Polsko-angielski album towarzyszący wystawie (od 31 marca) "Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego", w którym znaleźć można wybór ze zdjęć prezentowanych na wystawie. Autorki albumu i kuratorki wystawy - Anna Brzezińska i Barbara Galus-Roszuk - prezentują w nim esencję z ogromnej spuścizny polskiego inżyniera elektryka i wielkiego pasjonata fotografii - Witolda Marczewskiego. Od czasu, kiedy Witold Marczewski zaczął fotografować, minęło ponad 100 lat. Podróżował po świecie ze swoim dużym, nieporęcznym aparatem, z pasją, i talentem, które predestynują go do miana zawodowego fotografa, utrwalał tamten świat" - piszą kuratorki we wstępie do albumu. Od pól naftowych w azerbejdżańskim Baku, przez Stambuł, Grecję, Francję, Włochy aż po polskie wsie i miasta - Lublin, Puławy, Kazimierz nad Wisłą, Warszawę... Wszędzie zabierał ze sobą - prawdopodobnie nie jeden - aparat fotograficzny. Jak doszło do tego, że w fotografii się zakochał? Tego nie wiemy. Była to jednak miłość na tyle silna, by pozostały po niej tysiące klisz i szklanych negatywów. W albumie znalazły się fotografie krajobrazów, architektury, czy wręcz reporterskie ujęcia dokumentujące wydarzenia historyczne (na przykład tragiczne wydarzenia w trakcie konfliktu ormiańsko-azerskiego), życie codzienne mieszkańców odwiedzanych krajów i ich portrety. Wśród fotografii znalazły się też migawki z życia rodziny Marczewskich oraz fotografie studyjne.
Teksty, wybór i opracowanie: Joanna KinowskaKonsultacja naukowa: dr hab. Grzegorz BronaWydany w 50. rocznicę lądowania na księżycu album zawiera ponad 100 zdjęć wybranych z archiwów NASA. To przede wszystkim fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych, eksplorację księżyca, czy portery kosmonautów. Fotografiom towarzyszą słowa wypowiadane przez ludzi związanych z programem kosmicznym, głównie astronautów. Poza zdaniami, które doskonale pamiętamy, o małym kroku czy używanymi potocznie: Houston, mamy problem, znajdują się tu nie tylko słowa wypowiadane podczas misji, lecz także późniejsze refleksjeAlbum Zdobyć Księżyc to wizualna podróż z Ziemi na Księżyc oraz przez amerykańskie programy kosmiczne: Mercury, Gemini i Apollo. Nie jest to zapis jednej konkretnej misji ani chronologiczna dokumentacja podboju kosmosu. To wybór najciekawszych fotografii wykonanych przez astronautów, dzięki którym możemy zobaczyć, jak wyglądał pierwszy krok człowieka na księżycu oraz jak do niego wiodła droga.
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek. Opowieść o historii Polski w latach 19451989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie, osnuta jest wokół historycznych faktów i relacji świadków, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m. in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA.Książka pokazuje historię w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.Dużym walorem publikacji jest także jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, liczne fotografie obrazujące opisywane wydarzenia. Zawarte w niej modele do sklejania (Fiat 126p i autobus Jelcz Berliet), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania są dodatkową atrakcją, dzięki której mały czytelnik przyswaja historyczną wiedzę skutecznie, a przy tym z łatwością i przyjemnością.Książka adresowana do dzieci (od 6 do 12 roku życia) oraz ich rodziców i nauczycieli
Teksty w językach: polskim, angielskim i litewskim
Zapraszamy w niezwykłą podróż do schyłku XIX wieku, gdy fotografia była jeszcze praktyką na poły alchemiczną. To wtedy Stanisław Kazimierz Kossakowski stworzył swoje słynne wówczas atelier i laboratorium fotograficzne, w którym w ciągu dekady powstało kilka tysięcy oryginalnych zdjęć. Hrabia Kossakowski, właściciel majątku Wojtkuszki niedaleko Wiłkomierza, to postać wyjątkowa. Był znanym kolekcjonerem i mecenasem sztuki, działaczem społecznym, a w końcu – jednym z najoryginalniejszych fotografów swojej epoki. W albumie prezentujemy ponad 160 unikatowych fotografii ze Żmudzi i z Warszawy – zdjęcia architektury, pałacowych wnętrz, wysmakowane pejzaże, portrety, a także aranżowane sceny rodzajowe i uliczne. Artysta chętnie fotografował swoją rodzinę, przyjaciół, gości Wojtkuszek i… samego siebie. Eksperymentował ze światłem i tłem, bawił się formą i konwencją.
Zamiast posłowia: Jakub Karpiński: Dom, Marek Karpiński: Mój ojciec
Ok. 80 fotografii
Przyszło mi żyć w ciekawych i burzliwych czasach. Dzieciństwo jeszcze w czasie ukształtowanym na swój sposób przez XIX wiek. Potem I wojna, rewolucja, wreszcie niepodległość okresu międzywojennego. Wrzesień, okupacja, zburzenie Warszawy, jej odbudowa po II wojnie światowej. Wiele podróży i przeżyć, dla architekta szczególnie cennych.
Zbigniew Karpiński
Zbigniew Karpiński należał do grupy zdolnych absolwentów przedwojennego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy hołdowali ówczesnej awangardzie architektonicznej spod znaku Le Corbusiera i kongresów CIAM (Congres international d’architecture moderne, Międzynarodowy Kongres Architektury Nowoczesnej). Wielu przedwojennych nowatorów, podobnie jak Karpiński, włączyło się w wielkie dzieło odbudowy Warszawy, pracowali oni nad projektami wielkich gmachów użyteczności publicznej, lecz unikali zaangażowania w politykę. To na pewno udało się Karpińskiemu. Pozostał w PRL-u cenionym bezpartyjnym fachowcem. Warszawskie budynki profesora Karpińskiego do dziś są ozdobą naszego miasta i przetrwały z powodzeniem próbę czasu, a zwłaszcza Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej, która nadal pełni przewidzianą dla niej funkcję komercyjną, handlową, rekreacyjną i mieszkalną.
Z posłowia Tomasza Markiewicza
Publikacja zawiera wspomnienia architekta Zbigniewa Karpińskiego, profesora Politechniki Warszawskiej, projektanta budynków biur i urzędów w Warszawie, którego dziełem życia była wzniesiona w l. 1962-1969 Ściana Wschodnia - ostatni wielkomiejski kompleks urbanistyczny, jaki powstał w centrum Warszawy, jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce. Książkę uzupełnia posłowie Tomasza Markiewicza oraz wspomnienia jego synów: Jakuba i Marka.
Biblioteka Kroniki Warszawy to nowa seria varsavianistyczna wydawnicza Domu Spotkań z Historią i Archiwum Państwowego w Warszawie popularyzująca nieznane źródła i świadectwa związane z Warszawą.
Najstarszy z rodziny, senior Teodor Kysiak, poznał w klasztorze sierotę, Marię Mikę. I ożenił się z nią. Po kilkuletnim pobycie w Krakowie postanowili przenieść się do Lwowa i tam dopiero rozpocząć prawdziwe rodzinne życie. () Dziadek Kysiak założył firmę dekoracyjną i robił meble na zamówienie klient przychodził ze szkicem swojego mieszkania, mówił, jakie pokoje by sobie życzył wyposażyć i firma zaczynała projektować. Mój ojciec i wujowie chcieli studiować, ale dziadek Kysiak nie zezwolił. Powiedział, że najpierw muszą zbudować firmęW każdą niedzielę jeździliśmy hudsonem dziadka do Janowa, 25 kilometrów od Lwowa. () A wakacje przez wiele lat spędzaliśmy w Bolechowie, to jest jakieś 150 kilometrów od Lwowa. Urocza mieścina, właściwie duża wioska otoczona lasami, rzeka. Wynajmowaliśmy domek u gospodarza. Cudowne wakacje. Człowiek zjadał śniadanie, brał ze sobą drugie, kostium kąpielowy i już biegł na dół do rzeki.Historia opisana w książeczce to wciąż żywe wspomnienia wydarzeń sprzed wielu, wielu lat. Danuta Kominiak opowiada o swoim dzieciństwie jak Lisa z Dzieci z Bullerbyn. Z tą różnicą, że wszystko zdarzyło się naprawdę Opowieść została nagrana i trafiła do Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. W tej wielkiej bibliotece jest już kilka tysięcy wywiadów i ciągle przybywają nowe. Relacja Danuty Kominiak otwiera serię pięknie ilustrowanych książeczek Historia Mówiona Dzieciom.
Koncepcja i wybór zdjęć: Anna Brzezińska, Małgorzata Purzyńska
Album zawiera ponad 100 zdjęć wybranych z bogatego archiwum autora. To przede wszystkim zdjęcia Tadeusza Rolke z początków jego kariery, z okresu, gdy współpracował z pismami – „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja” oraz „Przekrój”. Czarno-białe fotografie o walorach poznawczych i artystycznych, zdjęcia reporterskie, portrety znanych osób (m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Tadeusza Kantora, Tadeusza Konwickiego, Aliny Szapocznikow, Włodzimierza Borowskiego) oraz fotografie modowe.
Album Tadeusz Rolke. „Fotografie warszawskie” to wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. - od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia miasta, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tym obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta.
Zapraszamy do świata widzianego oczami fotoreportera, fotografa i artysty – Tadeusza Rolke.
Bohaterami książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939 są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, które narysował legendarny Bohdan Butenko, ceniony polski grafik, ilustrator, autor komiksów i książek.
Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią.
Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.
Dużym walorem publikacji jest szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera rysunki, mapy, fotografie z epoki, naklejki i modele do składania oraz zestawy ćwiczeń i zadań do samodzielnego wykonania. Historyjki uczą przez zabawę i pokazują, że nauka może być połączona z przyjemnością.
Książka adresowana do dzieci (od 6 do 12 roku życia) oraz ich rodziców i nauczycieli.
Katalog do wystawy zdjęć założyciela pierwszej w Polsce agencji fotograficznej, okrzykniętego królem fotoreporterów polskich (Gazeta Gdańska) w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Marjan Fuks pierwszy fotoreporter II RP utrwalił na swoich zdjęciach najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski oraz najgłośniejsze skandale tamtych lat.Zdjęcia Marjana Fuksa mają wielką wartość dokumentalną. Fuks fotografował rewolucję 1905 i życie pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Radę Regencyjną, Rząd Tymczasowy, wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy 1926, sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. Na swoim koncie ma zdjęcia-ikony, które przeszły do historii m.in. fotografię Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Ponadto uwiecznił międzywojenną Warszawę, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak zmieniła się stolica Polski.W katalogu zaprezentowane są zdjęcia grupowe i portretowe, które wykonywano w atelier agencji oraz materiały i fotografie dotyczące działalności agencji i ówczesnej prasy; polityki i historii Polski; życia codziennego oraz społecznego w dwudziestoleciu międzywojennym, przede wszystkim w Warszawie.Marjan Fuks - pionier fotografii dziennikarskiej w Polsce, założyciel Pierwszej Polskiej Agencji Fotograficznej, dokumentował historię Polski i Warszawy w latach 190535.
Format: mp3
Czytają: Julia Kijowska, Małgorzata Pieczyńska, Kinga Preis oraz Sylwia Chutnik
Wybór i opracowanie: Maria Buko, Katarzyna Madoń-Mitzner, Magda Szymańska
Przedstawiamy opowieści kobiet, które przeżyły niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłanie oraz więzienia w stalinowskiej Polsce. To piętnaście pasjonujących biografii z ogromnych zbiorów Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.
Julia Kijowska, Małgorzata Pieczyńska, Kinga Preis oraz Sylwia Chutnik czytają teksty z książki „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu” (Wyd. DSH, Warszawa 2017).
Najstarsze nagranie wykorzystane w książce pochodzi z 1989 roku, a ostatnie z 2012 roku. Opowieści zostały ułożone chronologicznie, według daty aresztowania bohaterek. Aktorki czytają zredagowany i skrócony zapis wielogodzinnych wywiadów
biograficznych – język mówiony został przerobiony na język pisany, a zapisane opowieści zostały następnie zinterpretowane przez osoby czytające
1. Pamięć opowiadana Sylwia Chutnik 10:17
2. Anna BURDO´WNA Małgorzata Pieczyńska 77:24
3. Genowefa OLEJNICZAK Julia Kijowska 69:57
4. Helena HEGIER-RAFALSKA Kinga Preis 68:26
5. Stanisława BAFIA Julia Kijowska 65:50
6. Genowefa NO´ŻKOWSKA Kinga Preis 43:39
7. Kazimiera KOSONOWSKA Julia Kijowska 37:01
8. Antonina TAJAK Kinga Preis 33:33
9. Danuta Krystyna DOMAŃSKA Małgorzata Pieczyńska 61:19
10. Krystyna ZAMBRZYCKA Julia Kijowska 29:07
11 Danuta KOMINIAK Małgorzata Pieczyńska 77:44
12. Janina BORZDYŃSKA Kinga Preis 108:48
13. Danuta MYRTA Małgorzata Pieczyńska 45:52
14. Maria ŻUREK Julia Kijowska 57:18
15. Genowefa ZIELIŃSKA Kinga Preis 86:35
16. Izabela Teresa DRZAL Małgorzata Pieczyńska 58:54
„Inside Poland” to wybór przeszło stu prac znanego i cenionego fotografa oraz pedagoga Mariana Schmidta, prezentowanych wcześniej na wystawie w Domu Spotkań z Historią. Większość zdjęć pochodzi z lat 1974–1978 i stanowi interesujące świadectwo epoki Gierka. Inne, powstałe w kolejnych dziesięcioleciach, znakomicie uzupełniają ten zbiór. Fotograf nie zatrzymuje się jednak wyłącznie na prostej obserwacji, stworzeniu dokumentu czy obrazu epoki, ale portretuje życie w Polsce lat 70. niezwykle prawdziwie i intymnie. Są w tej kolekcji zdjęcia, które poruszają w nas nieuświadomione pokłady emocji.
Zdjęcia pochodzą z bogatego archiwum autora. Wśród prezentowanych fotografii jest peerelowska siermiężna codzienność (pokazana niekiedy w sposób nieoczywisty), a obok tego wysublimowane, nastrojowe fotografie i psychologiczne portrety ludzi. Schmidt tworzy bowiem ponadczasową opowieść o życiu i kondycji człowieka. To fotografia humanistyczna, która sięga w głąb duszy. Artysta nawiązuje również dialog z młodym pokoleniem Polaków, którzy nie pamiętają czasów Peerelu – kolejek przed sklepami, pochodów pierwszomajowych, nachalnej propagandy sukcesu, ale ciekawi ich doświadczenie poprzednich pokoleń
„Przetrwałam” to piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku.
Bohaterki książki opowiadają o tym, jak przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, jak przeżyły uwięzienie, jak je zapamiętały i jak poradziły sobie z traumą. To przede wszystkim opowieści o wchodzeniu w dorosłość i stawaniu się kobietą w nieludzkich, tragicznych warunkach wszechobecnej przemocy. To uniwersalne historie o tym, jak okrutnie i trwale „wielka historia” potrafi zaburzyć indywidualne losy, powodując traumę całych rodzin i pokoleń.
Książka ilustrowana jest nieprezentowanymi dotąd szerokiej publiczności fotografiami przedstawiającymi więźniarki obozów koncentracyjnych i łagrów. Publikacji towarzyszy płyta, która umożliwia kontakt z materiałem źródłowym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?