Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Choroba Hashimoto to jedna z najpowszechniejszych chorób autoimmunologicznych XXI wieku. Cierpi na nią ponad 800 tysięcy Polaków. Czy również i ty? A może dopiero zauważasz niepokojące objawy, takie jak zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, przybieranie na wadze, sucha skóra. Odkryj holistyczny program, który pomoże ci radzić sobie z chorobą Hashimoto i odzyskać zdrowie! Ta 4-tygodniowa terapia łączy medycynę naturalną, zdrowe odżywianie (dietę przeciwzapalną), zmiany w stylu życia oraz wsparcie emocjonalne. Odkryjesz tu 75 przepisów z maksymalnie 5 składników, wskazówki dotyczące eliminacji stanów zapalnych i wzmocnienia organizmu, a także praktyczne porady, by osiągnąć większe współczucie dla siebie. Hashimoto naprawdę możesz poczuć się lepiej!
Ukazał się Tom I książki Andrzeja Rakowskiego pt.Terapia Manualna Holistyczna. Tematyka obejmuje patogenezę, badanie oraz terapię chorób czynnościowych, w tym narządów wewnętrznych. Zaburzenia czynności to przyczyna ok. 80% wszystkich dolegliwości nękających człowieka. Medycyna ich nie rozpoznaje i nie zajmuje się nimi bo są niewidoczne w obiektywnych badaniach medycznych. Książka wypełnia zatem lukę w procedurach postępowania diagnostycznego i leczniczego. Daje pogląd o wadze problemu w zakresie społecznym a także indywidualnym. W tym sensie podręcznik staje się unikalny; wprowadza do medycyny praktyczną wiedzę o ogólnoustrojowych skutkach dysfunkcji narządu ruchu.Kolejną, unikalną cechą opracowania jest przedstawienie roli stresu - zespołu przyczyn najczęściej zaburzających czynności narządu ruchu. Stresu, istotnie wpływającego na biomechanikę oraz aktywność tkankową. Wyjaśnia jego fizyczne mechanizmy prowokujące objawy chorobowe.Z tych powodów podręcznik jest źródłem niezbędnej wiedzy w zakresie nie całkowicie poznanym oraz akceptowanym w medycynie. Z pewnością okaże się przydatny w pracy lekarza, właściwie każdej specjalności, fizjoterapeuty, psychoterapeuty a także innym specjalistom zajmującym się narządem ruchu. Może także okazać się pomocny chorym poszukującym drogi do rozwiązania swoich problemów zdrowotnych (patrz skorowidz objawów). Jest szerokim rozwinięciem tematyki poruszanej w poprzedniej książce Autora: ,,Kręgosłup w Stresie"".
Drugie wydanie „Neonatologii” pod redakcją naukową prof. Janusza Świetlińskiego.
To nowoczesne i kompletne opracowanie trudnych zagadnień przydatne w codziennej pracy specjalistów pracujących na oddziałach neonatologicznych. Materiały I i II tomu odzwierciedlają program kształcenia studentów medycyny i specjalizacji w zakresie neonatologii dla lekarzy, położnych i pielęgniarek.
Czytelna publikacja przygotowana przez znakomity zespół neonatologiczny, który dzieli się z czytelnikami swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą. W II wydaniu uaktualniono piśmiennictwo i treści zgodnie z obowiązującymi standardami, dołączono nowe, ważne i ciekawe tematy.
Ta od dawna oczekiwana publikacja skierowana jest do uczniów policealnych szkół medycznych. Zawarte w niej informacje pozwalają na poszerzenie i uporządkowanie wiedzy czytelnika z zakresu patofizjologii wybranych jednostek chorobowych człowieka, ich leczenia oraz metod diagnostycznych.
Pierwsza część Zarysu patofizjologii człowieka autorstwa dra Marcina Purchałki to godne uzupełnienie takich publikacji Wydawnictwa Edicon, jak Zarys anatomii człowieka i Zarys fizjologii człowieka. Omówiono w niej m.in. choroby układów oddechowego, pokarmowego i krążenia, a także zaburzenia metaboliczne i hematologiczne. Zwięzła forma i przejrzysty układ treści ułatwiają porządkowanie i powtórzenie materiału.
Mocne strony:
- autor jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- fachową wiedzę przedstawiono w przyjazny i przystępny sposób,
- przejrzysty układ treści ułatwia zlokalizowanie informacji,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale usprawniają przyswajanie wiedzy,
- liczne zdjęcia, rysunki oraz tabele ułatwiają czytelnikowi zrozumienie trudnych zagadnień,
- ciekawostki dotyczące poszczególnych jednostek chorobowych uatrakcyjniają proces przyswajania wiedzy.
Zależy Ci na gruntownym przygotowaniu do egzaminu zawodowego dla opiekuna medycznego? Z tą książką jest to możliwe! Atutem publikacji są szczegółowe opisy zabiegów, profesjonalne zdjęcia, a także załączniki z przykładową dokumentacją medyczną.
Czynności higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze Agnieszki Rychlik i Iwony Pawluczuk to kolejna książka Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON napisana z myślą o słuchaczach szkół policealnych, tym razem dla kierunku Opiekun medyczny. Autorki, mogące poszczycić się wiedzą i praktyką z zakresu pielęgniarstwa i nauczania, postawiły sobie za cel stworzenie publikacji pomocnej w przygotowaniu do egzaminu zawodowego z kwalifikacji Z.4.
Nawiązując ściśle do wymagań ujętych w podstawie programowej, omówiły zagadnienia dotyczące oceny stanu pacjenta, rozpoznawania i zaspokajania jego potrzeb. Poszczególne zabiegi zostały opisane w uporządkowanej formie według schematu uwzględniającego cele, materiały, środki, zasady i algorytm zabiegu. Autorki zadbały przy tym, aby zawrzeć informacje dotyczące odmiennych, choć równoprawnych metod działania. Uzupełnienie tekstu stanowią profesjonalne zdjęcia wykonane w pracowni opiekuna medycznego, ilustrujące wybrane etapy zabiegów. Niewątpliwym atutem książki są wyróżnione graficznie wskazówki dotyczące konkretnych sytuacji egzaminacyjnych i sugestie dla nauczycieli. Publikacja została wzbogacona także o załączniki z przykładową dokumentacją medyczną oraz o scenariusze konkretnych zajęć sprzyjających aktywizacji podopiecznych.
Mocne strony:
- autorki są pielęgniarkami z bogatym doświadczeniem zawodowym, instruktorkami praktycznej nauki zawodu,
- profesjonalne zdjęcia wykonane w pracowni opiekuna medycznego specjalnie na potrzeby publikacji,
- bibliografia wskazująca na źródła,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy,
- dodatkowe, a także istotne informacje ujęte w ramki i graficznie wyróżnione z tekstu głównego,
- książka to udana próba stworzenia kompendium wiedzy czerpanej dotąd z różnych źródeł –zawiera informacje na temat różnych, równoprawnych metod postępowania,
- wszystkie zabiegi przedstawione zostały wg jednorodnego schematu obejmującego cele, materiały, środki, zasady i kolejność wykonywania działań zabiegu zgodnie z wymogami egzaminu zawodowego dla opiekuna medycznego,
- dodatkowy rozdział dotyczący aktywizacji pacjentów, obejmujący aktywizację fizyczną, psychiczną i społeczną,
- opis konkretnych przypadków jako praktyczne ćwiczenie planowania i realizowania działań opiekuńczych,
- załączniki do książki z przykładową dokumentacją medyczną, scenariuszami zajęć aktywizujących pacjentów.
Książka dla zainteresowanych higieną i przeciwdziałaniem schorzeniom jamy ustnej. Przyszłe asystentki i higienistki stomatologiczne znajdą tutaj profesjonalne opisy zabiegów, ilustrowane zdjęciami wykonanymi specjalnie na potrzeby publikacji.
Po cieszącej się popularnością i uznaniem słuchaczy szkół policealnych (i nie tylko) książce pt. Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym, jej autorki podjęły temat profilaktyki stomatologicznej w nowej publikacji Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Marta Szymańska-Sowula i Katarzyna Chmiel powróciły do zagadnienia sygnalizowanego w ramach pierwszego wydawnictwa, omawiając szczegółowo aspekty i zabiegi przeciwdziałania schorzeniom jamy ustnej.
Profilaktyka stomatologiczna, podobnie jak poprzednia publikacja autorek, jest dedykowana przede wszystkim słuchaczom kierunku higienistka stomatologiczna, choć może zainteresować również tych, którzy chcą pogłębić wiedzę w tym zakresie.
Zagadnienia poruszone w książce obejmują badanie jamy ustnej, z uwzględnieniem metod oceny aktywności próchnicy czy stanu higieny, a także konkretne zabiegi profilaktyczne takie jak polishing, skaling, kiretaż, lakowanie, lakierowanie czy wybielanie. Autorki dołożyły starań, aby zawrzeć szczegółowe omówienia każdego zabiegu, koncentrując się nie tylko na jego kolejnych etapach, ale także na wskazaniach, przeciwwskazaniach, narzędziach i materiałach, technikach pracy i zaleceniach pozabiegowych. Zdjęcia wykonane specjalnie na potrzeby książki dokładnie ilustrują prezentowane zagadnienia. Osobne rozdziały publikacji zostały poświęcone na przedstawienie zaleceń dla poszczególnych grup pacjentów np. dzieci, kobiet ciężarnych, palaczy, pacjentów onkologicznych itp. oraz tematu dokumentacji medycznej w gabinecie stomatologicznym.
Mocne strony:
- autorki to lekarz stomatologii i higienistka stomatologiczna, wykładowczynie w szkole policealnej,
- recenzentki to doktor nauk medycznych, lekarz dentysta i lekarz stomatologii,
- przystępny język adresowany do słuchaczy szkół policealnych,
- książka ilustrowana profesjonalnymi zdjęciami wykonanymi specjalnie na potrzeby publikacji w gabinecie stomatologicznym,
- książka zawiera także rysunki, np. diagramów uzębienia w ramach tematu dotyczącego wskaźników próchnicy,
- bibliografia wskazująca na źródła,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy;
- dodatkowe, a także istotne informacje ujęte w ramki i graficznie wyróżnione z tekstu głównego,
- osobny rozdział poświęcony wybranym zabiegom stomatologicznym – opisane wg jednolitego schematu uwzględniającego narzędzia i materiały, wskazania i przeciwwskazania, etapy zabiegu, zalecenia pozabiegowe oraz przykład zapisu w karcie pacjenta.
Kontynuacja Zarysu anatomii człowieka. Z tą książką przyswajanie wiedzy z zakresu funkcjonowania poszczególnych układów ludzkiego ciała będzie łatwiejsze. A wszystko to dzięki przystępnym opisom oraz kolorowym schematom i rysunkom.
Zarys fizjologii człowieka stanowi logiczną kontynuację Zarysu anatomii człowieka, pierwszej książki Małgorzaty Bujnowskiej opublikowanej przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Tym samym słuchacze kierunków medycznych szkół policealnych, do których publikacja jest adresowana, zyskują całościowy obraz budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Tak jak w przypadku Zarysu anatomii człowieka, autorka umiejętnie dostosowała zakres omawianych zagadnień i terminologię do potrzeb i oczekiwań potencjalnych czytelników. Znaczącym ułatwieniem w zrozumieniu fizjologii komórki i procesów życiowych zachodzących w poszczególnych układach ciała człowieka są kolorowe schematy i rysunki. W publikacji poruszone zostały między innymi takie zagadnienia jak transport błonowy, cykl komórkowy, czynności komórki mięśniowej, a także fizjologia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego, nerwowego, rozrodu i receptorów. Pytania kontrolne zamieszczone na końcu każdego rozdziału, a także liczne miejsca na notatki czynią proces przyswajania i utrwalania wiedzy łatwiejszym i sprawniejszym.
Mocne strony:
- autorka jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- przystępny język kierowany do słuchaczy szkół policealnych,
- blisko 50 ilustracji z dokładnym opisami,
- kilkanaście przejrzystych tabel,
- bibliografia wskazująca na źródła,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale,
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy,
- fizjologia poszczególnych układów ludzkiego ciała omówiona w oddzielnych rozdziałach.
Obowiązkowa pozycja w biblioteczce przyszłych przedstawicieli profesji medycznych! Przejrzyste opisy poszczególnych układów ciała człowieka, a także liczne ilustracje, ciekawostki i ćwiczenia zachęcają do nauki i zgłębiania fachowej wiedzy.
Zarys anatomii człowieka autorstwa Małgorzaty Bujnowskiej jest jedną z publikacji przygotowanych na potrzeby uczniów i słuchaczy szkół policealnych przez Wydawnictwo Centrum Rozwoju Edukacji EDICON. Autorka Zarysu anatomii, pracownik naukowy mający na co dzień styczność ze słuchaczami szkoły TEB Edukacja w Legnicy, dołożyła starań, aby spośród rozległej i niełatwej wiedzy z zakresu nauczanego przedmiotu wybrać materiał elementarny, praktycznie wspierający kształcenie przyszłych adeptów zawodów medycznych na poziomie szkół policealnych.
Wychodząc od podstawowych zagadnień związanych z budową i funkcjonowaniem komórki, płynnie przechodzi do omówienia bardziej złożonych struktur organizmu ludzkiego i dedykuje kolejne rozdziały analizie konkretnych narządów oraz układów: szkieletowego, mięśniowego, pokarmowego, oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, wydalniczego itd. Przystępny język oraz przejrzyste ilustracje, a także liczne ciekawostki, to niewątpliwe atuty publikacji, które czynią ją interesującą również dla szerokiego grona czytelników.
Mocne strony:
- autorka jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- przystępny język kierowany do słuchaczy szkół policealnych,
- ponad 150 rycin z dokładnym opisami,
- bibliografia wskazująca na źródła (wydanie II),
- pytania kontrolne i testy kontrolne (z kluczami odpowiedzi) po każdym rozdziale,
- przejrzysta struktura tekstu (tytuły podrozdziałów wysunięte na zewnętrzny margines lub wyróżnione przez różne wielkości i kolory czcionki)
- miejsca na notatki – pozwalają na zapisanie ważnych informacji, ułatwiają przyswajanie wiedzy,
- dodatkowe informacje ujęte w formie ciekawostek; wyróżnione graficznie z głównego tekstu,
- budowa poszczególnych układów ludzkiego ciała omówiona w ramach oddzielnych rozdziałów,
- wybrane treści dedykowane takim kierunkom jak: opiekun medyczny, technik masażysta, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny i technik usług kosmetycznych; wyróżnione w tekście.
Piąty parametr życiowy po częstotliwości oddechów, częstotliwości uderzeń serca, wartości temperatury ciała i ciśnienia krwi, który wymaga oceny w badaniu klinicznym to ból. Co parę miesięcy pojawia się jakiś nowy element dotyczący rozpoznawania i leczenia bólu: nowa skala jego oceny, nowa postać leku, a nawet nowe substancje lecznicze potencjalnie pomocne w jego
zwalczaniu. Podręcznik Doktora Gamby podsumowuje wszystkie te aktualne informacje i podpowiada, które z nich znajdują rzeczywiste zastosowanie w praktyce klinicznej. Jego wersja oryginalna ukazała się w 2020 r., a więc uwzględnia już dane dotyczące grapiprantu, przeciwciał przeciwko czynnikowi wzrostu nerwów (NGF), kwasu zoledronowego, kannabinodiów i innych,
nowych metod leczenia bólu, w tym również techniki niefarmakologiczne, takie jak akupunktura.
Autor jest lekarzem weterynarii na co dzień pracującym z pacjentami internistycznymi, chirurgicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi, onkologicznymi, stąd zna trudności związane z zapewnieniem cierpiącym zwierzętom komfortu życia. Ten podręcznik to nie tylko zbiór informacji naukowych, ale przede wszystkim własne spostrzeżenia i doświadczenie, czyli to, co z punktu
lekarza praktyka przedstawia największą wartość i zwykle zostaje szybko docenione przez czytelników.
dr n. wet. Magdalena Kalwas-Śliwińska
Technik weterynarii powinien być osobą wrażliwą na krzywdę oraz cierpienie zwierząt, cechować się empatią oraz mieć świadomość, że znaczna część jego pracy to praca z ludźmi. Zawód ten wpisuje się w dziedzinę nauk medycznych i rozwija się bardzo dynamicznie, wymaga więc ustawicznego dokształcania. Z tego powodu technik weterynarii powinien dążyć do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności, a niniejszy podręcznik jest do tego idealnym narzędziem. W zrozumiały sposób przedstawia procedury kliniczne, laboratoryjne i radiograficzne, które powinny być stosowane w lecznicach małych i dużych zwierząt. Dużo uwagi poświęcono relacjom z opiekunami zwierząt i kwestiom behawioryzmu. Nie zabrakło również rozdziału o anatomii i fizjologii. Dodatkową wartością są rozdziały traktujące o pielęgnacji i hodowli dużych zwierząt, zwierząt egzotycznych oraz drobiu.
Cała książka utrzymana jest w konwencji przekazywania wiedzy praktycznej, która będzie stosowana na co dzień, a zaktualizowana treść odzwierciedla najnowsze postępy w procedurach opieki weterynaryjnej.
Cieszę się, że mogłem przyczynić się do wydania tego podręcznika, ponieważ dotychczas nie było takiej pozycji na polskim rynku. Mam nadzieję, że Technik weterynarii. Praktyka kliniczna stanie się pozycją obowiązkową na liście podręczników polecanych w szkołach kształcących techników weterynarii.
Monografia Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia, skierowana do wszystkich, którzy pragną zdobyć umiejętności postępowania w ramach pierwszej pomocy, jest wartościową pracą poglądową napisaną w sposób przejrzysty, spójny, na podstawie aktualnego stanu wiedzy.
Praca ta spełnia wszystkie kryteria zawarte w Rozporządzeniu MNiSW z 22 lutego 2019 r. i może stanowić istotne wsparcie w nauczaniu pierwszej pomocy. W przystępnej i skondensowanej formie przedstawia schematy i algorytmy postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, zgodne z aktualnymi wytycznymi ERC.
Wartością dodaną podręcznika są liczne fotografie, które wzbogacają merytorycznie w szczególności rozdziały poświęcone resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłych, niemowląt i dzieci, co sprawia, że lektura jest przystępna, a treść łatwa do zapamiętania.
Publikacja zawiera informacje przydatne w codziennej praktyce każdego ratownika medycznego. Polecamy ją wszystkim, którzy pragną usystematyzować swoją wiedzę w tej dziedzinie.
W jodze mięśnie muszą być zarówno silne, jak i elastyczne. W poszczególnych pozycjach prowadzą kości, podtrzymują stawy, chronią nerwy, utrzymują lub unoszą części ciała. Krótko mówiąc pełnią bardzo ważne i różnorodne funkcje.Właściwie praktykowana joga pomaga stopniowo poznawać i rozwijać potencjał ukryty w mięśniach, a książka Anatomia jogi przybliża i opisuje funkcje, jakie pełni muskulatura w asanach jogi. Na kartach tematycznych na przykładach analizowane są różne sytuacje angażujące jeden lub wiele partii mięśni w wybranych pozycjach, by rozróżnić i poznać ich rolę.Pogłębiona wiedza oraz zrozumienie umożliwiają lepszą praktykę jogi, wzbudzenie świadomości własnego ciała oraz pełniejsze doświadczanie go.
Ta od dawna oczekiwana publikacja skierowana jest do uczniów policealnych szkół medycznych. Zawarte w niej informacje pozwalają na poszerzenie i uporządkowanie wiedzy czytelnika z zakresu patofizjologii wybranych jednostek chorobowych człowieka, ich leczenia oraz metod diagnostycznych.
Druga część Zarysu patofizjologii człowieka autorstwa dra Marcina Purchałki to godne uzupełnienie takich publikacji Wydawnictwa Edicon, jak Zarys anatomii człowieka i Zarys fizjologii człowieka. Omówiono w niej choroby układów wewnątrzwydalniczego, moczowo-płciowego, nerwowego, a także choroby zakaźne wieku rozwojowego oraz narządu ruchu. Zwięzła forma i przejrzysty układ treści ułatwiają porządkowanie i powtórzenie materiału.
Mocne strony:
- autor jest doktorem nauk medycznych, wykładowcą na uczelni wyższej oraz nauczycielem w szkole policealnej,
- fachową wiedzę przedstawiono w przyjazny i przystępny sposób,
- przejrzysty układ treści ułatwia zlokalizowanie informacji,
- pytania kontrolne po każdym rozdziale usprawniają przyswajanie wiedzy,
- liczne zdjęcia, rysunki oraz tabele ułatwiają czytelnikowi zrozumienie trudnych zagadnień,
- ciekawostki dotyczące poszczególnych jednostek chorobowych uatrakcyjniają proces przyswajania wiedzy.
Drugie wydanie hematologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek, zostało poświęcone postępom w leczeniu nowotworów limfoproliferacyjnym i mieloproliferacyjnym. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi.
Kolejne opracowanie z serii Terapia laserowa w okulistyce, obejmujące takie zagadnienia, jak zakrzepy żył siatkówki, AMD, zmiany degeneracyjne i otwory siatkówki obwodowej, retinopatia wcześniacza, retinopatia surowicza środkowa, obwodowe zmiany proliferacyjne siatkówki oraz inne schorzenia siatkówki.
Terapia laserowa w chorobach siatkówki niezwiązanych z cukrzycą, stanowiąca trzecią część cyklu monografii poświęconych zastosowaniu laserów w terapii okulistycznej, obejmuje szerokie spektrum schorzeń. Z niektórymi z nich możemy się spotkać stosunkowo często w codziennej praktyce, inne są rzadkie i pozostają domeną wyspecjalizowanych ośrodków. Celem tej publikacji jest przybliżenie aktualnej wiedzy na temat terapii laserowej w przedstawionych schorzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów leczenia.
Od autorów
Długo oczekiwany podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany przez autorów z różnych ośrodków akademickich w kraju. Opisuje najważniejsze tematy z tej dziedziny medycyny – w tym zagadnienia obowiązujące do PES. Autorzy omawiają najnowsze wiadomości i wytyczne z anestezjologii i intensywnej terapii wraz z praktycznymi wskazówkami i uwagami. To wiarygodne źródło wiedzy dla młodych adeptów medycyny.
Od wydania ostatniego podręcznika „Anestezjologia i intensywna terapia” pod redakcją naukową prof. Bogdana Kamińskiego i prof. Andrzeja Küblera minęło wiele lat. Od tego momentu dokonał się istotny postęp w naukach medycznych oraz w samej anestezjologii i intensywnej terapii.
Za namową Pani Profesor Ewy Mayzner-Zawadzkiej, za co serdecznie Jej dziękuję, PZWL zwróciło się do mnie z propozycją wydania nowego podręcznika dla studentów wydziałów lekarskich.
Wiele osób z większości ośrodków akademickich w Polsce podjęło trud napisania książki, którą trzymacie Państwo w swoich rękach. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do zgłębienia tajników tej niezwykle ciekawej i podstawowej z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia specjalności.
Radosław Owczuk
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych.
Publikacja poświęcona jest zabiegom stosowanym w ginekologii. Przygotowana została przez zespół doświadczonych pielęgniarek operacyjnych, chirurgów i anestezjologów.
Autorzy w sposób zwięzły i przystępny omówili stosowane narzędzia, procedury i techniki operacyjne. Zabiegi zostały podzielone na trzy podrozdziały, w których omówiono techniki operacyjne poszczególnych części narządu rodnego z dostępu pochwowego, endoskopowego i brzusznego. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów.
Mamy nadzieję, że ten praktyczny przewodnik będzie doskonałym źródłem wiedzy dla instrumentariuszek i młodych adeptów chirurgii.
W XIX wieku w Europie, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, panował powszechny strach przed trucicielami, którzy, jak wierzono, czaili się wśród zwykłych ludzi. Lęk budziły służące dosypujące arszeniku do posiłków swoim gospodarzom. Potępiano rodziców trujących swoje dzieci, by wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. Wśród ""narzędzi zbrodni"" prym wiodły arszenik, strychnina i opium, wówczas łatwo dostępne jako tanie leki i trutki na robactwo. To, że uwolniono świat od wszechobecnego strachu przed trucicielami, było jak się można dowiedzieć z tej pełnej mrocznych opowieści książki zasługą zarówno wytrwałości prokuratorów i policjantów, jak i dociekliwości naukowców.Linda Stratmann przedstawia zarówno głośne, jak i prawie nieznane przypadki otruć w wiktoriańskiej Anglii oraz kreśli portrety najgroźniejszych trucicieli tamtych czasów. Opowiada o trwającym całe stulecie pojedynku na spryt i środki, o szybkim postępie w toksykologii sądowej i próbach urzędowego ograniczenia sprzedaży trujących substancji.Przebiegli truciciele, efektowne morderstwa, kryminalne zagadki fascynująca opowieść o prawdziwych zbrodniach!
Mamy za sobą doświadczenie kilkunastu miesięcy życia w bezpośrednim zagrożeniu śmiertelną chorobą, w rygorystycznym reżimie sanitarnym, który sparaliżował nasze relacje społeczne, gospodarkę, życie kulturalne.Joanna Racewicz zaprosiła 13 znanych osobowości reprezentujących różne profesje do rozmowy o tym trudnym czasie. Jej goście opowiadają, jak SARS-CoV-2 zmienił ich aktywność zawodową, jak znoszą izolację, jak funkcjonują ich rodziny. W szczerych rozmowach dzielą się swoim doświadczeniem z okresu pandemii i mówią o tym, jak na co dzień radzą sobie w nowej, niełatwej sytuacji. I choć to traumatyczny czas, wśród wypowiedzi wyraźnie słychać też głosy pobrzmiewające nadzieją, że wszystko zostało nam dane po coś, a miarą naszego człowieczeństwa jest właśnie umiejętność przekucia tego, co złe, w nowe lepsze jutro.Joanna Racewicz rozmawia z: Ewą Błaszczyk, s. Małgorzatą Chmielewską, Małgorzatą Domagalik, Dorotą Gawryluk, Pawłem Grzesiowskim, Anitą Lipnicka, Rafałem Olbińskim, Jackiem Santorskim, Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Sobierajskim, Robertem Rutkowskim, Adamem Sztabą, Dorotą Zawadzką.
Kolejna publikacja Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON z zakresu książek do nauki języka angielskiego zawodowego. Język angielski w weterynarii stanowi wsparcie przede wszystkim dla osób uczących się na kierunku technik weterynarii, ale także dla tych związanych na co dzień z branżą weterynaryjną.
Materiał starannie opracowany przez autorkę obejmuje takie zagadnienia jak: anatomia, choroby, odżywianie i pielęgnacja zwierząt, leki i diagnostyka w medycynie weterynaryjnej, zabiegi i operacje wykonywane w klinice weterynaryjnej, czy hodowla zwierząt.
Swoją strukturą Język angielski w weterynarii przypomina inne publikacje wydawnictwa do nauki języka obcego. Każdy rozdział zawiera teksty z branżowym słownictwem, glosariusze z tłumaczeniami kluczowych słów i zwrotów, a także zróżnicowane ćwiczenia leksykalne i gramatyczne. Transkrypcje i nagrania tekstów na płycie CD pomagają w ćwiczeniu wymowy i rozumienia ze słuchu, a dodatek Polish up on your grammar! pozwala uporządkować wiedzę z zakresu podstawowych struktur gramatycznych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?