Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Kult miłosierdzia Bożego zawdzięczamy świętej Faustynie, która będąc zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Bożego, opisywała swoje wizje mistyczne wraz z poleceniami kierowanymi do niej przez Jezusa. Zapisała je z wielką pieczołowitością w ,, Dzienniczku"" . Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany zgodnie ze wskazówkami, których udzielił jej sam Chrystus, staje się znakiem nierozerwalnie kojarzonym z tym miejscem.Dzięki koronce, prawda o niezwyklej mocy Bożego miłosierdzia, została odkryta na nowo. Kult Bożego miłosierdzia i krakowskie Łagiewniki stały się miejscem najchętniej i najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów z całego świata, odnajdujących tu źródło nadziei i wiary.Modlitewnik zawiera m. in.: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Litanię oraz Nowennę do Miłosierdzia Bożego, tekst Aktu oddania się miłosierdziu Bożemu.
Istnieje wiele teologicznych publikacji głębszych i wytworniejszych pod względem formy niż o NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA, ale nikomu nie udało się w tak mistrzowski sposób rozwinąć prawdy ewangelicznej, podkreślając równocześnie Jezusa Chrystusa jako jedyny i najwyższy ideał w dążeniu człowieka do doskonałości.
Dzieło mówi wprost, jak godnie i prawdziwie żyć. Popularny wśród katolików, ale również wśród protestantów, a nawet niewierzących poradnik życia, ma formę dialogu ucznia z niewidzialnym Mistrzem.
Głęboka znajomość człowieka, mądrość życiowa i żarliwa pobożność stanowi walor tej książki oraz niewątpliwie decyduje o jej przydatności i ciągłej aktualności.
W lekturze tego niezwykłego tekstu szukali inspiracji święci, uczeni, artyści i politycy. Jego treść jest aktualna do dziś.
Znakomity przekład dominikanina Wiesława Szymony czyni dzieło zrozumiałym dla każdego Czytelnika. Tłumacz w doskonały sposób łączy piękno słowa z bogactwem treści, za które otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.
,,Pani Ludźmierska, Gaździno Podhala, Osiadłaś tutaj między górami Królowo Podhala... ,, Modlitewnik poświęcony Matce Bożej Ludźmierskiej. Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, znajduje się w najstarszej na Podhalu parafii, której historia sięga XIII w. Figurka Matki Bożej Gaździny Podhala liczy około 600 lat i mierzy zaledwie 125 centymetrów wysokości. Ta drewniana rzeźba słynie z niezliczonych łask, które spływają na modlących się. Sanktuarium przyciąga tłumy pielgrzymów, którzy od wieków oddają Jej hołd. Cześć dla Maryi nierozerwalnie łączy się z różańcem. Prezentowany modlitewnik oprócz Modlitwy do Matki Bożej zawiera Litanię Podhalańską, Nowennę oraz inne Modlitwy. Obecnie przy Sanktuarium istnieje Ogród Różańcowy. Ciekawostką ogrodu są tzw. ""wrota wiary"": pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny, może ogłosić niebu i ziemi swoje odnowienie wiary. Warunkiem jest odmówienie specjalnej modlitwy. Pięknie utrzymany, przypomina o pobycie na Podhalu w 1997 roku Papieża Jana Pawła II oraz jego nauce oraz znaczeniu modlitwy różańcowej. W Ludźmierzu regularnie odbywają się w okresie Wielkiego Postu ,,Rekolekcje Tischnerowskie"", upamiętniające filozofa z pobliskiej Łopusznej i popularyzujące Jego naukę. Sanktuarium Ludźmierskie stało się inspiracją do powstania przepięknych ,,Nieszporów Ludźmierskich"", czyli oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Catalina Rivas to boliwijska mistyczka, która została obdarzona przez Boga stygmatami i ma udział w cierpieniach, jakich doznawał Chrystus, konając na Krzyżu. Dlatego też przesłania z doznawanych przez nią objawień wydają się być doskonałą inspiracją do rozważań Męki Pańskiej. Dzięki zanotowanym przez nią słowom Jezusa możemy pogłębić zrozumienie dzieła naszego zbawienia, którego dokonał On na krzyżu.
Jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który działa. Nie wierzymy w jakąś abstrakcję, teorię, w jakiegoś Boga, który gdzieś tam sobie jest, ale wierzymy w Boga, który się zaangażował w świat, Boga, który stwarza, wyzwala, uzdrawia. Ten Bóg naprawdę działa.
Opowiadania o Bożym działaniu w przeszłości mogą budować naszą wiarę i inspirować, ale będą one jedynie pobożnymi historyjkami, jeśli nie zrozumiemy, że tak samo realnie i tak samo skutecznie Bóg działa dzisiaj, a dokonuje się to przede wszystkim w liturgii.
W tej książce zostaniesz wprowadzony w tajemnice Bożego działania w najpiękniejszej i najważniejszej celebracji liturgicznej – Świętym Triduum Paschalnym. W nim, jak w soczewce, zbiera się cała historia zbawienia.
Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga - przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę takiego przewodnika przyjmuje na siebie autor tej książki, który zaprasza nas na niesamowitą podróż w głąb największego misterium (tajemnicy) naszej wiary.
Pragnie on wzbudzić w nas wiarę w to, co będziemy celebrować w czasie Triduum, a przede wszystkim, że to, co będzie celebrowane, stanie się naszym udziałem. Że tajemnica śmiercii zmartwychwstania Jezusa, którą będziemy w liturgii obchodzić, jest tak naprawdę tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa we mnie i w moim życiu.
Kolejny publikowany w serii Dominikańskiego Instytutu Historycznego zbiór studiów zawiera ponad 40 artykułów na temat zagadnień związanych z krakowskim kościołem pw. św. Trójcy i związanym z nim konwentem dominikańskim. To pierwszy z tego zakresu interdyscyplinarny tom studiów; dominują w nim zagadnienia historyczno-artystyczne, artykuły podejmują jednak również problematykę architektoniczną, archeologiczną i konserwatorską. Znaczną część zebranych w tomie artykułów stanowią przygotowane przez specjalistów szczegółowe, wnikliwe studia o dziełach sztuki dotąd niebędących przedmiotem osobnych opracowań lub wyniki nowych, niepublikowanych badań konserwatorskich i archeologicznych. Tom ma doniosłe znaczenie dla badań nad historią konwentu krakowskich mendykanów oraz jego miejsca w historii Krakowa, warto podkreślić, że to pierwsze w powojennej historii opracowanie odnoszące się do wspomnianych zagadnień.
Kiedy dr Reggie Anderson siedział przy łóżku umierającej pacjentki, wydarzyło się coś naprawdę niesamowitego. Trzymał ją właśnie za rękę, gdy zasłona pomiędzy tym i tamtym światem na chwilę opadła i mógł zobaczyć, co czeka nas po drugiej stronie. Przez myśl mu wtedy nie przeszło, że to jedynie przedsmak życia wypełnionego spotkaniami z Niebem. Przeczytaj niezwykłe opowieści z życia i praktyki lekarskiej doktora Andersona. Jego relacje o tym, co zobaczył, usłyszał i doświadczył z niebiańskiej rzeczywistości, pomogą nam stawić czoło odchodzeniu naszych najbliższych z odwagą i pewnością, że zobaczymy ich ponownie. Dzięki tej lekturze będziemy też mogli przygotować się na nasze własne spotkanie z Niebem.
Wyrusz wraz z autorem w porywającą podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania pozostające w samym centrum naszej egzystencji: Czy istnieje życie po śmierci? Czy spotkamy kiedyś naszych bliskich, którzy odeszli do tamtego świata? Jak wygląda Niebo?
Przepełnione nadzieją historie, opowiedziane przez dra Andersona, rozwiewają wszelkie wątpliwości co do istnienia Nieba. Bliskie spotkania z Niebem to książka, która przynosi pocieszenie wszystkim pragnącym ujrzeć śmierć jako przejście, a nie jako ostatnie słowo.
DR MARY C. NEAL, "New York Times", autorka bestsellera To Heaven and Back
Bliskie spotkania z Niebem to dużo więcej niż cudowne wspomnienia. To poruszające serce spojrzenie na wątpliwość, śmierć i żal. Ta lektura poszerza horyzonty duchowe i otwiera nas na niebiańskie spotkania. Przeczytaj i uwierz, a już nigdy więcej nie doświadczysz lęku przed własnym spotkaniem z Niebem.
LYNN EIB, autorka książki When God & Cancer Meet
W czasach, kiedy tak dużo energii, czasu i pieniędzy przeznacza się na to, aby zapomnieć o naszej śmiertelności, dr Reggie przypomina nam o nieuchronności śmierci oraz o tym, jak ważną i piękną rolę odgrywa ona w naszej życiowej podróży. Bliskie spotkania z Niebem to głęboko poruszająca historia, opowiedziana przez „naocznego świadka”. To niezwykła podróż, która doda ci otuchy i podprowadzi cię przed same drzwi niebios.
GEOFF MOORE, współczesny piosenkarz z kręgu muzyki chrześcijańskiej
W czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy rozważamy największe tajemnice naszej wiary. Ta książeczka ma zadanie przybliżyć je dzieciom i pomóc im w pełni przeżyć ten okres. Dzięki niej zapoznają się one ze związanymi z nim tradycjami, doskonale się przy tym bawiąc. Będą między innymi rozwiązywać krzyżówki, quizy, rebusy i szyfry. Nauczą się wykonywać kartki, wydmuszki, kurki i koszyczki świąteczne. Znajdą tam też pieśni odpowiednie na ten szczególny dla każdego chrześcijanina czas.Książeczka może być wykorzystywana jako wartościowa pomoc edukacyjna zarówno na katechezie, jak i w domu czy na świetlicy.
Książka składa się z obszernego wprowadzenia oraz dziewięciu rozmów z wybitnymi osobowościami nauki polskiej i polskiego dziennikarstwa (prof. W. Pawluczukiem, prof. T. Bartosiem, prof. Z. Paskiem, red. A. Szostkiewiczem), nauki rosyjskiej (prof. W. Charitonową, prof. E. Dutczak, drem B. Gombojewem), niemieckim pastorem E. Bussem i chambolamą klasztoru Gandan i Kościoła buddyjskiego w Mongolii Nanzaddorżem na tematy nurtujące każdego myślącego człowieka, m.in. wstydu, śmierci, wiary, kondycji Kościoła chrześcijańskiego we współczesnym świecie. Te niezwykłe rozmowy dra Bartosza Jastrzębskiego i dra Jędrzeja Morawieckiego z uczonymi inspirują czytelnika do przemyśleń, zachęcają do samodzielnej analizy poruszanych problemów dzięki temu, że obaj prowadzą wywiady, nie narzucając swych opinii interlokutorom, ale delikatnie podsuwając wątki do mówienia. Obaj wykazali się głęboką wiedzą i umiejętnością prowadzenia rozmowy, które przeradzają się w ciekawą dyskusję. Nikt z występujących w tych rozmowach osób na siłę nikogo nie przekonuje do swoich racji. To wywiady eleganckie, głębokie, poruszające, pozwalające czytelnikowi spojrzeć na prezentowane zjawiska niemal panoramicznie, bo i w sposób panoramiczny są prowadzone (z recenzji prof. Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego).
Zbudowanie przez Jana Gutenberga pierwszej w historii maszyny drukarskiej doprowadziło do rewolucji wydawniczej. W poszukiwaniu tekstów poczytnych, zatem łatwych do sprzedaży jako mających szeroki krąg odbiorców, drukarze częstokroć decydowali się na tłoczenie pojedyńczych ksiąg biblijnych lub całych jej korpusów.
Księgozbiory, dokumenty i drukarnie
o. Anzelm Janusz Szteinke OFM, Rękopisy doby staropolskiej prowincji małopolskiej
reformatów w Bibliotece Głównej Prowincji Franciszkanów-Reformatów w Krakowie
Magdalena Kuran, Dzieła historyczne w XVII-wiecznym księgozbiorze oo. reformatów krakowskiego klasztoru św. Kazimierza
Andrzej Wałkówski, Pochodzenie kancelaryjne dokumentów — sołtysa Piotra, Racibora Wojcechowicza oraz trzech przedstawicieli rodu Odrowążów dla klasztoru cystersów w Mogile
Grzegorz Trościński, Kancjonał radomskich bernardynów ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Z dziejów zasobu pieśni religijnych polskich franciszkanów obserwantów
Halina Rusińska-Giertych, Repertuar wydawniczy tłoczni zakonnych - na przykładzie Drukarni Jezuickiej we Lwowie
Dorota Szagun, Językowy wyraz pobożności w szesnastowiecznej regule Zakonu Świętej Klary. Cnota ubóstwa jako główny element aktu normatywnego
Anna Reglińska-Jemioł, Myśl teoretyczna o sztuce tańca w piśmiennictwie jezuickim XVII i XVIII
Małgorzata Mieszek, „Od miękkich niewieścich afektów daleki umysł”, czyli Jan Bielski wobec Stanisława Konarskiego
W swej książce, "Ukryte Dzieciątko z Medjugorie. Świadectwa łask", Siostra Emmanuel prowadzi Czytelnika do samego Jezusa. W objawieniach w Medjugorie Boskie Dzieciątko kryje się tak głęboko w swojej Matce, że w pierwszej chwili nie poświęca Mu się uwagi. Ale kto znajduje Matkę – znajduje Syna. Książka ta podobna jest do mozaiki, której każdy element jest cenny i wyjątkowy. Autorka, posługując się prostymi historiami, ukazuje czytelnikowi, w jaki sposób to, co nadprzyrodzone może zacząć działać w życiu każdej osoby. Nawet cuda, stają się czymś normalnym, jeśli zrozumiemy, że są jednym ze sposobów w jaki Bóg okazuje ludziom swą miłość. Czytając świadectwa osób, które doświadczyły szczególnych łask Bożych, zaczynamy kochać Boga żarliwiej i pragnąć większej bliskości z Nim, niezależnie od trosk i trudności, które nas spotykają. Siostra Emmanuel Maillard, Francuzka ze Wspólnoty Błogosławieństw, od 1989 roku mieszka w Bośni-Hercegowinie. Po sukcesie książki Medjugorie. Wojna dzień po dniu, stała się znanym na całym świecie świadkiem objawień.
Czy da się widzieć, słyszeć, dotykać, smakować Boga i czuć zapach Boga? Jak rozumiemy biblijną obietnicę, że "ludzie czystego serca" będą "oglądać Boga"?
Myśliciele chrześcijańscy tak różni jak Orygenes z Aleksandrii, Bonawentura, Jonathan Edwards i Hans Urs von Balthasar, wszyscy oni podejmowali to pytanie każdy na swój sposób, odwołując się do pojęcia "zmysłów duchowych".
Książka koncentrując się na chrześcijańskiej tradycji zmysłów duchowych pokazuje jak zmysły te mają się do zmysłów fizycznych i ciała, analizuje ich związek z umysłem, sercem, emocjami, wolą, pragnieniami i zdolnością sądu. Autorzy publikacji prezentują jak klasyczni chrześcijańscy myśliciele pisali o tym zagadnieniu i wskazują epistemologiczne i duchowe znaczenie wyników swoich badań, odkrywając ponownie dla antropologii teologicznej i filozofii religii znaczenie zmysłów duchowych.
Świeca, krzyż, ryba, winny krzew, spojrzenie w niebo, składanie rąk - symbole niegdyś czytelne i oczywiste, dziś zagubiły swoje znaczenie. Dlatego wiele interpretacji może nas zaskoczyć, gdy poznamy pierwotne znaczenie danego symbolu. Wprowadzenie do historii symboli chrześcijańskich prezentuje naukowe wyjaśnienie blisko osiemdziesięciu symboli używanych w sztuce od antyku, przez średniowiecze aż do czasów nowożytnych. Opis każdego z nich zawiera źródło jego pochodzenia, ewolucję interpretacji na przestrzeni wieków oraz przykłady zastosowania w sztuce. Wiele omawianych dzieł znajdziemy na ilustracjach zawartych w książce. Doskonały przewodnik i niezbędna pomoc dla miłośników sztuki.
Często słyszy się wołanie o prawdziwych mężczyzn, dobrych ojców, mężów i wychowawców. Z jednej strony wskazuje ono na kryzys tożsamości mężczyzny, z drugiej strony na konieczność ukazania dobrych wzorców do naśladowania.
Mężczyźni - między siłą a słabością to zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu. Znajdziemy wśród nich ludzi głębokiej wiary, takich jak Abraham, silnych i odważnych jak Dawid, ale też biadających jak Jeremiasz, czy buntowników, takich jak Absalom. Dla dzisiejszych mężczyzn przytoczone historie i refleksje mogą być inspiracją do odkrywania własnej tożsamości, a dla kobiet pomocą w poznawaniu tak ponoć prostej psychiki mężczyzn.
Kto pielgrzymuje do świętego miejsca i pragnie spotkania z Bogiem, doświadcza Jego miłującej obecności,
umocnienia w wierze, pokrzepienia w trudach życia…
Wchodząc do kompleksu klasztornego w Łagiewnikach mijamy bramę, której strzegł cherubin, gdy furtianką była siostra Faustyna. Po raz pierwszy Święta przekroczyła ją w styczniu 1926 roku. Dziś, śladami orędowniczki Bożego Miłosierdzia, podążają rzesze ludzi ze wszystkich zakątków świata.
Ten szczególny przewodnik prezentuje Sanktuarium jako miejsce związane z życiem Faustyny. Znajdziemy w nim wiele ciekawych informacji dotyczących historii klasztoru, licznych kaplic, witraży i różnych zakamarków. W odnalezieniu poszczególnych miejsc pomogą nam kolorowe zdjęcia. Dzięki nim, również po powrocie do domu, będziemy mogli na nowo zanurzyć się w klimacie Bożego Miłosierdzia.
Po pierwszej części opracowania Marii Parzuchowskiej, otrzymujemy część drugą, poświęconą życiu Świętej Rodziny. To prawdziwa skarbnica wiedzy o tym jak w polskiej pobożności wyobrażano sobie i czczono Rodzinę z Nazaretu, czego świadectwem są obrazki (...)
Biorąc do ręki tę piękną książkę, przywołujemy pamięć swoich rodzinnych domów, pamięć dzieciństwa, rodziców i rodzeństwa, pamięć pierwszych religijnych przeżyć i wzruszeń, a także pamięć pierwszych modlitw i najwcześniejszej, jeszcze dzicięcej refleksji teologicznej. Przywołujemy też pamięć naszych przodków, których niezłomna wiara była kształotowana przez prostotę tych środków wyrazu, którre są dostępne i możliwe dzięki obrazkom.
Z przedmowy ks. prof. Waldemara Chrostowskiego
Faceci nie mówią zbyt wiele o uczuciach i emocjach. Swoje serca otwierają przed bardzo małą liczbą osób. Czasami nie dopuszczają do siebie nikogo. To jest poważny błąd. Każdy z nas musi poznać swoje serce, zobaczyć, co się w nim dzieje i podążać za jego głosem. Ale nie na oślep, nie bezmyślnie. Może być tak, że Twoje serce jest twarde, poranione, niezdolne do kochania. Jeśli tak jest, to znaczy, że potrzebujesz kogoś, kto będzie dla Ciebie przewodnikiem, kogoś, kto pomoże Ci obudzić Twoje serce. Inaczej Twoje życie nigdy nie nabierze prawdziwego sensu. Najlepszym przewodnikiem będzie ten, którego serce jest doskonałe. Kimś takim jest Jezus Chrystus. To książka pomoże Ci spojrzeć na Jego serce. To może być początek rewolucji, która całkowicie zmieni Twoją rzeczywistość. Nie obiecuję, że będzie przyjemnie. Zaryzykujesz?
Przeciwnik - rak jest wyjątkowo trudny, przebiegły, bezwzględny i nieprzewidywalny!
Mój "przypadek" jest skomplikowany. Przeszłam przez prawie wszystkie możliwe terapie medyczne, m.in.: siedem operacji, chemioterapię, wyprowadzenie nefrostomii, urostomii i kolostomii. Tak, żyję teraz z trzema workami przymocowanymi do brzucha i nadal cieszę się z życia!
Ewa Przewięźlikowska od dwunastu lat zmaga się z chorobą nowotworową. W tym czasie przeszła przez różne fazy choroby oraz liczne terapie medycyny klasycznej i niekonwencjonalnej. Doświadczyła, że to wszystko byłoby niemożliwe bez zaangażowania lekarzy, poświęcenia ze strony rodziny i motywacji do życia. Siłę do walki odnajdywała w relacji z Bogiem. Początkowo była to krótka modlitwa różańcowa, potem Msze Święte z modlitwą o uzdrowienie, rozważania Pisma Świętego, wreszcie uczestnictwo we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.
Ta swoista opowieść autobiograficzna powstała przede wszystkim z myślą o osobach chorych, ale także o ich bliskich. Jest świadectwem życia, wiary oraz zmagania się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu.
Jeśli nie można pokonać choroby, trzeba ją oswoić, zdyscyplinować i nie oddać jej wszystkich dziedzin życia.
Znalazłem się przed wami bez karty pacjenta. Muszę ja znaleźć wewnątrz mnie, bo wszystko, co chcę wam opowiedzieć, jest zapisane w moim sercu.
Jan Paweł II, papież
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?