W tym dziale zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek z zakresu szeroko pojętej religii, historii religii i kościoła, religioznawstwo, filozofia i teoria religii, religia dalekiego wschodu, religie pierwotne i świata starożytnego to wszystko w jednym miejscu, w dobrej cenie z szybką wysyłką. Najnowsze i najpopularniejsze książki w tym temacie, zapraszamy do sklepu DobreKsiazki.pl
„Byłem ukrytym skarbem” – w tradycji islamu te poruszające słowa Boga, który pragnie, by go poznano i dlatego tworzy istoty zdolne poznawać, były punktem centralnym rozważań o miłości. Ibn ‘Arabi, XII-wieczny filozof i mistyk, pod wpływem uniesienia, które przeżył w Mekce, zbudował wokół tego boskiego wyznania spójną koncepcję miłości.
Opisy różnych rodzajów miłości ukazują czytelnikowi wyrafinowaną kulturę uczuć, która powstała i rozwinęła się na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie Traktat o miłości ma dla współczesnego czytelnika niespodziewanie nowoczesny wydźwięk, w arabskim średniowiecznym tekście kryją się bowiem zaskakujące analizy języka i badania nad budową słów. Bo to właśnie słowa – imiona, przez które objawia się Bóg – wyznaczają drogę do tajemnicy miłości.
Ibn ‘Arabi, (1165-1240), największy mistyk - filozof arabski, twórca doktryny panteistyczno-mistycznej. Głosił, że wszystkie istnienia są absolutną jednością, a jej istotę zna tylko Bóg. Bóg jest niezależny od atrybutów i ma transcendentną naturę.
Wszystko zaczęło się zupełnie zwyczajnie, jak na owe czasy. Jezus wraz z kilkoma zaufanymi ludźmi wędrował po okolicy, przekazując napotkanym osobom wiadomość od Boga.
My, współcześni chrześcijanie, mamy robić to samo. Ale jak?
Chodzić od drzwi do drzwi?
Występować w telewizji?
Zwoływać chrześcijańskie wiece na stadionach?
Organizować marsze ulicami wielkich miast?
Uczyć się chwytów marketingowych?
Stosować strategie psychologicznej manipulacji?
Autor namawia nas, byśmy bliżej przyjrzeli się samemu Jezusowi i jego mistrzowskim spotkaniom z człowiekiem. Zobaczymy wówczas, że nie o techniki ewangelizacyjne tu chodzi, lecz o empatię, wyczucie, takt, mądrość, otwartość na drugiego. Przykład Mistrza z Nazaretu wyjawia, że ewangelizacja to nie kampania promocyjna przestarzałego towaru, jak to czasami wygląda dziś w praktyce życia kościołów. To raczej wrażliwość na potrzeby bliźniego i przeżywanie z nim wspólnoty losu w kontekście Bożej obecności.
Robert E. Coleman jest wykładowcą w Gordon-Conwell Theological Seminary oraz dyrektorem Billy Graham Center Institute of Evangelism w znanym ośrodku teologicznym Wheaton College.
Prawdziwa historia niezwykłego spotkania niewidomej autorki z cierpiącą na zespół Aspergera Szkotką ? panią doktor z Uniwersytetu Glasgow. Tłem akcji jest współpraca obu pań nad pewnym projektem na rzecz niepełnosprawnych. Dwie tak odmienne dysfunkcje, zderzenie kultur, dwa skrajne temperamenty, gorliwa żydowska pobożność w spotkaniu z tradycją katolicką, koszerność i weganizm kontra mięsożerność oraz szereg innych przeciwieństw prowadzą do nieprawdopodobnych splotów okoliczności, obfitujących w humor sytuacyjny. Wszystko to niespodziewanie przeradza się w przyjaźń, zażyłość, akceptację i zrozumienie.
Małgorzata Musierowicz, pisarka, tak mówi o tej książce:
Jest to wyjątkowy, autentyczny i krzepiący zapis rodzenia się trudnej i pięknej przyjaźni. Optymistyczna i radosna, a zarazem pełna wnikliwej wrażliwości opowieść o mądrej dobroci, która potrafi wydobyć bliźniego z najgłębszej samotności?
Artykuły zebrane w pracy układają się w dość spójną całość, pokazującą uniwersalizm procesów modernizacyjno-globalizujących dokonujących się w sferze religijno-moralnej w obszarze kultury zachodniej (i krajów, które przyjęły kierunek rozwoju wyznaczany przez tę kulturę). Zarazem, dzięki empirycznym, pogłębionym studiom autorów, czytelnik może obserwować ten proces śledząc także jego zróżnicowanie, meandryczność i wielotorowość, co sprawia, że ogólne kierunki zachodzących przemian stają się nie tak już oczywiste i bezdyskusyjne.
Wielką zaletą tej książki jest jej różnorodność źródłowo-metodologiczna: mamy w niej zarówno opracowania będące przykładem zastosowania perspektywy historycznej, jak i studia o charakterze kulturowo-porównawczym, analizy ilościowe jak i opracowania o charakterze jakościowym, hermeneutyczne analizy tekstów jak i empiryczne monografie drobiazgowo ?fotografujące? zjawiska religijno-moralne na przykładzie wybranych przez badaczy wyników życia społecznego.
Zróżnicowaniu i bogactwu zastosowanej przez Autorów metodologii książka zawdzięcza ?poliperspektywiczność?, tj. możliwość śledzenia zjawisk religijno-moralnych z różnych perspektyw i punktów widzenia ? jako makroprocesu zachodzącego (dość linearnie) w perspektywie historyczno- globalnej, i szeregu mikroprocesów, niuansujących i dywersyfikujących ten proces.
Z recenzji dr hab. Wojciecha Pawlika
Są urazy konieczne i niezbędne dla rozwoju dziecka i nabywania umiejętności pokonywania przeszkód, kształtowania wewnętrznej siły. I są też takie, przed którymi, wprost przeciwnie, trzeba dziecko chronić. Jak my, jako rodzice, mamy odróżnić nieprzewidywalne urazy, które pozwalają dziecku się wzmocnić, gdy przechodzi kolejne etapy rozwoju, od tych, które nie powinny mieć miejsca?
W naszych czasach, gdy na pierwszym miejscu stawia się zaspokojenie wewnętrznych pragnień, a każda frustracja postrzegana jest jako psychiczny dyskomfort, musimy nauczyć się nie mylić zranień nie do uniknięcia z tymi, których należy unikać, aby nie ryzykować wychowania naszych dzieci na osoby bezradne wobec życiowych trudności i niepewności losu.
Muriel Mazet jest psychologiem klinicznym i psychoterapeutką. Pracowała z dziećmi i młodzieżą w centrum medyczno-psychologiczno-pedagogicznym i w szkołach, a z dorosłymi w CAT (Centre d’aide par le travail – centrum pomocy przez pracę).
Książka jest historią objawień Juana Diego z Gwadelupy. Opisuje dzieje niezwykłego autoportretu Maryi, cudów z nim związanych oraz badań naukowych tkaniny i znajdującego się na niej wizerunku. Autor opisuje dzieje kanonizowanego przez Jana Pawła II Juana Diego na tle wydarzeń historycznych w XV-wiecznej Ameryce. Prowadzi rzeczowe, oparte na faktach i źródłach śledztwo dotyczące jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń religijnych w dziejach chrześcijańskiego świata.
""Droga do Boga zaczyna się od pragnienia. Izaak nie wspomina o jakimś szczególnym wezwaniu Boga. Bóg wzywa wszystkich. to człowiek zaczyna pragnąć, aby całe swoje życie poświęcić tylko na poszukiwanie Boga. To pragnienie nie wynika ze strachu przed potępieniem. Mnich chce już w tym życiu, jak najszybciej osiągnąć to, co czeka i tak wszystkich, ale dopiero potem, w przyszłym świecie. Mnich chce już tutaj oczyścić się i oglądać Boga w Jego wspaniałości. Tym, co po ludzku pociąga do podjęcia takiego życia, jest świadectwo ""starców"" - pustelników, którzy osiągnęli doskonałość, czyli już oglądają Boga. Musiało to być niezwykle wymowne świadectwo. Zresztą opisując doświadczenie Boga Izaak chętnie sięga do słownictwa zmysłowego: rozkosz, słodycz, upojenie...""ks. Jan Słomka
Nauczanie Leona Wielkiego pomogło nadać kształt podstawowym prawdom wiary chrześcijańskiej, które pozostają jej fundamentem. Ten niezwykle ciekawy wybór tekstów wielkiego papieża i Ojca Kościoła pozwala dostrzec aktualność nauki Leona w życiu chrześcijan naszych czasów, pełnych duchowych niepokojów.
Mimo mnogości prac dotyczących różnych fragmentów dziejów zakonu franciszkańskiego jak dotąd nikt nie podjął próby całościowego przedstawienia różnych form i obszarów działalności minorytów mającej związek z Ziemia Świętą w okresie poprzedzającym upadek Akki. (...) Pojawienie się nowej, dynamicznie rozwijającej się instytucji, którą był zakon franciszkański nie pozostało bez wpływu na sytuację w Outremer. Był to czas, w którym bracia mniejsi tworzyli struktury organizacyjne zgromadzenia, zakładali domy i związane z nimi miejsca kultu. Wypracowywane były formy działań misyjnych i duszpasterskich. Toczyła się fundamentalna debata na temat przyszłości zakonu i jego miejsca w Kościele i w świecie.
Ze Wstępu
Czy dzisiejszy świat ceni wartości? Czy tradycyjne i fundamentalne kategorie Dobra, Prawdy i Piękna są dzisiaj istotne i czy współczesność w ogóle potrzebuje autotelicznych wartości? Jak literatura, która najpełniej spośród innych sztuk przedstawia urzeczywistniania się egzystencji człowieka w świecie, odpowiadała o odpowiada na wymiar transcendencji, jak pojmuje kwestie Boga i człowieka w metafizycznym współdziałaniu? W jaki sposób aksjologia chrześcijańska funkcjonuje w przestrzeni kultury? Tym problemom, rozpatrywanym na materiale kultury i literatur wschodniosłowiańskich, poświęcone są zamieszczone w niniejszym tomie prace i studia wielu badaczy, znawców tej tematyki z kilkunastu polskich uczelni.
Pamiętnik Księdza Niedzielaka to niepublikowane do tej pory zapiski ?kuriera katyńskiego?. Obejmują okres od stycznia 1935 do wiosny 1943 roku. Tworzą go zarówno porywające opisy konkretnych wydarzeń, czasami lakoniczny skrót myślowy, ale też refleksje dotyczące burzliwej historii Polski i Europy (lata 1935-1943). Dziennik przenosi w świat młodego chłopaka, który staje przed życiowym wyborem powołania, ukazuje życie seminarzysty, a później księdza. Znajdziemy w nim ślady przeczytanych książek, zdanych egzaminów, wewnętrznych rozterek i codziennych przeżyć. To właśnie zapis duchowego dojrzewania Katyńskiego Kuriera jest w Dzienniku najciekawszy.
Autorzy książki, Kiely i McKenna, przeprowadzili niezliczoną liczbę wywiadów z ofiarami opętań, ich rodzinami, świadkami i księżmi, którzy asystowali przy dokonywaniu wielorakich obrzędów egzorcyzmu. Wiele z opisanych tu przypadków opętania jest bardzo świeżych, a niektóre z nich wciąż jeszcze trwają. Stanowią one najbardziej zdumiewające przeżycia, jakich można w ogóle doświadczyć. ""Weź do ręki ten opowiadający o prawdziwych wydarzeniach thriller, a możesz być pewien, że już nigdy więcej nie spojrzysz na karty tarota (.) Przykuwająca uwagę i całkowicie pochłaniająca książka, od której nie sposób się oderwać. Ostrzegamy: nie czytaj tej książki nocą, kiedy jesteś sam w domu."" - ""Publishers Weekly""
"Cystersi w Polsce" to bogato ilustrowana książka, która przybliża nam miejsca związane z tym zakonem. Cystersi przybyli na nasze ziemie około 1153 roku. Pozostawili po sobie cenne pamiątki, wśród których na szczególną uwagę zasługują obiekty architektoniczne - kościoły i klasztory. Autorzy przewodnika wybrali i opisali 69 miejscowości, które warto odwiedzić, by zapoznać się z dziedzictwem kulturowym cystersów. Wśród nich znalazły się m.in. : Krzeszów, Chełmno, Koronowo, Sulejów, Mogiła, Oliwa i Wąchock. Poszczególne miejscowości tworzą szlak, który można traktować jak swoistą podróż w przeszłość. Trasa podzielona jest na 9 pętli (odcinków). Oprócz miejsc związanych z cystersami, w przewodniku są też opisy atrakcji turystyczno-krajoznawczych znajdujących się w okolicy. Tekst wzbogacają współczesne i archiwalne ilustracje.
Przewodnik po Biblii wprowadza w świat i teologię Pisma Świętego. Nie ogranicza się do środowiska biblijnego - historii, archeologii, geografii, ale wprowadza też w treść religijną Księgi, w zagadnienia teologiczne. Cenne ekskursy wyjaśniają trudniejsze teksty lub problemy danej księgi. Książka zawiera 437 ilustracji (większość kolorowych), liczne mapy i tablice włączone w służbę interpretacji tekstu: flora i fauna biblijna, miejscowości, wykopaliska archeologiczne. Dzieło zostało napisane przez 32 uczonych (...), wybitnych specjalistów różnych dziedzin biblijnych. Zwraca uwagę wysoka jakość ilustracji historycznych, geograficznych i archeologicznych oraz głęboka inspiracja chrześcijańska. Przewodnik ma kilkadziesiąt wydań i tłumaczeń na kilkanaście języków. Jest książką dla wszystkich, głównie dla tych, którzy powołani są do wprowadzania innych w lekturę Biblii.
ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz (KUL)
Znany jest sen świętego Augustyna. Oto na brzegu morza zobaczył dziecko, które starało się za pomocą muszelki przelać wody morza do dołka wykopanego w piasku. Morzem jest niezgłębione misterium Boga, muszelką teologia. Niewiele, nieskończenie mało jesteśmy w stanie pojąć z Bożej tajemnicy.
Z Wprowadzenia
Elżbieta Adamiak "Traktat o Maryi":
Maryja w Nowym Testamencie
Mariologia starożytności chrześcijańskiej
Doktryna mariologiczna na progu III tysiąclecia
Bp Andrzej Czaja "Traktat o Kościele":
Geneza Kościoła
Istota Kościoła
Struktura Kościoła pielgrzymującego
Złożoność urzeczywistniania się Kościoła
Jerzy Szymik "Traktat o Bogu Jedynym":
Quaestio
Cognitio
Veritas
Michał Paluch OP "Traktat o zbawieniu":
Szkic historii soteriologii
Modele wyjaśniania zbawienia związane ze śmiercią, z całym życiem (i zmartwychwstaniem) Chrystusa
Jezus Chrystus - jedyny pośrednik nowego przymierza
Ks. Eligiusz Piotrowski "Traktat o Trójcy Świętej":
Prehistoria trynitologii - Stary Testament
Objawienie Trójcy w Nowym Testamencie
Od Nowego Testamentu do Apologetów
Od Soboru Nicejskiego do Konstantynopolitańskiego
Okres scholastyki
Trenitologie współczesne
Zdzisław Józef Kijas OFMConv "Traktat o Duchu Świętym i łasce":
Objawienie Ducha Świętego w Starym Testamencie
Nauka o Duchu Świętym od średniowiecza do współczesności
Duch Święty w życiu chrześcijańskim
Korneliusz T. Wencel EC "Traktat o człowieku":
Antropologia teologiczna - rys historyczny
Człowiek w teologii stworzenia
Ludzka wolność zasadą społecznej egzystencji człowieka
Stworzenie w Bogu. Teologiczny horyzont eschatycznego przeznaczenia człowieka
Marek Blaza SJ, Dariusz Kowalczyk SJ "Traktat o sakramentach":
Chrzest Bierzmowanie Eucharystia
Pokuta
Namaszczenie chorych
Sakrament święceń
Małżeństwo
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?