W tym dziale zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek z zakresu szeroko pojętej religii, historii religii i kościoła, religioznawstwo, filozofia i teoria religii, religia dalekiego wschodu, religie pierwotne i świata starożytnego to wszystko w jednym miejscu, w dobrej cenie z szybką wysyłką. Najnowsze i najpopularniejsze książki w tym temacie, zapraszamy do sklepu DobreKsiazki.pl
Listy Hieronima stanowią zabytek o pierwszorzędnym znaczeniu nie tylko dla poznania jego biografii, ale całego społeczeństwa przełomu IV i V wieku. Napisane w mistrzowskim stylu z punktu widzenia językowego, onieśmielają wręcz erudycją i szerokością zainteresowań Autora. Przede wszystkim na uwagę zasługują listy egzegetyczne i moralne.
Obecne wydanie przedstawia tekst łaciński listów oraz tłumaczenie ks. Jana Czuja, poprawione pod względem językowym i uzupełnione na podstawie wydania oryginału. Niniejszy tom zawiera pierwszych 50. listów, a zamiarem redakcji jest zakończyć wydanie całości epistolarium w ciągu dwóch lat, z koniecznymi indeksami w tomie ostatnim.
Niniejsza publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest katalogiem do wystawy: Oblicza świętego Wojciecha planowanej przez Muzeum Miejsckie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. [...] Pomysł zorganizowania ekspozycji zrodził się podczas prac nad tzw. "Skarbem hutnika" odkrytym w 2006 roku [...] Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas bogactwo wariantów stempli menniczych przyciągnie uwagę badaczy tematyki, kolekcjonerów i miłośników historii.
ze Wstępu
Wszystko rozpoczęło się na końcu. Jej śmierć miała ogromny i niespotykany oddźwięk. Potem napłynęły listy i świadectwa. Książeczka księdza Giancarlo Setti ""Nella luce dell'Epifania"" (""W świetle Objawienia Pańskiego"") została wydana w stu dwudziestu tysiącach egzemplarzy i przetłumaczona na języki: francuski, hiszpański i portugalski. (.) Rodzi się pytanie: skąd to zainteresowanie jej osobą? Kim jest Maria Cristina Oger? Czy ma ona dla nas jakieś przesłanie? Warto prześledzić okres jej krótkiej pielgrzymki ziemskiej, aby zrozumieć wiadomość, którą chciała nam przekazać swoim życiem.
Pakiet dwóch filmów - A jak Ambicja i B jak Bóg - rozpoczyna serię pomocy multimedialnych dla katechetów i uczniów szkół gimnazjalnych.
Film A jak ambicja - czas trwania 20 minut, a w nim:
- dobra muzyka
- nowoczesna formuła
- wypowiedzi znanych osób: Jerzy Dudek, Paulina Chylewska, Dominika Łakomska.
Film B jak Bóg - czas trwania 20 minut, a w nim:
- dobra muzyka
- nowoczesna formuła
- wypowiedzi znanych osób: Przemysław Babiarz, Dariusz Malejonek.
Wszystko to zapewnia atrakcyjny dla młodego człowieka przekaz treści ewangelicznych. Pomoce można wykorzystać w trakcie:
- katechezy
- spotkań przygotowujących do sakramentu bierzmowania
- formacji młodzieżowych grup parafialnych
Proponujemy również pakiet materiałów multimedialnych Laboratorium wiary dla szkoły podstawowej.
Kołakowski: filozof herezji.
Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może... przypadek?
Książka Herezja to niespodziewanie odnalezione po latach w ?sejfie? teksty szesnastu wykładów Leszka Kołakowskiego wygłoszonych między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa. Kołakowski omawia w nich herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później także innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najważniejsze ?bluźniercze nurty?, śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw. Kołakowski pokazuje, że poszczególne herezje odżywają współcześnie w postaci różnych newage'owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeżone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Mini-przewodnik po świecie błądzących!
O Leszku Kołakowskim, jako autorze niniejszej książki można powiedzieć słowami Miłosza z Traktatu teologicznego:
?Nie jestem i nie chcę być posiadaczem prawdy.
W sam raz dla mnie wędrowanie po obrzeżach herezji.
Żeby uniknąć tego, co nazywają spokojem wiary,
A co jest po prostu samozadowoleniem?.
Zbigiew Mentzel
Jakie jest nasze rozumienie Boga? Skąd się pojawił? Dokąd razem z Nimbędziemy podążać?Robert Wright zabiera nas w fascynującą podróż przez historię,odkrywając wzorce w ewolucji judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz""ukryty kod"" w świętych pismach tych religii. Odczytując owe pisma podkątem warunków, jakie panowały w czasach ich powstawania, Wright ujawniasiły, które pozbawiały stopniowo Abrahamowe religie wojowniczości inietolerancji i popychały je w kierunku wyższego poziomu moralnego.Dowodzi, że współcześnie siły te mogłyby skierować owe trzy religie wstronę harmonii i pojednania. Ponadto jego analiza ukazuje perspektywęjeszcze innego pojednania: pojednania nauki z religią.Wright twierdzi, że choć tradycyjne idee na temat Boga czy też bogów sąbłędne, ich ewolucja wskazuje, że współczesny naukowy pogląd na światpozostawia miejsce na coś, co słusznie może być określone boskim.
?Prymasowska Seria Biblijna? wzbogaca się o nową, niezwykle ważną i potrzebną publikację, a jest to przedsięwzięcie prawdziwie monumentalne, zarówno pod względem objętości, jak i wartości merytorycznej zawartego w niej materiału. Opracowana przez starannie dobrany zespół kompetentnych biblistów oraz historyków i znawców starożytności, odzwierciedla ? zgodnie z tytułem serii wydawniczej, w której ukazał się jej oryginał angielski (A Compendium of Contemporary Biblical Scholarship) ? najnowszy stan wiedzy na temat Pawła, jego życia, działalności, piśmiennictwa i oddziaływania. Od czasu wydania w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stała się ona cenionym powszechnie podręcznikiem, swoistą kopalnią rzeczowo uporządkowanej wiedzy, rozproszonej przedtem w wielu publikacjach i przyczynkach. Niezwykle ważnym atutem tej książki jest również fakt, że wychodzi ona poza ściśle określone ramy wyznaniowe, godząc rozmaite, czasami odległe od siebie, podejścia, zapatrywania i poglądy. Właśnie dlatego jest ceniona za dialogowy i ekumeniczny charakter, dzięki czemu z wielkim pożytkiem korzystają z niej zainteresowani badacze i studenci Pisma Świętego wywodzący się z różnych tradycji religijnych i wyznań chrześcijańskich. Także w Polsce to spojrzenie jest na pewno warte przybliżenia i upowszechnienia.
Przywykliśmy do tego, że życie i twórczość Apostoła Narodów są przedstawiane w kluczu chronologicznym, wyszczególniającym kolejne etapy jego życia i działalności, w której na pierwszy plan wybijają się trzy wielkie wyprawy misyjne. Ta monumentalna publikacja ma odmienny układ, oparty na ułożonych alfabetycznie hasłach, które w systematyczny i wyważony sposób przybliżają najrozmaitsze aspekty naukowej wiedzy ma temat Apostoła Narodów i jego dzieła. Autorzy dołożyli starań, by zawrzeć w nich najważniejsze i najsolidniejsze elementy wielowiekowych dociekań i ustaleń, respektując zarazem te obszary badawcze, w których ciągle jeszcze daleko jest do przejrzystości i pełnej zgody uczonych. Rozeznanie, jakie otrzymujemy, jest wszechstronne i pogłębione, uwzględnia różne aspekty synchronicznego i diachronicznego podejścia do Biblii, stroniąc od nieuprawnionych bądź jednostronnych wniosków i sugestii.
Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich
Pierwsze polskie syntetyczne ujęcie problematyki związanej z nurtem mistycyzmu muzułmańskiego – sufizmu. Autor zapoznaje czytelnika z dziejami sufizmu, jego doktryną, kosmogonią i teologią. Dużo miejsca poświęca na przedstawienie praktyk, obrzędów i rytuałów religijnym tego nurtu. Omawia również związki ruchów sufickich ze światem polityki, począwszy od powstania tej doktryny, aż po dzień dzisiejszy.
Jacy ludzie i jakie grupy społeczne zdecydowały się na przyjęcie alternatywnych nauk wiary?
Z jakich motywów to uczynili?
Jak reprezentanci Kościoła hierarchicznego odebrali te poglądy i jakimi sankcjami je obłożyli?
Heretycy i inkwizycja w średniowieczu to rzetelne studium historyczne, oparte na analizie materiałów źródłowych i najnowszych publikacji. Autor w mistrzowski sposób łączy narrację o herezjach z omówieniem prób ich zwalczania przez Kościół. Z dużym znawstwem przybliża najważniejsze ruchy religijne uznawane za heretyckie. Następnie prowadzi od antyheretyckich uchwał synodalnych i konstytucji soborowych, aż do powstania inkwizycji.
Narracja Jörga Oberste utrzymuje się na poziomie opisu faktów. Poznanie motywów działań heretyków i Kościoła pozwoli czytelnikowi zrozumieć istotę problemu i dokonać samodzielnej oceny ówczesnych wydarzeń.
Jörg Oberste (ur. 1967) - niemiecki mediewista, badacz średniowiecznych ruchów religijnych. Od 2004 roku jest profesorem historii średniowiecznej i nauk pomocniczych historii na uniwersytecie w Ratyzbonie.
Seria Biblioteka Historii Kościoła przybliża wydarzenia i postaci, które w istotny sposób wpłynęły na dzieje chrześcijaństwa i inspirującej się nim przez długie wieki kultury europejskiej. Seria napisana przystępnym językiem równocześnie stosuje rygorystyczne kryteria naukowości.
Publikacje ukazujące się w tej serii, adresowane są do wszystkich zainteresowanych dziejami chrześcijaństwa, a zwłaszcza do studentów i wykładowców historii oraz publicystów.
Rola, jaką odegrały mniszki w medycynie średniowiecznej, była do tej pory niedoceniana. Hildegarda z Bingen, Jadwiga Śląska i ich współtowarzyszki były mistrzyniami w sztuce leczenia, aptekarkami; zakładały infirmerie, przytułki i szpitale. Historyk medycyny, Johannes G. Mayer, przedstawia ich dokonania, ośrodki medyczne i realia epoki. Pisze też o kobietach świeckich, jak Eleonora z Akwitanii, Elżbieta Węgierska, a nawet o beginkach, których pierwsze osady gromadziły kobiety bezdomne i ubogie.
Z medycznego dorobku kobiet średniowiecza możemy czerpać do dziś. Wiele ich spostrzeżeń i wskazówek posiada zdumiewającą aktualność. Książka zawiera przepisy na receptury ziołowe, które przygotować można w domowym zaciszu. Są naprawdę skuteczne!
Dr Johannes G. Mayer pracuje w Instytucie Historii Medycyny uniwersytetu w Würzburgu. Koordynuje pracę grupy badawczej nad medycyną klasztorną i jest współwydawcą Handbuch der Klosterheilkunde (Podręcznik medycznej wiedzy klasztornej).
Książka dla tych, którzy odczuwają jakikolwiek rodzaj lęku. Boimy się nagłych zmian w naszym życiu, utraty pracy, choroby, starości. Odczuwamy lęk przed podejmowaniem ryzyka i przed tym, że nie sprostamy wymaganiom. Strach nas paraliżuje i odbiera chęć do działania.
Max Lucado przypomina nam o tym, że powinniśmy odważnie dążyć do realizacji naszych planów i marzeń, i zachęca do ufnego pójścia za wezwaniem Jezusa: „Nie lękajcie się!”.
"Dr Tomasz Graff jest znanym krakowskim mediewistą, specjalizującym się w dziejach polskiego Kościoła w XV wieku. [...] W recenzowanej książce podejmuje zagadnienie ważne i istotne i co najważniejsze, całościowo nie opracowane dotychczas w nauce historycznej. [...] Szczegółowe badania dr. T. Graffa dowiodły, że najczynniejsi w obronie polskich interesów narodówych wobec zakonu byli biskupi z Korony, zarazem najważniejsi przedstawiciele polskiej hierarchii duchownej, tacy jak: arcybiskup gnieźnieński, biskup krakowski, poznański i włocławski, pełniący najczęściej równocześnie z dostojeństwami kościelnymi wysokie urzędy państwowe (koronne). Autor nie ograniczył się do skrupulatnego wyliczenia udziału tych hierarchów we wszystkich starciach ideologicznych, propagandowych, dyplomatycznych, wojskowych polsko-krzyżackich w okresie 1404-1466, ale również starał się wniknąć w motywy postępowania i wszechstronne uwarunkowania wpływające na decyzje i postawy poszczególnych protagonistów. To pogłębione podejście jest rezultatem bardzo szczególowej analizy wszystkich istniejących źródeł [...] i równie dokładnej weryfikacji bardzo bogatej i z każdym rokiem narastającej literatury przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem publikacji z lat ostatnich. Autor wykazał (nie po raz pierwszy) wysokie umiejętności krytycznej analizy źródel i uwolnił się od sugestii płynących z opracowań starszych, pióra niejednokrotnie uznanych badaczy. Praca jego wnosi więc nowe przewartościowania i ustalenia do nauki".
Z recenzji Prof. dr. hab. Krzysztofa Baczkowskiego
Problematyka podejmująca różne aspekty historycznego i współczesnego nacjonalizmu ? w tym przede wszystkim relacji polityka, naród, religia ? to wciąż mało znany obszar w badaniach historyczno-politologicznych. Dlatego z poznawczego punktu widzenia badania nad tymi wątkami mają niewątpliwie pozytywny walor, wnoszący do naszej historycznej wiedzy wiele dotychczas nieznanych szerzej lub pomijanych koncepcji politycznych, działalności organizacji i postaci politycznych, w większości pozostających na marginesie życia politycznego w RP czy opozycyjnych w okresie PRL. Dzięki tym zainteresowaniom dowiadujmy się coraz więcej o niektórych ?zapomnianych? postaciach i ich koncepcjach politycznych czy też o działalności oraz myśli programowej często marginalnych, a nawet lokalnych ugrupowań bądź środowisk politycznych.
Omawiana praca jest obszernym zamierzeniem edytorskim. Zawiera dwadzieścia pięć artykułów o rożnej objętości. Artykuły zgrupowane są w trzech merytorycznie wyodrębnionych częściach: (1) Religia, polityka, idee polityczne, (2) Oblicza nacjonalizmu, (3) Sprawy narodowościowe.
Dr hab. Jerzy Kornaś
?Dopóki starczy sił, będę świadczył ? z pozycji bardziej Palestyńczyka i Araba niż chrześcijanina i księdza ? o tym, co widziałem, przeżywszy długie lata w więzieniu, jakim jest Gaza?.Książka zawiera wywiad ks. Nandino Capovilla z abuna Manuelem Musallamą, który spędził w Gazie czternaście lat, jako proboszcz. Abuna Manuel opowiada o agresji żołnierzy izraelskich na Gazę i o koegzystencji muzułmanów i chrześcijan, których jednoczy świadomość przynależności do jednego palestyńskiego narodu. Opisuje historie i cierpienia konkretnych ludzi i zapewnia, że mimo wszystko nigdy nie stracił nadziei.Książkę zamykają listy otwarte abuna Manuela, w tym list do Papieża Benedykta XVI, oraz fragment międzynarodowego raportu w sprawie łamania praw człowieka w Strefie Gazy.
Opowieści autorki i osób, które przysłały jej swoje relacje o ingerencji sił anielskich w ich życie – o ocalonym życiu, ostrzeżeniu przed chorobą, ale także pocieszenie po stracie kogoś bliskiego. Dowody, że nie jesteśmy sami na ziemi i że są wokół nas dobre moce, które nas chronią, pomagają i czynią cuda po wysłuchaniu modlitwy.
Doświadczony wykładowca uniwersytecki składa niezwykłe świadectwo wiary. Pisze w sposób niekonwencjonalny, opierając się na właściwej mistykom wizji Bożej obecności w przyrodzie. Posiadana wiedza jest punktem wyjścia dla rozważań otwartych na transcendencję. Henry A. Garon wnikliwie przygląda się "tworzywu świata" i przystępnie je analizuje, wykraczając niekiedy poza ścisłe ramy fizyki. Dowodzi, że nauka nie przeszkadza, lecz pomaga rozwijać żywą i głęboką relację ze Stwórcą.
W 2007 roku książka została nagrodzona przez amerykańsko-kanadyjskie stowarzyszenie Catholic Press Association - III miejsce w kategorii teologii.
Autor książki to człowiek modlitwy. Od blisko trzydziestu lat jest mistrzem nowicjatu w zakonie kartuzów. Ze względu na pragnienie życia w ukryciu nie ujawnia swego nazwiska.
W tej książce stawia odważne pytania dotyczące dialogu z Bogiem, jakie nurtują zarówno wierzących, jak i niewierzących. Pisze o rozterkach, których doświadcza każdy, kto się modli.
Odpowiedzi znajduje w Piśmie Świętym, u Ojców Kościoła i mistyków. Czerpiąc z własnych doświadczeń i bogatej tradycji mniszej, przystępnie omawia etapy i stopnie modlitwy wewnętrznej. Przybliża także istotę nadzwyczajnych zjawisk, takich jak ekstaza, lewitacja czy stygmaty.
Odkrywany przed czytelnikiem fascynujący świat kontemplacji okazuje się dostępny dla każdego wierzącego, o ile będzie wystarczająco otwarty na głos Ducha Świętego.
Nie znałem dotąd autora, który tak mocno identyfikuje się z tematem i wyjaśnia zasadnicze kwestie z taką inteligencją i jasnością... Jeśli zamierzasz przeczytać tylko jedną ambitną książkę w tym roku, przeczytaj Wiarę Ratzingera.
Dr Jeff Mirus, CatholicCulture.org
Benedykt XVI - człowiek żarliwej wiary, wielkiej klasy naukowiec, od najwcześniejszych lat duszpasterskiej posługi wierny obranej przez siebie drodze. Uznany został za najwybitniejszego z żyjących teologów katolickich jeszcze zanim zasiadł na Tronie Piotrowym.
W tym przystępnie napisanym przewodniku prof. Rowland analizuje poglądy Josepha Ratzingera i przedstawia je w kontekście myśli teologów okresu soborowego i posoborowego. Porusza zagadnienia relacji Kościoła do świata, Tradycji, katolickiego nauczania moralnego, papieskiej wizji eklezjologii oraz roli i znaczenia liturgii. Autorka obala twierdzenia tych, którzy przeciwstawiają tomistę Jana Pawła II augustynikowi Benedyktowi XVI. Ich wieloletnia przyjaźń, jednomyślny sprzeciw wobec cywilizacji śmierci i owocna współpraca na rzecz dialogu ze światem nauki dowodzą, że te obdarzone odmiennymi talentami osobowości wzajemnie się uzupełniają.
prof. Tracey Rowland jest dziekanem Instytutu Jana Pawła II w Melbourne, wykładowcą uniwersytetu Notre Dame w Sydney oraz członkiem Centrum Teologii i Filozofii na uniwersytecie w Nottingham. Autorka książek oraz licznych artykułów naukowych.
Odkąd poznałem skinów zazdrościłem im przede wszystkim jednego - braku oporów przed daniem komuś „w mordę". Za co? Ot tak, po prostu, że ktoś „jest"... Podchodzisz, walisz kogoś w ryj i już! Długo musiałem się uczyć, aby dojść do takiego stanu.
Nie potrafiłem przebywać sam ze sobą... Myślałem o wszystkich złych rzeczach, które robiłem. O bólu, jaki sprawiałem najbliższym, o kolegach, których pobiłem, o sąsiadce, której zwinąłem ostatnie pieniądze.
Moja wiara bardziej mi przeszkadzała, niż pomagała. W mojej głowie miałem dwa wyobrażenia ludzi wierzących: po pierwsze - święte cioty, po drugie - męczennicy-masochiści.
Skin, który staje się wrażliwym mężem i ojcem.
Chuligan, który porzuca życie na ulicy.
Metalowiec, który przyjmuje radykalizm Ewangelii.
Trzy historie o Miłości, która zwycięża.
Przemek KAWA Kawecki - salezjanin pomagający młodym ludziom, szczególnie zagrożonym biedą i patologiami.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?