Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Jest to jeden z najlepszych i najdokładniejszych podręczników poświęconych anatomii człowieka, jakie obecnie istnieją na polskim rynku księgarskim. W tomie V omówiono układ nerwowy obwodowy, układ nerwowy autonomiczny, powłokę wspólną i narządy zmysłów.
Polsko-angielsko-hiszpański słownik okulistyczny zawierający ponad 5800 haseł w porządku alfabetycznym i znaczeniowym wraz z indeksami językowymi ułatwiającymi natychmiastowe odnalezienie haseł i przekład wielojęzykowy
Oddajemy do rąk Czytelników monografię przedstawiającą miejsce leków beta-adrenolitycznych o właściwościach naczyniorozszerzających w terapii nadciśnienia tętniczego. Do jego przygotowania skłoniły nas pojawiające się w ostatnich latach kontrowersje dotyczące miejsca beta-adrenolityków w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Obowiązujące wytyczne zwracają uwagę, że między poszczególnymi preparatami z tej grupy występują istotne różnice.
Szczególne miejsce wśród beta-adrenolityków zajmują te o właściwościach naczyniorozszerzającyh. Wywierają one wpływ wykraczający poza działanie hipotensyjne. Z tego względu są obecnie szeroko stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Na przykładzie badań z zastosowaniem karwedilolu, przedstawiciela leków beta-adrenolitycznych o właściwościach naczyniorozszerzających, w monografii przedstawiliśmy ich skuteczność hipotensyjną, wpływ na profil metaboliczny i na powikłania narządowe oraz korzyści z zastosowania w stanach współistniejących z nadciśnieniem tętniczym.
Wyrażamy nadzieję, że niniejsze opracowanie pomoże w codziennej praktyce klinicznej, zwłaszcza przy podejmowaniu, niekiedy niełatwych, decyzji terapeutycznych
prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz
dr n. med. Aleksander Prejbisz
Monografia przedstawiająca wybrane zagadnienia leczenia nadciśnienia tętniczego. W ostatniej dekadzie znacznie zmieniło się podejście do tego problemu - współczesne wytyczne przesunęły bowiem punkt ciężkości na leczenie chorych z wyokim lub bardzi wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym jako najważniejsze zadanie terapii nadciśnienia tętniczego. W tej bowiem grupie zdecydowana większość pacjentów wymaga rozpoczęcia i kontynuacji terapii nadciśnienia tętniczego za pomocą leczenia skojarzonego. Zapewnia ono nie tylko skuteczniejsze i szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego, ale również w znacznie większym stopniu zmniejsza częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych niż schemat oparty na monoterapii.
W niniejszej monografii przedstawiamy również korzyści z leczenia skojarzonego inhibitorem konwertazy angiotensyny i antagonistą wapnia - wyniki dużych badań klinicznych dostarczyły bowiem dowodów, że jest to optymalny schemat, m.in. w odniesieniu do profilu metabolicznego. Mamy nadzieję, że oddawane Czytelnikom opracowanie będzie pomocne przy podejmowaniu, niekiedy niełatwych, decyzji terapeutycznych.
We współczesnych społeczeństwach wydatnie narasta liczba osób starszych, a tym samym
zwiększa się znamiennie częstość zawrotów głowy. Stanowią one bardzo istotny problem
w codziennej praktyce nie tylko otolaryngologa i neurologa, ale także lekarza pierwszego kontaktu
i rodzinnego.
W niniejszej publikacji więcej uwagi poświęcono leczeniu zabiegowemu: nie tylko chirurgicznemu,
ale również radiologii interwencyjnej i kinezyterapii.
Redaktorzy Naukowi:
Dr hab. n. med., prof. nadzw. Waldemar Narożny ? Katedra i Klinika Otolaryngologii, Gdański
Uniwersytet Medyczny
Prof. dr hab. n. med., dr h. c. Antoni Prusiński ? Katedra I Klinika Neurologii Wydziału Lekarskiego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
"Odkąd zachorowałem, nie mam poczucia, że myślę. Inni mówią, że to niemożliwe, bo normalnie z nimi rozmawiam, ale ja tę zdolność utraciłem po zachorowaniu"
Wiktor 26 lat, od 8 lat ma rozpoznaną schizofrenię
Pan Wiktor ma długoletnie doświadczenie życia z chorobą psychiczną i otrzymuje rysperydon o przedłużonym działaniu. Jego słowa, którymi rozpoczynamy nasze opracowanie, można potraktować jako syntetyczne ujęcie istoty schizofrenii. Chorobę tę bowiem obecnie traktuje się jako zaburzenie przede wszystkim funkcji poznawczych, co ma decydujący wpływ na przebieg życia naszych pacjentów. Często, tak jak pan Wiktor, nie kończą edukacji, nie podejmują pracy, ich aktywność społeczna ogranicza się do najbliższego otoczenia. Długoterminowe leczenie schizofrenii to z perspektywy lekarza borykanie się z ciągłymi problemami z regularnym przyjmowaniem leków przez pacjentów. Obecnie jesteśmy skłonni uznawać, że w dużej liczbie przypadków brak wglądu czy krytycyzmu w odniesieniu do konieczności kontynuacji leczenia wiąże się właśnie z istnieniem szczególnych dysfunkcji poznawczych. Nie znamy sposobu usunięcia przyczyn schizofrenii, co więcej możemy zrobić, by leczyć skuteczniej?
Celem niniejszej publikacji jest prezentacja możliwości praktycznego prowadzenia leczenia pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii lekami przeciwpsychotycznymi nowej generacji o długim czasie działania.
"Nebiwolol - 44 pytania i odpowiedzi" to wydanie wzbogacone w stosunku do przedniego o dodatkowych 11 pytań i odpowiedzi, które warto poznać. Jest to syntetyczne opracowanie pokazujące zarówno "ideologię" stosowania leków beta-adrenolitycznych w chorobach serca i naczyń jaki i odmienność Nebiwololu na tle innych leków tej grupy. Udowadnia również tezę, że nie jest to lek tylko jednego badania, poświęconego wyselekcjonowanej grupie chorych w zaawansowanym wieku i z niewydolnością serca. Książka porusza tematy od klasyfikacji leków beta-adrenolitycznych aż po wpływ nebiwololu na narządy i funkcje ludzkiego organizmu.
Nowoczesny podręcznik, obejmujący najnowszą wiedzę z dziedziny farmakologii, napisany przez lekarzy farmakologów z dużym doświadczeniem naukowym i dydaktycznym. Przedstawiono w nim najbardziej aktualne informacje na temat leków i ich zastosowania, niezbędne do podejmowania skutecznych decyzji terapeutycznych.
Książka napisana językiem prostym i zrozumiałym. Lekturę ułatwiają: przejrzysty układ, liczne i czytelne ryciny oraz tabele, a także zastosowane wyróżnienia.
Publikacja kierowana do studentów medycyny, absolwentów wydziałów lekarskich oraz pracujących lekarzy. Może być również cenną pomocą dydaktyczną dla studentów innych kierunków medycznych.
Ilustrowany poradnik dla ludzi, którzy cenią naturalne produkty, nieskażone dodatkami chemicznymi i służące zdrowiu.
Korzystając ze swego długoletniego doświadczenia, autor opracował około 80 przepisów na przetwory domowe, które nie tylko wzbogacą naszą kuchnię, ale pomogą wzmocnić odporność czy usuwać niektóre dolegliwości. Materiał zgromadzony w książce został podzielony na trzy rozdziały: przetwory z owoców, przetwory z warzyw i przetwory z owoców dzikich i ziół. Oprócz sprawdzonych receptur autor omawia lecznicze właściwości poszczególnych przetworów i przedstawia sposoby ich zastosowania i dawkowania.
Choroby układu krążenia należą do najbardziej rozpowszechnionych i powodują wysoką śmiertelność. Mówi się o nich wręcz, że są największym seryjnym zabójcą XXI wieku. Cierpi na nie ponad połowa polskiego społeczeństwa. Rozwijają się najczęściej u osób po 40. roku życia, u których występują czynniki ryzyka, takie jak: palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, wysoki poziom cholesterolu we krwi, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.
Dr Jadwiga Górnicka tłumaczy, jak zadbać o siebie, aby nie dopuścić do ich wystąpienia. Podaje także sprawdzone sposoby na to:
jak obniżyć poziom cholesterolu odpowiednią dietą
jak zwalczyć nadciśnienie krwi masażami
jak funkcjonować po zawale serca
jak pokonać miażdżycę
jak złagodzić objawy żylaków i hemoroidów
Warto pamiętać o tym, że możemy walczyć z czterema najważniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Są to: wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów i otyłość. Najlepszym sposobem na leczenie i kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi jest kontrola wagi ciała, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie spożycia soli (sodu) i alkoholu oraz masaże. Aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, należy znacząco ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe.
Jadwiga Górnicka - lekarz medycyny, wybitna specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny naturalnej w Polsce. W swojej ponad 60-letniej praktyce zawodowej wyleczyła metodami naturalnymi tysiące pacjentów, w tym wielu takich, których dolegliwości uważano za nieuleczalne. Popularyzatorka wiedzy o medycynie naturalnej i potrzebie życia w zgodzie z naturą. Autorka książek publikowanych nakładem AWM: Apteka natury - poradnik zdrowia, Na zdrowie. Porady dr Górnickiej, Zdrowie przez dotyk, Bądź zdrowa. Poradnik dla kobiet, Bądź zdrowy. Rady dla niego, przewodnik dla niej oraz artykułów w licznych czasopismach.
Choroby układu krążenia
Spis treści:
OD WYDAWCY
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O UKŁADZIE KRĄŻENIA I SERCU?
Budowa serca i układu krążenia
Nadwaga i otyłość
Profilaktyka
Leczenie
Otyłość brzuszna
Przykładowe ćwiczenia dla osób z otyłością brzuszną
Dieta ziołowa
Dieta oparta na sokach warzywnych
Dieta warzywna
Jak utrzymać prawidłową wagę?
Dieta owsiankowa
Dieta warzywna
Dieta ziemniaczano-maślankowa
Dieta maślankowo-owocowa
Dieta błonnikowa
Jak obniżyć poziom cholesterolu?
Dieta dla chorych w chorobach krążenia
Ćwiczenia w chorobach krążenia
Spacery na zdrowie
Poranna gimnastyka
Nordic walking
Chelatacja jako alternatywny sposób leczenia chorób krążenia
Co to jest chelatacja?
Chelatacja dożylna
Chelatacja doustna
SCHORZENIA UKŁADU KRĄŻENIA
Choroba Burgera
Jak leczyć?
Choroba Raynauda
Hemoroidy
Miażdżyca
Przyczyny
Objawy
Cholesterol
Odpowiednia dieta
Nadciśnienie
Jak leczyć?
Zioła na nadciśnienie
Masaż shiatsu przeciw wysokiemu ciśnieniu krwi
Masaż akupresurowy na nadciśnienie
Masaż stref refleksyjnych na nadciśnienie
Niskie ciśnienie
Jak sobie pomóc?
Niskie ciśnienie krwi - masaż shiatsu
Problemy z sercem
Choroba wieńcowa serca
Zawał serca
Jak uchronić się przed zawałem?
Po zawale serca
Ziołowa kuracja wzmacniająca pracę serca i poprawiająca
przemianę materii
Masaż shiatsu na wzmocnienie serca
Problemy z sercem a refleksoterapia
Udar mózgu
Jak zapobiegać?
Zalecenia po udarze
Żylaki
Jak leczyć?
Żylaki-masaż stref refleksyjnych
INDEKS
Książka, napisana przez wielospecjalistyczny zespół autorów, powstała pod patronatem Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgii Jednego Dnia. Publikacja stanowi swego rodzaju przewodnik postępowania z chorym na cukrzycę pacjentem, który jest poddawany zbiegom chirurgicznym Przedstawiono w niej algorytm opieki przed- i pooperacyjnej, uwzględniający trendy obowiązujące obecnie w leczeniu cukrzycy, a także informacje dla pacjentów oraz karty ułatwiające przygotowanie chorego do zabiegu i kontrolę choroby w okresie pooperacyjnym. Polskie wydanie zostało uzupełnione o odniesienia do sytuacji w naszym kraju.
Jest to ostatni tom, podręcznika przeznaczonego dla szerokiego kręgu odbiorców. Odda on usługi nie tylko tym, którzy rozpoczynają dopiero naukę neurologii, ale także tym, którzy zechcą poszerzyć uprzednio zdobyte wiadomości. Zawiera wyczerpujące informacje o częstych schorzeniach, z którymi stykamy się codziennie w naszej praktyce. Omówiono w nim aktualne zagadnienia nie tylko medyczne, ale także prawne i etyczne, dotyczące np. terminalnego okresu życia. Autorzy nie zapominają też o chorobach rzadkich. W tym wydaniu podręcznika pojawiły się nowe rozdziały poświęcone np. niedoborom przekaźników glukozy czy zaburzeniom naprawy, transkrypcji i translacji DNA - jednostkom, które rozpoznajemy dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod diagnostycznych.
Znakomicie zaplanowany,unowocześniony układ tej edycji pozwala na szybkie odnalezienie wszystkich informacji. Walory dydaktyczne podręcznika, uznawanego za jeden z najlepszych podręczników neurologii na świecie sprawiły, że jest on polecany w Polsce jako główne źródło wiedzy dla lekarzy przygotowujących się do państwowego egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie neurologii.
Podręcznik poświęcony podstawowym zagadnieniom z zakresu pielęgniarstwa internistycznego, zgodny z aktualnymi standardami kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.
Omówiono w nim:
• pielęgnowanie w chorobach układu krążenia, oddechowego, pokarmowego
• opiekę pielęgniarską w chorobach reumatycznych, hematologicznych i alergicznych
• pielęgnowanie pacjenta z zaburzeniami metabolicznymi i endokrynnymi.
Druga część publikacji pt. „Niedożywienie związane z chorobą” poświęcona sposobom zapobiegania i leczenia niedożywienia. W książce opisano metody zapobiegania niedożywieniu szpitalnemu i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przedstawiono podstawy prawne leczenia żywieniowego w Polsce, rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, zespoły leczenia żywieniowego oraz leczenie żywieniowe chorych w stanie terminalnym. Ponadto przedstawiono różne metody leczenia żywieniowego oraz leczenie żywieniowe w różnych sytuacjach klinicznych. Na końcu książki znajdą się podstawowe informacje o dietach przemysłowych zarejestrowanych w Polsce.
Książka adresowana jest do lekarzy wszystkich specjalności zabiegowych, pediatrów i internistów, do średniego personelu medycznego oraz dietetyków. Będzie cennym źródłem wiedzy dla studentów medycyny, pielęgniarstwa i dietetyki.
W ilustrowanym atlasie zabiegów ortopedycznych przedstawiono krok po kroku techniki leczenia złamań u psów i kotów. W publikacji zostały zawarte informacje na temat najnowszych stabilizacji złamań, naprawczych osteotomii, artrodez, a także amputacji kończyn w sytuacjach, gdy nie ma możliwości naprawy uszkodzenia. Książka ma bardzo przejrzysty układ: z lewej strony opis procedury, z prawej zaś schematy i rysunki przedstawiające zabieg. Atlas przeznaczony jest dla praktykujących lekarzy weterynarii oraz studentów medycyny weterynaryjnej.
Metody leczenia przedstawiono według następującego schematu:
krótki opis i cel zabiegu
uwarunkowania anatomiczne
instrumentarium
ułożenia pacjenta
procedura
ocena zabiegu
opieka pooperacyjna
„Praca jest efektem badań autorki, rozmów z rodzicami dzieci, lekarzami, rehabilitantami. Autorka, towarzysząca dzieciom i ich rodzicom, szuka odpowiedzi na pytania związane z różnorodnymi problemami, z którymi musi zmierzyć się małe dziecko dotknięte niepełnosprawnością, jego rodzice oraz osoby odpowiedzialne za leczenie, rehabilitację i szeroko pojmowany proces wychowawczy” (z recenzji).
W pracy podjęto temat indywidualnych i rodzinnych uwarunkowań samodzielności małych dzieci z mózgowym porażeniem. Badaniami objęto 49 rodzin z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym pomiędzy 13 a 36 miesiącem życia, a grupę kontrolną stanowiło 30 rodzin z dziećmi zdrowymi. Wyniki badań wskazują na związek pomiędzy poziomem samodzielności dzieci a poziomem ich rozwoju, strukturą temperamentu, występowaniem zaburzeń towarzyszących temu schorzeniu. Istotny okazał się również rodzinny kontekst samodzielności, sposób, w jaki opiekunowie reagują na aktywność dziecka, uporządkowanie przestrzeni i plan dnia. Z badań wyłania się obraz rodzin wychowujących małe dzieci z mózgowym porażeniem. Okazuje się, że w sytuacji niepełnosprawności rodzice uruchamiają kreatywność, w różnoraki sposób stymulując aktywność dziecka. W pracy zawarto również opis indywidualnych przypadków, ilustrujących wyniki badań.
Bezpieczne ćwiczenia do stosowania w domu
Specjaliści alarmują, że 50% młodych ludzi ma wadę postawy!
A jak wygląda kręgosłup Twojego dziecka?
Czy na pewno jest zdrowy?
Od dzisiaj możesz nie tylko samodzielnie sprawdzić czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, ale również zahamować postępujące boczne skrzywienie kręgosłupa. A wszystko za pomocą kilku prostych ćwiczeń!
Autor przez ten praktyczny poradnik wskaże Ci, jak samodzielnie rozpoznać rozwój skoliozy u swojego dziecka. Umożliwi zastosowanie odpowiedniego leczenia, które może uchronić je przed operacją. Przedstawiony zestaw prostych, a zarazem skutecznych ćwiczeń, jest w pełni bezpieczny do wykorzystania w domowym zaciszu.
W książce znajdziesz także wiele pomocnych ilustracji, które wskażą, jak należy prawidłowo ćwiczyć bez specjalistycznego sprzętu. Wystarczy koc na podłodze oraz dwa ciasno zwinięte ręczniki i możecie już ćwiczyć.
Wyginaj śmiało ciało!
Fragment książki Czy Twoje dziecko ma zdrowy kręgosłup
Co trzeba (i warto wiedzieć) o skoliozie
Wady postawy stanowią prawdziwą epidemię wśród młodzieży, nie tylko zresztą polskiej. Według niektórych źródeł, zarówno polskich jak i zagranicznych, w większym lub mniejszym stopniu obciążone jest nimi ponad 50% populacji, zaś najważniejszą i najniebezpieczniejszą z nich jest niewątpliwie skolioza.
Jak można przeczytać w popularnych publikacjach, najważniejszymi do zauważenia jej cechami są: uniesiony jeden bark, wystająca łopatka (przy pochyleniu się widoczny garb, zwany żebrowym), asymetria talii, uniesione i wystające z jednej strony biodro, a także, przynajmniej niekiedy, wygięta w jedną stronę górna część szpary pośladkowej.
Według Cobba skrzywienie w łuku piersiowym poniżej 5°, niekwalifikujące się do leczenia, występuje u ponad 40% populacji, może zatem być uważane za nie mające znaczenia odchylenie od normy. Do tego dochodzi ok. 17% traktowanych podobnie skrzywień poniżej 10°. Około 12% to skrzywienia 10-25°, 10% od 25 do 40°. Innymi słowy, naprawdę prosty kręgosłup jest dziś niemalże rzadkością. Na szczęście takie mniejsze skrzywienie jest praktycznie niezauważalne, chyba że jego „właścicielka" ma zamiar stanąć do konkursu na Miss Universum.
Aby jednak zrozumieć, co dzieje się z ciałem człowieka w przypadku skoliozy, warto przyswoić sobie istotne wiadomości z anatomii.
Ciało człowieka jest określane przez trzy przechodzące przez nie płaszczyzny, w których wykonywane są określone ruchy.
Czy Twoje dziecko ma zdrowy kręgosłup
Spis treści:
Mili Czytelnicy
1. Co trzeba (i warto) wiedzieć o skoliozie
2. Jak w domowych warunkach możemy rozpoznać skoliozę
3. Korekcja miednicy
4. Trochę masażu
5. Ćwiczenia oddechowe wprowadzające
6. Ćwiczenia symetryczne i pozycje
7. Ćwiczenia asymetryczne
8. Ćwiczenia asymetryczne wspomagane przez partnera
9. Ćwiczenia izometryczne (z partnerem) według Erny Becker
10. Automobilizacje
11. Ćwiczenia oddechowe według prof. K. Dobosiewicz
12. „Ćwiczenia krokodyla"
13. Jak korzystać z tej książki
Dobroczynne działanie miodu, znane od tysięcy lat, do dziś wykorzystuje się w medycynie naturalnej, kosmetyce i oczywiście kuchni. Miód wykorzystuje się, aby wspomóc leczenie chorób układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, skóry i błon śluzowych czy nawet schorzeń ginekologicznych. Pyłek kwiatowy i pierzga znajdują zastosowanie w leczeniu chorób żołądka, jelit, wątroby, układu krwionośnego czy schorzeń psychicznych.
Miód wspomaga leczenie wielu dolegliwości, wpływa na poprawę samopoczucia, zwalcza bezsenność, dostarcza organizmowi cennych i łatwo przyswajalnych elementów odżywczych. Jest nieocenionym sprzymierzeńcem urody, o czym wiedziały doskonale już starożytne piękności, stosując z upodobaniem miodowe kąpiele, masaże i inne zabiegi z użyciem miodu.
Wirtualne otoczenie jednostek medycznych składa się ze współistniejących w globalnej sieci obiektów, niektóre z nich są odpowiednikami organizacji lub osób działających w tradycyjnie pojmowanym otoczeniu przedsiębiorstwa. Składnikami otoczenia wirtualnego mogą być zatem: strony internetowe, statyczne lub generowane dynamicznie, tworzone przez internautów fora dyskusyjne, wyszukiwarki internetowe, jawne i ukryte zasoby wiedzy, klienci. W otoczeniu tym realizowana jest koncepcja e-zdrowia, a jej narzędzia służą między innymi komunikacji między pacjentem a usługodawcami z branży opieki zdrowotnej, przekazywaniu danych między poszczególnymi instytucjami oraz bezpośrednim kontaktom zarówno między pacjentami, jak i pracownikami służby zdrowia. Mogą one również obejmować sieci informacji o zdrowiu, elektroniczne kartoteki, usługi telemedycyny oraz przenośne lub nadające się do noszenia na sobie urządzenia komunikacyjne, wspomagające pacjenta i umożliwiające monitorowanie jego stanu zdrowia. Tak, więc można przypuszczać, iż nowe formy organizacyjne pojawiające się na rynku usług zdrowotnych będą miały duży wpływ na funkcjonowanie jednostek medycznych jak i na pacjentów. Możliwości, jakie dają nowe technologie jeśli chodzi o kontakt z pacjentami, pozwalają m.in. na wykorzystanie ich konsumenckiego doświadczenia w procesie tworzenia nowych usług (wykorzystanie koncepcji prosumenta), komunikację z innymi pacjentami, gdzie występują w roli doradcy lub eksperta, czy w rozpowszechnianiu informacji marketingowych. Elementem nabierającym szczególnego znaczenia w kontekście wirtualnego otoczenia staje się problematyka budowania i kształtowania relacji między podmiotami rynku usług zdrowotnych. Wynika to z faktu, iż polskie jednostki medyczne funkcjonowały wcześniej w systemie centralnie planowanym i zupełnie nie były przygotowane do kształtowania owych relacji w warunkach gospodarki rynkowej. Obecnie obserwuje się dynamiczny rozwój różnego typu więzi (relacji) łączących podmioty rynku działające w układach kooperacyjnych lub/i konkurencyjnych, na które mocno wpływa rozwój nowych technologii. Celem tego opracowania jest identyfikacja i charakterystyka związków (relacji) zachodzących w otoczeniu wirtualnym między jednostkami medycznymi a ich klientami indywidualnymi (pacjentami) oraz próba opracowania modeli kształtowania się relacji jednostek medycznych z pacjentami w otoczeniu wirtualnym.
Książka jest uzupełnieniem podręcznika EKG łatwo zrozumieć w wersji kieszonkowej. Ma ona na celu dostarczenie w przystępny i przejrzysty sposób wiedzy niezbędnej do interpretacji podstawowych zaburzeń rytmu serca. Każdemu opisowi towarzyszy lista cech charakterystycznych danego rytmu oraz przykładowy elektrokardiogram.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?