„Dużo szczęścia”, „Dużo zdrowia” – kiedy składamy sobie życzenia, mamy świadomość, że nie wystarczy je wypowiedzieć, aby się spełniły. I że sami też nie potrafimy sprawić, że się spełnią. A jednak fakt, że w każdej chwili życia towarzyszy nam błogosławieństwo innych, może być – i jest! – najważniejszym, najlepszym i najcenniejszym darem.
Anselm Grün proponuje czytelnikowi błogosławieństwa na rozmaite chwile życia – nie tylko z okazji urodzin czy na Nowy Rok, ale także te na co dzień, na chwile ważne dla naszych związków, chwile zwątpienia, na sytuacje, w których potrzebujemy szczególnej odwagi. Gdy coś rozpoczynamy lub musimy coś zakończyć. W chorobie, zmęczeniu, poczuciu klęski, kiedy cierpimy lub ogarnia nas smutek – w każdej z tych sytuacji, jak i w wielu innych, potrzebujemy błogosławieństwa. Inni też go od nas potrzebują. Jak je wyrazić? W jakich słowach, gestach, przesłaniu? W tej książce najdziesz wiele propozycji na rozmaite sytuacje i chwile.
Pralinki dla duszy: Zamiast wstępu, bo wstęp jest zbędny, pralinki dla duszy, czyli wybrane reguly harmonijnego życia, drogowskazy, radosne powitania dnia, czyli NIE dla porannego malkontenctwa, pralinkowe przesłanie na raz, spokój ducha, sam na sam ze sobą, czyli o potrzebie chwilowej izolacji, pralinkowe przesłanie na dawa, szkoła życia, sztuka akceptowania granic i wiele innych znajdziecie w tej cudownie słodkiej pozycji.
Na podstawie pism Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza
Antyczna mądrość w służbie codzienności.
Wszyscy jesteśmy zabiegani i zestresowani. Wszyscy szukamy rozwiązania naszego codziennego problemu: jak zachować spokój w dynamicznie zmieniającym się świecie? Czasem można pogubić się wśród porad coachów, trenerów nurtów współczesnej psychologii, a tajemnicze mindfulness wciąż jest poza naszym zasięgiem.
Z pomocą ruszają nam... stoicy. Antyczni filozofowie, którzy tysiące lat temu odkryli sposób na zachowanie spokoju i życie zgodnie ze swoimi przekonaniami. Słowa Seneki, Marka Aureliusza i Epikteta w zaskakujący sposób pozostały aktualne. Możemy skorzystać z ich doświadczenia i mądrości. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem korporacji, biznesmenem, czy politykiem, rady stoików pomogą Ci zachować spokój, dokonywać mądrych wyborów, znaleźć sens życia i poczucie szczęścia.
Autorzy w łatwy i zrozumiały sposób przekazują ponadczasową wiedzę, przetestowaną przez ostatnie dwa tysiące lat w laboratorium ludzkich doświadczeń. Książka składa się z wprowadzenia do myśli stoickiej, medytacji na każdy dzień roku. Gwarantujemy, że będziesz po nią wielokrotnie sięgać. Twój umysł jest Twoim kompasem, a antyczni filozofowie przewodnikami po niespokojnym morzu.
Wyrusz w podróż po spokojne i szczęśliwe życie.
Wybór z niepublikowanych notatek Marianny Bocian (1942–2003) zawierających krótkie zdania, sentencje, paradoksy, myśli związane z nurtującymi poetkę fundamentalnymi problemami filozoficznymi, kosmologicznymi, moralnymi, estetycznymi. Odnaleźć tu można w esencjonalnym zgęszczeniu cały światopogląd poetki i jej pojmowanie ludzkiego losu, a także źródła jej twórczości. A przy okazji zadumać się nad mądrością i przenikliwością umysłu wybitnej, a niedocenianej ciągle poetki.
Kolonia Awuls to nazwa należącego do wsi Bełcząc przysiółka, w którym poetka się urodziła. Tam była zakorzeniona i więzom z rodzinnym gniazdem ciągle dawała świadectwo, tytuł wskazuje więc miejsce, skąd wywodziło się jej twórcze życie. Ale stanowi też metaforę losu poetki. Słowo „awuls” (łac. avulsus – oderwany, odjęty) oznaczało w staropolszczyźnie mały folwarczek, spłachetek ziemi oderwany od własności ziemskiej. Mieszkając we Wrocławiu, pół tysiąca kilometrów od Bełcząca, poetka doświadczała wielowymiarowego oderwania. Aby wejść w rejony myśli filozoficznej, poezji i życia intelektualnego, musiała oderwać się od podlaskiej ziemi. Nie oznaczało to jednak jej porzucenia; kilka razy w roku jeździła tam, by pomagać rodzinie w ciężkiej pracy na roli, a ziemia ta była nie tylko tłem i podglebiem jej twórczości, ale też niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Moje słowo nie jest słowem nieprzyjaciela ani przeciwnika. Interesuje mnie jedynie to, aby ci, którzy są niewolnikami mentalności indywidualistycznej, obojętnej i egoistycznej, mogli wyzwolić się z tych niegodnych kajdan i osiągnąć styl życia i myślenia bardziej ludzki, bardziej szlachetny, bardziej owocny, który nadałby godność ich przejściu przez tę ziemię. (papież Franciszek)Nie trzeba specjalnie podkreślać, jak ogromną popularnością cieszy się papież Franciszek u swoich słuchaczy. Na sposób jego komunikowania się składają się zarówno słowa, gesty i kontekst, w których są one osadzone, jak i bezpośredniość Ojca Świętego i jego umiejętność przekazywania głębokich treści każdemu odbiorcy. Papież po swojemu używa terminologii zaczerpniętej bezpośrednio ze współczesnego języka mediów społecznościowych od Boga w sprayu po Kościół niańczący posługuje się też odniesieniami do znanych mu powieści i filmów. Nade wszystko jednak sięga do skarbnicy kluczowych, zrozumiałych samych przez się słów, za pomocą których potrafi skupić uwagę poszczególnych osób i całych wspólnot na najważniejszych aspektach swego nauczania. Takimi jasnymi w przekazie słowami są m.in.: miłosierdzie i czułość, misja i świadectwo, grzech i zepsucie, nadzieja i życie, pokój i wiara, pokora, edukacja czy lud.Niniejszy tom zawiera 365 myśli papieża Franciszka, wybranych na każdy dzień roku i zilustrowanych fotografiami Ojca Świętego. Cytaty pochodzą z homilii papieskich, różnych spotkań, wywiadów, audiencji generalnych, modlitw Anioł Pański i Regina Caeli, z encykliki Laudato Si, adhortacji Evangelii Gaudium oraz z Twittera. Słowa papieża Franciszka z pewnością zainspirują wielu, gdyż co stwierdził kard. Pietro Parolin otwierają, obejmują, ułatwiają. Pomagają nam unieść wzrok i spojrzeć w dal. Stają się nasionami, które zdolne są wydać owoc w najbardziej nieoczekiwany sposób w życiu tych, którzy ich słuchają.Wprowadzenie i wybór cytatów: Giuseppe Costa, ur. w 1946 r. w Gela (Włochy), salezjanin i dziennikarz, wykładowca uniwersytecki. Od 2007 r. kieruje Wydawnictwem Watykańskim, pełni też obowiązki doradcy Papieskiej Rady ds. Komunikacji Społecznej. Autor licznych publikacji.
Pełna ciepła, kolorów i dobrej energii książeczka zachęcająca do zatrzymania się na chwilę i rozejrzenia wkoło. Autor zaprasza na spacer po ścieżkach życia, którymi biegamy zamiast chodzić, a przez to nie zauważamy rzeczy mądrych i w swej prostocie niezwykłych. Chwytaj dzień! Dostrzegaj wielką radość w małych rzeczach!
Pytaj, szukaj, wędruj przez labirynt swoich inspirujących myśli...
Codzienność potrafi przytłoczyć? Bywa nieprzyjemna, monotonna, zabiegana? Ile w Twoim życiu jest miejsca na refleksję, zaskoczenie, wzruszenie i okazywanie ciepłych uczuć? Chcesz oderwać się na chwilę od własnych problemów, zmienić perspektywę, a w konsekwencji poczuć się lepiej?,
To książka, która Ci w tym pomoże. Trzymasz w rękach zbiór zadań na każdy dzień roku — propozycji zdolnych rozwinąć Twoją wyobraźnię, podsycających ciekawość, zabawnych i inspirujących. Spróbujesz popatrzeć na świat oczami dziecka, zastanowić się nad definicją szaleństwa i nad tym, czyje zdanie liczy się dla Ciebie najbardziej na świecie?
Zapraszamy na stronę CO-DZIENNIKA! To możliwość podzielenia się z innymi tym, co napisałeś o sobie . Możesz to zrobić jako gość wpadając okazjonalnie lub logując się na swoje konto. Możesz czerpać inspirację z tego, co napisali inni.
Wyzwól w sobie głębokie pokłady niezależności w myśleniu, odgrzeb poczucie zachwytu towarzyszące poznawaniu świata i powiedz, z kim chciałbyś spotkać się jeszcze raz w życiu. Czy umiesz stworzyć perfumy o zapachu nienawiści? Czy są pytania, których boisz się zadać? Co Cię blokuje, a co napędza? Jakie złudzenia żywisz i co mógłbyś zrobić szalonego, gdyby świat nie patrzył? Takie i inne zadania znajdziesz w Co-dzienniku. Dzięki nim na pewno odkryjesz w sobie wiele fantastycznych cech i zdolności, a przy tym będziesz się świetnie bawić. Na każde zadanie masz 24 godziny.
Czas start — powodzenia!
1. Książka, która uzdalnia, to inwestycja w siebie.
2. Nauka i rozwój to rzeczy ryzykowne — jeśli czytasz tę książkę, jesteś na krawędzi ryzyka i bardzo Ci się tam podoba.
3. To książka o miłości, bo im ktoś więcej pyta, tym bardziej kocha.
4. W życiu mamy tyle, na ile starcza nam odwagi, odwagi, której przeciwieństwem nie jest strach, a brak wiary.
5. Zrób sobie prezent i zacznij odkrywać siebie na nowo
Ewangelie zawierają wiele krótkich i trafnych sentencji Jezusa na różne tematy. Opisują one życie ludzkie, zasady wiary i postępowania oraz przedstawiają samego Jezusa. Wydzielenie ich z tekstu biblijnego pozwala lepiej dostrzec, jakie mają samodzielne znaczenie i wartość. Każde takie zdanie może być osobno rozważane. Książka obecna przedstawia i komentuje blisko trzysta charakterystycznych sentencji Jezusa. Obejmuje także pewne wypowiedzi Jezusa przechowane poza czterema Ewangeliami.
Marcin Luter zmienił nieodwracalnie oblicze Kościoła. Jego 95 tez z 1517 roku wywołało dyskusje o powrocie do źródeł chrześcijaństwa. Sformułowaną przez niego teologię przyjęło jak dotąd dwadzieścia jeden pokoleń ewangelików tradycji augsburskiej. Marcin Luter to nie tylko Reformator, ale przede wszystkim człowiek uważnie obserwujący wielowątkowość życia, kochający mąż i ojciec, wielbiciel psów. W 500-lecie Reformacji odkryjmy tę fascynującą postać poprzez jej myśli używane tak często na co dzień! Kto wie, może zainspirują nas one do dalszej zabawy słowem niezależnie od wyznania, zasobności portfela czy stopnia wykształcenia...
Pouczająca lektura objaśniająca znaczenie i historię wielu słów i popularnych przysłów. Już sam wybór haseł świadczy o tym, że kierowano się przy nim cechami mogącymi budzić zaciekawienie. Chociaż dzieje wielu wyrazów znano od zawsze i oczywiste były ich parantele oraz pochodzenie, etymologia języka, jego związki i pokrewieństwa są pełne tajemnic.
Ta książka, z tak ulotną treścią, jest nie lada wyzwaniem. To właściwie zabawa słowem. Czyż nie jest jednak wystarczającym powodem do jej wydania fakt, że Czytelnik będzie miał przyczynek do uśmiechu, zadumy czy przemyśleń?
Aforyzm, sentencja to szansa na oderwanie się od codzienności, a jednocześnie nie ma problemu z odłożeniem książki na bok – przecież ciąg dalszy nastąpi, zwłaszcza że nadmiar nie jest wskazany.
Aforyzmy Jacka Brydy charakteryzują się a to humorem, a to kpiarstwem, a to liryką. Dla każdego coś miłego. Życie przynosi tyle ciekawych zdarzeń, że Autor, jako bystry obserwator, ujmuje naszą prozę dnia codziennego w sposób niekonwencjonalny i komentuje rzeczy, na które rzadko zwracamy uwagę. Czasami warto oderwać się od kucharskich książek celebrytów i popatrzeć na otoczenie z innej strony. Przynajmniej taki był zamysł Autora.
Nie lada gnębi mnie troska, abym mógł odwiedzić dalekie źródła i czerpać wskazania szczęśliwego życia.
Horacy
Wśród wielu rzymskich cesarzy nie brak było ludzi o wybitnej osobowości, odwadze i zacięciu pisarskim. Niewielu jednak odznaczało się równie błyskotliwym umysłem, pracowitością, spostrzegawczością i skłonnością do rozważania zagadek i paradoksów tego świata, jak właśnie Marek Aureliusz, zwany przez swoich współczesnych filozofem na tronie. Refleksyjna natura cesarza, jasność i precyzyjność jego toku myślenia, a także świadomość istnienia ludzkich niedoskonałości i ograniczeń zaowocowały dziełem, które do dziś czyta się znakomicie, choć pierwotnie wcale nie było przeznaczone do publikacji. Na szczęście po śmierci autora ktoś — być może jego sekretarz, Grek Aleksander — zebrał w całość notatki pisarza i doprowadził do ich rozpowszechnienia.
Rozmyślania to traktat moralny w nurcie filozofii stoickiej, który można potraktować jako doskonałe źródło inspiracji oraz drogę powrotu do prawdziwych, ponadczasowych wartości w świecie przytłoczonym bezwartościowymi, krótkoterminowymi informacjami. Można znaleźć tu pocieszenie i odtrutkę na błahe codzienne problemy, a nade wszystko zastanowić się nad znaczeniem przesłania Marka Aureliusza, nad tym, co mówi do nas z głębi wieków i ile rozważnej racji jest w każdym jego słowie.
Myśl o tym, w jakim stanie ciała i duszy powinna cię zabrać z sobą śmierć i jak krótkie jest życie, jak przepastna wieczność, przeszłość i przyszłość, jak krucha wszelka materia!
Marek Aureliusz
Pięknie ilustrowana książka zawiera zbiór przysłów znanych, powtarzanych z pokolenia na pokolenie, bliskich nam i odnoszących się do naszych codziennych przeżyć i doznań. Zostały one opatrzone krótkimi komentarzami i wyjaśnieniami, które przybliżą zawarty w nich przekaz. Przysłowia, które jakże często powtarzamy i przytaczamy, niosą ze sobą pouczenia, rady i spostrzeżenia dotyczące otaczającego nas świata. Nieraz możemy je dostosować do zdarzeń i sytuacji, z jakimi się stykamy – wiążą się one z tak wieloma doświadczeniami życiowymi, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie!
Takiej książki jeszcze nie było! Kot w roli przewodnika po życiu? Kot w roli mentora, przyjaciela, myśliciela? Dlaczego nie! To zadziwiające, jak koci świat podobny jest do ludzkiego – ze wszystkimi dobrymi i mniej dobrymi stronami. Po ścieżkach życia prowadzi nas kot R. Gosum, który „myśli, więc jest”.
Dajmy się porwać jego mądrościom. Otwórzmy oczy. Wyciągnijmy wnioski. To nie jest książka o kotach – to książka… o życiu, bo „mieć kota na życie” to kochać życie!
Niesztampowa książka aktywnościowa o tworzeniu i projektowaniu książek, dla młodzieży i dorosłych
„Książka do zrobienia” w inspirujący i dowcipny sposób opowiada o projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiecie się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być.
Spróbujcie swoich sił jako pisarze, poeci, ilustratorzy i typografowie. Połączcie kropki, uchwyćcie słowa, przyprawcie ogonki literom, napiszcie limeryk, namalujcie upływ czasu. Uczeszcie myśli, rozpętajcie burzę. Bądźcie artystami! Uwolnijcie wyobraźnię i zróbcie książkę z Aleksandrą Cieślak.
Książka to chyba najszlachetniejszy przedmiot, jaki powstaje z papieru. Może być dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także ze względu na formę – projekt typograficzny i oprawę. Ogromny wpływ na jej ostateczny wygląd mają jakość i właściwości papieru, z którego została zrobiona. Nie przypadkiem my, papiernicy, od dawna myśleliśmy o „Książce o książce” – i niezmiernie nas ucieszyło, że na podobny pomysł wpadły osoby, dzięki którym powstała „Książka do zrobienia”: autorka i wydawczynie. Od samego początku gorąco im kibicowaliśmy!
To zbiór zabawnych wierszyków wyjaśniających znaczenie najbardziej znanych polskich przysłów. „Trafić z deszczu pod rynnę”, „kto pyta, nie błądzi”, „jajko mądrzejsze od kury” – te i inne przysłowia znajdziecie w tej pięknie ilustrowanej książce.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?