W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo przez lata nie powoduje żadnych dolegliwości. Niestety, może grozić każdemu z nas. Na szczęście można ją wcześnie rozpoznać i odpowiednio leczyć.
Naprawienie szkód powstałych w wyniku tej choroby jest niezwykle trudne, jednak kości można wzmacniać w każdym wieku, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Jakie to zasady – dowiecie się Państwo z poradnika autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein, który ponadto umożliwi znalezienie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących osteoporozy – jej istoty, objawów, diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Przede wszystkim jednak książka ta uświadamia nam, jakie znaczenie w walce z osteoporozą ma sposób odżywiania i odpowiedni dobór produktów spożywczych. Zawarte w niej przepisy na zdrowe i smaczne potrawy mogą stać się potężną bronią przeciwko rozwojowi tej podstępnej choroby i korzystnie wpłyną na stan naszych kości.
Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia i diety!
Rozprawa dotyczy oceny budowy somatycznej człowieka na podstawie cech szkieletu, a jednocześnie jest polemiką z tradycyjnymi metodami statystycznymi, w niektórych przypadkach stosowanymi od ponad stu lat. Stanowi istotne poszerzenie warsztatu badawczego antropologów badających populacje pradziejowe.
Funkcjonowanie układu słuchowego, zarówno w stanie fizjologicznym, jak i ze zmianami patologicznymi, było i jest od wielu lat przedmiotem licznych prac teoretycznych i eksperymentalnych. Wśród prac eksperymentalnych, obejmujących zarówno pomiary fizyczne, jak i badania modelowe, szczególne znaczenie mają te, które dotyczą numerycznego modelowania pracy ucha wewnętrznego. W ślimaku ucha wewnętrznego funkcjonuje biologicznie aktywny mechanizm ślimakowy, którego działanie ustaje w kilkanaście minut po chirurgicznym otwarciu ślimaka dla celów pomiarowych. Wynika stąd podstawowa trudność napotykana w pomiarach doświadczalnych, które muszą być wykonywane bardzo szybko, jeśli ich celem jest określenie parametrów dynamicznych zasadniczego elementu organu Cortiego, jakim jest prawidłowo funkcjonująca błona podstawna. Ponieważ ślimak jest strukturą o małych rozmiarach, skręconą spiralnie i zwężającą się w kierunku wierzchołka, do pomiarów można udostępnić jedynie niewielki fragment błony podstawnej w pobliżu jego podstawy. Ta część błony jest nastrojona na duże częstotliwości, rzędu kilkunastu kiloherców. Obszar błony podstawnej nastrojony na częstotliwości niższe, najistotniejsze jeśli chodzi o percepcję najważniejszego sygnału akustycznego występującego w środowisku człowieka, tzn. mowy, jest bardzo trudno dostępny. Pomiary prowadzone na zwierzętach wykonywano przy użyciu różnych technik pomiarowych, jak np. stroboskopia, spektroskopia mossbauerowska czy interferometria laserowa. Techniki te są obarczone różnymi ograniczeniami i mają różną dokładność, dlatego rezultaty pomiarów są często rozbieżne i trudne do porównania, co dodatkowo utrudnia wnioskowanie na temat dynamiki błony podstawnej. Jest rzeczą oczywistą, że badań pomiarowych w warunkach in vivo nie przeprowadza się na ludziach, zaś pomiary takie przeprowadzane na zwierzętach zawsze kończą się ich śmiercią. Z tego względu modelowe badania pracy błony podstawnej nabierają szczególnego znaczenia.
"Doświadczyłem podwójnego, bo fizycznego i duchowego, uzdrowienia. Są to dwie drogi, które schodzą się w łasce: uzdrowiony z choroby przez Lekarza i uzdrowiony z grzechu przez Zbawiciela. Byłem przykuty do szpitalnego łóżka, a zostałem z niego uwolniony dzięki sakramentowi chorych i mogłem zostać kapłanem. A niech mnie! Tak rzeczywiście było i trzeba o tym zaświadczyć".
Te słowa napisane ręką czterdziestoczteroletniego księdza są spontanicznym wyrazem zachwytu nad życiem, na którym odbił się wyraźny ślad Boga. Benjamin Boisson magister teologii, od 1999 roku kapłan we Wspólnocie Błogosławieństw, jako dwunastoletni chłopiec zapada na poważną chorobę, która uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Przy wsparciu najbliższych osób i z właściwym sobie poczuciem humoru próbuje poradzić sobie z dotkliwym cierpieniem. W jego los nieoczekiwanie miesza się... sam Bóg.
Benjamin Boisson jest magistrem teologii, od 1999 roku jest również kapłanem we francuskiej Wspólnocie Błogosławieństw. Jako dwunastoletni chłopiec zapadł na poważną chorobę. Przez wiele lat prowadził audycję radiową na temat humoru chrześcijańskiego, obecnie organizuje specjalne sesje i rekolekcje weekendowe pod nazwą "Śmiech i modlitwa". Jest również autorem wydanej wcześniej książki "Uśmiech Pana Boga"
Kiedy Andrea Gillies wraz z mężem, trójką dzieci i teściami przeprowadzała się do dużego wiktoriańskiego domu położonego w jednym z odległych zakątków na północy Szkocji, nie miała pojęcia, jak niezwykłe czeka ich doświadczenie. Opiekując się chorą na alzheimera teściową, Gillies towarzyszyła jej w szczególnej podróży ? w przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości demencji.
Opiekunka to nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?
Ta książka to pamiętnik z kilku lat opieki nad chorą na alzheimera, który daje nam szansę wejścia w świat cierpiącego człowieka i zrozumienia go. To także przejmujący opis prób radzenia sobie z uciążliwymi objawami choroby i emocjami, które pojawiają się w czasie wieloletniej opieki nad bliskim. Dzięki Opiekunce możemy zobaczyć, jak inni radzą sobie w tym nowym, zmienionym przez chorobę świecie.
Alicja Sadowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
To nie jest dziennik młodej Brytyjki z czasu opieki nad teściową pogrążającą się w otchłani choroby Alzheimera. A przynajmniej nie tylko. To też książka o poszukiwaniu człowieczeństwa ? w płatach czołowych mózgu, w hipokampie, bo przecież nie w sercu, choć ? jak zauważa autorka - to ten mięsień zwykło się uważać za mieszkanie duszy. Wszystko w porządnej, niemal popularnonaukowej obudowie. To także książka o poszukiwaniu człowieczeństwa w sobie.
Kiedy tytułowa opiekunka Andrea namawia chorą Nancy do zdjęcia trzech swetrów w upał albo myje ją z ekskrementów, to ważne jest, jak się z tym czuje Nancy, ale ważniejsze, jak się z tym czuje Andrea. Autorka opisuje to bez litości ? dla siebie i dla czytelnika.
To kawał szczerej literatury o problemach, które na początku XXI wieku dotykają miliony ludzi. Naprawdę współczesna literatura.
Wojciech Staszewski, autor książki Ojciec.prl
?CIĄŻA? GRUBA PRZESADA!?
?Ciąża drogą mailową? stanowi zapis korespondencji przyjaciółek, które niemal w tym samym momencie zaszły w ciążę. Dla jednej będzie to pierwsze dziecko, druga zaś oczekuje kolejnego. Od chwili kiedy dowiedziały się, że będą miały dzieci, prowadzą ze sobą rozmowę za pomocą maili, dzielą swoje radości i troski, zwierzają się z problemów.
Kobiety o swoich ciążach nie piszą w samych superlatywach, wręcz przeciwnie ? nie owijają w bawełnę i szczerze opisują swoje emocje, nie zawsze pozytywne. Pokazują, że ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie, bezkarne zachcianki i czas dobrego seksu, ale również problemy z akceptacją zmieniającego się ciała, utrudnienia w życiu codziennym i fizyczne cierpienie. Na szczęście możemy liczyć na happy end ? finał tych trudnych dziewięciu miesięcy jest w obu przypadkach równie szczęśliwy.
Starałyśmy się w jak najszczerszy sposób opisać te 9 miesięcy. To nie jest jeden z setek poradników, ale życiowa opowieść o cieniach i blaskach oczekiwania na dziecko. Odkrywamy prawdziwą naturę ciąży. My nie upiększamy rzeczywistości, pokazujemy życie przeciętnych ciężarnych w sytuacjach, z jakimi na pewno się spotykają. Jednocześnie mówimy też o tym, że ciąża to cudowna sprawa.
Książkę można zadedykować wszystkim ? ciężarnym i przyszłym mamom, by nabrały dystansu do swojego stanu i dodały sobie otuchy; tym, co urodziły, by z sentymentem wróciły do wspomnień; mężczyznom, by wiedzieli, czego od nich oczekują ich ciężarne partnerki.
Uzupełniona i poprawiona wersja uznanego podręcznika obejmuje znane z wcześniejszego wydania schematy i ryciny obrazujące budowę oraz czynność układu nerwowego, które uzupełniono licznymi wynikami badań obrazowych. Dołączono również komentarze kliniczne, dzięki którym informacje na temat anatomii i fizjologii układu nerwowego zyskują praktyczny kontekst oraz zachęcają lekarzy i studentów do konfrontowania zdobytej wiedzy ze spostrzeżeniami dokonywanymi przy łóżku chorego. Zmieniony układ rozdziałów lepiej odzwierciedla nie tylko relacje anatomiczne i fizjologiczne, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw potrzebom Czytelnika, prowadząc go od zagadnień ogólnych do bardzo szczegółowych. Wprowadzone w tym wydaniu zmiany ułatwiają przyswojenie wiedzy o budowie i czynności układu nerwowego człowieka nie tylko przedstawicielom zawodów medycznych, ale także tym, którzy sięgną po książkę jako uzupełnienie swojego biologicznego czy humanistycznego wykształcenia.
w atlasie: ponad 200 komentarzy klinicznych:
zwięzłe opisy rycin
badania obrazowe
dostęp internetowy do pełnej treści drugiego wydania oryginalnego oraz wielu innych materiałów przez stronę Student Consult
Z dużą satysfakcją prezentuję pracę Jamesa Morrisona Diagnoza psychiatryczna ? praktyczny podręcznik dla klinicystów (...) Autor jest przede wszystkim doskonałym psychiatrą o ogromnym doświadczeniu klinicznym.(...)
Dla każdego szkolącego się psychiatry ale też dla lekarza rodzinnego, ten podręcznik psychiatrycznej diagnozy będzie wspaniałą i wciągającą lekturą. Ogromna, bo licząca ponad sto, liczba opisanych przypadków, prosty i osobisty język, lekkość i swoboda narracji powodują ,ze zapomina się o czysto teoretycznych aspektach.
Prof. dr hab Janusz Heitzman, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Morrison jest autorem o bogatej wiedzy klinicznej, obdarzonym poczuciem humoru i dużą dozą zdrowego rozsądku. Książka ta zdobędzie uznanie wśród studentów, rezydentów psychiatrii i psychologów na stażu oraz ich nauczycieli. Jest to podręcznik o niesamowitych walorach dydaktycznych
Richard Balon, MD, wydział psychiatrii, Wayne State University School of Medicine, Detroit, Michigan,
James Morrison, MD, doktor medycyny na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis, gdzie zrobił też specjalizację z psychiatrii. Zdobywszy szerokie doświadczenie zawodowe zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, pracuje obecnie jako wykładowca psychiatrii klinicznej na Oregon Health and Science University w Portland.
Książka stanowi kompendium wiedzy dotyczącej pourazowych uszkodzeń zębów. W schematycznie opracowanych rozdziałach opisano zasady diagnozowania i leczenia poszczególnych uszkodzeń zębów, cele leczenia, parametry lecznicze i długoterminową prognozę różnych jednostek pourazowych. Opracowanie zawiera również formularze badania wstępnego i badań kontrolnych w celu standaryzacji postępowania diagnostycznego i leczniczego. Książka jest adresowana do praktykujących lekarzy stomatologów i studentów, może stanowić również cenne źródło wiedzy z zakresu traumatologii zębów dla lekarzy innych specjalności. Jest to drugie polskie wydanie podręcznika - uaktualnione i wzbogacone o nowe rozdziały.
We współczesnym, wysoko rozwiniętym świecie, zaburzenia rozwoju o różnej etiologii dotyczą około 3% populacji dzieci. W ostatnich latach zaszły duże zmiany w poglądach na wrodzone zaburzenia rozwoju u dzieci, jednak nadal jest dużo niewiadomych i kontrowersji oraz zaniedbań w sferze diagnostycznej i terapeutyczno-rehabilitacyjnej. Nie docenia się dostatecznie potencjału rozwojowego dzieci z zaburzeniem rozwoju. W pierwszych latach życia, szczególnie w pierwszym roku rozwoju dziecka, istnieją największe możliwości przyspieszenia i wyrównania sprawności psychoruchowej dziecka i w przyszłości jego rozwoju intelektualnego. Autorzy podręcznika w każdym rozdziale podkreślają rolę wczesnej rehabilitacji, jak również wczesnej interwencji logopedycznej we wspomaganiu rozwoju dziecka z rzadkim zaburzeniem rozwoju.
Celem książki jest przedstawienie aktualnej wiedzy medycznej, rehabilitacyjnej i logopedycznej obejmującej wspomaganie rozwoju dzieci z rzadkimi chorobami genetycznymi, a także przekazanie doświadczenia autorów, nabytego w ciągu wieloletniej pracy z dziećmi z wrodzonymi zaburzeniami rozwoju. Prezentowane zagadnienia rehabilitacyjno-logopedyczne przedstawiono na podstawie wybranych zespołów genetycznych uwarunkowanych różnymi mechanizmami (zespół Downa, zespół Pradera-Willego, zespół CHARGE i zespół Freemana-Sheldona) oraz złożonych problemów rozwojowych (brak i niedorozwój ciała modzelowatego oraz sekwencja zaburzeń tyłomózgowia Dandy-Walkera).
Książka jest dedykowana lekarzom oraz specjalistom z dziedziny rehabilitacji, logopedii, psychologii oraz pedagogiki, którzy wspomagają rozwój dzieci z zaburzeniem rozwoju.
Autorzy podręcznika prezentują holistyczne podejście do dziecka nieprawidłowościami rozwojowymi obejmując opieką i wsparciem również jego rodzinę. Pierwszy rozdział jest wprowadzeniem do złożonego zagadnienia (definicja, podziały, diagnostyka) wrodzonych zaburzeń rozwoju, wad narządów wewnętrznych oraz zespołów genetycznych. Oryginalnym podejściem do tego zagadnienia jest układ kolejnych rozdziałów dotyczących wspomagania rozwoju dzieci z konkretnymi zespołami genetycznymi. W pierwszej części tych rozdziałów autorzy przedstawiają wiedzę dotyczącą patomechanizmu powstawania zespołu, jego dziedziczenia i objawów – ma to na celu zrozumienie dziecka z wrodzonym zaburzeniem rozwoju, w kolejnych częściach rozdziałów autorzy szczegółowo opisują aktualną wiedzę teoretyczną oraz przedstawiają aspekty praktyczne wczesnej interwencji w leczeniu dzieci z konkretnymi zespołami genetycznymi lub grupami zaburzeń (rehabilitacji i opieki logopedycznej).
Podkreślając partnerską współpracę z rodzicami dzieci z wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi, w ostatnim rozdziale książki przedstawiono rozważania i przemyślenia rodzica o jego roli w wychowaniu i edukacji dziecka z rzadką chorobą genetyczną. Z biegiem czasu to rodzice stają się najlepszymi specjalistami dla swoich dzieci z rzadkimi chorobami. Oni celnie i szybko identyfikują problemy oraz przeszkody w opiece nad dzieckiem z zaburzeniem rozwoju i wskazują optymalne rozwiązania.
Autorzy mają nadzieję, że podręcznik ten przyczyni się do poprawy rozwoju dzieci z chorobami genetycznymi poprzez stosowanie wczesnej rehabilitacji i opieki logopedycznej oraz poprawy jakości życia ich rodzin poprzez lepsze rozumienie potrzeb dzieci z zaburzonym rozwojem.
Lektura obowiązkowa dla chorych i ich rodzin.
Książka o tym, jak radzić sobie z emocjonalnym kryzysem po przebytej terapii i jak odzyskać utraconą harmonię ducha.
Chciałbym móc wypisywać receptę na tę książkę każdej osobie, która kiedykolwiek zmierzyła się z rakiem i pokonała tę chorobę.
Dr Hilary Jones, internista, telewizyjny ekspert medyczny, autor wielu książek
Wbrew powszechnym opiniom zakończone sukcesem leczenie raka nie zawsze przynosi ulgę. Życie po przebytej kuracji antynowotworowej nie oznacza szybkiego i prostego powrotu do pełni sił i zdrowia. Wielu chorych właśnie wtedy czuje, że zostali odstawieni na boczny tor. Ich życie się zmieniło, oni również. Towarzyszą temu uczucia smutku, przygnębienia, gniewu, pojawiają się depresja, niska samoocena, kłopoty ze snem, życiem seksualnym.
Autorki radzą, jak pokonać emocjonalny kryzys po przebytej terapii i odzyskać utraconą harmonię ducha. Podają konkretne wskazówki wzbogacone ćwiczeniami i odpowiednio dobranymi przykładami z życia pacjentów. Drugie życie po raku to cenny poradnik dla każdego, kto pokonał raka, dla rodzin i przyjaciół tych, którzy wygrali walkę z nowotworem, oraz dla osób pracujących w służbie zdrowia.
Dr Frances Goodhart od ponad dwudziestu lat pracuje jako psycholog kliniczny. Pomaga pacjentom w różnym wieku i w różnych stadiach raka, wspiera także ich rodziny i opiekunów oraz prowadzi konsultacje dla lekarzy i pielęgniarek. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie psychologicznych skutków zachorowania na raka. Prace doktor Goodhart były publikowane w czasopismach naukowych oraz prezentowane na międzynarodowych konferencjach. Mieszka w Londynie z mężem i trójką dzieci.
Lucy Atkins jest znaną dziennikarką zajmującą się od kilkunastu lat tematyką zdrowia. Pisała artykuły dla takich gazet jak „Guardian”, „The Times”, „Weekend Telegraph”, „Sunday Times” czy „Sunday Express” oraz popularnych czasopism poświęconych matce i dziecku. Jest autorką dwóch książek, często występuje w mediach, komentując kwestie zdrowia i rodziny. Obecnie mieszka w Bostonie z mężem i trójką dzieci.
Lucy Atkins i doktor Goodhart przyjaźnią się od ponad dwudziestu lat.
Książkę polecam tym osobom, które opiekują się dziećmi chorymi i uczestniczą w procesie ich rehabilitacji, szczególnie pedagogom specjalnym, pielęgniarkom oraz studentom przygotowującym się do pracy z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi. (...]
80 zdrowych i smacznych dań
W życiu zdarzają się różne zbiegi okoliczności - dobre i złe. Cukrzyca typu 2 jest przykładem zbiegu niepomyślnych okoliczności, takich jak niekorzystne predyspozycje genetyczne, szkodliwe uwarunkowania środowiskowe oraz niezdrowy tryb życia. Profilu genetycznego nie sposób zmienić, można jednak skutecznie oddziaływać na środowisko, a także modyfikować tryb swojego życia. Natomiast cukrzyca typu l jest wynikiem deficytu immunologicznego, który nieodwracalnie uszkadza trzustkę, wskutek czego przestaje ona wytwarzać insulinę. W obu przypadkach dochodzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi. W razie wystąpienia cukrzycy typu l konieczne jest przede wszystkim uzupełnianie braków insuliny dla ustabilizowania poziomu cukru, który jest paliwem dla całego organizmu. Wymaga to zrównoważenia diety pod względem dziennego spożycia cukrów oraz właściwego ich doboru. Zegarmistrzowska precyzja gwarantuje równowagę między dostawami cukru i jego wykorzystywaniem przez organizm. W odniesieniu do cukrzycy typu 2 zasady dietetyczne są nieco inne. Dzienna dawka cukrów jest czynnikiem istotnym, ale bardzo często musi mu towarzyszyć modyfikacja nawyków żywieniowych pod względem spożycia tłuszczów, a czasem także alkoholu. Cukrzyca typu 2 pociąga za sobą większe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, niż komplikacji bezpośrednio związanych ze zbyt wysokim poziomem cukru w organizmie.
Czy z tego wynika, że mamy wybór jedynie między rezygnacją i odmawianiem sobie? Nic podobnego! Należy troszczyć się o siebie w każdej sytuacji, nawet pozornie błahej. Wszyscy powinniśmy zachowywać dietetyczną czujność, a osoby chore na cukrzycę - szczególnie. Każdy diabetyk powinien się odżywiać zgodnie ze zdrowymi zasadami, zawartymi w tej książce. Podane dalej przepisy kulinarne pozwalają opracować zrównoważony model diety, idealny dla chorych na cukrzycę, ale także godny polecenia osobom zdrowym.
Odżywianie wynika z naturalnej potrzeby, a przyjemność jedzenia jest z nim ściśle związana. Philippe Chavanne ma na względzie rozkosz podniebienia, osiąganą dzięki wyśmienitym kompozycjom, subtelnym smakom i niewielkiej zawartości cukru. Proponuje nam zdrową kuchnię, bez obawy o skład i zawartość poszczególnych składników. Kto bowiem myśli o skrobi, jedząc zupę fasolową lub świderki, które kojarzą się ze słoneczną Italią? Kto zaprząta sobie głowę glukozą, zwijając sakiewki z kapusty z mięsem kraba i kozim serem, inspirowane kuchnią azjatycką? Kto się martwi sacharozą, gdy w gronie przyjaciół kończy posiłek deserem ze świeżych fig z musem malinowym? Kto się przejmuje, czy wolno mu wypić lampkę wina?
Cierpiący na cukrzycę i zdrowi, smakosze i smakoszki, otwórzmy 80 okien na krajobrazy gastronomicznej rozkoszy. Poczujmy wspólnotę przyjemności płynącej z jedzenia. Bez wahania podążmy szlakiem Philippe'a Chavanne'a, na który nas zaprasza swymi oryginalnymi pomysłami.
Dr Philippe Cornet
Profesor medycyny ogólnej
Dyrektor Wydziału Nauczania
i Badań Medycyny Ogólnej
Uniwersytet im. Marii i Piotra Curie
(Universite Paris VI) - Przedmowa
Dieta w walce z cukrzycą
Spis treści:
Przedmowa
Uwago wstępne
Przepisy
Zupy
Przystawki zimne i gorące oraz sałatki
Ryby i skorupiaki
Mięso i drób
Warzywa, ryż i dodatki
Desery
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie embriologią. Wiąże się to z rewolucyjnymi osiągnięciami związanymi z klonowaniem ssaków, wynikami badań nad komórkami macierzystymi i doskonaleniem metod zapłodnienia wspomaganego medycznie.
W podręczniku autor zwięźle i przystępnie omawia wszystkie etapy rozwoju prenatalnego człowieka. Wiele miejsca poświęca wadom wrodzonym, które współcześnie stały się ważnym problemem medycznym, społecznym i ekonomicznym. Oddzielne rozdziały poświęcono klonowaniu i komórkom macierzystym.
Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi schematami, obrazami ultrasonograficznymi płodu prawidłowego i płodu z niektórymi wadami wrodzonymi, a także archiwalnymi preparatami histologicznymi zarodka we wczesnym stadium rozwoju oraz po raz pierwszy publikowanymi rycinami zarodka uzyskanego metodami zapłodnienia in vitro.
Podręcznik jest adresowany do studentów medycyny, studentów pielęgniarstwa, lekarzy, a także do studentów fizjoterapii, weterynarii, biologii, pedagogiki oraz innych szkół o profilu biologiczno-medycznym.
Mity, prawdy i półprawdy
Najnowsza książka ekipy pogromców jest owocem niestrudzonych badań Adama i Jamiego prowadzonych na żywym organizmie ludzkim. Gdyby okazało się, że twoje zachowanie uległo gwałtownej zmianie w wyniku poznania zaprezentowanych tu faktów, będzie to znak, że dobrze wykonaliśmy swoją robotę!
Jak długo Jamie przeżył w grobie i dlaczego tylko tyle?
Czy w trakcie rezonansu magnetycznego twój tatuaż wybuchnie?
Czy cukierki zawierające dwutlenek węgla mogą rozsadzić żołądek?
Czy da się złapać zębami wystrzeloną kulę?
Jaki nacisk wytrzyma ludzka kość?
Testimoniale:
„Ta publikacja bez wątpienia zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć na temat mitycznego świata ludzkiego ciała. Gdybyśmy tego sami nie napisali, nie uwierzylibyśmy, że można mieć takie pomysły”.
Autorzy
W poszczególnych rozdziałach tej książki staramy się pokazać nowe osiągnięcia nauki, w zapobieganiu, diagnostyce i terapii zakażeń. Pokazujemy dokumenty dotychczas niepublikowane (formularz zgłoszenia zgonu matki z powodu zakażenia, procedurę postępowania z ofiarą gwałtu) oraz podajemy aktualizacje niektórych opublikowanych wcześniej rekomendacji (zakażenia grzybicze, chlamydialne, zasady testowania w kierunku HIV, zakażenia różyczką i wirusem opryszczki).
prof. zw. dr hab. n. med. Tomasz Niemiec
Gdy lekarz rozpoznaje u nas cukrzycę, natychmiast rodzi się ogromna frustracja, paniczny lęk przed tym, co może przynieść przyszłość. Zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak teraz będzie wyglądało nasze życie. Wydaje nam się, że zmieni się ono nie do poznania i już nigdy nie będziemy mieli tyle swobody, co wcześniej. Co prawda zdiagnozowanie tej choroby wpływa na sposób kształtowania życia, ale jeśli jest ona prawidłowo leczona, a pacjent stosuje się do zaleceń diabetologa, nie zmienia jego jakości. Cukrzyk może cieszyć się dobrym zdrowiem, jeśli tylko uwarunkuje je skutecznym leczeniem. Decydujący wpływ posiada wiedza pacjenta na temat choroby. Dobrze kontrolowana cukrzyca, wsparta współpracą z lekarzem, nie musi zmniejszać długości życia. Jeżeli jednak pacjent się zaniedbuje, w miarę upływu czasu późne powikłania oraz wszystkie negatywne skutki stają się coraz bardziej realne. Warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, aby jak najdłużej korzystać z uroków życia, bo tylko wtedy opłaci się nam wysiłek podejmowany każdego dnia.
CUKRZYCA JAKO CHOROBA SPOŁECZNA
Cukrzyca rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. WHO uznała ją za jedno z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych, które może urosnąć do rangi epidemii XXI wieku. Dane statystyczne są przerażające. Na świecie na cukrzycę choruje blisko 250 min, zaś w Europie 30 min osób. Szacuje się, że za 20 lat liczba diabetyków będzie wynosiła nawet 380 min.
Obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi około 2 min ludzi, jednak zdaniem lekarzy liczba ta może być o wiele większa. Eksperci uważają, że wiele krajów, a wśród nich również Polska, nie prowadzi dokładnych rejestrów pacjentów, a ponadto wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z istnienia choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że bardzo często przez wiele lat nie powoduje ona żadnych objawów. Według danych szacunkowych, co 15 lat liczba diabetyków wzrasta dwukrotnie. Z blisko 2 min cukrzyków w Polsce około 10% to chorzy z cukrzycą typu 1. Znacznie większą grupę stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2 (90%). Częściej na cukrzycę zapadają kobiety i to one stanowią większość chorych.
Mając na uwadze przytoczone powyżej dane na temat cukrzycy, należy zastanowić się, dlaczego liczba chorych nieustannie wzrasta. Jedną z najważniejszych przyczyn rozwoju schorzenia jest niewątpliwie panujący dziś styl życia. Postęp cywilizacji spowodował zmiany naturalnych przyzwyczajeń człowieka. W odległej przeszłości, kiedy zdobywanie pożywienia nie przychodziło nam tak łatwo jak dziś, nasz organizm musiał przystosować się do takiej sytuacji, wykształcając m.in. zdolność gromadzenia w organizmie „zapasów" w postaci tłuszczu. Dawniej taka adaptacja pozwalała nam przeżyć pomiędzy jednym a drugim „upolowanym" posiłkiem. Współczesny człowiek praktycznie nie musi wkładać żadnego wysiłku w zdobycie pokarmu, a poza tym to, co spożywamy zazwyczaj obfituje w dużą zawartość cukrów i tłuszczu. Nasz organizm gromadzi zapasy energii, której nie jesteśmy w stanie spalić. Sprzyja temu również niska aktywność fizyczna - mało ruchu i większość czasu spędzana w pozycji siedzącej. Taki
tr ,b życia powoduje powstanie otyłości, która jest jedną z głównych przyczyn w/rostu zachorowań na cukrzyce.
Warto jednak pamiętać, że diabetyk może normalnie funkcjonować, jeśli ,lie się do zaleceń lekarza, zmieni dotychczasowy styl życia oraz pokona złe '"z wyczajenia. Nie zapominajmy, że zaniedbanie cukrzycy, brak odpowiedme-l leczenia powoduje uszkodzenie wielu narządów, które nie mogą funkcjonować w prawidłowy sposób (groźne powikłania obejmują zazwyczaj wzrok, mózg, serce czy nerki), co w konsekwencji może stać się przyczyną zgonu.
HISTORIA CUKRZYCY
Cukrzyca nie jest chorobą nową, nie narodziła się ona też w ubiegłym stuleciu, dlatego jej początków należy szukać w odległej przeszłości. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiają się już w czasach starożytnych. Najstarszy znany ludzkości opis jednego ze symptomów choroby - wielomocznika - został odnaleziony na papirusie pochodzącym z 1550 roku p.n.e. Terminem Diabetes mellitus posługiwano się 3000 lat temu. Starożytni Grecy stworzyli pojęcie „cukrzyca", zestawiając ze sobą słowa, które w ich języku oznaczały „przelewanie syfonem" oraz „słodki". Mellitus to po łacinie „miód". Takie określenie choroby wzięło się z obserwacji faktu, że diabetycy (osoby chore na cukrzycę) wydalają nadmierne ilości moczu, który jest bogaty w glukozę i przyciąga pszczoły. Podobnych odkryć dokonali starożytni Egipcjanie. Zarówno Grecy, jak i Egipcjanie zauważyli, że cukrzycy towarzyszy silne pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Niestety w starożytności nie istniała żadna skuteczna metoda leczenia tej choroby, dlatego też w błyskawicznym tempie następowało wyniszczenie organizmu, prowadzące do śmierci w ciągu kilku miesięcy.
Musiały minąć długie stulecia zanim udało się odkryć środek wspomagający leczenie cukrzycy. Znaczny postęp nastąpił dopiero w XIX wieku, dzięki badaniom nad funkcjonowaniem trzustki. U zmarłych na cukrzycę zaobserwowano uszkodzenie tego narządu i zaczęto dopatrywać się w nim przyczyn choroby. W 1869 roku Langerhans jako pierwszy wskazał na istnienie w trzustce wysp, które na cześć swojego odkrywcy zostały nazwane wyspami Langerhansa. Dwadzieścia trzy lata później za sprawą doświadczeń prowadzonych na psach przez Oskara Minkowskiego i Josepha von Meringa udało się ustalić, że usunięcie trzustki powoduje cukrzycę. Stąd już tylko krok dzielił ludzkość od odkrycia, że trzustka związana jest z produkcją insuliny.
Pomimo iż cukrzyca znana jest od bardzo dawna, pierwszy lek na nią pojawił się dopiero na początku XX wieku. Zanim to jednak nastąpiło, diabetycy
inierali w ogromnych męczarniach. Leczenie cukrzycy praktycznie nie ist-liało Jedynym znanym sposobem terapii była dieta, polegająca bądź na spożywaniu tłustych pokarmów, bądź na zmuszaniu pacjenta do potwornej głodówki, gdyż każdy spożyty posiłek coraz bardziej pogarszał jego stan, nasilając objawy choroby. Jeśli uświadomimy sobie, że cukrzykom doskwierało bardzo silne pragnienie, możemy sobie wyobrazić, jak bardzo, coraz słabsi, szybko tracący na wadze, cierpieli przed śmiercią.
Duże znaczenie w badaniach nad cukrzycą przypisuje się eksperymentom prowadzonym w 1918 roku przez japońskiego lekarza. Dzięki badaniom psów odkrył on, że guanidyna cechuje się działaniem obniżającym poziom cukru we krwi. Od tego momentu zaczęto poszukiwać substancji, która wywoływałaby podobne efekty u ludzi, nie powodując przy tym nadmiernych skutków ubocznych. Doświadczenia koncentrowały się głównie na pobudzających trzustkę do wydzielania insuliny pochodnych sulfonylomocznika. Pod uwagę wzięte zostały także leki z grupy biguanidów, ponieważ pobudzały mięśnie do większego zużywania cukru. Dodatkowo cechowały się one innymi pozytywnymi właściwościami: ograniczanie przenikania cukru do krwi oraz hamowanie uwalniania jego rezerw przez wątrobę.
Doustne preparaty obniżające poziom cukru we krwi pojawiły się jako pierwsze leki na cukrzycę, ale nie były one idealne - okazywały się skuteczne tylko wówczas, gdy organizm potrafił jeszcze wyprodukować pewne ilości insuliny i nie mogły być stosowane w każdym przypadku.
Do przełomu w poszukiwaniu tabletek leczących cukrzycę doszło w 1945 roku. Jednemu z lekarzy udało się odkryć nietypowe właściwości sulfonamidów (pochodne sulfonylomocznika), wykorzystywanych do tej pory w leczeniu infekcji. Zauważył on, że sulfonamidy wywołują dodatkowo wilczy apetyt, poty, drżenie, uznawane za objawy charakterystyczne dla stanu niedocukrzenia.
Prawdziwy cud miał miejsce w 1921 roku. Dokonali go kanadyjski lekarz Frederick Banting oraz jego pochodzący ze Stanów Zjednoczonych asystent Charles H. Best, uzyskując insulinę z trzustki psa. Hormon obniżał poziom cukru we krwi i jednocześnie odżywiał mięśnie. Upłynął rok i insulinę wstrzyknięto pierwszym pacjentom. Zapewne każdy diabetyk wie doskonale, jak wielka jest waga tego odkrycia i jak wiele zawdzięcza dwóm dwudziestowiecznym lekarzom. Iniekcje insuliny uratowały życie wielu ludziom na całym świecie, nic Wlęc dziwnego, że jej odkrywcy w 1923 roku zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla. Od tego czasu nastąpił prawdziwy postęp w leczeniu cukrzycy. Początkowo stosowano insulinę pochodzenia zwierzęcego, otrzymywaną z trzustek wołowych i wieprzowych. Później zastąpiono ją insuliną ludzką, podobną budową do tej, która wytwarzana jest w naszym organizmie. Posiada ona inny skład chemiczny i jest skuteczniejsza w działaniu.
Współcześnie notuje się coraz więcej zachorowań na cukrzycę. Ostry jej początek spowodowany jest najczęściej dużą nadwagą oraz brakiem aktywności fizycznej. Nie bez powodu cukrzyca nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Co najciekawsze, odkryto, że w czasie wojny czy panującego głodu nie notuje się żadnych przypadków zachorowań. Obserwacje te dotyczą również społeczeństw, których warunki życia są ciężkie, wręcz uniemożliwiające prowadzenie wygodnego trybu życia.
Cukrzyca Nowe spojrzenie na leczenie
Spis treści:
Wstęp
Cukrzyca jako choroba społeczna
Historia cukrzycy
Czym tak naprawdę jest cukrzyca?
Jak działa trzustka?
Grupy ryzyka
Przyczyny cukrzycy
Jakie schorzenia sprzyjają cukrzycy?
Leki wywołujące cukrzycę
Na które leki należy zwrócić szczególną uwagę
Czy antykoncepcja jest bezpieczna?
Środki ostrożności przy zakupie leków
Wszystko z umiarem
Jak rozpoznać cukrzycę?
Bądź czujny, ale nie wpadaj w panikę
Poddaj się badaniom
Insulina - jak doszło do tak ważnego odkrycia?
Insulina i co dalej?
Jak działa insulina?
Jak podaje się insulinę?
Peny insulinowe
Jak dokonywać iniekcji?
Pompy insulinowe
Inne metody
Możliwe działania niepożądane
Leki stosowane w cukrzycy
Kiedy stosuje się leki?
Rodzaje leków przeciwcukrzycowych
Jak leczy się cukrzycę typu l?
Ustalanie dawki
Insulinoterapia intensywna
Insulina to nie wszystko
Insulina coraz doskonalsza
Jakie są sposoby leczenia cukrzycy typu 2?
Kiedy terapia jest nieskuteczna
Jakie działania szkodzą leczeniu?
Co to jest ustabilizowany poziom cukru we krwi?
Co to jest hiperglikemia?
Przyczyny
Nie ignoruj objawów
Jak unikniesz hiperglikemii?
Co to jest hipoglikemia?
Jak rozpoznasz hipoglikemię?
Przyczyny
Jak unikniesz hipoglikemii?
Jak dużą rolę odgrywa samokontrola w cukrzycy?
Dziennik cukrzyka
Badania są niezbędne
Domowa kontrola
Wysiłek leczy cukrzycę, czyli jakie sporty zalecane są osobom chorym
Regularna aktywność wcale nie musi być nudna
Przed niedocukrzeniem możesz się zabezpieczyć
Same tabletki nie wystarczą
Sport pozwali ci utrzymać prawidłową wagę
Wyznaczaj sobie cele
Nawadniaj swój organizm
Zacznij od rozgrzewki
Dlaczego cukrzyca powinna być wyrównana?
Poznaj sposoby na uniknięcie niedocukrzenia
Zalecane ćwiczenia
Dieta w cukrzycy
Co szkodzi diabetykom?
Zioła w kuchni cukrzyka
Czy dieta to tylko ograniczenia?
Dieta może zdziałać cuda
Co musi zostać uwzględnione w diecie cukrzycowej?
Jak przygotowywać posiłki?
Co to są wymienniki węglowodanowe?
Pomoce w kuchni diabetyka
Żywienie cukrzyków
Kalorie
Co to jest indeks glikemiczny?
Wizyta u lekarza - o co zapytać, o czym nie wolno zapomnieć
Ocena ryzyka zachorowania
Walka z nadwagą
Poznanie choroby
Lekarz wie najlepiej
Kiedy badania kontrolne?
Gdzie szukać pomocy?
Czy cukrzycę można wyleczyć?
Jak zaplanować macierzyństwo?
Jak należy sobie radzić w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach?
Śpiączka cukrzycowa
Powikłania cukrzycowe
Stopa cukrzycowa
Miażdżyca
Uszkodzenie nerek
Życie seksualne
Cukrzyca a stres
Podróże a cukrzyca
Prawo jazdu dla cukrzyków
Wpływ cukrzycy na życie zawodowe
Wpływ cukrzycy na życie rodzinne i małżeństwo
Ciąża z cukrzycą
Jak radzić sobie z cukrzycą?
Nie traktuj choroby jak wroga
Bądź dla siebie wyrozumiały
Przestań ufać niesprawdzonym metodom
Traktuj chorobę jak dyscyplinę sportową
Uwierz w moc pozytywnego myślenia
Uświadom sobie, że masz wpływ na swoją chorobę
Zmień swoją postawę
Żeby coś otrzymać, musisz coś poświęcić
Nie odkładaj niczego na później
Pokonaj lęk
Bądź wytrwały
Nie ukrywaj niczego przed lekarzem
Pokonaj problemy psychiczne Poszukaj pomocy specjalisty
Nie zachowuj się jak dziecko
Nie oszukuj się, że wszystko jest dobrze
Pokonaj nieufność
Twoja rodzina to wielka siła
Uświadom sobie, że dieta cukrzycowa jest dla ludzi
Akcesoria dla diabetyków
Glukometr
Paski testowe
Clukagon
Stosowanie bolusów doposiłkowych w pompie insulinowej
Obliczanie dawki insuliny
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy
Cukrzyca coraz groźniejsza Co można zrobić?
Farmakoterapia
Inkretyny w leczeniu cukrzycy typu 2
Przeszczep trzustki
Przeszczep wysp trzustkowych
Przeszczep komórek macierzystych
Inne źródła komórek macierzystych
Sztuczna trzustka
Pompa insulinowa z systemem ciągłego monitorowania glikemii (CMG)
Walka z otyłością w leczeniu cukrzycy
Insulina wziewna
Metody wczesnego zapobiegania cukrzycy typu l
Metody leczenia cukrzycy noworodkowej
Metody genetyczne
Odkrycie mechanizmu powstawania insuliny w organizmie
Inne odkrycia, które mogą zrewolucjonizować leczenie cukrzycy
Zakończenie
Bibliografia
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?