Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Zbiór myśli ks. Kaczkowskiego to lekcja smakowania życia. Na przekór chorobie, cierpieniu, świadomości zbliżającej się śmierci. Myśli niebanalne, zaskakujące, mądre, szczere układają się w poradnik, jak przeżyć życie intensywnie, ale przyzwoicie, jak nie popełniać błędów egoizmu, jak oswajać w sobie chorobę i strach przed śmiercią.
Książka ta to drogowskaz dla każdego młodego Polaka. Młody czytelnik znajdzie tu teksty modlitw towarzyszących mu przez całe życie, strukturę Kościoła w Polsce oraz informacje o atrybutach i symbolach polskiego chrześcijaństwa .
Codziennie toczy się walka o każdego z nas niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Dopiero gdy po tamtej stronie zobaczymy swoje życie, to dowiemy się, jak wiele zawdzięczamy tej niebiańskiej pomocy. Jedno jest jednak pewne: nie wolno nam się wpatrywać w ciemność i nią fascynować.
KS. PIOTR GLAS
Kapłan, który wielokrotnie stawał twarzą w twarz z demonem, nie ma wątpliwości, że w każdej minucie naszego życia toczy się walka o zbawienie. Czy staniemy po stronie Boga i Maryi czy tez damy się uwieść tylko pozornie atrakcyjnemu złu? W rozmowie z Tomaszem P. Terlikowskim KS. PIOTR GLAS zachęca nas, by wyzwolić się z własnych słabości, uzdrowić z grzechu oraz zniewoleń i podjąć trudną walkę o szczęście wieczne. Słynny rekolekcjonista, który podczas Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze odmówił modlitwę o uwolnienie Polski spod mocy ciemności, bierze do ręki Dekalog i proponuje, by stał się on naszą mapą na drodze do Boga.
Książka zawiera rozważania do indywidualnego oraz wspólnotowego odprawiania Drogi Krzyżowej.
W czasach, gdy nie tylko na kolorowych ulicach i wewnątrz korporacyjnych biur wszyscy wyglądają na pięknych, zadowolonych, szczęśliwych, bogatych, uśmiechniętych, ale nawet na religijnych spotkaniach słyszy się o sukcesie, zdrowiu, wielbieniu, udanym życiu małżeńskim, dostaje się recepty na najlepsze rozwiązania konfliktów, DROGA KRZYŻOWA wydaje się zupełnie nie pasować do całej tej mozaiki …
Jaka jest jednak prawda o nas? Jesteśmy tak naprawdę przybici, mamy pokrzyżowane plany życiowe, pęknięte serce i czujemy się obnażeni i przegrani. Kto może nas zrozumieć w takim położeniu żałosnym? Jedynie Ten, który wziął krzyż. Czy w krzyżu my jesteśmy podobni do Niego, czy On do nas?
Pięknie ilustrowany prezent dla dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej. Pamiątka ze zdjęciem w technologii 3D na okładce. Wewnątrz miejsce na życzenia od bliskich, cytaty z Pisma Świętego, ze wspomnień Jana Pawła II, fragmenty poetyckie i podziękowania.W albumie znajdują się także strony, na których można utrwalić datę i miejsce przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz wkleić pamiątkowe zdjęcia.
Ta mała książeczka mówi o nowym świętym Kościoła katolickiego. Przedstawia życie świętego ojca Damiana de Veuster, zakonnika i misjonarza ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który powszechnie jest znany jako "ojciec Damian z Molokai".
11 października 2009 roku, w bazylice Świetego Piotra w Rzymie, papież Benedykt XVI ogłosił Damiana de Veuster świętym Kościoła katolickiego. Jak to się stało, że prosty syn flamandzkiego gospodarza stał się świętym apostołem trędowatych na Molokai?
Czyta Piotr Bajor
W sytuacji kiedy Francja była ogarnięta prześladowaniem Kościoła, kiedy wszystkie zakony zostały zamknięte, a kapłani wierni Stolicy Apostolskiej byli skazywani na zgilotynowanie, kiedy powstał kościół narodowy i postępowała laicyzacja społeczeństwa, kiedy profanowano krzyż i wyrażało się pogardę do tego co było święte, wtedy Bóg powołuje młodego księdza Piotra Coudrin do działalności apostolskiej i założenia rodziny zakonnej, która podjęłaby dzieło głoszenia Ewangelii na wszystkich krańcach świata.
Książka ta ukazuje gorliwe i nieustraszone duszpasterstwo o. Marii-Józefa Coudrin w czasie trwania terroru Rewolucji francuskiej. Jego postawa i całkowite zawierzenie Opatrzności Bożej dają podwaliny do powstania Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, które w Polsce jest znane jako sercanie biali.
Czyta Maciej Więckowski
Historia najważniejszego dziennikarskiego śledztwa w dziejach
Czy to tylko kwestia wiary, czy też da się udowodnić, że Chrystus zmartwychwstał? Czy dwa tysiące lat po wydarzeniach w Jerozolimie możemy coś stwierdzić na pewno? Czy nauka może potwierdzić podstawowy fundament naszej wiary?
Lee Strobel, uznany dziennikarz śledczy „Chicago Tribune”, podejmuje dziennikarskie śledztwo na temat zmartwychwstania Jezusa. Jako ateista jest przekonany, że obali centralny punkt chrześcijańskiej nauki. Swoje działania prowadzi uczciwie, zgodnie ze sztuką, wykorzystując te same metody, których używał przy tworzeniu najważniejszych reportaży, przynoszących mu uznanie i prestiżowe nagrody. Im głębiej postępuje w swoim dochodzeniu, tym bliżej jest szokującej dla niego prawdy.
Książka „Sprawa Chrystusa” prowadzi czytelnika krok po kroku drogą, jaką przeszedł Lee Strobel – od sceptycyzmu po pewność, że zmartwychwstanie Jezusa jest faktem!
List do Hebrajczyków to nowa pozycja w uznanej przez teologów i biblistów serii pn. Nowy Komentarz Biblijny. Komentarz solidnie i rzetelnie opracowany, wymagał dużego nakładu pracy od autora. Ks. Artur Malina wywiązał się z tego zadania doskonale. Prezentując problematykę literacką i historyczną, badając strukturę i przesłanie Listu do Hebrajczyków, czyni to w sposób zwięzły i ciekawy, a przy tym interesujący dla czytelnika. A wcale nie było to takie łatwe. List do Hebrajczyków, od lat budzący kontrowersje i spory wśród biblistów m.in. jeśli chodzi o autora, precyzyjne określenie miejsca i czasu powstania, a także jego adresata, to wyzwanie dla każdego naukowca. Wydawnictwo jest przeznaczone dla teologów i biblistów, ale będzie też ciekawą lekturą dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy biblijnej.
niniejsza książka zawiera zapis przemówień autora w czasie Mszy świętych odprawianych w miesięcznice śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Serafina Kaszuby, kapucyna, które przypadają w dniu dwudziestym miesiąca, w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, których intencją jest uproszenie u Boga rychłej beatyfikacji kapłana zmarłego w opinii świętości.
Modlimy się, aby ogłoszony błogosławionym, był naszym uznanym przez Kościół orędownikiem u Boga i przykładem realizacji słów św. Pawła, umieszczonych na jego grobowcu we Lwowie: "Stałem się wszystkim dla wszystkich:.
Jaką rolę w historii zbawienia wyznaczył Żydom Pan Bóg? Czy „ich czas” już na pewno bezpowrotnie minął? Czy ich pierwsza misja – „ludu wybranego” – dobiegła kresu? Roy H. Schoeman na kartach swej książki mierzy się z tymi i z wieloma innymi pytaniami, analizując miejsce judaizmu i Żydów w Bożym planie zbawienia ludzkości. Swe rozważania Schoeman rozpoczyna od przywołania postaci Abrahama, kończy zaś na paruzji. Nie ukrywa przy tym - stawiając wiele tez prowokujących do dyskusji – że pojmuje judaizm jako „spełniony” w chrześcijaństwie, a zarazem jako istotny element historii zbawienia. Dowodzi barwnie, ukazując choćby korzenie nazistowskiego antysemityzmu, że na przestrzeni dziejów ataki na Żydów i judaizm zakorzenione były nie w chrześcijaństwie, lecz w siłach natury antychrześcijańskich.
Lektura obowiązkowa dla Żydów i nie-Żydów. Schoeman bowiem tłumaczy ze swadą trudne relacje między judaizmem a chrześcijaństwem, sprawiając, iż czytelnik zanurzony w starotestamentalne proroctwa o Mesjaszu i odnoszone do nich słowa Talmudu, głębiej pojmować zaczyna Pismo Święte i w końcu pełniej rozumieć dzieje „ludu wybranego”.
Nie jest to biografia świętego Józefa. Jest to niezwykła opowieść, w której ten „człowiek milczenia” – takim go znamy z kart Ewangelii – zabiera głos i sam opowiada historię swego życia. Przemawia naszym językiem. I wcale nie wydaje się papierowym bohaterem wymyślonym przez Autorkę książki. Prawda historyczna przeplata się tu z fikcją literacką – to fakt. Lecz wszystko razem stanowi piękne i wzruszające wyobrażenie tej szczególnej postaci.
Niełatwo jest wyobrazić sobie człowieka, który był ojcem Boga wcielonego. Giovanna Ferrante odważyła się podjąć taką próbę. Czy udaną? Ocena należy do Czytelników.
„Najlepiej znają diabła najwięksi przyjaciele Boga”, jak twierdził Proboszcz z Ars. Diabeł nie interesuje się ludźmi przeciętnymi, zajmuje się wyłącznie wielkimi duchem. Każdy, kto zdecydował się wstąpić na drogę duchowego rozwoju, musi się spodziewać spotkania z diabłem, nikomu nie zostanie ono oszczędzone. Dobrze wiedzieli i wiedzą o tym eremici, mnisi, mistycy, atakowani przez niego i kuszeni. Ich siła tkwi w żarliwej modlitwie i umacnianiu cnoty pokory.
Książeczka Adrienne von Speyr skrywa prawdziwe skarby. Szwajcarska autorka dokonała w niej tego, czego tak bardzo brakuje współczesnemu uczestnikowi liturgii Eucharystii. Ożywiła rytuał, który przez wielokrotne powtarzanie zatraca świeżość i powszednieje, mimo że wyraża najgłębsze i najbardziej żywotne prawdy wiary. Niewielkie zaangażowanie uczestników, którzy w trakcie celebracji walczą o utrzymanie uwagi, zdaje się prowokować duszpasterzy do uatrakcyjniania formy, tak by w zużyte ceremonie tchnąć nowy entuzjazm. Tymczasem zwycięstwo w walce ze spowszednieniem nabożeństwa leży nie w zmianie form, a w odczytaniu duchowej treści Eucharystii.
Niniejsza książka została zaplanowana po dwudziestopięcioletnich badaniach nad krucjatami i krzyżowcami. Niniejsze studium nie jest nową historią krucjat lub łacińskich placówek w Lewancie, lecz próbą opisania i przeanalizowania średniowiecznego społeczeństwa przeszczepionego nad wschodnią część Morza Śródziemnego, które stworzyło swoje własne społeczne i kulturowe wzorce egzystencji wykraczające poza geograficzne i kulturowe granice Europy. Chociaż kolonizacja nie jest nowym zjawiskiem w historii Europy, ciągłość i filiacja pomiędzy ruchami kolonialnymi występuje dopiero od czasu krucjat. Od tej pory kolonializm pozostaje istotnym czynnikiem w historii Europy i innych części świata. W tym sensie uzasadnione jest postrzeganie królestwa krzyżowców jako pierwszego europejskiego społeczeństwa kolonialnego.
Antoni Baraniak, syn ziemi wielkopolskiej, urodzony w niewielkiej wsi Sebastianowo, gruntownie wykształcony salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, więzień okresu stalinowskiego, poddany wycieńczającym przesłuchaniom, które nieomal zakończyły się jego śmiercią, biskup sufragan gnieźnieński i arcybiskup metropolita poznański. Jeden z najważniejszych, obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, członków Konferencji Episkopatu Polski, uczestnik Soboru Watykańskiego II, zapalony filatelista i fotograf. To tylko kilka zdawkowych informacji o jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiego Kościoła w XX w. Choć od kilku lat sylwetka Antoniego Baraniaka jest sukcesywnie przypominana, m.in. przez książki i filmy dokumentalne, a jego imię noszą szkoła w Mchach i ulica w Poznaniu, to jednak poza Wielkopolską i wąskim gronem historyków Kościoła jest on prawie zupełnie nieznany. Niniejszy album, przez obszerny wstęp i kilkaset fotografii, przybliża postać tego wielkiego człowieka, któremu krótko przed śmiercią kard. Karol Wojtyła powiedział: „Kościół nigdy księdzu arcybiskupowi nie zapomni, że go bronił w najtrudniejszych czasach”.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”.
Pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu. W ramach zainaugurowanej serii ukaże się 27 tomów, niemal każdy z nich dotyczy kolejnego roku życia prymasa Wyszyńskiego. Edycja możliwa dzięki współdziałaniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”
***
Osobiste zapiski pro memoria pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, są dokumentem wyjątkowym, stanowią bowiem spisywane niemal z dnia na dzień unikatowe świadectwo jego niestrudzonej działalności prymasowskiej w latach 1948–1981. Ze stronic tych przemawia sam Prymas Tysiąclecia, każdym zdaniem dając świadectwo tego, jak rozumiał swoją odpowiedzialność za Kościół i Naród. Można pokusić się o stwierdzenie, że zapiski są źródłem na tyle ważnym, iż mogą wpłynąć na zmianę spojrzenia historyków na okres komunizmu w Polsce. Opinię tę potwierdza wielu badaczy epoki. Rzadko też mamy do czynienia ze źródłem porównywalnym z tymi zapiskami: tak obszernym i szczegółowym (składają się na nie tysiące kart odręcznych, codziennych notatek prymasa), obejmującym tak długi okres, bo ponad trzydzieści lat, a wreszcie sporządzonym przez człowieka tak wielkiego formatu. (Z przedmowy bp. Jana Kopca, przewodniczącego Rady Programowej)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?