Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Duchu Święty, Duchu Ożywicielu i Uświęcicielu! Ty zstępujesz do wybranych serc dzieci Ojca w niebie i przyjaciół Jezusa Chrystusa z stwórczą i uświęcającą mocą. Chcesz wspomagać i wspierać naszą słabość i nieudolność ludzką w drobnych sprawach i trudnościach codziennego życia, ale i w wielkiej duchowej walce o królestwo Boże na ziemi.
Proszę, zejdź do mojego serca, uzdrów je i ukształtuj na swój obraz. Uczyń mnie szczęśliwym i dobrym człowiekiem, bo gdy ja będę wypełniony pokojem, stanę się skuteczny w przekazywaniu tego pokoju innym.
Książka interesująca poznawczo i bardzo inspirująca.
Wiele lat stawania twarzą w twarz z ludzkim nieszczęściem na „kontynentach cierpienia”, jak autor nazywa Indie i Chiny, zaowocowało wartym poznania rozważaniem na temat istoty ludzkiego cierpienia w kontekście dzieła Chrystusa na krzyżu.
Przedstawiwszy nieuchronność wielorakich nieszczęść dotykających wszystkich ludzi oraz sposoby radzenia sobie z problemem cierpienia przez różne systemy religijne i filozoficzne, przekonująco i zajmująco oraz przystępnie Jones wyjaśnia, na czym polega unikalność „nowego początku”, który w każdej, nawet najgorszej sytuacji, może
dać nam Chrystus.
Dr E. Stanley Jones (1884-1972) był misjonarzem przez ponad pół wieku działającym wśród ludzi różnych kultur i o różnym statusie społecznym. Rozpoczął od głoszenia ewangelii tzw. niedotykalnym w Indiach, ale cieszył się też uznaniem inteligencji w wielu krajach na różnych kontynentach. Zaprzyjaźniony z prezydentem Roosweltem, a także Mahatmą Ghandim (napisał jego biografię, która stała się inspiracją dla Martina Luthera Kinga) i Jawaharlalem Nehru. Inicjator spotkań nazywanych Konferencjami Okrągłego Stołu (trzydzieści lat przed powstaniem ONZ), gdzie przedstawiciele różnych religii na równych prawach rozmawiali o religijnych doświadczeniach i ich wpływie na swoje życie. Zawsze starał się głosić tylko Ewangelię Jezusa, niezależną od zachodnich systemów i kultur. Głosząc, nie atakował innych religii. Przedstawiał przesłanie Ewangelii.
Droga Jezusa – mówił – powinna być, ale często nie jest, tożsama z drogą chrześcijaństwa. Zachodnia cywilizacja tylko częściowo jest chrześcijańska. Filozofia podejmuje się udzielenia odpowiedzi na wszystko, a potem pozostawia wszystko w niezmienionym stanie. Jezus wyjaśniał niewiele, ale zmieniał wszystko wokół.
Bóg nie uratował Jezusa. Uczynił jednak coś lepszego. I właśnie w oparciu o coś lepszego niż ratunek musimy szukać chrześcijańskiego rozwiązania problemu cierpienia.
E. Stanley Jones Chrystus a ludzkie cierpienie
Perfekcjoniści to ludzie pełni energii i entuzjazmu, którzy pozytywnie patrzą na siebie i rzadko zwlekają z podejmowaniem decyzji. W życiu kierują się pozytywną motywacją, a nie strachem, dlatego cieszą się swoimi umiejętnościami i doceniają dobrze wykonaną pracę.
Richard Winter - psychiatra i psychoterapeuta - wskazuje jednak, że perfekcjonizm może stać się pułapką. Uzależnianie poczucia własnej wartości od osiąganych sukcesów, ciągłe niezadowolenie z efektów pracy i źle znoszone porażki bardzo często prowadzą do zaburzeń psycho-fizycznych, takich jak depresje, myśli samobójcze czy zaburzenia łaknienia.
Motto pefekcjonisty: Zachowuję się doskonale, więc jestem.
Paradoksalnie z pomocą przychodzi wezwanie Jezusa do doskonałości. Prawdziwa doskonałość polega na tym, by być jak Chrystus. Nie chodzi o wyczyny ani o wygląd, ale o dojrzałość w rozwoju osobowym, w naszych relacjach...
Piotr dokonał siedmiu wyborów, które odmieniły jego życie.
Kardynał Martini zaprasza, szczególnie księży i osoby konsekrowane, do refleksji nad przebytą drogą powołania. Inspiracji dostarcza głownie życie św. Piotra, wybrane momenty jego powołania i nawrócenia. W różnych wydarzeniach, radosnych i bolesnych, moc Ducha pomaga rozpoznać zadanie, które Bóg powierzył każdemu człowiekowi. Podążanie za głosem powołania wymaga ciągłego nawracania się, czyli zmiany dotychczasowego sposobu patrzenia i działania. W życiu jest wiele momentów radości, odwagi i zdecydowania, ale są też momenty smutku, niepewności i niezrozumienia, dlatego potrzeba całkowitego zaufania Bogu. Droga Piotra uczy, że najtrudniejsze chwile mogą stać się decydującymi momentami dojrzewania.
Wcześniej myśleliśmy, że zdarza się to tylko w państwach arabskich, bardzo daleko, ale teraz wiemy, że dzieje się to tutaj, może nawet w naszym bloku, na naszej klatce, obok za ścianą.
Autorka
Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależna kobieta uczy w szkole językowej, gdzie poznaje i zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Młody Muzułmanin powoli, acz bardzo metodycznie, wprowadza ją w swoją kulturę i religię. Nigdy jednak nie zdradza prawdziwych motywów. A te okażą się przerażające. Ale gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie już za późno…
Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów - relacji między nowoczesnym światem Zachodu ufundowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską.
Jakie motywy kierują ludzkimi wyborami? Kiedy miłość usprawiedliwia zbrodnie? Reyes Monforte, autorka znana w Polsce m.in. z "Burki miłości", podsuwa wiele pytań, na które odpowiedzi wcale nie są takie proste.
Między psychologią a religią jest przepaść. Przynajmniej na pozór. Prof. Robert Kugelmann w obszernym studium udowadnia jednak, że powiązania w tym przypadku są szerokie i wielorakie. Wychodząc od rozważań na temat psychologii nowoczesnej, traktowanej jako nauka, pokazuje funkcjonowanie spirytualizmu, psychoanalizy czy psychologii humanistycznej w kontekście religii, ze szczególnym uwzględnieniem katolicyzmu. Autor zadaje zasadnicze pytania o granice pojmowania psychologii i religii oraz ich wzajemne relacje. Śledzi je zarówno z perspektywy historycznej, jak i krytycznej, zatrzymując się przy zagadnieniach wspólnych, takich jak osoba czy dusza.
"Psychologia i katolicyzm" to doskonałe wprowadzenie do tematu dla wszystkich zainteresowanych zarówno psychologią, jak i teologią czy religioznawstwem.
Robert Kugelmann - profesor psychologii na uniwersytecie w Dallas. Autor "Okien duszy" ("The Windows of Soul") oraz "Stres: Natura i historia sztucznych form cierpienia wewnętrznego" ("Stress: Nature and History of Engineered Grief").
Naprawdę nie chcę, aby życie było byle jakie. I w nicość ciągle
zapatrzone. I mdłe jakieś. Nie chcę też czasu zwyczajnie zabijać.
Dobrze czas wykorzystać, to chyba zawsze jest ważne. Dobrze
przeżywać życie, to zadanie na zawsze.
Budujemy coraz większe domy, na uczelniach przybywa studentów i stopni naukowych, hołubimy celebrytów, ale gorzej już z autorytetami. Coś pękło. Coś zbylejaczało. Jakby człowiek stracił poczucie proporcji. Zatracił wartości. Zapomniał o modlitwie. Może więc wreszcie czas zadać najzwyczajniejsze pytania: Kim jesteśmy? Kim chcemy być? Dokąd zmierzamy? Jaka jest nasza wiara?
Spróbujemy?
Książka Marka Sokołowskiego to właśnie tego rodzaju próba. "Żyć nie byle jak" układa się w niecodzienny brewiarz, który prostuje kręte ścieżki życia. Ta okraszona przykładami z literatury, inkrustowana odniesieniami do własnych doświadczeń, bardzo osobista i intymna opowieść stanowi podręcznik dobrej egzystencji. Zupełnie nie byle jakiej.
Marek Sokołowski - jezuita, poeta i prozaik, profesor nauk teologicznych. Zajmuje się współczesną teologią duchowości. Autor m.in. "W stronę ekologii ducha", "Przez rok z Biblią", "Cieniste drogi ciszy".
Okazuje się, że Ewangelię można napisać dwa tysiące lat po narodzinach i śmierci Jezusa, a wydarzenia przedstawić w fascynujący i przystępny sposób z perspektywy naocznego świadka. Od tamtych dni minęło już bez mała dwa tysiące lat. W tym czasie wielu usiłowało opisać tamte zdarzenia? Ja także postanowiłem zbadać wszystko dokładnie, aby każdy, kto weźmie do ręki tę książkę i przeczyta ją z uwagą, mógł przekonać się i uwierzyć, że to, co mówimy o Jezusie Chrystusie, jest prawdą.
O. Kołacz sięgnął po opowiadanie Łukasza, by przekazać je lekkim i zrozumiałym językiem. Treść wzbogacił opisami emocji bohaterów wydarzeń oraz krótkimi wyjaśnieniami historycznymi i kulturowymi. Stąd Ewangelię św. Łukasza spisaną przez O. Kołacza czyta się jak dobre opowiadanie zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.
Gdzie jest Bóg?
Na czym polega tzw. kryzys wiary?
Dlaczego tak ważne w modlitwie jest słowo i słuchanie?
Nowa ewangelizacja to ważne zadanie. Zwłaszcza dziś. Stanowi ona szczególne wyzwanie w czasach, gdy kryzys dotyka i tego obszaru. Jednak nowa ewangelizacja to także, jak pisze o. Zdzisław Józef Kijas, wielkie wezwanie do nawrócenia.
Ta książka to opowieść o stylach, czyli sposobach bycia właściwych dla konkretnej osoby. Brak tu ocen i sądów, mnóstwo natomiast rozważań o szukaniu Boga, istocie wiary, roli rozmowy i słowa w modlitwie. Autor krok po kroku przybliża charakter nowej ewangelizacji, apelując o oddanych głosicieli Dobrej Nowiny, pokorę, a wreszcie kreśląc szerokie możliwości dla wiernych i Kościoła.
"Uboga jest nasza wiara" to mocny i wyrazisty głos, w który warto się wsłuchać.
Wiara prowokuje miłość.
Jest światłem które rozprasza mroki świata i daje nam odwagę do życia i działania.
Miłość jest możliwa i możemy ją realizować bo jesteśmy stworzeni na obraz Boga.
Żyć miłością i sprawić, aby Boże światło dotarło do świata do tego właśnie chciałbym zachęcić.
Czy w kulturze nowoczesnej mit w zawężającym i rozszerzającym znaczeniu tego pojęcia zachowuje pełnię swej wielowymiarowej tożsamości, czy też traci część swojej istoty i swoich funkcji przekształcając się w formy mitopodobne i mitopochodne? Próbę naświetlenia niektórych z wyszczególnionych powyżej zagadnień stanowią teksty zamieszczone w niniejszym tomie. Zostały one skupione w trzech częściach w związku z przedmiotem zainteresowań ich autorów: analizowali oni problem mitu albo z perspektywy historycznej albo wyodrębniali obszary zastosowań różnych koncepcji mitu, albo też zajmowali się uwypukleniem społecznych lub polityczno-społecznych wymiarów funkcjonowania mitu. Tom jest wynikiem spotkań poświęconych problemowi mitu; spotkań takich organizowanych przez Instytuty Filozofii i Socjologii we Wrocławiu odbyło się kilka, stąd i zdarzają się np. dwa teksty tego samego autora; potwierdzają one ciągłość zainteresowania tak ważnym dla myśli dwudziestowiecznej i zawsze aktualnym problemem mitu.
Ze Wstępu
Walter Nigg podejmuje w `Księdze pokutników` temat równie ważny, co w dzisiejszych czasach niechętnie podejmowany, mianowicie kwestię skruchy i sakramentu pojednania. Autor, nakreślając sylwetki postaci, ukazuje problem odwiecznych ludzkich zmagań z własnym sumieniem i bolesną przeszłością. Przedstawia nam historie dawne i współczesne, nie boi się ani trudnych pytań o nasze zranione człowieczeństwo, ani jeszcze trudniejszych odpowiedzi. Walter Nig (1903-1988) studiował protestancką teologię i filozofię na uniwersytetach w Getyndze, Lipsku i Zurychu. Był pastorem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w szwajcarskim Dällikon i adiunktem historii Kościoła w Zurychu. Zasłynął przede wszystkim jako autor bestsellerowych książek, w których po mistrzowsku nakreślił sylwetki świętych, myślicieli, artystów i heretyków wszystkich wieków chrześcijaństwa. Jako protestant przez całe życie interesował się tematem podejścia do świętości w Kościele katolickim, przez co należy do jednych z najwybitniejszych postaci w szwajcarskim teologii.
Wielki Post dla chrześcijan jest czasem zadumy, refleksji nad własnym życiem, próbą poukładania systemów własnych wartości. Skłania do zatrzymania się w biegu i zastanowienia się, co w życiu jest najważniejsze. Pomocą w tych działaniach jest liturgia kościelna, bardzo rozbudowana, obfitująca w mnóstwo symboli. Nieczęsto mamy możliwość głębszej refleksji nad tekstami i działaniami liturgicznymi. Wprowadzeni przez rodziców w sens wiary, często zatrzymujemy się na pewnym poziomie, nie rozumiejąc ogromnej głębi teologicznej wypływającej z liturgii wielkopostnej.
Niniejsza książka to podzielona na dziewięć rozdziałów opowieść o najważniejszych świętach chrześcijańskich, wzbogacona o zbiór pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Przybliża zwyczaje i obrzędy postne zarówno liturgiczne, jak i świeckie:
I Środa Popielcowa
II Wielki Post
III Niedziela Palmowa
IV Droga Krzyżowa
V Wielki Tydzień
VI Wigilia Paschalna
VII Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
VIII Całun Turyński
IX Słowniczek pojęć
Każdy z rozdziałów opatrzony jest wstępem – opisem specyfiki wydarzenia.
Podstawy eklezjalne przedstawia wyciąg z „Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych” Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zwyczaje pozaliturgiczne, opisane piękną staropolszczyzną, zaciągnięte zostały z dzieł Jędrzeja Kitowicza.
W atmosferę Tajemnicy Paschalnej wprowadza najpiękniejszy w Biblii opis Męki Pańskiej zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana.
Inspiracją do medytacji nad cierpieniem Chrystusa są pełne teksty nabożeństw wielkopostnych: Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej – z głębokim teologicznym rozważaniem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Publikacja ta pomoże nam poznać świat, w którym żył Zbawiciel i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania: Kiedy tak naprawdę narodził się Jezus? W jakich warunkach przyszło żyć i nauczać Chrystusowi? Kim był Herod Wielki? Dlaczego Piłat skazał Jezusa na śmierć? Jaka sytuacja polityczna, gospodarcza i kulturowa panowała w Jerozolimie w czasach Zbawiciela? Jakie były początki chrześcijaństwa?Film Jezus to najczęściej oglądana w historii fabularna ekranizacja życia Jezusa. Obejrzało go do tej pory ponad 4 miliardy ludzi. Wyprodukowany w 1979 roku w celach ewangelizacyjnych obraz kilka lat później trafił do Polski, a jego pokazy organizowane w tysiącach kościołów stawały się lokalnymi, ale bardzo niezwykłymi wydarzeniami.Autentyzm tego filmu powoduje, że widz czuję się, jakby wędrował po Palestynie wraz z Mesjaszem. Twórcy nie pozwolili sobie jednak na twórczą fantazję. Każde słowo wypowiedziane w filmie przez Jezusa pochodzi z Pisma Świętego.
Istotą mądrości św. Ignacego jest przeświadczenie, że Bóg jest dobry i pragnie dobra dla każdego. Dobro jednak nie dokonuje się automatycznie, domaga się współpracy człowieka z Bogiem.
O. Dariusz Michalski przedstawia dziesięć sentencji św. Ignacego opatrzonych komentarzem. Zaprasza do medytacji biblijnej, która ma pomóc odkryć ich znaczenie w życiu każdego z nas. Ta propozycja modlitwy jest pomocna zarówno na początku wędrówki z Bogiem, jak i w dalszych jej etapach.
Samobójstwo - temat tabu, o którym nie mamy odwagi mówić, wywołuje wiele pytań:
czy samobójstwo jest aktem odwagi, czy też może ucieczką, aktem rozpaczy?
czy jest wolnym, świadomym działaniem?
czym jest śmierć dla samobójcy?
czy samobójca pójdzie do nieba?
kto ponosi odpowiedzialność za samobójczą śmierć?
czy można było zapobiec tej tragedii?
jak wypełnić pustkę po stracie bliskiej osoby?
Autor odpowiada na każe z tych pytań. Pozostawia nam wiadomość pełną nadziei i pocieszenia, celebrując dar życia.
To książka, która pomaga ludziom i zaprasza do rozmowy!
JAK POGODZIĆ SWOJĄ RZECZYWISTOŚĆ PSYCHICZNĄ Z DUCHOWYM WYMIAREM ŻYCIA?
"Różnie reagujemy na zranienia: te, które potrafiliśmy odpowiednio przeżyć, pozwalają nam wzrastać; skrywane, pozostają aktywne bez naszej wiedzy i wypaczają nasze zachowania; zakażone, prowadzą w złym kierunku. Uzdrowienie wymaga powrotu do przeżyć z dzieciństwa i uświadomienia sobie sposobu, w jaki mogło dojść do zranienia. Dopiero wówczas możliwe będzie odrzucenie fałszywych poglądów i przygotowanie miejsca na przyjęcie Słowa". / Simone Pacot
Pragnąc ubogacić nasze rozumienie Słowa Bożego, warto zaprosić do wspólnej lektury Pisma Świętego największych miłośników Biblii wszystkich czasów. Gdyby jeszcze przedsięwzięciu temu przewodził Duch Święty, mielibyśmy pewność, że odkryjemy właśnie to, co On chce nam powiedzieć. Niniejsze rozważania są właśnie taką próbą. Do kręgu biblijnego został w nich zaproszony cały Kościół, z jego bogatą Tradycją i najwybitniejszymi przedstawicielami. Pod kierownictwem Ducha Świętego pochylamy się nad ważnymi tekstami z początków Księgi Rodzaju. Z pomocą naszego rozumu i serca szukamy odpowiedzi na pytania o to, kim jest człowiek oraz jaka jest jego relacja do Boga i świata.
Jezus przed swoją męką zapowiadał apostołom: "Będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość" (J 16, 20).
Nie każdy jednak smutek i nie każda radość są twórcze. Nie zawsze też prowadzą do duchowego rozwoju. Tematy podjęte przez o. Tadeusza Hajduka SJ pomagają w odkryciu, kiedy smutek może stać się szansą na duchowy wzrost oraz jakie warunki musi spełniać radość, by budowała i prowadziła do postępu na drodze życia duchowego.
Polska i Niemcy - odwieczni sąsiedzi - spotykają się na kartach tej książki, by ustalić podobieństwa i różnice we współczesnych przemianach religijnych dokonujących się w obu społeczeństwach. W stereotypowym postrzeganiu Niemcy uchodzą za kraj zdechrystianizowany, z pustoszejącymi - z roku na rok coraz bardziej - kościołami. W międzynarodowej ocenie sytuacja Kościoła w Polsce i religijność Polaków są czymś wyjątkowym. Porównanie sytuacji religijnej w Polsce i w Niemczech ma przybliżyć odpowiedź na pytanie, na czym polega nasza wyjątkowość?
(z Wprowadzenia)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?