Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
W książce omówiono całokształt regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu lekarza, przywołano kluczowe wyroki sądowe w tym zakresie oraz wybrane opinie wybitnych znawców tej problematyki.
Zarówno lekarze, jak i prawnicy odnajdą tu uporządkowany opis kilkudziesięciu praw związanych ze specyfiką udzielanych świadczeń zdrowotnych, a więc praw stanowiących istotę zawodu lekarza, tylko i wyłącznie mu przysługujących, m.in.:
- prawo do swobodnego podejmowania decyzji przy wyborze metody i sposobu leczenia,
- prawo do przeprowadzenia eksperymentu medycznego,
- prawo do niepodjęcia lub odstąpienia od leczenia pacjenta,
- prawo do powstrzymania się w określonych sytuacjach od świadczeń medycznych niezgodnych z sumieniem lekarza.
Dla lekarzy przydatne będzie również zapoznanie się z kolejnymi kilkudziesięcioma prawami związanymi z formalną stroną wykonywania zawodu, np. z odbywaniem szkoleń specjalizacyjnych, procedurą postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i innymi kwestiami.
Stan prawny na 2 lipca 2012 roku.
Książka ma charakter wnikliwego empirycznego studium zagadnienia mózgowego mechanizmu percepcji twarzy wyrażającej emocje. Twarz jako obiekt percepcji ma wyjątkowy status w otoczeniu człowieka. Jej wyjątkowość sprawia, że opis i wyjaśnienie procesu przetwarzania złożonych informacji, które zawiera twarz, są szczególnie ważnym wyzwaniem badawczym. Autor podjął to wyzwanie, ukazując czytelnikowi skomplikowaną drogę dochodzenia do wyników badawczych i ich interpretacji w kategoriach teoretycznych.
Na rynku wydawniczym pojawia się wiele publikacji, w których tajniki ludzkiej psychiki wyjaśnia się funkcjami mózgu. Ten trudny do przecenienia nurt dociekań bywa spłycany przez autorów wyznających naiwny redukcjonizm. Książka Eligiusza Wronki zawiera racjonalny i realny status badań nad mózgowym podłożem zjawisk psychicznych. Czytelnik otrzyma swoiste antidotum na zbyt uproszczone, popularne w obiegu publicznym, a nawet w środowisku akademickim, poglądy na problemy neuronauki poznawczej.
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Jana Kaisera
Autor pracy jest doktorem psychologii i pracuje jako adiunkt w Zakładzie Psychofizjologii Instytutu Psychologii UJ. Odbył staże naukowe w Instytucie Psychologii Uniwersytetu w Nijmegen. Jest członkiem Society for Psychophysiological Research (SPR). Jego podstawowe zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z procesami percepcji twarzy oraz funkcjonowaniem mechanizmu uwagi i jej wpływu na przebieg procesów percepcyjnych.
Książka przedstawia rezultaty pracy Autorki nad nowym narzędziem do pomiaru pracoholizmu -Wielowymiarowym Kwestionariuszem Oceny Pracoholizmu. Na polskim rynku wydawniczym brakuje kwestionariusza uwzględniającego szerokie spektrum przejawów uzależnienia od pracy, zatem opracowanie takiego narzędzia stanowi wartościowy wkład w istniejący stan wiedzy.
Podjęta przez Autorkę problematyka jest niezwykle ważna, ponieważ uzależnienie od pracy to zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione i znacząco zakłócające jakość i satysfakcję z życia czyż relacji interpersonalnych, a nawet stan zdrowia somatycznego pracoholika. Wyniki badań świadczą o tym, że pracoholizmu można doświadczyć w każdym wieku, zawodzie i kulturze. Traktując uzależnienie od pracy w kategoriach zaburzonego funkcjonowania osobowości, można nawet przypisywać to zaburzenie uczniom i studentom, którzy w sposób patologiczny angażują siew naukę. Problem ten, choć mający zaledwie czterdziestokilkuletnią historię, jest więc bardzo istotny, wymaga uwagi i podejmowania kolejnych badań empirycznych. W publikacji zawarto syntetyczny opis pracoholizmu: jego rozpowszechnienia, objawów, dynamiki, sposobów definiowania, przyczyn oraz następstw. Rozważono również umiejscowienie pracoholizmu w obowiązujących systemach klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.
Z recenzji dr. hab. Romualda Polczyka
Widelec zamiast noża to szczególna książka, która w prosty, przystępny i obiektywny sposób przedstawia korzyści płynące z diet roślinnych w leczeniu i profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Powstała we współpracy z najwybitniejszymi specjalistami, których przełomowe badania naukowe wyznaczały nowe kierunki rozwoju nauk o żywieniu człowieka. Zawarte w niej praktyczne i łatwe przepisy na smaczne potrawy są odbiciem obecnego stanu wiedzy o optymalnym sposobie żywienia.Widelec zamiast noża
Spis treści:
Wstęp
•część pierwsza* ŚWIAT DIETY ROŚLINNEJ
Dobre dla zdrowia
Dieta oparta na produktach roślinnych
Twarze: Pam Popper, lekarz naturopatii
Choroby związane z żywieniem
Twarze: Terry Mason, lekarz medycyny
Niezwykłe rezultaty: Anthony i Evelyn
Twarze: Caldwell B Esselstyn, Jr, lekarz medycyny
Twarze: Dr T Colin Campbell
Niezwykłe rezultaty: San'Dera Prude
Twarze: Alona Pulde, lekarz medycyny; Matthew Lederman, lekarz medycyny
Dobre dla zwierząt
Hodowla zwierząt
Twarze: Gene Baur
Problem ryb
Co możesz zrobić
Dobre dla środowiska
Żniwo chowu przemysłowego Co możesz zrobić
•część druga*
NISKO PRZETWORZONA DIETA OPARTA NA PRODUKTACH ROŚLINNYCH
Czytanie etykiet
Przewodnik po żywności roślinnej
Twarze: John A McDougall, lekarz medycyny Twarze: Neal Barnard, lekarz medycyny
Jak przetrwać okres przejściowy
Śniadanie
Koktajle smoothie i mleka roślinne
Przystawki
Niezwykłe rezultaty: Joey
Zupy
Twarze: Dr Doug Lisie
Sałatki i dressingi
Sosy i pomysły na przekąski
Dania główne
Twarze: Rip Esselstyn
Dodatki
Desery
Tabela miar
Dodatek
Aby dowiedzieć się więcej Biblioteczka
O autorach przepisów
Źródła przepisów
Podziękowania
Indeks
O redaktorze
O Forks Over Knives
Liczba zachorowań na nowotwory skóry gwałtownie wzrasta. Szacuje się, że na terenach zamieszkałych przez ludność o jasnej karnacji u jednego na pięciu mieszkańców rozwinie się rak skóry. W krajach rozwiniętych, mimo wzrostu zachorowalności na czerniaka złośliwego, umieralność w przebiegu tej choroby jest stosunkowo niska. W Australii wynosi około 10%, we Francji 20%, natomiast w Polsce około 50%. Wynika to z tego, że w krajach o intensywnym nasłonecznieniu zarówno pacjenci, jak i lekarze przykładają większą wagę do nowych bądź zmieniających się wykwitów skóry, a patolodzy, stykając się każdego dnia pracy z przypadkami czerniaka, nabierają wprawy w jego rozpoznawaniu.
Dermatoskopia to prosta nieinwazyjna technika diagnostyczna stosowana do oceny wykwitów skórnych, której może nauczyć się każdy lekarz. Polega na oglądaniu skóry za pomocą mikroskopu o małym powiększeniu, co pozwala na dokładniejszą ocenę zmian barwnikowych w porównaniu z badaniem przeprowadzanym gołym okiem, a przez to zwiększa skuteczność wczesnego wykrywania wykwitów nowotworowych.
Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i kompletny podręcznik do nauki dermatoskopii autorstwa profesora Haralda Kittlera i wsp. Jego przełomowy charakter polega na tym, że wprowadza jasność, logikę i spójność zarówno języka stosowanego do opisu wykwitów, jak i sposobu wykorzystania tych opisów do postawienia diagnozy. Podręcznik jest bogato ilustrowany zdjęciami autorów oraz wielu innych ekspertów będących autorytetami w tej dziedzinie. Prowadzi uczącego się w logiczny ustrukturyzowany sposób od podstaw ku wiedzy eksperckiej.
Z miłością do świata, psa, kota, dziecka i faceta
Kontynuacja bestsellerowej Autobiografii na czterech łapach.
Dom pełen kochających się ludzi i ocalonych zwierząt. Miejsce, w którym rodzą się wspaniałe pomysły na książki, na życie i na to, jak poprawić świat. Dorota Sumińska opowiada o swoich pasjach, podróżach, o nowo poznanych ludziach i zwierzętach?
Wymarzone siedlisko pod lasem, gdzie mieszka Autorka, ma swoje legendy i dobre duchy, które strzegą ludzi i zwierzęta. Domownicy maja swoje rytuały i tajemnice. Tu się żyje, pracuje, podróżuje i powraca. Tu powstają projekty ochrony przyrody, ginących gatunków, akcje społeczne na rzecz zwierząt i wyjątkowy pomysł resocjalizacji więźniów przez opiekę nad bezdomnymi psami. Drugim domem Doroty Sumińskiej jest Indonezja. Zabiera tam w podróż swoich najbliższych. Okazuje się, że nawet na końcu świata dzikie zwierzęta wychodzą z dżungli na spotkanie i przytulanie do pani doktor Sumińskiej. Z polskiej puszczy przychodzi łoś, a zdarza się też, że lisek nocuje na werandzie.
Książka mądra, wzruszająca i pełna pozytywnej energii. Wciąga od pierwszego zdania, kiedy dowiadujemy się, o tym, jak po trzech nieudanych małżeństwach, autorka spotkała swoją licealną miłość, Tomasza, który stał się jej towarzyszem życia. Dalej na czterech łapach i dalej z miłością. Do świata, psa, kota, dziecka i faceta.
Poradnik jest przeznaczony dla chorych, ich rodzin i opiekunów oraz wszystkich tych, którzy bez odpowiedniego przygotowania medycznego chcą dowiedzieć się o chorobie Parkinsona, jej przyczynach oraz możliwościach rozpoznania i leczenia. Celem poradnika jest również przedstawienie możliwości współczesnej rehabilitacji ruchowej i terapii mowy wraz z instrukcjami odpowiednich ćwiczeń. mamy nadzieję, że poradnik okaże się przydatny do lepszego porozumienia z prowadzącym lekarzem, który rzadko ma czas na wyjaśnienia dotyczące zalecanych badań czy wypisywanych leków.
Od Autorów
"Leukodystrofia metachromatyczna… Co za barbarzyńska nazwa! Nie do wymówienia. I nie do przyjęcia. Podobnie jak choroba, która się za nią kryje. Nazwa zupełnie niepasująca do mojej księżniczki, która stoi teraz przy drzwiach i klaszcząc w rączki, dopomina się o tort i świeczki. Na ten widok pęka mi serce. To nie do zniesienia. Moja pełna życia córeczka może umrzeć. Nie tak wcześnie. Nie teraz. Jeszcze przez chwilę powstrzymuję łzy - przytulam ją i włączam ulubioną kreskówkę. Zamykam drzwi. Thais uśmiecha się do mnie." Historia zaczyna się na plaży, kiedy Anne-Dauphine zauważa, że jej córeczka lekko powłóczy nóżką, a jej chód jest nieco chwiejny. Po serii badań lekarze stwierdzają, że Thais cierpi na rzadką chorobę genetyczną, leukodystrofię metachromatyczną. Dziewczynce, która właśnie obchodzi swoje drugie urodziny, zostało zaledwie kilka miesięcy życia. Autorka składa swojemu dziecku obietnicę: "Będziesz miała piękne życie. Nie takie, jak inne małe dziewczynki, ale życie, z którego będziesz mogła być dumna. Życie, w którym nigdy nie zabraknie ci miłości".
Niniejsza książka - świadectwo matczynej miłości i zaangażowania - opowiada o tym, w jaki sposób rodzice, rodzina, niania i przyjaciele spełnili złożoną Thais obietnicę.
Fragment Książki Ślady małych stóp na piasku
Leukodystrofia metachromatyczna... Co za barbarzyńska nazwa! Nie do wymówienia. I nie do przyjęcia. Podobnie jak choroba, która się za nią kryje. Nazwa zupełnie niepa-sująca do mojej księżniczki, która stoi teraz przy drzwiach i klaszcząc w rączki, dopomina się o tort i świeczki. Na ten widok pęka mi serce. To nie do zniesienia. Moja pełna życia córeczka nie może umrzeć. Nie tak wcześnie. Nie teraz. Jeszcze przez chwilę powstrzymuję łzy - przytulam ją i włączam ulubioną kreskówkę. Zamykam drzwi. Thais uśmiecha się do mnie.
Mama czeka na rnnie w salonie. Pękam. Jest gorzej, niż myśleliśmy. Thais jest bardzo chora. Umrze. Umrze". Moja mama, która nie umie płakać - wybucha płaczem.
Nie jestem w stanie powiedzieć jej nic więcej. Po prostu nic nie pamiętam. Zanim wyszliśmy ze szpitala, przewidująca lekarka wsunęła mi do ręki karteczkę /, nazwą choroby: „leu-ko-dys-tro-fia me-ta-chro-ma-tycz-na". Sylabizuję, próbując odnaleźć sens stów. Ukonkretnić rzeczywistość.
Dopiero za trzecim razem udaje mi się wpisać bezbłędnie nazwę choroby w wyszukiwarce. Klikam. Ale nie otwieram
wyświetlających się linków. Za bardzo się boję poznać kryjącą sit; za nimi grozę.
Automatyczne powiadomienie o przychodzącym e-mai-lu. To Łoić. On miał więcej odwagi. Przejrzał strony dotyczące choroby i przysyła mi złagodzone w swej formie streszczenie. Jak bardzo go kocham! Nikt inny, tylko on, pomaga mi teraz zrozumieć, czym jest leukodystrofia metachromatyczna. Koszmar! Zbieżność nieprawidłowych genów, Loica i moich. Oboje jesteśmy zdrowymi nosicielami anomalii genetycznej i przekazaliśmy defektywny gen Thais. Jej komórki nic produkują specyficznego enzymu - arylo-sułfatazy A, odpowiedzialnej za rozkład pewnego rodzaju lipidów, sulfatydów. Niedobór tego enzymu powoduje spichrzanie sulfatydów w komórkach i niszczenie otoczki mielinowej, „osłonki" nerwów, która odpowiada za przepływ impulsów nerwowych. Na początku choroba atakuje organizm w ukryciu. Z chwilą, gdy się ujawnia, stopniowo niszczy cały układ nerwowy. Na początku prowadzi do ubytku funkcji motorycznych, utraty mowy, wzroku... aż do śmierci, która następuje od dwóch do pięciu lat od zachorowania. Obecnie nie ma na nią lekarstwa. Thais jest dotknięta najgroźniejszą, późnoniemowlęcą rormą choroby. Nie ma najmniejszych szans na przeżycie.
Aktualne, praktyczne źródło wiedzy na temat zasad diagnostyki i leczenia przyczynowego oraz wspomagającego zaburzeń narządu żucia.
Dotyczy to zwłaszcza rozpoznawania i wyrównywania zaburzeń zwarcia. Rozległa praktyczna wiedza na ten temat przedstawiona w tej książce opiera się na wynikach obiektywnych badań zwarcia przeprowadzonych z zastosowaniem oryginalnej metody rejestracji wewnątrzustnej z zastosowaniem tzw. Funkcjografu wg Kleinrok, bez potrzeby jego stosowania w praktyce. Metoda ta została uznana za osiągnięcie naukowe w stomatologii liczące się w skali światowej.
W książce omówiono ponadto szczegółowo wyniki badań nad bólami głowy związanymi z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia oraz leczenie w przypadkach z wybranymi objawami dysfunkcji oraz zaburzenia zwarcia pochodzenia jatrogennego. Ostatni rozdział poświęcony jest omówieniu potrzeb i zasad profilaktyki dysfunkcji narządu żucia. Całość materiału uzupełnia praktyczny dodatek dotyczący definicji pojęć stosowanych w nauce o układzie ruchowym narządu żucia.
Lista wyników różnych badań laboratoryjnych przedstawiona w poradniku informuje ogólnie o wynikach badania. Laboratoria mają różne normy i na nie trzeba przede wszystkim zwracać uwagę podczas interpretacji. Także jednostki bywają inne, zależnie od tego, w jakim laboratorium dokonano pomiarów. Wszystkie wyniki powinien zobaczyć lekarz, który wydaje ostateczną diagnozę. W interpretacji bierze się pod uwagę dopuszczalną granicę błędu, czyli wartość, o którą laboratorium mogło zawyżyć lub obniżyć rzeczywisty wynik. Wynosi ona od 4 do 10 procent.
Pojęcie wartości normalnych jest pojęciem statystycznym, obejmującym 95% badanej populacji ludzi zdrowych. Oznacza to, że 5 osób na 100 badanych, uznawanych za całkowicie zdrowych, może mieć wynik danego parametru powyżej lub poniżej zakresu „norm". Dodatkowo - wiele spośród parametrów, jakie badamy we krwi i moczu, wykazuje zależność od płci i wieku, pory dnia (dobowe wahania w wydzielaniu niektórych hormonów), czasu, jaki upłynął od ostatniego posiłku, lub stanów fizjologicznych organizmu (inne wartości niektórych parametrów u kobiet w ciąży czy podczas menstruacji). Dlatego wyodrębniono grupy według wieku, płci, rasy bądź grupy etnicznej. Nazywane są one grupami referencyjnymi, a każda charakteryzuje się właściwym dla niej zakresem normy (wartości referencyjnych).
Wartości normalne (wartości referencyjne, norma) zależne są również od:
- metody badań laboratoryjnych,
- błędu w precyzji pomiaru,
- pracowni wykonującej badanie i przyjętych w tej pracowni warunków pobierania i przechowywania materiału.
Dlatego też ważne jest, aby sięgać do norm podanych przez konkretne laboratorium. Warto wiedzieć, że w sferze diagnostyki medycznej aktualnie obowiązującymi aktami prawa jest ustawa o diagnostyce laboratoryjnej z 27 lipca 2001 r. (tekst jednolity: Dz.U. 2004 r. Nr 144, póz. 1529).
Nie należy samemu wyciągać wniosków z wyników badań i stawiać samodzielnie diagnoz - zajmie się tym lekarz, który uzupełni wyniki badaniem fizykalnym, wywiadem z chorym i własnymi obserwacjami, zanim podejmie się próby wstępnej diagnozy. Na badanie podmiotowe składają się:
Obserwacja - bardzo ważna część badania. Lekarz obserwuje wygląd i zachowanie się pacjenta. Często należy się rozebrać, aby doktor dokładnie ocenił każdy obszar ciała pacjenta.
Osłuchiwanie - Lekarz osłuchuje pacjenta za pomocą stetoskopu, rzadko - bezpośrednio własnego ucha. Najczęstsze obszary osłuchiwa-nia to:
- płuca,
- serce,
- brzuch,
- naczynia krwionośne.
Opukiwanie - zjawisko akustyczne wykorzystywane w diagnostyce. Lekarz kładzie dłoń na badanym obszarze ciała i stuka w jeden z palców drugą ręką. Doświadczony doktor może łatwo określić, czy w brzuchu lub płucach znajduje się płyn, naciek zapalny lub nowotworowy itd.
Badanie palpacyjne - za pomocą dotyku lekarz sprawdza, czy na ciele znajdują się nietypowe zmiany, czy ucisk na pewne obszary ciała sprawia ból, czy wszystkie narządy jamy brzusznej mają prawidłowy kształt, konsystencję. Tą metodą również ocenia się stan węzłów chłonnych.
Badania przyrządowe
Audiogram - graficzne przedstawienie wyniku badania audiome-trycznego, oceniającego sprawność narządu słuchu.
Spirometria - badanie dokonujące (spirometrem) pomiaru objętości i pojemności płuc oraz przepływów powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.
Komputerowe badanie wzroku - seria badań okulistycznych mierzona i interpretowana liczbowo przez program komputerowy. Obejmuje m.in. ocenę refrakcji oka, skiaskopię, pomiar ciśnienia dna oka.
EEG - elektroencefalografia. Nieinwazyjna metoda diagnostyczna badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografii. Umieszcza się na powierzchni skóry czaszki elektrody, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego i po ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis elektroencefalogram.
Pole widzenia (perymetria) aktualnie powszechnie stosuje się tzw. komputerowe badanie pola widzenia.
Endoskopia:
- gastroskopia,
- rektoskopia,
- kolonoskopia.
Pomiar ciśnienia krwi, niekiedy nazywany RR.
EKG - elektrokardiografia - rezultat to wydruk 12. wykresów. Doświadczony lekarz może z nich dowiedzieć się wiele o pracy serca i zaburzeniach. Może rozpoznać zawał czy niedokrwienie.
Badania laboratoryjne
Istnieje cały szereg badań, jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Ich rolą jest głównie potwierdzenie podejrzeń lekarza. Odpowiedni ich dobór zmniejsza zarówno koszt, jak i czas potrzebny na postawienie rozpoznania.
Do podstawowych należą:
- badanie krwi,
- badanie moczu,
- badanie kału.
Badania patomorfologiczne:
- cytologia,
- histopatologia.
Badania obrazowe
Wiele typów badań (gł. prześwietleń), które informują lekarza o wyglądzie struktur naszego ciała:
USG - badanie ultrasonograficzne. Używane głównie do diagnostyki jamy brzusznej, tarczycy, naczyń krwionośnych i serca (nazywane „echo serca"). USG przepływów naczyniowych - Doppler USG;
RTG - badanie rentgenowskie - używane głównie do diagnozowania złamań kości oraz patologii płuc;
Mammografia - specjalistyczne badania obrazowe różnego rodzaju (RTG, USG, itp.); - TK zwany również CT, czyli tomograf komputerowy. Wyspecjalizowany rodzaj RTG pozwala uzyskiwać serie przekrojów ciała albo nawet obraz trójwymiarowy. Bardzo precyzyjne badanie;
MRI - rezonans magnetyczny. Służy do diagnozowania takich zmian, których nie da się zobaczyć w TK.
Lekarskie badania laboratoryjne
Spis treści:
Skróty i skrótowce
Wstęp
1. Jak przygotować się do badań laboratoryjnych
Pobieranie materiału - wskazówki ogólne
Krew
Mocz
Kał
Wymazy
Plwocina
2. Badanie krwi
Jak przygotować się do oddania krwi do badania
Ciśnienie tętnicze
Hematologia
Morfologia krwi i inne podstawowe badania hematologiczne
Wykładniki stanu zapalnego
Rozszerzone badania krwi (kliniczne, biochemiczne i inne)
Jonogram
Próby wątrobowe
Gazometria
Pulsoksymetria
Diagnostyka anemii
Koagulologia
Parametry krzepliwości krwi
Serologia grupy krwi
Badania hormonów we krwi
Kobiety ciężarne
Diagnostyka chorób tarczycy
Markery onkologiczne, osteoporozy i kardiologiczne
Wirusologia
Badania genetyczne krwi
Diagnostyka chorób nowotworowych
Diagnostyka mikroorganizmów
Diagnostyka chorób genetycznych
Badania toksykologiczne
Badania alergenów
Badania bakteriologiczne
Badania autoimmunologiczne
3. Badania moczu
Jak przygotować się do badania
Badanie ogólne
Badania biochemiczne
Inne parametry badane w moczu
Markery nowotworowe i osteoporozy
Diureza
Badanie bakteriologiczne
4. Badania innych materiałów
Badanie kału
Badanie nasienia
Badanie plwociny piersiowej
Badanie śliny
Badanie płynu stawowego
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
Badanie potu
Badanie dodatkowych materiałów
5. Bibliografia
6. Słowniczek
7. Indeks
„Odontologia w ekspertyzie kryminalistycznej” stanowi kompleksowe ujęcie problematyki badań odontologicznych we współczesnej kryminalistyce – identyfikacji zwłok na podstawie uzębienia oraz śladów zębów na miejscu zdarzenia (zwłokach bądź produktach spożywczych). W niniejszej książce przedstawione zostały: krótki rys historyczny rozwoju badań odontologicznych, opis charakterystycznych cech anatomicznych zębów, a także procedura postępowania w przypadku ujawnienia śladów zębów – sposób ich zabezpieczania i analizy. Wiedza teoretyczna na temat odontologii kryminalistycznej uzupełniona jest studium przypadków, w których podstawą rozstrzygnięcia sądu były zastosowane ekspertyzy odontologiczne. Opracowanie zawiera również wyniki badań empirycznych, prezentujących wpływ kwasów stężonych na strukturę powierzchni zęba.
Książka jest adresowana do wszystkich pasjonatów kryminalistyki, studentów prawa, medycyny sądowej oraz stomatologii, jak również prokuratorów, biegłych sądowych i funkcjonariuszy policji.
Czy nie zdarzyło nam się pomyśleć, iż dobrze byłoby mieć pod ręką pomoc i wskazówkę – w rozwiązaniu zagadki, jaką stanowi każdy chory? Wsparcie w znalezieniu drogi wyjścia z niepewności, której nieraz doświadczamy? Książeczkę, jaką można by włożyć do kieszeni fartucha lekarskiego, nie rozstawać się z nią na dyżurze, w gabinecie i podczas wizyty domowej. Z tą myślą powstało nasze kompendium
NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA ROKU
CZYTANA PRZEZ SAMEGO AUTORA
Posłuchaj głosu jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.
Ten audiobook to niezwykła rozmowa Jerzego Stuhra ze słuchaczami, czytelnikami, a zarazem z samym sobą: o życiu, o miłości, o sztuce – o rzeczach najważniejszych.
Gdy Jerzy Stuhr w zeszycie podarowanym mu przez córkę zaczął notować swoje przemyślenia i obserwacje, był październik 2011 roku, początek jego walki z chorobą nowotworową. Choć dziennik powstawał w tak ciężkim dla Autora okresie, to nie rak jest głównym tematem i bohaterem zapisków. Dziesiątki anegdot, polityka, sport, kultura, refleksje o roli aktora we współczesnym świecie, recenzje oglądanych filmów, wspomnienia i głębokie przemyślenia na temat rodziny, przyjaciół i wielbicieli – o tym Autor pisze najwięcej.
A choroba? Oczywiście jest, ale jakby w tle. Jerzego Stuhra najbardziej zajmuje to, co za szpitalnymi oknami.
„Tak sobie myślę… ma wszelkie walory szlachetnej literatury dziennikowej. Szlachetnej przez swą wielobarwność, czułość, przez żarliwy i szczery stosunek autora do spraw i ludzi. To pisanie wartkie, emocjonalne, niewydziwione i bezpretensjonalne, bardzo Stuhrowe – jak jego teatr i jego kino”.
Tadeusz Nyczek
JERZY STUHR (ur. 1947 r.) – jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorów polskiego teatru i filmu, przez wiele lat związany z krakowskim Starym Teatrem i scenami teatrów włoskich, reżyser filmowy i teatralny, wykładowca krakowskiej PWST i wieloletni rektor tej uczelni, jest laureatem wielu prestiżowych nagród i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Autor książek: Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce i Stuhrowie. Historie rodzinne.
Chorujesz na wątrobę lub przeszedłeś poważną operację związaną zwątrobą? Jesteś w ciąży, a lekarz zdiagnozował u Ciebie chorobę wątroby?Nie wiesz, co dalej - jak się odżywiać, co wolno, a czego nie wolno Cijeść? Poniższy poradnik w prosty sposób wyjaśni Ci, jakie są zasadydiety wątrobowej, wskaże produkty zalecane oraz zabronione, uzmysłowiCi, jak proste jest wprowadzenie i stosowanie diety wątrobowej. Niemusisz jeść niesmacznych potraw, nie musisz rezygnować z przyjemności -przepisy zawarte w tej książce podpowiedzą Ci, w jaki sposób przygotowaćzdrowe i smaczne posiłki.
Ból jest zazwyczaj jednym z podstawowych objawów, które nakłaniają pacjenta do wizyty u lekarza, dlatego też znajomość podstawowych procesów związanych z jego powstawaniem, znajomość jego rodzajów oraz sposobów i możliwości leczenia wydaje się jedną z istotniejszych umiejętności każdego lekarza.
Publikacja adresowana jest do lekarzy klinicystów, a także lekarzy POZ i studentów medycyny.
Autorami są wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Prezentują mechanizmy powstawania bólu, omawiają postępowanie terapeutyczne w wybranych zespołach bólowych. Liczne schematy i tabele oraz przystępny język publikacji ułatwią zrozumienie i usystematyzowanie wiedzy.
Rak płuca pod względem epidemiologicznym jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie oraz jedną z najczęstszych przyczyn umieralności. Niezależnie od typu histologicznego i molekularnego, rak płuca może wzrastać, naciekając osierdzie lub naczynia krwionośne w obrębie klatki piersiowej. Objawy progresji raka płuca mogą być bezpośrednią przyczyną hospitalizacji na oddziałach kardiologii.
Ocena zaawansowania raka płuca, w tym ocena zajęcia różnych struktur układu sercowo-naczyniowego, może być kluczowa dla podjęcia ważnych decyzji terapeutycznych. Dla przykładu informacja o naciekaniu naczyń płucnych może by bardzo istotna dla torakochirurga i radioterapeuty.
Poważnym problemem klinicznym jest współwystępowanie z rakiem płuca tak istotnych rokowniczo chorób jak POChP i choroba wieńcowa. Wielu chorych na raka płuca zgłasza objawy niewydolności serca, zaburzenia wentylacji o typie obturacji oraz doświadcza zatorowości płucnej.
W tej unikatowej publikacji wybitni polscy specjaliści z dziedziny onkologii, radioterapii, torakochirurgii, chorób wewnętrznych, pneumunologii i kardiologii starali się ustalić jednolity i przejrzysty konsensus postępowania u chorych na raka płuca, którzy zgłaszają objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Skuteczne sposoby na zdrowy sen
Pochrapywanie nie jest ani miłe, ani zabawne, a głośne chrapanie uciążliwe dla innych i niezdrowe, ponieważ prowadzi do zaburzeń snu, wpływa niekorzystnie na układ immunologiczny i może spowodować problemy układu krążenia. Podstawą zdrowego życia jest między innymi zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu. Dlatego warto nauczyć się prawidłowo spać. Autor przedstawia skuteczne metody walki z chrapaniem, a także opracowany przez niego aparat o nazwie Dragon Pearl®. Ten poradnik zapewni Ci pełen relaks i "cichy" sen.
Choroby serca czyhają na każdego z nas. Normą stało się to, że zapadają na nie coraz młodsze osoby. Takiemu stanowi rzeczy sprzyja nie tylko niewłaściwa dieta, ale również coraz bardziej przepełnione stresem tempo życia. Nigdy nie jest jednak za późno (ani za wcześnie), by zadbać o swój układ krążenia.
Pomocne będą wskazówki niekwestionowanego autorytetu medycznego, który opublikował książkę opartą na doświadczeniach własnych pacjentów. Badania doktora Esselstyna są jednymi z najskrupulatniej przeprowadzonych dochodzeń medycznych, jakich podjęto się w ostatnim stuleciu. Udowadniają one, że zmiany w diecie (i tylko one) radykalnie zmniejszają tempo starzenia się tętnic i poprawiają ich kondycję. Okazało się, że postęp nawet najostrzejszej i rozwijającej się od wielu lat postaci choroby wieńcowej może zostać odwrócony przez wprowadzenie zmian do jadłospisu i stylu życia. Jeśli zastosujesz program żywieniowy zaprezentowany w tej publikacji, staniesz się praktycznie odporny na zawały serca.
Udowodnili to dobitnie pacjenci doktora Esselstyna, którym już dwadzieścia lat temu zakomunikowano, że nie przeżyją nawet roku. Dzisiaj są oni w pełni zdrowi, a stanu układu krążenia mogą im pozazdrościć dużo młodsze osoby. Teraz również Ty możesz wykorzystać podane w książce przepisy kulinarne, które pozwoliły tym ludziom oszukać śmierć.
Żyj z sercem!
Migrena dotyka znaczącego odsetka ludności, występuje we wszystkich cywilizacjach i jest znana od czasów objętych źródłami pisanymi. Ta zmora, ale także bodziec dla Cezara, św. Pawła, Kanta i Freuda jest codziennym doświadczeniem dla milionów anonimowych ludzi, którzy cierpią w tajemnicy i milczeniu?
Podstawowe cechy charakterystyczne migreny ? związane z nią zjawiska, sposoby jej przeżywania przez pacjenta, warianty, wyzwalacze, możliwości funkcjonowania migrenika i zwalczania tej choroby ? nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Poglądowy i szczegółowy opis tych zjawisk nadal jest zatem potrzebny.
Wielu migreników ? zwłaszcza młodych pacjentów doświadczających migreny z aurą lub pierwszego napadu migreny klasycznej? nie ma pojęcia, co się z nimi dzieje bądź też dręczą ich obawy, że mają udar, raka mózgu lub jakąś inną ciężką chorobę ? lub też że tracą zmysły bądź cierpią na jakąś dziwną formę histerii. Pacjenci z tej grupy odczuwają ogromną ulgę, kiedy się dowiedzą, że ich dolegliwość nie jest ani zagrażająca życiu, ani urojona, że dotknęła ich moralnie neutralna, nawracająca, ale zasadniczo niegroźna dolegliwość, na którą cierpi wiele innych osób i która jest dobrze rozpoznana przez medycynę. ?Strach przed tą chorobą ? napisał Montaigne ? dotyka nas do czasu, gdy nic o niej nie wiemy?. Pacjent, który przeczyta Migrenę, nie zostanie wyleczony, ale przynajmniej będzie wiedział, co mu dolega i co to oznacza, a tym samym uwolni się od strachu.
Kiedy zobaczyłem mojego pierwszego pacjenta migrenowego, myślałem o migrenie jako o szczególnym typie bólu głowy. Im więcej chorych przyjmowałem, tym bardziej stawało się dla mnie oczywiste, że ból głowy nigdy nie jest jedynym objawem migreny, a jeszcze później uświadomiłem sobie, że nie należy do koniecznych symptomów wszystkich odmian tej choroby. Postanowiłem zatem bardziej wnikliwie zająć się tym zjawiskiem, które wyraźnie mi umykało, stawało się bardziej złożone, coraz trudniejsze do określenia i zrozumienia, im więcej o nim wiedziałem. Zagłębiłem się w literaturze przedmiotu i lektura ta przyniosła mi wprawdzie pewną wiedzę, ale w niektórych aspektach pogłębiła moją dezorientację. Wróciłem do moich pacjentów, których uznałem za lepsze źródło zrozumienia od wszelkich książek. Po rozmowach z tysiącem migreników dostrzegłem, że zjawisko to zaczyna nabierać sensu. (?)
Mam nadzieję, że trzy grupy czytelników znajdą w tej książce coś interesującego dla siebie. Po pierwsze, migrenicy i ich lekarze, szukający zrozumiałego opisu migreny i wskazówek terapeutycznych. Po drugie, studenci i badacze migreny, którzy mogą mieć pewność, że znajdą tutaj szczegółowe, nawet jeśli trochę dyskursywne opracowanie tego tematu. Po trzecie, czytelnicy o zacięciu filozoficznym (niekoniecznie związani z medycyną!), których zachęcam do tego, aby dostrzegli w migrenie zjawisko o bardzo licznych analogiach w funkcjonowaniu ludzi i zwierząt, model, który naświetla całą gamę reakcji psychofizjologicznych, nieustannie nam przypominając o pełnej ciągłości między ciałem i umysłem.
Oliver Sacks
Książka składa się z dwóch części: ogólnej i medycznej. Radziłbym, by nie uchylać się od trudu lektury pierwszej części, będącej suchą teorią i trudniejszej w zrozumieniu, zapoznając się bowiem z częścią drugą, zostaniecie za to wynagrodzeni.
W pierwszej części przed oczyma naszej wyobraźni powstanie oparty na dokumentach obraz Hildegardy, który powinien definitywnie zastąpić aktualny, utarty sposób przedstawiania świętej z Bingen. Do tej pory żaden biograf nie zadał sobie trudu przestudiowania jej medycyny. Doktor Hertzka poszedł w odwrotną stronę. Najpierw poznał metody lecznicze Hildegardy, aby później zwrócić się ku postaci pisarki. Kim była? Gdy wiedział już więcej na jej temat, pomyślał o niej jako o „sekretarce Ducha Świętego".
W drugiej części autor wyłuskuje z medycyny Hildegardy kilka przykładów, które wydały mu się odpowiednimi dowodami na jej ponadnaturalne pochodzenie. Niezależnie od tego, czy autor pisał o chorobie nowotworowej, o dwudziestu dwóch środkach leczniczych uzyskiwanych z walenia, czy też o zajęczej żółci stosowanej w przypadku łuszczycy, to za każdym razem kierował się pragnieniem przekazania odbiorcy żywego obrazu niewiarygodnego ogromu wiedzy ukrytego w pismach świętej z Bingen.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?