Mamy do zaoferoweania szeroki wybór książek i publikacji z zakresu religii islamskiej, drugiej na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran. Zapraszamy do zakupu ciekawej lektury, z której zdobędziesz infornacje o tradycjach, zwyczajach, ciekawostkach oraz poznasz korzenie islamu.
Dom na niebie - Corbett Sara, Lindhout Amanda
Amanda Lindhout w dzieciństwie uciekała od życia naznaczonego przemocą w świat wyobraźni. Przeglądając strony "National Geographic", marzyła o podróżach do egzotycznych miejsc. Po latach postanowiła zrozumieć świat i nadać swemu życiu sens. Za zaoszczędzone pieniądze przewędrowała z plecakiem Amerykę Łacińską, Laos, Bangladesz i Indie, a potem, z każdą przygodą nabierając odwagi, pojechała do Sudanu, Syrii i Pakistanu. W Afganistanie i Iraku, krajach rozdartych wojną, pracowała jako początkująca reporterka telewizyjna. W sierpniu 2008 roku pojechała do Somalii - "najbardziej niebezpiecznego miejsca na ziemi". Czwartego dnia została uprowadzona przez grupę zamaskowanych mężczyzn. Amanda spędziła w niewoli 460 dni. Przeszła na islam, żeby ocalić życie, podjęła też próbę ucieczki. Przetrwała dzięki odwadze i nadziei. W chwilach głębokiej rozpaczy odwiedzała powstały w wyobraźni Dom na Niebie, położony wysoko ponad światem kobiety przetrzymywanej w kompletnych ciemnościach, skutej łańcuchami i poddawanej torturom.
'Jedna z najbardziej niezwykłych książek, jakie czytałam. Poruszająca, dręcząca, pełna nadziei, przynosząca wyzwolenie i głęboko prawdziwa. To opowieść o człowieczeństwie i braku człowieczeństwa. Książka piękna, wstrząsająca, heroiczna - jak krzyk niezgody na zniewolenie i skłaniające do pokory wezwanie do modlitwy.' Elizabeth Gilbert, autorka Jedz, módl się, kochaj.
Amanda Lindhout
Amanda Lindhout jest założycielką The Global Enrichment Foundation, organizacji non-profit, która wspiera zrównoważony rozwój, inicjatywy edukacyjne oraz pomoc humanitarną w Somalii i Kenii. Więcej informacji na stronach: amandalindhout.com oraz globalenrichmentfoundation.com
Sara Corbett
Sara Corbett pisze dla "The New York Magazine". Teksty jej autorstwa ukazywały się także w "National Geographic", "Elle", "Outside", "O, The Oprah Magazine" "Esquire" i "Mother Jones".
Fragment książki.
'W myślach budowałam schody. Na ich końcu wyobrażałam sobie pokoje. Przestronne, wysokie pomieszczenia z dużymi oknami i z chłodną bryzą wiejącą zza okien. Wyobrażałam sobie pokój, z którego otwiera się jasny widok na następny pokój, aż wreszcie powstawał dom; z korytarzami i następnymi schodami. Zbudowałam wiele domów, jeden po drugim, aż powstało z nich miasto - spokojne, lśniące w słońcu blisko oceanu tak jak Vancouver. Umieszczałam tam siebie i żyłam pod szeroko otwartym niebem mojego umysłu. Zawierałam przyjaźnie, czytałam książki, biegałam ścieżką wśród bujnej zieleni parków ciągnących się wzdłuż nabrzeża. Jadłam naleśniki ociekające syropem i kąpałam się, a potem obserwowałam, jak słońce prześwieca między drzewami. To nie była tęsknota i to nie było szaleństwo. To było wytchnienie. Pozwalało mi przeżyć.'
Burki, hidżab, halal, szahid, samobójcze zamachy, masakry, honorowy mord, egzekucje, obcinanie głów... Polacy znali dotychczas zjawiska związane z islamem i przede wszystkim islamski terror głównie z medialnych doniesień.
Nie brali udziału w konfrontacji bojowników Allaha z Zachodem. Było jednak tylko kwestią czasu, kiedy i oni staną się jego ofiarami. I to niekoniecznie u siebie w domu. Wystarczy, że podróżują, jak do Tunezji. Terroryści sami wybierają miejsca ataków i swoje ofiary. Im zamach bardziej przypadkowy, bardziej spektakularny, tym groźniejszy, tym dotkliwszy. Tym większy strach, tym większy paraliż. Islamski terror w imię Allaha może uderzyć wszędzie, w pociągu, na przystanku, w kawiarni, w muzeum. Dlatego tak trudno się przed nim bronić. Dlatego, tak wiele zależy od naszej postawy. To najpoważniejsze dziś wyzwanie dla zachodniej cywilizacji, jeżeli chce przeżyć.
Nowa książka Marka Orzechowskiego, mieszkającego w Brukseli dziennikarza, publicysty, pisarza, autora między innymi "Holandii. Presja depresji" oraz "Belgijskiej melancholii" opowiada o dramatycznych zjawiskach, które potwierdzają sukces islamistów w zachodniej Europie: od krwawych zamachów po spory o miejsce na basenie kąpielowym. Najważniejsze pytanie - czy możemy z islamem przegrać - znajduje na kartach jego książki dramatyczną odpowiedź: my już przegraliśmy.
Prawdziwa historia jednej z najzamożniejszych rodzin na świecie - Bin Ladenów. Steve Coll, dziennikarz prestiżowego New Yorkera i laureat Nagrody Pulitzera, z rozmachem kreśli wielopokoleniową sagę, odkrywając wiele ściśle strzeżonych tajemnic rodu, który odcisnął piętno na XXI-wiecznej historii świata. Osama Bin Laden, terrorysta odpowiedzialny za zamachy na World Trade Center, zastrzelony przez Amerykanów w 2011 roku to tylko jeden z wątków książki. I jeden z elementów olbrzymiej wpływowej familii, której członkowie żyją, świetnie prosperując, rozsiani po całym świecie...
Niniejsza książka inauguruje serię wydawniczą poświęconą badaniom nad kulturą medyczną krajów pozaeuropejskich. Będą w niej publikowane prace zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych dotyczące lokalnych tradycji medycznych w krajach Afryki i Azji (pozostałe kontynenty będą w niej reprezentowane rzadziej), występujących zarówno w XIX i XX w., jak i współcześnie. Naszym zamiarem jest przybliżenie szerszej publiczności wyników badań XIX-wiecznych podróżników i etnografów, dokumentujących koncepcje dotyczące przyczyn i przebiegu chorób, jak również metody ich leczenia, występujące przed nawiązaniem przez lokalne społeczności szerszych kontaktów ze standardem medycyny europejskiej. Zamierzamy także przedstawić stopniowe upowszechnianie się w tradycyjnych społecznościach poza Europą i we współczesnych państwach zlokalizowanych na innych niż Europa kontynentach współczesnego standardu klinicznego, którego podstawy podlegają uzgadnianiu z lokalną tradycją światopoglądową.
Pierwszy tom serii jest poświęcony kulturze medycznej islamu jako wyodrębnionego obszaru kulturowego na podstawie przesłanek nie geograficznych, ale światopoglądowych. Przedstawiamy tu zarówno tradycyjną medycynę Proroka, jak i przykłady recepcji w medycynie islamskiej standardu starożytnej medycyny egipskiej, greckiej oraz rzymskiej, a następnie wybrane aspekty związane z organizacją opieki medycznej, etyką lekarską, diagnostyką i terapią we współczesnych krajach islamskich.
Jak osiągnąć duchową doskonałość? Jak być dobrym mówcą i liderem? Oto założenia i porady oparte na islamskim mistycyzmie, podane w lekkiej, przyjemnej formie.
Arabski mędrzec Ibn Musa al Mansur żył w Bagdadzie w XIV wieku i nauczał wedle sufickiego porządku świata. Jedna z ostatnich ksiąg z jego przypowieściami spłonęła w pożarze Biblioteki Aleksandryjskiej. „Turban Mistrza Mansura” jest próbą rekonstrukcji jego nauk, w których pokora, uczciwość i szacunek wobec rozmówcy odgrywają nadrzędną rolę. Uniwersalne mądrości wschodu bez wątpienia znajdą zastosowanie i w naszej rozchwianej kulturze.
Autor przedstawia historię rozwoju teatru i dramatu arabskiego na tle związanych z nim zjawisk religijnych, społecznych i kulturowych. Pisze m.in. o stosunku islamu do sztuki, o poszukiwaniach i eksperymentach w dziedzinie spektaklu teatralnego, roli teatru w kształtowaniu publiczności oraz o jego specyfice i formach osadzonych w określonych kontekście kulturowym.
Książka oprócz walorów badawczo-poznawczych, ma także charakter porównawczy, prezentuje bowiem rozwój teatru arabskiego na tle odmiennego kręgu kulturowego, a mianowicie teatru europejskiego, w tym teatru polskiego.
Absolutny klasyk światowej arabistyki - zadziwiająca przenikliwością i intuicją próba syntezy muzułmańskiej Hiszpanii; piękna, potoczysta opowieść o Al-Andalus, napisana w latach 30. ubiegłego stulecia, kiedy atmosfera polityczna w Europie, sukcesy faszyzmu i nazizmu nie zachęcały do pisania dzieł pozytywnie wartościujących semickie dziedzictwo Europy.
Doświadczenie mistyczne uznawane jest w wielu religiach za jeden z najdoskonalszych dowodów istnienia Absolutu. Jednak bezpośredni kontakt z tym, co nie uwarunkowane, dany jest jedynie nielicznym, spośród których bardzo mała część gotowa była przekazać relację o swoim doświadczeniu. Homo mysticus hinduizmu i islamu jest przedstawieniem zjawiska mistyki w dwóch religiach światowych. Na podstawie utworów poetyckich, dzieł filozoficznych, a także zapisu wizji mistycznych autor szkicuje portrety mistyków wywodzących się z kultury hinduizmu i islamu. Ostatni rozdział jest próbą skonstruowania "mapy mistycznej", na której znajdują się drogi wiodące adepta ku Absolutowi.
Islam i świat muzułmański od swych narodzin na Półwyspie Arabskim w VII wieku miały znaczący wpływ na historię, politykę i ekonomię Europy i Azji. Trzy stulecia po śmierci proroka Mahometa kalifaty arabskie rozciągały się od europejskich wybrzeży Atlantyku na zachodzie po Azję Środkową i Indie na wschodzie, jednocząc ludy zamieszkujące region śródziemnomorski, obszar Cesarstwa Bizantyńskiego, Persję i Turkiestan. Pierwsze wielkie dynastie Umajjadów, Abbasydów i Fatymidów, a potem Seldżucy, Mongołowie i
Osmanowie sprawili, że kultura islamu osiągnęła szczyt rozwoju.
Niewiele w Europie wiemy o islamie i niewiele o muzułmanach, a jednak z łatwością ulegamy psychozie islamofobii. Mimo deklarowanej ciągle tolerancji otwartości na inne kultury z trudem wychodzimy poza ramy judeochrześcijańskiej tradycji. Strach przed islamem, utożsamianym z terroryzmem muzułmańskim, zamknął nas w twierdzy własnej kultury. Szkoda.
Islam nie jest już tematem wewnętrznym poszczególnych krajów, a problemem cywilizacji europejskiej.
Skąd wziął się w Europie islam? Jakimi drogami do nas dotarł? Kiedy? Dlaczego, wydaje się, ma się tak dobrze w porównaniu ze słabnącym chrześcijaństwem - przecież Europa się ateizuje? Jacy są europejscy muzułmanie - ci napływowi i ci rdzenni? Czym różnią się wyznawcy islamu na Bałkanach i w Europie Środkowo-Wschodniej lub Południowej od muzułmanów we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii? Jaka jest ich aktualna liczebność, struktura społeczna i zawodowa?
Na te i wiele innych pytań odpowiadają w książce orientaliści, znawcy islamu europejskiego.
Niniejsza książka, bogato udokumentowana i oparta na źródłach, jest pierwszym kompleksowym opracowaniem tematyki łowiectwa w cywilizacji islamu. Łowiectwo to szczególnie ważny przejaw życia muzułmanów, a zwłaszcza wyższych warstw społeczeństwa i grup uprzywilejowanych. "Kultura łowiecka w świecie islamu" zaznajamia czytelnika z całokształtem duchowych i materialnych osiągnięć łowiectwa przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, ale również na innych obszarach, które uległy silnym wpływom islamu; omawia także kulturę łowiecką Tatarów polsko-litewskich.
Najwięcej miejsca Autor poświęca polowaniu z ptakami łowczymi, czyli sokolnictwu, do dziś żywej i kultywowanej dziedzinie łowiectwa, uprawianej jako sport w krajach arabskich zgodnie z kulturą sokolniczą sprzed wieków.
Przekład z języka angielskiego Agnieszka Nowakowska Świat arabski, niegdyś owiany legendą nieprzebranego skarbca zmysłowych uciech, dzisiaj przypomina cytadelę, której warowne mury bronią obywateli przed wszystkim, co może uchodzić za napaść na bastion heteroseksualnego małżeństwa i rodziny. El Feki, dziennikarka o egipskich korzeniach, próbując zgłębić kulturowy fenomen arabskiej seksualności, rozmawia z badaczami mającymi odwagę dotykać sedna życia erotycznego w tradycji muzułmańskiej, uczonymi reinterpretującymi tradycyjne teksty religijne, przywódcami duchowymi odważnie nawołującymi do tolerancji w sprawach, które kiedyś potępiali, i aktywistami propagującymi bezpieczny seks. Przede wszystkim oddaje jednak głos arabskim kobietom, których szczere wyznania są świadectwem nieuchronnych zmian społecznych i obyczajowych, przypominających klimat u progu rewolucji seksualnej na Zachodzie. Seks i Cytadela to opowieść o poszukiwaczach wolności i tych, którzy się im przeciwstawiają, gdyż zmieniający się po dziesięcioleciach zastoju krajobraz polityczny arabskiego świata stwarza jednym i drugim możliwości, jakich dotąd nie mieli. Kirkus Best Books of the Year (2013)
Każdy, kto w jakimkolwiek stopniu interesuje się współczesną Turcją, z pewnością nie może w swoich przemyśleniach pominąć roli, jaką w tureckim społeczeństwie pełni postać Fethullaha Gülena. Nie sposób również bagatelizować korzyści wynikających z funkcjonowania zainspirowanego naukami tegoż wybitnego myśliciela ruchu społecznego o nazwie Hizmet, niekiedy określanego także mianem Ruchu Gülena.
Niniejsza książka odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące sylwetki M. Fethullaha Gülena, człowieka okrzykniętego przez czytelników amerykańskich magazynów „Foreign Policy” i „Prospect” najbardziej wpływowym intelektualistą świata. Jest to lektura obowiązkowa dla osób pragnących lepiej zrozumieć zarówno samą postać Fethullaha Gülena, jego poglądy, ale również wartości, jakimi kierują się w życiu jego liczni zwolennicy na całym świecie.
Czy Koran jest słowem Bożym? (świadectwo nawrócenia muzułmanina) Raszid Al-Maghribi Islam, wraz z judaizmem i chrześcijaństwem jest zaliczany do religii monoteistycznych. Co więcej fakt, że w Koranie wspomina się o patriarchach i prorokach Starego Testamentu, a także o Maryi i Jezusie, wzbudza w wielu pytania: Czym dla chrześcijanina powinna być święta Księga muzułmanów? Jakie przesłanie ona głosi? Czy można uznać informacje w niej zawarte rzeczywiście za rodzaj Bożego objawienia, bądź wręcz uzupełnienia Biblii? Na te pytania odpowiedzi udziela Raszid Al-Maghribi w swojej książce „Czy Koran jest słowem Bożym?”. Raszid wywodzący się z rodu imamów z marokańskiej Casablanki, dokonał w niej wszechstronnych badań Koranu, które obejmowały m.in. nadprzyrodzony charakter świętej księgi muzułmanów, proces jej powstawania i zawartość. Zaskakujące wnioski, do których doszedł, całkowicie odmieniły jego życie. Ta niezwykle cenna pozycja książkowa, napisana przez człowieka, wychowanego w muzułmańskim środowisku i osiągalna dotąd jedynie w arabskojęzycznym oryginale, dzięki Wydawnictwo Agape jest teraz dostępna dla polskiego czytelnika.
Wychowywany w religijnej rodzinie muzułmańskiej Mark A. Gabriel w wieku 12 lat znał już cały Koran na pamięć. Islam był całym jego życiem. Za namową rodziny ukończył elitarne liceum przy uniwersytecie Al-Azhar w Kairze, by zostać później studentem, a następnie wykładowcą tej najbardziej prestiżowej muzułmańskiej uczelni na świecie. Tam zaczęły targać nim wątpliwości dotyczące natury islamu. Kiedy wypowiedział je głośno z nadzieją, że ktoś mu pomoże, jeden z profesorów chciał go zabić. Prześladowany za krytyczne myślenie o swojej religii, wtrącony do więzienia i torturowany, Mark zwątpił w islam, ale nie przestał szukać prawdziwego Boga. Znalazł Go dzięki pewnej aptekarce.
Zanim podzieli się tym, jak do tego doszedł, Mark A. Gabriel zaprasza nas do odbycia fascynującej podróży przez życie Jezusa i Mahometa, analizując ich przesłania i nauki.
Dziennikarska analiza sytuacji w krajach arabskich - punktem wyjścia jest 11 września 2001 roku, następnie interwencje Zachodu w Iraku, Afganistanie, Libii, arabska wiosna, wydarzenia w Syrii i wreszcie powstanie ISIS - czym jest, skąd się wzięło i jaki jest jego cel. Książka, która porządkuje fakty, ale także pokazuje, czego możemy się spodziewać w przyszłości. Patrick Cockburn, irlandzki dziennikarz (ur. 1950) od ponad 20 lat jest korespondentem wojennym na Bliskim Wschodzie, pracował dla Financial Times, obecnie dla Independent. Laureat nagród dla dziennikarzy, w tym dla najlepszego zagranicznego korespondenta (w 2013 r.).
Ks. prof. Krzysztof Kościelniak kompetentnie wydobywa specyfikę doświadczeń czasu przeżywanego w kulturze, którą określić można sensu largo jako cywilizację islamską. Historia w relacji do czasu, jak i sam czas w cywilizacji islamu nie doczekały się dotąd polskiego opracowania. Lukę tę wypełnia bardzo esencjonalna praca prof. Kościelniaka, oparta na własnych przemyśleniach Autora, uwzględniającego najnowszą światową literaturę przedmiotu. Przede wszystkim jednak Krzysztof Kościelniak sięga do zasadniczych islamskich tekstów źródłowych, odczytując je w sposób tyleż samodzielny, co nowatorski. Zrozumienie prawd czasu i historii przybliża prezentacja najważniejszych muzułmańskich dni i okresów świątecznych.
Prof. dr hab. Jerzy Hauziński
Islam, druga pod względem wielkości i najmłodsza pośród trzech największych religii monoteistycznych w istotny sposób odmieniła oblicze świata.
Szybkie rozprzestrzenianie się islamu w jego początkowym okresie pozwoliło na przyłączenie i zintegrowanie różnych kultur i tradycji. Przez kolejne stulecia do pierwotnego kręgu kultury muzułmańskiej – obejmującego Bliski Wschód, Afrykę Północną oraz Persję – dołączyły kultury Azji Środkowej, subkontynentu indyjskiego oraz Azji Południowo-Wschodniej.
Ta publikacja przedstawia historię dynastii oraz regionów muzułmańskich i ukazuje różnorodność form sztuki muzułmańskiej od początków islamu po dzień dzisiejszy. Wybitni znawcy kultury, historii sztuki, historii, archeologii i architektury w przejrzysty i kompetentny sposób przekazują wiedzę na temat dzieł sztuki i zabytków architektury muzułmańskiej.
• Architektura, ceramika, rzemiosło artystyczne, tkaniny dekoracyjne, sztuka książki, kaligrafia
• Rozwój historyczny islamu i sztuki muzułmańskiej
• Regionalne oblicza sztuki i architektury
Rozpoczynające się trzecie tysiąclecie przynosi przerażające wieści o setkach tysięcy zamordowanych za wiarę, o setkach milionów chrześcijan prześladowanych za wierność Jezusowi. Według danych organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie rocznie ginie śmiercią męczeńską ok. 170 tysięcy chrześcijan, co daje średnio jedno morderstwo na każde 3 minuty. W ponad 70 krajach chrześcijanom odmawia się prawa do wolności religijnej; 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a dalsze 350 mln doznaje dyskryminacji z powodu swojej wiary. Według arcybiskupa Silvano Tomasiego, stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w ONZ, liczba ataków na ludność chrześcijańską mieszkającą na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji wzrosła w latach 2003-2010 o 309%.
Obecnie w warunkach tzw. „arabskiej wiosny” i radykalizacji islamu znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan bliskowschodnich. Neville Kyrke-Smith (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) uważa, że w wielu krajach, zwłaszcza w Iraku, Syrii i Egipcie, zagrożone jest samo istnienie wspólnot chrześcijańskich. „Burze, powstałe w wyniku arabskiej wiosny, uderzyły w społeczności chrześcijańskie i zagrażają im. Chrześcijanie Bliskiego Wschodu są prawie całkowicie sparaliżowani strachem w obliczu ogromnych problemów, które zagrażają ich istnieniu”.
Jakie są przyczyny radykalizacji islamu? Dlaczego muzułmanie są tak agresywni wobec swoich chrześcijańskich współobywateli? Czy chrześcijanie są na przegranej pozycji? Co może zahamować narastającą falę przemocy wobec wyznawców Jezusa? Ta książka pomaga nam zrozumieć, dlaczego wyznawcy Chrystusa są znienawidzeni i prześladowani, słabi i poniżani, a mimo to zwyciężają.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?