Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego
Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego
-
Autor: Leszek Błażyński
- ISBN: 978-83-8091-921-1
- EAN: 9788380919211
- Oprawa: miękka
- Wydawca: Ringier Axel Springer Polska
- Format: 205x140x20mm
- Język: polski
- Liczba stron: 296
- Rok wydania: 2020
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Średnia ocena: 5,00 (1)
-
23,04złCena detaliczna: 35,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 23,08 zł
x
„Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego”
Zbigniew Pietrzykowski był fenomenalnym pięściarzem, trzykrotnym medalistą olimpijskim, czterokrotnym mistrzem Europy. Nigdy nie przegrał w lidze! Rywale porównywali siłę jego ciosu do uderzeń młota parowego, Amerykanie nazywali Juliuszem Cezarem, wybitny aktor Willem Dafoe dziękował za lekcje, a Daniel Olbrychski, ikona polskiego filmu, napisał wstęp do tej książki. I porównał w nim znakomitego boksera do wielkiej postaci historycznej.
To pierwsza biografia najlepszego w dziejach polskiego boksu zawodnika, o którym krążyły legendy. Jedna z nich opowiada, że papież Jan Paweł II bardziej nalegał na spotkanie z Pietrzykowskim niż sam pięściarz na wizytę u Ojca Świętego. Do dzisiaj Amerykanie wspominają o „Zigzym”, a Australijczycy przylecieli specjalnie do Bielska-Białej, aby opowiedział im o słynnym starciu z Muhammadem Alim, który w 1960 roku nazywał się jeszcze Cassius Clay. „The Greatest” nie zapomniał o „walecznym Polaku” i pod koniec lat 70. obdarował go złotem!
Autor książki Leszek Błażyński, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, w młodym wieku trenował boks pod okiem swojego ojca Leszka Błażyńskiego seniora, medalisty olimpijskiego i mistrza Europy. Nie poszedł w jego ślady, ale kocha sport i różnorodność. „Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego” to jego piąta książka, wcześniej napisał między innymi pierwszą w historii biografię mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Wojciecha Fortuny „Skok do piekła” oraz ekskluzywnie wydaną albumową publikację o motocykliście i żużlowcu Janie Paluchu – „Jaśko ze Lwowa. Historia mistrza”. Błażyński twierdzi, że jest idealistą, dlatego nigdy nie zamierza rozpruć „Złotej Rękawicy”, którą jego ojciec otrzymał w Stanach Zjednoczonych. Kiedy seniorowi wręczono tę nagrodę, zaznaczono, że w środku zaszyte są setki dolarów.
✖ Opinia niepotwierdzona zakupem
MZ199, ocena: 5/5
2020-06-15
Zbigniewa Pietrzykowskiego wszyscy kojarzą jako najlepszego polskiego pięściarza w historii. Tego, który walczył zaciekle w finale Igrzysk Olimpijskich z Muhammadem Ali, i o którym sam Ali później powiedział, że był on jego najtrudniejszym przeciwnikiem w całym turnieju. Tego, który ustanowił niepobite do dziś rekordy w ilości zdobytych tytułów Mistrza Polski oraz Mistrza Europy. Wreszcie tego, który szanował innych i sam również był szanowany.
„Dżentelmen ringu”, „Piskorz”, „Zigzy”, czy też „Śpiący królewicz” - jak był nazywany - był wybitną postacią nie tylko w ringu, ale i poza nim. Cieszył się wielkim poważaniem wśród ludzi z wielu różnych środowisk, o czym najdobitniej może świadczyć relacja jednego z przyjaciół Zbigniewa Pietrzykowskiego, który nigdy nie ośmielił się mówić do mistrza na „ty”, pomimo ich czysto koleżeńskiej relacji oraz znikomej różnicy wieku.
W latach 50. i 60., kiedy to w boksie dominował agresywny styl walki, oparty na wymianach niezliczonych ilości ciosów - Pietrzykowski najczęściej spokojnie czekał i szukał okazji do kąśliwej kontry. Choć był przez to krytykowany, a czasem nawet i wygwizdywany - był przy tym niezwykle skuteczny, o czym świadczy fakt, że na 365 stoczonych walk, zwyciężył aż 350 razy.
Zbigniew Pietrzykowski był barwną postacią również w polityce, w której udzielał się już po zakończeniu kariery sportowej. To dzięki jego inicjatywie dziś w szkołach jest więcej godzin wychowania fizycznego oraz za jego sprawą na paczkach papierosów pojawiły się napisy o szkodliwości palenia tytoniu.
Książka pt. „Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego” to pozycja obowiązkowa dla każdego kibica i pasjonata boksu. Stanowi ona zbiór relacji osób z najbliższego otoczenia mistrza, które za pomocą ciekawych szczegółów ukazują jego życie prywatne, karierę pięściarską, polityczną, a niekiedy i tło czasów PRL-u, dzięki czemu jest to opowieść biograficzna, którą niezwykle lekko się czyta.
Co Zbigniew Pietrzykowski otrzymał za zdobycie pierwszego tytułu Mistrza Europy? Czy był spokrewniony ze słynnym bokserem z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - Tadeuszem „Teddy’m” Pietrzykowskim? Dlaczego Muhammad Ali panicznie bał się lecieć do Rzymu? Czy Ali rzeczywiście był najwybitniejszym rywalem Pietrzykowskiego? Jak wyglądało objęcie przez mistrza oficjalnej kurateli nad jednym z olimpijczyków? Wreszcie: czym zakończyło się niewielkie roztargnienie Pana Zbigniewa w sejmie? Tego, a także o wiele więcej dowiecie się zagłębiając się w „Pięści anioła” – książkę, na którą zdecydowanie warto poświęcić czas.