W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Cukrzyca – choroba cywilizacyjna – dotyka coraz więcej osób, zarówno młodych, jak i starszych. To cena, jaką płacimy za coraz wyższy poziom życia. Jej rozwojowi sprzyjają podstawowe błędy żywieniowe, siedzący tryb życia, nerwowość. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego schorzenia, czy i w jaki sposób można zapobiegać cukrzycy oraz jaką rolę w tej chorobie odgrywa dieta? Tym zagadnieniom poświęcona jest niniejsza książka. Jej autorka – Barbara Jakimowicz-Klein chce pomóc osobom chorym zrozumieć istotę cukrzycy i przeciwdziałać jej skutkom. Przede wszystkim jednak skupia się na diecie jako ważnym składniku terapii. Żywienie człowieka chorego musi bowiem zapewnić mu nieskrępowany rozwój organizmu, możność wykonywania pracy, a także dobre samopoczucie. W Kuchni diabetyków znajdą zatem Państwo najnowsze zalecenia dotyczące właściwego odżywiania się w cukrzycy oraz przepisy na potrawy dozwolone w diecie cukrzycowej, zarówno receptury na dania proste, jak i na bardziej wykwintne – wszystkie i smaczne, i zdrowe. Z pewnością warto zajrzeć do tego poradnika!
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Dieta jest podstawowym i najistotniejszym czynnikiem w leczeniu cukrzycy. W sytuacji, gdy choroba zostanie wykryta bardzo wcześnie, przez pewien czas może być nawet jedyna forma leczenia. Leczenie dietetyczne cukrzycy, w przeciwieństwie do farmakologicznego prowadzonego za pomocą leków, ma bardzo długa historię. Wzmianki o przepisach dietetycznych zalecanych chorym w tzw. wielomoczu (tak niegdyś nazywano cukrzycę) znaleziono w papirusach egipskich pochodzących z 1500 roku p.n.e. W XVIII i XIX wieku nastąpił intensywny rozwój leczenia dietetycznego. Zaczęto stosować różnego rodzaju diety przeciwcu-krzycowe, oparte głównie na węglowodanach złożonych (skrobiowych), jak dieta ryżowa, owsiankowa, zbożowa i inne, diety z ograniczeniem liczby kalorii, wysokobiałkowe, mleczne itd. Wszystkie te diety do czasu odkrycia insuliny, tj. do 1921 roku, były właściwie jedynym sposobem leczenia chorych na cukrzycę. Wprowadzenie do leczenia cukrzycy insuliny, a potem leków doustnych, spowodowało pewne zmiany w żywieniu diabetyków i pozwoliło zbliżyć dietę cukrzycową do sposobu żywienia ludzi zdrowych. Dzisiaj uważa się, że odżywianie człowieka chorego musi zapewnić mu nieskrępowany rozwój organizmu, możność wykonywania pracy, a także dobre samopoczucie. Żywienie chorych na cukrzycę rozpatruje się pod kątem kaloryczności dziennego pożywienia, składu jakościowego diety oraz rozkładu posiłków w ciągu dnia.
Dna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z nieprawidłowym sposobem żywienia, polegającym na nadmiernym spożyciu potraw tłustych, bogatych w białko, oraz kawy i alkoholu. Jest to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi. Osoby chore powinny przestrzegać diety i stosować się do wskazówek lekarza, który może zlecić również leczenie farmakologiczne. Autorzy szeroko omawiają przyczyny choroby, opisują jej objawy, sposoby rozpoznania, rodzaje chorób współistniejących oraz metody zapobiegania i leczenia.
Dna Moczanowa – od Autorów
Dna (diathesis uńca), zwana też skazą moczanową lub podagrą, to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego (tzw. hiperurykemia) we krwi, spowodowane zaburzeniami przemiany materii, a dokładnie zaburzeniami katabolizmu puryn.
Jeszcze kilka lat temu zastanawiano się, czy wytrącanie się soli kwasu moczowego w stawach, chrząstkach i narządach wewnętrznych zależy od spożycia produktów spożywczych zawierających związki purynowe. Twierdzono, iż odkładanie soli moczanu sodu prawdopodobnie następuje nie w tkankach zdrowych, lecz już w uprzednio chorobowo zmienionych. Dziś wiemy, że odżywianie nie jest sprawą drugorzędną i współczesna nauka widzi w nim potężny środek oddziaływania na stan zdrowia, zdolność do pracy, jak również przebieg wielu procesów, w tym przemiany materii. Pełnowartościowe żywienie jest ważnym warunkiem naszego zdrowia, prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Natomiast wadliwe odżywianie hamuje wzrost i rozwój młodych ludzi, zmniejsza odporność organizmu oraz zwiększa śmiertelność. Badania Pewznera dowiodły, że w 85% przypadków różnych schorzeń stawów, serca i wątroby uzyskano poprawę stanu zdrowia za pomocą samej diety. Leczenie dietetyczne może wpływać na skuteczność innych metod leczniczych i na działanie środków farmakologicznych. Można powiedzieć, że tam, gdzie nie było leczenia dietą, nie zastosowano wszystkich możliwości wyleczenia chorego. Poza tym, każdy przyzna, że zawsze należy eliminować przyczynę choroby, a tym bardziej jej zapobiegać, a w przypadku jej istnienia, zmniejszyć dolegliwości. Dodatkowo warto podkreślić, że leczenie dietetyczne jest nieinwazyjne i mało kosztowne.
Dna niezwykle rzadko występuje u ludzi młodych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą, ale wyniesione z domu złe nawyki żywieniowe wpływają na stan zdrowia w późniejszym okresie życia. Większość cierpiących na skazę moczanową to mężczyźni w średnim wieku, „zapracowani" i nie przykładający wagi do sposobu żywienia. Nieodpowiedni styl życia, w tym brak czasu na spożycie posiłków, które są źle zbilansowane pod względem zawartości składników odżywczych, prowadzą do powstania chorób metabolicznych.
Obecnie dna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z nieprawidłowym sposobem żywienia, polegającym na nadmiernym spożyciu potraw tłustych, bogatych w białko oraz zbyt dużym spożyciu kawy i alkoholu. Z tego powodu skaza moczanowa bywa nazywana „chorobą bogaczy", aczkolwiek czynnikiem wyzwalającym dnę mogą być także przesadne i źle przeprowadzone kuracje głodowe - tzw. głodówki lub diety oczyszczające. Aby nie dopuścić do choroby, należy stosować profilaktykę zdrowotną i przestrzegać reguł zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Natomiast osoby chore na dnę muszą bezwzględnie przestrzegać odpowiedniej diety, opracowanej indywidualnie dla każdego pacjenta, i uwzględnić umiarkowaną aktywność fizyczną, zwykle umożliwiającą uniknięcie napadów skazy moczanowej i jej powikłań. Aby zmniejszyć wysokie stężenie kwasu moczowego - częste w ostrych atakach choroby - niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Trzeba również pamiętać, że diagnoza i ustalenie kuracji należy do lekarza, natomiast dietetyk jest osobą odpowiedzialną za zalecenia żywieniowe i opracowanie stosownej diety.
Dlatego najlepsze efekty w leczeniu chorób metabolicznych uzyskuje się w zespołach interdyscyplinarnych, współpracujących ze sobą, składających się z lekarza, dietetyka, a w przypadku otyłości -dodatkowo z rehabilitanta i psychologa.
Dna moczanowa
Spis Treści
Od Autorów
Dna moczanowa - rys historyczny
Przyczyny i mechanizmy dny
Rodzaje dny
Czynniki ryzyka dny
Uwarunkowania genetyczne
Uwarunkowania chemiczne
Hiperlipidemia
Nadwaga Alkoholizm
Objawy kliniczne dny
Choroby współistniejące
Otyłość
Choroby nerek wywołane zaburzeniami przemiany purynowej
Nefropatia dnawa
Ostra niezapalna niewydolność nerek
Kamica nerkowa
Rozedma płuc
Miażdżyca i choroba wieńcowa
Wyprysk
Rozpoznanie dny
Zasady postępowania i żywienia w dnie moczanowej
Podstawy postępowania
Zalecenia dietetyczne
Zawartość puryn w produktach spożywczych
Przykładowe jadłospisy
Dieta niskoenergetyczna - 1200 kcal
Dieta niskoenergetyczna - 1500 kcal
Dieta podstawowa około 1800-1900 kcal
Sposób przyrządzania potraw
Leczenie farmakologiczne
Podręczny słowniczek
Piśmiennictwo
Znany i ceniony na całym świecie przewodnik leczenia chorób zakaźnych w wieku dziecięcym. Stanowi bardzo ważne źródło informacji, które powstały na podstawie badań klinicznych prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Atutem publikacji jest dostosowanie jej do polskich standardów i warunków leczenia dzieci z zakażeniami.
W przewodniku omówiono :
· wybór klasy leków stosowanych w zakażeniach o podłożu wirusowym, bakteryjnym, pasożytniczym oraz grzybiczym,
· terapię przeciwdrobnoustrojową w określonych stanach klinicznych,
· antybiotykoterapię u dzieci z otyłością oraz niewydolnością nerek,
· profilaktykę w zakażeniach układowych,
· działania niepożądane preparatów przeciwdrobnoustrojowych,
· interakcje leków.
Książka powinna zainteresować każdego lekarza pediatrę oraz medycyny rodzinnej. Będzie również ciekawą propozycją dla studentów medycyny oraz osób przygotowujących się do specjalizacji.
Niniejszy podręcznik jest wyjątkowy, co sugeruje już jego intrygujący tytuł. W odróżnieniu od innych publikacji z zakresu anestezjologii, skoncentrowano się w nim na zagadnieniach związanych ze znieczuleniem pacjentów obciążonych licznymi schorzeniami, którzy wymagają zabiegu operacyjnego i znieczulenia. Chorzy ci niejednokrotnie stanowią duże wyzwanie dla anestezjologa, zwłaszcza gdy zabieg odbywa się w trybie natychmiastowym lub pilnym.
Redaktorzy prezentowanej publikacji wybrali potencjalnie groźne dla pacjenta stany kliniczne, towarzyszące jego ,,chorobie chirurgicznej”. Przedstawili ich patologię, której zrozumienie jest niezbędne do wyboru optymalnego postępowania z pacjentem w okresie okołooperacyjnym.
Szczegółowo omówiony problem znieczulania pacjentów z licznymi schorzeniami.
Omówione stany kliniczne, stanowiące potencjalne zagrożenie dla pacjentów.
Rokowanie chorych na nowotwory jest wypadkową działania wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest prowadzenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego zgodnie z wytycznymi. Podstawą zaleceń postępowania
powinny być wyniki badań naukowych, które muszą być prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone zgodnie ze wstępnymi założeniami, a ustalone
wnioski powinny dotyczyć rzeczywistych sytuacji klinicznych.
Poprzednie wydanie opracowania \"Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych\" ukazało się w 2009 roku. Okres dwóch lat, jaki upłynął od wydania poprzedniej wersji wytycznych, uzasadniał
przygotowanie aktualizacji. W tym czasie pojawiły się nowe możliwości rozpoznawania i leczenia w kilku nowotworach, a niekiedy uległy zmianie lub
modyfikacji wzorce postępowania. Postęp dotyczył niejednokrotnie nowotworów o bardzo wysokich wskaźnikach zachorowalności (np. rak płuca
lub rak piersi), co ma szczególne znaczenie.
Autorzy mają nadzieję, że \"Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych\" będą stanowić wartościowe
uzupełnienie wiedzy lekarzy, którzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem chorych na nowotwory.
Dane z ostatnich lat świadczą o występowaniu "epidemii" niewydolności serca. Mimo istotnego postępu w terapii rokowanie w przypadku rozpoznania tej choroby jest bardzo niekorzystne, gdyż w zaawansowanej fazie niewydolności Serca śmiertelność roczna przekracza 50%. Celem współczesnego leczenia jest zatem nie tylko poprawa w zakresie objawów, ale również zwolnienie progresji choroby oraz wydłużenie życia pacjentów.
Właściwe postępowanie w niewydolności serca wymaga świadomości chorego i ścisłej współpracy wielu specjalistów: pielęgniarki, lekarza rodzinnego, internisty, kardiologa, kardiochirurga i geriatry. Nade wszystko jednak niezbędne są skuteczne programy prewencji chorób odpowiedzialnych za uszkodzenie serca, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.
"Niewydolność serca" pod redakcją Jacka S. Dubiela, Jerzego Korewickiego i Tomasza Grodzickiego w przystępny sposób podsumowuje aktualny stan wiedzy w zakresie klinicznych aspektów niewydolności serca. Publikacja opracowana przez polskich ekspertów-praktyków jest skierowana do szerokiego kręgu Czytelników spotykających się na co dzień z pacjentem cierpiącym na niewydolność serca - przede wszystkim do lekarzy rodzinnych, internistów i kardiologów.
Oddajemy do Państwa rąk nowoczesną, dwutomową publikację prezentującą podstawowe – dla współcześnie wykształconego studenta medycyny – quantum wiadomości z neurologii klinicznej – obejmujące nozologię, symptomatologię, diagnostykę oraz terapię chorób układu nerwowego. Bogata ikonografia podręcznika, a także liczne, zamieszczone w sieci odniesienia – głównie o ilustracyjnym, tabelarycznym i filmowym charakterze – zwiększają atrakcyjność i komunikatywność lektury.
Prof. dr hab. med. Wojciech Kozubski, Prof. dr hab. med. Paweł P. Liberski
Tom pierwszy
Neuroanatomia, neurofizjologia, badania neurologiczne, laboratoryjne i neuropsychologiczne, wprowadzenie do neuropatologii, najważniejsze objawy i zespoły kliniczne dotyczące układu nerwowego.
Tom drugi
Najważniejsze jednostki nozologiczne i zespoły objawowe, etiologia, patogeneza, objawy kliniczne, diagnostyka, terapia i profilaktyka.
Objawy neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych, zaburzenia psychiczne w chorobach układu nerwowego, niepożądane działanie leków, encefalopatie.
Pytania testowe i odpowiedzi.
Jedzenie do jedna z ogromnych przyjemności, jakie oferuje nam życie. Cukrzyca nie oznacza, że musimy z nich rezygnować. Nie musisz wyrzec się wszystkich ulubionych dań, możesz z powodzeniem próbować nowych potraw. Najważniejsze jest to, by dieta była zbilansowana i zawierała zróżnicowane pokarmy. Korzystając z tej książki, przekonasz się, że dieta osób cierpiących na cukrzycę jest taka sama, jak polecana wszystkim innym ludziom - zawiera mało tłuszczu i soli, za to jest w niej dużo owoców i warzyw. Zdrowa dieta może być smaczna i niekłopotliwa. W książce podano wiele przepisów, które ułatwią ci odpowiednie odżywianie.
Książka jest skierowana do pacjentów cierpiących na dolegliwości trzustki. Autorzy przekazują podstawowe informacje o budowie i funkcjonowaniu tego narządu oraz o najczęściej występujących schorzeniach. Omawiają przyczyny, objawy i możliwości leczenia, do którego również zalicza się stosowanie odpowiedniej diety. Opracowane przy współpracy z dietetyczkami jadłospisy zamieszczone w poradniku są jego bardzo cennym uzupełnieniem.
Czy chcesz się dowiedzieć, jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ludzkie ciało?
Jego tajemnice odkryjesz dzięki Olkowi ? sprawdź, którą kość złamał, doradź, co powinien jeść, żeby nie bolał go brzuch, pomóż mu wyleczyć przeziębienie. Odpowiedz też na inne pytania i przekonaj się, czy wiesz już wystarczająco dużo, by zostać małym doktorem.
Jeśli odpowiesz prawidłowo, nos Olka zaświeci na zielono, jeśli błędnie - na czerwono. Każdej odpowiedzi towarzyszy też odpowiedni sygnał dźwiękowy.
Co czwarta kobieta po pięćdziesiątym roku życia ma objawy osteoporozy. Choroba ta dotyka również mężczyzn. Jest przyczyną uporczywego bólu i wielu trudnych złamań, do których zalicza się niebezpieczne złamanie kości biodrowej. Autorka, dyplomowana masażystka, sama usłyszała diagnozę ? osteoporoza. Teraz cieszy się wspaniałym zdrowiem i dzieli się z Tobą swoim doświadczeniem. Książka ta jest wynikiem jej wieloletnich badań nad przyczynami powstawania oraz sposobami leczenia tej choroby. Wyjaśnia czym jest osteoporoza i podpowiada jak samemu sprawdzić czy jest się w grupie podwyższonego ryzyka. Analizuje metody leczenia jakie proponuje medycynakonwencjonalna. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych, szczegółowo opisujedziałanieleków oraz ich skutki uboczne, o których możesz jeszcze nie wiedzieć. Podstawową przyczyną powstawania osteoporozy jest niedobór witamin, minerałów i niewłaściwa dieta. Na utratę masy kostnej duży wpływ mają również hormony. Lektura ta udzieli Ci odpowiedzi na pytanie cęąTści, ały. Nie ma jednej recepty dla wszystkich, dlatego program jest ułożony tak, aby każdy indywidualnie mógł skomponować odpowiednią dietę dla siebie. Poznasz zasady bępczejodbudowującej ści oraz szczegółowy program ćwiczeń, który będzie miał wpływ na ich wzmocnienie. Wygraj z osteoporozą!
Jak donoszą raporty Światowej Organizacji Zdrowia, problemy z nadciśnieniem dotyczą co trzeciego mieszkańca Ziemi. W jeden rok przyczynia się ono do śmierci ponad siedmiu milionów ludzi stając się tym samym liderem klasyfikacji zabójczych chorób. Co sprawia, że jest ono tak niebezpieczne i jak się przed nim zabezpieczyć? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Rozwój choroby nadciśnieniowej przebiega z reguły bezobjawowo. Możesz przez lata nie zauważyć żadnych oznak zmian w swoim ciele ani nie doświadczyć choćby minimalnego dyskomfortu. Niestety sama choroba prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak udar, pęknięcie lub niebezpieczne poszerzenie naczyń krwionośnych, choroby nerek czy zawał serca. Nie musisz jednak bezczynnie czekać na wyrok. Możesz już dzisiaj cofnąć zmiany spowodowane dotychczasowym działaniem podwyższonego ciśnienia krwi oraz zapobiec nawrotom choroby w przyszłości. Wszystko za sprawą porad dr Janet Bond Brill ? autorki przełomowych książek dotyczących zwalczania chorób układu krążenia oraz wdrażania zdrowego stylu życia. Ujawnia ona, jak wyeliminować nadciśnienie w zaledwie cztery tygodnie. Przydatnym do tego celu okaże się dziesięciokrokowy program skutecznego obniżania ciśnienia krwi bez stosowania jakichkolwiek leków. Z tej książki dowiesz się, w jaki sposób pomoże Ci włączenie do diety produktów takich jak szpinak, banany czy jogurty. Poznasz również proste ćwiczenia fizyczne i samodzielnie zredukujesz wpływ stresu na swój organizm. Obniżenie ciśnienia ułatwi Ci także szereg sprawdzonych przepisów na smaczne i zdrowe potrawy. Czas skorzystać z fachowej wiedzy!
Wybrany fragment książki
Krok 1.: Zrzuć dwa kilogramy
Jedz mniej kalorii i spalaj ich więcej
Niewielka utrata wagi, wielka utrata ciśnienia
Uda ci się! W tym miesiącu postaraj się zrzucić 2 kg (to zaledwie 500 gramów tygodniowo), a wykonasz najskuteczniejszy krok prowadzący do obniżenia ciśnienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie często jest wynikiem nadwagi połączonej z brakiem aktywności fizycznej25. Tak naprawdę aż 50% kobiet i mężczyzn ważących za dużo i cierpiących na nadciśnienie nabawiło się tego schorzenia właśnie z powodu nadwagi26. Uzbrojony w tę wiedzę, możesz podjąć działanie i na dobre pozbyć się zbędnych kilogramów. Wielu moich pacjentów czuje się przytłoczonych tym zadaniem, ale wiedz, że nawet niewielka utrata wagi skutkuje znacznym obniżeniem ciśnienia.
Ile powinieneś ważyć?
W ustalaniu kategorii wagowych mogących powodować problemy zdrowotne naukowcy stosują wskaźnika BMI (body mass index, czyli indeks masy ciała). Wartość BMI oblicza się przy pomocy wagi i wzrostu, u większości osób jest to wiarygodny miernik zawartości tłuszczu w organizmie. (Łatwo obliczysz BMI, jeśli posłużysz się wzorem zamieszczonym w dodatku 3). Wynik powyżej 25 oznacza silne predyspozycje do rozwinięcia się u ciebie nadciśnienia. Ale nie martw się: przy BMI wysokości 25 utrata zaledwie 5% masy ciała pomoże na dobre obniżyć ciśnienie.
Utrata wagi normalizuje poziom ciśnienia tętniczego
Dodatkowe kilogramy zwiększają ciśnienie, a ich utrata - zmniejsza je. To takie proste27. W rozdziale 3. dowiedziałeś się, że ze wszystkich zmian w stylu życia mających naukowo udowodnioną skuteczność w obniżaniu ciśnienia redukcja wagi przynosi najlepsze rezultaty. Według Siódmego Raportu pozbycie się zaledwie 2 kg może zmniejszyć ciśnienie nawet o 5 mm Hg, a 4,5 kg - o całe 10 mm Hg28. (To ekwiwalent zmniejszenia ilości spożywanej soli o całą łyżeczkę dziennie i ćwiczenia pięć razy w tygodniu!).
Co, jeśli nie masz nadwagi?
Nadciśnienie występuje częściej u osób z nadwagą i - jak już wspomniano - utrata zbędnych kilogramów skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego. Jeśli jednak twoja waga ciała jest prawidłowa (BMI między 18,5 a 25), ale ciśnienie masz wysokie albo u ciebie w rodzinie często występuje nadciśnienie, utrata wagi nie przyniesie w twoim przypadku żadnych korzyści. Lepiej skup się zatem na pozostałych dziewięciu krokach do obniżenia ciśnienia. Nie oznacza to, że przestrzeganie zasad zdrowego żywienia opisanych w tym rozdziale ci się nie przysłuży. Zachęcam cię więc do dalszej lektury!
Zdrowy styl życia, zdrowe tętnice
Zdaniem badaczy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harvarda wszystko, co dobre dla obwodu talii, jest równie dobre dla tętnic29. Słynna druga edycja badania zdrowia pielęgniarek rozpoczęta w 1989 roku śledziła zdrowie ponad 116 000 pielęgniarek w wieku od 25 do 42 lat ze wszystkich stanów Ameryki. Przez dwie dekady co dwa lata kobiety wypełniały kwestionariusz dotyczący ich zdrowia i sposobu odżywiania. Od 1991 roku część z nich, około 80 000 młodych, zdrowych kobiet mających na początku prawidłowe ciśnienie, kontynuowała udział w badaniu do 2005 roku. W trakcie tych 14 lat odnotowano 12319 przypadków wystąpienia nadciśnienia. Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że pielęgniarki o najniższym nadciśnieniu codziennie stosowały sześć zdrowych nawyków.
Cierpisz na nadciśnienie, które niełatwo poddaje się leczeniu?
Zrzuć wagę, odstaw leki
Interesujące badanie przeprowadzone w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stanu Missisipi wykazało, że wprowadzenie programu utraty wagi u osób starszych cierpiących na nadciśnienie niełatwo poddające się leczeniu (stadium 2.) potrafi zdziałać cuda. Ponad sto kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku z nadwagą i niekontrolowanym nadciśnieniem podzielono na dwie grupy: grupę zrzucającą wagę i grupę kontrolną. Po około dwóch latach grupa zrzucająca wagę straciła na wadze (nic dziwnego). Jednak jej członkowie zmniejszyli także zarówno ilość przyjmowanych leków, jak i dawkę środków na nadciśnienie wymaganych do kontrolowania nadciśnienia w stadium Na czym więc polega tych sześć tajemniczych obniżaczy ciśnienia? Pierwszy - ten o największym wpływie na pojawienie się nadciśnienia u uczestniczek badania - to utrzymanie zdrowej wagi ciała (w tym przypadku ustalonej na BMI poniżej 25). Pięć kolejnych to: codzienne żwawe ćwiczenia trwające średnio 30 minut, przestrzeganie zasad diety DASH (więcej o tej diecie w następnych rozdziałach), niewielkie spożycie alkoholu, ograniczenie stosowania analgetyków nieopioidowych (jak tylenol) do nie częściej niż raz w tygodniu oraz przyjmowanie codziennie suplementów z kwasem foliowym. (Zauważ, że cztery z tych sześciu czynników są częścią programu Obniż swoje ciśnienie).
Jaki więc efekt na ciśnienie pielęgniarek wywarło tych sześć elementów stylu życia? Badanie pokazało, że taki koktajl połączonych czynników zmniejszał ryzyko nadciśnienia aż o 80%! (Sama waga ciała okazała się najistotniejsza, co pewnie cię nie dziwi). Autorzy uznali, że połączenie różnych nawyków życiowych może potencjalnie zapobiec większości przypadków wystąpienia nadciśnienia u młodych kobiet.
Jesteś tym, czego nie jesz
Niedawno przeanalizowano dane z trzech szeroko zakrojonych długoterminowych badań, w których uczestniczyło tysiące mężczyzn i kobiet. Zauważono wyraźny związek między rodzajem spożywanego jedzenia i wagą ciała31. Ponownie uczestnikom (pielęgniarki, lekarze, dentyści i weterynarze) polecono, by przez dwanaście do dwudziestu lat co dwa lata wypełniali szczegółowy kwestionariusz dotyczący zdrowia. Co ciekawe, osoby, które przytyły najwięcej, miały podobne nawyki żywieniowe. Do wzrostu wagi najbardziej przyczyniły się (wporządku malejącym): frytki, czipsy ziemniaczane, napoje słodzone cukrem, czerwone i przetworzone mięso, inne produkty z ziemniaków, słodycze, ziarna oczyszczone, inne produkty smażone, 100% soki owocowe i masło. W dalszej części książki zorientujesz się, że oprócz ziemniaków (które są w porządku, jeśli nie doda się do nich tłuszczów nasyconych) żadnego z tych produktów nie ma w programie żywieniowym planu Obniż swoje ciśnienie. Nie dziwi także, że osoby, które przytyły najmniej, przestrzegały diety bogatej w owoce, warzywa i pełne ziarna. Również ćwiczenia odegrały ważną rolę w utrzymaniu wagi - osoby ćwiczące najbardziej regularnie tyły w ciągu czterech lat o 800 gramów mniej od swoich mniej aktywnych kolegów.
Odstaw płynny cukier: zgub kilogramy i milimetry
Być może wiesz, że napoje gazowane i słodzone cukrem, na przykład owocowe, to najczęściej spożywane napoje w Stanach Zjednoczonych - i główne źródło cukru w naszej diecie. Pewnie jednak n/e wiesz, że naukowcy odnaleźli związek pomiędzy nadciśnieniem a wysokim spożyciem glukozy i fruktozy. Te dwa cukry są składnikami syropu glukozowo-fruktozowego, najczęściej stosowanej substancji słodzącej w przemyśle produkującym napoje. Dobre wieści? Badania dowodzą, że jeśli wyeliminujesz z diety słodkie napoje, stracisz na wadze /jednocześnie zmniejszysz wysokość słupka rtęci!
Źródła: Brown l, et al. Sugar - sweetened beyerage, sugar intake of indMduals, and their btood pressure: International Study of Macro/Micronutrients and Blood Pressure. Hyper-tens 2011;57:695-701; Chen L, Caballero B, Mitchell DC, et al. Reducing consumption of sugar - sweetened beverages is associated with reduced blood pressure: a prospectiye study among United States adults. Circulation 2010;121:2398-2406.
Poradnik medyczny, w którym znajdziesz najnowsze informacje, dotyczące najczęstszych chorób tarczycy i przytarczyc. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki oraz cenne informacje na temat m.in.: nadczynności i niedoczynności tarczycy, choroby Gravesa-Basedowa, choroby Hashimoto, nowotworów tarczycy. Przy każdej chorobie podano zalecenia i przeciwwskazania ze szczególnym zwróceniem uwagi na znaczenie zdrowego trybu życia. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące prawidłowego odżywiania. Bogato ilustrowany, napisany przystępnym językiem, poradnik.
"Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu" to podręcznik przygotowany przez grono wybitnych specjalistów poświęcony bólowi nowotworowemu. Ból jest u chorych na nowotwory najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem. Towarzyszy niemal wszystkim nowotworom i wszystkim stadiom ich zaawansowania: jest skutkiem nie tylko postępującej choroby, ale także wielu zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Najbardziej dokuczliwy, przewlekły ból nowotworowy oprócz fizycznego cierpienia wywołuje u pacjenta lęk, depresję oraz poczucie izolacji i beznadziejności. Cierpiący chory staje się rozdrażniony, traci samodzielność i zdolność do wykonywania codziennych czynności, oddala się od najbliższych, często rezygnuje z leczenia. Cierpienie chorego udziela się także jego rodzinie i opiekunom. Zwalczanie bólu nowotworowego ma zatem u chorych na nowotwory fundamentalne znaczenie (...). Warto by podręcznik "Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu" znalazł swoje miejsce w biblioteczce każdego lekarza stykającego się z chorymi na nowotwór i by towarzyszył mu w codziennej pracy klinicznej.
Psychopatie Kępińskiego to ostatnia książka wielkiego lekarza-humanisty. Pisana w pierwszej połowie 1972 roku mówi o różnych typach osobowości człowieka: histerycznym, psychastenicznym, obsesyjnym, epileptoidalnym, impulsywnym, paranoidalnym i sadystyczno-masochistycznym. Kępiński nie klasyfikuje, lecz opisuje, nie mówi o modelach i wzorcach, lecz o ludziach, ich doznaniach, postawach, wzajemnych relacjach i zachowaniach. Ukazuje istotę różnic między poszczególnymi typami, zastanawia się nad problemem możliwości wpływania na zmianę osobowości człowieka. Stawiane przez niego pytania pozostają nadal aktualne i intrygują równie mocno, jak trzydzieści lat temu. Lektura książki ułatwia czytelnikowi wgląd we własną osobowość i pozwala na lepsze zrozumienie motywów reagowania i postępowania ludzi w ich codziennym życiu. Książka adresowany jest zatem nie tylko do psychiatrów, psychologów czy socjologów, ale do szerokiego kręgu czytelników zainteresowanych tajemnicami psychiki człowieka.
Pierwsza w Polsce praca antropologiczna dotycząca nowych technologii reprodukcyjnych. Autorka przeprowadza analizę dyskursu medialnego i interpretuje dane uzyskane na podstawie wywiadów etnograficznych. Książka jest przeznaczona nie tylko dla środowiska naukowego, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych społecznym wymiarem polskiej debaty o in vitro, w obiektywny i naukowy sposób analizuje społeczny dyskurs dotyczący nowych technologii reprodukcyjnych.
Jest to pierwsze polskie wydanie znakomitego podręcznika opisującego anatomię funkcjonalną stawów kończyny dolnej człowieka. Autorem książki jest wybitny specjalista z zakresu ortopedii i chirurgii ręki dr Adalbert Kapandji. Największą wartością tej pozycji są z pewnością doskonałe ilustracje przygotowane przez samego autora, ułatwiające zrozumienie poszczególnych zagadnień z zakresu biomechaniki. Książka jest znakomitym źródłem wiedzy na temat budowy i funkcjonowania narządu ruchu człowieka. Ta ponadczasowa pozycja od 35 lat nieprzerwanie służy specjalistom w różnych dziedzinach medycyny, a także fizjoterapeutom, trenerom oraz studentom.
Doskonałe ilustracje ułatwiające zrozumienie poszczególnych zagadnień z zakresu biomechaniki.
Rozdział na temat fizjologii chodzenia.
Diagram przedstawiający czynniki wpływające na stabilność stawu kolanowego.
Szczegółowo przedstawiony system nerwowy kończyny dolnej.
Jedna z pierwszych większych prac Antoniego Kępińskiego, będąca pokłosiem jego praktyki lekarskiej, wprowadza w problematykę szczególnej roli lekarza-psychiatry i pokazuje odrębność metody badania psychiatrycznego. Podobnie jednak jak inne książki tego autora (Lęk, Schizofrenia, Melancholia) zakresem ujęcia tematu wykracza daleko poza ściśle medyczne zagadnienia. Kępińskiego interesuje bowiem poznawanie psychiki człowieka. Opisując specyficzny kontakt chorego z lekarzem podkreśla konieczność głęboko humanistycznego stosunku do pacjenta, rozumienia go i wczuwania się w jego cierpienie dla prawidłowo przeprowadzonego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Proces ten jest zresztą w książce pokazany po prostu jako spotkanie z człowiekiem. Książka przekazuje treści, które zachowały aktualność dla obu stron tego swoistego dialogu. Pozostaje więc nadal pasjonującą lekturą dla lekarza i dla pacjenta oraz dla tych, którzy – nie będąc pacjentami – interesują się psychiką człowieka i jego stosunkiem do innych ludzi.
Budowa i funkcjonowanie ciała człowieka przedstawione są niezwykle dokładnie, warstwa po warstwie.
Jest to wspaniały przewodnik po ciele człowieka, pełen rysunków, zdjęć, diagramów i aktualnych faktów dotyczących anatomii.
Każdy rozdział kończy się prezentacją na temat schorzeń organizmu, naturalnych mechanizmów obronnych, innowacji medycznych oraz najnowszych badań nad diagnozowaniem chorób.
Podręcznik jest całościowym opracowaniem zawierającym wszystkie aspekty leczenia chorób oczu. Obejmuje zarówno zasady stosowania leków do oczu, ich penetracji do tkanek oka, farmakokinetyki i farmakodynamiki.
Omówiono w nim wady i zalety różnych postaci leków do oczu, działania niepożądane, interakcje i toksykologię leków, metody sporządzania leków recepturowych, podstawy prawne wystawiania leków, wpływ środków konserwujących na tkanki oczu. W publikacji można znaleźć informacje na temat wszystkich grup terapeutycznych leków stosowanych w okulistyce, wpływu stosowanych ogólnie leków na narząd wzroku, stosowania leków do oczu wśród wybranych grup pacjentów oraz możliwości leczenia poszczególnych schorzeń narządu wzroku. W publikacji zebrano także dane dotyczące dawkowania leków podawanych rzadziej stosowanymi drogami (iniekcje podspojówkowe, do komory przedniej oka, do ciała szklistego) lub w specjalnych dawkach (krople wzmocnione, stężenia kropli i maści, które nie są produkowane jako preparaty do oczu).
W publikacji:
wszystkie aspekty leczenia chorób oczu
zasady stosowania leków do oczu, penetracja leków do tkanek oka, farmakokinetyka i farmakodynamika
wady i zalety poszczególnych postaci leków do oczu
działania niepożądane i interakcje leków
metody sporządzania leków recepturowych
dawkowanie leków podawanych rzadko stosowanymi drogami
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?