Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
W Piśmie Świętym jest opisany przypadek, w którym Jezus wypędza demony z Gerazeńczyka. Pan Jezus jest pierwszym, a w istocie rzeczy jest jedynym egzorcystą, bo jako Bóg ma władzę nad wszelkim stworzeniem. Mocy rozkazywania złym duchom udzielił apostołom. Dlatego jeśli oni wyrzucają złe duchy przez modlitwę Kościoła, to tylko siłą i obecnością Ducha Świętego.
…recepty nie powinny żadnemu lekarzowi
ani uczonemu na tyle zaprzątać głowy,
aby z niej Pan Bóg musiał się usuwać.
sł. Boży ks. bp Zygmunt Łoziński (list, 1903)
Książka zawiera opublikowane po raz pierwszy notatki duchowe pierwszej błogosławionej polskiej lekarki, doktor Bogumiły Noiszewskiej – siostry Ewy od Opatrzności, niepokalanki – oraz listy jej kierownika duchowego, sługi Bożego księdza bis-kupa Zygmunta Łozińskiego.
Doktor Ewa, córka wybitnego polskiego okulisty profesora Kazimierza Noiszewskiego, w Zeszyciku zapisała, że każda praca może być modlitwą, i znalazła sposób, by taką była.
Czy dla nas, ludzi XXI wieku, godziny pracy zawodowej są czasem modlitwy? Czy czas pracy może być przestrzenią rozmów z Bogiem, okazją spotkania z Jedynym Miłującym, i to wiele razy w ciągu dnia?
Aelius Donatus powiadał: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. I choć Autor śpiewnika dokonał wyboru z myślą o przyszłych kapłanach, którzy z „klimatu śpiewu gregoriańskiego powinni czerpać wrażliwość muzyczną”, to z radością skorzystają z niego organiści, dyrygenci, śpiewacy, siostry zakonne i wszyscy, którzy kochają wielbić Boga pięknym śpiewem.
Śpiewnik zawiera oprócz obrzędów Mszy świętej bogaty wybór hymnów, kantyków, psalmów i pieśni na różne okazje. Nowością są tłumaczenia tekstów Mszy świętej i śpiewów na język ojczysty.
Ludzie rzadko myślą nad tym po co żyją. Jeżeli nawet takie pytanie przejdzie przez głową, to często jest spychane na bok jako banalne, wydumane czy po prostu dziwne. Ludzie egzystują z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc i roku na rok. Pracują by wyjechać na wakacje i jadą na wakacje by wypocząć i wrócić do pracy. Nawet chrześcijanie często traktują swoją wiarę bardziej jako ubezpieczenie przed śmiercią, niż coś, co ma praktyczne zastosowanie już teraz. O tym jest ta książka o sensie życia.
Niniejsza księga pamiątkowa zawiera sześć z siedmiu konferencji prowadzonych przez ks. Krzysztofa w ramach weekendowych sesji w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. W duchu i przyjaźni"" jest właśnie szóstą dotąd niepublikowaną konferencją. Poza artykułami i wywiadami są to jedyne całościowe publikacje ks. Krzysztofa Grzywocza, jakie się ukazały.Chcemy tą księgą zachęcić do ponownego przeżycia spotkań z ks. Krzysztofem. Otwierać ją i czytać, jakbyśmy siadali z nim do stołu, przy którym chce się być razem i od którego nie chce się odchodzić. Pobyć ze sobą i smakować spotkanie przyjaciół. Jeszcze raz spotkać się z nim w naszym krakowskim domu, w którym wspólnie przeżyliśmy twórcze i piękne dni. Niech raz jeszcze opowie nam o tym, co w swoim życiu uważał za święte i bezcenne. Niech się razem z nami zamyśli, niech postawi ważne pytania, zawiesi głos, spojrzy swoim bystrym wzrokiem i pomoże znowu uwierzyć, że odpowiedzi są w nas. Niech tryśnie swoim inteligentnym humorem, niech z subtelną ironią zacytuje kilka stereotypów i sloganów pretendujących do wyjaśniania wszystkiego na temat Boga i człowieka; niech nam powie, jak dbać o siebie, jak słuchać siebie samego z miłością, jak słuchać Boga na modlitwie i drugiego człowieka w zwykłych spotkaniach.
Wyrusz w drogę do pełnej wolności
Chrześcijaństwo od początku było nazywane drogą. Nie bez powodu. Życie ludzi wierzących na ziemi to nieustanna wędrówka od grzechu do bliskości z Bogiem. Decyzja o porzuceniu własnych zniewoleń czasem jednak wydaje się trudna. Wytrwanie w niej – jeszcze trudniejsze…
Ojciec Józef Witko przeprowadza nas przez historię narodu wybranego, który dzięki Bożej interwencji dotarł do Ziemi Obiecanej. Liczne świadectwa zawarte w książce pokazują, że droga – choć wymagająca – zawsze prowadzi do prawdziwego szczęścia.
Odważysz się na wyjście ze swojego Egiptu, domu niewoli?
Bóg daje nam dwie drogi: drogę życia i drogę śmierci. Droga życia to droga błogosławieństwa, droga śmierci to droga przekleństwa. Bóg mówi: wybieraj. Otrzymasz to, co wybrałeś.
fragment
o. Józef Witko OFM – franciszkanin, duszpasterz i rekolekcjonista, autor książek o tematyce duchowej, m.in. W miłości nie ma lęku i Uzdrawiająca moc Ducha Świętego. Na co dzień posługuje w Sekretariacie Misji i Ewangelizacji Prowincji Matki Bożej Anielskiej.
BISKUP, KTÓRY ZMIENIŁ AMERYKĘ
Gdy abp Fulton Sheen odbierał nagrodę Emmy za najlepszy program telewizyjny w USA, powiedział: „Dziękuję moim scenarzystom: Mateuszowi, Markowi, Janowi i Łukaszowi”. Słowa te wzbudziły w Hollywood wielkie poruszenie.
Warto żyć! to emitowany w amerykańskiej telewizji cykl programów, w których błyskotliwy duchowny udzielał odpowiedzi na trudne i bardzo życiowe pytania, które zadaje sobie każdy człowiek. Niezwykłe w wystąpieniach abpa Sheena było to, ze jasnym i pełnym humoru językiem przekazywał praktyczne rady dotyczące duchowych i przyziemnych aspektów naszego życia. Treści jego wystąpień zamieszczono w tej książce. Ich efektem były liczne nawrócenia, świadectwa dobrych zmian w życiu, a także… wielka porażka słynnego Franka Sinatry, którego koncerty nadawane w tym samym pasmie programowym gwałtowanie traciły oglądalność.
„Raport o stanie nadziei” stawia w centrum zainteresowania nowe zagadnienie, ponieważ (co zostanie wyjaśnione w odpowiedziach na pierwsze pytania) przeżywamy obecnie wielki kryzys nadziei. „Z wielkim smutkiem i niepokojem zauważamy, że rzeczywiście niewielu nam współczesnych, szczególnie młodzieży i dzieci – wychowywanych w świecie bez Boga – ufa, że historia, w tym ich własna historia osobista, ma swój określony przebieg, swoje źródło i cel. Doświadczają jej jako nie mających ze sobą związku porywów, jako zbioru krótkich opowieści, które zawierają jedynie szczątkowe nadzieje, nie biorąc pod uwagę tej szlachetnej opowieści, która wyniosłaby ich na wyżyny, która nadałaby sens ich życiu, dzięki której zrozumieliby, po co tu są, po co żyjemy, po co cierpimy (…) efektem może być tylko kryzys nadziei.” Z tej nowej diagnozy obecnej sytuacji wynikają również kolejne pytania, które należy postawić. Wynika także potrzeba, pilna, przeprowadzenia tego wywiadu. Słowa Prefekta są powiewem nadziei, pozwalają nam zrozumieć, że to, co jest problemem, jest jednocześnie okazją do wzrastania, a przede wszystkim, że stanowi część Misterium, planu Bożego, który dokonuje się w historii.
Carlos Granados
Dyrektor Naczelny BAC
Jak funkcjonował świat prawosławnych wiernych, gdy wokół upadało stare uniwersum, zaś kolejne zwroty dziejowe stawiały coraz to nowe wyzwania, najpierw niszcząc Kościół, potem wywołując go z niepamięci i umieszczając po prawicy władz państwowych? (…) nowy ustrój niósł nowe zagrożenia, mierzył w samo serce świadomości religijnej, na inny sposób niż poprzedni roztapiając świętość w obojętności sekularnej. Jak reagowała na to wspólnota prawosławna? Podczas gdy w świeckim społeczeństwie krystalizował się w różnych obszarach – nazwiemy je dalej ontologicznym, antropologicznym i etycznym – nowy obraz świata, religijne uniwersum ulegało własnym transformacjom. Czy te dwa procesy toczyły się w jakiejś synergii? Czy głęboko wierzący i związani z Kościołem prawosławni otwarci byli na zewnętrzne zmiany selektywnie? (…) Te pytania wymagały zbadania nie tyle opinii i zachowań, ile idei i obrazów składających się na porządek symboliczny tej grupy społecznej i organizujących jej obraz uniwersum. Interesowały mnie imaginaria wspólnoty prawosławnej wynikające z dynamicznie zmieniającego się kontekstu historycznego.
Fragment
Książkę Marii Rogińskiej warto i trzeba zaprezentować polskiej publiczności czytającej. Nie tylko (choć głównie) z racji merytorycznych, ale też z powodów natury zewnętrznej. Mam na myśli sytuację geopolityczną, w jakiej teraz żeśmy się znaleźli (…) Książka została napisana w stylistycznie jednorodnym języku, niekiedy wręcz z pisarską maestrią. Toteż godna jest uwagi i namysłu, nie tylko w kręgach naukowców, badaczy literatury, folkloru czy, szerzej, kultury, ale również w gremiach politologów i zawodowych polityków.
ks. prof. Jan Sochoń
Książka została wydana w związku z wypadającym w 2017 r. 500-leciem Reformacji. Francuski uczony w zwięzłym, popularno-naukowym dziełku, w oparciu o teksty źródłowe i podstawowe opracowania w temacie przedstawia czytelnikowi obiektywny opis Reformacji oraz polemizuje z dokonaniami Marcina Lutra.
Co do spraw Ducha, nie chcę bracia, abyście trwali w nieświadomości - 1 Kor 12,1
Andrzej Sionek jest jednym z pionierów odnowy charyzmatycznej w Polsce i w krajach sąsiadujących. Ta książka, która wyjaśnia nauczanie Pawła w Pierwszym Liście do Koryntian 12-14, jest nie tylko owocem jego umiejętności w egzegezie biblijnej, ale także doświadczenia czterdziestu pięciu lat chodzenia w Duchu Świętym i zaangażowania w formację liderów świeckich. Jestem pewna, że jej czytelnicy spotkają na nowo Apostoła Pawła jako człowieka modlitwy, człowieka wiary i Ducha Świętego.
Mary Healy — doktor nauk biblijnych, wykładowczyni Pisma Świętego w seminarium Sacred Heart Major w Detroit. Przewodnicząca Komisji Doktrynalnej Międzynarodowych Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Rzymie. Członek Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan - w jej ramach uczestniczy w międzynarodowym dialogu katolicko-zielonoświątkowym. W 2014 r., jako jedna z trzech pierwszych kobiet, powołana przez papieża Franciszka na członka Papieskiej Komisji Biblijnej.
Byłam świadkiem wzrastania Andrzeja Sionka jako lidera i jako osoby inspirującej innych. Jest On mężem Ducha, który studiował, modlił się i reflektował nad wieloma aspektami życia w pełni mocy Ducha Świętego. Jestem pewna, że ta książka poświęcona charyzmatom, będzie przewodnikiem i skuteczną pomocą dla wszystkich, którzy, pragną głębszego zrozumienia charyzmatycznego wymiaru życia Kościoła.
Michelle Moran — Przewodnicząca Narodowego Biura Służby Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej w Anglii i Walii, przewodnicząca Międzynarodowej Służbie Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej w Rzymie (2007-17). Członek Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Równowaga między Kościołem hierarchicznym a życiem charyzmatycznym jest dziś niezwykle istotna. Pełne przyjęcie tego daru, ukazanego w książce Andrzeja Sionka, pozwoli w głębszy i bardziej gruntowny sposób zrozumieć Boży Plan zdobycia świata dla Chrystusa i ukazania Jego miłości.
Ulf Ekman — szwedzki teolog, misjonarz i etnograf. Były pastor, założyciel neozielono- świątkowego Kościoła Livets Ord, w 2015 roku przeszedł do Kościoła Katolickiego. Bliski współpracownik Kardynała Andersa Arboreliusa w Sztokholmie.
Andrzej Sionek oddał swe życie głoszeniu i pomaganiu ludziom w głębszym spotkaniu z Bogiem i autentycznym zgłębianiu Pisma. Poprzez kierowanie wieloma wspólnotami i stowarzyszeniami, zrodził On bogactwo i rozmach posługi w całej rodzinie Kościoła Bożego. Zachęcił i ubogacił nas, aby głębiej spotkać się z Panem. Książka ta stanie się wyczekiwanym dopełnieniem prac na rzecz "wyposażania Ludu Bożego dla dzieła posługi".
Colin Symes — od 25 lat przewodzi zespołowi liderów w Community Church Edinburgh. Od czasów współpracy z Ks. Franciszkim Blachnickim zaangażowany w budowanie jedności Kościoła między innymi w Polsce.
Wgląd kogoś, kto doświadczył charyzmatów opisanych w 1 Kor 12-14, kto nimi posługuje i wykształcił w tym innych jest już sam w sobie prawdziwym darem Ducha Świętego. Nasz Kościół bardzo dzisiaj potrzebuje takiego wglądu, ukazanego w książce Andrzeja Sionka.
Donald Turbitt — założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Mężczyzn św. Józefa.
Hiacynta ma siedem lat, jest pastuszkiem, tak jak jej brat, Francisco i kuzyn Lucy. Spośród trzech, jest najmłodsza, najbardziej niespokojna, jednak najszczęśliwsza, słodka, a zarazem kapryśna.
Między silnym charakterem a zaraźliwą radością ukryta jest siła większa od niej. Ale to wciąż jest tajemnica….
Tego dnia 13, gdy wychodziła na wypasanie, nie wiedziała, co się stanie.
Tam, w Cova da Iria, widzi po raz pierwszy Matkę Bożą.
Życie tego dziecka będzie od tego momentu inne.
To nie tylko biografia jednego z trzech widzów Fatimy, wykraczająca poza fakty opowiadane przez wieki.
To historia która zabiera nas w podróż przez ludzką zdolność do oporu, aby przetrwać w imię wiary. Hiacynta ofiarowała swoje cierpienia za zbawienie grzeszników i zostawiła nam przykład życzliwości, pokory i miłości.
Manuel Arouca zrekonstruował tę historię, w sposób głęboko ludzki, tak że nigdy o tym nie zapominamy.
W Archiwum Prowincji Franciszkanów-Reformatów w Krakowie zachowało się kilka relacji podróżniczych zakonników z czasów staropolskich. Są one ważnymi źródłami historycznymi. W niniejszym tomie przedstawiamy relację kustosza prowincji małopolskiej reformatów, Symforiana Arakiełowicza (1678-1742), który w 1723 r. udał się na kapitułę generalną Braci Mniejszych Franciszkanów do Rzym. Arakiełowicz pochodził ze znanej rodziny Ormian polskich. Opisywana w diariuszu podróż do Rzymu twała prawie pół roku (od 18 listopada 1722 r. do początku czerwca 1723 r.), a powrotna dwa miesiące (od początku czerwca do początku sierpnia 1723 r.). Ciekawa relacja napisana została w języku łacińskim jako skutek konfrontacji wykształconego zakonnika z poznawaną przestrzenią geograficzną. Autor przedstawił swoje wrażenia o kolejno oglądanych miastach, przede wszystkim o Rzymie. W jego zapiskach znajdujemy też wiele ciekawych wątków odnoszących się do realiów staropolskich podróży i przebiegu kapituły. Publikowany dokument daje nam wyobrażenie o mentalności ówczesnych zakonników. Ważne informacje zawarte w diariuszu nie były dotąd szerzej wykorzystywane, koniecznością staje się więc wprowadzenie ich pełnego tekstu do obiegu naukowego. Publikacja służyć będzie zarówno historykom kultury, jak i historykom literatury.
Boże Narodzenie to radosny czas, kiedy spotykamy się całą rodziną, by świętować przyjście na świat Pana Jezusa. Przy świątecznym stole dzielimy się z bliskimi opłatkiem, razem śpiewamy kolędy i pastorałki.
W książce znajdziecie słowa tych najpiękniejszych, bez których nie wyobrażamy sobie świąt - Cicha noc, Lulajże Jezuniu, Do szopy, hej pasterze, czy Jam jest dudka.
Na dołączonej do książki płycie CD wspaniale zaśpiewali je młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka.
Mądrość człowieka gór – nieznane i aktualne myśli ks. Tischnera o miłości, nadziei i prawdziwej wolności
„Zatrzymajmy przez chwilę uwagę przy tym słowie: ż y c i e . Jaka treść kryje się poza tym słowem? Jakie krajobrazy przywodzi nam przed oczy? Kolorowe łąki, falujące zbożem pola, ptaki w powietrzu, pasące się na polach zwierzęta… Życie jest dramatem pełnym tajemnic. Stawia ono człowieka przed jednym podstawowym pytaniem: co człowiek ma zrobić, by swego życia nie zmarnować?”
Miłość, piękno i wolność, lęk i nienawiść nierozerwalnie związane są z ludzką naturą.
Ksiądz Józef Tischner pokazuje, jak iść przez życie, by być szczęśliwym i spełnionym.
Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne, co jest istotą człowieczeństwa.
Jego uniwersalne rozważania, pełne mądrości ludzi gór, pomogą Ci odnaleźć spokój
i wewnętrzną wolność.
JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.
Album jest poświęcony najważniejszym uroczystościom i świętom w polskim Kościele katolickim. Zawiera informacje na temat historii narodzin poszczególnych obchodów, a także towarzyszących im dawnych i obecnych tradycji, wierzeń oraz obrzędów.
Książka zawiera płytę z popularnymi polskimi kolędami, w artystycznych wykonaniach.
Oprócz samych pieśni, publikacja zawiera: zapis nutowy, chwyty na gitarę, najpopularniejsze polskie kolędy i kolędy obcojęzyczne.
Czy aby na pewno wiemy, skąd wzięły się znane i powszechnie kultywowane zwyczaje typowe dla Bożego Narodzenia?
Książka ta zawiera tradycje i zwyczaje poszczególnych regionów Polski.
W IV wieku jedności Kościoła poważnie zagroziła schizma donatystów, bezwzględnie potępiających tzw. traditores, czyli biskupów, którzy w czasie prześladowań wydali na spalenie święte księgi, i uznających, że znaleźli się oni poza Kościołem i utracili władzę udzielania sakramentów. O chrzcie to jeden z najważniejszych traktatów teologicznych św. Augustyna, w którym polemizuje on z donatystami, uważając, że ważność chrztu nie zależy od dyspozycji szafarza czy intencji przyjmującego chrzest, a jedynie od tego, czy został udzielony w imię Trójcy Świętej, chociaż może pozostawać nieskuteczny; Kościół zaś jest święty bez względu na to, że należą do niego grzesznicy. To stanowisko biskupa Hippony stanowi jego istotny wkład w rozwój myśli eklezjologicznej.
Każdy z nas ma swoją drogę, którą – czy chce tego, czy nie – wędruje przez życie. Piętrzą się na niej przeszkody. Co chwilę stajemy na rozstajach i dokonujemy wyboru. Pielgrzymowanie zostało wpisane w tę drogę życia człowieka niezależnie od religii i wyznawanych wartości. Wędrujemy więc do miejsc wyjątkowych związanych z osobą czy wydarzeniem. Chrześcijanie, prawosławni i Żydzi do Jerozolimy, muzułmanie do Mekki, buddyści do Bodh Gaja. Dla chrześcijan celem pielgrzymek są także sanktuaria związane z objawieniami bądź miejscem spoczynku świętych. Jednym z takich sanktuariów, do którego od ponad tysiąca lat podążają pielgrzymi – a obecnie każdego roku dociera ich pieszo ponad 200 tysięcy – jest grób świętego Jakuba Apostoła, Syna Gromu, w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Autor książki dwukrotnie wędrował z Francji, różnymi drogami, przez całą Hiszpanię do miejsca spoczynku Apostoła, a plonem tych pielgrzymek jest zbiór dwunastu krótkich opowiadań zamieszczonych w książce. Do Santiago de Compostela wierni pielgrzymują najczęściej samotnie. W drodze, która może liczyć od stu do kilku tysięcy kilometrów, jest czas na wyciszenie, oderwanie od nerwowej rzeczywistości, czas na kontemplację, na spojrzenie na siebie i otaczający świat z dystansem, którego tak często brakuje w zabieganej codzienności. Ta książka nie jest przewodnikiem po Camino. Nie jest także poradnikiem dla chcących się udać na kilkusetkilometrową pielgrzymkę. Jest natomiast swoistą refleksją nad życiem, drogą i przemijaniem.
Bohdan Gumowski – dziennikarz Radia Kielce, reportażysta radiowy, autor i reżyser słuchowisk, wydał zbiór opowiadań i słuchowisk „Gniazdo”. Dwukrotnie pielgrzymował z Francji do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela drogami: Camino Francaise oraz Camino Norte. Był także szybownikiem, żeglarzem i maratończykiem.
Odbiorcy:
- osoby, które oczekują czegoś więcej niż tylko relacji z drogi pielgrzymkowej
- czytelnicy, którzy chcieliby zrozumieć, czym jest Camino
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- by odnaleźć duchowość pielgrzymowania
- aby spróbować doświadczyć przeżyć niesionych przez Camino.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?