Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Ta książka to długi list do młodych ludzi napisany po ponad 40 latach pracy katechetycznej wśród nich. Autor porusza zasadniczy problem, jaki dotyczy młodych ludzi - znalezienie trwałego i wartościowego sensu we własnej egzystencji.
Tym sercem pisanym listem Autor pragnie oddać hołd człowiekowi, którego podziwiają i kochają wszyscy, niezależnie od przekonań religijnych. Autor „przypomina” Karolowi Wojtyle poszczególne obrazki z jego ziemskiej podróży: osierocony przez matkę dziewięciolatek, zafascynowany teatrem student, kochający góry wędrowiec, robotnik w fabryce, zwyczajny kapłan, potem biskup, a w końcu papież. Pod wpływem entuzjazmu Paolo Mosca pozwala sobie zwracać się do Ojca Świętego per ty, niemniej jednak czyni to z czułością syna, nazywając Jana Pawła II „swoim drugim ojcem”. „Czuję — twierdzi Autor — że ten list napisały miliony istot rozsianych po całej planecie, które po 26 latach pontyfikatu uważają Jana Pawła II za starszego krewnego, którego się kocha i któremu z radością niesie się pomoc w jego cierpieniu”.
Do książki dołączony został medalik ze św. Józefem, patronem rodzin. Kolekcja „Święci na każdy dzień” to wyjątkowa seria bogato ilustrowanych albumów, ukazujących życie, nauczanie i kult ponad trzech tysięcy świętych Kościoła katolickiego. Jest to nowe dzieło encyklopedyczne zredagowane przez najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie hiagiografii. Każdy tom przedstawia dzień po dniu sylwetki świętych z danego miesiąca. Do książki dołączony został medalik św. Józefa, patrona rodzin.
Autor odwołując się do nauki Ojców Kościoła, snuje refleksje o człowieku stworzonym przez Boga i na obraz Boga. W tym kontekście życie człowieka powinno być rozumiane jako odpowiadanie Temu, który niezmiennie zwraca się ze swym Słowem. W książce wiele miejsca poświęcono problematyce grzechu, wyjaśnieniu podłoża i przebiegu ulegania pokusie.
Owa fikcyjna, kreowana ludzką ręką rzeczywistość staje się źródłem lęku i cierpienia, prowadząc ostatecznie do całkowitego upadku istnienia ludzkiego. W sytuacji narastającego zagrożenia jedynie nieustanne dążenie do poznania, przebywanie drogi Syna, zapewni udział w życiu wiecznym.
Rzeczpospolita w najmniejszym stopniu nie jest dla angielskiego historyka egzotyką, a równocześnie Butterwick ma także perspektywę zewnętrzną, która pozwala mu na stawianie odkrywczych pytań i na stałe porównywanie przemian Kościoła w Polsce z „rewolucjami” w innych krajach, zwłaszcza w józefińskiej Austrii oraz rewolucyjnej Francji. Niezwykle szeroka baza źródłowa pracy (zaczynając od Archivio Segreto Vaticano, a kończąc na archiwaliach kościelnych w Polsce, nieznanych naszym historykom) oraz świetna znajomość całej światowej literatury pozwoliły autorowi zarysować wielowątkowy i wielowarstwowy obraz problemów współżycia Kościoła i społeczeństwa, aktualny nie tylko w latach 1788-1792. Śledzimy z Butterwickiem stanowisko Stolicy Świętej wobec reform dotyczących duchowieństwa, problemy majątkowe i finansowe Kościoła (porównawczo także kościołów unickiego i prawosławnego), role polityczne jego hierarchów, związki między Kościołem a edukacją społeczeństwa, funkcje zakonów i zgromadzeń, stosunek opinii szlacheckiej do Kościoła i jego problemów, religijność społeczeństwa i personalne oblicze episkopatu Kościoła katolickiego, wpływy oświecenia na Kościół i dokonywane w nim przemiany. Dla tytułowej problematyki jest to książka fundamentalna, z uwagi na walory warsztatu historycznego – wybitna. (prof. Zofia Zielińska)
Czym są nowe wspólnoty? Jak powstały? Jaki jest ich cel i sposób funkcjonowania na co dzień? Czy wnoszą coś ważnego do teologii i życia Kościoła? W swojej książce Dorota Szczerba szuka odpowiedzi na te pytania. Wśród opisanych przez nią wspólnot znalazły się m.in.: Wspólnoty Jerozolimskie, Arka, Chleb Życia, Emmanuel, Chemin Neuf, Focolari, Cenacolo i Wspólnota Błogosławieństw. Niemal każdy rozdział poza opisem danej wspólnoty zawiera rozmowę z osobami, które mają doświadczenie życia w niej.
Doskonały prezent dla dziecka, które przyjmuje chrzest, oraz dla jego rodziców. Pamiątka zawiera cytaty biblijne i literackie korespondujące z chrztem, podziękowania, modlitwy, a także strony, na których można utrwalić datę i miejsce przyjęcia chrztu, wkleić zdjęcia. Ta książeczka z czasem będzie nie tylko wspomnieniem pierwszego przyjętego sakramentu, ale i pomoże dziecku nabrać świadomości, czym ów sakrament jest i jakie ma znaczenie w życiu chrześcijanina. Pamiątka przygotowana specjalnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Jest to autobiografia teologiczna, ponieważ element teologiczny przeważa nad biograficznym. Odpowiada to zresztą zmianom w życiu św. Teresy, w którym wyróżnić można dwa okresy: aktywny, podporządkowany wymogom świeckiego życia czas spędzony w domu rodzinnym, a następnie okres życia zakonnego. Ten drugi okres sprzyja rozwojowi życia wewnętrznego, które Święta z zamiłowaniem opisuje, przedstawiając kolejne jego etapy, aż do modlitwy mistycznej.
Przedziwna jest postać Małej Arabki, cudem wyproszonej u Boga przez rodziców. Bóg dał jej – jak swemu Synowi – trzydzieści trzy lata życia i tyle różnych doświadczeń, że można by wypełnić nimi wiele innych życiorysów. Ksiądz Denis Buzy przedstawia nam duchową postać Mariam na osnowie biografii. Był jednym z pierwszych biografów Świętej i dzięki temu jego przekaz oddaje wiernie jej życie duchowe. Kolejne wydarzenia, znaki i łaski formują coraz bardziej wyraziste piękno i szlachetność Mariam.
Mariam Baouardy, święta o sercu większym niż ziemia i morza, była kształtowana przez Boga w doświadczeniach duchowych tak bogatych, że ustępuje jej nawet ojciec Pio. Od trzynastego roku życia była pod specjalną opieką Matki Bożej. Dziewczyna o adwentowym sercu spalała się w oczekiwaniu na Umiłowanego, a całe jej życie było wielkim krzykiem stworzenia o jedność ze Stwórcą. Po jej śmierci lekarze wyjęli jej serce, a wówczas – ku zadziwieniu wszystkich zebranych – dostrzeżono na nim ślad świeżo zabliźnionej rany. Mariam miłowała Boga i Kościół, krwawiąc.
Dlaczego wiara? Starożytny człowiek właściwie nie musiał zadawać sobie tego pytania. Bóg lub bogowie „z założenia” ubogacali jego wizję rzeczywistości, zajmując w niej z reguły zaszczytne, pierwsze miejsce, przede wszystkim jako istoty „wyższe” (cokolwiek znaczyło to określenie).( …) Człowiek nowożytny musi raczej szukać sensu i zasadności wiary w sobie; inaczej mówiąc, musi sam dać sobie odpowiedź na pytania, dlaczego wiara, i znaleźć dla niej miejsce w swojej perspektywie światopoglądowej. Warunkiem wstępnym sukcesu w tym zakresie wydaje się pewna zdolność, która najwyraźniej nie jest właściwa w równym stopniu wszystkim podmiotom ludzkim, a którą można by nazwać wrażliwością egzystencjalną. Bogusław Widła – emerytowany profesor zwyczajny nauk teologicznych, tłumacz, autor licznych opracowań z zakresu biblistyki, m.in. książek: Antropologia egzystencjalna Apokalipsy Janowej (1996), Słownik antropologii Nowego Testamentu (2003), Teologia antropologiczna Starego Testamentu (2004).
Pragniemy, poprzez tę małą książeczkę, zawierającą zbiór niektórych modlitw oraz natchnień świętej Mariam, pomóc Ci w Twojej modlitwie do Ducha Świętego. Uciekaj się do Niego nie tylko podczas dni nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego czy przed wspomnieniem liturgicznym świętej Karmelitanki z Betlejem. Wzywaj Go często, niech Jego obecność napełnia Twoje życie, zarówno w chwilach trudnych, momentach kryzysu, oschłości i walki duchowej, jak też, by wyrazić Bogu swoje uwielbienie, wdzięczność i radość. Możesz korzystać z tej nowenny w tradycyjny sposób, modląc się nią poprzez kolejne dziewięć dni. Możesz także wybierać sobie dowolny jej fragment, w zależności od potrzeb Twego serca. Duch Święty od momentu chrztu świętego jest obecny w świątyni Twego ciała i On sam będzie Cię prowadził, dlatego rozpoczynając nowennę – na nowo lub, być może po raz pierwszy, w sposób bardziej świadomy – powierz Mu całe swoje życie.
Jean Vanier w 2015 r. został odznaczony prestiżową Nagrodą Templetona
To jeden z najważniejszych proroków współczesności, wielki nauczyciel duchowości.
Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi", od ponad 30 lat związany z ruchem Wiara i Światło
Czy Jean Vanier nosi w sobie jakąś tajemnicę? Jaka jest jego własna "rana", którą musiał w sobie zaakceptować? Książka Constant przybliża nas do odpowiedzi na te pytania.
Wojciech Bonowicz, poeta i pisarz, od 25 lat związany z ruchem Wiara i Światło
Vanier określany jest jako Matka Teresa w spodniach. Założył wspólnoty życia z osobami niepełnosprawnymi Arka oraz ruch Wiara i Światło, działające od wielu lat również w Polsce. Kanadyjczyk, mając kilkanaście lat, rozpoczął karierę w marynarce wojennej. Co więc doprowadziło w jego życiu do tak gwałtownej przemiany, że stał się światowym symbolem chrześcijaństwa? Co sprawiło, że prestiżowa Nagroda Templetona - we wcześniejszych latach honorująca m.in. ks. Michała Hellera, Aleksandra Sołżenicyna czy Matkę Teresę - trafiła właśnie do Vaniera? Anne-Sophie Constant kreśli barwny portret człowieka, który dzięki tej książce wychodzi z cienia własnego dzieła.
"Mieszkając w Arce przez prawie 50 lat, odkryłem mądrość miłości i czułości, mądrość prostoty, mądrość dobroci i radości ukrytej w ludziach słabych i kruchych. Oni nauczyli mnie dużo więcej niż jakakolwiek książka. Pokazali mi moją własną słabość i pomogli ją zaakceptować".
Jean Vanier, "Więź"
"Filozofowie powinni wzorować się na Vanierze. Dziełem jego życia nie jest ani książka, ani żadne idealizowanie, lecz wspólnota nazywana Arką".
Andrew Brown, "The Guardian"
Ta książka przynosi odpoczynek naszemu wyczerpanemu światu.
Książki siostry Emmanuel zawsze dawały dużo nadziei i "Pokój będzie ostatnim słowem" nie zawodzi naszych oczekiwań. Niektóre historie pochodzą z jej własnego życia, inne zostały zaczerpnięte z życia świętych, takich jak ojciec Pio czy Matka Teresa, jeszcze inne opisują ludzi, którzy dosłownie wyszli z piekła, by głosić Dobrą Nowinę. Wszystkie zebrane na całym świecie historie są pasjonujące, gdyż odpowiadają na pytanie, które niepokoi nasz świat: jak znaleźć pokój, ten prawdziwy?
Jeśli bierzecie tę książkę do ręki, przygotujcie się, że nie będziecie tej nocy spali, bo nie da się od niej oderwać! Mimo to czytajcie ją powoli, fragmentami, rozdział dziennie, żeby móc przyjąć całe jej bogactwo.
To ewangelia współczesnych czasów.
Po dwudziestu pięciu latach Światowy Dzień Młodzieży wraca do Polski. Tyle ich minęło od niezapomnianego spotkania ŚDM w Częstochowie (na Jasnej Górze) w 1991 roku, które – po upadku Muru Berlińskiego – zgromadziło masowo młodych pochodzących z Europy Wschodniej, zwłaszcza z krajów byłego Związku Radzieckiego. Hymn tamtego Dnia – Abba, Ojcze – do dziś śpiewany jest przez młodych, nie tylko w Polsce. Lata jednak, które dzielą nas od tamtych chwil, naznaczone były licznymi i głębokimi zmianami w Europie i na świecie. Zmieniła się Polska i zmienił się też Kościół, który żyje w tym kraju. Po Janie Pawle II, obecnie świętym, przyszli Benedykt XVI i Franciszek. Zmienił się nade wszystko świat młodzieży, nieustannie w ruchu. Pojawiły się nowe wyzwania duszpasterskie, a każdy Światowy Dzień Młodzieży zmusza nas do przyjmowania tych wyzwań i poddawania duszpasterskiemu egzaminowi naszych umiejętności składania propozycji młodym pokoleniom. Wiele się zmieniło, ale bez zmian pozostaje żywotność i siła przyciągająca ŚDM. Jak to się dzieje? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć niniejsza książka, w której Mimmo Muolo, dziennikarz katolickiej włoskiej gazety „Avvenire”, zebrał dzieje ŚDM od początków do lipca 2013 roku w Rio de Janeiro.
Droga do Boga to wyjątkowy modlitewnik. Do obszernego zbioru tradycyjnych modlitw i pieśni dodano kalendarz uroczystości i świąt, świętych i błogosławionych oraz tabele ruchomych świąt na lata 2012 2020.
W Modlitewniku zbiór litanii wzbogacono o Litanię do błogosławionego Jana Pawła II, do znanych zaś nowenn dodano Nowennę do Najświętszej Maryi Panny Różańcowej z Pompei. Katechizm ogólny posłuży za przewodnik po prawdach wiary katolickiej, a rozdziały poświęcone sakramentom pomogą owocniej je przeżywać. Oprócz tego Droga krzyżowa z błogosławionym Janem Pawłem II, zbiór aktów strzelistych oraz rachunki sumienia dostosowane do wieku spowiadającego się i wyzwań współczesnych czasów.
Nauczenie katechizmu ma jednak nie tylko ten cel, żeby oświecać rozum ludzki, lecz także i to przede wszystkim, żeby nakłonić wolę ludzką do urządzenia życia i obyczajów zgodnie z przykazaniami nauki chrześcijańskiej.
(Z Przedmowy kard. Gasparriego)
Katechizm katolicki dla osób dorosłych, które pragną zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej, bo tak brzmi pełny tytuł katechizmu, to dzieło kardynała Piotra Gasparriego (1852-1934). Katechizm ten zawiera wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego. Wszystko, co obejmuje, jest wyrażone systematycznie, porządnie, zwięźle i krótko, aby żaden wyraz, tym bardziej pytanie, nie okazało się zbytecznym i niepotrzebnym. Napisany został w formie pytań i odpowiedzi: jest ona z dawien w Kościele praktykowana i używana, a podzielona na małe ustępy, chroni od zamieszania, ułatwia punkty godniejsze widzenia, a przez to i zapamiętanie rzeczy.
Ta książka przedstawia niezwykłe dary, jakie otrzymujemy dzięki Eucharystii, i wskazuje, jak możemy po nie sięgać. Każdy rozdziałprzedstawia jeden z aspektów naszego uczestnictwa w uobecnieniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Autor pokazuje,jak za sprawą Mszy Świętej zostają odpuszczone powszednie grzechy, jak możemy usłyszeć głos Boga przemawiającego do nasw Piśmie Świętym i ofiarować Panu samych siebie, współuczestnicząc w ofierze Chrystusa, jak Eucharystia zapewnia nam duchowypokarm, pozwalając spożywać Ciało Chrystusa i pić Jego Krew, jak nas wzmacnia, przygotowując do codziennych wyzwań.Moc codziennej Mszy Świętej to książka dla wszystkich katolików. Pogłębi rozumienie i umocni tych, którzy już praktykują częsteuczestnictwo w Eucharystii. Zachęci tych, którzy uczestniczą w niej od czasu do czasu, by czynili to bardziej regularnie. A wieluskłoni do tego, by uczynili Mszę Świętą częścią każdego swojego dnia.Polecam tę książkę katolikom szukającym drogi do świętego życia.ks. Robert J. Hater, autor Common sense catecheticsTa książka pomoże każdemu, kto pragnie zrozumiećMszę Świętą i Kościół katolicki.diakon Henry Libersat, autor Catholic and Confidentbert ghezzi to popularny katolicki pisarz i prelegent,autor 26 książek, w tym wydanej po polskuCuda i mistycy. Był liderem i nauczycielem w rozmaitychkatolickich ruchach odnowy. Prowadziprogram Signs of Our Times [Znaki naszych czasów]w katolickiej telewizji EWTN.
„Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą”. Głośny debiut Magdaleny Grzebałkowskiej. Bestsellerowa biografia „księdza od biedronek”. Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Jaki był naprawdę? Autorka dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana. Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku? Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia. Biografia mężczyzny, który ślubował ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nuda? Gdybym nie znał autorki, nigdy w życiu nie wziąłbym tej książki do ręki. I to by była największa strata. (…) Porywające! Co za życie! Co za pióro! Jacek Hugo-Bader Magda Grzebałkowska napisała fantastyczną książkę (…). Napisała ją i mądrze, i z humorem. Mam wrażenie, że ksiądz Twardowski ze swoim dowcipnym i jasnym podejściem do świata trafił na dowcipną i jasną autorkę. Mariusz Szczygieł Imponująca robota, pasjonująca lektura. „Polityka” Znakomita biografia (…) Trzeba przyznać – Grzebałkowska potrafi zaciekawić. „Dwutygodnik” Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, od kilkunastu lat jest reporterką „Gazety Wyborczej”. Autorka m.in. entuzjastycznie przyjętej książki Beksińscy. Portret podwójny. Mieszka w Sopocie.
ANNA KAROŃ-OSTROWSKA: Mam poczucie, że mówi Ksiądz o Kościele jako filozof, nie jako duszpasterz. Mówi Ksiądz o myśleniu, nadziei, prawdzie...
KS. JÓZEF TISCHNER: Cóż jeszcze?
Nawet w filozofii nie zajmuje się Ksiądz problemem Boga. Czy jest to programowe Tischnera milczenie o Bogu?
Oby wszyscy tak milczeli o Bogu jak ja! Mówię o tym, co widzę, a nie o tym, co sobie wymyślę, że zobaczę. Kiedy robię filozofię człowieka i staram się, żeby tego człowieka pokazać w maksymalnym otwarciu na Boga, to ja milczę o Bogu?!
(fragment książki)
Rozmowy ks. Józefa Tischnera z jego uczennicą Anna Karoń-Ostrowską ukazały się już po śmierci wybitnego filozofa. Opublikowane pierwotnie w tomie Spotkanie (2003), obecnie trafiają do czytelników w poszerzonej wersji. Stąd nowy tytuł: akcent w książce pada bowiem na to, jak Tischner w swojej działalności potrafił połączyć erudycję filozoficzną z doświadczeniem drugiego człowieka i horyzontem wiary.
Anna Karoń-Ostrowska – filozofka, redaktorka kwartalnika „Więź” i jedna z inicjatorek powstania Instytutu Myśli Józefa Tischnera – bardzo wnikliwie przepytuje swego nauczyciela, prosząc go zarówno o rozjaśnienie różnych kwestii filozoficznych, jak i wydobywając zeń ważne informacje biograficzne. Dowiadujemy się m.in.: dlaczego Tischner nie chciał robić kariery na zachodzie Europy, lecz wolał pozostać „filozofem Sarmatów”, które języki obce sprawiały mu największy kłopot oraz jak wyglądały jego relacje z kard. Karolem Wojtyłą i czemu nie cieszył się z jego wyboru na Stolicę Piotrową.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?