Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice. Inny wybitny artysta, fotografik Adam Bujak, tak kierował swój obiektyw, tak kadrował i oświetlał, że wydobył nawet te niezauważalne dla niewprawnego oka walory w setkach zachwycających dzieł sztuki wyobrażających np. Trójcę Świętą, Baranka, Tajemnicę Cierpienia Jezusa, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zwycięstwo Chrystusa, Chwałę i Uwielbienie. W zrozumieniu fundamentalnych zasad wiary pomaga pióro znakomitego biblisty, teologa i pisarza ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Dzięki niemu album Credo. Podstawowe prawdy wiary fascynuje nie tylko urodą obrazu, ale i głębią słowa. Przewodnikiem po sakralnych dziełach rzeźby i malarstwa jest ceniony bernardyński historyk sztuki, o. dr Cyprian Moryc, którego komentarze do poszczególnych zdjęć to swoiste majstersztyki pozwalające w pełni zrozumieć zamysły i interpretacje twórców.
Publikacja Szkoły Salezjańskie w Toruniu. Historia, edukacja i formacja religijna jest szczegółową refleksją nad działalnością edukacyjną placówek, które od ponad 15 lat wpisują się w misję oświatową środowiska toruńskiego. Są one wezwane do pracy wychowawczej opartej na założeniach sytemu zapobiegawczego św. Jana Bosko. System ten charakteryzuje wszystkie szkoły salezjańskie na świecie, a wszelkie oddziaływania wychowawcze w nim zawarte, opierają się na modelu wypływającym z ewangelicznej wizji człowieka i na personalizmie chrześcijańskim. (...)
Tematyka publikacji ma swoje źródło w historii placówki, która na początku swojego istnienia przeżywała różne trudności. Z biegiem lat dzięki wielu kompetentnym osobom, szkoły toruńskie zmieniły się i dziś należą do najlepszych placówek salezjańskich, zajmując jednocześnie wysokie notowania w oficjalnych rankingach miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego.
Książka jest zbiorem doświadczeń autora, który sześć lat pracował szkołach salezjańskich w Toruniu w charakterze wicedyrektora szkół i nauczyciela religii. Dlatego treści znajdujące się w publikacji mają również wymiar osobistych przemyśleń i studiów popartych dokumentami szkolnymi i literaturą przedmiotu.
Fragment Wstępu
Chrystus wychodzi na spotkanie każdej ludzkiej istoty; On pierwszy nas szuka. Modlitwa – czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie – jest spotkaniem Bożego pragnienia bycia poznanym i kochanym z naszym pragnieniem doświadczenia pełni. „Bóg pragnie, abyśmy Go pragnęli” – stwierdza Katechizm Kościoła katolickiego – dodając, że warunkiem prawdziwej modlitwy jest pokora.
Nie może być zatem lepszych przewodników na drogach prowadzących nas do zjednoczenia z Bogiem Ojcem i Panem Jezusem w Duchu Świętym, niż Najświętsza Maryja Panna i Święty Józef, wszak oni poznali swego Syna, Boga-Człowieka tak jak nikt z nas nie zdoła tego uczynić. Byli przy tym najpokorniejszymi z ludzi. Czy możemy zignorować pomoc oraz wskazówki tak znamienitych przewodników na ścieżkach naszego duchowego rozwoju?…
Czy ktoś ma prawo do chorału? Chciałoby się rzec: Kościół! Ale przecież chorał pozostaje niezaprzeczalnym, uniwersalnym wytworem kultury – nawet jeśli jego brzmienie wyjęte jest z pierwotnego kontekstu liturgicznego! A trzeba zauważyć, że chociaż liturgia jest dzisiaj dostępna (przynajmniej zewnętrznie) każdemu, trzeba przyznać, że chorału jest w niej coraz mniej. Więcej go natomiast w mediach, nagraniach – w internecie. Trochę na koncertach. Pojawia się jako nastrojowe tło, muzyczny wyraz mniej lub bardziej określonej egzotyki. Oczywiście tu i ówdzie istnieją jeszcze klasztory, ale i w nich nie zawsze śpiewa się chorał. Zadziwia więc jego istnienie. Tak naprawdę, poniekąd wydziedziczony ze swego właściwego środowiska, radzi sobie całkiem dobrze. A może należałoby powiedzieć inaczej – że w dzisiejszych czasach nie wystarczą mu dotychczasowe ramy, chce zaistnieć mocno na zewnątrz. I tak się dzieje. Ale czy traci przez to swoją tożsamość? A może jest jeszcze bardziej sobą?
Na pewno jest poszukiwany i potrzebny. Skoro tak, to coś musi znaczyć. Oddziałuje na słuchacza. Jak? Co daje? Radość, przyjemność, spełnienie? Po trochu tak. I nic w tym dziwnego. Tyle wieków ukształtowało i sprawdziło jego brzmienie! Musiało pozostać to, co najlepsze. Sama istota. Czyli – co? Na czym polega owa istota, rzec by się chciało: „tajemnica chorału” – tyleż wzniosła, co dostępna, w sumie na miarę wrażliwości i muzycznego wyrobienia? Nie ma tutaj ekspertów ani monopolistów. W pewnym sensie każdy ma do chorału swoją drogę. Może prostszą i bliższą niż do innych rodzajów muzyki. To gwarantuje jego prostota i wielkość. Czy zatem można wypowiadać się o nim adekwatnie i w sposób dla wszystkich dostępny? Po co zakłócać czystość i niepowtarzalność jego odbioru?
Niniejsza książka rodzi się – paradoksalnie – z niemożności odpowiedzi na powyższe pytania. Stwarza ją, skądinąd sympatyczna i nieco rozleniwiająca, „bezradność” wobec chorału, którą – być może – należałoby nazwać zachwytem, co jednakże niekoniecznie musiałoby implikować słowa czy próby opisu. Lepiej więc jednak pozostać przy bezradności, lecz takiej, która nie może się ze sobą pogodzić i każe podjąć się rzeczy niemożliwych. Bo chorał taki właśnie jest: wzywa do nieznanego, pociąga tam, gdzieśmy jeszcze nie byli. Jest blisko nas i naszego życia, ale i naszych, nawet najbardziej ukrytych marzeń i tęsknot. Co więcej – wyrasta gdzieś z prapoczątków naszej historii. Po prostu oplata ze wszystkich stron życie. Nawet pewnym sensie je tworzy, a raczej – gdy go poznamy i pozwolimy mu działać – pozwala je odkrywać w coraz głębszej i intensywniejszej pełni.
Modlitwa do Anioła Stróża to często jedna z pierwszych modlitw, jakich uczymy nasze dzieci. Ta pełna ciepła książeczka wychodzi naprzeciw tej anielskiej tradycji. To zbiorek modlitw, które dzieci będą zanosić do dobrego Boga przez pośrednictwo Niebieskich Posłańców.
To propozycja ufnej i radosnej modlitwy dziecka Bożego.
Kiedy już dzień pełen wrażeń i wesołej zabawy dobiegnie końca, kiedy słoneczko schowa się za horyzont, kiedy już wszystkie misie i lale ułożą się do snu… Wtedy nadchodzi pora czytania baśni, lecz nie tylko – to także czas na modlitwę każdego malucha.
Ta pełna ciepła książeczka jest zbiorkiem dziecięcych modlitw, które ułatwią naszym pociechom codzienną ufną modlitwę do dobrego Boga.
To propozycja radosnej modlitwy dziecka Bożego.
Tom ósmy serii Synodów i Kolekcji Praw prezentuje synody Kościoła starożytnego do Soboru Konstantynopolitańskiego II w roku 553.
Zamierzeniem redaktorów było przedstawienie wszystkich znanych dokumentów synodalnych. Teksty podano w wersji, w jakiej były przez wieki czytane i w jakiej weszły w prawodawstwo kościelne, opierając się na starym wydaniu Mansi’ego, Sacrorum Conciliorum nova et amplissima collectio, na Patrologii Greckiej i Łacińskiej Migne'a, na wydaniu synodów nestoriańskich Chabota, czy na cytowaniach dokumentów w Corpus Iuris Canonici. Każdy dokument jest jednak skonfrontowany z nowymi wydaniami w Corpus Christianorum, a w aparacie krytycznym podano istniejące różnice między lekcjami wybranymi przez poszczególnych wydawców.
Praca zawiera indeksy: biblijny, dokumentów kościelnych (sobory, synody, papieże, kolekcje praw), pisarzy, imion własnych, indeks rzeczowy po polsku i po łacinie, a także wykaz nazw miejsc odbytych synodów w układzie łacińsko-polskim oraz polsko-łacińskim.
Jest to już piąty tomik z serii Eucharystyczna mistagogia w Roku liturgicznym. Zawiera medytacje na Święte Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną.
Rozważania nad Słowem Bożym poprzedzone są krótką historią liturgii poszczególnych dni Triduum, co pozwala lepiej i głębiej wejść w teologię Paschy i bardziej świadomie przeżywać to najważniejsze dla chrześcijanina misterium.
Tytuł publikacji to słowa Pana Jezusa wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy. Dotyczą one przede wszystkim Eucharystii - jedynego źródła życia świata, Kościoła i człowieka, ale też są wezwaniem do naśladowania Chrystusowej miłości posuniętej aż do ofiary z siebie.
Treść tego paschalnego tomiku zawsze jest aktualna, zwłaszcza w związku z Eucharystią, w której uobecnia się cała Pascha.
«Był późny jesienny wieczór. Właściwie była już noc. Wracałem ze spotkania z kolegami. Blisko mojego domu potknąłem się o coś, co leżało na poboczu drogi. Zakląłem mocno. To był mój sąsiad. Śmierdział alkoholem i chrapał jak niedźwiedź. Pomyślałem: "Pijak. Niech sobie śpi". I poszedłem dalej.
Gdy wstałem, za oknem było biało. Spadł pierwszy śnieg. Dwa dni później zobaczyłem klepsydrę. Zrobiło mi się gorąco. Pijak - sąsiad - człowiek umarł z wyziębienia tej nocy, gdy ja przechodziłem obok [...]».
(fragment rozważań)
KS. DARIUSZ GŁUSZKO
Urodzony w 1973 r. Kapłan archidiecezji krakowskiej. Absolwent PAT i KUL. Wikariusz w Krzeszowie, Jordanowie i Krakowie-Nowym Prokocimiu. Duszpasterz akademicki. Od młodości związany z Ruchem Światło-Życie. Rekolekcjonista parafialny, moderator zimowych i wakacyjnych oaz dla dzieci i młodzieży.
Książkę tę uznać można za jedyny w swoim rodzaju przewodnik pomagający rodzicom obudzić wiarę u ich dzieci. Dobór tematów i sytuacji w niej poruszonych odpowiada na pytania, które dziecko zadaje często na swój temat, na temat innych i na temat Pana Boga. Opowiadania biblijne, przykłady z życia codziennego, modlitwy i wierszyki zostały powiązane celowo i tematycznie tak, by za sprawą rodziców, opiekunów czy wychowawców przemówiły właśnie do najmłodszych. Książka nie musi być czytana od początku do końca jak powieść. Spis treści proponuje listę wierszyków, modlitw i świąt, pozwalając w ten sposób różnorodnie je wykorzystywać. Intencją książki jest łączenie opowiadań biblijnych z doświadczeniami codziennego życia, a nie na przykład systematyczne opowiadanie historii z życia Pana Jezusa. Książka składa się z 10 pięknie ilustrowanych rozdziałów poprzedzonych pożytecznym wstępem zachęcającym do jak najbardziej twórczego wykorzystania możliwości, jakie publikacja ta daje dzieciom i rodzicom. Na uwagę zasługują teksty wyodrębnione jako Słowo do rodziców. Są to informacje mające wytłumaczyć cel opowiadanej historii lub pokazać, co i jak można najlepiej wykorzystać. Teksty te wyjaśniają znaczenie i wagę danego tematu w budzeniu wiary w rodzinie.
W 10 rozdziałach traktujących o najważniejszych wydarzeniach roku liturgicznego, bazujących na treściach biblijnych i nie tylko pomieszczono m.in.:
– 29 modlitw,
– 18 wierszyków,
– 15 metodycznych tekstów - wskazówek dla rodziców.
Cykle pasyjne przedstawiające wydarzenia z życia Chrystusa od Wjazdu do Jerozolimy aż po Złożenie do grobu były często wykorzystywane w średniowiecznym malarstwie ściennym. Wiele z tych przedstawień do naszych czasów dotrwało w postaci tylko kilku lub kilkunastu - czasem zniszczonych - scen pasyjnych. W sztuce zachodnioeuropejskiej powstały opracowania na temat poszczególnych scen cyklów pasyjnych Chrystusa, natomiast prezentowana praca jest próbą przedstawienia polskich, czeskich i (obecnie) słowackich cyklów pasyjnych od strony ikonograficznej. Autor zajmuje się przedstawieniami pasyjnymi w malarstwie ściennym, powstałymi w Europie Środkowej od XII do początku XVI wieku. Badaniem zostały objęte tylko dawne tereny Polski, Prus, Czech i Górnych Węgier (obecnie Słowacji), terytorialnie i historycznie dość ściśle ze sobą powiązane. Opierając się na bogatym materiale źródłowym (literatura i ikonografia), autor wyróżnił typy ikonograficzne w ramach poszczególnych tematów przedstawień pasyjnych, ukazał ich związek z ikonografią Zachodniej Europy oraz zwrócił uwagę na miejsce występowania i funkcję cyklów pasyjnych w krajach objętych badaniem.Do książki dołączona jest płyta CD ze zdjęciami.
ublikacja omawia problem nauczania religii na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1961. Ukazuje proces stopniowego eliminowania religii ze szkół i działania Kościoła katolickiego na rzecz sprzeciwu wobec zamierzeń ówczesnych władz. Jest ona poszukiwaniem odpowiedzi na konkretne pytania: Jakie akty normatywne regulowały nauczanie religii w szkołach po zakończeniu wojny? W jaki sposób, przy zastosowaniu jakich metod, władze partyjno-rządowe realizowały plan laicyzacji oświaty? Jakie działania podejmowali rządcy Administracji Apostolskiej Gorzowskiej, aby zapewnić ciągłość nauczania religii w szkole? Z jakich pomocy naukowych, podręczników i programów mogli korzystać nauczyciele religii? Czym Pomorze Zachodnie różniło się od innych regionów Polski, w których również rozgrywała się rywalizacja o rząd dusz?
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”
Rozmowa toczy się wokół życia duchowego i chrześcijańskiej wiary. Dwaj dojrzali mężczyźni, mnich i dziennikarz, mówią o tęsknocie za Bogiem i o doświadczeniu Boga, o grzechu i łasce, o wątpieniu i pewności, o ludzkiej potrzebie znaków, o problemie zła, o tym, jak rozumieć istnienie diabła i o tym, czy człowiek może żyć prawdziwie, a nawet upodobnić się do Chrystusa. Rozmowa niejednokrotnie pełna jest emocji, kiedy to na tragiczne wiadomości z pierwszych stron gazet pada nowe światło biblijnej mądrości. Jest tu też miejsce na pytania o rzeczy powszednie - na przykład: Czy mnisi czytają tabloidy?
„Gdy Mnie wieszali na szczycie wzgórza, krzyż stał się znakiem miłości Boga dla wszystkich ludzi. Gdy wydałem ostatnie tchnienie, zawierało się w nim Boże przebaczenie dla wszystkich Moich dzieci. Gdy włócznia przebiła Mój bok, z rany spłynęło na świat Boże miłosierdzie. Gdy wstałem z martwych, pokazałem, co będzie udziałem wszystkich ludzi… a kiedy wstąpiłem do nieba, obiecałem im, że będę czekał”. (fragment) Carver Alan Ames w opowieściach, które zapisał na podstawie prywatnych objawień, pokazuje z jak wielką miłością patrzy na nas Trójca Święta, Matka Boża i nasi święci patroni. Te historie potrafią przemienić ludzkie serca i wzbudzić pragnienie głębokiego oddania się Bogu. Każdego poruszają w inny sposób, jednych zasmucają ? innych radują. Nikt jednak wobec nich nie zostaje obojętny. Te słowa niosą ze sobą pewność wielkiej miłości Boga do człowieka. „Oczami Bożej miłości” jest jej największym świadectwem. C.A. Ames – charyzmatyk, mistyk i wielki chrześcijański mówca. Autor bestsellerowej książki „Oczami Jezusa”.
W formacji kapłańskiej zbyt często całą odpowiedzialność wychowawczą przerzucamy niemal wyłącznie na przełożonych seminaryjnych i ojców duchownych, zwalniając się przy tym z jakiejkolwiek odpowiedzialności za postawy i zachowania przyszłych kapłanów. Tymczasem, jak pokazuje życie, na postawę i zachowanie alumna i kapłana ogromny wpływ mogą mieć także jego rodzice, rodzeństwo, księża w parafii, przyjaciele. Laksystyczna postawa moralna, egocentryczne zachowania, konsumpcyjny styl życia, słowem zły przykład życia, w którym wiara nie odgrywa niemal żadnej roli, dawany alumnowi, na przykład w okresie wakacji, może niweczyć nieraz wielomiesięczne wysiłki wychowawców seminaryjnych. Kandydaci do kapłaństwa to przecież - jak my wszyscy - krusi ludzie, stąd należy pomagać im wprowadzić w życie to, co jest im przekazywane przez wychowawców i ojców duchownych.
Książka Kościoły chrześcijańskie na Podolu ukazuje organizację kościelną i życie religijne w tej krainie od XIV w. do 1793 r., a więc w epoce, gdy Podole pozostawało w zależności lennej od Królestwa Polskiego, a następnie przez niemal cztery stulecia stanowiło integralną część państwa polskiego jako województwo podolskie. Główny tekst autorski stanowi monografię Kościoła katolickiego na średniowiecznym Podolu. Cztery pozostałe teksty ukazują rozmaite aspekty dziejów kościelnych w czasach nowożytnych. Tak ujęta tematyka dziejów Podola stanowi novum w dotychczasowej historiografii polskiej.
Karol I Habsburg, ostatni władca monarchii austro-węgierskiej, to postać intrygująca. Cesarz i król panujący nad państwem pozostającym w stanie wojny, a jednocześnie błogosławiony, być może wkrótce święty, Kościoła katolickiego. Połączenie to wydaje się zaskakujące, zwłaszcza w okresie nowożytnym, kiedy dawne ideały świętych władców nie znajdują już oddźwięku, zarówno wśród rządzących, jak i poddanych. Niezwykła postać chrześcijańskiego cesarza warta jest niewątpliwie uwagi w czasach, w których władza kojarzy się ze wszystkim, tylko nie ze świętością. Jego osoba przez lata nie wzbudzała takiego zainteresowania jak inni przedstawiciele dynastii, przede wszystkim Franciszek Józef i Franciszek Ferdynand. Karol nie panował tak długo jak ten pierwszy, nie wzbudzał takich kontrowersji jak drugi. Nie był ulubionym bohaterem pism plotkarskich, wydawał się zbyt dobry na bohatera opowieści dla większego grona odbiorców. Z tego niesprawiedliwego zapomnienia powrócił do powszechnej świadomości za sprawą beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II w 2004 roku.W swojej książce Elżbieta Zarych przedstawia zadziwiającą biografię Karola na szerokim, historycznym tle. Ukazuje zarówno jego życie prywatne, jak i działalność publiczną. Nie tworzy przy tym panegirycznej laurki doskonałego władcy, ale rysuje postać człowieka z krwi i kości, który popełniał błędy, ale z niezwykłą determinacją i w duchu służby realizował swoje powołanie jako polityka, męża i ojca.Elżbieta Zarych polonistka i komparatystka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej, redaktorka, recenzentka. Doktor nauk humanistycznych, pracownik UJ, autorka licznych książek i rozpraw poświęconych m.in. literaturze XIX i XX w., a także beletrystyki, pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników.
* propozycje comiesięcznych Mszy Świętych
* liturgia uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
* nabożeństwa "Białego Tygodnia"
* myśli do konferencji (kazań)
* wezwania modlitwy powszechnej
* wprowadzenia do liturgii
* komentarze do procesji z darami i przed błogosławieństwem
* propozycje śpiewu
* teksty pieśni i piosenek religijnych
Książka niniejsza zawiera fragmenty rozmów ze zmarłymi i ich świadectw dotyczących śmierci, spotkania z Bogiem i życia z Nim. Zapisywałam te rozmowy od 1966 roku. Początkowo były to głównie rozmowy z moją Matką.
Relacje bliskich ze śmierci, spotkania z Bogiem i Jego miłosierdziem
Świadectwa dane w odpowiedzi na pytania przyjaciół i znajomych
Świadectwa dane na życzenie Pana
Pan mówi sam o swoich dzieciach - ludziach
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?