Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Paul Murray przeprowadza nas po rozważaniach św. Tomasza o Ojcze nasz, przypomina i pozwala nam odkryć Jego słowa, że "Wśród wielu modlitw Modlitwa Pańska zajmuje pierwsze miejsce”.
Pewnego razu św. Tomasz, przemawiając do tłumu wypełniającego kościół w Neapolu, oświadczył: „Spośród tego, co modlącemu się jest konieczne, szczególne znaczenie ma ufność”. Dalej św. Tomasz kontynuuje: „Dlatego też Pan, ucząc nas, jak należy się modlić, to postawił na początku, z czego rodzi się ufność, a to jest łaskawość Ojca, i dlatego mówi: »Ojcze nasz«”.
Tom III/1 zawiera przegląd mityczno-filozoficzno-poetyckich doświadczeń i przedstawień "chwały" i zawartych w spuściźnie przedchrześcijańskiego i chrześcijańskiego Zachodu. Punktów stycznych z teologią jest bardzo wiele, gdyż biblijne objawienie zakorzeniło się w konkretnej historycznej przestrzeni ludzkiego myślenia, odczuwania i obrazowania. Z drugiej strony według tego samego biblijnego objawienia od praczasów istnieje nadprzyrodzony stosunek stworzonego świata i ludzkiego ducha do Boga, łaska Boża (która w Chrystusie jest z góry przeznaczona dla całego świata) ukryta w całej przestrzeni dziejów. Stąd mity, filozofie i poezje mogą kryć w sobie przeczucie chwały Boga.
Druga część tomu III/1 (Chwała. Estetyka Teologiczna / Metafizyka) poświęcona czasom nowożytnym.
Tożsamość etniczna i religijna to wartości, których nie można przecenić. (…) Marta Woźniak ukazuje na przykładzie diaspory asyryjsko-aramejskiej, jak funkcjonują mechanizmy tożsamości, w jaki sposób jest ona utrwalana, co działa na jej korzyść, co zaś burzy jej podstawowy budulec. Autorka sięga nie tylko do historii, ale też, a może przede wszystkim, koncentruje się na współczesności Asyryjczyków i Aramejczyków żyjących w oderwaniu od swej ojczyzny. Dla nich właśnie tożsamość stała się nową ojczyzną, którą pielęgnują w swoich umysłach i sercach.
Prof. dr hab. Marek M. Dziekan
Zaletą książki jest przypomnienie nader skomplikowanych i właściwie zupełnie zapomnianych dziejów starożytnego narodu bądź dwóch narodów (nie jest to do końca jasne), które są przykładem, z jednej strony, żywotności idei narodu, a z drugiej tragiczną ilustracją fatalnych konsekwencji splotu religii z polityką i dziejami militarnymi Bliskiego Wschodu. Dzieje najnowsze są natomiast przykładem, jak dalece Asyryjczycy i Aramejczycy dzielą losy innych małych narodów, które w dużej mierze są wyznaczone dynamiką relacji mieszkańców terytoriów Bliskiego Wschodu z diasporą.
Prof. dr hab. Stanisław Obirek
Śmierć bliskiego człowieka porusza nas do głębi. Pojawiają się zwykle pytania o przyczynę śmierci, o sens cierpienia, o współodpowiedzialność – niepokoi świadomość, że nie uczyniło się wszystkiego, co było w naszej mocy. Doświadczenie osamotnienia przygniata dotkliwie swym ciężarem. Nierzadko zdarza się jednak, iż daje szansę nowego spojrzenia na własne życie. Ważne stać się mogą sprawy, które nie miały dla nas wcześniej większego znaczenia.
Książka ta adresowana jest nie tylko do ludzi pogrążonych w żałobie i smutku, ale i do tych wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się im współczuć i lepiej ich zrozumieć.
Drugie wydanie fundamentalnego dzieła św. Katarzyny ze Sieny.
Nasz świat jest naznaczony głodem tożsamości. Dla wielu ludzi najbardziej palącym pytaniem jest: „Kim ja jestem?”. To było pytanie Katarzyny. Współczesne poznawanie samego siebie jest często narcystycznym zajmowaniem się sobą, introwersyjną koncentracją na własnym samopoczuciu i spełnianiu się. Jednak według Katarzyny, kiedy w końcu widzę siebie takim jaki jestem, nie odkrywam małego okruchu samotnego bytu. Katarzyna opisuje siebie jako „zamieszkałą i zadomowioną w celi poznania siebie”. Jeśli odważę się podjąć tę podróż w celu poznania siebie, wówczas odkryję jak jestem mały, nieporadny i ograniczony, lecz poznam również, że cały jestem kochany i ceniony.
Timothy Radcliffe OP, św. Katarzyna patronką Europy
Lepiej będzie dla mnie, jeśli wszyscy będą zbawieni, a ja sama będę znosić męki piekielne, bylebyś tylko mi zostawił miłość do Ciebie... Jeśli Twoja prawda i sprawiedliwość zgodzą się na to, chciałabym zupełnego zniszczenia piekła albo przynajmniej, żeby żadna dusza tam się więcej nie dostała. A najbardziej bym się cieszyła, gdybyś położył mnie na paszczę piekła, żeby ją zamknąć i żeby nikt więcej tam się nie dostał. Bo w ten sposób wszyscy moi bliźni byliby zbawieni.
z Dialogu
Wyjątkowy zbiór listów Thomasa Mertona, jednego z najbardziej płodnych i prowokujących epistolografów XX wieku. Jego korespondencja liczy ponad dziesięć tysięcy listów. Pisanie listów było dla Mertona sposobem wymiany informacji, ale również podstawowym środkiem do inicjowania, podtrzymywania i pogłębiania relacji z innymi ludzmi. Stanowiło akt samopoznania i komunikacji. W listach Mertona skupiają się jak w soczewce duchowe i społeczne zawirowania XX wieku. Mądrość w nich zawarta ma ogromne znaczenie również dla nas.
Poronienia – zrozumieć rodziców po stracie to pierwszy w Polsce tak wyczerpujący zbiór wypowiedzi-świadectw rodziców dotkniętych śmiercią dziecka nienarodzonego, a także obszernych artykułów osób zajmujących się problemem towarzyszenia rodzicom po stracie: lekarzy, duszpasterza, psychologa-terapeuty oraz teologów świeckich i duchownych. Szeroko omówiona jest kwestia interpretacji teologicznej wiary w życie pozagrobowe nieochrzczonych, zmarłych dzieci. Jednym z podjętych tu wyczerpująco aspektów jest także sytuacja prawna dziecka zmarłego w wyniku naturalnego poronienia oraz możliwość grzebania zwłok dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Studium o Św. Dominiku, założycielu zakonu dominikanów, ze wstępem Krzysztofa Popławskiego OP-Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów.
Guy Bedouelle OP (ur. 1940) jest doktorem teologii, specjalizuje się w historii Kościoła. Do zakonu dominikanów wstąpił w wieku 25 lat. Od roku 2008 jest rektoreml’Université Catholique de l’Ouest (wcześniej profesor na wydziale teologicznym uniwersytetu we Fryburgu). Przed wstąpieniem do zakonu odbył studia w Institut d’Études Politiques i École Nationale d’Administration w Paryżu. Autor wielu publikacji książkowych z zakresu historii Kościoła, humanistyki i duchowości. W Polsce ukazały się m.in. Wielka ilustrowana historia Kościoła, Kościół w dziejach, Na obraz Świętego Dominika.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zwracał się do aniołów z prośbą o wstawiennictwo. Modlimy się o zdrowie, dostatek, wsparcie, sukces, pomoc w rozwiązaniu problemów, powodzenie, nawet o znalezienie bratniej duszy. Czasem jednak odnosimy wrażenie, że nasze prośby nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zaczynamy więc wątpić i zastanawiać się, dlaczego niebiosa nas nie słuchają. Kyle Gray – najpopularniejszy anielski terapeuta młodego pokolenia, nazywany również Zaklinaczem Aniołów – odpowiada na pytanie, co sprawia, że niektóre modlitwy nie docierają do adresatów, i tłumaczy, w jaki sposób zwracać się do aniołów, aby prośby zostały wysłuchane. Proponowane przez niego metody można wykorzystywać bez względu na stopień religijności czy wyznanie, ponieważ modlitwa od wieków obecna jest we wszystkich systemach wierzeń i stanowi uniwersalny, naturalny sposób komunikacji z istotami boskimi. Podążając za zamieszczonymi w książce wskazówkami, dowiemy się: jak nawiązać kontakt z duchowym stróżem; w jaki sposób przywoływać poszczególne anioły; do kogo kierować modlitwy w konkretnej intencji; jak dostrzegać i interpretować anielskie przesłania. Anielskie modlitwy oprócz alfabetycznego indeksu modlitw na wszystkie ważniejsze wydarzenia życiowe, afirmacji i inwokacji przywołujących poszczególne anioły, przedstawiają również hierarchię anielską i szczegółową charakterystykę 15 głównych archaniołów, gotowych wspierać nas w życiowej podróży. Otwórz się na anielską obecność i doświadczaj cudów!
Kościół ze swej natury jest organizmem wymagającym nieustannej odnowy.
Od początku swojego pontyfikatu przypomina o tym papież Franciszek, którego styl i podjęte reformy można odczytać jako wezwanie do pogłębienia namysłu nad metodami zarządzania wspólnotą eklezjalną.
Książka ks. Damiana Wąska jest teologiczną odpowiedzią na to wezwanie oraz zaproszeniem do podjęcia w Polsce debaty nad kierunkami zmian.
Autor, opierając swoje rozważania na Objawieniu i czerpiąc z bogactwa Tradycji, szuka takich dróg odnowy struktur i urzędów kościelnych, które przesłanie Kościoła uczyniłyby bliższym potrzebom wiernych oraz bardziej wiarygodnym w oczach współczesnego człowieka.
Broszura z seri Rok Różańca zawiera rozważania tajemnic różańcowych w nowym układzie: tajemnice radosne, tajemnice światła, tajemnice bolesne i tajemnice chwalebne.
W rozważaniach zawartych w tym tomiku razem z Maryją wołamy o dar pokoju dla całego świata.
Lekka, rymowana opowieść o Janie Pawle II, przeznaczona dla dzieci. Historia małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. Mały Lolek wyrósł na Karola, który został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z największych postaci XX wieku.
Książka pomoże przybliżyć postać Jana Pawła II dzieciom w wieku od 5 do 10 lat – pierwszemu pokoleniu, które znać go będzie jedynie z opowieści.
Czyta Eliza Piotrowska
„Ojca Leona słów kilka” to niezwykła książka napisana przez niezwykłego człowieka. Ojciec Leon Knabit OSB dzięki swojej zdolności mówienia o rzeczach trudnych w sposób prosty i zrozumiały podejmuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. Dla autora nie ma tematów TABU. Znajdziecie tutaj szeroki wachlarz poruszanych tematów, poznacie opinię na takie tematy jak: homoseksualizm, pedofilia, odejścia z Kościoła, aborcja, in vitro, zdrada małżeńska, feminizm itp. Pojawią się również kwestie teologiczne, które często są niezrozumiałe dla osób świeckich, jak chociażby: Skąd zło? Czy czyściec istnieje? Jak rozumieć piekło? — oraz wiele innych.
Modlitwy mają rozmaite formy. Mogą być prywatne, czasem wręcz bardzo osobiste – i publiczne, społeczne. Można je podzielić na modlitwy uwielbienia, przeproszenia, dziękczynienia i prośby. Każda jednak angażuje całego człowieka: jego uczucia i wolę, nie jest wyłącznie aktem intelektualnym. Modlić można się niemal wszędzie, w domu, w drodze do pracy czy szkoły. Dzięki modlitwie Bóg będzie dla chrześcijanina zarówno celem, do którego dąży wszystkimi pracami domowymi i zawodowymi, oraz treścią jego poczynań i dążeń, a także motywacji i intencji.
Drugi tom modlitewnika rozpoczynamy od przedstawienia litanii, które w polskiej tradycji duchowej zajmują ważne miejsce, czego przykładem jest choćby Litania Loretańska. Tę część modlitewnika poświęciliśmy również nabożeństwom – koronkom, nowennom, Różańcowi, Gorzkim żalom i Drodze Krzyżowej. Umieściliśmy tu również utwory polskich poetów takich jak Władysław Bełza, Adam Mickiewicz czy ks. Jan Twardowski, którzy w piękne strofy przelali swą miłość do Boga. Wszystkie te utwory mogą stanowić inspirację do Państwa rozmów z Bogiem. Na dowód tego w specjalnie przeznaczonym miejscu mogą Państwo wpisać swoje własne rozważania i prośby do Boga.
Aby modlitwa była miła Bogu, a dla nas skuteczna, należy się do niej odpowiednio przygotować. Temu właśnie służy poradnik dobrej modlitwy oraz słownik pojęć kończące naszą antologię. Całość dopełnia galeria sztuki zawierająca reprodukcje obrazów pędzla sławnych malarzy takich jak Rafael Santi, Peter Paul Rubens czy El Greco i wielu innych, przedstawiających sceny biblijne oraz postaci świętych.
Do książki dołączyliśmy płytę CD z drugą częścią Modlitwy różańcowej odmawianej wspólnie z Janem Pawłem II w czerwcu 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny, na której Ojciec Święty rozważa Tajemnice Bolesne i Tajemnice Chwalebne.
Książka uzyskały Imprimatur Księdza Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.
Błogosławiony Jan Paweł II. Jan Paweł II – papież stulecia. Wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, a Polaków powiódł ku wolności. Strzegł wiary katolickiej i odmienił polityczną mapę świata. Dzięki swej pasji i zaangażowaniu stał się idolem młodzieży całego świata. Cierpienie i męstwo w obliczu śmierci sprawiły, że jest wzorem także dla słabych i chorych. Ta wielka księga pamiątkowa stanowi hołd dla wyjątkowego pontyfi katu Jana Pawła II – człowieka, który tworzył historię. Papieża, który 1 maja 2011 roku dostąpił beatyfi kacji. Wspomnienia i artykuły pióra kardynała Karla Lehmanna, ojca Eberharda von Gemmingen, prałata Stanisława Odera, Jacka Moskwy, Petera Seewalda, Ludwiga Ring-Eifela oraz przedmowa autorstwa Roberta Zollitscha, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Unikalne zdjęcia i relacje z ceremonii beatyfikacji.
Nadprzyrodzone wydarzenia, które w każdym umocnią wiarę...
Wielu z nas wydaje się, że o św. Ojcu Pio wie już wszystko. Jednak, zapoznając się z historią jego życia, wciąż odnajdujemy w niej zjawiska i wydarzenia, które nas zaskakują. Odkrywając je, autorzy książki opisują nadzwyczajne właściwości ducha i ciała stygmatyka z Gargano, jego niezwykłe charyzmaty, poruszający sposób sprawowania Mszy Świętej, walki toczone z szatanem, najbardziej spektakularne cuda i wiele innych faktów, obok których nie sposób przejść obojętnie.
Niezwykły człowiek, nadprzyrodzone wydarzenia, wielkie łaski...
Książka Cisza i trwanie jest zapisem – czy też należałoby raczej powiedzieć podaniem w pigułkach – nauki o medytacji o. Maina. Samo sformułowanie „nauka o medytacji” nie jest jednak tutaj zbyt trafne. Ojciec Main prowadzi nas do „trwania” w praktyce medytacji. Stale przy tym podkreśla, że ważniejsze jest regularne praktykowanie, niż rozprawianie o medytacji. Nie rozważa medytacji w kontekście nauki w zakresie duchowości, czy psychologii, nie tworzy teorii czy systemu, ale zaprasza do uczestnictwa dając konkretne wskazówki. Dzieli się rozmaitymi refleksjami i spostrzeżeniami oraz podprowadza. Niniejsza książka to nic innego jak antologia takich podprowadzeń, najczęściej przyjmujących formę aforyzmów o medytacji. Zostały one zebrane z rozmaitych nauk Johna Maina, a pomyślane jako praktyczne i systematyczne wskazówki dla tych, którzy chcą i próbują podążać tą ścieżką duchowego wzrostu.
Książkę tę można czytać, a właściwie czytywać od dowolnego miejsca. Ma układ tygodniowego kalendarza, co można rozumieć jako pomoc w systematycznej lekturze. Czytelnik nieco zaznajomiony z duchowością benedyktyńską oczekiwałby być może związku wybranych tekstów z kalendarzem liturgicznym. Takiego związku jednak nie ma. Medytacja jest zawsze i wszędzie. Jest przestrzenią do nasycenia – także treścią liturgiczną. I tak się faktycznie dzieje. Jak wynika z doświadczenia wspólnot medytujących metodą o. Maina, zarówno słuchanie nagrań jego nauk, jak i ich lektura stają się inspiracją do sięgnięcia, czy to do Pisma Świętego, czy też do innych lektur duchowych np. w ramach lectio divina.
Pojęcie medytacji jest dzisiaj bardzo modne. Ludzie spodziewają się po niej bardzo dużo. Dla wielu będzie to środek na odnalezienie swojej tożsamości, dla innych wewnętrznej harmonii. Z tych pragnień biorą się poszukiwania mistrzów medytacji, a także metod dochodzenia do niej.
Bóg przychodzi w ciszy. Prorok Eliasz oczekiwał Go w burzy i wichurze a On przyszedł w lekkim powiewie. Mistrzowie duchowi uczą nas właśnie tego, jak szukać Boga w kontemplacji aby go odnaleźć. Nasza książka to swojego rodzaju przewodnik po trzech najważniejszych tradycjach medytacyjnych zachodniego chrześcijaństwa: benedyktyńskiej, karmelitańskiej i ignacjańskiej.
Autorzy poszczególnych rozdziałów przeprowadzą czytelnika przez własną szkołę duchowości zarówno od strony praktycznej, jak i dostarczając podstaw teoretycznych. Jest to więc także bogate kompendium duchowości. Dzięki niemu czytelnik zapozna się z medytacją zachodniochrześcijańską i bez wątpienia zostanie zachęcony do podjęcia starań o pogłębienie własnego życia modlitewnego.
Kiedy zaczyna się mówić o duchowości nie tylko w Kościele, ale także wśród ludzi świeckich, od razu kojarzy się ją z moralnością. Dlatego w Kościele tematem zasadniczym w odniesieniu do biznesu jest „etyka biznesu”. Lidera widzi się od razu w kategoriach tego, co on powinien, a czego nie powinien robić, kiedy jego działanie jest dobre moralnie, a kiedy jest złe, itd. Natomiast prawie w ogóle nie spotkałem tematu: „duchowość lidera”. Owszem jest on zasygnalizowany, ale w ujęciu świeckim i sprowadzony do psychologii. Duchowość rozumiana jest tam jako sfera przeżywania i tego, co się dzieje w psychice lidera. Oczywiście w tym kontekście w duchowości będzie chodziło o uzyskanie pewnego komfortu życia.
Natomiast zarówno ujęcie duchowości jako życia moralnego z elementami pobożności, jak i rozumianej jako psychiczne przeżycia człowieka jest zbyt płytkim rozumieniem duchowości, co bardziej zaciemnia całą sprawę niż pomaga ją właściwie podjąć. Spytajmy zatem: Co to jest duchowość? Jest to niewątpliwie zasadnicze pytanie, które ustawia naszą dalszą refleksję.
Każdy tekst może rozbudzić wyobraźnię czytelnika, otworzyć łańcuch wewnętrznych skojarzeń, „dać do myślenia” czy stworzyć okazję do wypowiedzenia czegoś „na marginesie”. Przy lekturze bowiem myśli „przychodzą” do głowy i po niej „chodzą”. Nie można ich wyrzucić lub zatrzymać – można się jednak nimi podzielić. Tak też jest w przypadku niniejszej pozycji.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza – „Notatki o liturgii” – śledzi etapy celebracji Mszy świętej odprawianej zgodnie z rytem liturgii świętego Jana Złotoustego. Poprzez omówienie poszczególnych elementów tego rytu autor pomaga nam dotrzeć do głębokiego, duchowego i powszechnego znaczenia tajemnicy ofiary, ofiary Syna składanej Ojcu, a także ofiary całego ludu kapłańskiego „za wszystkich i za wszystko”.
Rozważania te dopełnione są medytacją nad powołaniem kapłańskim – „Bądź moim kapłanem” – w której odnaleźć można mistyczne i ewangeliczne źródła inspiracji Mnicha Kościoła Wschodniego.
Mnich Kościoła Wschodniego – Ludwik Gillet, ur. w 1893 roku w Saint-Marcelline we Francji. W wieku 27 lat wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Farnborough w Anglii. Studiował w Rzymie. Udał się na Ukrainę, gdzie w Uniowie współorganizował klasztor studycki. W 1927 r. przeniósł się do Nicei. Po ogłoszeniu encykliki Mortalium animos w 1928 r. przeszedł na prawosławie. W 1939 r. wyjechał do Londynu. Działał także w Libanie. Zmarł w Anglii w 1980 r.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?