Żyjemy w świecie, w którym jest nadmiar informacji i nietrudno o rozproszenie uwagi. Powszechny brak koncentracji, problemy z pamięcią powodują, że czujemy się wiecznie przytłoczeni i przeciążeni. Jesteśmy zmęczeni i zestresowani. Kluczem do mniej stresującego życia jest uporządkowanie naszego umysłu. Aby poznać różnego rodzaju sposoby i techniki jak poprawić pamięć, nastrój, mozliwości koncentracji i zwiększyć zapas enerii zapraszamy do zapoznania sie z odpowiednia lektura na ten temat. Polecamy w szczególności poradniki autorów takich jak: Daniel G. Amen, John C. Maxwell, Joseph Murphy zwłaszcza bestsellerowa Potęga podświadomości.
?Okiem młodego alkoholika? to opowieść autora o własnych problemach z nałogiem. Począwszy od dnia w którym pierwszy raz doznał objawów abstynencji, z czego jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy. Celem autora było udowodnienie, że problem alkoholowy jest wszechobecny, i może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek czy status społeczny. Książka umożliwia nam poznanie praw, jakimi rządzi się alkoholizm. Obnażenie, poniekąd wstydliwych, faktów z życia pijaka, skrzętnie ukrywanych przez większość ludzi dotkniętych nałogiem, pozwala zrozumieć proces pogłębiania się uzależnienia oraz towarzyszącej mu depresji.
Książka może zarówno przestrzec młodych ludzi przed zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu, jak i pomóc osobom już dotkniętym przez nałóg w zrozumieniu własnego problemu i jego objawów. Utwór stanowić może świetne wsparcie dla ludzi posiadających w najbliższym otoczeniu osoby uzależnione oraz dla terapeutów, zawodowo zajmujących się tematyką alkoholizmu.
„Kiedy ludzie nie mają wyboru, życie jest wręcz nie do zniesienia. Ponieważ ilość dostępnych wyborów wzrasta – tak, jak w naszej kulturze konsumpcjonizmu – autonomia, kontrola oraz wyzwolenie wniesione przez tę różnorodność są potężne i pozytywne. Ale, ponieważ ilość wyborów ciągle rośnie, zaczynają pojawiać się negatywne aspekty posiadania wielości wyborów. Kiedy ilość możliwości dalej wzrasta, te negatywy eskalują, aż w końcu jesteśmy nim przeciążeni. W tym miejscu, wybór wcale już nie uwalnia, ale osłabia. Można nawet rzecz, że tyranizuje”.
Fragment książki
Każdy z nas, każdego dnia konfrontuje się z trudną do oszacowania liczbą mniej lub bardziej istotnych dylematów. Stojąc na rozdrożu, analizujemy alternatywy i wcześniej czy później decydujemy się na wybór jednej opcji, odrzucając pozostałe. Czy jest to wybór najlepszy z możliwych? Czy wzięliśmy pod uwagę dostateczną liczbę alternatyw? Czy czegoś nie przeoczyliśmy? Te i inne pytania drążą umysł przeciętnego decydenta nie tylko przed dokonaniem wyboru, ale także po podjętej decyzji. Nierzadko towarzyszy temu obniżenie nastroju, uczucie rozczarowania i żalu. Czasem wewnętrzne głosy wyrażające wątpliwości nie milkną nawet po wielu latach. Dlaczego tak jest i jak możemy sobie z tym poradzić? Właśnie na tych kwestiach skupił się w Barry Schwartz w swojej książce „Paradoks wyboru”.
Autor w przystępny sposób wprowadza Czytelnika w meandry psychologicznych
mechanizmów podejmowania decyzji, dowodząc, że głównym źródłem trosk i napięć jest nadmiar możliwości wyboru. Z żelazną konsekwencją wykazuje, że aby zwiększyć osobistą satysfakcję związaną z procesem decyzyjnym, należy ograniczać zbiór rozważanych opcji.
Książka jest godna polecenia zarówno osobom pasjonującym się psychologią, jak i
specjalistom z dziedzin pokrewnych, a więc ekonomistom, socjologom czy badaczom rynku.
Z recenzji dr Pawła Fortuny
Barry Schwartz, ur. 1946 profesor psychologii ze Swarthmore College w Filadelfii. Autor wielu artykułów i książek, m.in.: The Battle for Human Nature: Science, Morality and Modern Life oraz The Costs of Living: How Market Freedom Erodes the Best Things in Life.
?Kiedy ludzie nie mają wyboru, życie jest wręcz nie do zniesienia. Ponieważ ilość dostępnych wyborów wzrasta ? tak, jak w naszej kulturze konsumpcjonizmu ? autonomia, kontrola oraz wyzwolenie wniesione przez tę różnorodność są potężne i pozytywne. Ale, ponieważ ilość wyborów ciągle rośnie, zaczynają pojawiać się negatywne aspekty posiadania wielości wyborów. Kiedy ilość możliwości dalej wzrasta, te negatywy eskalują, aż w końcu jesteśmy nim przeciążeni. W tym miejscu, wybór wcale już nie uwalnia, ale osłabia. Można nawet rzecz, że tyranizuje?. Fragment książki Każdy z nas, każdego dnia konfrontuje się z trudną do oszacowania liczbą mniej lub bardziej istotnych dylematów. Stojąc na rozdrożu, analizujemy alternatywy i wcześniej czy później decydujemy się na wybór jednej opcji, odrzucając pozostałe. Czy jest to wybór najlepszy z możliwych? Czy wzięliśmy pod uwagę dostateczną liczbę alternatyw? Czy czegoś nie przeoczyliśmy? Te i inne pytania drążą umysł przeciętnego decydenta nie tylko przed dokonaniem wyboru, ale także po podjętej decyzji. Nierzadko towarzyszy temu obniżenie nastroju, uczucie rozczarowania i żalu. Czasem wewnętrzne głosy wyrażające wątpliwości nie milkną nawet po wielu latach. Dlaczego tak jest i jak możemy sobie z tym poradzić? Właśnie na tych kwestiach skupił się w Barry Schwartz w swojej książce ?Paradoks wyboru?. Autor w przystępny sposób wprowadza Czytelnika w meandry psychologicznych mechanizmów podejmowania decyzji, dowodząc, że głównym źródłem trosk i napięć jest nadmiar możliwości wyboru. Z żelazną konsekwencją wykazuje, że aby zwiększyć osobistą satysfakcję związaną z procesem decyzyjnym, należy ograniczać zbiór rozważanych opcji. Książka jest godna polecenia zarówno osobom pasjonującym się psychologią, jak i specjalistom z dziedzin pokrewnych, a więc ekonomistom, socjologom czy badaczom rynku. Z recenzji dr Pawła Fortuny Barry Schwartz, ur. 1946 profesor psychologii ze Swarthmore College w Filadelfii. Autor wielu artykułów i książek, m.in.: The Battle for Human Nature: Science, Morality and Modern Life oraz The Costs of Living: How Market Freedom Erodes the Best Things in Life.
Rozdział l Wibracje planetarne
W chwili narodzin otrzymaliście określoną wibrację składającą się z kombinacji wibracji eterycznych istniejących w danym momencie. Wibracja ta została wam wgrana tak jak utwór orkiestrowy zostaje nagrany i następnie odtwarzany przez igłę fonografu przez czuły woskowy cylinder tak, że każda jego nuta i każdy ton pozostają niezmienione.
Tak oto moment narodzin determinuje charakter oraz intensywność wibracji przejawiających się w waszych cechach mentalnych, moralnych, duchowych i fizycznych, one zaś z kolei wskazują na charakter, otoczenie i możliwości, jakie będą wam dane.
Nie oznacza to, że musicie pogrążyć się w destrukcyjnym fatalizmie. Przeciwnie, jest to jedynie wskazówka dotycząca możliwości, jakie zostały wam dane lub waszych ewentualnych skłonności. Nie mówimy tu w żadnym razie o braku wolnej woli, czy o zdeterminowaniu losu człowieka. Możecie wykorzystywać cechy dane wam w chwili narodzin lub zmieniać je zgodnie ze swoją wolą.
Szczególna natura wibracji otrzymanych przy narodzinach stanowi jedynie narzędzie pracy dla tego, kto stanie się „władcą swoich gwiazd". Nie będzie się on skarżył na to, że dostał skrzypce zamiast harfy, bowiem każdy instrument posiada równe znaczenie w wielkiej symfonii życia.
Ale ponieważ posiadacie zdolność przekraczania uwarunkowań środowiska oraz dziedziczności, czy istnieje jakikolwiek powód, byście nie poznali natury narzędzi, od których jesteście zależni? Czyż nie wolelibyście posiadać jak najpełniejszych informacji na ich temat, skoro są to narzędzia pozwalające wam wykuwać własny los? Czyż ten, który nic nie wie o niebezpieczeństwach i pułapkach leżących na drodze, będzie miał większe możliwości niż ten, kto posiada mapę, na której wszystkie zagrożenia zostały starannie zaznaczone?
Potrzeba jak najpełniejszej wiedzy, by stać się opiekunem mądrości, a wasza zdolność do otrzymania jej jest uwarunkowana waszą zdolnością do jej zdobywania. Lęk jest rodzicem przesądów, nieprzekraczalnej bariery, która broni dostępu do uświadomienia.
Kiedy Słońce tworzy główny aspekt z dowolną planetą, indywidualny charakter oraz jakość tej planety podlegają przyciąganiu ziemskiemu, dlatego Zodiak, przestrzeń, w której poruszają się różne planety, zawiera w sobie wszystkie żywioły, z których składa się nasze ciało.
Słońce jest dystrybutorem wszelkiego życia, dlatego zawiera esencję budulca wszystkich planet, z których każda wyraża jeden z czynników wyewoluowanych z układu kosmicznego.
Kiedy wibracje Słońca docierają do planet, każda zawłaszcza i ucieleśnia jeden dominujący promień i podczas gdy dany promień już zróżnicowany przez każdą planetę jest następnie wysyłany do wszystkich znaków Zodiaku, koncentruje się on w znaku, którym rządzi dana planeta.
Każda planeta pełni zatem funkcję zwierciadlanego teleskopu dla jednego z siedmiu dominujących promieni Słońca. Kiedy dopełnia się cykl ich dyferencjacji i osiąga on swój cel, ponownie gromadzą się one i łączą w jedno wielkie białe światło.
Słońce jest centrum kreacji, zawiera ono pierwotny zalążek umysłu, jest nieprzejawionym. W czasie nieogarnionym zaś to, co nieprzejawione przejawia się, a to, co zostaje przejawione to planetarny układ Boskiego Stworzenia. Słońce zawiera w sobie esencję wszystkich planet, które same w sobie są jedynie pośrednikami, przez których i poprzez których siły Słońca ulegaj ą zróżnicowaniu. Manifestacja w wymiarze obiektywnym odbywa się poprzez działanie zasad konstrukcji oraz różnicowania. Życie jest procesem, w którym substancja eteryczna pulsująca w jądrze cząsteczki manifestuje się w formie.
Kreatywność to kochanie tego co się robi - znajdowanie w tym przyjemności, celebrowanie tego! Może nikt się nigdy o tym nie dowie... kto bowiem będzie cię chwalił za umycie podłogi? Historia tego nie zauważy, gazety nie będą pisać o tobie ani publikować twoich zdjęć, ale to nie ma znaczenia. To co zrobiłeś sprawiło ci przyjemność. Miało wartość dla ciebie. Więc jeśli dążysz do sławy i myślisz, że jesteś kreatywny, jeśli sądzisz, że osiągnięcie sławy jak Picasso jest przejawem kreatywności - to nic nie rozumiesz. Wtedy, tak naprawdę, wcale nie jesteś kreatywny; jesteś politykiem, jesteś wypełniony ambicją. Jeśli staniesz się sławny, to dobrze. Jeśli nie, to też dobrze. Nie powinieneś o tym myśleć. Powinieneś skupić się na tym, aby to co robisz sprawiało ci radość, aby było twoją miłością. Jeśli to co robisz jest tym co kochasz, to będzie to kreatywne. Małe rzeczy stają się wielkie dzięki dotykowi miłości i uwielbienia.
Promieniujący umysł ma za zadanie nauczyć cię, jak uzyskać dostęp do najwyższego duchowego doświadczenia i pogłębić oraz jak dzielić je z innymi. Stan ten - który nazywam uwarunkowaną świadomością - w wielu różnych tradycjach na przestrzeni wieków znany jest pod wieloma nazwami: oświecenie, brak ego, czysta świadomość czy doskonała mądrość. Większość ludzi uzyskała duchowe doświadczenia takiego czy ego rodzaju dzięki jakiejś szczególnej praktyce albo też jawiło się ono zupełnie spontanicznie bez żadnej wyraźnej przyczyny. Niektórzy zawdzięczają je obecności wielkich duchowych nauczycieli. Natomiast doświadczenie nieuwarunkowanej świadomości jest całkowicie unikatowe i rozpoznawalne - to poziom świadomości, który setki tysięcy praktykujących w różnych duchowych tradycjach na przestrzeni wieków kontemplowało, medytowało nad nim, badało go i doświadczało. Starania czynione w kierunku zdobycia wiedzy o tym wyzwalającym stanie świadomości na Wschodzie można porównać do poszukiwania naukowych rozwiązań na Zachodzie, a mądrość i wewnętrzne doświadczenie, które przez wieki nagromadzono na Wschodzie, do bardziej oczywistych zdobyczy nauki.
Promieniujący umysł koncentruje się na nieuwarunkowanej świadomości, ponieważ jest ona ostatecznym celem wszelkich ludzkich dążeń. Wszystko, cokolwiek robimy w każdej dziedzinie - religijnej, naukowej, politycznej, ekonomicznej i artystycznej - ma na celu osiągnięcie stanu, w którym zrealizowane są wszelkie potrzeby i pragnienia. Jak często mówi Dalajlama, wszystkie istoty poszukują tego samego szczęścia i spełnienia. Ale dopóki wszystkie nasze potrzeby nie zostaną zaspokojone, nie osiągamy ostatecznego celu. Uwarunkowany umysł mówi nam, że wciąż musimy iść dalej!
Sprawdzamy miliony sposobów uzyskania tego spełnienia, ale jedynym doświadczeniem mogącym zaspokoić nasze wszelkie potrzeby jest nieuwarunkowana świadomość. Dlaczego? Ponieważ kiedy spoczywamy w nieuwarunkowanej świadomości, nie potrzebujemy niczego. Jesteśmy się kompletni i spełnieni dokładnie w takim stanie, w jakim się znajdujemy. Nie musimy pozbywać się jakichkolwiek myśli czy emocji ani w żaden sposób zmieniać swojej sytuacji. Myśli, uczucia i percepcja powstają, ale już nie jesteśmy przez nie uwarunkowani. Chociaż nieuwarunkowana świadomość może wydawać się czymś niezwykłym, nie jest oddzielona od codziennego życia i zawsze pozostaje łatwo dostępna. Dzięki doświadczeniu nieuwarunkowanej świadomości jesteśmy w stanie uzyskać całkowite spełnienie w samym centrum uwarunkowanej egzystencji.
Do problemu pełnego spełnienia w tej książce podchodzimy z niedualnej perspektywy. Co to znaczy? Oznacza to, że wolność czy też wyzwolenie nie jest stanem, który istnieje jako przeciwieństwo odczucia stagnacji czy bycia więźniem swojego życia. W rzeczywistości nie istnieje on jako przeciwieństwo czegokolwiek. To poziom doświadczenia, który koegzystuje ze wszystkim. Niedualny stan nieuwarunkowanej świadomości nie może wykluczyć myśli, odczuć i percepcji, ponieważ obejmuje wszystko, co istnieje, i dlatego nie jest oddzielony od naszego codziennego doświadczenia. Ale nie znajduje się w ciele w ten sam sposób co przedmioty zmysłów czy uczucia, ani też gdziekolwiek indziej.
Materiał przedstawiony w tej książce opiera się głównie na mądrości niedualnych tradycji, takich jak: Doskonała Mądrość (Pradżniaparamita), zeń, Środkowa Droga (madhjamaka), Wielki Symbol (mahamudra) oraz Wielka Doskonałość (Całkowite Spełnienie, dzogczen), jednakże został odświeżony i uwspółcześniony. Od czasu do czasu mogę zwracać uwagę na pewne związki pomiędzy tym, co tutaj „robimy", a tymi tradycjami, jednakże te porównania mają drugorzędne znaczenie. Naszym głównym zadaniem jest uzyskiwanie jak najłatwiejszego dostępu do nieuwarunkowanej świadomości i nauczenie się, jak integrować to doświadczenie z całością naszego życia. Celem jest transformacja umysłu, tak abyśmy stali się mniej podatni na cierpienie i zyskali większe zaufanie do życia w radości, miłości i wolności, tak aby każdy moment egzystencji stał się cenny i znaczący.
Promieniujący umysł zabierze cię do wnętrza twojego umysłu i umysłów nauczycieli, których nauki są inspirowane przez nieuwarunkowana świadomość. Do pewnego stopnia zabierze cię także do wnętrza umysłów niedualnych duchowych mistrzów: roszizeń, guru adwajty, łamów dzogczen. Wkraczając w ich stan istnienia, odkryjesz, na czym on polega, jak doświadczają innych oraz jak możesz doświadczać wewnętrznej struktury niedualnej praktyki w ten sam sposób. Takie praktyki są dostępne dla każdego, kto chce przyspieszyć swoją psychiczną i duchową ewolucję.
- fragment wstępu do ksiażki
Promieniujący umysł
Spis treści:
Podziękowania
Wstęp
NIEUWARUNKOWANA ŚWIADOMOŚĆ
Ostateczny cel wszelkich ludzkich dążeń
Ws tęp do polskiego wydania
Ro2dział I
PARADOKSALNA NATURA NIEUWARUNKOWANEJ ŚWIADOMOŚCI
Rozdział II
FAZY ROZWOJU
Zrozumienie uwarunkowanego doświadczenia
Rozdział III
PRZESZKODY W DOŚWIADCZANIU
NIEUWARUNKOWANEJ ŚWIADOMOŚCI
Rozdział IV
PRAKTYKA KONTEMPLACAJI
Rozdział V
NIEINGEROWANIE I PRAKTYKA NATURALNEGO WYZWOLENIA
Rozdział VI
OBSERWOWANIE FIKSACJI
Rozdział VII
NIEDUALNA KOMUNIKACJA
Czyste słuchanie i mówienie
Rozdział VIII
BYCIE KOMPLETNYM TUTAJ I TERAZ
Rozdział IX
DEKONSTRUKCJA FIKSACJI
Rozdział X
POSZERZANIE RZEKI ŻYCIA
Rozdział XI
USPOKOJENIE I WGLĄD
Rozdział XII DEKONSTRUKCYJNE KONWERSACJE
Rozdział XIII
KILKA KOŃCOWYCH UWAG
UŁATWIAJĄCYCH START
Apendyks
PROMIENIUJĄCA KOMUNIKACJA
Struktura efektywnej współpracy
Przypisy
We współczesnym świecie asertywność stała się jedną z podstawowych kompetencji oczekiwanych i wymaganych od menedżera. Asertywność jest umiejętnością posługiwania się w różnych sytuacjach łagodną stanowczością w obronie własnych racji, ale bez wchodzenia w konflikt z racjami innych. Aby być asertywnym, należy nauczyć się:
? odmawiać
? wyrażać własne poglądy i bronić ich
? nie bać się krytyki i reagować na nią
? bronić się przed agresją
? konstruktywnie wyrażać złość
? wydawać polecenia i komunikować swoje oczekiwania
? chwalić innych
? prezentować siebie
Ten poradnik pomaga nauczyć się bycia asertywnym. Można go polecić nie tylko obecnym i przyszłym menedżerom, ale także psychologom, socjologom, dziennikarzom, urzędnikom różnych szczebli oraz studentom wyższych uczelni i słuchaczom studiów podyplomowych.
To już kolejna - po Drodze niedoskonałości - książka Andre Daigneaulta, kanadyjskiego kapłana i kierownika duchowego, która ukazuje się w naszym wydawnictwie. Autor w oparciu o przykładowych bohaterów biblijnych (takich jak: Adam i Ewa, Jakub, Abraham, Eliasz) oraz korzystając z najnowszych osiągnięć psychologii rozwojowej człowieka dorosłego, pokazuje drogę duchowego i psychologicznego dojrzewania. Nie tylko dzieli się z czytelnikiem swoim własnym doświadczeniem, ale uzupełnia je, powołując się na specjalistów z dziedziny teologii duchowości i psychologii. Wszystko to sprawia, że książka ma charakter egzystencjalny, odnosi się do życia każdego człowieka. Autor ukazuje drogi rozwoju ducha, jednocześnie kompetentnie demaskując pozorne dobro i iluzję pseudoduchowego życia.
Koncepcja trzeciego oka od dawna przyciąga uwagę poszukujących. Kojarzona z jasnowidzeniem i innymi mocami „nad"-ludzkimi, od zawsze budziła z jednej strony nadzieje i ambicje, z drugiej zaś lęk przed niewiadomą. Dodatkowo, wciąż jest podsycana sensacyjkami mistycznych opowieści z krajów, których wielu ludzi nawet nie potrafi wskazać na mapie świata.
Efektem tych tendencji jest wypaczenie przesiania trzeciego oka w życiu człowieka. W środowiskach szczerze zajmujących się rozwojem duchowym, trzecie oko jest jedynie jednym z etapów odkrywania własnej świadomości.
Na Zachodzie, w najgorszym razie stało się ono synonimem taniej mistyfikacji, w najlepszym zaś jest niejasną metaforą, której filozofowie różnych maści przypisują (albo dopisują) teorie pasujące do ich własnych wyobrażeń.
Trzecie oko stało się obietnicą czynienia rzeczy z pogranicza fantazji i marzeń. A już na pewno zapewniających takie moce, jakich sąsiad na pewno nie ma. I których medytujący w innych nurtach rozwoju wewnętrznego na pewno nie dostąpią.
Ego uwielbia rzeczy wyjątkowe, niezwykłe, niespotykane. Najlepiej jeszcze, by były one nieosiągalne. W ostateczności mogą one być dostępne tylko wybitnym, wyjątkowym ludziom. Z braku takowych, niezwykłości niogą nawet być w zasięgu przeciętnego człowieka, ale tylko pod warunkiem czynienia nadludzkich starań. Dla leniwych pozostaje ostatnia furtka, tak zwane dobre uczynki z poprzednich żywotów, dobrym wyjaśnieniem może też być obdarzenie wyjątkową łaską.
Jak by nie patrzeć na teorie trzeciego oka, jego otwierania, przebudzania, uaktywniania, czy innego ingerowania w jego naturalne funkcjonowanie, zamieszanie wokół tematu jest spore. - wprrowadzenie do książki
Otwarcie trzeciego oka
Spis treści:
Wprowadzenie
Siedem czakr
Definicja
Siedem czakr
Funkcje siedmiu ośrodków świadomości
Indywidualność
Od czego zacząć
Ego i dualizm
Integralność – jedność
Oczyszczenie umysłu
Działanie a wysiłek w praktykach duchowych
Trzecie oko
Energetyczny model świadomości świata
Postrzeganie zmysłami
Postrzeganie i działanie intuicyjne
Poszerzenie świadomości
Zerwanie ciągłości
Moc sprawcza i twórcza
Świadek
Ośrodek „władzy”
Uczeń i mistrz
Serce a umysł
Gdzie znajduje się trzecie oko
Medytacje naturalne
Jak przebudzić trzecie oko
Negatywne zachowania
Odpowiedzialność
Prawo karmy
Techniki przebudzenia trzeciego oka
Aktualne kompendium wiedzy na temat kształcenia i stymulowania rozwoju osób zdolnych.
Przedstawia takie zagadnienia jak:
- zależności między inteligencją, zdolnościami a osobowością
- psychologiczne uwarunkowania osiągnięć szkolnych
- eksperymentalne badania wyobraźni twórczej
- proces identyfikacji i diagnozowania zdolności uczniów, w tym uczniów niepełnosprawnych
- społeczne funkcjonowanie osób wybitnie zdolnych w dzieciństwie i życiu dorosłym
Książka jest przeznaczona dla psychologów, pedagogów i nauczycieli, studentów psychologii oraz kierunków pedagogicznych i nauczycielskich, a także rodziców i wychowawców dzieci wybitnie zdolnych.
Pomimo pozornej mocy i trwałych uroków, seks jest czymś bardzo delikatnym. Potrzebuje dużo czasu i poczucia bezpieczeństwa. Rozkwita tylko wtedy, gdy cieszymy się nim w atmosferze autentycznej, bezwarunkowej miłości. Tak naprawdę nikt nie odkryje idealnego seksu, póki nie zrozumie jak dawać i przyjmować idealną miłość. Młodzi ludzie często uważają, że jeśli się kogoś kocha, trzeba to wyrazić poprzez seks. Prawda jest taka, że jeśli nie potrafisz wyrazić miłości inaczej, jak tylko poprzez seks, wówczas nie jest to prawdziwa miłość.
Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że chcesz od życia czegoś więcej. W ciągu ostatnich paru lat obserwowałem rozwój rynku wydawniczego i szkoleniowego związanego z tematyką motywacji, biznesu i samorozwoju. Obecnie niemożliwe jest zapoznanie się z wszystkimi dobrymi pozycjami w dość krótkim czasie. Dlatego napisałem tę książkę, która jest zbiorem tego wszystkiego, co jest na rynku najlepsze. Przedstawiam ci w niej sylwetki 25 ludzi, którzy odnieśli sukces w swoich branżach i w życiu, ich pomysły i wskazówki. Większość zaczynała od zera, lecz wykorzystała odpowiednie zasoby, które pozwoliły im osiągnąć sukces. W rozdziale pierwszym piszę jak ze zmartwieniami radziły sobie znane osoby. W rozdziale drugim przedstawiam metody bogacenia się i wyznaczania ce-ów. W trzecim skoncentrowałem się na rozwoju duchowym. Przedstawiam metody i pomysły, które zbliżą cię do sukcesu. Od ciebie zależy, czyje wykorzystasz, czy nie. Wiedz, że jesteś w lepszej sytuacji, niż większość z ludzi przedstawionych w tej książce, co sam dostrzeżesz czytając
0 ciężkich próbach, jakie musieli oni przejść. Wybrałem osoby, z których j biografiami nie zetknąłem się w większości opracowań. Wybrałem też osoby z różnych branż i reprezentujące różne postawy. To ty masz zdecydować, która z nich najbardziej do ciebie orzemawia. Książka ta jest tylko zasygnalizowaniem pewnych postaw i pomysłów. Jeżeli zainspirują cię myśli Thoreau, to prawdziwa droga dopiero przed tobą - zapoznanie się z całą jego twórczością i próba wykorzystania tego w życiu. Poprzez przedstawienie sylwetek i filozofii tych osób, daję ci możliwość wejścia na głębszy poziom. To jest ten pierwszy krok, który musisz postawić, aby dojść tam, gdzie pragniesz się znaleźć. Aby ci to pomogło i obyś się tam znalazł. Tego ci życzę i trzymam za ciebie kciuki!
W ciągu ostatnich 40 lat w świecie pojawiło się mnóstwo milionerów różnych walut. Większość z nich doszła do sukcesu własnymi siłami.
Dla skutecznego zbudowania nowego życia opracowali oni naprawdę efektywne metody działania. Udoskonalają je od 40 lat, a dziś, na stronach tej książki chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Podają wskazówki, czasem instruują, podpowiadają, sugerują nowe możliwości.
Przeczytaj, poznaj i wykorzystaj te informacje. Znajdziesz tu autentyczne porady, jak możesz zmienić swoją świadomość, by wyjść stąd, gdzie jesteś teraz i dojść tam, gdzie chcesz być.
Znajdziesz tu bezcenne wiadomości, podane przez tych, którzy faktycznie dokonali czegoś dobrego w swoim życiu. Skoro im się to udało, Tobie też może się udać.
Możesz zmienić swoje życie tak, by stało się ciekawsze, lepsze, obfitsze, by dawało Ci większe poczucie spełnienia.
Wstęp
1. Motywacja. Trudności życia codziennego
Czas szybkich zmian
Nie daj się zmartwieniom
Potęga myśli
Grunt to pewność siebie
Nie ma rzeczy niemożliwych
Potęga marzeń
Na przekór wszystkiemu
2. Wyznaczanie celów. Bogacenie się i inwestowanie Mistrzostwo w planowaniu Biznes to nic strasznego Dobrobyt materialny dla każdego Od zera do mistrzostwa Cudotwórca
Człowiek sukcesu
Filozofia spekulacji
Człowiek, który osiągnął wszystko
Mistrz Wall Street
Nowa filozofia pracy
Biznesmen wizjoner
U rodzony zwycięzca
3. Stosunek do innych ludzi i świata. Moralność, rozwój duchowy Życie świadome
Wszystko jest energią Hipnotyczne metody sukcesu Siła nawyku Moc podświadomości
4. Zakończenie Źródła Słownik pojęć
Książka ta jest unikalną, pierwszą w naszym kraju publikacją zawierającą autentyczne historie, spisane przez absolwentów kursów podstawowych Samokontroli Umysłu Metodą Silvy. Takich opisów jest bardzo wiele, więc trzeba było dokonać trudnej selekcji i wybrać najciekawsze, najbardziej przemawiające do wyobraźni historie. W niektóre z nich trudno uwierzyć, ale wszystkie są prawdziwe, oparte na autentycznych przeżyciach absolwentów, którzy ukończyli kursy Metody Silvy w Polsce lub za granicą u różnych wykładowców w okresie 1992–2012.
W tej chwili liczba osób przeszkolonych w technikach Metody Silvy w Polsce przekracza 60 tysięcy, a absolwenci reprezentują praktycznie wszystkie dziedziny życia. Są to lekarze, psychologowie, nauczyciele, biznesmeni, ekonomiści, księża, artyści, sportowcy, młodzież szkolna i studenci, robotnicy, ludzie bardzo bogaci, średnio zamożni i bardzo biedni.
Wielu absolwentów czytając te opisy, może pomyśleć: „Przecież moja historia jest ciekawsza!”. Faktem jest, że każdy, kto ukończył kurs, prawdopodobnie ma interesującą historię do opisania.
Od lat pytano mnie o naturę medycyny energetycznej — co stanowi jej istotę? Czym różni się od medycyny alopatycznej? Jakie daje korzyści, których nie można uzyskać, stosując medycynę tradycyjną?
Chociaż wydaje się, że na takie pytania można łatwo odpowiedzieć, wcale tak nie jest. Te pytania ilustrują fakt, że weszliśmy w erę energii, w której musimy przedefiniować nasze rozumienie samych siebie. Wkrótce poznamy siebie jako istoty wielozmysłowe, dla których wierzenie, że mamy pięć zmysłów, okaże się przestarzałe. Nie będziemy już spekulować o tym, czy nasze myśli i emocje mają władzę nad tkanką komórkową, zaczniemy uważać tę formę postrzegania za jedną z centralnych prawd życia. Będziemy traktować jako zwyczajne takie zabiegi, jak nakładanie rąk i stosowanie uzdrawiających olejków i dźwięków. Przekonanie, że tłumienie choroby lekami jest korzystne dla procesu uzdrowienia, będzie widziane bardziej jako szkodliwe niż korzystne.
A kiedy możemy spodziewać się takich zmian? Już teraz dokonuje się taki proces w medycynie i uzdrawianiu. Nasze społeczeństwo okazuje szacunek dla ruchu holistycznego i medycyny energetycznej poprzez coraz większe zainteresowanie uczeniem się o tej dziedzinie i dobieranie metod uzdrawiania alternatywnego do choroby. Badania i studiowanie wpływu myśli i emocji w odniesieniu do ciała fizycznego stale się nasilają, a wyniki raz po raz wskazują, że system ciało—umysł-duch jest dokładnym portretem człowieka. Wkład Donny Eden, twórczyni medycyny energetycznej, będzie jednym z fundamentów medycyny holistycznej. Badania Donny są dogłębne, a wskazówki dotyczące samopomocy, jakie daje czytelnikom, są proste i efektywne — takie, jakie powinny być.
Będąc kimś, kto jest częścią ruchu holistycznego od piętnastu lat, spotkałam wielu ludzi, którzy albo chcieli wiedzieć więcej o medycynie energetycznej jako studenci, albo mają potrzebę korzystania z jej technik. Czuję wyjątkową pewność, że ta książka będzie służyć ludziom jako przewodnik przez całe lata, ponieważ informacje w niej zawarte oparte są na prawdzie, a prawda się nie zmienia.
Gdy patrzymy na świat, wydaje się niemądre nie uznać, że żyjemy w epoce, w której zmiany dokonują się przez energetykę nie tylko ciała, ale wszystkiego wokół. Wiek komputerowy symbolicznie oznacza nasze poleganie bardziej na energii niż na informacjach dźwiękowych lub pisemnych. Żyjemy w tempie ścigania się z myślami — to myśl napędza ciało człowieka. Medycyna energetyczna uznaje moc naszych myśli i otaczającego świata. Potrzebujemy tekstów klasy niniejszej książki, aby nas prowadziły.
- dr Caroline Myss - ze wstępu
Pamięć prospektywna. Geneza, mechanizmy, deficyty to książka, która pokazuje, jak działa pamięć odpowiedzialna za wykonanie zamierzonych działań w określonym momencie w przyszłości (np. pamiętanie o wysłaniu maila, złożeniu życzeń, umówieniu się na wizytę).
Czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi na pytania:
• jak pamięć prospektywna rozwija się u dzieci i zmienia wraz ze starzeniem się,
• jak ludzie różnią się w zakresie efektywności tej pamięci,
• jak można mierzyć jej sprawność w ramach diagnozy funkcjonowania poznawczego,
• w jakich grupach pacjentów pamięć prospektywna jest upośledzona,
• jak można ją wspomagać.
Książka stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat pamięci prospektywnej. Jest pierwszą monografią poświęconą tej pamięci wydaną w Polsce. Autorka nie tylko podsumowała obszerną wiedzę na temat pamięci prospektywnej, lecz także zaproponowała jej oryginalny model empiryczny, weryfikowany potem w licznych badaniach, prowadzonych w laboratorium Autorki, jak też gdzie indziej.
Prof. dr hab. Tomasz Maruszewski, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie
W książce „Siła nawyku” została zawarta niemała wiedza o pamięci i jej roli w powstawaniu nawyków, a także w procesie uczenia się - co jest w końcu swoistym nabywaniem nawyków. Oduczanie się - a więc dosłownie: „odwyk” - to nic innego jak również uczenie się, tylko w odwrotną stronę. Dowiadujemy się poza tym, że formowanie się nawyków, zawdzięczamy prastarej strukturze mózgu wielkości piłki golfowej, zawierającej tzw. jądra podstawne. To za ich przyczyną rozwija się większość ludzkich nałogów, kompulsji, autodestrukcji albo nawyków nieszkodliwych i pożytecznych.
Dobre nawyki
Każdy człowiek ma ustalone lub wypracowane codzienne upodobania i zachowania. Część z nich przynosi korzyści, część jest niestety zła. Nawyki mają bowiem potężny wpływ na życie i przeznaczenie człowieka. Charles Duhigg w swojej bestsellerowej książce udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie. Ty też możesz to zrobić!
Fragment książki - Wstęp
Dziś robisz to wszystko za każdym razem, kiedy włączasz się do ruchu, nie zaprzątając sobie myśli całą operacją. Działanie stało się nawykiem. Miliony ludzi dokonują tej skomplikowanej sztuki każdego ranka, bezrefleksyjnie, ponieważ z chwilą, w której wyciągamy kluczyki, nasze jądra podstawne przejmują stery, identyfikując nawyk zmagazynowany w naszych mózgach jako „wyjeżdżanie samochodem z garażu na wstecznym”. Kiedy nawyk zostanie uruchomiony, nasze szare komórki mogą się uspokoić lub poświęcić innym myślom, i to właśnie dzięki temu mamy wystarczającą moc umysłową, aby sobie uświadomić, że Jimmy zapomniał zabrać z domu pudełko z drugim śniadaniem.
Zdaniem naukowców nawyki pojawiają się, ponieważ mózg bezustannie szuka sposobów na ograniczanie wysiłku. Jeżeli tylko dać mu wolną rękę, mózg będzie próbował przekształcić każdą rutynową czynność w nawyk, ponieważ to właśnie nawyki pozwalają naszym umysłom na częstszy urlop. Ten instynkt związany z ograniczaniem wysiłku daje nam olbrzymie korzyści. Wydajny mózg zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu głowa może być mniejsza, a to ułatwia poród i ogranicza liczbę śmierci noworodków i ich matek. Wydajny mózg pozwala nam też zaprzestać nieustannego rozmyślania o zachowaniach podstawowych, jak chodzenie czy wybór pożywienia, co z kolei pozwala nam poświęcić energię psychiczną na wynajdowanie włóczni, systemów nawadniających lub, wreszcie, samolotów i gier wideo.
Ale w oszczędzaniu sobie wysiłku umysłowego kryje się haczyk: jeżeli nasze mózgi zmniejszą swoją moc w niewłaściwym momencie, możemy nie zauważyć czegoś istotnego, jak choćby drapieżnika czającego się za krzakami czy samochodu pędzącego po ulicy, na którą właśnie wyjeżdżamy. Nasze jądra podstawne obmyśliły mądry system ustalający, kiedy pozwolić nawykom przejąć kontrolę. Jest to coś, co wydarza się zawsze wtedy, kiedy „pakiet” zachowań się rozpoczyna lub kończy.
Mężczyźni i kobiety, młodsi i starsi, osoby aktywne i te prowadzące siedzący tryb życia — każdy odnajdzie sens we właściwym wykorzystaniu kolorów i liczb. Bez względu na to, jaki styl życia prowadzimy i gdzie mieszkamy, kolory i liczby są zawsze wokół nas.
W pewnych momentach lepiej czujemy się z określonymi barwami. Możemy poprawić jakość swojego codziennego życia, otaczając się kolorami, które najlepiej harmonizują z naszymi osobistymi wibracjami w danym dniu. To właśnie numerolo-gia pozwala określić dzienne, miesięczne i roczne wibracje. Gdy wybierzemy kolor związany z określonymi wibracjami i zwrócimy uwagę na znaczenie odnoszącej się do nich liczby, uzyskamy większą harmonię z Życiem.
Jak zauważysz, każdy DZIEŃ OSOBISTY ma przypisany kolor, który wibruje z liczbą przypisaną temu dniu. Z DNIEM OSOBISTYM związany jest także kamień rezonujący z kolorem i liczbą. Kamienie szlachetne, podobnie jak kolory, posiadają wibracje. Te energie sprawiają, że nosząc odpowiedni kamień, możemy wprowadzić się w upragniony nastrój. Ponadto istnieje kluczowe słowo lub wyrażenie, które nadaje ton każdemu DNIU OSOBISTEMU.
Do wszystkich DNI OSOBISTYCH dodałam również afir-macje i zachęcam do koncentrowania się na tych pozytywnych myślach. Lubię wypowiadać je rano, tuż po przebudzeniu — to moje przygotowanie do nowego, radosnego dnia wypełnionego nauką i rozwojem.
Każdy człowiek posiada swoje indywidualne wibracje liczb i kolorów. Niektóre z tych liczb, na przykład data urodzenia, są niezmienne. Natomiast osobiste kolory zmieniają się z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Jeżeli otaczamy się kolorami w sposób świadomy, to lepiej dostrajamy się do sił kosmosu. W tej książce skupimy się właśnie na tym, jak — zgodnie z zasadami numerologii - wybierać kolory, by sprzyjały nam w codziennym życiu.
Dalej wyjaśnię, w jaki sposób określa się wibrację ROKU OSOBISTEGO, MIESIĄCA OSOBISTEGO i DNIA OSOBISTEGO.Kolory i liczby
Kolory i liczby w pigułce........................................................5
Kolory i liczby.........................................................................7
Jak obliczyć Rok Osobisty, Miesiąc Osobisty
i Dzień Osobisty...................................................................11
Jak wykorzystywać swoje liczby............................................25
Rok Osobisty........................................................................27
Dzień Osobisty.....................................................................51
Twój Osobisty Kalendarz.....................................................75
Kolory i jedzenie...................................................................89
O autorce..............................................................................91
Tożsamość człowieka, opowieść o sobie powstaje w relacjach z osobami znaczącymi, w ich ewaluacjach i sposobach rozumienia rzeczywistości – jest zanurzona w systemie rodzinnych znaczeń. Niniejsza monografia zawiera teoretyczną refleksję i przegląd badań autorki na temat kształtowania się tożsamości narracyjnej w rodzinie oraz szczegółową analizę narracji tożsamościowych w cyklu życia rodziny. Jest jednocześnie zaproszeniem do dyskusji na temat istoty formowania się tożsamości jednostki, ważnych elementów kontekstowych jej konstruowania i związanych z tym możliwości wspierania osoby w konstruktywnej reorganizacji opowieści o sobie. * * * Obszarem zainteresowań Pani dr Anny Cierpki jest psychologia narracyjna, dynamicznie rozwijająca się dziedzina psychologii. (…) Przygotowywana publikacja poświęcona jest badaniu specyfiki narracji tożsamościowych w okresie wczesnej dorosłości i ich związków z oceną relacji w rodzinie pochodzenia i w aktualnym małżeństwie. (…) Książka zawiera kompetentne wprowadzenie teoretyczne. Podejmuje istotne zagadnienie związków między relacjami w rodzinie pochodzenia a kształtowaniem tożsamości narracyjnej. (…) Może być interesująca dla osób zajmujących się psychologią narracyjną, psychologów wychowawczych, a także psychologów klinicznych i psychoterapeutów. Zawarta w niej wiedza poszerza zrozumienie sposobów ujmowania indywidualnego doświadczenia człowieka i nadawania znaczeń ważnym wydarzeniom. dr hab. Barbara Tryjarska, prof. UW
"Największą zagadką przed jaką stoi człowiek jest on sam. Skąd pochodzimy? Czy różnimy się zasadniczo od innych zwierząt? Czy postępowaniem naszym rządzi rozum czy instynkty? Jaka jest relacja pomiędzy umysłem a mózgiem? To tylko niektóre z pytań, na które nauka poszukuje odpowiedzi. Dlatego sądzę, że "inteligencja Makiaweliczna" Tomasza Witkowskiego, która włącza się w ten nurt poszukiwań, znajdzie wielu czytelników. Ludzką naturą zainteresowani są dziś już nie tylko psychologowie; w jej badania i wielką, nie wolną od swarów, debatę na jej temat angażują się także biolodzy, neurolodzy, socjologowie, prymatolodzy, nie mówiąc o ekonomistach i politologach. W skrajnych wersjach, koncepcje ludzkiej natury przyjmują, z jednej strony, postać biologicznego determinizmu, w myśl którego jesteśmy tylko skomplikowanymi automatami zaprogramowanymi do reprodukcji, z drugiej zaś marzycielskiego humanizmu, którego wyznawcy głoszą, że umysł ludzki jest wolny od biologicznych uwarunkowań. Oba przeciwne obozy zgodne są jednak co do tego, że zagadka człowieczeństwa tkwi w ludzkim mózgu. Tomasz Witkowski, który jest psychologiem, w sporze tym stara się zająć pozycję rozjemcy, próbującego doprowadzić uczestników sporu do pojednania. By dowiedzieć się w jakiej mierze mu się to udaje trzeba przeczytać jego książkę." (Z recenzji prof. Krzysztofa Szymborskiego)
To bardzo dobra i przystępnie napisana książka dla osób o różnym przygotowaniu. Może zainteresować zarówno osoby systematycznie studiujące wiedzę o ludzkim poznawaniu (filozofia, psychologia, socjologia), jak też przedstawicieli wielu różnych zawodów, dziedzin sztuki i literatury, dla których myślenie intuicyjne jest niezbywalnym źródłem twórczości. W książce umiejętnie przedstawiono dotychczasowe rezultaty badania intuicji. Zapoznajemy się nie tylko z silnymi stronami intuicji, ale także z warunkowanymi przez nią błędami. Niewątpliwym walorem książki jest rozległość zawartej w niej wiedzy o różnych formach i prawdopodobnych mechanizmach intuicyjnego poznawania. W ramach takiego sposobu prezentacji materiału intuicja nabiera cech procesu przenikającego wszystkie procesy umysłowe człowieka, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Prawie każdy akt rozumienia zawdzięczamy intuicji. Oryginalność naszych ocen i wypowiedzi również w dużym stopniu zależy od intuicji. Wszystko, co niewyrażone, niewypowiedziane tkwi w naszych umysłach jest znacznie bogatsze i bardziej złożone niż to, co udaje się nam uporządkować i zakomunikować w standardowy sposób. Z tego właśnie względu wiedza o intuicji ma coraz większe znaczenie, które będzie wzrastało w przyszłości.
Z recenzji prof. Czesława S. Nosala
Czy każdy z nas posiada zdolności intuicyjne? Czy je wykorzystuje? Czy warto się kierować przeczuciami? David G. Myers, psycholog społeczny i propagator wiedzy psychologicznej zebrał w swojej książce to, co psychologia ma do powiedzenia na temat intuicji. Ukazuje różne formy i prawdopodobne mechanizmy intuicyjnego poznawania. Dowodzi zarówno siły intuicji jak i jej słabości. Pisze, że "intuicja - nasza bezpośrednia, natychmiastowa wiedza poprzedzająca racjonalną analizę - ma jednocześnie zdumiewający potencjał i stanowi zaskakujące niebezpieczeństwo". Myers oddziela rzeczywistość od iluzji, pokazując zastosowania intuicji w sporcie, ekonomii, polityce doborze kadr, małżeństwie i pracy terapeutycznej. Książka jest równie fascynująca, jak jej temat.
"Charaktery", Sierpień 2004
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?