Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Drodzy Bracia i Siostry,
Dziękuję wam za waszą życzliwość. Jak wiecie, zdecydowałem się złożyć rezygnację z posługi, jaką mi Pan powierzył 19 kwietnia 2005 r. Uczyniłem to w pełnej wolności dla dobra Kościoła, po długiej modlitwie i zrobiwszy przed Bogiem rachunek sumienia, świadomy powagi tego aktu, ale też świadomy, że nie jestem już w stanie wypełniać posługi Piotrowej z niezbędną do tego siłą. Wsparciem i światłem jest dla mnie pewność, że Kościół należy do Chrystusa, który nigdy nie przestanie nim kierować i nim się opiekować. Dziękuję wszystkim za miłość i modlitwę, jaką mi towarzyszycie. W tych niełatwych dla mnie dniach niemal fizycznie mogłem odczuć moc modlitwy, moc, którą wasza miłość i modlitwa mi daje. Módlcie się nadal za mnie, za Kościół i za przyszłego Papieża. Pan Bóg będzie nas prowadził.
Benedykt XVI, 13 lutego 2013 r.
Modlitwa, prawda, Kościół i człowiek.
Liturgia, wiara, Eucharystia.
Matka Boża i powrót Chrystusa.
A przede wszystkim - komentarz do Wyznania wiary.
W zamyśle włoskiego wydawcy ta książka została przygotowana dla młodych. Prosto, jednak bez uproszczeń. W chwili dla Kościoła szczególnej jest niczym przesłanie pontyfikatu. Obecnemu wydaniu towarzyszy błogosławieństwo Benedykta XVI dla polskich czytelników. Wypraszając wszelkie łaski Ojciec Święty życzy, ?aby lektura i refleksja owocowały umocnieniem i ożywieniem wiary".
Koniec doczesnego Świata w objawieniach św. Hildegardy!
Fascynujące objawienia św. Hildegardy z Bingen, pochodzące z tajemniczej księgi Scivias. Przedstawione w niej mistyczne wizje ukazują początek wszelkiego stworzenia, upadek pierwszego anioła i pierwszego człowieka, powstanie piekła i działanie szatana, stopniowe odchodzenie ludzi od Boga i upadek moralności. Następne wizje dotyczą czasów ostatecznych: Hildegarda przepowiada nadejście Antychrysta, jego podstępne działania, ostatnia walkę z szatanem, prześladowania wiernych, a w końcu – powtórne przyjście Chrystusa, powstanie zmarłych do życia, sad i przemianę świata.
Małżeństwo i rodzina nie są bynajmniej przypadkową strukturą socjologiczną, wytworem szczególnych uwarunkowań historycznych i ekonomicznych. Przeciwnie, właściwa relacja między mężczyzną a kobietą jest zakorzeniona w najgłębszej istocie człowieka, i tylko przyjmując taki punkt wyjścia, można ją zrozumieć. Nie można zatem odrywać tego zagadnienia od odwiecznego i zawsze aktualnego pytania, które człowiek zadaje, zastanawiając się nad sobą: kim jestem? kim jest człowiek? Tego pytania z kolei nie można oderwać od pytania o Boga... Odpowiedź Biblii na te dwa pytania jest spójna i jednolita: człowiek jest stworzony na obraz Boży, a Bóg jest miłością. Dlatego powołanie do miłości jest tym, co czyni człowieka prawdziwym obrazem Boga: człowiek upodabnia się do Boga w takiej mierze, w jakiej staje się istotą, która kocha. Rodzina we współczesnym świecie stała się obiektem ataków ze strony lewicowych środowisk i ideologii, które za wszelką cenę usiłują podważyć jej tożsamość. Niniejszy wybór tekstów Benedykta XVI/Josepha Ratzingera pozwoli nam lepiej zrozumieć rolę i powołanie rodziny w życiu człowieka, a także w wiekuistym planie Bożej opatrzności. Małżeństwo i rodzina ufundowane są bowiem na miłości, która nie rezygnując z uczuć i namiętności dojrzewa, wzrasta i oczyszcza się poprzez zaangażowanie rozumu i woli. Miłości zatem możemy się nauczyć.
Człowiek bez miłości nie może być szczęśliwy – to prawda, z którą zgodziłaby się zapewne większość ludzi. Jednak miłością nazywa się często uczucia czy postawy, które tak naprawdę nie mają z nią wiele wspólnego. Konsumpcyjne trendy cywilizacyjne z upodobaniem podsuwają nam podróbki, które wielu cierpiących z powodu braku miłości myli niestety z oryginałem i tylko pogłębia swój ból. Dlatego konieczne jest ciągłe uczenie się prawdziwej miłości, która wiąże się z wysiłkiem i trudem, ale też pozwala doświadczyć rzeczywistego, niezafałszowanego szczęścia. W książce W miłości nie ma lęku o. Augustyn z właściwą sobie wnikliwością daje wskazówki, jak praktykować taką właśnie miłość: mądrą, dojrzałą, bezinteresowną, wolną i odważną.
„Miłość jest możliwa tylko wtedy, kiedy ludzie czują się wolni i obdarzają się wzajemnie wolnością. Aby czuć się wolni, musimy pokonywać nasze ludzkie lęki. One bowiem dławią naszą wolność, odbierając nam swobodę działania. Żyjąc w lęku, nie możemy dysponować własną osobą, nie możemy swobodnie korzystać z naszych ludzkich władz: z rozumu, serca, woli. Nie możemy żyć, pracować, poświęcać się i cierpieć dla osoby kochanej. Miłość wymaga dynamizmu i twórczości, które lęk blokuje”.
Książka ta zawdzięcza swoje powstanie młodzieży poszukującej przejrzystego oraz systematycznego wykładu wiary. W swoim układzie wzoruje się na klasycznej strukturze katechizmu, omawiając wyznanie wiary, sakramenty, Dekalog i Ojcze nasz, do których dodano rozdziały na temat znaku krzyża, Biblii, Zdrowaś, Maryjo oraz świętowania roku liturgicznego. Jej zadaniem jest służenie pomocą przy rozmowach na tematy religijne w rodzinach. Rodzice są pierwszymi, którzy przepowiadają Ewangelię swoim dzieciom. Chcąc przy tym dać świadectwo własnej wiary, muszą przynajmniej pobieżnie umieć ją wyjaśnić i uzasadnić, choć nie zawsze łatwo udzielić właściwej odpowiedzi na ciekawskie pytania młodszych pociech czy też odeprzeć krytyczne zarzuty młodzieży. Nasza wiara jest w gruncie rzeczy nieskomplikowana, lecz w przeciągu upływu stuleci rozwinęła się i wiele pokoleń wyrażało ją, korzystając z języka własnej epoki. Zamiarem autora było przybliżenie jej podstawowych treści współczesnemu człowiekowi. Stanowiło to spore wyzwanie ze względu na niewielką objętość niniejszej publikacji. Kogo jej lektura nie usatysfakcjonuje lub też jeśli poczuje niedosyt, niech sięgnie do Katechizmu Kościoła Katolickiego opublikowanego w 1994 roku. Monsignore Christoph Casetti jest wikariuszem biskupim odpowiedzialnym za sprawy pastoralne (przepowiadanie i katechezę szczególnie w małżeństwie i rodzinie), a także kanonikiem diecezji Chur. Wychował się w Zurychu. Po studiach fi lozofi cznych oraz teologicznych w Rzymie, Paryżu oraz Münster przyjął w 1974 roku święcenia kapłańskie. Jest członkie m Międzynarodowej Rady ds. Katechezy przy Kongregacji ds. Duchowieństwa w Rzymie.
Prezentowana książka ks. Roszaka należy do rzadkich na polskim rynku książki teologicznej monografii. Jest ona nie tylko wiernym, ciekawym i twórczym przedstawieniem zagadnienia wiarygodności chrześcijaństwa i teologii w ujęciu Akwinaty, ale i otwartą dyskusją z najnowszymi prądami intelektualnymi. Projekt Roszaka zmierza do prezentacji apologii wiary chrześcijańskiej w konkretnym kontekście wyznaczonym przez postmodernizm. Wydawać by się mogło, że w tym kontekście Tomasz nie ma nic do zaproponowania. Jednak Roszak dokonuje, w oparciu o najnowszą hermeneutykę tomistyczną, takiego odczytania jego myśli, które umożliwia jej twórcze wykorzystanie także w kontekście późnej nowożytności. Książka zawiera szereg ciekawych analiz nie tylko samego Tomasza, ale i wielu myślicieli - zarówno filozofów jak i teologów - współczesnych (chociażby z kręgów ‘Radykalnej Ortodoksji’). Dotyka również zagadnienia wiarygodności chrześcijaństwa i teologii z punktu widzenia ‘nowych ateizmów’, wykazując ich braki merytoryczne, jak i fakt, że chrześcijaństwo ma do zaproponowania much better story. "Wiarygodność i tożsamość" łączy w sobie umiejętnie krytyczną otwartość na to, co nowoczesne jak i wielką wrażliwość na szlachetną tradycję, bez popadania w tradycjonalizm.
Ks. Robert J. Woźniak
Wypalenie nie tylko na polu zawodowym - to zapis skupienia rekolekcyjnego o. Józef Augustyna SJ, prowadzonego w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach.
W swoich rozważaniach autor uwzględnia nie tylko społeczne i psychologiczne przyczyny wypalenia, ale również duchowe i moralne. Odwołując się do rozważań Viktora E. Frankla, ukazuje bezsens i pustkę egzystencjalną jako jedną z najważniejszych przyczyn wypalenia.
Zdaniem autora ujawnia się ono nie tylko na polu zawodowym, ale także społecznym, rodzinnym i wspólnotowym. W szukaniu środków zaradczych przeciwko wypaleniu o. Augustyn odwołuje się do własnych refleksji, a także do świadectwa ks. Franciszka Blachnickiego oraz Etty Hillesum.
Modlitwa jest naturalną potrzebą człowieka, jak pragnienie jedzenia i picia. Znają ją wszystkie religie świata. Prosimy Boga o przebaczenie win oraz o spełnienie potrzeb. Prosimy także w intencji innych ludzi, wstawiamy się za nimi u Boga. Radość, trud, różne potrzeby, wszystko to może być przedmiotem modlitwy i dziękczynienia. Możemy wreszcie wielbić Boga całkiem bezinteresownie, wysławiać Go i oddawać Mu chwałę.Modlitewnik ten, obok najczęściej praktykowanych modlitw i pieśni, zawiera bogaty wybór psalmów proponowanych w modlitwach porannych, wieczornych, wiele modlitw wstawienniczych i okolicznościowych. Umieszczono w nim również, bogatszy niż w innych modlitewnikach ""mały katechizm"".Nowe wydanie zostało wzbogacone o Litanię do bł. Jana Pawła II i do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualną wersję litanii do patronów narodu polskiego. Uaktualnione zostały również teksty związane z obrzędem sakramentów w oparciu o odnowione rytuały liturgiczne (np. obrzęd święceń prezbiteratu).
Ale nam się wydarzyło"" - bez docenienia, jak bardzo zostaliśmy obdarowani przez Pana historii, żyjąc w okresie pontyfikatu Jana Pawła II, fenomenu ""Solidarności"" oraz niepodległej III Rzeczpospolitej, nie zdobędziemy się na realistyczną analizę naszego czasu i na odwagę budowania przyszłości. I chociaż pojawią się na tych kartach nuty pesymizmu, to wiem, że bez elementu dziękczynienia, tak ważnego w chrześcijańskiej duchowości i tak łatwo zagłuszanego przez codzienne troski, łatwo damy się przygnieść ciężarom doczesności, zamykając się zarazem na działanie Ducha Świętego. Bez tworzenia ""kultury pojednania"" będziemy skazani na nieskończone swary i nieustanne ""mącenie w narodowej kadzi"". Skoro już przywołałem Wyspiańskiego, przypomniał mi się też fragment jednego z listów, które otrzymałem od Jana Pawła II: ""Czy Polacy wyciągną nieodzowne wnioski w stosunku do przyszłości? Czy potrafią się zmobilizować pod kątem Tertio Millennio? Modlił się kiedyś Wyspiański słowami Konrada w Wyzwoleniu: ""Jest tyle sił w narodzie, jest tyle mnogo ludzi. Niechże w nie Duch Twój wstąpi, i śpiące niech pobudzi..."". Chyba jest to modlitwa także na dzisiaj"". Tak, to jest także papieska modlitwa na nasze dzisiaj... ze Wstępu Autora
Grzech jest iluzją osiągnięcia szczęścia.
W życiu duchowym człowiek wznosi się ku Bogu w takiej mierze, w jakiej schodzi do piekła własnego wnętrza. Droga prowadząca do Boga musi mieć więc początek w poznaniu samego siebie. To ja, ze wszystkim, co noszę w swoim wnętrzu, jestem zaproszony do zjednoczenia z Nim. Człowiek, który podejmie tę pokorną wędrówkę, dotrze w końcu do prawdy o sobie samym, a zatem osiągnie wolność.
Książka Paolo Scquizzato Kłamstwo iluzji pomaga w podjęciu drogi dochodzenia do prawdy o nas samych. Autor omawia po kolei siedem grzechów głównych. Myśl teologiczną uzupełnia refleksja psychologiczna.
PAOLO SCQUIZZATO-Należy do wspólnoty Braci św. Józefa Benedykta Cottolengo. Zajmuje się pracą duszpasterską, szczególnie formacją duchową laikatu. Prowadzi Dom Duchowości „Mater Unitatis” w Druento (północne Włochy). Jest autorem książki Come un principio. Riflessioni sul libro della Genesi (2010), zawierającej rozważania nad Księgą Rodzaju.
Najnowsza książka znanego i cenionego przewodnika życia duchowego. Lektura tych stron przybliża stopniowo tajemnice Boże: od najprostszych aż po te, ostateczne, które opisuje Apokalipsa. Czytelnik jest prowadzony małymi krokami po ścieżkach Bożych aż po najwyższe szczyty. Autor w fascynujący sposób łączy teologię i psychologię z podręcznikiem życia wewnętrznego. To książka ""pogranicza"", w której analizy tekstu biblijnego wychodzą naprzeciw symbolicznej interpretacji, aby zabłysnąć niespodziewaną puentą, mającą odniesienie do życia wiary. Autor prowadzi czytelnika nie tyle drogą wiedzy, ile doświadczenia osobistego. Niewątpliwie - jak to ktoś określił - jest to książka wielokrotnego czytania.
Więc kochajcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem. Nie bójcie się miłości wzajemnej, bo Miłość jest z Boga, a kto trwa w Miłości, ten trwa w Bogu, który jest Światłem i oświeca każdego człowieka. Oświeca jego drogę życia, aby nie zbłądził i aby trafił do domu Mego Ojca Niebieskiego. Trwajcie więc w Miłości Mojej, a Ja będę wam błogosławił. Będę błogosławił, abyście byli w stanie być wierni w tych małych sprawach, którymi są zwykłe ludzkie miłości. Gdy będziecie Mi wierni w tych zwykłych miłościach, w realizowaniu tych zwykłych, prostych miłości braterskich, które stawiam przed wami, to powołam was do wielkich spraw. Do ratowania ludzkości przed totalitaryzmem jeszcze większym niż totalitaryzm Hitlera i Stalina razem wziętych. A totalitaryzm ten nadchodzi i już stoi u drzwi świata. Potrzebuję ludzi do walki o istnienie człowieka, ale potrzebuję ludzi wiernych, mężnych, zahartowanych w trudach walki. Bo ten, który podejmie to powołanie, nie może się ugiąć, nie może się poddać, nie może skapitulować. Wszystkim błogosławię i kocham.
Rozmowa dwojga filozofów o chrześcijaństwie i potrzebie duchowej każdego człowieka.
Po co ludziom religie? Czy to coś więcej niż narzędzie kontroli społecznej? Kto dziś jeszcze zastanawia się nad wolnością sumienia, grzechem? Jaki jest polski katolicyzm, co go wyróżnia spośród innych? Jakie zagrożenia czyhają na religie, a jakie z nich wypływają? Czy naprawdę jesteśmy cywilizacją śmierci? Dlaczego polska lewica boi się hierarchów duchownych? I dlaczego w Polsce nikt nie karze księży przestępców seksualnych?
Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć w swej książce-rozmowie Agata Bielik-Robson i Tadeusz Bartoś.
Wielka jest moc wytrwałej modlitwy! Kościół zachęca nas do jej praktykowania , proponując m.in. szczególną formę, jaką jest nowenna: dziewięciodniowe nabożeństwo podejmowane w konkretnej intencji. W niniejszej książeczce zamieszczono siedem nowenn przeznaczonych do odmawiania w sprawach postrzeganych jako bardzo trudne czy wręcz beznadziejne. Dla Boga nie ma nic niemożliwego! Oby zebrane tu modlitwy były dla odmawiających je zachętą do ufnego powierzenia Mu swego życia.
Książeczka przekazuje treść orędzia Miłosierdzia Bożego oraz wskazuje na specjalne formy tego nabożeństwa nakreślone w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej. Pragniemy, aby tym, którzy poszukują Boga, pomagała w zgłębianiu tajemnicy Bożego Miłosierdzia, otwieraniu się na łaskę Chrystusa i przyjmowaniu orędzia miłosierdzia, jakie kieruje On do Kościoła i świata
Wyznawcy prawosławia stanowili do końca XVI wieku istotną grupę mieszkańców Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dlatego podjęcie badań nad stanem prawosławnego monastycyzmu na tym obszarze do końca XVI wieku związane jest nie tylko z ustaleniem liczby i rozmieszenia monasterów, ale też z ich rolą i sytuacją ekonomiczną oraz stanem kultury i oświaty środowisk monastycznych. Niebagatelne znaczenie ma ocena skutków rozwoju życia monastycznego dla życia Kościoła prawosławnego jako całości na tle innych wyznań w Wielkim Księstwie Litewskim. Podjęte w niniejszej książce zagadnienia badawcze pozwalają stwierdzić, że monastery prawosławne w Wielkim Księstwie Litewskim w pierwszej połowie XVI wieku pełniły ważną rolę duchową czy kulturotwórczą, wpływały na postawy wiernych. Były dobrze zorganizowane, powiększały swój status ekonomiczny dzięki licznym nadaniom magnackim i szlacheckim. W drugiej połowie XVI wieku, mamy do czynienia z postępującym kryzysem życia monastycznego na tym obszarze, będącym wszakże odbiciem ogólnego kryzysu Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Zdecydowana większość monasterów ufundowanych w wieku XVI przetrwała do czasu unii brzeskiej.
Autor o. Józef Augustyn SJ doświadczony kierownik duchowy w prosty sposób odpowiada na konkretne pytania dotyczące: przebaczenia, pojednania, różnego typu zranień, sakramentu pojednania. Książka jest praktycznym poradnikiem duchowym, który może skutecznie pomóc nam i naszym bliskim w rozwiązywaniu istotnych problemów życiowych.
W prezentowanym skupieniu rekolekcyjnym Autor ukazuje istotę ignacjańskiego rachunku sumienia. Zwraca uwagę, że jest on przede wszystkim szkołą dojrzałości duchowej i moralnej oraz wyrazem codziennego, wewnętrznego zmagania o ludzkie szczęście: doczesne i wieczne. Rozważania mają charakter świadectwa.
Ramiona krzyża wyciągają się do każdego, kto cierpi.
Podążająca śladem Chrystusa Droga krzyżowa pisana życiem wskazuje drogę pewną i bezpieczną.
Nie lękaj się nią iść...
Rozważania Męki Pańskiej zawierają modlitwy, wyjątki z pism i wypowiedzi Jana Pawła II, Stefana kard. Wyszyńskiego oraz cytaty biblijne.
Gorzkie żale to nabożeństwo poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej, które w poruszający sposób oddziałuje na odbiorcę. Na pierwszej płycie znajdą Państwo trzy części nabożeństwa, co pozwala zarówno na wysłuchanie go w całości, jak i odprawianie kolejnych części zgodnie z obrzędem liturgicznym. Druga płyta to wprowadzenie do historii nabożeństwa. Ukazuje ono nie tylko jego rys historyczny, ale zawiera szczegółową analizę poszczególnych fragmentów modlitwy. Odkrywa przed nami fenomen Gorzkich żalów i ukazuje prawdziwe korzenie nabożeństwa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?