W tej kategorii polecamy książki o ekologii: ochrona środowiska, człowiek a środowisko naturalne, albumy przyrodnicze. Ekologicznie, czyli jak żyć zgodnie z ekologią? Jak chronić przyrodę? Odnawialne źródła energii a ekologia, globalne ocieplenie, ekologistyka, katastrofa klimatyczna, klimat,
odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych lekturach, które proponujemy w tej kategorii.
Baza BDO podlega ciągłym zmianom. Co chwila dodawane są kolejne zmiany mające na celu ulepszyć i ułatwić pracę w systemie, a także zapewnić skrupulatną ewidencję odpadów. Od 2023 roku pojawiło się kilka istotnych zmian dla użytkowników. Od 1 stycznia 2020 roku wpisy do rejestru dokonuje się tylko na wniosek elektroniczny. Wszystkie papierowe wnioski są odrzucane. Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie BDO jest właściwy miejscowo marszałek województwa.
Na terenie naszego kraju funkcjonują 23 parki narodowe. W niniejszym albumie zostały zaprezentowane wszystkie z nich. Znalazły się tu podstawowe dane na ich temat i liczne ciekawostki. Dokładne opisy zawierają m.in. informacje o historii powstania poszczególnych parków oraz o występujących tam zwierzętach i roślinach. Dodatkowym atutem tej publikacji są kolorowe fotografie, które z pewnością zachęcą do odwiedzenia tych wspaniałych miejsc.
Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle!Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historiiWisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc... biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.- Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek?- Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową?- Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy?Oto - dosłownie! - porywająca i wciągająca biografia rzeki, która była i jest dla nas źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem - czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym.
Z myślą o wszystkich przedsiębiorcach i pracownikach, którzy borykają się z problemami formalnymi dotyczącymi gospodarki odpadami, a przede wszystkim wytwórcami odpadów, opracowaliśmy niniejszą publikację. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat tego, jakie wymagania formalne muszą spełnić wytwórcy odpadów, wskazówki dotyczące przygotowania wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, prowadzenia ewidencji, a także przygotowywania sprawozdań odpadowych.
Atlas zawiera najważniejsze informacje o parkach - ich historii, walorach krajobrazowych i przyrodniczych, florze, faunie i rozmaitych osobliwościach, a także ich bazie turystycznej. Prezentuje trasy piesze, rowerowe, konne i kajakowe wiodące przez najpiękniejsze i najcenniejsze zakątki parków.
Autorka, Barbara Zygmańska, jest doświadczonym przewodnikiem beskidzkim i tatrzańskim. Góry są jej największą pasją, ale jest też miłośniczką wypraw rowerowych po najpiękniejszych rejonach kraju. Jest autorką licznych publikacji z zakresu turystyki i krajoznawstwa, a zagadnienia związane z ekologią i ochroną przyrody są jej szczególnie bliskie.
Gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Choć katastrofy klimatycznej raczej już nie powstrzymamy, to wciąż lokalnie możemy osłabić jej skutki. Albo raczej moglibyśmy, gdybyśmy chcieli, bo posiadamy niezbędną wiedzę i technologię. Mamy jednak inne priorytety. Gdy burze piaskowe i fale upałów stają się codziennością, a kolejne gminy wprowadzają zakaz podlewania ogródków, wykształcona w latach 70. klasa rządząca zachowuje się, jakby przeżywała drugą młodość. Regulowanie rzek, wycinanie lasów, zatruwanie jezior, osuszanie całych powiatów przez kopalnie odkrywkowe oraz hojne wsparcie wodochłonnej produkcji mięsnej i rolnictwa przemysłowego. To nasza polska codzienność. Jan Mencwelw swoim reportażu Hydrozagadka próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Pokazuje, jak nie tylko rząd, ale również Wody Polskie, spółki węglowe, Lasy Państwowe i rolnicy solidarnie działają na rzecz zrobienia z naszego kraju pustyni. Rozmawia też z naukowcami i hydrologami, którzy mówią wprost, że są inne drogi. Jeszcze nie jest za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna..
W podręczniku Remediacja zanieczyszczonych gleb i ziem zostały omówione najczęściej stosowane metody i techniki remediacji gleb i ziemi wraz z ich zaletami i ograniczeniami. Przedstawiono teoretyczne podstawy metod zarówno fizycznych, chemicznych jak i biologicznych oraz sposoby, technologie stosowania tych metod w praktyce. Podręcznik został podzielony na 11 rozdziałów, z których początkowe pięć stanowi podstawę teoretyczną, natomiast kolejne rozdziały i podrozdziały dotyczą poszczególnych metod stosowanych w remediacji gleb i ziemi. W rozdziale 10. zaproponowano przykładowe zadania pilotażowe stosowane w remediacji, które mają na celu uzupełnienie i praktyczną ilustrację metod omówionych w podręczniku.Podręcznik jest adresowany głównie do studentów kierunków przyrodniczych, związanych z szeroko pojętą ochroną i inżynierią środowiska, oraz do technologów ochrony środowiska. Podręcznik może pełnić funkcję przewodnika dla pracowników różnych szczebli administracji publicznej, związanych z remediacją gleb i innymi pokrewnymi zagadnieniami z zakresu oceny stanu zanieczyszczenia powierzchni ziemi i jej oczyszczania. Ze względu na zawarte w nim treści podręcznik można polecić profesjonalistom zajmującym się kształtowaniem, inżynierią i ochroną środowiska oraz firmom zajmującym się remediacją gleb i ziemi, a także firmom zajmującym się zagospodarowaniem i rewitalizacją terenów chemicznie zdegradowanych. Podręcznik może również stanowić pomoc dla osób planujących prace badawcze w zakresie remediacji środowiska i dziedzin pokrewnych.
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie związków zachodzących między gospodarką a środowiskiem, a więc odpowiedź na pytanie: jaki wpływ ma gospodarka człowieka na środowisko przyrodnicze i odwrotnie, chociaż oddziaływanie środowiska na systemy społeczno-gospodarcze było zawsze wyraźne i rzadko kwestionowane. Książka ta przedstawia istotę ścisłych powiązań gospodarki ze środowiskiem, jej wpływ na stan i zagrożenie przyrody oraz formy ochrony i racjonalnego kształtowania środowiska. Praca zwraca uwagę na ekorozwój, czyli prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej w harmonii z przyrodą. Publikacja przeznaczona jest głównie dla studentów wszystkich kierunków ekonomicznych i pokrewnych realizujących przedmioty: "Gospodarka a środowisko", "Ochrona środowiska" i "Ochrona środowiska z gospodarką przestrzenną". Będzie również przydatna studiującym ochronę środowiska lub jej elementy, biologię i geografię w uniwersytetach oraz innych uczelniach. Z pracy tej mogą z całą pewnością korzystać uczniowie szkół średnich w ramach biologii, geografii i ochrony środowiska.
Wydawnictwo PWN przedstawia kolejną publikację poświęconą jednemu z ważniejszych zagadnień – wyzwań XXI w. Chodzi o działania związane z ochroną zasobów wodnych – tym samym ochroną środowiska naturalnego dla obecnych i przyszłych pokoleń.
W książce Lokalne partnerstwo na rzecz wody – model ochrony zasobów wodnych w formule bezpieczeństwa Unii Europejskiej Czytelnik będzie mógł przekonać, w jaki sposób na naszym kontynencie można skonstruować system ochrony zasobów wody.
Retencja wody jest jednym z instrumentów kształtowania Europejskiego Zielonego Ładu. Nie ma jednak wyznaczonego konkretnego preferowanego modelu retencji. Publikacja Lokalne partnerstwo na rzecz wody przedstawia właśnie taki model.
Warto zauważyć, że do tej pory nie powstała praca (zarówno książka, jak i poważny artykuł), który zawierałby model ochrony zasobów wody, jej retencji, możliwy do zastosowania w całej UE – publikacja ta wychodzi temu naprzeciw.
Czytelnik będzie w niej mógł znaleźć informacje na temat:
- uwarunkowań retencji wody w Polsce (np. ekonomiczne skutki suszy),
- zastosowania metody LEADER w planowaniu strategii ochrony zasobów wody,
- lokalnego partnerstwa na rzecz wody (np. plan przeciwdziałania niedoborom wody),
- uniwersalnego, europejskiego modelu lokalnego partnerstwa na rzecz wody,
- polskiego modelu zarządzania retencją wody w systemie zarządzania kryzysowego,
- wdrożenia w Polsce powszechnego systemu zaopatrzenia rolnictwa w wodę do produkcji rolnej.
Co warto podkreślić, w książce Lokalne partnerstwo na rzecz wody Czytelnik znajdzie wiele przykładów umożliwiających zrozumienie prezentowanych treści i zastosowanie ich w praktyce.
Publikację tę kierujemy do inżynierów środowiska, hydrologów, administracji na szczeblu wojewódzkim, samorządowym, ekspertów samorządowych, konsultantów ds. zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska naturalnego, rolnictwa, gospodarki wodnej czy ekonomii. Książka może być również przydatna studentom studiów poświęconym bezpieczeństwu, inżynierii i ochrony środowiska i innym w zakresie projektowania rozwiązań łączących wiele dyscyplin wiedzy.
W książce mamy przystępny i interesujący opis historii Ziemi w rytmie tabeli stratygraficznej z licznymi barwnymi planszami oraz opis odległych prapoczątków naszego Układu Słonecznego i perspektyw jego marnego końca. Dla poznania historii Ziemi znaczenie ma nie tylko umiejscowienie w czasie poszczególnych wydarzeń, ale zrozumienie dystansów czasowych pomiędzy nimi. Autor książki pyta, czy można uczłowieczyć czas geologiczny. I odpowiada, że można, jeśli uda się nam sprowadzić te miliony czy miliardy lat do "ludzkiego" wymiaru, który dobrze znamy, poruszamy się w nim swobodnie. Autor przyjął, że Ziemia nie ma 4,6 miliarda lat, tylko jeden rok (365 dni). Dzięki temu jesteśmy w stanie wyobrazić sobie nawet to niewyobrażalne 4,6 miliarda lat. Szesnasty tomik z serii "Nauka dla Ciekawych".
Książka omawia zagadnienia z zakresu ochrony środowiska – jego organizacji i kontroli – w przystępnej formie pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce.
Publikacja obejmuje ponadto zestaw schematów i tabel, które również porządkują i ułatwiają przyswajanie informacji. Zastosowanie takiej formy angażuje czytelnika, który aktywnie zdobywa i weryfikuje swoją wiedzę. Informacje zgłębiane za pośrednictwem aktywnej nauki są lepiej zapamiętywane i utrwalane niż poprzez wielokrotne czytanie przepisów kodeksu.
Publikacja w szczególności przeznaczona jest dla studentów i aplikantów. Będzie ona również pomocna pracownikom naukowym, którzy mogą ją wykorzystać jako materiały do ćwiczeń.
Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany, a naukowcy proponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło. Tomasz Ulanowski podaje dowody: zanieczyszczony i rabunkowo eksploatowany ocean, zmiany w prądach morskich i w cyrkulacji powietrza, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz, zagłada gatunków, pandemie, wpływ zmian klimatu na pogodę, ekspansja technosfery i nieodwracalne wyczerpywanie się zasobów Ziemi. Wszystko to obserwujemy, podążając za autorem, gdy wędruje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, maszeruje brzegiem jednej z wysp Svalbardu, biega, doświadcza świata własnym ciałem, czuje zapachy i smaki, myśli o starzeniu się. A także szuka w tym wszystkim piękna. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto z niepokojem z niepokojem myśli o przyszłości naszej planety. Ulanowski zabiera nas w podróż przez odległe lądy, morskie głębiny, gabinety wybitnych naukowców i przez meandry własnych erudycyjnych przemyśleń. Jest to pouczająca i niezapomniana wyprawa, dzięki której trochę mniej boimy się nieuniknionego końca świata. Ilona Wiśniewska Idźcie z Tomkiem. Idźcie z nim w tę ważną podróż koniecznie, choćby po to, żeby nie być zaskoczonym tym, co się wokół nas dzieje i będzie działo. Idźcie po to, żeby zrozumieć świat, w którym żyjemy, bo od tego zaczyna się każda zmiana. Adam Wajrak Co innego teoretyczne rozważania o antropocenie, co innego reportaż, w którym autor pokazuje nam, jak to wygląda, jakie jest w dotyku, a nawet jak pachnie i smakuje (to nie jest metafora!). Lektura obowiązkowa! Wojciech Orliński
ETYKA I EKOLOGIApod redakcją naukową prof. Doroty Probuckiej Recenzja naukowa:dr hab. Ewa Podrez Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Wyrusz w niesamowitą podróż do Twojego wnętrza! Co prawda poznaliśmy już niemal każdy skrawek naszej planety, a jednak w naszych ciałach kryje się niezbadany świat mikrobów... Naukowcy dopiero zaczynają rozumieć, jak ważne są one dla naszego zdrowia. Wzmacniają system odpornościowy organizmu, trawią pożywienie, regulują metabolizm, a nawet wpływają na nasze zdrowie psychiczne! Macie apetyt na potężną dawkę wiedzy? Czy wasze kiszki grają już marsza? Przy pomocy zabawnych tekstów i zwariowanych ilustracji Katie Brosnan prowadzi nas przez cały proces trawienia – od momentu, gdy jedzenie trafia do naszych ust, aż do chwili, gdy odpady opuszczają ciało człowieka. Po drodze dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek o ogromnym ekosystemie, który żyje wewnątrz nas.
Katie Brosnan jest absolwentką kursu ilustracji książek dla dzieci w Cambridge School of Art. Jest zwyciężczynią Picture This! Walker Books i Lemniscaat award 2018, i została wysoko wyróżniona w Macmillan Prize for Illustration, 2018.
Gdyby wrony uprawiały rolę, w jaki sposób by to robiły? Jak z maleńkich koników brykających w prehistorycznym upale wyewoluowały wielkie domowe konie? Dlaczego stajemy się bardziej brutalni, kiedy robi się cieplej? Odpowiedzi na te pytania stały się punktem wyjścia do napisania jedynej w swoim rodzaju historii przyszłości, i to w dwóch scenariuszach: z człowiekiem i bez niego. Który jest bardziej realny? O tym zadecydują nasze działania. Aby przeżyć, musimy wykorzystać swoją ogromną wiedzę na temat innych gatunków do zrozumienia praw natury i życia w zgodzie z nimi. A te prawa działają zawsze i wszędzie Dunn tropi ich ślady w doborze naturalnym, w uodparnianiu się organizmu na antybiotyki oraz w ewolucji nowych, coraz groźniejszych wirusów. Historia naturalna przyszłości ostrzega przed konsekwencjami działań wbrew prawom natury i zachęca do całkowitej zmiany naszego sposobu myślenia. Nie jesteśmy skazani na wymarcie. Musimy tylko przyznać, że człowiek to zaledwie jeden z wielu gatunków, i zacząć doceniać resztę życia na Ziemi, a także wiedzę, która płynie ze zrozumienia tego życia. Nie ma granicy między nami a naturą. Jesteśmy tak samo dzicy jak zawsze dotyczy to zarówno naszych ciał, jak i naszych umysłów. Jesteśmy zrodzeni z natury. I w tym tkwi nasza nadzieja.
Wydawnictwo PWN przedstawia kolejną publikację poświęconą jednemu z ważniejszych zagadnień – wyzwań XXI w.
Chodzi o działania związane z ochroną zasobów wodnych – tym samym ochroną środowiska naturalnego dla obecnych i przyszłych pokoleń. Retencja wody jest jednym z instrumentów kształtowania Europejskiego Zielonego Ładu. Nie ma jednak wyznaczonego konkretnego preferowanego modelu retencji. Publikacja Lokalne partnerstwo na rzecz wody przedstawia właśnie taki model. Czytelnik będzie w niej mógł znaleźć informacje na temat: uwarunkowań retencji wody w Polsce (np. ekonomiczne skutki suszy), zastosowania metody LEADER w planowaniu strategii ochrony zasobów wody, lokalnego partnerstwa na rzecz wody (np. plan przeciwdziałania niedoborom wody), uniwersalnego, europejskiego modelu lokalnego partnerstwa na rzecz wody, polskiego modelu zarządzania retencją wody w systemie zarządzania kryzysowego. wdrożenia w Polsce powszechnego systemu zaopatrzenia rolnictwa w wodę do produkcji rolnej.
Publikację tę kierujemy do inżynierów środowiska, hydrologów, administracji na szczeblu wojewódzkim, samorządowym, ekspertów samorządowych, konsultantów ds. zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska naturalnego, rolnictwa, gospodarki wodnej czy ekonomii. Książka może być również przydatna studentom studiów poświęconym bezpieczeństwu, inżynierii i ochrony środowiska i innym w zakresie projektowania rozwiązań łączących wiele dyscyplin wiedzy.
Uważam, że recenzowana publikacja może z całą pewnością, przyczynić się do szerzenia wiedzy z tego obszaru i stanowić pomoc w edukowaniu konsumentów, administracji publicznej czy biznesu. Dlatego z całym przekonaniem mogę polecić monografię decydentom na szczeblu krajowym, ale także na szczeblu samorządowym oraz przedsiębiorcom i wszelkim instytucjom, które powinny dbać o wdrażanie rozwiązań gospodarki zasobooszczędnej i niskoemisyjnej w Polsce.
Recenzowana publikacja stanowi bardzo bogate kompendium wiedzy z zakresu zarządzania proekologicznego i może być dedykowana również studentom różnych kierunków, np.: zarządzania, ekonomii, ochrony środowiska, energetyki. Ta publikacja na pewno stanie się podstawą do promowania wśród studentów postaw proekologicznych i budowania ich świadomości środowiskowej.
Z recenzji dr. hab. inż. Krzysztofa Wodarskiego, prof. PŚ
Arktyka domaga się uwagi. Ogrzewa się, topnieje i rozmraża, co stanowi śmiertelne zagrożenie dla społeczności, które ją nazywają domem. O wpływy na Arktyce rywalizują mocarstwa: USA, Chiny, Rosja. Arktyka to złożona przestrzeń. W publikacji omówione są najważniejsze problemy regionu w różnych aspektach od geopolitycznego po środowiskowy. Autorzy badają przyczyny, czynniki napędzające i skutki zmian kulturowych, fizycznych, politycznych i gospodarczych oraz zastanawiają się nad przyszłością Arktyki. Jest to przyszłość nie tylko bieguna północnego, lecz także nas wszystkich. * Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie. Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje. Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
Ekologia dla malucha Dzieci nigdy nie są zbyt małe, by wyrabiać w nich zdrowe nawyki. Już od najmłodszych lat warto pokazywać im, jak żyć w zgodzie z naturą. Książeczka dla małego ekologa – wielkiego przyjaciela przyrody!
Apel do świata o ochronę klimatu.Ratowanie środowiska to nasz wspólny obowiązek. Z każdym upływającym dniem zmiany klimatu powodujązalewanie wysp na Pacyfiku, w alarmującym tempie przyspieszają wymieranie gatunków i potęgują niedoborywody na kontynencie europejskim. Mówiąc krótko zmian klimatu nie można już dłużej negować,gdyż zagrażają naszemu istnieniu na Ziemi. W tej inspirującej nowej książce J. Ś. Dalajlama, jedna z najbardziej wpływowych osobistości naszych czasów,wzywa decydentów politycznych do zwalczenia impasu i ignorancji w tym temacie. Argumentuje, że wszyscymusimy stanąć w obronie lepszego i bardziej przyjaznego dla klimatu świata, a także umożliwić młodemupokoleniu skorzystanie z ich prawa do odzyskania swojej przyszłości. Ten głos cenionego na całym świecie przywódcy religijnego jest otwierającym oczy manifestem, któryupoważnia młodych do zrobienia kroku naprzód, powzięcia działań i ochrony naszego świata.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?