Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.
Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.
Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii. Elisabeth Revol przywołała wspomnienia wspólnych wypraw i losy niezwykłego partnerstwa, które zaprowadziło ich na szczyt Nanga Parbat. Przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth. O Tomku opowiada również Anna Solska-Mackiewicz, dla której był największą miłością w życiu. Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.
„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca.
IRA. Zespół legenda. Według Google'a najczęściej wyszukiwana polska grupa muzyczna po Kulcie i Dżemie. Powstała w 1987 roku i poza czasem siedmioletniej przerwy z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Zagrali tysiące koncertów, na których zawsze pojawiają się rzesze fanów w czarnych i czerwonych koszulkach symbolizujących gniew. Nadal z powodzeniem grają sto koncertów w roku, podczas gdy inni wielcy polskiej sceny muzycznej zawieszają czy kończą działalność. IRA właśnie skończyła trzydzieści lat. Na czym polega jej fenomen?Ta książka odpowiada nie tylko na to pytanie. To łapiąca za gardło historia młodzieńczego marzenia o zespole rockowym, o którym będą mówić wszyscy, oraz o jego realizacji. To także znakomicie napisana opowieść o wiecznym życiu w trasie oraz o wzlotach i upadkach, kłótniach i przyjaźniach grupy muzyków będących ze sobą bliżej niż rodzina.Jedna z ostatnich prawdziwych rockowych kapel!Grzegorz Markowski, PERFECTOd zawsze mocno energetyczne granie, a przy tym cenna umiejętność wymyślania dobrych melodii... Rozpoznawalne brzmienie i wypracowany styl made in IRA stawiają tę drużynę w elicie bandów gatunku hard/heavy...Marek Wiernik, RADIO DLA CIEBIE
ARCYBŁYSKOTLIWA SATYRA NA NASZE PRZEJEDZONE I NIEOCZYTANE CZASYW naszym środowisku mówi się: ten kucharz dobrze czyta. Ja czytam przyzwoicie. A to oznacza, że strony płoną jedna po drugiej, czarują klientów, mięso skwierczy, oczy błyszczą, gaża rośnie... Wszakże książka to cały świat, chociaż na zawsze miniony.Jest rok 2037, ludzkość drukuje już tylko banknoty, a książki można znaleźć wyłącznie w muzeach. Ale są wybrańcy, którzy wciąż je CZYTAJĄ. Jednak CZYTAĆ oznacza teraz palić bezcenne pierwodruki. Nie bezmyślnie: milionerzy, gangsterzy, nowe elity urządzają sobie zakazane uczty, na których spożywają jesiotra grillowanego na Dostojewskim, krewetki na Czechowie, antrykoty na Gogolu albo gołąbki na Achmatowej. Jako pierwszy spłonął Finneganów tren Joyce'a, skradziony z British Museum, i zapoczątkował nowe zjawisko: book'n'grill.Gza Jasnodworski, mistrz kulinarno-literackich perwersji, musi działać w głębokiej konspiracji, bo za grillowanie na książkach grozi więzienie albo śmierć. Ale zagrażają mu nie tylko służby specjalne zachodniej cywilizacji, która próbuje podnieść się po niszczących wojnach religijnych, lecz również tajna organizacja fałszerzy książek z siedzibą na uralskiej górze Manaraga.Władimir Sorokin, mistrz absurdalnego humoru i groteski, powraca w wielkim stylu. Autor Dnia oprycznika i Lodu stworzył dystopię, która parodiuje zarówno 451 Fahrenheita Raya Bradbury'ego, 1984 Orwella, jak i Nowy Wspaniały ŚwiatHuxleya.
Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.
W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie.
Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.
strona A
1. How do You do Mr. Brown
2. Czy Ty wiesz Mała Miss
3. Czarna kawa
4. Abduł Bej
STRONA B
1. Kącik marzeń
2. Nikodem
3. Jadzia
4. Noc w wielkim mieście
W numerze 4/2018
W najnowszym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania" jak zawsze znajdą się wywiady z pisarzami - z Georgem Saundersem porozmawiał Juliusz Kurkiewicz, a na pytania Michała Nogasia odpowiadali David Van Reybrouck i Elizabeth Strout.
Tylko w magazynie „Książki" czytelnicy będą mogli zapoznać się z opowiadaniem Carmen Marii Machado, pisarki, o której wkrótce będzie głośno. Ponadto, w nowym numerze magazynu czytelnicy znajdą m.in. recenzje najważniejszych premier jesieni - książek Zadie Smith, Marka Bieńczyka, Thomasa Manna i George'a Sundersa. Kulisy polskiego lotu w kosmos odsłonią Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy reportażu „Cena nieważkości".
Jakub Majmurek opowie o swoich przemyśleniach po lekturze biografii Krzysztofa Kieślowskiego, Katarzyna Wężyk oceni thriller, którego współautorem jest były amerykański prezydent, a Zyta Rudzka podzieli się swoimi wrażeniami z lektury najnowszej książki Katarzyny Grocholi. W tym numerze literacką klasykę - „Trędowatą" zinterpretuje w komiksie Agnieszka Świętek.
ŚWIATOWY BESTSELLER OSOBISTE WSPOMNIENIA NAJBARDZIEJ LUBIANEJ PIERWSZEJ DAMY STANÓW ZJEDNOCZONYCH Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Pisząc z niebywałą szczerością, odwagą i humorem, odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, zaś Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rozrachunek życia kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady. Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszłość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczył mnie ciężko pracować, często się śmiać i dotrzymywać słowa. Moja matka Marian pokazała mi, jak samodzielnie myśleć i korzystać z własnego głosu. W naszym zatłoczonym mieszkanku na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej własnej, kraju. Nawet jeśli bywa brzydka lub niedoskonała. Nawet jeśli odcisnęła głębsze piętno, niż byśmy chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie. Z PRZEDMOWY
Powieść inspirowana scenariuszem filmu KLERWydawało się chłopcu, już dużemu, już mężczyźnie, że poradził sobie z przeszłością. Tak było do tego tygodnia, kiedy potwór znów się obudziłW seminarium duchownym wybucha pożar. Kleryk Leszek Lisowski ratuje z płomieni dwóch przyjaciół: Andrzeja Kukułę i Tadeusza Trybusa. Po święceniach spotykają się w każdą rocznicę ocalenia. Tym razem spotkanie kończy się tragicznie. Wiara i powołanie trzech księży zostaną wystawione na straszną próbę.Piotr Głuchowski nie tylko rozwija filmowe wątki i ujawnia życiorysy bohaterów, ale czerpiąc z prawdziwych historii, tworzy nową, wstrząsającą opowieść o grzechach Kościoła. Te odkrywa dziennikarka Ludmiła Zakrzewska, główna bohaterka powieści. Ona także - prowadząc śledztwo w sprawie kościelnej pedofilii - musi dokonać fundamentalnego wyboru: miłość, czy godność?Bez pracy moich kolegów-reporterów ta książka by nie powstała. Postać Ludmiły Zakrzewskiej, głównej bohaterki ""Nic co ludzkie"" jest wzorowana na nich. Na Bożenie Aksamit z Trójmiasta, Małgorzacie Bujarze z Rzeszowa, Marcinie Kąckim z Poznania, Marcinie Kowalskim z Kruszwicy i Marcinie Wójciku z Warszawy.Piotr Głuchowski
Bovska nie próżnuje – trzy płyty wydane w ciągu trzech lat to nie lada wyczyn! Już 5 października odbędzie się premiera nowego albumu artystki zatytułowanego „Kęsy”.
KĘSY to płyta wypełniona elektroniką w nietradycyjnym tego słowa znaczeniu. Refreny są proste i chwytliwe, a beaty mocne i bardzo taneczne. Ten album pulsuje energią. Elektryzuje. Taki też jest pierwszy singiel zapowiadający album, utwór „Kimchi”.
Za produkcję „Kęsów” odpowiedzialny jest Jan Smoczyński, który wraz z Bovską stworzył muzykę. Teksty, jak zawsze, napisała Bovska. Artystka także zaprojektowała płytę. Okładka powstała we współpracy z Pawłem Nolbertem i fotografem Łukaszem Murgrabia a nawiązuje do ikonicznego obrazu Rene Magrittea pt. „Kochankowie”. Fotografie Łukasza Murgrabii zostały też wykorzystane w formie wyjątkowych plakatów dołączonych do krążka w wersji fizycznej.
Nowy album Bovskiej to 12 smacznych kęsów w postaci 12 premierowych utworów. Dla tych, którzy kupią album w wersji fizycznej, Bovska ma niespodziankę! Jedna piosenka stanowi bowiem bonus track, który będzie wymagał ściągnięcia poprzez ukryty w pudełku z krążkiem kod QR.
Krążek zawiera również utwór "Na niby” pochodzący z filmu „Narzeczony na niby”. Piosenka doczekała się blisko 2,5 miliona wyświetleń w serwisie YouTube i podbiła ogólnopolskie listy przebojów.
Bovska to artystka o kilku obliczach, przy czym każde z nich jest wyjątkowe: wokalistka, kompozytorka, graficzka, wydawca, scenograf. To artystka kompletna, a towarzysząca jej oprawa wizualna dopracowana jest w każdym najmniejszym szczególe: od konceptualnych wydawnictw, poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty. Jedno jest pewne – dla niej niemożliwe staje się możliwym.
Pierwszy nakład debiutanckiej płyty Bovskiej „Kaktus” został wyprzedany 2 dni po premierze, a Artystka została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
Utwory Bovskiej jeszcze przed premiera? albumu biły rekordy popularności w Internecie, gdzie dotychczas odtworzono łącznie ponad 30 MILIONOW razy. Singlowa piosenka „Kaktus”, która podbiła serca publiczności, stała się motywem przewodnim czołówki serialu TVN „Druga Szansa” oraz uzyskała status Złotej Płyty!
lista utworów:
1. Mocno mocno
2. Komfort
3. XYZ
4. Piętro dziewiąte
5. Kęsy
6. Kimchi
7. Gdy na mnie patrzysz
8. Luksus
9. Bez cukru
10. Piąty wymiar
11. Jim
12. Na niby - bonus track
Nowa, długo wyczekiwana płyta Marceliny to wpadające w ucho, melodyjne piosenki wzbogacone tym razem elektronicznymi brzmieniami charakterystycznymi dla producenta płyty Kuby Karasia (The Dumplings).
Artystka opowiada o nowym materiale: "To zupełnie nowy etap. Postanowiłam zaprosić do współpracy nowego producenta. Razem z Kubą Karasiem i gitarzystą Kamilem Kryszakiem wyjechaliśmy w góry w okolice Szklarskiej Poręby i zamknęliśmy się na jakiś czas w domu z pięknym widokiem. Nagraliśmy tam w zasadzie całą płytę. Ten krok podyktowany był chęcią zaryzykowania i odejścia od schematu współpracy, do którego byłam przyzwyczajona".
Lista utworów:
1. DINOZAURY
2. CICHO TAK
3. TAŃCZ
4. NIBY NIC
5. CANDY BLUE
6. PSY
7. ZWIERZĘTA ORIGAMI
8. ORGANIZMY
9. CHEMIA Z NIEMIEC
10. NIE RYCZ
11. LATO
12. WANNA DANCE
13. WANNA DIE
Reporter New York Times, Dave Itzkoff, stworzył fascynujący portret Robina Williamsa - jednego z najbardziej uwielbianych i jak się okazało, niezrozumianych artystów amerykańskich.
Robin Williams był wyjątkowo utalentowanym aktorem filmowym, teatralnym i dubingowym. Znany i podziwiany za występy zarówno w komediowych stand upach, jak i w bijących rekordy popularności na całym świecie filmach fabularnych. Jego kariera zaczęła się przełomową rolą w serialu “Mork & Mindy”. Serca widzów na całym świecie skradł występami w takich produkcjach, jak chociażby “Stowarzyszenie umarłych poetów”, “Pani Dubtfire”, czy “Good Morning Vietnam”. Rola w “Buntowniku z Wyboru” przyniosła mu Oscara. Choć był postrzegany przez kinomanów jako jeden z bardziej radosnych ludzi świata, popełnił samobójstwo.
Dave Itzkoff w rewelacyjnej biografii, pokazuje zarówno komiczny blask Williamsa, jak i skrzętnie zamaskowaną głęboką studnię sprzecznych emocji i zwątpienia. Kreśli pełnokrwisty portret człowieka, który silnie walczył z uzależnieniem i depresją, odkrywając nieznane dotąd fakty z jego życia. Aktor, poza depresją i uzależnieniem alkoholowym, zmagał się także z postępującymi parkinsonem, czy demencją. Ze swoich problemów często robił tematy występów tragikomicznych.
Autor książki czerpiąc z ponad setki oryginalnych wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Williamsa, a także z obszernych badań archiwalnych, stworzył biografię będącą świeżym i oryginalnym spojrzeniem na człowieka, którego twórczość poruszała miliony ludzi na całym świecie
Zaktualizowana i poszerzona, jednotomowa edycja bestsellerowego, bogato ilustrowanego wydawnictwa poświęconego udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum! Do rąk czytelników trafia publikacja uzupełniona o wydarzenia z ostatniej dekady (lata 2008 - 2018).
Książka opowiada o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty, złotych latach polskiego himalaizmu zimowego, osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Autorzy omawiają również największe tragedie, będące udziałem polskich wypraw.
Osobna część poświęcona jest kobietom - wspinaczom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwsza damą światowego himalaizmu. Dziś światowej czołówce usiłują dotrzymać kroku Anna Czerwińska i Kinga Baranowska. Dzielnie sekunduje im też parę innych naszych rodaczek.
Publikacja uzupełniona jest o leksykon polskiego himalaizmu. W tej encyklopedycznej części czytelnik znajdzie kompendium wiedzy o polskim himalaizmie, wzbogacone hasłami objaśniającymi nazwy i pojęcia, które można spotkać podczas lektury.
Wydana wcześniej w formie sześciotomowej kolekcji, publikacja zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Specjalną Jury 26. Festiwalu Górskich Filmów w czeskich Teplicach, nagrodę w kategorii Alpinizm, Eksploracja i Adventure podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Mountains, Extreme Sports and Adventures", zorganizowanego w listopadzie 2009 r. w Bansku w Bułgarii.
Fantastyczne opowieści o okropnościach seksizmu.
Najnowsze objawienie literackie z USA
Na podstawie książki powstaje serial o horrorze bycia kobietą,
zapowiadany przez producentów jako „feministyczny BLACK MIRROR”
W 2018 roku New York Times umieścił debiutancki tom opowiadań Machado Her Body and Other Parties na prestiżowej liście „Nowa awangarda”, jako jedną z 15 książek napisanych przez kobiety, które kształtują sposób, w jaki czytamy i piszemy fikcję w XXI wieku.
Żona odrzuca prośby męża o usunięcie zielonej wstążki z szyi. Kobieta opowiada o swoich seksualnych doświadczeniach, podczas gdy kataklizm pochłania ludzkość. Sprzedawca w centrum handlowym dokonuje przerażającego odkrycia w szwach sukienek na studniówkę. Gwałtowna utrata masy ciała, wywołana zabiegami chirurgicznymi, skutkuje niechcianym gościem w domu bohaterki.
Machado burzy granice między realizmem psychologicznym i science fiction, komedią i horrorem. Naginając prawa gatunków stwarza unikalny styl. Buduje zaskakujące historie o życiu kobiet, przemocy fizycznej i psychicznej, z jaką ciągle muszą się mierzyć.
Ta proza jest ziemska i nie z tego świata, klasyczna i seksowna, queerowa i uszczypliwa, komiczna i śmiertelnie poważna, przechodzi od przerażającej przemocy do najbardziej wykwintnych uczuć.
Carmen Machado jest pisarką i wykładowczynią the University of Pennsylvania, mieszka z żoną w Filadelfii. Jej eseje, opowiadania i teksty krytyczne publikowane są na łamach m. in. New Yorker, New York Times, Granta, Tin House, VQR, McSweeney's Quarterly Concern, The Believer, Guernica, Best American Science Fiction & Fantasy.
Eugene Ionesco (1909-94) – jeden z najważniejszych twórców XX wieku – zaskakiwał wielokrotnie. Wielki mistrz teatru absurdu wciąż rozśmiesza nas do łez paplaniną bohaterów „Łysej śpiewaczki”, tłumacząc pułapki używania języka, wstrząsa śmiesznosmutnymi „Krzesłami” na parę staruszków, opisującymi sens ludzkiej kondycji i imponuje błyskotliwą diagnozą totalitaryzmu w „Nosorożcu”.
Nie mniej zaskakująca jest ta książeczka, rozmiarami odwrotnie proporcjonalna do bogactwa spostrzeżeń w ponadczasowych kwestiach. Przede wszystkim jest bardzo osobista: powstała z zapisków młodego Ionesco w czasie II wojny, uzupełnianych w latach sześćdziesiątych i później. Ów „dziennik intymny” zawiera wiele wątków autobiograficznych, w tym nieposkromionych traum, przeżytych, gdy ojciec, rumuński prawnik, opuścił matkę Francuzkę, a potem odebrał jej prawa rodzicielskie, przymusowo ściągając małego Eugene z Paryża do Rumunii i oddzielając go od siostry.
„Ojczyzna”, znienawidzona zarówno za sprawą ojca jak i panującej tam, totalitarnej władzy skłania Ionesco do bolesnych rozważań na temat natury totalitaryzmu, roli propagandy i mechanizmów władzy...zdumiewająco przystających do naszych współczesnych realiów. Nie mniej aktualne pozostają rozważania na temat kwestii żydowskiej: opowiedziawszy się w wojnie 1967 roku za Izraelem, autor „Lekcji” analizuje zarówno antysemityzm jak i stosunek samych Żydów do ich państwa.
Przeplatając wątki osobiste, literackie, publicystyczne i filozoficzne z aforystyką, prozą niemal poetycką i nieodparcie śmiesznymi, absurdalnymi „bajkami dla dzieci poniżej trzeciego roku życia”, widzi też Ionesco więcej niż niejeden pisarz science fiction.
Płyta wspiera Fundację Spełnionych Marzeń pomagającą Dzieciom z problemami onkologicznymi.Płyta ?Dla Dzieci? ? to nowa odsłona kolektywu muzycznego Karimski Club, założonego przez Karima Martusewicza ? basistę legendarnej grupy Voo Voo.Bezpośrednią inspiracją do powstania piosenek na płytę, była praca kompozytorska Karima Martusewicza do serialu ?Kuba i Śruba?, czyli nowych bohaterów słynnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Do napisania tekstów i stworzenia nowych opowieści namówił Bartka Kudasika ? muzyka i autora tekstów zespołu Zakopower. Tak powstał materiał na płytę i koncerty.Wspomagając tę inicjatywę, zaproszenie do udziału w nagraniu płyty przyjęły też gwiazdy, które bez chwili zastanowienia zgodziły się zaśpiewać z dziećmi i dla dzieci. Na płycie usłyszymy utwory z gościnnym udziałem: Patrycji i Grzegorz Markowskich, Szymona Majewskiego, Tomasza Organka, Bartłomieja Topy, Macieja Stuhra i Kuby Badacha. Jednak wykonawcami partii wokalnych są głównie dzieci, które głosowo wspierają wokaliści z Karimski Club: Sylwia Wiśniewska, Nick Sinckler i Ricky Lion.Spis utworów:1. Szanowne dzieci2. Kuba i Śruba3. Dżinn4. Piracki los5. Baba-Jaga6. Laptop zły szczerzy kły7. Odlot8. Dżezik9. Ciachomaniak10. Śpiąca królewna albo ballada o roślinach strąkowych11. Ćmoje-boje12. Trumf13. Kosice w Afryce14. Lew Rysio15. Jutro będzie futro16. Dzieciniarnio droga!
Pomysł nagrania płyty narodził się podobno na przyjęciu urodzinowym Waldemara Dąbrowskiego, kiedy genialni artyści, Janusz Olejniczak i Jerzy Maksymiuk, siedli do fortepianu, aby zadedykować i podarować jubilatowi pewien drobiazg muzyczny. Potem na tym samym przyjęciu był drugi utwór, a teraz mamy całą płytę, 15 miniatur – już nie na cztery ręce, ale na dwa fortepiany, a niektóre to po prostu piosenki ozdobione tekstami Ewy Piaseckiej-Maksymiuk i śpiewane przez Kasię Moś. Płyta cudowna. Słucha się jej jednym tchem. Te muzyczne drobiazgi to przede wszystkim tańce: tango, walc, charleston, czy wreszcie kilka niebywałej urody sentymentalnych melodii, romansów przypominających czasy, w których fortepian w salonie wcale nie musiał być oznaką luksusu czy wyjątkowej pozycji społecznej. Był instrumentem, przy którym spotykała się rodzina, bliscy, znajomi, aby coś wspólnie przeżyć lub po prostu przez chwilę być razem. I to jest właśnie taka płyta i taka muzyka. Dla wszystkich, którzy szukają pewnego spokoju, którzy może nie są gotowi na słuchanie wielkich muzycznych form, a chcą spędzić odrobinę czasu w dobrym towarzystwie. Wśród muzyków, których kultura i wrażliwość, dobry smak przekraczają wszelkiego rodzaju podziały, style i gatunki. Słuchając Ich, przypomina mi się słynny tekst z „Casablanki”: „zagraj to jeszcze raz”. Zagrajcie, Jurku i Januszu…
Paweł Sztompke
Lista utworów:
1. Melodia liryczna
2. Charleston z uśmiechem
3. Szeptem
4. Charleston dla Valdiego
5. Tango hawajskie
6. Po romansie
7. Wieczór z George Sand
8. Ragtime kapryśny
9. W zapatrzeniu na New Orlean
10. Tango burzliwe
11. A sercu marzy się
12. Ballada z Madery
13. Walc różany
14. Charleston dla Poli Negri
15. Romans con fuoco
JESTEŚ MASZYNĄ NA BAKTERIE. NAUCZ SIĘ CZERPAĆ Z TEGO KORZYŚCI I CIESZ SIĘ ENERGIĄ PŁYNĄCĄ Z BRZUCHA.Wiedzą, kiedy pierwszy raz się całowaliśmy i jak często korzystamy ze zmywarki. Biliony bakterii, grzybów i wirusów 2 kg mieszkańców, których każdy z nas wszędzie ze sobą nosi.Są na każdym kawałku naszego ciała, a największą metropolię zbudowały w naszych jelitach. Uczeni uważają, że to najbogatszy ekosystem na Ziemi! Tak jest w nas, a nie w Puszczy Amazońskiej.Lista zadań, które naukowcy przypisują żyjącym w nas mikroorganizmom, nieustannie się wydłuża. Niektórzy twierdzą nawet, że człowiek nie do końca decyduje o tym, kim jest i co robi. Armia mikroorganizmów też ma swoje zdanie i potrafi na nas wpływać.To mogą być przesadzone oceny, ale prawdą jest, że bez tych niewidocznych gołym okiem przyjaciół byśmy zginęli. Jeśli nasze bakterie chorują, choruje też nasze ciało. Bez dobrych mikrobów nie uda nam się uniknąć najczęstszych chorób, poradzić sobie ze skutkami stresu ani nawet schudnąć.
Trzecia część (po „Umarłym Lesie” i „Nieumarłym Lesie”) zabawnych i trzymających w napięciu przygód szeryfa dzięcioła trójpalczastego Triko i jego ptasiej ferajny – komiksowa opowieść z morałem, której westernowa akcja rozgrywa się w ‘Umarłym Lesie”, którego pierwowzorem jest Puszcza Białowieska.
W lesie pojawia się padlina... i zapanowuje ogromny chaos. Dzielny szeryf Triko próbuje opanować sytuację i prosi o pomoc zaskakujących sojusznikow... W przerwach komiksowej opowieści anegdoty z leśnego życia opowiada Adam Wajrak ilustrując je swoimi zdjęciami. Dobra zabawa i nauka w jednym. Autorów – przyrodników, uwielbianych przez dzieci i rodziców znawców i miłośników Puszczy Białowieskiej przedstawiać nie trzeba.
Jesteś bardziej bakterią niż człowiekiem, Mikroby nadchodzą, Bakterie rządzą naszymi myślami, Twój drugi mózgNagłówki artykułów na temat bakterii żyjących z organizmie człowieka mówią same za siebie. Jesteśmy zafascynowani drobnoustrojami zasiedlającymi organizm ludzki z jednej strony odczuwając lęk jak przed Obcym, z drugiej ciekawość. Trudno się temu dziwić, ponieważ coraz większa jest świadomość, w jak dużym stopniu od równowagi pomiędzy korzystnymi i szkodliwymi drobnoustrojami zależy nasze zdrowie odporność, samopoczucie, masa ciała, występowanie chorób przewlekłych.Czym jest mikrobiom jelitowy? Czy nami rządzi? Kiedy może nam pomóc zachować zdrowie, a kiedy zaszkodzić? Czy ludzie różnią się między sobą florą jelitową? Dlaczego i jakie to ma konsekwencje?Niniejsza książka, stworzona wraz z najwyższej klasy specjalistami w dziedzinie wiedzy o zdrowiu i chorobach naszych jelit, jest pierwszą polską odpowiedzią na lawinowo wzrastające zainteresowanie tym tematem. Jest to przystępnie podana, praktyczna wiedza, którą każdy z nas może zastosować, by żyć lepiej i zdrowiej.
Bieg na 100 kilometrów..? Ale w ile dni..? Z noclegami, tak? Biegi ultra łączą w sobie dwie cechy: dystans powyżej maratonu i ciągłość wysiłku. Na biegu ultra nie ma noclegów ani przerw - biegniesz, aż dobiegniesz. Dla jednych to brzmi jak czyste szaleństwo dla innych jest prawdziwym wyzwaniem. Znajdą się też tacy, którzy podczas takich biegów wchodzą w stan medytacji pozwalający im odnaleźć siebie, w ciszy przyrody i w kontakcie z własnym ciałem. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, jeśli kręci Cię bieganie, jeśli szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności, sięgnij po tę książkę!
"Ultra. Dobiegniesz dalej niż myslisz" to nowa propozycja Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego - pary wegańskich ultra maratończyków, z biegami od 50 do 180 km na koncie. Autorzy projektu Run Vegan i twórcy Biegu Wegańskiego dzielą się swoją pasją do biegów ultra. Książka jest podzielona na 12 rozdziałów - miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.
Historia “masowych” biegów ultra w górach w Polsce jest ściśle związana z Biegiem Rzeźnika - imprezą, która powstała przez zakład o ...skrzynkę piwa, i o której powiedziano i napisano już chyba wszystko. O ile pierwszy Rzeźnik w 2004 r przyciągnął na start zaledwie 5 zespołów, czyli 10 osób, to już 5 lat później na Bieg Rzeźnika zapisało się 185 zespołów(!), a na starcie pojawiły się 344 osoby czyli 172 drużyny. Z roku na rok bieganie staje się coraz popularniejsze, a statystyki mówią już nawet o 6-8 milionach osób, regularnie uprawiających ten sport.
Czym są biegi ultra? Co zyskasz wybiegając z miasta? Ultra sprzęt, czyli co będzie Ci potrzebne? Jak wygląda ultra dieta na przykładzie przygotowań do biegu Niepokorny Mnich czy Gorce Ultra-Trail? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce “Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz”.
Ta książka to przewodnik dla debiutantów, ale też podróż w świat ultra dla biegaczy - wyjadaczy! Ważnym jej elementem jest część poświęcona zdrowiu i odżywianiu. Viola i Robert chcą przekonać czytelników do tego, aby ich pierwszy start w biegu ultra był początkiem pięknej, wieloletniej i bezkontuzyjnej przygody z bieganiem na dystansie od 50 do… kilometrów. Dlatego na kartach kolejnych stron zamieścili wypowiedzi i opinie kardiologa, ortopedy, a nawet psychologa. Prawdziwą inspiracją są też sylwetki 12 ultra biegaczy w każdym wieku. Autorzy zabiera czytelnika w magiczny świat biegów ultra, pokazując radość, zmęczenie, trudy treningów i satysfakcję z każdego kroku na trasie biegu.
„Tak dużo robię, a wciąż czuję, że nie jestem wystarczająco mądra, dobra, piękna”.
„Nie mam siły, a jednak coś w środku mówi mi, że powinnam, że muszę dawać z siebie więcej”.
„Na zewnątrz pancerz, a wewnątrz krucha jak lód, nikt nie rozumie, jaka jestem delikatna”.
Brzmi frustrująco i… znajomo? Jeśli chcesz wreszcie poczuć ulgę, wyzwolić się od wewnętrznej presji, poznać sposoby na osiągnięcie zadowolenia z siebie, a także uwolnić się od zgubnego wpływu opinii innych, ten niekonwencjonalny poradnik jest właśnie dla Ciebie.
To książka o tym, jak (Z)BUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI, BĘDĄC DOROSŁĄ KOBIETĄ. O tym, jak przejść ze strefy frustracji („muszę”, „powinnam”) do strefy mocy („chcę”, „wybieram”), czyli jak odpuścić to, na co nie mamy wpływu, i zająć się tym, co możemy zmienić, o tym, jak samej sobie ofiarować to, czego potrzebujemy, jak przejąć odpowiedzialność za własne wybory. To wreszcie książka o tym, jak się rozstać ze strategiami małej dziewczynki skutecznymi w dzieciństwie, mającymi na celu zdobycie uwagi, akceptacji i pochwały, a komplikującymi życie dorosłej kobiety, i jak wypracować nowe, adekwatne do tu i teraz.
Autorka, korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń swoich klientek, przekonuje, że każda kobieta ma WSZYSTKO, co potrzebne, aby dokonać tej zmiany. Każda z nas może zmienić swoje życie na lepsze, odpuścić, zaakceptować siebie i dać sobie prawo do LUZU, który… daje siłę. Bo przecież „i tak nie będę idealna”. Na szczęście!
Tatiana Mindewicz-Puacz
Ekspertka od komunikacji interpersonalnej i masowej, specjalistka ds. kampanii społecznych, mówczyni motywacyjna, zaangażowana trenerka, doceniana przez klientów za indywidualne podejście, profesjonalizm i zaangażowanie. Prowadzi szkolenia i procesy rozwojowe dla biznesu, a także indywidualne sesje coachingowe oraz wykłady i warsztaty dla grup otwartych.
Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia dla psychoterapeutów w Instytucie Psychologii Zdrowia.
Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community) i psychoterapeuta? (członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej).
Od wielu lat związana z mediami – jako ekspert i współprowadząca programy telewizyjne.
Jej ostatnie przedsięwzięcie telewizyjne to rola mentorki w programie „Projekt Lady”, który zgromadził ponad dwumilionową widownię w stacji TVN.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?