W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Jak z nim życ. Jak pomagać. Jak prowadzić terapię.
Zespół Aspergera z punktu widzenia pacjenta i terapeuty
Książka ta powstała w celu propagowania praktycznej wiedzy o zespole Aspergera, żeby ułatwić zrozumienie osób dotkniętych tym zaburzeniem – zarówno ich otoczeniu, szczególnie zaś terapeutom, jak i im samym. Christine Preißmann dzięki swoim doświadczeniom zawodowym (terapeutki) i osobistym (osoby cierpiącej na zespół Aspergera) proponuje konkretne rozwiązania problemów, które pojawiają się w terapii i w życiu codziennym chorych. Terapeutów uwrażliwia na specjalne potrzeby pacjenta autystycznego, wskazuje tematy warte omówienia i wyróżnia bardzo złożoną rolę, jaką psychoterapeuci mają do odegrania w jego życiu. Chorym zaś doradza, jak ułatwiać sobie codzienne funkcjonowanie, a także namawia ich do podejmowania wyzwań stawianych poprzez rzeczywistość. Podkreśla oprócz tego ogromne znaczenie wcześnie rozpoczętej terapii, która z braku innych metod leczenia zespołu Aspergera ma możliwość wyraźnie pomagać w zdobywaniu narastającej samodzielności i satysfakcji z życia na miarę spersonalizowanych sposobności.
(...) nie posiada podobnej pozycji na naszym rynku księgarskim.(...) Mogą z niej ze stuprocentową pewnością skorzystać – poza terapeutami rozmaitych specjalności i studentami – nauczyciele, pracownicy socjalni, a także rodzice. (...)Liczne przykłady znakomicie ilustrują poszczególne fragmenty pracy, sprawiając, że Czytelnik ma możliwość dobrze zrozumieć istotę trudności doświadczanych przez ludzi z autyzmem.
Prof. Ewa Pisula
Christine Preißmann – lekarz i psychoterapeuta. Gdy miała 27 lat, zdiagnozowano u niej zespół Aspergera. Od tamtej pory jej celem jest informowanie świata o sytuacji osób z tym zaburzeniem, o ich szczególnych potrzebach i pragnieniach.
Zespół Aspergera
Spis treści:
O autorce i wyborze tematu
Wstęp do wydania drugiego
Wstęp do wydania pierwszego
Wprowadzenie: Zespól Aspergera - ogólna charakterystyka i kryteria diagnostyczne
Część 1
Psychoterapia i pomoc - zagadnienia ogólne
Rozdział l Relacje terapeuty z pacjentem
Rozdział 2 Podstawowe warunki i początek terapii
Rozdział 3 Pomieszczenia i gabinet terapeutyczny
Rozdział 4 Postępowanie podczas terapii
Rozdział 5 Cele terapii i pragnienia, których nie da się spełnić
Rozdział 6 Wymiar finansowy
Część 2
Tematy ważne w psychoterapii i pomocy
- zagadnienia szczegółowe
Rozdział 7 Przyjaźń i związki
Rozdział 8 Życie intymne
Rozdział 9 Mieszkanie
Rozdział 10 Nauka w szkole
Rozdział 11 Praca i zawód
Rozdział 12 Organizowanie czasu wolnego
Rozdział 13 Zdrowie, choroba i starość
Rozdział 14 Sytuacje przeciążające
Rozdział 15 Sytuacje kryzysowe
Rozdział 16 Rodzina i inne bliskie osoby
Rozdział 17 Pośredniczenie w uzyskiwaniu pomocy
Słowo autorki do terapeutów: Chciałabym Państwa zachęcić
Bibliografia
Napisana w ciekawy i przystępny sposób książka przedstawiająca podstawowy zakres wiedzy dermatologicznej od budowy i funkcji skóry, przez badanie dermatologiczne, po opisy różnych chorób i zakażeń skóry oraz tkanki podskórnej i błon śluzowych.
Całość jest pogrupowana tematycznie i przedstawia jednostki chorobowe najczęściej spotykane w praktyce lekarskiej. W książce opisano ponadto manifestacje i zmiany skórne w chorobach wewnętrznych, zaburzeniach metabolicznych i wydzielania wewnętrznego, zespołach paraneoplastycznych, czy w zespole nabytego upośledzenia odporności. Osobne rozdziały poświęcono chorobom przenoszonym drogą płciową oraz nierzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej.
Czy chcielibyście wiedzieć, co sprawia, że nasze ciało tak świetnie działa? Jaki wpływ mają geny na to, jacy będziemy w przyszłości? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziecie, przeglądając tę wspaniałą książkę! Znajdziecie tu wspaniałe ilustracje, niezwykłe fotografie, ciekawy tekst i pomysły na to, jak na własną rękę dowiedzieć się więcej. Z życia wzięte – w tych sekcjach znajdziesz wszystko o najważniejszych odkryciach naukowych. Zrób to sam – to ciekawe projekty i eksperymenty, czyli mnóstwo zabawy podczas bliskich spotkań z nauką i naturą. Słowołamacze – są tu ciekawostki dotyczące pochodzenia słów. To niesamowite! - znajdziesz tu nadzwyczajne fakty i liczby. Poszukiwacz – te części prowadzą do innych, podobnych tematów omówionych w książce. POSZUKIWACZE – książki, które zabiorą Cię, dokąd tylko chcesz!
Czy chcielibyście wiedzieć, co sprawia, że nasze ciało tak świetnie działa? Jaki wpływ mają geny na to, jacy będziemy w przyszłości? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziecie, przeglądając tę wspaniałą książkę! Znajdziecie tu wspaniałe ilustracje, niezwykłe fotografie, ciekawy tekst i pomysły na to, jak na własną rękę dowiedzieć się więcej. Z życia wzięte ? w tych sekcjach znajdziesz wszystko o najważniejszych odkryciach naukowych. Zrób to sam ? to ciekawe projekty i eksperymenty, czyli mnóstwo zabawy podczas bliskich spotkań z nauką i naturą. Słowołamacze ? są tu ciekawostki dotyczące pochodzenia słów. To niesamowite! - znajdziesz tu nadzwyczajne fakty i liczby. Poszukiwacz ? te części prowadzą do innych, podobnych tematów omówionych w książce. POSZUKIWACZE ? książki, które zabiorą Cię, dokąd tylko chcesz!
Trzecie wydanie Komentarza do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie, jakim cieszyły się poprzednie wydania książki. Omówiono w nim szczegółowo ustawę z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Stanowi ona pierwszy w Polsce akt prawny tak wysokiej rangi, regulujący m.in. prawa pacjentów szpitali psychiatrycznych i domów pomocy społecznej, postępowanie lecznicze w stosunku do osoby leczonej (za jej zgodą albo bez takiej zgody), instytucję przymusu bezpośredniego, postępowanie przed sądem opiekuńczym w sprawach określonych w omawianej ustawie, ochronę tajemnicy dotyczącej w szczególności procesu leczenia i ochronę karno-prawną.
Komentarz do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego uwzględnia wszystkie nowelizacje tej ustawy, zawiera odniesienia do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, uwzględnia aktualne orzecznictwo oraz większość istotnych publikacji prawno-lekarskich dotyczących omawianej problematyki, które ukazały się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Komentarz do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego skierowany jest do szerokiego grona czytelników, w szczególności do praktyków wymiaru sprawiedliwości, a także lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz pacjentów.
Juliusz Duda jest adwokatem, członkiem Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. Stanisława Batawii w Warszawie. Jego zainteresowania zawodowe i naukowe dotyczą głównie problematyki prawa medycznego, karnego, cywilnego i prasowego. Jest uznanym autorem wielu publikacji naukowych, w tym trzech pionierskich monografii.
- Napisana przez zespół ekspertów - lekarzy, położników, pracowników służby zdrowia i naukowców - pod kierunkiem praktykującej specjalistki w dziedzinie położnictwa.
- Zawiera praktyczne i użyteczne rady, dotyczące wszystkich kwestii związanych z ciążą i macierzyństwem - od omówienia opieki przedporodowej i zagadnień natury psychologicznej, po sugestie, jak troszczyć się o noworodka i samą siebie już po porodzie.
- Prezentuje rozwój dziecka w macicy w kolejnych tygodniach ciąży - oraz ilustracje w naturalnej skali.
- Na specjalnych rozkładówkach znalazł się zwięzły opis najważniejszych wydarzeń podczas kolejnych trymestrów oraz lekarskich badań kontrolnych.
9 miesięcy ciąży - z przymrużeniem oka
Ponad miliard dzieci spłodzonych;
Pierwszy na świecie przewodnik po ciąży dla czytelnika nienarodzonego napisany przez byłego embriona
Z przedmową Thomasa Harolda Edwarda Bociana
BIBLIA ŻYCIA PŁODOWEGO
"Nie mogłem się od niej oderwać, więc musieli zrobić mamie cesarkę" - Michael Pritchard, 3 tygodnie, autor A to dopiero! Przypadki Michaela Pritcharda
Nowe, drugie wydanie książki zawiera najświeższe i najdokładniejsze informacje z zakresu życia płodowego, w tym dodające otuchy odpowiedzi na setki pytań w rodzaju:
Jak dotąd podczas ciąży mamusię zajmowały głównie stresy, obawy i depresja. Na czym właściwie powinna się skupić?
Kopię z całej siły, a mama na to, że czuje w brzuchu motylki. Czy robię coś nie tak?
Dlaczego wieczorem, kiedy akurat usiłuję zasnąć, rodzice włączają Mozarta, i to na cały regulator?!?
Ile osób mamusia powinna zaprosić, gdy będę się rodził - z dokładnością do stu?
DAVID JAVERBAUM jest znanym pisarzem - dziesięciokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy, producentem The Daily Show with Jon Stewart oraz jednym z głównych autorów bestsellera America: The Book. Mieszka z żoną i dwiema córkami w Nowym Jorku.
Publikacja omawia dialektyczną terapię behawioralną i opisuje stosowanie tej terapii w leczeniu ambulatoryjnym, całodobowym i środowiskowym, w warunkach penitencjarnych, w pracy z dorosłymi i młodzieżą oraz małżeństwami, a także osobami starszymi. Przykładowe programy z kolejnych rozdziałów ilustrują wykorzystanie terapii w leczeniu depresji, uzależnień od substancji psychoaktywnych, zaburzeń odżywiania się, psychoz oraz zachowań samobójczych i agresywnych. W analizie poszczególnych problemów podkreślono duże znaczenie dysregulacji emocjonalnej, przedstawiono przesłanki zastosowania dialektycznej terapii behawioralnej w ich leczeniu, zaprezentowano wyniki badań naukowych oraz opisy, jak standardowa wersja terapii została przejęta w niezmienionej formie bądź zmodyfikowana. Szczególną uwagę zwrócono na trudność sprostania potrzebom pacjentów z licznymi zaburzeniami wspól-występującymi.
Książka stanowi bogate źródło informacji dla psychoterapeutów, osób zarządzających ochroną zdrowia, studentów oraz stażystów w dziedzinie psychologii klinicznej, psychiatrii i opieki społecznej.
Najlepszą bronią do walki z cukrzycą jest wiedza. Ten kompletny przewodnik stworzony przez ekspertów z Kliniki Mayo dostarcza niezbędnej wiedzy, rad i informacji pomocnych w walce z tą chorobą.
"Stany nagłe w położnictwie i ginekologii. W żadnej chyba innej specjalizacji medycznej tak duża część aktywności zawodowej nie dotyczy właśnie stanów nagłych, a więc sytuacji wymagających podejmowania natychmiastowych decyzji, posiłkowania się ustalonymi algorytmami działań możliwych do zastosowania o każdej porze dnia i nocy.
Praca na Sali Porodowej to właściwie permanentne działanie w warunkach stanów nagłych. Wypadnięta pępowina, przedwcześnie oddzielające się łożysko czy po prostu objawy zagrożenia wewnątrzmacicznego wymagają podejmowania natychmiastowych działań medycznych. Kolejnym miejscem, w którym zmuszeni jesteśmy do podejmowania błyskawicznych decyzji diagnostyczno-terapeutycznych, jest Izba Przyjęć. W konsekwencji niewydolności opieki w poradniach rejonowych Izba Przyjęć stała się swoistą kompilacją poradni K i oddziału ratunkowego. Spośród pacjentek zgłaszających się na najczęściej mało uzasadnione zapisy kardiotokograficzne, uskarżających się na dolegliwości wynikające z zapalenia pochwy czy pobolewania w podbrzuszu, musimy wyłuskać te, które rzeczywiście wymagają opieki w trybie pilnym. Praca w Izbie Przyjęć stała się w ostatnich latach prawdziwym wyzwaniem. Na dziesięć pacjentek, często zniecierpliwionych, czasami agresywnych, które powinny zostać załatwione w rejonowej poradni ginekologicznej, trafia się jedna, rzeczywiście wymagająca pomocy w trybie pilnym.
Książkę, którą macie w rękach, napisali Ci, którzy w nocy biegną na izbę, wzywa się ich także do sali porodowej. Niektórzy są jeszcze w trakcie specjalizacji, są dokładnie tacy sami jak ogromna większość praktyków położników-ginekologów. Część rozdziałów jest szczególnie zwięzła, inne mają nieco większą objętość, wynika to z różnic stylu i sposobu przekazu. Ale na pewno każdy z nich jest efektem nie tylko przeglądu piśmiennictwa, ale też powstał w oparciu o własne doświadczenia, a co najważniejsze - przetestowano go w praktyce.
Już w trakcie realizacji tego projektu, pomimo że znalazło się w nim ponad 50 różnych rozdziałów, zauważyłem, że tematów, które powinny się w nim znaleźć, jest jeszcze dużo więcej. Na pewno drugie wydanie tego podręcznika będzie bogatsze o co najmniej kilkanaście kolejnych rozdziałów. Jeżeli mielibyście sugestie, jakie tematy Waszym zdaniem powinniśmy uwzględnić, bardzo proszę o przekazanie ich albo bezpośrednio do mnie, albo do redakcji."
Z wyrazami szacunku Prof. CMKP dr hab. med Romuald Dębski
Dzięki przystępnym opisom oraz barwnym obrazkom dziecko odkryje strona po stronie, jak działa jego organizm. Zrozumie, dlaczego musi jeść, myć się, spać lub uprawiać sport. Dowie się też, jak w łonie matki rozwija się życie.
Dzięki przystępnym opisom oraz barwnym obrazkom dziecko odkryje strona po stronie, jak działa jego organizm. Zrozumie, dlaczego musi jeść, myć się, spać lub uprawiać sport. Dowie się też, jak w łonie matki rozwija się życie.
W obecnym wydaniu książki, oprócz informacji dotyczących podstaw pediatrii w ścisłym tego słowa znaczeniu, Czytelnik znajdzie również takie zagadnienia, jak rozwój mowy i jej zaburzenia oraz związane z tym metody terapii. W rozdziale dotyczącym podstaw genetyki klinicznej przedstawiono niezbędny dla pediatry zasób wiedzy z tego zakresu. Ma to szczególnie istotne znaczenie, ponieważ ta gałąź nauk medycznych przeżywa obecnie niebywały w jej historii rozkwit. Od zrozumienia tych zagadnień zależeć może prawidłowe rozpoznanie i postępowanie terapeutyczne z pacjentem. W kompendium omówiono również zagadnienia pediatrii społecznej, co ma duże znaczenie praktyczne, gdyż zapoznanie się z tym tematem ułatwia zrozumienie funkcjonowania opieki zdrowotnej nad dzieckiem w Polsce. Rozbudowany został także rozdział poświęcony opiece nad noworodkiem, gdyż obecnie w pediatrii wyodrębniła się oddzielna specjalizacja, jaką jest neonatologia. Z całą stanowczością należy jednak podkreślić, że każdy pediatra musi znać podstawowe zagadnienia z tej dziedziny wiedzy medycznej. W oddzielnych rozdziałach przedstawiono zagadnienia związane z dojrzewaniem i funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz diagnostykę niedoborów odporności. Pragnę zaznaczyć, że układ odpornościowy jest jednym z trzech podstawowych systemów integrujących nasz organizm. Poznanie jego funkcji jest warunkiem niezbędnym do zrozumienia działania makroorganizmu jako integralnej, niezależnej jednostki. W rozdziale poświęconym szczepieniom ochronnym przedstawiono najnowsze, obowiązujące w latach 2009/2010, zalecenia dotyczące wakcynologii. W książce przedstawiono również zagadnienia związane z żywieniem dzieci, z uwzględnieniem coraz częściej spotykanej w naszym kraju diety wegetariańskiej. Nic dziwnego, że podręcznik ten rozrósł się do tak znacznych rozmiarów. Pragnę jednak wyraźnie podkreślić, że wiedza w nim zawarta będzie, po jej przyswojeniu, procentować w przyszłej praktyce. Kompendium przeznaczone jest dla studentów medycyny oraz dla lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych.”
Wstęp - Adam Jankowski
W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w mikologii lekarskiej. Poznano nowe metody identyfikacji patogennych grzybów oraz mechanizmy odpowiedzialne za ich chorobotwórczość. Udało się również wprowadzić do leczenia nowe leki. Stymulacją do nowych badań była wzrastająca liczba zachorowań na grzybice skórne i narządowe, które często doprowadzają do śmierci.
Mikologia lekarska jest dziedziną obejmującą wszystkie specjalności medycyny ludzkiej oraz weterynaryjnej. W Polsce aktywnych jest obecnie wiele ośrodków naukowych, dotyczy to zarówno Wydziałów Lekarskich, jak i Weterynaryjnych. Zacieśnia się też współpraca między nimi.
Do rozwoju tej specjalności medycznej w dużym stopniu przyczyniają się też czasopisma naukowe publikujące wyniki najnowszych badań z dziedziny mikologii lekarskiej oraz liczne, polskie i zagraniczne, konferencje naukowe.
Prezentowana książka zawiera doniesienia z ostatnich lat przygotowane przez najlepszych polskich specjalistów. Czytelnika może zastanowić, na pozór dość przypadkowy, układ rozdziałów tej publikacji. Logiczne byłoby jej rozpoczęcie od rozdziału IX zatytułowanego "Współczesne poglądy na taksonomię, pochodzenie i naturę grzybów". Celem przyjętej kolejności zebranego przez autorów materiału było jednak potraktowanie całości nie tylko jako podręcznika akademickiego, ale zestawienia wyników najnowszych obserwacji klinicznych i laboratoryjnych z zakresu mikologii. Układ nie świadczy też o wadze przedstawionych osiągnięć. Ma on zachęcić do studiowania publikacji od dowolnego miejsca i powracania do rozdziałów jeszcze niepoznanych.
"Mikologię – co nowego?" można traktować jako kontynuację podręcznika "Zarys mikologii lekarskiej" wydanego przez Volumed przed 10 laty.
Wprowadzenie — prof. dr hab. Eugeniusz Baran
Szanowni Czytelnicy,
oddajemy w Państwa ręce kolejną publikację z serii „… co nowego?”. Książka ta w kompleksowy
sposób przedstawia postępy w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, jakie miały
miejsce w ostatnich latach. Zgodnie z naszym pierwotnym założeniem podręcznik ten stał się
wspólnym dziełem największych w naszym kraju ekspertów w dziedzinie hipertensjologii i bliskich
jej specjalności, takich jak: kardiologia, nefrologia, pediatria, epidemiologia, geriatria, farmakologia
czy genetyka. Dzięki takiej szerokiej współpracy udało się nadać temu dziełu interdyscyplinarny
charakter w pełni odzwierciedlający szczególną istotę choroby, jaką jest nadciśnienie
tętnicze.
Wprowadzenie - prof. dr hab. n. med. Jarosław D. Kasprzak, prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki
Szanowni Państwo
Pediatria – co nowego? to pozycja pomyślana jako uzupełnienie znajdujących się na rynku wydawniczym podręczników pediatrii. Jest to zbiór autorskich opracowań grupy pediatrów, wynikający z ich zainteresowań i doświadczeń, oparty na najnowszym piśmiennictwie. Mamy nadzieję, że książka ta będzie przydatna w przygotowywaniu się młodych lekarzy do egzaminów ogólnolekarskich, a także pomoże w pracy lekarzom pierwszego kontaktu, pediatrom oraz specjalistom z innych dziedzin.
Ewa Otto-Buczkowska
Szanowni Czytelnicy,
,,Psychiatria – co nowego?” nie jest klasycznym podręcznikiem psychiatrii, ale zbiorem autorskich
rozdziałów, napisanych przez specjalistów z całej Polski. W związku z tym oferujemy
Państwu oryginalne opracowania poszczególnych tematów, odzwierciedlających poglądy autorów
na aktualną wiedzę i nowości z zakresu psychiatrii – od nowoczesnej diagnostyki, przez
zagadnienia dotyczące poszczególnych grup zaburzeń, po aktualne możliwości terapii zaburzeń
psychicznych. Całość poprzedza esej prof. Jerzego Mozrzymasa, biofizyka i humanisty,
omawiający perspektywy psychiatrii, szczególnie wieku podeszłego, w świetle rozwijającej się
neuronauki (neuroscience).
Stawiamy pytania:
W jakim stopniu odkrywana neuroplastyczność mózgu, neuroobrazowanie jego struktur
i funkcjonowania, osiągnięcia psychogenetyki zmieniają oblicze psychiatrii? Czy stan prepsychotyczny
to już choroba czy stan wysokiego ryzyka? Czy chronobiologia i somnologia to jeszcze/
już psychiatria? Jaką rolę mogą odegrać pozafarmakologiczne, biologiczne metody leczenia
i w jakim miejscu stoi nasza wiedza o psychoterapii? Kto ma rację – Kandel psychoanalityk
czy Kandel neurobiolog?
Zachęcamy do lektury!
Wprowadzenie – Joanna Rymaszewska
"Psychodermatologia jest stosunkowo nową dziedziną wiedzy leżącą na pograniczu dermatologii,
psychologii i psychiatrii. Choroby skóry manifestujące się widocznymi dla otoczenia zmianami
w sposób szczególny wpływają na psychikę chorego i jego funkcjonowanie w środowisku.
Niejednokrotnie, szczególnie dermatozy przewlekłe, są przyczyną stygmatyzacji, czyli poczucia
odrzucenia społecznego. W ramach psychodermatologii wyróżnia się psychodermatozy,
w których występujące zmiany skórne, a niekiedy tylko przeświadczenie o ich obecności, są wynikiem
pierwotnych zaburzeń psychicznych, oraz wtórne zaburzenia psychiczne, które powstają
jako reakcje na długotrwałe widoczne zmiany skórne. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne
już od lat docenia rolę aspektów psychologicznych w chorobach skóry. Rezultatem tego było
powołanie Sekcji Psychodermatologii naszego Towarzystwa czy też zorganizowanie Kongresu
European Society for Dermatology and Psychiatry (Wrocław, 2007), Wiosennych Warsztatów
Psychodermatologii (Warszawa, 2008) oraz 1. Sympozjum Psychodermatologii PTD (Piechowice
k. Szklarskiej Poręby, 2010). Obecna pozycja wydawnicza "Psychologiczne i medyczne aspekty
chorób skóry" jest monografią ze wszech miar oczekiwaną i pożądaną. Mam nadzieję, że poruszana
w niej tematyka pozwoli na lepsze zrozumienie chorego na przewlekłe dermatozy i przyczyni
się do szerzenia "psychodermatologicznego" podejścia do chorego. Odnoszę wrażenie, że
(przynajmniej czasami) nie doceniamy odpowiednio roli psychiki, stresu, cech osobowości czy to
w patogenezie licznych dermatoz, czy też w skutecznym procesie terapeutycznym. Ta książka ma
to zmienić, zwrócić uwagę na holistyczne podejście do chorego. Jestem przekonany, że grono jej
odbiorców będzie szerokie i obejmie zarówno lekarzy dermatologów, psychologów, psychiatrów,
lekarzy pierwszego kontaktu, jak i studentów.
Życzę miłej lektury."
Przedmowa – Prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski,
Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
Miniony wiek i początek obecnego stulecia naznaczone są wyraźnym wzrostem zachorowań na cukrzycę, która niesie za sobą powikłania w układzie krążenia, nie tylko u dorosłych, ale także w populacji wieku rozwojowego. Chociaż zmiany w układzie sercowo-naczyniowym u dzieci są z reguły asymptomatyczne, to jednak niezbędne jest spojrzenie na serce w cukrzycy już od początku okresu rozwojowego. Jak najwcześniejsze uchwycenie niepokojących objawów ze strony układu krążenia w cukrzycy być może uchroni chore dziecko przed groźnymi powikłaniami sercowymi w wieku dojrzałym.
Przesłanki te skłoniły zespół wybitnych specjalistów do zajęcia się tą problematyką. Prezentowana monografia zawiera wieloaspektowe spojrzenie na kluczową rolę śródbłonka w mikro- i makrokrążeniu, określanego przez J. Vane (laureata Nagrody Nobla), jako the endothelium: maestro of blood circulation.
Innym poruszanym w książce zagadnieniem są biochemiczne markery miażdżycy, zaburzenia lipidowe oraz rola nadciśnienia tętniczego, układu renina-angiotensyna oraz insulinooporności i adipokin w rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy. Sporo miejsca poświęcono także wpływowi zmian mikronaczyniowych (mikroalbuminuria, retinopatia) na stan układu krążenia w cukrzycy.
Demonstracją kliniczną wymienionych czynników sprawczych jest groźna w skutkach kardiomiopatia cukrzycowa i autonomiczna neuropatia układu sercowo-naczyniowego, które to patologie mogą ujawniać się już u dzieci w różnym okresie trwania cukrzycy, ale najczęściej pozostają niewykrywalne. Ważna jest też więc wczesna diagnoza zmian w układzie krążenia u najmłodszych pacjentów i temu zagadnieniu poświęcone są kolejne rozdziały podręcznika, podkreślające rolę badań nieinwazyjnych, takich jak: ultrasonografia, echokardiografia czy kapilaroskopia.
Monografia zakończona jest próbą ustalenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w zagrażających powikłaniach w układzie krążenia u dzieci. (...)
Przedmowa — prof. dr hab. Mirosława Urban
(...) Zakres problemów poruszonych w książce pozawala dostrzec, jak trudnym zagadnieniem jest koncepcja śmierci mózgu. Jej interdyscyplinarność sprawia, że zainteresowani tym tematem są przedstawiciele wielu dziedzin. Wprawdzie najwięcej miejsca w publikacji poświęcono medycznej stronie zagadnienia, jednak ze względu na wielorakie uwikłania koncepcji śmierci mózgowej, wspomniano także o jej innych, pozamedycznych, lecz równie istotnych aspektach. Przedstawienie argumentów przeciwników koncepcji śmierci mózgowej dopełnia obrazu całości, a ich osąd w dużej mierze autor pozostawia czytelnikom, ustosunkowując się jedynie, w miarę posiadanych kompetencji, do niektórych z nich.
Mam nadzieję, że publikacja ta spotka się z życzliwym odbiorem.
Od autora - dr n. med. Waldemar Iwańczuk
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?