Życie Zuzanny Łapickiej, córki Andrzeja Łapickiego, byłej żony Daniela Olbrychskiego, to idealny materiał na scenariusz serialu z życia tzw. wyższych sfer artystycznych, nie tylko Polski.
W swej książce Łapicka kreśli portrety kilkudziesięciu intrygujących postaci, które spotkała, choćby Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Żuławskiego, ale równie ważny, jak one same, jest sposób, w jaki na nie patrzy: przenikliwie i dowcipnie.
Łapicka pisze także o Agnieszce Osieckiej i Jeremim Przyborze, o Federico Fellinim, spotkanym w Cinecitta, Janie Pawle II, odwiedzanym w Watykanie, o Andrzeju Wajdzie, Krystynie Jandzie i Joannie Szczepkowskiej, Gustawie Holoubku i Tadeuszu Łomnickim, Elżbiecie Czyżewskiej i Jerzym Skolimowskim, Stanisławie Dygacie i Tadeuszu Konwickim, o emigracyjnym Paryżu z lat 80. i Warszawie, której już dziś nie ma.
Janusz Głowacki zawsze powtarzał Łapickiej: - Powinnaś pisać. Wreszcie go posłuchała.
Nowe, zaktualizowane wydanie bestsellerowej biografii jednego z największych fenomenów współczesnego futbolu.
Jakimi rodzicami są Robert i Ania Lewandowscy? Co w ich życiu zmieniły narodziny Klary? Z jakimi problemami musiał mierzyć się Robert podczas Euro 2016? Jak przygotowuje się do Mistrzostwa Świata w Rosji? Dlaczego w tym roku zakończył 10-letnią współpracę ze swoim dtychczasowym menedżerem, kto go będzie dalej reprezentował i jak dalej planuje swoją karierę? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowych wątków zaktualizowanej książki Pawła Wilkowicza “Nienasycony. Robert Lewandowski”, która będzie miała premierę już 23 maja.
Paweł Wilkowicz ponownie spotkał się z Robertem i Anią Lewandowskimi, gronem ich najbliższych współpracowników i przyjaciół oraz kolegami Roberta z boiska, by uzupełnić historię Lewandowskiego o wydarzenia z jego życia i kariery z ostatnich dwóch lat. Książka to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Roberta Lewandowskiego, ale także dla wszystkich, którzy będą kibicować Reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata 2018!
Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie – czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej i nigdy nudnej.
W książce Pokochawszy w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia czy małżeńskie rytuały.
Czy mówienie, że miłość jest jak róża, to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”?
To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź pada w książce Pokochawszy.
Lucyna Kirwil – psycholog, agresolog
Jerzy Bralczyk – polonista, językoznawca
Historia zespołu Varius Manx piszę się dalej... Po 21 latach od rozstania zespołu z Kasią Stankiewicz i po 7 latach od ostatniego albumu zespół powraca w świetnej kondycji i zabiera słuchaczy prosto do serca lasu.
Piękne, hipnotyzujące melodie zostały ubrane w poetyckie teksty Kasi Stankiewicz, która o tej płycie mów tak: „Z tego nieoczekiwanego spotkania wyszła zaskakująco piękna płyta. Sama uwielbiam do niej wracać, gdyż jest pełna dobrych energii, a słuchając jej, czuję się jakbym leżała na ciepłym piasku, ze słońcem na skórze i w głowie”.
W większości kompozycji muzykom towarzyszy kwartet smyczkowy, a nad produkcją muzyczną płyty czuwało dwóch realizatorów dźwięku: Leszek Kamiński i Paweł Marciniak. Dodatkową wartością jest wizualna oprawa albumu - zaproszeni artyści, malarze i graficy zainspirowani utworami stworzyli baśniowy niepowtarzalny świat...
„Czuję, że oddałam tej płycie najpiękniejszą część siebie w tym momencie. Polecam" - Katarzyna Stankiewicz
Lista utworów:
1. Dla małych dziewczynek i małych chłopców
2. Śliwkowy deszcz
3. Mgła nad Warszawą
4. Bardzo miękkie ciało
5. Posłaniec światła
6. Kot bez ogona
7. Ballada
8. Przed epoką wstydu
9. Zielona sukienka
10. Śpisz już?
11. Pustynia słów
12. Od korzeni aż do gwiazd
13. Król gór
Sto lat fascynującego życia, sto lat burzliwej kariery, sto lat dramatycznych zwrotów historii
Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał Aleksander Zelwerowicz, ze zbyt małymi jak na aktorkę oczami. Nauczyła się sobie radzić nawet z tym: jej oczy przed kamerą były zawsze szeroko otwarte. Otwarte musiały być na świat, który wokół niej zmieniał się w niesamowitym tempie. Galicyjskie dzieciństwo, niby XX-wieczne, ale w świecie jak XIX stulecia. Przedwojenna Warszawa, w której jako adeptka aktorskiego fachu krąży po literackich i muzycznych salonach. Wilno czasów wojny, gdzie debiutuje i przeżywa koszmar kolejnych okupacji. I znowu Warszawa, w której naprawdę przeżywa to, co potem zagra w "Zakazanych piosenkach" - pierwszym powojennym filmie, który przyniesie jej sławę i status gwiazdy. Wielkie i małe role w teatrze i na scenie historii PRL. A potem jeszcze wielki powrót w filmach Doroty Kędzierzawskiej czy teatrze Grzegorza Jarzyny - ostateczny dowód, że Danuta Szaflarska była nie tylko gwiazdą ale też wielką aktorką.
Gabriel Michalik stworzył subtelny portret legendy polskiego teatru i kina oraz ludzi, których napotkała w swoim czasie oraz epoki, która stawiała przed nią przeszkody, którą potrafiła pokonać z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha. Ta opowieść wzrusza, budzi zdumienie ale przede wszystkim daje nadzieję.
CUKRZYCĘ MA JUŻ TRZY MILIONY POLAKÓW, ALE MILION Z NICH JESZCZE NIE WIE, ŻE CHORUJE
Kiedyś uznawano ją za chorobę dość prostą. Dziś staje się coraz bardziej złożona. Wciąż przybywa informacji, które pozwalają skuteczniej panować nad cukrzycą i jej licznymi konsekwencjami.
Ale nie zawsze te nowe informacje są dla chorych dostępne czy zrozumiałe.
Ta książka to nowoczesne spojrzenie na cukrzycę. Porad chorym i ich bliskim udzielają tu najlepsi polscy eksperci z wielu dziedzin medycyny.
Rozmawiają z nimi doświadczeni i wielokrotnie nagradzani dziennikarze medyczni. Zadają pytania, na które pacjentom w gabinetach lekarskich nie starcza czasu lub odwagi.
Przeczytajcie, jak dobrze żyć z cukrzycą.
* Dieta, która leczy
* Co oznacza stan przedcukrzycowy
* Przegląd dostępnych leków
* Jak chronić serce, oczy, skórę, seksualność
* Gdy choruje dziecko
* Co się należy chorym
Przede mną siedzi pacjentka, a nie przypadek z badań klinicznych, i muszę dla niej indywidualnie opracować najlepszy plan leczenia.
Wiedza, jak kojarzyć nowe leki na cukrzycę ze starymi, w jakiej dawce je proponować, w jakiej kolejności, u jakiego chorego, wymaga coraz większego doszkalania się.
Prof. LESZEK CZUPRYNIAK, diabetolog
Płyta inspirowana prozą księdza Józefa Tischnera. W jej nagraniu wzięła udział plejada gwiazd, m.in. Kayah, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski, Zygmunt Staszczyk, Jorgos Skolias i Mateusz Pospieszalski.Muzykę skomponował Mirosław Kowalik (basista zespołu Raz Dwa Trzy) i Jan Trebunia -Tutka. Jedenaście tekstów napisała Izabela Domańska-Kowalik, łącząc myśl Tischnera z refleksją na temat współczesnego świata.Pomysłodawcą płyty był Kazimierz Tischner, brat księdza Tischnera, który wypełniając wolę zmarłego, założył Stowarzyszenie Drogami Tischnera i Rodzinę Szkół Tischnerowskich, a także od lat dba o spuściznę wielkiego filozofa.Lista utworów:1. Mocna nuta2. Mietek3. Nad przepaścią4. Początek miłości5. Miłość6. Ballada o Władku7. Godność8. Mądrość i głupota9. Wolność10. Metafora laski11. Piękno muzyki12. Ocal w sobie człowieka
„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana. Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. „Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. Książka z płytą DVD będzie w sprzedaży od 20 kwietnia 2018
Karmienie piersią może być naturalne, łatwe i przynosić wiele radości. Ale może też okazać się nie lada wyzwaniem. Mohrbacher i Kendall-Tackett przedstawiają siedem prostych praw rządzących karmieniem piersią. Zachęcają do kierowania się intuicją i do wsłuchiwania się w potrzeby dziecka. Ich książka pomoże zarówno matkom, które właśnie urodziły, jak i tym już karmiącym.
Autorki radzą w niej między innymi:
- przezwyciężać ewentualne przeszkody,
- jak pogodzić karmienie piersią z codziennymi obowiązkami,
- co robić w sytuacjach, kiedy nie jest to możliwe.
Książka zawiera również porady dotyczące pozycji do karmienia, problemów z piersiami, laktatorów czy wprowadzania pokarmów stałych.
To niezbędny przewodnik dla każdej mamy. I zaproszenie do przeżycia jednej z najwspanialszych przygód!
Jak to możliwe, że karmienie piersią tak się skomplikowało? Zagmatwaliśmy coś, co miało być proste i naturalne. A przecież im prostsze jest karmienie, tym szczęśliwsze są mamy i dzieci. Ta książka była potrzebna od dawna.
z przedmowy Jacka Newmana
Czy krzyczycie czasem na dziecko, choć wcale tego nie chcecie? Zależy wam na tym, by lepiej zrozumieć własne emocje i emocje dziecka? Marzycie o wychowaniu bez uciekania się do takich metod jak groźby, przekupstwa czy kary?
Metoda dr Laury Markham, oparta na najnowszych badaniach dotyczących rozwoju mózgu i ogromnym doświadczeniu w pracy z rodzicami, jest równie prosta, co skuteczna. Jej główne założenie brzmi: nawiąż i utrzymuj łączność emocjonalną z dzieckiem, a dzięki temu zbudujesz z nim bliską relację.
Książka zawiera:
- praktyczne rozwiązania, konkretne rady i krótkie wskazówki,
- przetestowane na dzieciach gotowe zwroty przeznaczone, do komunikacji z maluchami w różnym wieku,
- instrukcje do zastosowania w sytuacjach kryzysowych,
- informacje z zakresu psychologii dziecka.
Przełomowy poradnik dla rodziców pragnących wychować odpowiedzialne, zdolne i szczęśliwe dzieci.
Nowa płyta Mesa została w całości wyprodukowana przez niego samego (to pierwszy taki przypadek w dyskografii artysty, który odpowiada tu zarówno za teksty, jak i muzykę). „R A P E R S A M P L E R” jest czystą pochwałą prostoty, kontrą wobec wielowymiarowej i niejednoznacznej „AŁA.” z 2016 roku.
Historia o okrucieństwie wyrządzanym z miłości. I o ocaleniu.
Najważniejsza książka 2017 roku według „Washington Post”, „USA Today”, „New York Timesa”, „Business Insider”, „LA Times” oraz Amazon.com i National Public Radio
Turtle Alveston ma czternaście lat i problemy z czytaniem. Potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym co upoluje. W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość jest na krawędzi katastrofy. Chory z miłości, izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Ale Turtle wciąż jest dla niego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością.
Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą. Żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył.
Gabriel Tallent pisze szorstko, ale z wielką uwagą dla detalu. Jego świat drży od kształtów, wrażeń. Mistrzowski styl nie pozwala emocjom opaść nawet na chwilę.
Niektóre książki lubimy wystarczająco, by je polecać. Ale bardzo rzadko zdarzają się takie, które zapamiętujemy na zawsze. Na mojej krótkiej liście znalazła się "Moja najdroższa".
Stephen King
Gabriel Tallent nie bierze jeńców. W swojej debiutanckiej powieści dotyka jednego z ostatnich tabu naszej kultury: kazirodztwa i pedofilii. Jego bohaterka, Turtle, to młodsza siostra Lisbeth Salander - małomówna twardzielka o specyficznym zestawie umiejętności, która może liczyć tylko na siebie. Zamiast komputera posługuje się jednak konwencjonalną bronią palną, a krzywdzi ją nie bezosobowy system, ale własny ojciec, z którym łączy ją toksyczna mieszanka miłości, strachu, wdzięczności, poczucia winy i nienawiści. Trudno się czyta, jeszcze trudniej odłożyć. Mocna rzecz.
Katarzyna Wężyk
„Moja najdroższa” to przerażająca powieść. Po dwustu stronach lektury złapałam się na ściskaniu pięści, jakbym miała zaraz wpaść między litery i przywalić ojcu bohaterki. Ale Turtle musiała stoczyć tę walkę sama. Wbrew ciału i ludzkiej wytrzymałości.
Sylwia Chutnik
Tallent napisał powieść poruszającą w czytelniku najgłębsze emocje. "Moja najdroższa" opowiada o bestii w ludzkiej skórze. Przypomina dlaczego boimy się bestii i czemu tak trudno jest tę bestię porzucić.
Łukasz Orbitowski
Pierwsza książka o kulisach rywalizacji dwóch gigantów – największych na świecie producentów komiksów – Marvela i DC.
Tytani świata komiksów, niczym Cola i Pepsi, od ponad 50 lat prowadzą nieustającą wojnę o dominację. Stawką w tej bezpardonowej, często wyniszczającej walce są nie tylko wyniki sprzedaży, ale również wpływ na kulturę masową oraz serca milionów fanów na całym świecie.
DC rozpoczęło modę na superbohaterów tworząc w 1938 roku Supermana a zaraz po nim Batmana i Wonder Woman. Komiksy o Wielkiej Trójcy sprzedawały się w milionach egzemplarzy rocznie i ukształtowały wyobraźnię całego pokolenia… siedmiolatków. Bo dopóki do gry w latach 60. nie wszedł mało znany wydawca, niejaki Marvel, komiksy były zajęciem niegodnym dorosłych, a nawet młodzieży. Odtąd wszystko się zmieniło: DC reprezentowało Amerykę Eisenhowera, Marvelowi było bliżej do Kennedy’ego. Marvel był młodszy, modniejszy i prawdopodobnie spał z twoją dziewczyną. Ale to DC miało najsłynniejszych herosów. Wojna wisiała w powietrzu. W kolejnych latach Marvel stworzył Avengers, Hulka, Spider-Mana, X-Men i Iron Mana. „Marvel czy DC?” stało się dla fanów pytaniem tożsamościowym.
„Mordobicie” to szczera i dogłębna opowieść o tej niesamowitej korporacyjnej rywalizacji. To również emocjonująca historia ludzi, którzy komiksowym superbohaterom poświęcili kawał życia. Jak rozpoczęła się kariera Stana Lee, legendarnego twórcy komiksów i szefa wydawnictwa Marvel? Dlaczego Lee po 60 latach zmienił front i przeszedł do DC? W jaki sposób firmy podbierały sobie najlepszych rysowników, scenarzystów i inkerów? Jak wykradały sobie pomysły? Który pomysł konkurencji zainspirował X-Men? Na czym polegała Eksplozja DC z 1978 roku? Jak wyglądały burzliwe prace nad epokowym „Superman vs. The Amazing Spider-Man” – pierwszym komiksem, w którym tytułowi bohaterowie dali sobie po gębach?
„Mordobicie” przynosi setki frapujących pytań i równie wiele zaskakujących odpowiedzi! A wszystko to opatrzone smakowitymi wypowiedziami twórców – zarówno tych najgłośniejszych, jak i bohaterów drugiego planu.
Marvel i DC toczą swój odwieczny bój po dziś dzień, niczym Batman i Joker, Loki i Thor, Profesor X i Magneto. Tymczasem superherosi z obu światów stali się globalnymi ikonami wartymi miliardy, więc stawka jest wyższa niż kiedykolwiek.
W najnowszym numerze:
O zapowiadanej książce Małgorzaty Szejnert pisze redaktor naczelny Paweł Goźliński. Michał Nogaś i Natalia Szostak przepytają słynne nowojorskie małżeństwo literackie - Paula Austera i Siri Hustvedt, Dorota Wodecka pyta Joannę Tokarską-Bakir o jej książkę poświęconą pogromowi kieleckiemu, która może wstrząsnąć Polską. Wojciech Orliński opowiada o historię fake newsów, a Łukasz Pilip kreśli portret Wojciecha Chmielarza, najlepszego rzemieślnika wśród autorów polskich kryminałów, zaś Wiktor Jerofiejew pisze o Władimirze Putinie przed wyborami w Rosji.
Oprócz stałych rubryk, w dwumiesięczniku pojawią się nowe propozycje redakcji. W każdym numerze wybitni rysownicy tworzyć będą komiksowe wersje literackiej klasyki - jako pierwszy Maciej Sieńczyk po swojemu rysuje „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W każdym wydaniu magazynu pojawi się też poezja - cykl rozpoczną wiersze Justyny Bargielskiej i Stanisława Barańczaka . Natomiast w cyklu „ Powieść telewizyjna" redakcja przyjrzy się serialom - Katarzyna Wężyk sprawdzi, czy najgłośniejszy serial sezonu „Modyfikowany węgiel" skrywa rewolucyjne przesłanie. O tym „Co czyta świat " czytelnicy dowiedzą się z felietonów Katarzyny Wężyk , Łukasza Grzymisławskiego i Natalii Szostak, a Michałowi Nogasiowi „Przy biurku" o swojej pracy opowiadać będą znani pisarze - jako pierwszy - reporter Wojciech Jagielski, chociaż nie słynie z pracy "przy biurku".
Idea kursów Ciąża z klasą narodziła się pewnej deszczowej nocy sylwestrowej. Siostry Chiara i Marina, obie będące matkami, uznały, że mają dość poradnictwa, które nie bierze pod uwagę tego, że nie każda ciąża przebiega wzorcowo. Postanowiły założyć szkołę rodzenia inna niż wszystkie, pomóc matkom przygotować się do porodu fizycznie i psychicznie, uczciwie opowiedzieć im o tym, czego mogą się spodziewać, a na co nigdy nie będą przygotowane i zaszczepić w nich radość bez względu na ich naturalne obawy związane z ciążą, porodem i pierwszym okresem życia dziecka. W niniejszej książce autorki zawarły m.in.: • niezbędne informacje z zakresu fizjologii ciąży i rozwoju dziecka • praktyczne porady, których udzielają w swojej szkole rodzenia • prawdziwe historie z życia uczestniczek kursów Ciąża z klasa to poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie ci przejść przez ten ważny czas. Nikt tu nie twierdzi, że istnieje coś takiego jak „normalna” ciąża czy „normalny” poród, bo przecież każda kobieta przeżywa je inaczej.
Idea kursów Ciąża z klasą narodziła się pewnej deszczowej nocy sylwestrowej. Siostry Chiara i Marina, obie będące matkami, uznały, że mają dość poradnictwa, które nie bierze pod uwagę tego, że nie każda ciąża przebiega wzorcowo. Postanowiły założyć szkołę rodzenia inna niż wszystkie, pomóc matkom przygotować się do porodu fizycznie i psychicznie, uczciwie opowiedzieć im o tym, czego mogą się spodziewać, a na co nigdy nie będą przygotowane i zaszczepić w nich radość bez względu na ich naturalne obawy związane z ciążą, porodem i pierwszym okresem życia dziecka.
W niniejszej książce autorki zawarły m.in.:
niezbędne informacje z zakresu fizjologii ciąży i rozwoju dziecka
praktyczne porady, których udzielają w swojej szkole rodzenia
prawdziwe historie z życia uczestniczek kursów
Ciąża z klasa to poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie ci przejść przez ten ważny czas. Nikt tu nie twierdzi, że istnieje coś takiego jak normalna ciąża czy normalny poród, bo przecież każda kobieta przeżywa je inaczej.
Wielu rodziców uważa kwestię snu swoich dzieci za co najmniej trudną. Trudności są rozmaite: od nieodróżniania dnia i nocy u noworodków, przez częste pobudki niemowląt, po lęki nocne czy sławetne „wiele żądań przed snem” u przedszkolaków.
Sarah Ockwell-Smith przekonuje, że możliwe jest stworzenie takich warunków do odpoczynku dziecka, by w efekcie wyspała się cała rodzina.
W swojej książce zawarła:
• oparte na dowodach naukowych porady, dopasowane do wieku dziecka
• propozycje rytuałów
• przykłady z życia rodzin, z którymi pracowała
• opowieści o zwyczajach sennych z całego świata
• prostą i skuteczną strategię DOBRANOCKA
Spokojny sen to przewodnik po świecie dziecięcego snu, nie tylko dla rodziców, którzy marzą o tym, by ich dzieci lepiej spały. Także dla tych, którzy po prostu chcą się czegoś więcej o swoich dzieciach dowiedzieć.
Proszę, żeby się państwo, czytając ten wywiad, nie denerwowali, że tak mi się w życiu udało.Andrzej KorzyńskiJuż ci mówiłem, mała, nie ryczMam w sobie dzikość żółtej panteryW tej dyskotece nie ma frajeraCo by podskoczył lub ze mną zadzierałJa jestemKing Bruce Lee Karate Mistrz(fragment piosenki King Brude Lee karate mistrz z płyty Franka Kimono)Nie każdy w Polsce wie, kim jest Andrzej Korzyński, ale wszyscy kojarzą Franka Kimono. Korzyński wymyślił Franka, w którego wcielił się Piotr Fronczewski. Napisał też muzykę i tekst jego największego przeboju: King Bruce Lee karate mistrz. Ale to tylko maleńka część twórczości bohatera tej książki.Rozmówca Marii Szabłowskiej żartuje: to podejrzane, że akurat ja napisałem tak wiele muzyki do filmów i piosenek. Urodziłem się w czepku przyznaje.Różnorodność dorobku Korzyńskiego wprawia w osłupienie. Nie tylko stworzył muzykę do najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy (m. in. Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza), czy Andrzeja Żuławskiego (m.in. Szamanki), a także do kultowych obrazów: Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Wielkiego Szu, całej Akademii pana Kleksa i wielu innych, ale skomponował także dziesiątki ponadczasowych piosenek: Żółte kalendarze Piotra Szczepanika, Szparką sekretarkę czy Kasę sex dla Maryli Rodowicz (do tej drugiej napisał też tekst), Domek bez adresu Czesława Niemena, Motylem jestem Ireny Jarockiej czy Sweet sweet tulipan z repertuaru Urszuli.Ale najbardziej znanym dziełem Andrzeja Korzyńskiego jest hit, który zmienił historię polskiej muzyki rozrywkowej - Mydełko Fa. Skomponował go syn, Mikołaj Korzyński, ale to Andrzej napisał słowa, które wraz z Markiem Kondratem podśpiewywało pół Polski:Mógłbym cię mydlić mydełkiem FaByłoby fajnie, szabadabada
PIERWSZE WYDANIE NIEPUBLIKOWANYCH DZIENNIKÓW GWIAZDY POSKIEGO KINAPiękny i elegancki Łapicki (1924-2012), mogący uchodzić za wzór tzw. chłopca z profesorskiego domu (jego ojciec był profesorem prawa rzymskiego), zawsze czuł się skrępowany gorsetem dobrego wychowania. W tych zapiskach wreszcie mógł się z niego wyzwolić. Dlatego są w nich kontrowersyjne sądy o kolegach aktorach (Gustaw Holoubek!), są inwektywy pod adresem krytyki, do głosu dochodzi obsesyjna trauma związana z byciem lektorem Polskiej Kroniki Filmowej, na przełomie lat 40. i 50. Ale są też motywy pogodne dowcip ukochanego Aleksandra Fredry, przyjaźń z pisarzem i reżyserem Tadeuszem Konwickim. Łapicki opisuje swoje zachłyśnięcie się polityką, w latach 1989-91, gdy został solidarnościowym posłem, pokonując w wyborach Jerzego Urbana, i swe niezwykłe spotkania z papieżem Janem Pawłem II. W Dziennikach Łapicki gra na scenie, reżyseruje w Telewizji, jest dyrektorem Teatru Polskiego, prezesem Związku Artystów Scen Polskich, mistrzem mów pogrzebowych i podróżnikiem na kilku kontynentach. Nic tylko czytać.
Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, jak to jest znaleźć się przywiązanym do fotela, w środku gigantycznej rakiety, która rozpędza się od zera do 28 tysięcy kilometrów prędkości na godzinę? Lub spojrzeć na Ziemię z kosmosu i zobaczyć zaskakująco precyzyjną linię pomiędzy dniem a nocą? Albo stanąć przed słynnym Teleskopem Kosmicznym Hubble'a, zastanawiając się, czy misja która jest twoim celem, przez przypadek nie zrujnuje szansy ludzkości na odkrycie tajemnic wszechświata?
Astronauta Mike Massimino szczegółowo relacjonuje swoje kosmiczne doświadczenia, bez mała umieszczając czytelnika w skafandrze, z całym ekwipunkiem niezbędnym do życia w mikrograwitacji. Opisuje surrealistyczny cud i piękno swojego pierwszego spaceru kosmicznego, ale i tragedię utraty przyjaciół w wypadku promu Columbia.
Mike Massimino służył w NASA jako astronauta, w latach 1996 - 2014, i dwukrotnie poleciał w kosmos: w misji STS-109, wahadłowcem Columbia, w marcu 2002, oraz w misji STS- 125, promem Atlantis, w maju 2009. Były to dwa ostatnie loty serwisowe do kosmicznego teleskopu Hubble'a.
Mike stał się pierwszym człowiekiem, który tweetował z kosmosu, i ostatnim, który pracował we wnętrzu teleskopu Hubble'a. Razem z kolegami z załogi ustanowił zespołowy rekord: w sumie spędzili najwięcej czasu na spacerach w przestrzeni kosmicznej podczas pojedynczej misji wahadłowca.
Mike od czasu do czasu grywa samego siebie w serialu Teoria wielkiego podrywu. Regularnie pojawia się w telewizji, w wieczornych programach publicystycznych, wiadomościach i filmach dokumentalnych. Jest również rozchwytywanym mówcą inspiracyjnym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?