiadał na pytania samych osób z ASD, pracujących z nimi specjalistów oraz członków ich rodzin. Dzięki tematycznemu podziałowi zagadnień książka stanowi przystępne źródło informacji dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zrozumieć autyzm. „Książka to zbiór wywiadów z dr. Tonym Attwoodem, niezmiennie najbardziej poważanym ekspertem w temacie zespołu Aspergera. Przeprowadził je wnikliwy i życzliwy człowiek – Craig Evans. Jest doprawdy wspaniała! Napisana przystępnym językiem, wyjaśnia trudne pojęcia elokwentnie i z szacunkiem”. Liane Holliday Willey, autorka książki Udawanie normalnej. Życie z zespołem Aspergera „Po latach dyskusji prowadzonych online w programie Dr Tony odpowiada Craig i Tony wydobyli z nich esencję, którą darowują nam – społeczności z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dostajemy przystępne wyjaśnienia wraz z praktycznymi rozwiązaniami, a wszystko to dotyczy najtrudniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum autyzmu. Niniejsza książka to lektura obowiązkowa dla każdego, komu zależy na pełniejszym docenieniu osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu jako wyrazicieli różnorodności ludzkiej puli genów. Krótko mówiąc – dr Tony Attwood w najlepszym wydaniu, a nadaje dla was Craig Evans!”. Stephen Mark Shore, światowej sławy pedagog, autor książek i prowadzący programów poświęconych tematyce autyzmu
Drugi numer pod redakcją naukową dr hab. n. med. Joanny Peradzyńskiej omawia najczęstsze problemy dotyczące układu oddechowego u dzieci. Skierowany jest do pediatrów i lekarzy rodzinnych, a autorami rozdziałów są znani specjaliści, na co dzień praktykujący w Klinice Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM.
W numerze omówiono:
objawy chorób układu oddechowego, tzn.: kaszel jako najczęściej występujący objaw oraz duszność, objaw, który wymaga szybkiej interwencji, a jej skuteczność zależy od właściwego rozpoznania,
zakażenia górnych dróg oddechowych – ich przyczyny, zalecane badania diagnostyczne oraz postępowanie zgodne z wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych,
zakażenia dolnych dróg oddechowych – omówiono postępowanie ambulatoryjne u pacjentów z zapaleniem oskrzeli, oskrzelików oraz pozaszpitalnym zapaleniem płuc, przedstawiono wskazania do hospitalizacji w tej grupie schorzeń,
astmę – jako najczęstszą chorobę przewlekłą układu oddechowego u dzieci; omówiono postępowanie oparte na aktualnych wytycznych Światowej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Astmy (GINA 2019),
wybrane badania czynnościowe układu oddechowego, tj.: spirometrię – przedstawiono wskazania i przeciwwskazania, zasady oceny poprawności wykonania badania oraz interpretacji wyników na podstawie najnowszych wytycznych, badanie oscylometrii impulsowej – oceniane w nim parametry, interpretację wyniku i ograniczenia związane z badaniem, oraz pomiar stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym – coraz szerzej dostępny dla pacjentów z astmą.
Szósty numer pod redakcją naukową prof. Lidii Hirnle skierowany jest do praktykujących ginekologów-położników oraz pediatrów.
Konsultacje w dziedzinie ginekologii dziecięcej obejmują diagnostykę i leczenie zaburzeń ze strony narządu rodnego u dziewczynek przed 18. rokiem życia. Z uwagi na specyfikę zaburzeń okresu pokwitania wskazane jest, aby konsultacje udzielane były przez ginekologa mającego doświadczenie w zakresie leczenia nieprawidłowości narządu rodnego i gospodarki hormonalnej dzieci oraz przez pediatrę.
W numerze omówiono m.in.:
Stany zapalne pochwy i sromu. Są one jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich z zakresu ginekologii dziecięcej. Schorzenia te dotyczą pacjentek w każdym wieku, jednak ich etiologia i leczenie znacząco różnią się u dzieci w porównaniu z pacjentkami po zakończonym okresie dojrzewania. Z uwagi na ograniczony dostęp do ginekologów dziecięcych oraz wydłużony okres oczekiwania na wizytę, pacjentki w pierwszej kolejności trafiają do pediatrów, którzy odpowiadają za rozpoczęcie procesu diagnostyczno-leczniczego.
Bolesne miesiączkowanie. Wynika ono z przyczyn konstytucjonalnych i anatomicznych (wady wrodzone). Może też być objawem rozwijającej się endometriozy. W rozdziale szczegółowo omówiono m.in. terapię, której celem jest przede wszystkim zniesienie dolegliwości bólowych, zahamowanie postępu choroby i ochronę przyszłej płodności.
Zrośnięcie warg sromowych u dziewczynek, które jest również częstym powodem konsultacji u pediatrów i ginekologów dziecięcych. W pracy analizującej grupę ponad 400 dziewcząt wyliczono, że schorzenie to było przyczyną 6,1% konsultacji.
Zaburzenia żywienia - m.in. anoreksja i bulimia, które należą do najbardziej śmiertelnych chorób psychicznych i mają swoje konsekwencje ginekologiczne w postaci zaburzeń miesiączkowania, a czasem całkowitego zaniku miesiączek.
Zespół policystycznych jajników (PCOS). Rozpoznanie tej jednostki chorobowej nastręcza trudności od dziesięcioleci, ponieważ zespół może mieć różną ekspresję. Wielokrotnie analizowano i modyfikowano kryteria rozpoznania, a dyskusje wciąż trwają. Nadal nie ma kryteriów rozpoznania PCOS dotyczących wyłącznie nastolatek. Zaleca się stosowanie kryteriów rotterdamskich z 2004 roku z uwzględnieniem pewnych modyfikacji.+
Wiedza dotycząca zakażenia wirusem C zapalenia wątroby stale się zwiększa. Dlatego choć od poprzedniego wydania monografii poświęconej tej tematyce minęło zaledwie 6 lat, to okazuje się, że w tej dziedzinie, w tym czasie zmieniło się wiele. Książka pt.: Hepatitis C. Patogeneza i terapia pod red. prof. Jacka Juszczyka uwzględniająca najnowsze doniesienia naukowe jest w związku z tym zupełnie nowym opracowaniem. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnich latach było wprowadzenie z do leczenia całkowicie nowego rodzaju leków o bezpośrednim działaniu na wirusa, stąd ich skrócona nazwa DAA (ang. Direct acting antivirals). Ich efektywność w wielu grupach pacjentów osiąga 100% w krótkim czasie, średnio 12 tygodni, niekiedy po czasie dwukrotnie dłuższym. Jednocześnie prowadzone są prace nad skróceniem jeszcze tego okresu. Książka jest zbiorem informacji o wirusie C, patogenezie zakażenia przezeń wywoływanego oraz aktualnie stosowanych metodach leczenia przeciwwirusowego zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym okresie choroby. W publikacji przedstawiono także perspektywy terapii. Aneks stanowią najnowsze Rekomendacje leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C Polskiej Grupy Ekspertów HCV.Dodatkowym walorem książki są piękne, artystyczne fotografie autorstwa prof. Jacka Juszczyka.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?