Tutaj znajdziesz bogaty wybór lektury z zakresu chrześcijaństwa: modlitewniki, teologia, historia religii, żywoty świętych, wiara, cuda, katecheza, islam, judaizm, religie dalekiego wschodu oraz świata starożytnego.
Kiedy postanowimy, że nie będziemy już dłużej żyć, opierając się na tym, co czujemy, lecz na tym, co jest prawdą według Bożego Słowa, będziemy mogły przetrwać najsroższe życiowe burze.Sheila Walsh w swojej porywającej, niezwykle szczerej i pełnej głębokich przemyśleń książce zachęca nas, abyśmy odważyły się zejść do piwnicy swojej duszy, w której upchnięte zostały niszczące uczucia – ból, lęk, wstyd, rozczarowanie, brak przebaczenia, gniew, niepewność, rozpacz... Pokazuje, że przynosząc je pod krzyż Chrystusa, możemy je przekuć w siłę, radość, miłość, wolność. Mimo doświadczania paraliżującego wewnętrznego chaosu i życiowych błędów jesteśmy zawsze ważne dla Boga i przez Niego kochane, jesteśmy Jego córkami. Korzystając z doświadczeń swojego życia i innych kobiet, Sheila pomaga nam odnaleźć pokój i nadzieję, opartą na prawdzie Bożej obietnicy. Czyni to z ujmującą siostrzaną bezpośredniością, empatią, a także z poczuciem humoru, co sprawia, że książkę czyta się znakomicie. Niesie ona duchowe umocnienie, przekonuje, że dotarcie do prawdy o sobie ma dla nas uzdrawiające znaczenie.
o. Richard Rohr jest znany polskiemu czytelnikowi z ośmiu pozycji książkowych , w tym wydanej przez naszą oficynę książki pt. „Nagie teraz” oraz „Prostota. Sztuka odpuszczania” Siewca miłości jest polską premierą.
„Siewca miłości” nie jest kolejna? biografia? założyciela franciszkanów, roszczącą? sobie pretensje do przedstawienia jego niezafałszowanego obrazu. Nie jest to ani naukowa biografia, ani podręcznik duchowości franciszkańskiej. „Własna droga Franciszka z Asyz˙u” – jak sugeruje podtytuł – jest zachętą? do odnalezienia swojej drogi „otwartej na niebo” – napisał Jacek Prusak SJ we wstępie do książki.
Siewca miłości to opowieść o Franciszku z Asyżu, który szedł do Boga własną drogą, wybierając proste, ale dalekie od przesłodzonej świętości życie. Książka jest propozycją znalezienia, przemieniającego system konsumpcji i stojącego po stronie wykluczonych, sposobu obecności ludzi wierzących we współczesnym świecie.
„Siewca miłości” to ważny głos w dyskusji nad sposobami realizowania nauczania papieża Franciszka i formą przeżywania swojej wiary.
To również książka, która pomaga lepiej zrozumieć nauczanie papieża Franciszka dotyczące:
- ubogiego Kościoła
- radości wiary i przyjaźni z Bogiem
- zabiegania o sprawiedliwość społeczną
- kultury spotkania
- wychodzenia na peryferie, aby odnaleźć poszukujących
- duchownych będących pasterzami a nie urzędnikami.
Autorem książki jest znany amerykański franciszkanin – popularny i chętnie czytany również w Polsce - Richard Rohr, który mówi o sobie: Moim życzeniem jest (…) pozostać w Kościele, a jednocześnie być na jego obrzeżach, najdalej, jak tylko możliwe. Jego spojrzenie na życie i dokonania Franciszka z Asyżu wyrywa nas z wygodnej, instytucjonalnej religijności i konfrontuje z żywą Ewangelią, wywracającą porządek i układy świata.
Istotnym atutem „Siewcy miłości” jest przystępny, żywy język, jakim Autor pisze o duchowości i zaangażowaniu społecznym. To sposób głoszenia Ewangelii, który jest głęboko zakorzeniony w relacji z Bogiem, nikogo nie wyklucza, daje nadzieję i sprawia, że zaczynamy inaczej postrzegać siebie i innych.
Ze wstępu ks. Jacka Prusaka:
Kto nie słyszał o św. Franciszku, skoro miliony patrzą na papieża Franciszka i mówią o nim? Franciszek z Asyżu to przecież jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła i jedna z najbardziej rozpoznawalnych „twarzy” cywilizacji Zachodu. Być może z tego powodu narosło wokół niego wiele mitów, a on sam stał się przedmiotem skrajnie odmiennych i nieprzystających do siebie interpretacji. W średniowieczu widziano w nim „drugiego Chrystusa” i „anioła szóstej pieczęci”. W czasach nam współczesnych stał się ucieleśnieniem protestu społecznego, ikoną reformatora społecznego, aż po mniej lub bardziej hipisowskie dziecko natury.
fragment książki:
Moim zamiarem jest pokazanie tego, co Franciszek całkowicie zmienił i co robił inaczej; tego, co wypływało z jego wyjątkowej i niepowtarzalnej pełni. Przekonamy się, że był jednocześnie bardzo tradycyjny i, paradoksalnie, zupełnie nowy w swojej świętości. Bosymi stopami stąpał twardo po ziemi, dotykając w tym samym momencie Nieba.
„Jeśli twoim jedynym celem jest kochać, wówczas nie istnieje coś takiego jak porażka.”
„Nie przesuniesz dywanu, na którym stoisz.”
„Prawdziwa moralność lśni nawet wtedy, gdy ktoś robi coś niedoskonałego.”
„Każdy punkt widzenia jest widzeniem z jakiegoś punktu.”
„Czas to już nie pieniądz. Czas to samo życie.”
„Bądź zawsze gotowy na przyjęcie absolutnej nowości.”
Bóg nie umarł to pasjonująca książka, która w Ameryce odnotowała rekordy sprzedaży i stała się inspiracją najgłośniejszego filmu religijnego ostatnich lat. Jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy nie boją się myśleć i zadawać pytań, a przy tym czują się wezwani, by podążać przez życie z Bogiem.
Niewątpliwą siłą lektury jest zapis przykładów z życia, świadectw nawróceń i gorących, intelektualnych dyskusji. Każdy kolejny rozdział odkrywa karty fascynującego pojedynku poglądów, elektryzujących zderzeń opinii o potężnym ładunku emocjonalnym.
Autor, amerykański pastor Rice Broocks, pomaga uporządkować i ułożyć w logiczne, przekonujące argumenty wiarę chrześcijan, dając jasne, zwięzłe opisy dowodów na istnienie Boga oraz prawdziwość chrześcijaństwa.
Kto czuł, że Fryderyk Nietzsche mylił się, głosząc śmierć Boga, z pomocą tej książki będzie mógł poprzeć swoje przekonania rzeczowymi argumentami i wzmocnić dowodami ubranymi w spójne, precyzyjne wypowiedzi.
Bóg nie umarł prowadzi poszukujących i przypomina wierzącym, że:
prawdziwa wiara nie jest ślepa – jest poparta dowodami;
życie to nie przypadek – we wszechświecie istnieje cel i znaczenie;
dobro i zło nie są złudzeniem;
Bóg, który istnieje, objawił się w historii w osobie Jezusa Chrystusa.
Wszystkim, którym potrzeba oręża do obrony wiary, książka dostarcza logicznych, popartych dowodami argumentów. Wszystkim, w których rodzą się wątpliwości, pomaga ona dokonać właściwych wyborów. Wszystkim poszukującym wskazuje kierunek do tej najlepszej z dróg. Wszystkim bez wyjątku daje zaś możliwość obcowania z naprawdę mocną literaturą.
Bóg nie umarł to apologetyka na miarę XXI wieku.
Historia jednego z najbardziej niezwykłych wizerunków Matki Bożej, który - podobnie jak portret Madonny z Guadalupe - określany jest jako "nie ręką ludzką uczyniony".
Po raz pierwszy w polskich księgarniach pojawia się publikacja przybliżająca niezwykłą historię Matki Bożej z Coromoto. Autorzy szczegółowo relacjonują zmagania naukowców, które doprowadziły ich do sensacyjnego wniosku, że ... obraz nie mógł zostać stworzony przez człowieka.
Przekład łacińskojęzycznego traktatu Lorenzo Valli z 1440 r. Autor zajmuje się kwestią autentyczności tak zwanej Donacji Konstantyna, dokumentu pochodzącego rzekomo od cesarza Konstantyna Wielkiego, a w rzeczywistości powstałego - jak się go obecnie datuje - na przełomie VIII i IX w.
Dokument ten utrzymuje, że Konstantyn podarował Kościołowi rzymskiemu całą zachodnią część Cesarstwa Rzymskiego. Traktat ma formę ?mowy w obronie prawdy?, Valla posługuje się w nim całym wachlarzem argumentów z zakresu prawa, historii i historiografii, religii, polityki itp.., żeby wykazać niemożliwość przeprowadzenia takiej darowizny.
„Mój Ojcze, powierzam się Tobie” – tak modlił się bł. Karol de Foucauld. Któż z nas nie tęskni za tym, żeby jego życie było przepojone Bożą obecnością? Modlitewnik, który oddajemy do rąk Czytelników, powstał z myślą o tych wszystkich, którzy pragną przeżywać swoją codzienność w bliskości Boga. Zawiera propozycje modlitw znanych i nieznanych, starych i nowych, inspirujących do osobistej rozmowy z Bogiem. Czytelnik znajdzie w nim także propozycje rozważań różańcowych i Drogi Krzyżowej, informacje katechizmowe oraz obrzędy Mszy św. Wielką zaletą modlitewnika jest przejrzysty układ treści, czytelna czcionka i poręczny, mały format.
Wyraźne litery. Mały, kieszonkowy format. Bez problemu zmieści się w kieszeni, torebce.
Modlitewnik zawiera:
- podstawowe modlitwy (Wierzę w Boga Ojca, Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, akty strzeliste itd.) - „mały katechizm” (Dekalog, Przykazania kościelne, Główne prawdy wiary itd.) - jeden rachunek sumienia przed spowiedzią (ogólny) - obrzędy sakramentu pokuty - obrzędy Mszy świętej z Drugą modlitwą eucharystyczną - litanie - rozważania Drogi Krzyżowej i rozważania różańcowe - wybór modlitw starych i nowych, w różnych intencjach, różnych autorów - Godzinki - Gorzkie Żale
Zbiór modlitw zebranych w książeczce przeznaczony jest dla każdego, kto pragnie za wstawiennictwem świętego Józefa zanosić do Boga swe prośby.
Święty Józef z Nazaretu, mąż Maryi i opiekun Jezusa. Uchodzi za wzór wiary, czystej miłości, męstwa i ojcostwa. Tradycja podkreśla także jego sprawiedliwość, skromność oraz milczenie. Jest m.in. patronem rodzin, ojców, kobiet w ciąży, umierających oraz robotników.
Zbiór modlitw zebranych w książeczce przeznaczony jest dla każdego, kto pragnie za wstawiennictwem świętej Rity zanosić do Boga swe prośby.
Święta Rita pochodziła z okolic miasta Cascia w Italii. Choć pragnęła zostać mniszką, rodzice wydali ją za mąż. Po śmierci męża i synów podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu. Po śmierci zasłynęła wieloma cudami, stając się patronką spraw trudnych i problemów małżeńskich.
Zbiór modlitw zebranych w książeczce przeznaczony jest dla każdego, kto pragnie za wstawiennictwem świętego Antoniego zanosić do Boga swe prośby.
Święty Antoni z Padwy, doktor Kościoła, nazywany był za życia "młotem na heretyków". Nauczał teologii, zasłynął jako wybitny kaznodzieja, który gromadził ogromne tłumy.
"Ukochana Matko, Najświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły zniewalające Twoje dzieci, wyciągnij ku mnie Twoje miłosierne dłonie. Dziś oddaję Ci ten węzeł ...... (należy go wymienić, jeśli to możliwe) i wszelkie zło w moim życiu, którego on stał się przyczyną".
Zbiór modlitw zebranych w książeczce przeznaczony jest dla każdego, kto pragnie za wstawiennictwem Matki Bożej zanosić do Boga swe prośby.
Książka „Odzież i insygnia grobowe biskupów przemyskich obrządku łacińskiego” jest wyjątkowa z kilku powodów. Ze względu na zawartą w niej problematykę, metody badań i przeprowadzone analizy jest interdyscyplinarnym opracowaniem skierowanym do przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin nauki: archeologii, poprzez antropologię kultury, historię sztuki, historię Kościoła, aż po historię i teologię liturgii. Od kilkunastu la naukowcy coraz częściej podejmują badania nad kultura funeralną na podstawie zabytków pozyskiwanych z krypt grobowych. Wciąż niewiele powstaje jednak publikacji, które prezentowałyby wyniki tych badań. Publikacja prof. Anny Drążkowskiej wpisuje się w pionierski w tym względzie nurt naukowo-badawczy. Jest we współczesnej, naukowej literaturze polskiej pierwszą pozycją omawiającą – w tak szerokim zakresie – odkrytą w wyniku badań archeologicznych odzież, w której chowano zmarłych biskupów, i zachowane ich insygnia, będące znakiem władzy pasterskiej. […] Autorka odnalazła – zachowane w różnych stanie – szczątki jedenastu biskupów, które z ogromnym szacunkiem i pietyzmem poddała identyfikacji personalnej. W książce w interesujący sposób przedstawiła sposoby tej identyfikacji. Wieloaspektowej analizie, a następnie konserwacji poddała również […] odzież, w której biskupi zostali pochowani, insygnia złożone w trumnach oraz same trumny wraz z ich wyposażeniem i odnośnymi inskrypcjami. Zupełnie wyjątkowym znaleziskiem jest opisana w książce urna z ludzkim sercem. Omówiono ją na tle zwyczajów związanych z grobami serc. Warto dodać, że do tej pory dokonano niewielu takich odkryć.
Z recenzji wydawniczej ks. dr. hab. Daniela Brzezińskiego
W bieżącym roku [2014] impulsem do refleksji nad małżeństwem i rodziną jest nie tylko wspomniany Synod, ale także dwudziesta rocznica publikacji Listu do rodzin św. Jana Pawła II. List stał się dla wielu swego rodzaju lekturą obowiązkową w obchodzonym w Kościele Roku Rodziny, ale również formą bardzo osobistego spotkania z Papieżem zatroskanym o losy człowieka i rodziny, którą nazwał „centrum i sercem cywilizacji miłości”. Niniejsza publikacja stanowi zaproszenie, by do tego bardzo ważnego dla rodzin Listu powrócić. Autorzy zawartych w niej artykułów chcieliby w tym powrocie pomóc. Przedstawiając swoje refleksje nad Listem do rodzin, autorzy odpowiadają na ciągle aktualne wezwanie Jana Pawła II skierowane do teologów. W adhortacji apostolskiej Familiaris consortio papież zachęcał ich, „by jednocząc swoje wysiłki we współpracy z hierarchicznym Magisterium, starali się coraz lepiej naświetlać podstawy biblijne tej nauki, jej motywacje etyczne i racje personalistyczne. Dzięki temu, będzie możliwe w kontekście organicznego wykładu przedstawić naukę Kościoła, dotyczącą tego ważnego tematu, w sposób naprawdę dostępny wszystkim ludziom dobrej woli, ułatwiając coraz jaśniejsze i głębsze jej zrozumienie. W ten sposób zamysł Boży będzie mógł być coraz pełniej urzeczywistniany dla zbawienia człowieka i dla chwały Stwórcy”.
Ze Wstępu
Historię świątyni, która bywa uznawana za najstarszą w Poznaniu na lewym brzegu Warty, próbuje ocalić od zapomnienia Andrzej Kusztelski – dr historii sztuki, twórca kolejnej monografii z serii „Zabytki Poznania”. Autor relacjonuje najważniejsze opisy z wizytacji biskupich, począwszy od pierwszej, z 1611 r.; pokazuje archiwalne zdjęcia oraz cenne materiały z archiwum parafialnego, m.in. projekty architektoniczne. Zdjęcia współczesne Piotra Skórnickiego unaoczniają skalę zmian, jakie zaszły w wyglądzie kościoła, zwłaszcza po ostatniej wojnie, choć absurdalnie to dzisiejszy budynek bardziej niż tużprzedwojenny przypomina ten odbudowany po potopie szwedzkim. Dlaczego – o tym w książce „Kościół św. Marcina w Poznaniu”.
Jak żyć tym Słowem? Z prostotą Ewangelii, prostotą dzieci Królestwa. Często czujemy się „przytłoczeni” nazbyt wieloma obowiązkami: „muszę pracować, muszę ewangelizować, muszę płacić dziesięcinę”. Nic z tych rzeczy! Mam jedynie kochać! Kochać! Kochać!
fragment
Ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, założyciele Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, zebrali i opisali niezwykłe i poruszające świadectwa ludzi doświadczonych poniżającą mocą zła. To historie tych, którzy znaleźli się na samym dnie, lecz za sprawą działania Bożej miłości odzyskali upragnioną wolność. Dodatkowym bogactwem tej książki są refleksje autorów inspirowane słowami świętej Siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II. Stanowią one drogowskazy pozwalające pielęgnować i rozwijać duchową wrażliwość.
„Twoje Słowo jest lampa dla mych stóp” – słowa z Księgi Psalmów przyświecają niezwykłej działalności ewangelizacyjnej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.
Wierzymy, że spoczynek w Duchu jest niczym „zemsta” naszego Boga. Niewolnictwo najuboższych –zarówno to wewnętrzne, jak i zewnętrzne – jest bowiem tak wielkie, że Bóg wyciąga potężne ramię, by skrócić czas uwolnienia i „na nowo stworzyć” swoje dzieci pozbawione sił do walki.
fragment
Jak to się dzieje, że narkoman, przeżywając doświadczenie spoczynku w Duchu, wykrzykuje: „Co to za towar?! Czuję się tak lekko!”? Kto może doświadczyć „zemsty” Bożej miłości? W jaki sposób możliwa jest radykalna przemiana gangstera, który nagle chce mówić swoim wrogom: „Hej, ty! Jezus Cię kocha!”? Niezwykła książka o. Antonella Caddedu odpowiada na pytania o tajemniczą moc Ducha Świętego, zdolną wypalić krzywdę z wielu skażonych serc. Zawiera również świadectwa osób, które doświadczyły spoczynku w Duchu – przeżycia będącego w ich życiu początkiem wielkiej przemiany.
Pozwól mi iść poszukać brata, który się zagubił. Jutro może być za późno!
/fragment/
Ubóstwo, przestępczość, zaklęty krąg nałogów… i dwóch zapalonych mocą Bożego Miłosierdzia duchownych - ojcowie Henrique Porcu i Antonello Cadeddu – którzy dostrzegając ten ogrom zła, trawiącego ludzkie dusze, zdecydowali się na brawurowe przedsięwzięcie. Dzięki modlitwie i wytrwałości, a także zaskakującej pomocy wielu ludzi, podjęli błogosławiony trud niesienia światła w miejsca pogrążone w całkowitym mroku.
Założona przez zakonników wspólnota Przymierze Miłosierdzia jest dzisiaj światowym fenomenem, powstałym, aby ewangelizować i przemienić grzeszników w świadków Bożego Miłosierdzia. Przesłanie wspólnoty to kwintesencja piękna i świętej prostoty: „Człowieku! Jezus Cię kocha”.
„Boże marzenie” to przejmująca opowieść o początkach i późniejszej działalności Przymierza Miłosierdzia. To ponadczasowa historia o tym, jak można spotkać Boga w człowieku, który zatopiony w grzechu dotknął stopami dna.
Czy Bóg istnieje? Czy jest jeden dla każdego człowieka? Czy wszystkie religie są sobie równe? Co Biblia mówi o Bogu? Kim jest Jezus Chrystus? Co może dać bycie chrześcijaninem i podążanie za Chrystusem? Ograniczenia moralne? A gdzie w tym wszystkim jest wolność? Dlaczego zło panoszy się na świecie, jeśli Bóg jest miłością? Do czego służy Kościół?
To tylko kilka pytań, na które nigdy nie dano pełnej odpowiedzi, a które męczą rozum i duszę człowieka poszukującego ostatecznego sensu życia. Na te odwieczne pytania odpowiada ojciec Michel-Marie Zanotti-Sorkine. Nim został duchownym, przez wiele lat mieszkał w Paryżu jako piosenkarz i muzyk. Przebywał wśród ludzi żyjących z dala od Boga, ale bogatych w liczne pragnienia. Dziś jest kapłanem i z wielkim zaangażowaniem pracuje nad tym, aby jak największa liczba ochrzczonych, dla których praktyki religijne straciły na znaczeniu, wróciła do wiary. Wiara w Boga może się narodzić albo odrodzić w promieniach światła bijących z prawdziwych i gorących słów, jednak każdy musi tego doświadczyć sam.
Każdego roku do grobu św. Charbela Makhloufa pielgrzymują setki tysięcy wiernych. W czym tkwił sekret niezwykłej więzi tego maronickiego mnicha z Bogiem? Autorzy Pielgrzyma Wieczności zgromadzili przejmujące świadectwa krewnych, rodaków i współbraci św. Charbela. Składają się one na obraz jego życia w prostocie i błogosławionym ubóstwie. W książce znalazły się również modlitwy i opisy cudów dokonanych za sprawa świętego, który stał się symbolem chrześcijańskiej tożsamości Libanu.
o. Jean Skandar - libański maronicki mnich. Doktor historii i teolog.
Marie-Sylvie Buisson - popularyzatorka historii zżycia św. Charbela. Autorka licznych referatów na temat świętego.
Dla każdego człowieka kwestia zbawienia jest pytaniem o ostateczne powodzenie jego życia. Praca francuskiego jezuity Bernarda Sesboue stanowi jedną z najbogatszych prezentacji myśli chrześcijańskiej, zmagającej się z tym pytaniem. To przewodnik po soteriologii dla każdego poszukiwacza ostatecznego sensu istnienia. Autor łączy w niniejszej książce niezwykle bogate odwołania do źródeł doktryny chrześcijańskiej wraz z inspirującym sposobem interpretacji współczesnych modeli soteriologicznych.
Czym jest zbawienie? Czy jest dziełem życia czy śmierci? Czy to pomysł mściwego Boga, Który żąda śmierci Syna, by zaspokoić własną sprawiedliwość? To tylko niektóre z pytań, jakie Bernard Sesboue podejmuje w ożywczym kontekście XXI wieków myśli soteriologicznej. Niniejszy, pierwszy z dwóch tomów jego syntezy na temat Jezusa Chrystusa, Jedynego Pośrednika Zbawienia ukazuje wszystko, co dotyczy tożsamości Jezusa, Który jest taki sam jak my a jednocześnie inny niż my oraz Inny w relacji do każdego człowieka.
Stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, do którego miliony wiernych zanoszą ufnie swoje prośby i błagania o pomoc we wszystkich sprawach. Św. Jan Paweł II nazwał go "drogim Ojcem Pio" i twierdził, że zawsze w swoim kapłańskim życiu postępował według wskazań otrzymanych od Ojca Pio podczas ich pierwszego spotkania.
Zbiór modlitw przeznaczony dla każdego, kto pragnie za wstawiennictwem świętego z Pietrelciny zanosić do Boga swe prośby.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?