Doskonały atlas chorób zakaźnych, zawierający bogatą dokumentację fotograficzną dotyczącą 125 najczęściej występujących jednostek chorobowych. Każda jednostka chorobowa omówiona jest według określonego schematu, obejmującego etiologię, obraz kliniczny, epidemiologię, okres wylęgania, diagnostykę i zasady leczenia. Materiał ilustracyjny przedstawia obraz kliniczny, a zwłaszcza zmiany - skórne, na błonach śluzowych, a także zawiera obrazy rentgenowskie i mikroskopowe.
Książka jest przeznaczona dla lekarzy w codziennej praktyce lekarskiej. Może być doskonałą pomocą dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, przygotowujących się do egzaminów z pediatrii i chorób zakaźnych.
Książka stanowi przydatne kompendium wiedzy pediatrycznej w postaci pytań i odpowiedzi. Powinna również ułatwić szybkie rozwiązywanie ewentualnych wątpliwości diagnostycznych w codziennej praktyce lekarskiej. Wyczerpująco omówiono zagadnienia z poszczególnych dziedzin medycyny. W każdym rozdziale wiele miejsca poświęcono metodom obrazowania ? szczególnie wartościowym w diagnostyce klinicznej, przydatnym nie tylko lekarzom klinicystom, ale także radiologom.
Książka adresowana do studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, przygotowujących się do egzaminów z pediatrii i chorób zakaźnych.
W książce szczegółowo omówiono sposoby rozwiązywania problemów zdrowotnych i pielęgnacyjnych u pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi, niesamodzielnymi w wieku dojrzałym oraz w podeszłym wieku. Pierwsza część książki zawiera krótkie wprowadzenie z zakresu podstawowych pojęć dotyczących: opieki i pielęgnacji, modelu sprawowania opieki, zespołu terapeutycznego, potrzeb człowieka chorego oraz zakażeń szpitalnych. W drugiej części szczegółowo omówiono zasady pielęgnowania w różnych sytuacjach chorobowych oraz związanych z niesprawnością. Zawarta w książce dokumentacjapomoże w systematycznym planowaniu, wykonywaniu i dokumentowaniu czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Publikację zilustrowano licznymi rycinami, przedstawiającymi m.in. sprzęt pomocniczy, który ma za zadanie usprawnić pracę opiekunów i zwiększyć samodzielność podopiecznych.Książka adresowana jest przede wszystkim do osób kształcących się w zawodzie opiekuna medycznego. Może być również przydatna dla pracowników socjalnych, asystentów osób przewlekle chorych oraz ich rodzin.
Dietetycy są zgodni, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska ma korzystny wpływ na zdrowie. U wegetarian rzadziej występują: otyłość, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza, czy kamica żółciowa i nerkowa. Badania wykazują, że diety wegetariańskie obniżają zawartość cholesterolu całkowitego w surowicy krwi nawet o 20-30%, w porównaniu do osób żywiących się tradycyjnie. Wegetarianie, jak też osoby na tradycyjnej diecie mogą „zdrowo” się odżywiać, należy jednak pamiętać o niebezpieczeństwie wystąpienia niedoborów składników odżywczych, oraz o konieczności odpowiedniego komponowania posiłków wegetariańskich. Poradnik zawiera wskazówki jak prawidłowo zbilansować dietę oraz ciekawe i łatwe przepisy na dania kuchni wegetariańskiej. Dodatkowym atutem są precyzyjne wskazówki, oraz analiza wartości energetycznej do każdego przepisu.
Fragment książki
Wstęp
Wegetarianizm ludzi Zachodu wynika na ogół z troski o własne zdrowie. Jest traktowany jako środek leczniczy sposób zapobiegania chorobom i przedłużania życia.
Jest inspirowany współczuciem dla zwierząt. Jedzenie mięsa jest tylko powszechnym, niekwestionowanym zwyczajem. Wegetarianizm Wschodu natomiast ma szerszy wymiar. Jest wkomponowany w cały system filozoficzny i etyczny, koncepcję życia i powszechnego rozwoju (joga). Dieta jogi spełnia funkcje: oczyszczającą, etyczną, karmiczną i ewolucyjną.
Jedzenie mięsa jest dla jaroszów błędem żywieniowym, dla wegetarian — dowodem braku wyobraźni, a dla jogi — wielką winą ludzi w stosunku do świata zwierząt i barierą na drodze dalszej ewolucji całej Planety.
Wegetarianizm to sposób odżywiania się pokarmami roślinnymi i nabiałowymi. Ta odmiana wegetarianizmu nazywa się laktoowowegetarianizmem. Nie można zmienić sposobu odżywiania, nie zmieniając sposobu myślenia i oceniania. Wegetarianizm znany jest od tysięcy lat. Wegetarianami byli: Platon, Sokrates, Pitagoras, Hipokrates, Leonardo da Vinci, Newton, Wolter, Goethe, Gandhi, Tołstoj, Gorki i inni. Szkoła pitagorejska traktowała bezmięsny sposób odżywiania jako jedno z podstawowych założeń sposobu życia godnego człowieka. Wśród podstawowych motywów, jakimi kieruje się współczesny ruch wegetariański, dominują motywy etyczne, zdrowotne, ekonomiczne, ekologiczne i humanitarne. Specyfikę działalności współczesnych zwolenników wegetarianizmu stanowi, pozornie bezsilna, rozpaczliwa obrona świata zwierząt przed drapieżnością i bezwzględnością ze strony człowieka. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, nie zgadza się z zabijaniem innych istot, z narażaniem ich na cierpienie tylko po to, aby zaspokoić głód. Motywy zdrowotne wegetarianizmu znajdują oparcie w badaniach, które wykazują w coraz trudniejszy do zakwestionowania sposób, że mięso nie tylko nie jest człowiekowi potrzebne do życia i zachowania zdrowia, lecz także jest przyczyną tzw. chorób cywilizacyjnych, masowo występujących w krajach rozwiniętych. Udowodniono, że wegetarianie rzadziej cierpią na choroby serca i naczyń krwionośnych, cukrzycę, nowotwory płuc i jelita grubego. Mają niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu.
Gospodarka żywieniowa świata zdominowana jest przez potrzeby paszowe dla zwierząt. 80 - 90% produkcji zbóż i roślin strączkowych przeznacza się na pasze dla zwierząt, których mięsem żywi się tylko około 30% ludności. Posiłki przyrządzane na bazie fasoli, zbóż, warzyw i owoców są dużo tańsze od diety mieszanej. Skażenie środowiska na skutek produkcji zwierzęcej jest bardzo duże. Rośliny znajdują się na dole łańcucha pokarmowego. Gromadzi się w nich mniejsza ilość substancji trujących niż w mięsie zwierząt. Pokarmy wegetariańskie zawierają mniej metali ciężkich i innych substancji trujących. Uprawa zbóż, roślin strączkowych i warzyw pochłania mniej wody i energii niż hodowla zwierząt (np. do wyprodukowania l kg białka z mięsa potrzeba około 50000 l wody; wyprodukowanie tej samej ilości równowartościowego białka z fasoli wymaga tylko 300 l wody). Ponadto uprawa warzyw powoduje mniejsze wycieki substancji azotowych do środowiska niż produkcja mięsa. Substancje azotowe zakwaszają środowisko naturalne.
Wegetarianizm, jako ruch społeczny, rozwija się obecnie w wielu krajach. W Polsce coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, przyłącza się do tego ruchu. Z potrzebami konsumentów — wegetarian zaczyna się liczyć przemysł spożywczy. Produkowane są dla nich potrawy| z soi, sosy jarskie, roślinne koncentraty białkowe.
Na świecie powstają organizacje i stowarzyszenia! występujące w obronie zwierząt. Międzynarodowy znali rozpoznawczy, emblemat nowoczesnego wegetarianizm mu, to kiełek wschodzącej rośliny, który jest symbolem! źródła ludzkiego pożywienia, potrzeby zdrowia i humanitarnego sposobu życia.
Istnieje wiele rodzajów diety wegetariańskiej:
Dieta wegańska. Obejmuje wyłącznie pokarmy po4 chodzenia roślinnego, takie jak: nasiona zbóż, strączkowych, warzywa korzeniowe i liściaste, owoce Weganie rezygnują ze wszystkich produktów, które są wynikiem wykorzystania zwierząt. Nie tylko z mięsa, lecz również z wełny, skórzanych butów, miodu itp.
Dieta frutariańska. Frutarianie jedzą tylko produkty! które już dojrzały: spady owocowe, nasiona zbóż i strączkowych oraz orzechy, pomidory, ogórki, paprykę.
Dieta laktowegetariańska. Obejmuje obok produktów roślinnych (zbożowych, strączkowych, warzyw i owo-| ców) również produkty mleczne (mleko, sery, masło i śmietanę).
Dieta laktoowowegetariańska składa się z produktów roślinnych plus produkty mleczne i jajka.
Dieta semiwegetariańska lub rybna. Dieta ta składa sim z produktów zbożowych, strączkowych, nasion, owoców oraz produktów mlecznych, jaj, ryb i skorupiaków. Dietę tę stosuje coraz więcej wegetarian, zwłaszcza młodych.
Dieta makrobiotyczna stosowana jest na Dalekim Wschodzie. Zachowuje równowagę pomiędzy Jin i Jang, czyli siłą odprężającą i wzmacniającą Wszechświata. Dieta ta składa się w 40 - 50% z gotowanych pełnoziarnistych produktów zbożowych, w 25-35% z warzyw korzeniowych i liściastych, a w 5-10% z owoców, glonów i ryb.
W niniejszej książce autorka zajmuje się dietą laktoowowegetariańską ze względu na cenne białko zwierzęce z mleka, sera i jaj.
Dietetyczna kuchnia wegetariańskaSpis treści
Część ogólna
Wstęp 11
Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze 13
Energia 13
Białka 14
Białka pochodzenia zwierzęcego 15
Białka pochodzenia roślinnego 16
Węglowodany 17
Indeks glikemiczny 17
Błonnik 21
Tłuszcze (lipidy) 21
Kwasy tłuszczowe nasycone 22
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 22
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 23
Witaminy 25
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach 26
Witaminy rozpuszczalne w wodzie 28
Składniki mineralne 31
Makropierwiastki 31
Mikropierwiastki 35
Charakterystyka niektórych grup produktów spożywczych zalecanych w diecie laktoowowegetariańskiej 38
Produkty zbożowe 38
Mąki 39
Pszenica i produkty z pszenicy 39
Żyto i produkty z żyta 40
Owies i produkty z owsa 40
Ryż i produkty z ryżu 41
Jęczmień i produkty z jęczmienia 41
Kukurydza i produkty z kukurydzy 42
Proso i produkty z prosa 42
Gryka i produkty z gryki 42
Pozostałe zboża 43
Nasiona roślin strączkowych 43
Świeże rośliny strączkowe 44
Suszone nasiona roślin strączkowych 44
Warzywa 45
Charakterystyka niektórych warzyw 45
Warzywa kapustne 46
Warzywa okopowe 47
Kiełki 49
Warzywa morskie — algi (glony morskie) 50
Owoce 51
Niektóre owoce jagodowe 51
Owoce cytrusowe 52
Niektóre pozostałe owoce 52
Podział warzyw i owoców z punktu widzenia żywieniowego 53
Orzechy i ziarna 53
Nabiał i jego substytuty 55
Mleko krowie 55
Mleko kozie 55
Sery 56
Jajka 56
Substytuty jajek 56
Oleje i tłuszcze stałe 57
Oleje i oliwa z oliwek 57
Tłuszcze stałe 58
Przyprawy • 58
Przygotowanie i stosowanie przypraw 59
Rośliny dostarczające części zielnych 60
Rośliny dostarczające liści 61
Rośliny dostarczające kwiatów 61
Rośliny dostarczające owoców lub nasion 62
Rośliny dostarczające korzeni lub kłączy 63
Rośliny dostarczające kory 63
Warzywa przyprawowe 63
Sosy przyprawowe 64
Dodatki słodzące 64
Naturalne środki słodzące 65
Wybrane zagadnienia z technologii sporządzania potraw 65
Miary gospodarcze 65
Wyposażenie kuchni w standardowy sprzęt gospodarstwa domowego 66
Sposoby sporządzania potraw 69
Charakterystyka i zastosowanie diet wegetariańskich
w profilaktyce i leczeniu 71
1. Dieta profilaktyczna — racjonalne żywienie z odpowiednią ilością błonnika pokarmowego (włókna roślinnego) 72
Zasady diety wegetariańskiej profilaktycznej 73
Tygodniowy jadłospis dla laktoowowegetariańskiej diety profilaktycznej 71
2. Dieta łatwo strawna laktoowowegetariańska ze zwiększoną zawartością białka 78
Zasady diety wegetariańskiej ze zwiększoną zawartością białka 80
Tygodniowy jadłospis dla diety laktoowowegetariańskiej ze zwiększoną ilością białka 87
3. Dieta łatwo strawna z ograniczeniem białka 89
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem białka 89|
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej
z ograniczeniem białka (40-50 g) 9
4 Dieta łatwo strawna z ograniczeniem tłuszczu
i błonnika pokarmowego 98
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem
tłuszczu i błonnika pokarmowego 99
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej z ograniczeniem tłuszczu i błonnika pokarmowego 107
5. Dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 109
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 109
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 116
6. Dieta z ograniczeniem sodu 118
Zasady diety z ograniczeniem sodu oraz zalecenia
w chorobie nadciśnieniowej 119
Tygodniowy jadłospis dla diety z ograniczeniem sodu 123
7. Dieta węglowodanowa niskoenergetyczna 125
Zasady diety węglowodanowej niskoenergetycznej 125
Sposób sporządzania kleików 125
Jednodniowy jadłospis dla diety węglowodanowej niskoenergetycznej 126
Część szczegółowa
Przepisy na potrawy laktoowowegetariańskie 127
Napoje 127
Przepisy 128
Chleb domowy 135
Przepisy 136
Dodatki do pieczywa 139
Przepisy 140
Zupy 142
Przygotowanie wywaru z warzyw 143
Przygotowanie wywaru z owoców 143
Przygotowanie zup mlecznych 143
Przygotowanie głównego składnika zupy 144
Podprawianie dietetycznych zup wegetariańskich 144
Przyprawianie zup 144
Zakwasy : 144
Przepisy 145
Dodatki do zup 154
Przepisy 154
Potrawy jarskie 157
Przepisy 157
Potrawy z warzyw i owoców 178
Obróbka wstępna 178
Obróbka termiczna 180
Surówki 181
Sałatki 181
Warzywa gotowane 182
Przepisy 182
Sosy 192
Sosy zimne 193
Sosy gorące 194
Sosy słodkie 197
Desery 199
Przepisy 199
Aneks 201
Potrawy z ryb 201
Przepisy 201
Piśmiennictwo 211
Spis potraw 211
Aneks — wybrane potrawy z ryb 211
Jest to nowoczesne, praktyczne i zwięzłe opracowanie z zakresu ortopedii, w którym kompleksowo omówiono zasady badania ortopedycznego, wady wrodzone i nabyte, stany zapalne, w tym gruźlicę kostną, choroby zwyrodnieniowe i zniekształcenia, oraz zagadnienia z diagnostyki klinicznej i obrazowej, a także podstawowe zasady rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego.
Podręcznik zawiera aktualne mianownictwo i terminologię ortopedyczną. Jest adresowany do studentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych oraz uczelni wychowania fizycznego, a także lekarzy niebędących ortopedami.
Książka jest kompleksowym omówieniem najczęstszych i możliwych powikłań występujących we współczesnej ginekologii operacyjnej. Porusza problemy występujące zarówno w okresie okołooperacyjnym, jak i w przebiegu okresu pooperacyjnego - wczesnego i odległego w czasie.
Zawarte w opracowaniu uwagi i informacje pozwolą na ograniczenie liczby powikłań pooperacyjnych w razie ich wystąpienia. Autorzy, eksperci w ginekologii operacyjnej, przedstawiają metody i techniki naprawcze możliwe do zastosowania w sytuacji, gdy do takich powikłań doszło.
Książka przeznaczona jest dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ginekologicznej, ginekologów, lekarzy rodzinnych oraz studentów kierunków medycznych.
Jest to pierwsza w Polsce publikacja, w której możliwie wszechstronnie omówiono zagadnienia neuropatii uciskowych nerwów kończyny górnej, m.in. nerw pośrodkowy, łokciowy, promieniowy oraz zespół podwójnego ucisku. Autor opierając się na własnym doświadczeniu oraz bogatym piśmiennictwie, podaje niezbędne informacje do postawienia właściwej diagnozy i postępowania zarówno nieoperacyjnego, jak i operacyjnego.
Liczne ryciny i tabele ułatwiają zrozumienie omawianych problemów. Książka będzie szczególnie przydatna dla ortopedów i chirurgów, mogą z niej także korzystać interniści, fizjoterapeuci oraz studenci wydziałów lekarskich uczelni medycznych.
Podręcznik zawiera słownictwo, teksty oraz typowe konstrukcje gramatyczne używane w języku farmaceutycznym naukowym i potocznym, z uwzględnieniem różnorodnych zastosowań: konferencje, korespondencje, prezentacje leków, rozmowy handlowe, wykorzystanie nowoczesnych form wymiany informacji, jak: faks, e-mail, internet.Książka zawiera oryginalne teksty ze źródeł fachowych, ćwiczenia gramatyczne, apndyksy z tablemi jezykowymi i wskazówkami dotyczącymi codziennej pracy farmaceuty.Do podręcznika załączono dwie płyty CD z nagranymi tekstami.
Zalety i wady
W poradniku omówiono rodzaje wegetarianizmu, a także scharakteryzowano poszczególne grupy produktów - z uwzględnieniem ich wartości odżywczych.
W książce omówiono takie zagadnienia, jak:
- prawna ochrona macierzyństwa w Polsce
- ciąża prawidłowa
- opieka przedporodowa
- styl życia kobiety ciężarnej
- dieta w okresie ciąży
- dolegliwości występujące w okresie ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi
- wybrane stany ryzyka ciążowego
- psychoprofilaktyka
Około 60 tysięcy osób w Polsce jest dotkniętych chorobą Parkinsona - przewlekłym, trwającym wiele lat schorzeniem neurologicznym, które stopniowo pogarsza sprawność ruchową chorego. Nowoczesne metody terapii i rehabilitacji dają szansę znacznego przedłużenia i poprawy jakości życia chorych, pod warunkiem jednak, że chorzy i ich rodziny będą w świadomy i mądry sposób współpracować z lekarzem i całym zespołem rehabilitacyjnym.
W poradniku Żyję z chorobą Parkinsona, napisanym przez klinicystę z ponad 30-letnim doświadczeniem, Czytelnik znajdzie najważniejsze informacje dotyczące objawów i przebiegu choroby oraz najnowszych metod leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, a także praktyczne porady i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych i ich opiekunów pytania.
W III wydaniu wprowadzono informacje o nowych grupach leków, szczególnie cennych w terapii chorób krążeniowych, są to tzw. Sartany i statyny, obecnie zaliczane do podstawowych leków przeciwmiażdżycowych.
- naturalne metody planowania rodziny i antykoncepcja hormonalna
- planowanie rodziny z uwzględnieniem czynników ryzyka
- profilaktyka wad rozwojowych oraz chorób genetycznych
- propagowanie zachowań prozdrowotnych w okresie przedkoncepcyjnym i w czasie ciąży
- wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zdrowia kobiety
- organizacja poradnictwa przedkoncepcyjnego w Polsce i na świecie
W podręczniku w zwięzły i przejrzysty sposób omówiono złożone zagadnienia związane z gnatofizjologią układu stomatognatycznego. Przedstawiono okluzyjne relacje międzyszczękowe, w tym normy okluzji. Zamieszczone w opracowaniu pytania kontrolne, słownik terminów stosowanych dawniej i obecnie w stomatologii oraz bogaty materiał ilustracyjny - ułatwiają przyswojenie materiału.
Publikacja jest znakomitym źródłem wiedzy zarówno dla studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych, jak i dla lekarzy praktyków.
Klasyfikacja noworodków
Badanie noworodka
Obserwacje noworodka w pierwszych dobach życia
Szczepienia i badania przesiewowe
Technika karmienia
Stany zagrożenia życia
Pobieranie krwi pępowinowej na potrzeby banku komórek macierzystych
Wypis noworodka ze szpitala
Komunikacja interpersonalna, asertywność i umiejętności negocjacyjne
Stres w pracy położnej
Opieka nad kobietą w różnych okresach jej życia
Problemy psychologiczne w niepłodności, w czasie ciąży, w okresie okołoporodowym
Opieka nad młodą matką w przypadku choroby przewlekłej, niepełnosprawności, choroby o złym rokowaniu lub śmierci dziecka
Zmiany zdrowotne i emocjonalne w czasie menopauzy
Książka zawiera wiadomości niezbędne do prawidłowego prowadzenia programu nadzoru nad zakażeniami szpitalnymi. Omówiono w niej zagadnienia dotyczące epidemiologii, organizacji kontroli i ekonomiki zakażeń, diagnostyki, leczenia i profilaktyki zakażeń zarówno wśród pacjentów szpitali, jak i personelu medycznego.
Osobny rozdział poświęcono obowiązującym przepisom oraz odpowiedzialności prawnej szpitala w związku z zakażeniami.
Do czasu pierwszych publicznych prezentacji dotyczących znieczulenia ogólnego większość zabiegów chirurgicznych wykonywano u chorych przytomnych, w pełni doświadczających bólu. Znaczenie znieczulenia ogólnego docenia każdy pacjent, który poddaje się bolesnemu zabiegowi. W książce przedstawiono kompleksowo kwestie związane z tym rodzajem anestezji.
Tę krótkotrwałą dietę możesz zastosować np. po świątecznym przejedzeniu, po urlopie, kiedy często jada się nieregularnie i byle co, kiedy czujesz się ociężały, zmęczony, ospały. Stosuj ją przez trzy dni (najlepiej wolne od nauki i pracy). W tym czasie niewskazane jest palenie papierosów, picie kawy i herbaty, a także używanie soli i cukru.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?