Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
W swej najnowszej książce uznany historyk Helen Castor w odmienny sposób prezentuje porywające życie Joanny d'Arc. Zamiast ikony, widzimy energiczną, młodą kobietę, która walczyła z Anglikami i miała odwagę zająć własne stanowisko w krwawej wojnie domowej, która wyniszczała piętnastowieczną Francję. Oto niezwykła prawda ukryta za legendą o Dziewicy Orleańskiej prostej, wiejskiej dziewczynie, która usłyszała głos Boga. Nastoletniej wojowniczce, która poprowadziła swoją armię do zwycięstwa w epoce, w której uważano, że kobiety nie są zdolne do walki. Dziewiętnastoletniej męczennicy spalonej na stosie i ogłoszonej świętą pięćset lat później. Nowa, przejmująca opowieść barwnie przedstawia Joannę i świat, w którym żyła. Helen Castor wprowadza nas w sam środek akcji, ów burzliwy moment w dziejach Francji, w którym nikt ani Joanna, ani ludzie, wśród których żyła ani książęta, biskupi, żołnierze czy wieśniacy nie wiedział, jaki los czeka ich kraj.
Ewangeliczne opisy życia Jezusa nieznacznie różnią się między sobą nieznacznie. Jednak pobieżne spojrzenie na teksty Ewangelii kanonicznych prowadzi niekiedy do wniosku, że te księgi biblijne w niektórych swych fragmentach; wzajemnie się wykluczają. Jeśli zaś rzeczywiście wykluczałyby się, Biblię należałoby uznać za wewnętrznie sprzeczną. Wówczas można byłoby wprawdzie przypisać Ewangeliom znaczenie symboliczne (podobnie jak poszczególnym przypowieściom), ale należałoby odrzucić ich wartość historyczną. Zresztą pojawiło się wiele osób odrzucających historyczność opisów biblijnych. I jakkolwiek potrzeba zaakceptować występowanie w Piśmie Świętym różnych rodzajów literackich, w tym również opisów symbolicznych, poezji, to jednak nie wolno nam zaprzeczyć ścisłej historyczności przekazu większości tekstów natchnionych.
Życie Jezusa przedstawione jest w czterech spisanych relacjach uznanych przez Kościół za kanoniczne. Teksty te; spisane przez dwóch Apostołów – Świętych Mateusza i Jana, oraz dwóch uczniów i współpracowników apostolskich – Świętych Marka i Łukasza; jako Ewangelie kanoniczne zajmują niejako centralną pozycję w całej Biblii. Stary Testament do nich zmierza, albowiem wszystkie jego proroctwa i zapowiedzi, oraz przepisy prawne przygotowują objawienie się Boga w Jezusie Chrystusie. Pozaewangeliczne teksty Nowego Testamentu wypływają natomiast z Jezusowego Misterium opisanego w Ewangeliach.
Tajny podręcznik z XVIII wieku, instruujący księży, jak spowiadać z grzechów przeciw szóstemu (Nie cudzołóż) i dziewiątemu (Nie pożądaj żony bliźniego swego) przykazaniu. Współczesnemu czytelnikowi wywody biskupa Jean-Baptiste Bouviera wydadzą się zapewne zdumiewające, a przecież snuł je zaledwie niespełna dwieście lat temu i uznawany był w tej kwestii za autorytet jeszcze na początku XX stulecia.
Autor rozważań rekolekcyjnych znajdujących się w tej książce - Karol de Foucauld patrząc po ludzku, niczego nie osiągnął. Nic mu się nie udawało. Marzył o założeniu wspólnoty, zmarł samotny jak palec, pisząc dramatyczne słowa: „Ziarno umiera, nie przynosząc owocu. Ja, który tylko potrafi ę marzyć, niczego w życiu nie osiągnąłem”. Nie widział owoców swojej pracy. Bóg wysłuchał jego gorących modlitw i zrealizował marzenia, ale uczynił to dopiero po jego śmierci. Jak grzyby po deszczu powstają malutkie wspólnoty zafascynowane drogą, którą szczegółowo opisał. Duchowość Karola de Foucauld uczy czekania. Piach Sahary okazał się niezwykle żyzną glebą. Paradoks? Dla Ducha, który przychodzi jednocześnie jako ogień i strumienie wody żywej i łączy w sobie wszystkie żywioły świata, to absolutnie normalne!
Marcin Jakimowicz
Modlitwa była niejako pędzlem, którym posługiwał się Pan, tworząc to piękne dzieło, oraz narzędziem, za pomocą którego udzielał św. Teresie zadziwiających dóbr i łask, którymi się odznaczała. Zarówno osoba Teresy, jak i jej słowa są modlitwą. To długa i głęboka historia przyjaźni. Teresy nie można zrozumieć bez modlitwy. Prawdopodobnie również modlitwy nie można już w pełni zrozumieć bez Teresy. Teresa i modlitwa przywołują się nawzajem i podążają razem. Przesłanie Matki Teresy od Jezusa, rozeznane słowo życia, wywołujące długotrwałe i sięgające głęboko poruszenie, przekazuje czystą istotę ewangeliczną: modlitwa jest przy-jaźnią. To osobiste zaangażowanie w miłość.
Trzeci tom Pedagogii katolickich zgromadzeń zakonnych. Historia i współczesność jest kontynuacją tomów pierwszego i drugiego, ale jest też wyjątkowy z paru względów. Po pierwsze tworzą go głównie pedagogie zgromadzeń żeńskich, po drugie wszystkie opisane zgromadzenia mają swoje domy między innymi w Małopolsce. Po trzecie tom niniejszy powstawał już przy wyraźnej i głębokiej aprobacie dla tego projektu, udzielonej przez wiele środowisk zarówno świeckich, jak i zakonnych, co znacznie ułatwiło pracę.
Niniejszy tom niesie pewne nadzieje na dokonanie w miarę całościowej, chociaż wstępnej rekonstrukcji pedagogicznej spuścizny i roli wychowawczej katolickich zgromadzeń, przynajmniej z terenu Polski. Zamyka on serię i projekt naukowo-wydawniczy. Czy wyczerpany został temat tego dziedzictwa? Z pewnością nie, lecz powstałe tomy pokazują ogromne, niemożliwe do zmierzenia w swych oddziaływaniach społecznych i kulturowych dzieło sprawstwa wychowawczego zgromadzeń zakonnych. Należy dodać, że każde ze zgromadzeń uzyskało jedną szansę zaistnienia w naszej serii, w takim sensie, iż danemu zgromadzeniu poświęcono tylko jeden rozdział.
Niniejsze opracowanie jest zaproszeniem do udziału w jednej z najpiękniejszych pielgrzymek duchowych, jakie można zaproponować uczniom Chrystusa. Jest to wędrowanie do dwudziestu miejsc bezpośrednio związanych z dziełem odkupienia człowieka i rozważanie dwudziestu zbawczych wydarzeń, które mają przemienić życie człowieka. Są to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, opowiedziane i przeżywane w kolejnych tajemnicach różańca świętego [...].
ks. Stanisław Szczepaniec
Jest to zbiór modlitw oraz małego katechizmu w wersji polsko-angielskiej.
Posiada imprimatur Kurii Metropolitalnej Gdańska.
Opracowałam go w celach duszpasterskich, dla młodzieży szkolnej i studentów, duszpasterzy, katechetów oraz wszystkich którzy chcą się modlić.
"Niezbędnik katolika" będzie pomocny dla tych którzy potrzebują tłumaczenia modlitw, gdy znajdują się z dala od swoich bliskich, domu i kraju. Będzie pomocą dla tych, którzy wierzą w moc słów, którymi rozmawiają z Bogiem, gdziekolwiek są.
Katarzyna Mechtylda de Bar (1614–1698) – założycielka Instytutu Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu (zwanych sakramentkami). Wybitna postać odrodzenia religijnego we Francji XVII wieku. Charakterystycznym rysem jej duchowości jest skoncentrowanie na misterium paschalnym Chrystusa, w które zostaliśmy wszczepieni przez chrzest i które uobecnia się podczas każdej Eucharystii.
Uważam, że powinnyśmy mieć szczególne nabożeństwo do Jezusa, Początku i Źródła Życia. Powinnyśmy trwać ustawicznie w tym stanie śmierci w Jego obecności, aby tchnął w nas tchnienie swego boskiego Życia. O, jak to życie jest godne uwielbienia i pełne mocy! Jedna jego chwila w nas bardziej się liczy niż wszystko, co tylko największego jest w niebie i na ziemi. Chciałabym, abyśmy były o tym przekonane, abyśmy z większą wiernością umierały, bo to najdroższe życie nastaje w nas dopiero po śmierci naszego własnego życia. Umierajmy więc i to umierajmy z radością, bo ta śmierć sprawia dla nas dobro nieskończenie doskonałe i trwałe. (z rozdz. Rekolekcje 1661/1662)
Weronika Andral (1923–2001) – francuska benedyktynka-sakramentka. Wielka znawczyni pism i duchowości matki Mechtyldy, autorka licznych publikacji poświęconych osobie i dziełu założycielki.
Pytanie: Kim jestem? jest niezmiernie ważne w naszym życiu. Trzeba sobie bowiem zdać sprawę z tego, kim jesteśmy i o co chodzi w naszym życiu, gdyż kiedy tego nie wiemy, szukamy czegoś, nie wiedząc czego właściwie. To podobnie jak gdybyśmy dostali jakieś wspaniałe urządzenie, o którym nie wiemy, jak działa. Możemy je wówczas bardzo łatwo zniszczyć, próbując używać niezgodnie z jego przeznaczeniem. Podobnie jest z nami, jeżeli nie wiemy, kim i dlaczego jesteśmy, wciąż nie znajdujemy swojego miejsca i popadamy w niezadowolenie, które prowadzi do rozpaczy.
O. Włodzimierz Zatorski OSB, benedyktyn z Opactwa świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu. Urodzony w 1953 r. Do klasztoru wstąpił po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1980 r. Uroczystą profesję złożył w 1984 r., a w 1987 r. został wyświęcony na kapłana. W latach 1991–2007 dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów.
,,Jeżdżąc latami po Afryce, spotkałem wielu polskich misjonarzy, zazwyczaj cudownie szurniętych ludzi. Aż mi czasem trudno było uwierzyć, że to naprawdę polscy księża katoliccy. Przypomniałem sobie te spotkania, czytając arcyciekawą książkę Kazika Sowy o fascynujących ,,bożych szaleńcach"". Jest lepsza niż sensacyjna fikcja, bo te historie wydarzyły się naprawdę, a ci ludzie chodzą sobie gdzieś po dziwnych zakątkach globu""Marcin MellerNiemal każda historia życia misjonarza to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Raz będzie to opowieść w rodzaju katolickiego ""Indiany Jonesa"" , innym razem historia jak najlepszy dokument z kanału Discovery. Pracując dla religia.tv odwiedziłem polskich misjonarzy pracujących w amazońskiej dżungli i na afrykańskiej sawannie, towarzyszyłem księdzu nielegalnie przebywającemu na Kubie i zakonnikowi próbującemu odrodzić ewangelicznego ducha w najbardziej zateizowanym kraju Europy, czyli w Czechach. Zjeździłem tysiące kilometrów syberyjskimi szlakami i wokół Kilimandżaro. Z polskimi zakonnicami, które prowadzą szkołę dla niewidomych dziewcząt zbierałem herbatę w okolicach Madrasu w Indiach i bylem świadkiem dziwnych, a nawet przerażających ceremonii związanych z kultem zmarłych na Madagaskarze.
Podróż, w tym również droga, jak przyjmują niektórzy badacze, była i jest nośnikiem kultury. Podróżnik - duchowny, wybierający się na wędrówkę, nie był tylko zwykłym turystą podziwiającym zabytki oraz piękno natury.Wyróżnić można kilka powodów skłaniających go do zaplanowania i zrealizowania wędrówki, a to: religijny, dyplomatyczny, naukowo-poznawczy oraz artystyczny. Chcąc przybliżyć i opisać podjętą podróż, autorzy artykułów niniejszego tomu, zatrzymali się na trzech podstawowych jej aspektach. Pierwszym był niewątpliwie sam podróżnik, decydujący się dobrowolnie i z ochotą, ale także pod przymusem, na rozkaz władzy zwierzchniej lub na zasadzie skazującego go wyroku sądowego, podjąć wędrówkę.Droga z wszystkimi jej konsekwencjami, a więc ryzykiem i niebezpieczeństwami czyhającymi na lądzie, morzu i w górach, to drugi aspekt podjętego problemu. Trzecim elementem było osiągnięcie zamierzonego rezultatu. A więc dyplomata wypełni podjęte zadanie, pielgrzym dotrze do miejsca uznanego za święte, duchowni artyści zrealizują zaplanowane dzieło sztuki, studiujący zakonnicy wzbogacą swą wiedzę, a wszyscy podróżujący z ciekawością turysty i z wiarą pielgrzyma odkryją nowy i nieznany świat.
Nic na niebie i na ziemi nie może mnie powstrzymać przed miłością do Ciebie, moje dziecko! – Jezus Chrystus
Sarah Young usłyszała w swoim sercu słowa Jezusa, które, przekazane dalej, stawały się dla wielu chrześcijan źródłem siły i wielką pomocą w modlitwie. Autorka wiedziała, że Jezus mówi nie tylko do niej, ale swój głos kieruje do wszystkich ludzi. W sposób szczególny zaś, każdego dnia, mówi do dzieci. Opracowane przez nią opowieści biblijne i słowa Jezusa skierowane do nas, to najlepszy sposób by pokazać najmłodszym czytelnikom, że sercem Pisma Świętego jest Boża miłość.
Jezus mówi do dzieci w wyjątkowy sposób pozwoli poznać Chrystusa i Jego plan wobec każdego z nas. Ta książka nie tylko przybliża Biblię, dzięki niej usłyszymy żywy głos Jezusa w naszych sercach.
Kard. Gianfranco Ravasi, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, w książce pt. „Gdzie mieszkasz, Panie?" wyjaśnia współczesnemu czytelnikowi znaczenie i funkcję biblijnych symboli przestrzeni. Czyni to w sposób żywy i przystępny, wykorzystując do tego fragmenty światowej literatury. Obszerny wstęp do tej książki napisał abp Henryk Muszyński.
Problemy poruszone w książce „Zarządzanie przez miłość czyli ekonomia dobra” nie dają się ująć w zamknięte kręgi.
Zawsze zostaje furtka, którą zamyka w konkretnej sytuacji – życie. I wcale to nie jest tak, że tylko ordynator ma być wdzięczny, a sportowiec – hojny, dyrektor zakładu karnego – życzliwy, prezes firmy – łagodny, a dziekan – sprawiedliwy... Właściwie, byłoby wspaniale, gdyby każdy szef...
Ale – Drogi Czytelniku – wierzę, że dobrze dokończysz to zdanie. Wydaje Ci się to niemożliwe? Bo owszem, możesz być sprawiedliwy czy życzliwy w stosunku do Tego czy Tamtego, ale nie do Tamtej, bo Ona... A pokora i radość to wcale do Ciebie nie pasują... Nie wierzysz, że miłość może przetrzymać wszystko...
Mam nadzieję, że po lekturze tych listów zmienisz zdanie! Nie są one adresowane bezpośrednio do Ciebie, ale zarówno nadawcy, jak i adresaci, pragną się z Tobą podzielić radością odkrywania prawdy, że „największa jest miłość!”.
Prof. dr hab. Agnieszka Szewczyk – pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Społeczeństwa Informacyjnego, autorka wielu publikacji naukowych. Zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z wpływem nowych technologii informacyjnych na człowieka oraz problemami etycznymi i moralnymi w ekonomii i zarządzaniu – w realiach Społeczeństwa Informacyjnego.
Autorka, znawczyni życia zakonnego, opracowując w formie słownika biograficznego, zawierającego 5252 krótkie biogramy zakonnic, po raz pierwszy w Polsce uwzględniła wszystkie zakony i zgromadzenia żeńskie na naszych ziemiach. Praca, wykonana przede wszystkim na podstawie źródeł zakonnych, w tomie I obejmuje siostry zakonne z terenów Wielkopolski, Kujaw i Pomorza.
Niezwykła pamiątka I Komunii Świętej. Zestaw zawiera Biblię dla początkujących oraz Pamiętnik Pierwszej Komunii Świętej.W starannie opracowanym pamiętniku dla dziecka znajdują się:- mały katechizm,- miejsca na życzenia,- ilustracje,- teksty pieśni,- zdjęcia i wpisy dotyczące ważnych wydarzeń z życia dziecka.Najpopularniejsza Biblia dla dzieci naszych czasów!- ponad 90 najciekawszych opowieści, które wprowadzą dziecko w świat historii i postaci z Biblii,- 500 wspaniałych ilustracji, które z pewnością spodobają się dzieciom, np. Noe pomagający słoniowi wdrapać się do arki czy Jonasz modlący się we wnętrzu ryby,- słowniczek wyjaśniający trudne pojęcia,- The Beginners` Bible to ulubiona seria wydawnicza dzieci i rodziców 14 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie od 1989 roku.
Aniołek automatyczny
Strój godny
Matka Boska Elektryczna
Modlitwa stresem
Jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym mowa, książka Szymona Hołowni jest właśnie dla ciebie! Jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”.
Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.
Rosa Vassallo Bergoglio doświadczyła w swoim życiu wielu porażek, cierpień i zmartwień. Jednak nigdy nie poddawała się i nie traciła nadziei. Ta drobna kobieta nauczyła się patrzeć złu prosto w oczy. Wierzyła, że chociaż zło jest potężne, to nie do niego należy ostatnie słowo. Przez swych bliskich nazywana wojowniczką, zawsze była pełną życia, silną i niezmiernie odważną kobietą.To ona nauczyła swego pierwszego i najbardziej ukochanego wnuka, który miała potem zostać papieżem, jak spotkać w życiu Jezusa. Nie jakiś abstrakcyjny i odległy absolut, ale żywego Boga, który staje się człowiekiem, aby być razem z ludźmi i pokazać swą bezwarunkową miłość. Rosa nie miała odpowiedniego wykształcenia, aby teologicznie wyjaśniać wnukom wiarę. Uczyła wiary przykładem własnego życia i prostym, głębokim językiem kogoś, kto żyje tym, co głosi. Być może właśnie dlatego Franciszek, zapytany o najważniejszą osobę w jego życiu, odpowiada bez wahania: Moja babcia.W tej książce została opowiedziana historia życia tej niezłomnej kobiety. Historia, która na pierwszy rzut oka może wydać się zupełnie zwyczajna. Jednak przyglądając się jej bliżej, jak to uczyniła autorka, odkrywamy niezwykłość kogoś, kto był wierzący i żył w pełni swoją wiarą. Kto wplatał wiarę w Boga i Jego królestwo w nieustające następstwo dni i nocy. Kto może być dla nas przykładem, jak w autentyczny i spontaniczny sposób ewangelizować tych, którzy żyją wokół nas.
Praktyczny przewodnik bierzmowanego to kompendium wiedzy o sakramencie bierzmowania, przeznaczone zarówno dla osób przygotowujących się do przyjęcia Ducha Świętego jak i prowadzących spotkania. Dzięki rozległej wiedzy autora, zawartość publikacji może zaciekawić każdego, kto pragnie zgłębić tajemnice o trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Liczne przykłady w książce i odwołania w niej do Pisma Świętego mogą sprawić, że czytelnik spojrzy na pewne prawdy teologiczne zupełnie z innej i nieznanej mu dotąd perspektywy. Poszczególne rozdziały wyjaśniają znaczenie przyjmowanych Darów, opisują istotę, znaczenie, symbole oraz obrzędy sakramentu bierzmowania.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?