W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Proces zapalny stanowi główny mechanizm większości nabytych schorzeń oczu. Nawet choroby takie jak cukrzyca i zwyrodnienie plamki mają podłoże zapalne. Proces zapalny może ograniczać się do tkanek oka, czasami zaś związany jest z chorobą układową, jednak w obu przypadkach jest on uleczalny.
Skuteczne leczenie chorób zapalnych oczu zależy od prawidłowej identyfikacji obrazu klinicznego. Ogromne znaczenie ma odróżnienie postaci zakaźnych od niezakaźnych, gdyż ich leczenie jest diametralnie różne. Niezwykle istotna jest znajomość cech klinicznych różnych objawów procesu zapalnego.
Intencją autorów było stworzenie podręcznika, który byłby zwięzłym i praktycznym przewodnikiem, z jasnymi opisami istotnych objawów klinicznych. W tekście zawarto wiele szczegółów klinicznych oraz przykładów. Dla każdego schorzenia podano opis diagnostyki, zalecanych badań dodatkowych, rozpoznania różnicowego oraz leczenia.
Wygrana walka ze schizofrenią
Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.
Lauveng zabiera nas w świat głosów i halucynacji, szczurów i wilków, pokazując, w jaki sposób symptomy wyrażają własną logikę i znaczenie.
Opis jej walki o wyzdrowienie, wspomaganej przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei, to mocna lektura. Książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.
Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemożliwe staje się możliwe. To wiadomość szczególnie cenna dla bliskiego otoczenia ludzi chorych. prof. Wiesław Łukaszewski, SWPS
Fragment książki Byłam po drugiej stronie lustra
Wstęp
Piszę tę książkę, ponieważ jestem byłą schizofreniczką. „By-*J ły schizofrenik" brzmi równie nieprawdopodobnie, jak „były chory na AIDS" lub „były cukrzyk". To ktoś, kto raczej nie istnieje. Tej roli życie nie ma w ofercie. Możesz ewentualnie być schizofrenikiem z błędną diagnozą. A także schizofrenikiem w okresie remisji, trzymającym chorobę w szachu za pomocą lekarstw. Albo schizofrenikiem, który nauczył się żyć ze swoimi objawami, czy takim, który akurat ma lepszy okres. Nie ma oczywiście nic złego w żadnym z tych wariantów, ale nie są one prawdziwe w moim przypadku.
Byłam schizofreniczką. Pamiętam, jak to było. I jak wówczas wyglądał dla mnie świat, jak go odbierałam, co myślałam, co musiałam robić. Ja też miewałam „lepsze okresy". Wiem, jak je przeżywałam. I wiem też, jak sprawy mają się obecnie. Jest to coś całkowicie innego. Teraz jestem zdrowa. I taka możliwość też, jak widać, istnieje.
Niełatwo jest powiedzieć dokładnie, jak długo byłam chora, ponieważ zapadałam się w chorobę przez wiele lat i równie długo z niej wychodziłam. Miałam myśli samobójcze i halucynacje na długo przedtem, zanim ktokolwiek zrozumiał, że rozwija się u mnie schizofrenia. A wiele z obecnego zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i wglądu uzyskałam na długo przedtem, zanim system uwierzył w moje zdrowie. Choroba i zdrowie to procesy i stopnie pośrednie - w gruncie rzeczy trudno je umiejscowić w czasie. Już jako czternaste-, piętnastolatka zaczęłam czuć się źle. Miałam 17 lat, gdy po raz pierwszy znalazłam się w szpitalu. Potem było już tylko tam i z powrotem, krótsze i dłuższe pobyty w szpitalu przez wiele kolejnych lat. Najkrótszy trwał parę dni lub tygodni na oddziale zamkniętym, inne były kwestią miesięcy, a najdłuższe to rok do dwóch na oddziałach otwartych i zamkniętych, gdzie przebywałam dobrowolnie lub pod przymusem. Łącznie spędziłam w szpitalach sześć-siedem lat. W czasie ostatniej hospitalizacji miałam 26 lat, ale wtedy już naprawdę byłam na drodze do wyzdrowienia, mimo że być może nie było to specjalnie widoczne dla innych osób, poza mną.
Nie sądzę, żeby moja historia była czymś więcej niż tylko moją historią. Nie musi ona być prawdziwa dla wszystkich. Jest ona jednak odmienna od tej, jaką zazwyczaj przekazuje się ludziom z diagnozą schizofrenii i dlatego uważam, że warto ją opowiedzieć. Gdy byłam chora, otrzymywałam jedynie pewną wersję historii. Mówiono mi, że jestem chora, że to wrodzone, że będzie się ciągnęło przez całe życie i że po prostu muszę nauczyć się z tym żyć. To mi nie pasowało - nie dodawało odwagi ani siły, ani nadziei w czasie, gdy najbardziej ich potrzebowałam. Nie pomagało mi, w moim przypadku nie była to prawda. Była jednak jedyną, jaką mi serwowano.
Po wyzdrowieniu skończyłam studia psychologiczne. Dzięki nim zobaczyłam, że nawet jeśli pominę moją prywatną i osobistą historię, to jest jeszcze wiele innych, które należy przekazać osobom z diagnozą schizofrenii oraz tym, które z nimi żyją i pracują. Dlatego chcę je opowiedzieć - własną i kilka innych. Nie będą one pasowały do każdego. Życie jest nieprzebrane, skomplikowane i złożone i nie ma w nim gotowych odpowiedzi, jak w matematyce. Dlatego żadna z tych opowieści nie jest tą jedyną, dla wszystkich obowiązującą Prawdą. Wszystkie są jednak absolutnie prawdziwe.
Byłam po drugiej stronie lustra
Spis treści:
Wstęp
HISTORIA ZAGUBIENIA
Mgła i smoki, krew i żelazo
Samotność w białej i niebieskiej sukience
Język odebrany, język przeklęty
To, co pozostaje
HISTORIA SYSTEMóW
Róże miłości i fachowo zadane rany
Sobota w życiu męczennika za sprawę pomarańczy
Poezja bez piżamy
„Koń to zwierzę kopytne"
HISTORIA ZMIANY
Towarzystwo w podróży
Kije, kule i płoty
Zatrzymajcie świat - chcę się przyłączyć!
Szara jak owca, złota jak lew
Pierwszy w Polsce nowoczesny podręcznik poświęcony diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce urazów i uszkodzeń sportowych. Książka nie zawęża się tylko do zagadnień sportu wyczynowego, ale omawia też szeroko aspekty zdrowotne sportu dzieci, młodzieży i rekreacyjnych zajęć sportowych osób dorosłych. Niezwykle cenne uzupełnienie książki stanowią ćwiczenia lecznicze umożliwiające uczestniczenie w Lekcjach Wychowania Fizycznego w szkole oraz kontynuowania uprawiania sportu dzieciom i młodzieży, a nawet osobom dorosłym i starszym, z chorobami i dysfunkcjami narządu ruchu. Książka, napisana przez wybitnych znawców tematu, wychodzi ze słynnej Kliniki Ortopedycznej II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, specjalizującej się od lat w diagnostyce i leczeniu urazów i uszkodzeń sportowych. Profesor zwycz. dr hab. med. Artur Dziak jest założycielem i aktualnym kierownikiem Kliniki, zaś dr n.med. Samer Tayara kierownikiem Działu Rehabilitacji Kliniki.
W podręczniku w zwięzły i przejrzysty sposób omówiono złożone zagadnienia związane z gnatofizjologią układu stomatognatycznego. Przedstawiono okluzyjne relacje międzyszczękowe. w tym normy okluzji. Zamieszczone w opracowaniu pytania kontrolne, słownik terminów stosowanych dawniej i obecnie w stomatologii oraz bogaty materiał ilustracyjny - ułatwiają przyswojenie materiału. Odbiorcy: studenci stomatologii. lekarze praktycy.
W niniejszym wydaniu podręcznika dokonano wielu zmian i uzupełnień uwzględniających postęp wiedzy w zakresie elektrokardiografii i elektrofizjologii, jaki dokonał się w ciągu kilku ostatnich lat. Ponadto dodano nowe ryciny i tabele oraz rozszerzono bibliografię. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla lekarzy przygotowujących się do specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii oraz dla lekarzy opisujących elektrokardiogramy.
Jest to poradnik dla rodziców. których dziecko urodziło się przed 35. tygodniem ciąży. Omówiono konsekwencje wcześniactwa i metody leczenia wcześniaków. Wiele miejsca poświęcono także zagadnieniom związanym z rozwojem dziecka przedwcześnie urodzonego aż do początku okresu szkolnego. Cennym uzupełnieniem są rady dotyczące wychowania dzieci oraz definicje terminów medycznych. które mogą być używane w kontakcie z lekarzem. Książka jest polecana przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne i Fundacje Wcześniak Rodzice - Rodzicom.
Studia z kognitywistyki i filozofii umysłu
Coraz więcej wiemy o mózgu, coraz lepiej rozumiemy działanie umysłu. Mózg jest obiektem badań neuronauki, umysł - kognitywistyki. Obydwie skazane są na współpracę. Kognitywistyce bez wsparcia neuronauki grozi uwiąd, neuronauce bez kognitywistyki - wyjałowienie. Jesteśmy jednak na początku drogi, a nie na końcu. Nie rozumiemy, jak jeden, niezwykle skomplikowany i zróżnicowany, mózg ma się do złożonego i wielopostaciowego umysłu, nie potrafimy też powiązać anatomii mózgu z architektoniką umysłu. Nie wiemy nawet, czy jednemu mózgowi rzeczywiście odpowiada jeden umysł. Niniejszy tom zawiera kognitywistyczne, psychologiczne i filozoficzne prace dotyczące rozmaitych postaci umysłów i sposobów ich działania. Omawiane w nich przejawy funkcjonowania umysłu są tak bogate i różnorodne, że powstaje obraz wielu umysłów nadbudowanych nad jednym mózgiem. W tomie znajdują się m.in. artykuły o tym, jak umysły percypujące, a także te zdolne do komunikacji usprawniają funkcjonowanie organizmu w otoczeniu. Osobny dział tworzą teksty o wybranych współczesnych koncepcjach umysłów. Wyodrębniono też blok tekstów odnoszących się do neuroestetyki. Zamieszczone w nim prace pokazują, co neuronauka wsparta kognitywistyką ma do powiedzenia o doświadczeniu estetycznym, a także o związku między postacią dzieła sztuki a neuronalnymi prawidłowościami jego odbioru.
Każda dziedzina medycyny ma swoją "biblię", na której wychowują się pokolenia specjalistów. Dla kardiologów taką "biblią" jest Braunwald's Heart Disease, pod redakcją znakomitego kardiologa amerykańskiego Eugene'a Braunwalda. O popularności książki świadczą kolejne od 1980 roku, regularne jej wydania, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska kardiologicznego.
Kluczem do sukcesu niniejszej książki jest połączenie tradycyjnego już układu z najnowszymi, wyczerpującymi wiadomościami ze współczesnej kardiologii i obowiązującymi zaleceniami amerykańskich towarzystw kardiologicznych. Wprawdzie w Polsce obowiązują standardy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jednak różnice nie są znaczące, tym bardziej że zalecenia amerykańskie i europejskie są przygotowywane wspólnie.
Polskie wydanie zostało przygotowane przez trzy wiodące ośrodki kardiologiczne: warszawski, śląski i wrocławski, pod kierunkiem wybitnych specjalistów z tej dziedziny, profesorów: Waldemara Banasiaka, Grzegorza Opolskiego i Lecha Polońskiego.
Poradnik został napisany z myślą o chorych, u których z powodu ciężkiej choroby wytworzono chirurgicznie stomię, czyli sztuczne połączenie światła jelita grubego lub światła jelita krętego (cienkiego) ze skórą brzucha. W książce omówiono fizjologię przewodu pokarmowego, a także wpływ częściowego lub całkowitego usunięcia jelita na funkcjonowanie tego układu.
Pacjenci znajdą tu cenne wskazówki dotyczące trybu życia i sposobu odżywiania. Dowiedzą się m.in., jakich potraw należy unikać oraz z jakich produktów sporządzać posiłki.
Zamieszczone na końcu książki przykładowe jadłospisy z pewnością ułatwią chorym planowanie codziennego menu.
Książka zawiera praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Mogą z niej korzystać zarówno pacjenci i ich rodziny, jak i lekarze (chirurdzy, gastroenterolodzy i interniści) oraz dietetycy, którzy konsultują lub leczą pacjentów ze stomią.
Żywienie chorych ze stomią- fragment
Poradnik żywieniowy dla chorych ze stomią został napisany z myślą o osobach, u których z powodu ciężkiej choroby wykonano operację brzuszną, podczas której wytworzono sztuczne połączenie światła jelita grubego lub światła jelita krętego (cienkiego) ze skórą brzucha (tzw. kolostomia i ileo-stomia).
Stomią, czyli odbyt brzuszny, to konieczność wynikająca z leczenia chirurgicznego, które często ratuje życie i całkowicie usuwa lub znacznie zmniejsza cierpienia chorego. Pacjenci z trudem jednak akceptują sztuczny odbyt; po operacji przeżywają duży wstrząs psychiczny, związany z przekonaniem, że stomią jest kalectwem uniemożliwiającym normalne życie. Ta błędna opinia obniża jakość życia pacjenta.
Poradnik żywieniowy dla chorego ze stomią ma spełniać funkcję doradczą: udzielić odpowiedzi na wiele pytań dotyczących diety, podpowiedzieć, jak należy się odżywiać, żeby zapobiegać pojawiającym się czasami dolegliwościom, takim jak: biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha, nadmierne odchodzenie gazów i ich przykry zapach, głośne kruczenia i przelewania lub jak je łagodzić. Dzięki poradnikowi pacjenci dowiedzą się, jak powinno wyglądać żywienie i tryb życia sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu oraz zapobiegające rozwojowi chorób cywilizacyjnych (nowotwory, choroby układu krążenia, otyłość).
W przeważającej większości przypadków chorzy z wyłonioną stomią nie wymagają specjalnej diety i bardzo dużych ograniczeń w jadłospisie. Pewne modyfikacje żywieniowe mogą być pomocne dla osób, u których występują różnorodne objawy kliniczne. Zalecenia dietetyczne zostały szczegółowo omówione, lecz należy podkreślić, że nie są to specjalne wskazówki - są one prawie takie same jak dla osób z różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
W poradniku zamieszczono tabele dotyczące zalecanych diet; przedstawiono w nich zawartości określonych składników (tłuszczu, błonnika, cholesterolu, białka, węglowodanów) w poszczególnych produktach spożywczych. Tabele te są pomocne w realizacji zaleceń żywieniowych, w profilaktyce i zwalczaniu przykrych objawów oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Reasumując, dieta u większości chorych ze stomią może być podobna do tej stosowanej przed operacją. Obowiązują oczywiście zalecenia żywieniowe związane z innymi współistniejącymi schorzeniami. Można jeść to, na co się ma ochotę, lecz z umiarem i modyfikując dietę indywidualnie, odpowiednio do sytuacji klinicznej. Każdy chory ze stomią nauczy się po pewnym czasie, jakie produkty powodują u niego dolegliwości, a jakie są dobrze tolerowane. Stosowanie się do ogólnych zaleceń żywieniowych i utrzymywanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele innych chorób i przedłuża życie.
W poradniku, aby ułatwić odbiór informacji, wyodrębniono rozdziały, a niektóre problemy (najczęściej poruszane przez pacjentów) przedstawiono w formie pytań i odpowiedzi. Omówiono różnorodne zagadnienia dotyczące: fizjologii przewodu pokarmowego, konsekwencji częściowego lub całkowitego usunięcia jelita, trybu życia i odżywiania.
Poradnik jest przydatny także dla lekarzy (chirurgów, ga-stroenterologów i internistów) oraz dietetyków, którzy konsultują lub leczą pacjentów ze stomią. Mogą z niego także skorzystać, zwłaszcza z praktycznych wskazówek żywieniowych, rodziny opiekujące się pacjentami ze stomią.
Żywienie chorych ze stomią
Spis treści
Wstęp
Układ pokarmowy
Podstawowe informacje o stomii
Zalecenia dotyczące trybu życia i odżywiania
Wydalanie treści jelitowej
Postępowanie i zalecenia dietetyczne w przypadku biegunki, zaparć stolca oraz nadmiernego odchodzenia gazów
Prawidłowa masa ciała i jej kontrola
Przykładowe jadłospisy
Wybrane pozycje piśmiennictwa
Kinezyterapia - historia rozwoju badań, kompleksowe ujęcie problematyki ruchomości kręgosłupa, kończyny górnej i kończyny dolnej. Podręcznik powinien posiadać każdy student rehabilitacji i fizjoterapii i terapeuta.
Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr. hab. Andrzej; Zembatego, pionierska na gruncie polskim tak pod względem treści, jak i formy wydawniczej, jest publikacją grupy wybitnych specjalistów, związanych z wysoko cenionymi ośrodkami naukowymi Warszawy i Katowic, przy czym prof. Andrzej Zembaty - uczeń profesora Mariana Weissa - przez wiele lat pracował w Stołecznym Centrum Rehabilitacji Schorzeń Narządu Ruchu w Konstancinie k/Warszawy.
Historia wydłużania kończyn. Biomechanika stabilizatorów zewnętrznych. Dane techniczne stosowanych aparatów. Wskazania do wydłużania kończyn. Współczesne metody wydłużania. Zasady osteogenezy dystrakcyjnej. Ogólne zasady zakładania aparatu i przecięcia kości. Zasady wydłużania poszczególnych segmentów kończyn. Obraz radiologiczny i ultrasonograficzny nowo powstającej tkanki kostnej. Wybrane zagadnienia postępowania pooperacyjnego. Powikłania i inne zastosowania stabilizatorów zewnętrznych
Wady i choroby narządu ruchu u dzieci i młodzieży. Wady i choroby kończyny górnej. Wady i choroby kręgosłupa i tułowia. Wady i choroby kończyny dolnej. Wady wrodzone i choroby układowe.
Niesprawności narządu ruchu w chorobach układu nerwowo - mięśniowego
Wyciągi i pielęgnowanie dziecka na wyciągach. Opatrunki gipsowe i pielęgnowanie dziecka w gipsie. Protezowanie u dzieci. Opieka nad dzieckiem w domu.
Metoda kardiografii impedancyjnej, którą stworzono i stosowano w badaniach układu krążenia w warunkach ekstremalnych (...) dynamicznie się rozwija i coraz częściej wykorzystuje się ją w różnych obszarach praktyki lekarskiej. W niniejszej publikacji (...) opisano możliwości zastosowania techniki impedancyjnej w badaniu układu krążenia ? od wykorzystania jej w badaniach różnicujących w szpitalnej izbie przyjęć, poprzez badania chorych z niewydolnością serca, do stosowania podczas testów pochyleniowych, prób wysiłkowych lub programowania funkcji stymulatorów serca. Mimo że w książce głównie omówiono elementy praktycznego zastosowania kardiografii impedancyjnej, przedstawiono również interesujące możliwości, jakie pojawiają się w bardziej zaawansowanych technikach obrazowania zmian hemodynamicznych.
Szczególną uwagę zwrócono na zalety i ograniczenia kardiografii impedancyjnej,
zakładając, że jest to podstawa prawidłowej interpretacji wyników.
Układ oddechowy - kieszonkowy przewodnik- jest podręcznikiem umożliwiającym Czytelnikom szybki dostęp do informacji dotyczących rozpoznawania i leczenia chorób układu oddechowego. Książka jest przeznaczona dla lekarzy rodzinnych, pulmonologów, klinicystów mających do czynienia ze schorzeniami układu oddechowego, studentów medycyny, a także wszystkich pracowników medycznych. Format książki jest przyjazny dla Czytelnika, z zaznaczeniem pojęć zasadniczych, schematami oraz wieloma tabelami i rycinami, które mają ułatwić szybki dostęp i przyswojenie zawartych w niej informacji. Jak się można spodziewać, książka tej wielkości nie może zawierać wyczerpujących informacji na każdy temat, ale nawet w obszernych podręcznikach o układzie encyklopedycznym nie można znaleźć wszystkich zagadnień dotyczących schorzeń układu oddechowego i ich leczenia. Mimo to autorzy próbowali umieścić w niniejszym podręczniku tak dużo informacji, jak to było możliwe i mają nadzieję, że przypadnie on do gustu Czytelnikom i będzie dla nich przydatny.
Zadbaj o swoje zdrowie, opanuj ból i żyj pełnią życia.
Jeżeli należysz do około 6 milionów osób w Polsce cierpiących na choroby zapalne stawów, ta książka podpowie ci, jak złagodzić ból; doradzi, jak się właściwie odżywiać oraz wykonywać bezpieczne ćwiczenia: co umożliwi prowadzenie w miarę „normalnego” życia.
Przeciwstaw się losowi; korzystaj z porad ekspertów ds. opieki nad osobami dotkniętymi chorobami stawów oraz naukowców zgłębiających istotę tych schorzeń.
Znajdziesz w tej książce odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania dotyczące ćwiczeń, medytacji, zabiegów chirurgicznych, zwalczania bólu, medycyny komplementarnej oraz odżywiania.
Szczegółowe fotografie, porady praktyczne, rubryka Mit czy prawda oraz zestaw łatwych ćwiczeń dodadzą ci otuchy i poprowadzą za rękę przez życie z chorobą stawów
Jest to jeden z najlepszych i najdokładniejszych podręczników poświęconych anatomii człowieka, jakie obecnie istnieją na polskim rynku księgarskim. W tomie II omówiono układy: trawienny, oddechowy, moczowo-płciowy oraz wewnątrzwydzielniczy.
Jest to syntetyczne kompendium poświęcone najistotniejszym. aktualnym problemom z zakresu chorób reumatycznych. Układ książki jest następujący: model opieki nad chorymi na choroby reumatyczne w UE, ból jako objaw dominujący w chorobach układu ruchu, kliniczna prezentacja najczęstszych chorób reumatycznych oraz charakterystyka przydatności badań dodatkowych, w tym głównie immunologicznych, zasady opieki nad chorymi, epidemiologia najczęstszych chorób reumatycznych. Wartość opracowania podnoszą bardzo starannie dobrane barwne fotografie objawów klinicznych chorób, tabele kryteriów klasyfikacyjnych, wyników badań laboratoryjnych, powikłań narządowych oraz schematy postępowania terapeutycznego.
Zazwyczaj możemy walczyć z lękiem za pomocą rozumu. Często jednak brakuje nam wiedzy o tym, jak lęk się rodzi, jak się wyraża i w jaki sposób łagodzić jego występowanie. Zdobywając tę wiedzę możesz bardziej efektywnie pracować z lękiem, zarówno samodzielnie,jak wraz z lekarzem czy psychoterapeutą. Ze spisu treści: Lęk realny; Lęk nerwicowy; Lęk przed jedzeniem i wagą; Choroby psychosomatyczne; Problemy ze snem; Biologia lęku; Psychologia lęku; Lęk konstruktywny.
Pracę R. Walthes uważam za wartościowe uzupełnienie polskiej literatury dotyczącej pracy z osobami niewidomymi lub z innymi zakłóceniami w funkcjonowaniu analizatora wzrokowego. Może ona stanowić wartościowy podręcznik akademicki. Jej wartość polega nie tylko na tym, że dostarcza nowych informacji. Ona zachęca, łagodnie i konsekwentnie przymusza, do skonfrontowania własnego sposobu myślenia z tym, który charakteryzuje pedagogikę europejską. Jest to zatem książka, która może być, zarówno źródłem wiedzy, jak i wyzwaniem do kontroli oraz rozbudowania własnej orientacji metodologicznej, a nawet światopoglądowej.
Podręcznik daje pełny obraz aktualnej chirurgii polskiej. Jest bogato ilustrowany - zawiera wiele schematów, tabel i rycin, w tym barwnych. Zarówno treść, jak i ryciny przedstawiono w nowoczesny, przejrzysty sposób. Treść podzielono na dwa tomy. Tom 1 obejmuje podstawy chirurgii. zakażenia i chirurgię urazową, a tom 2 - chirurgię gruczołów wydzielania wewnętrznego, klatki piersiowej, serca i naczyń obwodowych, przełyku i jamy brzusznej oraz niektóre wybrane zagadnienia, takie jak: chirurgia piersi, chirurgia ręki, chirurgiczne leczenie otyłości, podstawy chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, chirurgia dziecięca i wieku podeszłego. W książce uwzględniono wiele tematów, które dotychczas nie były omawiane w podręcznikach chirurgi, a mianowicie: przepisy prawne dotyczące tej dziedziny medycyny oraz zastosowanie nowoczesnych technik małoinwazyjnych. Na uwagę zasługuje szczegółowe omówienie chirurgii urazowej, z uwzględnieniem postępowania w przypadku katastrof i wypadków.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?