W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Książka podzielona jest na odpowiednie zagadnienia, poczynając od ogólnych wskazówek dotyczących stosowania leków, do omówienia poszczególnych objawów i chorób, których leczenie samodzielne jest dopuszczone. Publikacja zawiera opisy leków zarejestrowanych w Polsce ze statusem sprzedaży bez recepty. Opisy leków zawierają dokładne wskazania do stosowania u dzieci i dawkowanie u dzieci oraz niezbędne środki ostrożności. Zarówno część poradnikowa jak i opisy leków są napisane przystępnym i przyjaznym językiem, zrozumiałym dla czytelnika.
Autorami książki pt. ?Terapia niewydolności serca? pod red. Jarosława Drożdża są lekarze pracujący w jednym ośrodku akademickim i wspólnie zajmujący się pacjentami z różnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. W publikacji omówiono niemal wszystkie dostępne dziś metody terapii niewydolności serca. Pierwsza część dotyczy ostrej niewydolności serca, począwszy od postępowania przedszpitalnego. W części drugiej przedstawiono kolejne elementy terapii schorzenia w fazie przewlekłej. Ostatnia, trzecia część książki prezentuje aktualne techniki elektroterapii ? najdynamiczniej rozwijającej się dziedziny współczesnej kardiologii. Publikacja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców ? od studentów medycyny po lekarzy wszystkich specjalności, na każdym etapie rozwoju zawodowego.
Opracowaniem problemu resuscytacji noworodka zajmują się dwa amerykańskie towarzystwa naukowe: Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Associaton) i Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics). Przekazujemy do Państwa rąk polskie tłumaczenie szóstego wydania oryginalnego pt. Neonatal Resuscitation Textbook. Konieczność dokonywania okresowych zmian zawartości kursu resuscytacji jest podyktowana nowymi wynikami badań dotyczącymi tego problemu, które sygnalizują potrzebę modyfikacji dotychczasowego doświadczenia. Krajowy Nadzór Neonatologiczny i Polskie Towarzystwo Neonatologiczne dążą do tego, aby każdy neonatolog, pediatra, położna i pielęgniarka zajmujący się noworodkiem dysponowali certyfikatem kursu resuscytacji noworodka. Polskie tłumaczenie podręcznika zostało przygotowane przez zespół neonatologów pracujących w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Zachęceni niezwykle ciepłym przyjęciem książki ?Jak sobie radzić z chorobami tętnic? Poradnik lekarza pierwszego kontaktu? redaktorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska, tworząc kolejną jego edycję poświęconą tym razem problemowi przewlekłej niewydolności żylnej (CVI, chronic venous insufficiency). Biorąc pod uwagę jego społeczny charakter oraz możliwość występowania poważnych w skutkach powikłań, powraca wciąż aktualne, retoryczne pytanie: czy należy im zapobiegać, propagując właściwe działania edukacyjne, profilaktyczne i lecznicze, czy też zmagać się z kosztownymi i trudnymi terapeutycznie późnymi okresami choroby. Ocenia się, że szeroko rozumiane w Polsce pojęcie CVI dotyczy 50% kobiet i 40% mężczyzn, co potwierdza jego skalę. Pomimo ogólnej niskiej oceny zamożności polskiego społeczeństwa, obserwuje się stale wzrastające zainteresowanie chorych możliwościami wczesnego, skutecznego i nowoczesnego leczenia, a co za tym idzie, potrzeby uzyskania przez nich satysfakcjonującej informacji już na poziomie praktyki lekarza rodzinnego.
Wzorem poprzedniej edycji poradnika do jego redagowania zaprosiliśmy grono zaprzyjaźnionych i uznanych specjalistów różnych dziedzin. Mamy głębokie przekonanie, że na efekt końcowy w postaci zadowolenia pacjenta składa się praca zespołowa, dostrzegając w tym istotną Waszą, lekarzy, rolę.
Mamy nadzieję, że oddajemy w Państwa ręce pożyteczne i przyjazne w formie kompendium wiedzy oparte na przeglądzie aktualnego piśmiennictwa. Poza informacjami ogólnymi znajdziecie w nim również bardzo interesujące, w naszej ocenie, tematy związane z możliwościami zastosowania małoinwazyjnych metod leczenia oraz ogólnymi problemami internistycznymi i anestezjologicznymi pojawiającymi się u chorych, u których jest planowane leczenie operacyjne.
Życzymy przyjemnej lektury
Dr hab.n.med. Tomasz Zubilewicz prof. Nadzw. UM
Dr n.med. Piotr Terlecki
Jedno z najbardziej obszernych, praktycznych i nowoczesnych opracowań na temat niemal wszystkich chorób nowotworach, ich diagnostyki i leczenia.
Zawiera informacje niezbędne do szybkiego, skutecznego podejmowania decyzji klinicznych, a jednocześnie kompleksowo wyjaśnia definicje, epidemiologię, patogenezę i diagnostykę procesów nowotworowych. Kładzie nacisk na wielodyscyplinarne podejście do leczenia onkologicznego z uwzględnieniem innych chorób pacjenta, a także stanu jego zdrowia psychicznego. Zawiera niezwykle cenne informacje dotyczące badań nad nowymi środkami farmakologicznymi. Zawarte w książce szczegółowe informacje obejmują również najnowsze doniesienia w dziedzinie chorób naczyniowych.
Całość wzbogacona jest wykazem nowych leków onkologicznych, wraz z określeniem ich dawkowania, oraz licznymi schematami i tabelami ułatwiającymi zrozumienie i zapamiętanie wiadomości zamieszczonych w tekście.
Jedno z najbardziej obszernych, praktycznych i nowoczesnych opracowań na temat niemal wszystkich chorób nowotworach, ich diagnostyki i leczenia.
Zawiera informacje niezbędne do szybkiego, skutecznego podejmowania decyzji klinicznych, a jednocześnie kompleksowo wyjaśnia definicje, epidemiologię, patogenezę i diagnostykę procesów nowotworowych. Kładzie nacisk na wielodyscyplinarne podejście do leczenia onkologicznego z uwzględnieniem innych chorób pacjenta, a także stanu jego zdrowia psychicznego. Zawiera niezwykle cenne informacje dotyczące badań nad nowymi środkami farmakologicznymi. Zawarte w książce szczegółowe informacje obejmują również najnowsze doniesienia w dziedzinie chorób naczyniowych.
Całość wzbogacona jest wykazem nowych leków onkologicznych, wraz z określeniem ich dawkowania, oraz licznymi schematami i tabelami ułatwiającymi zrozumienie i zapamiętanie wiadomości zamieszczonych w tekście.
Autorzy prezentują w poradniku praktyczne wskazówki dla lekarzy, dietetyków, pacjentów oraz osób opiekujących się chorymi. W szczegółowy sposób przedstawiają przyczyny i objawy wyniszczenia nowotworowego. W przypadku terapii związanej z chorobą ważne jest leczenie wspomagające i przestrzeganie zaleceń żywieniowych. Wskazani koncentrują się na postępowaniu m.in. przy utracie/przyroście masy ciała, zaburzeniach odczuwania smaku i zapachu, suchości w jamie ustnej, utracie apetytu, stanach zapalnych jamy ustnej i przełyku, wymiotach, biegunkach, zaparciach i niedokrwistości.
W publikacji znajdują się także wskazówki dietetyczne do stosowania po terapii onkologicznej, jak również dotyczące trybu życia, w tym aktywności fizycznej, osób z nowotworem i wyleczonych.
Książka zawiera praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Mogą z niej korzystać zarówno pacjenci, jak i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowoczesne i bardzo praktyczne kompendium z zakresu reumatologii
Współczesna reumatologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin chorób wewnętrznych. W ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
Harrison Reumatologia to drugie wydanie, obszernej monografii, które zostało zaktualizowane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami, przede wszystkim w zakresie strategii leczenia układowych chorób tkanki łącznej.
Aktualna, szczegółowa i niezbędna wiedza z zakresu immunologii i reumatologii. Książka podzielona na trzy główne części prezentujące: funkcjonowanie układu odpornościowego u ludzi zdrowych i chorych, schorzenia reumatologiczne związane z uszkodzeniami na podłożu immunologicznym oraz choroby stawów i przylegających tkanek rozwijających się na podłożu zmian metabolicznych, zwyrodnieniowych oraz infekcyjnych.
Bardzo praktyczna forma prezentowania omawianych treści. Diagnostyka i leczenie poszczególnych jednostek chorobowych przedstawiona za pomocą praktycznych algorytmów.
23 obszerne rozdziały napisane przez cenionych specjalistów, mających znaczący wkład w światowy rozwój reumatologii i dziedzin pokrewnych.
Przejrzysta i zwięzła forma podręcznika – liczne tabele, wykresy, postępowanie farmakologiczne i terapeutyczne wyróżnione w kolorowych ramkach.
Liczne kolorowe ryciny, ilustracje prezentujące schematy postępowania, objawy wybranych schorzeń, zdjęcia mikroskopowe i radiologiczne.
Materiały i pytania do samooceny z zakresu znajomości zagadnień opisanych w książce.
Nowoczesny przewodnik z zakresu gastroenterologii i hepatologii
Analizuje przypadki kliniczne oraz omawia wszelkie dostępne metody diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki.
Prezentuje najnowsze informacje na temat genetyki, patofizjologii, symptomatologii klinicznej, chorób zakaźnych, nowotworów złośliwych narządu trawienia oraz guzów neuroendokrynnych.
Zawiera informacje dotyczące problematyki żywienia i odżywiania pacjentów z chorobami gastroenterologicznymi.
140 pytań testowych pozwala na dokonanie samooceny znajomości zagadnień opisanych w książce.
Całość wzbogacona jest bogaty materiałem graficznym, m.in. atlas zmian występujących w jamie ustnej w przebiegu chorób narządu trawienia.
Co wspólnego mają ze sobą brwi Twojego dziecka i teoria względności?
Dlaczego w II trymestrze przyszły Tata będzie częściej wychodził po gazetę?
Kiedy maluszek słyszy pierwsze dźwięki i które z nich najbardziej mu odpowiadają?
Co powinnaś jeść przyszła mamo, a jakich produktów unikać by zapewnić maluszkowi optymalny rozwój?
Czego najbardziej potrzebuje noworodek?
Odpowiedzi na te (i wiele innych!) pytań znajdziesz w kultowym, jedynym takim na polskim rynku „Kalendarzu Fasolki”!
Kalendarz łagodnie poprowadzi Cię przez 40 tygodni ciąży.
Znajdziesz w nim informacje przydatne na każdym kolejnym etapie: porady dietetyczki, naturalne sposoby radzenia sobie z ciążowymi dolegliwościami, szczegółowy opis rozwoju maluszka, listę ważnych badań w ciąży oraz wyjaśnienie skrótów z USG, a uniwersalne kalendarium pozwoli na rozpoczęcie Twojej ciążowej przygody w dowolnym momencie.
Kalendarz promuje ideę rodzicielstwa bliskości i łagodnie wspiera więź rodzącą się między rodzicami a dzieckiem. Wśród delikatnych, pastelowych ilustracji znajdziesz wszystko, co w ciąży najważniejsze i najpiękniejsze.
Pierwszy podręcznik na temat znieczulenia w trybie ambulatoryjnym. Omówiono w nim takie zagadnienia jak: organizacja oddziału, kwalifikowanie pacjenta w trybie ambulatoryjnym, przeciwwskazania, postępowanie z pacjentami w szczególnych grupach (dzieci, ciężarne, otyli, pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci z chorobami towarzyszącymi, uzależnieni od alkoholu), szczegóły przygotowania pacjenta, zbieranie wywiadu, udzielanie informacji choremu; farmakologię i techniki anestezjologiczne. Przedstawiono również praktyczne zasady postępowania, wybór środków i metody znieczulenia, także alternatywne.
Autor zwięźle i przestępnie omówił wszystkie etapy rozwoju prenatalnego człowieka. Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi schematami, obrazami ultrasonograficznymi płodu prawidłowego i płodu z wadami wrodzonymi, a także archiwalnymi preparatami histologicznymi zarodka we wczesnym stadium rozwoju oraz rycinami zarodka uzyskanego metodami zapłodnienia in vitro.Nowe wydanie podręcznika, przy zachowaniu dotychczasowego podziału na część ogólną i szczegółową, zostało unowocześnione i poszerzone o wiele istotnych zagadnień.Oddzielne rozdziały poświęcono najważniejszym molekułom rozwojowym i ich znaczeniu w kontroli molekularnych szlaków rozwojowych oraz komórkom grzebienia nerwowego. Uaktualniony został podrozdział dotyczący płodowego zespołu alkoholowego.Piąte wydanie podręcznika wzbogacone zostało w nowe ryciny, które w przypadku embriologii są szczególnie istotne.Podręcznik adresowany jest przede wszystkim do studentów medycyny i lekarzy, ale korzystać też z niego powinni studenci innych kierunków studiów medycznych: fizjoterapii, zdrowia publicznego, biotechnologii, dietetyki, a także niektórych wydziałów uniwersyteckich.
SZANOWNI PAŃSTWO
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, obejmująca zatorowość płucną i zakrzepicę żył głębokich, jest trzecią co do częstości ostrą chorobą układu krążenia. W ostatnim czasie dokonał się prawdziwy przełom w jej diagnostyce. Wielorzędowa tomografia komputerowa jest już powszechnie dostępna, a badania ultrasonograficzne układu żylnego wykonywane są coraz częściej. Wszystko to sprawia, że zarówno zatorowość płucna, jak i zakrzepica żylna są lepiej rozpoznawane. Nadal obowiązują wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) z 2008 r. dotyczące diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej, a w lutym 2012 r. pojawiły się wytyczne American College of Chest Physicians, w których omówiono diagnostykę i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W ubiegłorocznych wytycznych ESC dotyczących postępowania u ciężarnych z chorobami układu krążenia sprecyzowano zasady zapobiegania, diagnostyki i leczenia zatorowości płucnej w tej grupie kobiet.
Jako pracownicy referencyjnego ośrodka diagnostyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mamy świadomość tych wszystkich zmian i ich klinicznego znaczenia. Dlatego też postanowiliśmy przygotować opracowanie adresowane przede wszystkim do lekarzy praktyków, którzy na co dzień podejmują decyzje diagnostyczne i terapeutyczne. Książka w sposób przystępny przedstawia współczesną diagnostykę zatorowości płucnej i zakrzepicy żylnej, ocenę ryzyka i zasady prowadzenia terapii przeciwkrzepliwej, a także ocenę ryzyka krwawień.
W ostatnim czasie wprowadzono nowe doustne leki przeciwkrzepliwe o mechanizmach działania odmiennych od antagonistów witaminy K. W naszym przekonaniu nowe antykoagulanty wywołają rewolucję w leczeniu przeciwkrzepliwym. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat będą coraz częściej stosowane i zastąpią acenokumarol oraz warfarynę. W książce Czytelnik znajdzie niezbędną w codziennej praktyce wiedzę o tych nowych lekach.
Mamy nadzieję, że książka spełni założenia i będzie pomocna w podejmowaniu codziennych decyzji terapeutycznych.
Piotr Pruszczyk, Michał Ciurzyński i Maciej Kostrubiec
Szanowni Państwo
Żyjemy w ciekawych czasach, jesteśmy świadkami ogromnego postępu w diagnostyce i terapii wielu chorób przewlekłych. Pomimo to mamy jednak sporo do zrobienia, choroby układu krążenia ciągle bowiem zbierają przedwczesne żniwo. Przyczyny tego zjawiska są złożone. Choć umiemy rozpoznawać problemy, a dzięki postępowi nowoczesnej farmakoterapii potrafimy je skutecznie leczyć, rzadko odnosimy sukces. Tak się dzieje z głównymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego ? nadciśnieniem tętniczym i dyslipidemią ? być może dlatego, że nie mamy odpowiednich narzędzi i czasu, aby namówić pacjenta do współpracy i określić jego podmiotową rolę w tym procesie (mam na myśli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych).
Oddajemy do Państwa rąk książkę na temat dyslipidemii, być może kolejną w ostatnim czasie, ale w mojej opinii nigdy nie za wiele mówienia i dyskusji na ten ważny temat. Staraliśmy się w gronie lekarzy praktyków oraz lekarzy, którzy mają doświadczenie akademickie i leczą na co dzień pacjentów, poruszyć wszystkie ważne kwestie. Mieliśmy nieco ułatwione zadanie, ponieważ grupa europejskich ekspertów opracowała i opublikowała w połowie 2011 roku zalecenia dotyczące tego ważnego obszaru. Obficie czerpaliśmy z tych ustaleń, dodając do nich własne przemyślenia i doświadczenia kliniczne. Omawiamy zakres interwencji we wszystkich grupach wiekowych (także u osób młodych i dzieci, nie pomijamy również seniorów) z rożnymi problemami towarzyszącymi (nadciśnienie, choroby nerek, cukrzyca, otyłość, choroby neurologiczne). Piszemy o lekach, które mają ugruntowaną pozycję, i o takich, które stanowią nadzieję, a może przyszłość farmakoterapii. Rozważamy problemy prewencji pierwotnej i wtórnej, przypominamy o kontrowersjach w leczeniu niewydolności serca i jednoznacznych opiniach na temat terapii ostrego zespołu wieńcowego, przedstawiamy cele terapeutyczne, zastanawiamy się nad przyczynami niedostatecznej skuteczności, piszemy też o molekularnym podłożu zaburzeń lipidowych. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgodzili się przygotować rozdziały do tej ważnej monografii. Mam nadzieję, ze spotka się ona z Państwa życzliwym przyjęciem.
Artur Mamcarz
Nerki to naturalne filtry organizmu. Ich wadliwe działanie powoduje, że nasz organizm źle funkcjonuje i jest podatny na zachorowanie, np. na cukrzycę czy choroby reumatyczne. Z kolei drogi moczowe pozwalają na bezpieczne wydalenie szkodliwych substancji z ustroju. Często lekceważymy przeziębienia i lekkie zapalenia pęcherza czy cewki moczowej, a mogą one prowadzić do ciężkich powikłań, od kamicy nerkowej po niewydolność nerek włącznie.
Doktor Jadwiga Górnicka radzi, jak zadbać o układ moczowy: nerki, pęcherz moczowy oraz prostatę i jak nie dopuścić do stanów zapalnych układu moczowego.
Jest to jeden z najlepszych i najdokładniejszych podręczników poświęconych anatomii człowieka, jakie obecnie istnieją na polskim rynku księgarskim. Stowarzyszenie autorów książek medycznych – skupiające najznakomitsze autorytety w dziedzinie medycyny - uznało tę książkę za najlepsze dzieło medyczne XX wieku.
W tomie 1 omówiono anatomię ogólną, kości, stawy i więzadła oraz mięśnie.
Choć autyzm i zespół Aspergera nie są rzadkością, pozostają mało znane. Większość ludzi tych upośledzeń nie zna i kiedy nagle się pojawiają, nie potrafi się przystosować i z nimi żyć.
Dzieci dotknięte tymi przypadłościami nie rozumieją w czym się różnią od innych, nie wiedzą jak myślą inni i mają trudności ze znalezieniem miejsca wśród rówieśników.
Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu została napisana właśnie dla nich. Jej zadaniem jest wytłumaczyć dziecku z zespołem Aspergera lub dziecku autystycznemu wysokiego poziomu w czym różni się od innych i zrozumieć kim jest. Pomóc mu żyć z tą odmiennością, pogodzić się z samym sobą i z innymi, z myślą, dlaczego tak trudno autystykowi mieć przyjaciół. To przyjazna książka do czytania w rodzinie, przed dzieckiem albo razem z nim – aby móc wymienić opinie lub nawiązać dialog.
A collection of essays dealing with the issue of normativity from various academic and scientific perspectives. The Reader will learn how phenomena such as norms, morality and rule-following are described and explained in philosophy, biology, psychology, linguistics and neuroscience. In addition, a discussion of the naturalistic fallacy from the philosophical and ethical perspectives will be included.
Contributors
Robert Audi (Notre Dame University), Jan Woleński (Kraków), Jaap Hage (Maastricht University), Anna Brożek (Warsaw University), Jerzy Stelmach (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies),, Bartosz Brożek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Mateusz Hohol (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marta Soniewicka (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Bartłomiej Kucharzyk (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Wojciech Załuski (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Aeddan Shaw (Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marcin Gorazda (Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Edward Nęcka (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Marcin Siwek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Rafał Jaeschke (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Dominika Dudek (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies), Natalia Czyżewska (Jagiellonian University & Copernicus Center for Interdisciplinary Studies).
A collection of essays dealing with the fundamental issues in neuroscience from the methodological and philosophical perspectives. The Reader will learn about the methodological difficulties connected with the use of neuroscientific experiments in philosophical argumentation and about the nature of scientific explanation in neuroscience. In addition, the collection includes case studies of several issues lying at the intersection of neuroscience and philosophy such as: theory of mind, self-consciousness, self-deception, depression and morality.
Contributors
Jerzy Vetulani (Polish Academy of Sciences), Bartosz Brożek (Jagiellonian University), Robert Poczobut (University of Bialystok), Marcin Miłkowski (Polish Academy of Sciences), Radosław Zyzik (Jesuit University of Philosophy and Education Ignatianum), Wojciech Grygiel (The Pontifical University of John Paul II), Łukasz Kurek (Jagiellonian University), Bram Heerebout (University of Amsterdam), Hans Phaf (University of Amsterdam), Dominika Dudek (Jagiellonian University), Rafał Jaeschke (Jagiellonian University), Marcin Siwek (Jagiellonian University), Piotr Urbańczyk (The Pontifical University of John Paul II), Mateusz Hohol (The Pontifical University of John Paul II), Wojciech Załuski (Jagiellonian University).
Trudno sobie wyobrazić w gronie polskich alergologów osobę, która bardziej niż prof. dr hab. med. Edward Rudzki byłaby predysponowana do napisania monografii o alergenach. Niewątpliwie to on, zajmujący się od kilkudziesięciu lat alergenami, wielki ich znawca, był pomysłodawcą tego wyjątkowego cyklu w Medycynie Praktycznej, określił jego zakres i nadał mu ciekawą formę. Poszczególne odcinki, w których Profesor wykorzystywał nie tylko swą ogromną, praktyczną wiedzę o alergenach, ale też swe umiejętności pisarskie, cieszyły się wielką popularnością. Podobnie jak cykl obecna monografia nie pretenduje do miana encyklopedii wiedzy o alergenach. Ich liczba jest ogromna (kilkadziesiąt tysięcy różnych substancji) i z każdym dniem poznajemy kolejne alergeny, zatem szczegółowe omówienie wszystkich znanych alergenów wymagałoby wydania kilkunastu tomów. Profesor dokonał wyboru tych alergenów, które są ważne z powodu częstości i obrazu klinicznego uczulenia. Są to najczęściej uczulające alergeny pokarmowe i lekowe, wziewne, kontaktowe oraz alergeny owadów. Monografia jest zatem typowym opracowaniem klinicznym, które ma dostarczyć lekarzowi informacji potrzebnych w codziennej praktyce. Ułatwiają to opisy przypadków klinicznych, często nietypowych i podkreślających różne osobliwości reakcji na alergeny, ale przez to doskonale ilustrujące problemy diagnostyczne i lecznicze, jakie składają się na codzienną pracę alergologa. Opisy te uzmysławiają, że alergolog, aby wykryć sprawcę kłopotów chorego, musi niekiedy być też dobrym detektywem. Moim zdaniem monografia jest tak napisana, że stanowić będzie również dobrą lekturę dla wielu chorych pragnących głębiej poznać przyczynę swych problemów zdrowotnych.
Ze Wstępu prof. Jerzego Kruszewskiego
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?