Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Z punktu widzenia formalnego O wszechmocy Bożej to list kierowany do Dezyderiusza, opata Monte Cassino, w którym autor relacjonuje rozmowę z adresatem na temat następującego fragmentu z Listu 22 Św. Hieronima: „Choć Bóg może wszystko, nie może przywrócić dziewictwa kobiecie, która je utraciła”. Podobnie jak w przypadku szeregu utworów osadzonych w konkretnych realiach – by wymienić choćby dialogi Platona czy Augustyna – tak i w związku z listem Piotra rodzą się pytania: co jest w nim zapisem rzeczywistej dyskusji, a co kreacją pisarską. Nie sposób sformułować ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ale z pewnością rozmowa odbyła się i zasadniczy zrąb idei został w jej trakcie wygłoszony przez Piotra. Jej okoliczności pozostają też w zgodzie ze współczesną wiedzą na temat zwyczajów życia klasztornego. W trakcie posiłków, w których uczestniczyła cała wspól-nota, czytano budujące lektury. Właśnie taki usłyszany przy stole fragment pobudził gospodarza klasztoru do dyskusji ze znamienitym zaproszonym gościem. Dezyderiusz i Piotr byli głównymi prota-gonistami dysputy, ale jej świadkami i, być może, też uczestnikami byli wszyscy mnisi. Faktycznie też cała wspólnota była odbiorcą listu. Nie jest on pismem prywatnym, w którym przyjaciele wspominają dawne spotkanie i rozmowę, ale ma pełnić ważną funkcję pedagogiczną, ma pouczyć mnichów, co należy sądzić o Bożej wszechmocy, a także, jak należy o niej dyskutować. List ma być pouczeniem tak intelektualnym, jak moralnym.
(fragment Wstępu Mikołaja Olszewskiego)
Bogato udokumentowana biografia Marcina Lutra przedstawiona w szerokim kontekście jego działalności. Spotkanie z bohaterem zdemitologizowanym, nie z symbolem, lecz żywym człowiekiem.
Lyndal Roper przybliża te cechy osobowości Lutra, które miały wpływ na ukształtowanie się jego poglądów i idei. Prowadzi swego rodzaju historyczno-psychologiczne śledztwo (badając np. buntowniczy stosunek Lutra do ojca czy jego doświadczenie cielesności), aby odpowiedzieć na pytania: jakie teologiczne idee sformułował reformator i dlaczego.
Tezy Lutra wzniecały wojny i rewolucje, budowały i obalały monarchie, a zarazem całkowicie zmieniły naukę i sztukę, kształtując świat. którego doświadczamy. Chcąc „zrozumieć, kim był Luter”,Roper nie tylko komponuje jego życiorys na szerokim tle społeczno-religijnym, lecz także kreśli nowy obraz Reformacji. Uzmysławia znaczenie Lutra dla całej historii Europy i dla kształtu współczesnych społeczeństw.
Lyndal Roper, ur. 1956, australijska historyk; od 2011 profesor historii współczesnej na Uniwersytecie Oksfordzkim; od 2011 członek British Academy; redaktor czasopisma historycznego „Past and Present”. W pracy naukowej stosuje formułę badawczą zwaną psychohistorią, w której do badań historycznych wykorzystuje się kategorie psychoanalityczne.
„Lyndal Roper proponuje interpretację życia Lutra odbiegającą w znacznym stopniu od dotychczas znanych, w wielu miejscach kontrowersyjną. To ważny, oryginalny głos w debacie nad początkami Reformacji, a szerzej - nad europejską nowożytnością”.
ks. prof. dr hab. Marcin Hintz
Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Nazywany jest Polską Fatimą. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. W Sanktuarium w Gietrzwałdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej czczony już od XVI wieku. I właśnie w tej małej wioseczce na przykościelnym klonie w 1877 roku objawiła się Matka Boża dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Matka Boża prosiła, aby odmawiać codziennie Różaniec: Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec; Odmawiajcie gorliwie różaniec. Zachęcała: ""Uzbrójcie się w Różaniec jak w broń i niech w waszych domach rozbrzmiewa ta wspaniała modlitwa jak wdzięczna pieśń, pieśń miłości potężna w mocy, w sile i łasce. Nikt z czczących mój Różaniec nie zginie.Broszurka zawiera opis objawień Matki Bożej oraz modlitwy do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Figurka Dzieciątka Jezus Koletańskiego słynie łaskami w kościele sióstr bernardynek pw. św. Józefa w Krakowie. Umieszczona w bocznym ołtarzu wysłuchuje próśb licznie do niej przybywających wiernych. Szczególną czcią cieszy się wśród kobiet modlących się o potomstwo, matek w stanie błogosławionym, rodziców dzieci chorych lub sprawiających problemy wychowawcze.Broszurka zawiera opis kultu Dzieciątka Jezus Koletańskiego oraz nowennę i modlitwy do Niego.Książka ""Dzieciątko Jezus bądź ze mną i błogosław mi! Nowenna i modlitwy do Dzieciątka Jezus Koletańskiego"" - ks. Krzysztof Zimończyk SCJ - oprawa miękka - Wydawnictwo Dehon. Książka posiada 20 stron i została wydana w 2017 r.
Na niniejszy tom składają się: Księga Prawdy – dziełko zawierające naukę o najwyższym stopniu zjednoczenia z Bogiem, w której autor jest wierny swemu ukochanemu Mistrzowi Eckhartowi, oraz Księga listów, Księga kazań i Mała księga miłości – o czysto praktycznym przeznaczeniu. Te ostatnie trzy dziełka, napisane językiem żywym, obrazowym i pełnym symboli, adresowane są do ludzi szukających życiowej mądrości i umocnienia. Bł. Henryk Suzo ukazuje zakonnikom i świeckim ideał życia chrześcijańskiego, w którym celem wyrzeczeń jest uwolnienie się od egoizmu oraz radosne miłowanie Boga.
Dajcie Mu czas i miejsce, żeby mógł dokonać w was swego dzieła, żeby wasze serca stały się pełną wonności szkatułą Bóstwa, a całe życie obrazem niebiańskiej świętości. [...] Świętą medytację uczyńcie przedmiotem waszej szczególnej troski, a rozmawianie z Bogiem lub o Bogu o każdej porze uważajcie za swój święty obowiązek.
(Księga listów)
Książka Maritaina przedstawia sytuację Kościoła tuż po zakończeniu II Soboru Watykańskiego, diagnozując szkodliwe tendencje umysłowe i zjawiska wśród intelektualistów. Krytyce zostaje poddana nie tylko filozofia współczesna, ale naiwne przejmowanie mód myślowych wśród samych katolików. Autor, szeroko komentując ślepe uliczki zachodniego idealistycznego myślenia, pokazuje potencjał kryjący się w tradycji myślenia realistycznego (zarówno w wariancie „uczonym”, jak i zdroworozsądkowym, reprezentowanym przez figurę wieśniaka), za którego wzór stawia filozofię św. Tomasza z Akwinu oraz chrześcijańską kontemplację.
Publikacja s. Anny ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych to zbiór refleksji na temat wartości świadomego życia. Wierzymy, że śmierć jest przejściem z życia do życia, z życia ziemskiego do pełni życia w Bogu. By móc po własnej śmierci, która nieuchronnie nastąpi, doświadczyć widzenia Boga twarzą w twarz, dostąpić włączenia do wspólnoty Nieba, każdy z nas musi przejść przez oczyszczenie serca, oczyścić się z kar za grzechy, nawet powszednich. Swoistym „przedsionkiem Nieba” jest czyściec, który jest etapem oczyszczenia serca, ale stanowi niewyobrażalne cierpienie, gdyż duch ludzki doświadcza ogromnego pragnienia Boga, a nie może tego dostąpić. Dlaczego narażać się na to cierpienie? Dlaczego w obecnym życiu nie przyjąć postawy nawrócenia, dojrzewać do miłowania Boga czystym sercem i potwierdzać tego uczynkami już tu na ziemi?
Książka ta nie jest zbiorem przepisów ani tym bardziej gotową instrukcją, jak osiągnąć życie wieczne, nie narażając się równocześnie na czyściec po śmierci. Jest ona jedynie próbą ukazania prawdy, że chrześcijaninowi, który stara się oczyścić z grzechu i jego skutków oraz uświęca się z pomocą łaski Bożej, dane jest wielkie bogactwo duchowych środków, umożliwiających osiągnięcie tego celu. Stąd opracowanie to można potraktować jedynie jako zaproszenie do otwarcia się na niezmierzone dary Bożej miłości i dobroci, które znajdują się w zasięgu naszych możliwości, dzięki Jezusowi Chrystusowi obecnemu i działającemu w Kościele i przez Kościół.
Album przedstawia wydarzenia związane z objawieniami Matki Bożej w Lourdes. Opowiada o bohaterce tych niezwykłych zdarzeń – Bernadecie Soubirous. Kim była ta dziewczyna? Dlaczego Matka Boża wybrała ubogą dziewczynkę, by potwierdzić dogmat o Niepokalanym Poczęciu?
Książka prezentuje miejsca związane z objawieniami – przede wszystkim słynną grotę, do które pielgrzymują dziś rzesze chorych i cierpiących w nadziei na uzdrowienie. Wielu z nich zostaje w tym miejscu wysłuchanych.
Wybór najpiękniejszych modlitw chrześcijaństwa na przestrzeni wieków: od modlitw Jezusa, przez modlitwy Ojców Pustyni, świętych kolejnych epok, po modlitwy współczesnych świętych Kościoła. Modlitwy ozdobiono arcydziełami malarstwa chrześcijańskiego danej epoki, charakterystycznymi elementami architektury i krajobrazu, wizerunkami i życiorysami świętych - autorów prezentowanych modlitw. Każdy z rozdziałów opatrzono krótkim kalendarium, mapami najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa oraz wstępem o rozwoju chrześcijaństwa w danej epoce. Książka - album i modlitewnik w jednym – to nie tylko zbiór modlitw ale również przewodnik po kulturze chrześcijańskiej, rodzaj panoramy, pozwalającej ogarnąć jednym spojrzeniem przeplatające się nawzajem modlitwy-słowa z modlitwami zaklętymi w obrazie.
Zatroskany losem młodych krewniaków biskup Bazyli napisał do nich list z radami, jak się w świecie prawd pisanych poruszać. List okazał się traktatem o pryncypiach w procesie stawania się dorosłym człowiekiem i dotyczy spraw fundamentalnych. Chodzi w nim o sposób na życie. Chrześcijański biskup chce uczyć się od pogan i radzi jak to robić. Trudno o bardziej współczesne zagadnienie niż znajdowanie wspólnego języka z innymi, a jednocześnie trzymanie się prawdy i odrzucanie błyskotliwych nawet urojeń. Dzieło napisane w IV wieku na stałe trafiło do kanonu myśli filozoficznej i pedagogicznej naszej cywilizacji.
Cierpliwi
Energiczni
Łagodni
Nieustraszeni
Pogodni
Prości
Roztropni
Ufni
Wytrwali
Żarliwi
Znani i mniej znani
Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich ślady i odpowiedzieć na zaproszenie Boga: świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.
Ks. Marek Wójtowicz (ur. 1958 roku w Nowym Sączu) – jezuita, doktor teologii, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, wykładowca. Studiował filozofię w Krakowie (1980–1982), teologię w Warszawie (1982–1985) i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1986–1991). Autor książek (Uczyć się wiary z Maryją, Spragnieni Nieba, Miłosierdzie ostatnim słowem Boga), a także licznych artykułów publikowanych m.in. w miesięczniku „Posłaniec Serca Jezusowego".
Przejmująca historia życia brata Jeana Thierry`ego Ebogo od Dzieciątka Jezus i Męki Pańskiej, karmelity bosego z Kamerunu, w porywający sposób opowiedziana z perspektywy najbliższych mu osób.
Oto książka, która doskonale łączy historie biblijne z zabawą. Przedstawia historie ze Starego i Nowego Testamentu, napisane przystępnym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Każdej biblijnej historii towarzyszą zadania dla małego czytelnika – zagadki, rebusy, malowanki, ćwiczenia na spostrzegawczość, logiczne myślenie i kojarzenie faktów.
Z książką można pracować na trzy sposoby: traktować ją po prostu jako Biblię dla dzieci, pomijając strony z zabawami; można czytać i rozwiązywać zadania; wreszcie, w przypadku najmłodszych dzieci, proponowane zadania można potraktować jako pierwszy krok do poznawaniu biblijnych treści. Zapraszamy do biblijnej zabawy całe rodziny.
Odbiorcy:
– rodzice i opiekunowie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którzy chcą, by ich pociechy poznawały Biblię;
– katecheci i wychowawcy szukający ciekawych materiałów dydaktycznych.
Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– zawiera wszystkie najważniejsze historie biblijne wraz z zadaniami;
– to doskonały sposób na pogłębianie biblijnej wiedzy;
– to pomysł na wspaniałą zabawę dla całych rodzin.
Niewielką książkę P. van Breemena SJ zaliczam bez wahania do pięciu najważniejszych, które przeczytałem w życiu. Nie jest łatwo współczesnemu człowiekowi ukazać aktualność Ewangelii, a zarazem dać pewien klucz do jej rozumienia. Myślę, że to właśnie udało się Autorowi.Treści w niej zawarte burzą utarte schematy w myśleniu o Bogu, wierze i samym sobie. Dwa krótkie rozdziały poświęcone istocie modlitwy zaliczam do najlepszych współczesnych tekstów na ten temat i nieustannie odwołuję się do nich w moim towarzyszeniu duchowym.Cieszę się, iż zostaje ona ponownie wydana i ufam, że jej lektura pozwoli kolejnym Czytelnikom odkryć serce Dobrej Nowiny.Wojciech Nowak SJ (dyrektor domu rekolekcyjnego w Kaliszu)
Kardynał Henryk Gulbinowicz wysunął myśl popularnego opracowania kościelnych dziejów Śląska. Idąc za sugestią swojego ordynariusza, postanowiłem ukazać te dzieje na tle wybranych osób.
W sumie na kartach książki przesuwa się 400 postaci: biskupów, duchownych, zakonników i zakonnic oraz przedstawicieli laikatu. Wszyscy w jakiś sposób zaznaczyli swoją obecność na ziemi śląskiej do 1945 roku.
Ze wstępu ks. Józefa Mandziuka
Nasze zrozumienie spraw duchowych jest często poważnie zniekształcone przez postrzeganie i uwarunkowania natury "ja". W Elementarnej filozofii nowoczesnego Różokrzyża Jan van Rijckenborgh usiłuje przebić się przez te uwarunkowania pozwalając nam spojrzeć na rzeczywistość stojącą za nimi, tak jak to jest widoczne z punktu widzenia wyższego, Boskiego-Ja, którego proces zmartwychwstania jest nauczany w Szkole Złotego Różokrzyża.
Stulecie objawień Matki Bożej trojgu dzieciom w Fatimie oraz wydarzeń rewolucji lutowej i październikowej w Rosji skłoniło mnie do napisania niniejszej książki. Została ona oparta na literaturze przedmiotu i nosi znamiona publikacji popularno-naukowej. Wszak jest ona przeznaczona dla zwykłego czytelnika, który lubi historię, stawia pytania i szuka nań odpowiedzi. Jako autor stawiam pytanie: czy znamy choćby w przybliżeniu nowożytne dzieje naszych wschodnich sąsiadów, które w XX stuleciu były kreślone krwią, głodem i trudnymi do zrozumienia sprzecznościami. Co możemy powiedzieć na temat społeczeństwa rosyjskiego, wyjątkowo deptanego przez totalitaryzm komunistyczny. W tę bogatą w wydarzenia historię Rosji zostaną wplecione wątki objawień fatimskich.
Słowo wstępne Autora
Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.
Poruszające rozważania Benedykta XVI
W swoich przemówieniach i homiliach Benedykt XVI wielokrotnie rozważał tajemnicę Wcielenia. Próbując przybliżyć do niej wiernych, w prostych i zarazem przejmujących słowach odsłaniał głębię i majestat wydarzenia wymykającego się ludzkiej wyobraźni. Jak bowiem pojąć fakt, że Bóg stanął przed człowiekiem jako bezbronne Dziecko? Jak zrozumieć, że Prawda i Dobro, poszukiwane przez pokolenia, objawiły się w słabym Niemowlęciu?
Medytacje Benedykta XVI przygotowują nas do przejścia od zachwytu nad cudem Wcielenia do prawdziwej kontemplacji, której owocami są głęboka nadzieja i radość.
Pragniemy, aby ta radość nas dotknęła: istnieje prawda. Istnieje czyste dobro. Istnieje czyste światło. Bóg jest dobry i On jest najwyższą mocą ponad wszystkimi mocami. Z tego powinniśmy się po prostu tej nocy radować razem z aniołami i pasterzami.
UCZ SIĘ WIARY OD DZIECI! Jezus przykazał nam, żebyśmy stawali się jak dzieci, to znaczy – zaufali Mu w stu procentach i polegali nie na swoich umiejętnościach, ale na Jego mocy, która może zmieniać rzeczywistość. Przeczytaj wyjątkowe opowieści o najmniejszych, którzy zaufali Jezusowi, zaskakując swoją wiarą wielu dorosłych. Potężne cuda, uzdrowienia, nawrócenia – to wszystko wydarzyło się naprawdę dzięki prostym modlitwom i potędze Bożej łaski. Na przemian traciłam i odzyskiwałam świadomość, zanim moje serce wreszcie zabiło po raz ostatni. Umarłam. Gdy mój duch oddzielił się od ciała, usłyszałam szloch mamy przebijający się przez warstwy odległych ech. Wróciła ze spotkania grupy biblijnej, gdzie wyjaśniono jej, jak się za mnie modlić. (…) Za sprawą Jego jednego dotyku moja śmiertelna choroba cofnęła się. On sam jedną komendą uspokoił moją burzę. Potrzeba wieczności, by Mu podziękować. fragment
Skarbiec najważniejszych i najpotężniejszych modlitw na każdy miesiąc roku, zgodny z tradycją Kościoła, rokiem liturgicznym i zainspirowany wielowiekową pobożnością ludu Bożego. Autor, znakomity pisarz i dziennikarz, przedstawia najważniejsze nabożeństwa praktykowane przez wiernych w poszczególnych miesiącach i okresach liturgicznych. Znajdziemy tu pobożne modlitwy, z których wiele pochodzi wprost z objawień prywatnych, przez które Bóg Ojciec, Jezus Chrystus, Maryja Dziewica albo święci osobiście przekazali nadprzyrodzone obietnice. Z tego powodu modlitwy te mają szczególną wartość, a ich znajomość i praktykowanie jest potężnym i skutecznym wsparciem dla wierzących. Autor przedstawia historię zamieszczonych tu modlitw, ich nadprzyrodzoną inspirację oraz związane z nimi odpusty i praktyki pobożne.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?