Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Nowe, poszerzone i uzupełnione wydanie biografii Benedykta XVI - papieża, który zadziwił świat swoją niespotykaną z dziejach katolicyzmu decyzją. Autor książki przybliża sylwetkę kardynała Ratzingera, jego drogę do Stolicy Apostolskiej, przebieg pontyfikatu i wreszcie wydarzenia ostatnich tygodni. Opisuje jego życie, poczynając od dzieciństwa w niewielkiej bawarskiej miejscowości Marktl, poprzez lata nauki i trudny czas wojny, powołanie kapłańskie i wynikające z tego konsekwencje ? działalność duszpasterską i naukową, pracę w Kurii Rzymskiej, objęcie najwyższego stanowiska w Kościele Katolickim i wreszcie szokującą decyzję o abdykacji. W biografii papieskiej są też wątki polskie ? kardynał Ratzinger należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II i wielokrotnie odwiedzał nasz kraj.
Mistyczki średniowieczne – kim były? Jaką drogą podążały do świętości? Jakie dziedzictwo pozostawiły Kościołowi? Jak wielki wpływ wywarły na swoją epokę owe niezwykłe kobiety – święte artystki, pisarki, kompozytorki, a przy tym doradczynie papieży i królów?
Na te pytania próbuje odpowiedzieć w swoich tekstach s. Małgorzata Borkowska OSB. Spotkamy tu nie tylko dobrze nam znaną Hildegardę z Bingen, ale także inne wielkie kobiety średniowiecza: m.in. Hildę z Whitby, mistyczki z kręgu Helfty, a wreszcie Brygidę Szwedzką i Juliannę z Norwich.
Czytając książkę dowiesz się, co się działo w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II.Nie wolno nam nigdy zapominać, że Bóg nas stworzył byśmy byli szczęśliwi i na zawsze pozostali szczęśliwi, a ziemia nasza jest po to, aby zaludnić niebo.Tym cytatem z poprzedniej mojej książki pt. U drzwi Twoich stanę Panie, rozpoczynam nową książkę Znaki zbiżającej się Apokalipsy. Jest to opis zdarzeń życia obecnego i brak pewności co do życia przyszłego oraz jaki będzie nasz cel ostateczny?Ze Wstępu, Bogusław Łaski
Wydana w 1927 roku rozprawa Kościół, naród i państwo w znacznym stopniu przyczyniła się do odrodzenia religijnego wielu pokoleń Polaków. W swoim głównym zarysie pozostaje nadal aktualna w sytuacji, gdy po kilkudziesięciu latach Polska odzyskuje suwerenność, a naród polski swoją tożsamość. W tym przełomowym dla naszego kraju okresie, gdy decyduje się kształt ustrojowy państwa, gdy rozstrzyga się jakie miejsce zajmie w nim Kościół Katolicki, rozprawa Romana Dmowskiego zachęca do głębszej refleksji.
"Mówią, że Eucharystia to uczta wystawiona na dwóch stołach. Na jednym z nich Bóg zostawił nam Ciało i Krew swojego Syna, dzięki któremu możemy żyć i to aż na wieki. Na drugim przyrządził zaś dla nas smakowite dania swojego Słowa. Skoro uczta i jedzenie, to bez smaków się nie obejdzie. Ta płyta to zaproszenie do rozsmakowania się w Słowie, to zaproszenie do stołu, gdzie bogactwo zapachów i smaków może przyprawić o zawrót głowy albo i utratę przytomności". / Adam Szustak OP
Płyta jest zapisem rekolekcji wielkopostnych, które o. Adam głosił w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu oraz we wrocławskim duszpasterstwie akademickim "Maciejówka" w 2012 roku.
Grzech istnienia to jedna z najbardziej zadziwiających idei cywilizacji europejskiej. Czym był dla pisarzy, filozofów i artystów? Jakie miejsce zajmował w kulturze romantyzmu? Jak idea "grzechu istnienia" łączyła się z myślą o samobójstwie, czasem prowadząc ludzi w śmierć?
Na te pytania szuka odpowiedzi Stefan Chwin, dając obraz "samobójstwa romantycznego" daleko wychodzący poza tradycyjne ujęcia.
W Księdze osiemdziesięciu trzech kwestii odnaleźć można najważniejsze aspekty systemu św. Augustyna. Dzięki temu, czytając to relatywnie, w porównaniu z innymi, krótkie dzieło można zaznajomić się z istotnymi teoriami biskupa Hippony. W Księdze, nieraz w bardzo lapidarny i syntetyczny sposób, formułuje on swoje najważniejsze idee dotyczące natury ludzkiej, grzechu i jego roli w pochodzeniu zła, miłości jako najwłaściwszemu sposobowi odnoszenia się do Boga, relacji między osobami boskimi w obrębie Trójcy i wiele innych. Zwięzłość i idąca z nią w parze jasność czynią z Księgi znakomite wprowadzenie do nauk św. Augustyna, kierowane do osób dopiero rozpoczynających swoje zainteresowania myślą wielkiego Ojca Zachodniego Kościoła. Jednocześnie Księga osiemdziesięciu trzech kwestii jest również interesująca dla badaczy bardziej zaawansowanych, chcących prześledzić rozwój myśli Augustyna, gdyż pokazuje ona ? jeżeli można tak to ująć ? pierwsze przymiarki do najważniejszych zagadnień podejmowanych w późniejszym okresie w głównych jego dziełach, choćby w O Trójcy Świętej czy w Komentarzach do Księgi Rodzaju oraz innych systematycznych dziełach egzegetycznych.
(Od redakcji)
Droga krzyżowa jest jedną z najpiękniejszych form rozważań męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie a do jej rozpowszechnienia przyczynili się franciszkanie, którzy oprowadzali pątników i zatrzymywali się przy kolejnych stacjach, przedstawiających historię męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Niniejsze rozważania, to nie tylko odtworzenie ostatnich dni Chrystusa. Mają one głęboką wymowę i bogatą symbolikę. Dotyczą miłości małżeńskiej i troski o rodzinę i wychowanie chrześcijańskie.
Polacy wciąż wiedzą za mało o męczeństwie Kościoła katolickiego na Słowacji w czasach Komunizmu. "Siła słabych i słabość silnych" autorstwa księdza Antona Hlinki to emocjonująca opowieść o sile nadziei mimo mroku ateistycznego terroru. Książka, która przypomina jak wielką cenę zapłacili słowaccy wierni za zachowanie lojalności Stolicy Apostolskiej w czasie niemal 45 lat czerwonej niewoli.
Red. Piotr Semka (Rzeczpospolita)
W prezentowanej pozycji autor zbiera opracowania, które już poprzednio były drukowane, ale jako rozrzucone po stosunkowo mało dostępnych czasopismach i pracach zbiorowych, praktycznie nie istnieją na rynku księgarskim, a podejmują często bardzo ciekawą i pouczającą tematykę biblijną.
Są to na ogół publikacje niewielkich rozmiarów i dlatego określone zostały jako miniatury, w dokonanym jednak wyborze stanowią różnorodny przegląd zagadnień biblijnych, mogących przyczynić się do szerszego poznania Biblii i zainspirować do głębszego zastanowienia się nad wielorakimi działami biblijnego przesłania, które tu ukazywane są pod bardzo różnymi aspektami.
Poświęcenie komuś swojego czasu, to bodajże najlepszy sposób na pokazanie, że się tę osobę naprawdę kocha. Powyższe zdanie napisane przez ks. Maura Leonardiego można uznać za motto całej jego książki, z zastrzeżeniem, że w tym przypadku nie chodzi o pielęgnowanie relacji z ludźmi, ale... z Bogiem. ""Silna jest w nas pokusa oszukiwania czasu na modlitwę - pisze dalej autor. - Paciorek po drodze, różaniec w samochodzie, brewiarz w konfesjonale... Jeśli mi się to zdarza, muszę sam siebie zapytać: czy naprawdę wierzę w Boga? Ile czasu Mu poświęcam? Odpowiedź będzie miarą mojej miłości i mojej wiary"". Książka Pół godziny dla Boga stanowi pomoc dla tych, którzy w codziennym zabieganiu mają trudności w praktykowaniu takiej modlitewnej miłości.
„Koń Trojański w Mieście Boga" to jedna z najgłośniejszych książek Dietricha von Hildebranda. Wybitny filozof, jeden z największych współczesnych etyków, opierając się na właściwie interpretowanych tekstach Soboru Watykańskiego II, wskazuje nadużycia, jakich dopuszczają się modernistyczni teologowie. Książka napisana dwa lata po zakończeniu Vaticanum II, podczas którego autor był jednym z ekspertów, jest kluczem do zrozumienia posoborowego kryzysu w Kościele oraz jego postępującej sekularyzacji. Dietrich von Hildebrand nie poprzestaje w swojej książce na krytyce posoborowych zmian w Kościele. Fałszywej odnowie przeciwstawia odnowę prawdziwą, prowadzącą Kościół ku Jego „nowej wiośnie".
Ostatnie dziełoDietricha von Hildebranda to jego intelektualny testament. Książka pisana z proroczym gniewem, żarem i bólem jest gwałtownym protestem przeciw postępowaniu niektórych teologów i hierarchów, którzy - zdaniem autora - niweczą nadprzyrodzony charakter nauki katolickiej. Praca jest przestrogą przed schodzeniem z drogi prawdy, które może prowadzić ku zeświecczeniu i pustym świątyniom. Autor, ekspert Vaticanum II, uważany przez Piusa XII za Doktora Kościoła XX wieku, pisze wręcz o „piątej kolumnie" mszczącej Kościół.
„Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort… był dla mnie światłem w ważnych chwilach życia” mówił Jan Paweł II wskazując swego „mistrza duchowego”. Zgłębiając to „zwierzenie”, autor książki sięga do „żarliwej modlitwy”, w której Grignion de Montfort prosi Niebo o kapłanów o gorejących sercach, zamieszkiwanych przez Ducha Świętego, dzieci Maryi”… W książce zostały zebrane liczne świadectwa Jana Pawła II, potwierdzające jego przywiązanie do Montforta i świadomość, że jest to święty na nasze czasy.
Spis treści:
Część 1
Recepcja idei reformacyjnych w Polsce
Część 2
Reformacja w Prusach Polskich
Część 3
Reformacja W Prusach Książęcych
Część 4
Protestantyzm w Polsce i Prusach w XV - XX w.
Album fotograficzny - Rozważania drogi krzyżowej - Teksty utworów - Płyta CD.
Rozważania czyta Jerzy Kiszkis.
Utwory muzyczne w wykonaniu:
zespołu wokalnego Art’n’Voices w składzie
soprany – Anna Godlewska, Małgorzata Rocławska (10, 18, 22)
alty – Anna Rocławska, Julianna Styn (8, 16, 20)
tenory – Mateusz Warkusz (10, 26), Patryk Mudlaw (22)
basy – Tomasz Chyła, Maciej Lewandowski (6)
gościnnie w zespole – Joanna Lachowska (18) i Anna Miotk
gościnnie solo – Angelika Weichbrodt (14)
Nagranie, realizacja dźwięku i mastering:
Tadeusz Korthals – North Studio
Nagrań dokonano w dniach 21-25.06.2012 r. w kościele pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie oraz Studio North w Połczynie.
Publikacja Warto wiedzieć - o prawie Kościoła w pytaniach i odpowiedziach dopomaga rozwiązywać trudne sytuacje rodzące się we wzajemnych relacjach wierzących w duchu zachowywania sprawiedliwości, w oparciu o wielowiekową tradycję kanoniczną w Kościele katolickim. Książka ta powstała na kanwie odpowiedzi na listy wiernych przedstawiających różne problematyczne sytuacje w zakresie szeroko pojętej działalności duszpasterskiej. Wszystkie listy i odpowiedzi publikowane były na łamach dwutygodnika "Pielgrzym", czasopisma diecezjalnego diecezji pelplińskiej. Książka jest zatem swoistym wyjściem naprzeciw praktycznym i codziennym pytaniom wierzących katolików, by dowiedzieć się, jaka jest dyscyplina Kościoła w jego życiu i działalności duszpasterskiej. Większość poruszanych zagadnień dotyczy kwestii administrowania sakramentami świętymi i kanonicznymi wymogami co do ich ważności i godziwości. W poszczególnych artykułach nie unika się podejmowania zagadnień związanych z celebracją pogrzebów katolickich i innych sakramentaliów oraz tematów związanych z prawem wyznaniowym regulującym stosunki między wspólnotą Kościoła a państwem.
Jestem katolikiem niepraktykującym", czy nawet częściej: "Jestem wierzącym niepraktykującym", to sformułowania, które wcale nie należą dziś do rzadkości. Wielu ludzi odnajduje się w tego rodzaju deklaracjach. Nabrały one cech utartych formuł. Przestają nas nawet zdumiewać. Wręcz porażają swoją banalnością.
Denis La Balme, jako filozof, postanowił rozważyć na nowo znaczenie powyższych sformułowań. Alain Quilici, dominikanin, autor wielu książek, nie pozostał natomiast obojętny wobec faktu, że praktyki religijne traktowane są jako opcja, którą da się pominąć. Rozważania obu autorów wzajemnie się dopełniają, podejmując istotny dziś temat: Po co praktykować, gdy się wierzy?
„Celem tej książki jest ukazanie takiego sposobu wychowania chłopców, dzięki któremu wyrosną oni na godnych zaufania i podziwu mężczyzn”.
[ks. Marek Dziewiecki, fragment książki]
Każdy, kto zajmuje się wychowaniem chłopców, wie, że jest ono trudnym wyzwaniem, ponieważ są oni z reguły większymi urwisami niż dziewczynki. Jednak z solidnie ukształtowanych chłopców wyrastają prawdziwi bohaterowie, zdolni do tego, aby stawać w obronie prawdziwych wartości, aby troszczyć się o kobiety i dzieci, albo nawet oddać życie za tych, których kochają. Aby chłopcy stali się takimi właśnie mężczyznami, konieczne jest, jak wskazuje ks. Marek Dziewiecki, właściwe dobranie celów i metod wychowania chłopców oraz dotykanie w mądry sposób strun ich umysłu, serca i ambicji.
U założeń tej książki leży przekonanie, że wychowanie urwisa na bohatera będzie możliwe wtedy, gdy jego rodzice i opiekunowie położą szczególny nacisk na jego rozwój duchowy, moralny i religijny. Wiele „nowoczesnych” nurtów wychowania te sfery są traktuje jako niepotrzebne, staroświeckie czy wręcz „opresyjne”, co skutkuje kształtowaniem mężczyzn niedojrzałych, nieodpowiedzialnych, skupionych na własnych przyjemnościach. Z kolei tym rodzicom i pedagogom, którzy rozumieją znaczenie duchowości, moralności i religijności w wychowaniu chłopców, często brakuje wiedzy potrzebnej, by formować dojrzałe postawy swoich podopiecznych w tym zakresie. Od urwisa do bohatera ma być pomocą dla takich właśnie wychowawców w kształtowaniu dojrzałych duchowo ludzi sumienia, potrafiących realistycznie myśleć, solidnie pracować i odpowiedzialnie kochać.
Żyjemy w czasach duchowego zamętu i niepokoju, jesteśmy nieustannie narażeni na atak mocy chcących nas zniewolić lub zniszczyć. Co to za moce? Jak je rozpoznać i nazwać? Jak się przed nimi ustrzec? Jak odróżnić realne działania szatana od innych zjawisk w świecie?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce, zawierającej teksty wybitnych znawców problematyki opętania, egzorcystów i osób praktykujących uwalnianie od złych mocy. Przedstawiono w niej także przykłady demonicznego działania, m.in. mediumiczność, rytuały inicjacyjne i niektóre nurty współczesnej muzyki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?