W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Książka stanowi dla rodziców ważne źródło informacji na temat objawów, diagnostyki i metod leczenia cukrzycy. Autorzy wskazują na istotną wagę diety, aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz współdziałania ze szkołą.
Cennym uzupełnieniem poradnika są adresy ośrodków diabetologicznych, gdzie można znaleźć informacje o leczeniu, a także pomoc i wsparcie.
W Muzykofilii Oliver Sacks bada potęgę muzyki, analizując doświadczenia pacjentów, muzyków i zwykłych ludzi, a znajdą się między nimi: chirurg, który po porażeniu piorunem dostaje obsesji na punkcie muzyki Chopina, osoby z amuzją, dla których symfonia brzmi jak brzęk rondli i pokrywek, oraz człowiek, którego pamięć nie obejmuje więcej niż siedem sekund – chyba że chodzi o muzykę. Doktor Sacks opisuje, jak muzyka potrafi ożywić zastygłych w bezruchu parkinsonistów, pozwala przemówić niemym ludziom po zawale, a także uspokaja i organizuje życie cierpiących na chorobę Alzheimera czy schizofreników. Muzyka potrafi inspirować, porywać na szczyty emocji i rzucać w ich głębie, bywa też czasami najlepszym lekarstwem. W Muzykofilii Oliver Sacks tłumaczy dlaczego.
Tony Cicoria miał 42 lata, kiedy uderzył w niego piorun i stanęło mu serce. Odratowany ze śmierci klinicznej wrócił do swojej pracy chirurga ortopedy. Minęło półtora miesiąca i poczuł, że musi teraz, natychmiast usłyszeć dźwięk pianina. Zachwycił się Chopinem, zakupił pianino, wziął lekcje gry. Dotychczas fan muzyki rockowej - po wypadku uznał, że nie ma nic istotniejszego na świecie niż muzyka klasyczna. Zaczął komponować. Słyszał muzykę dobiegającą go z samego środka siebie, musiał ją tylko zapisać. Uważa, że przeżył, by doznać muzyki. To była reinkarnacja, po której stał się inną osobą, muzycznie, emocjonalnie, duchowo. Zatrzymanie serca i ustanie funkcji organizmu - stwierdza Oliver Sacks - musiało doprowadzić do reorganizacji struktur mózgowych i wyzwolić nadaktywność płatów czołowych odpowiedzialnych za powiązanie naszych emocji z muzyką.
Gdy Oliver Sacks, wybitny neurolog i wybitny pisarz zarazem, miał w Nowym Jorku jesienią ubiegłego roku kilka spotkań autorskich wokół swojej najnowszej książki "Musicophilia. The Tales of Music and the Brain" (Alfred Knopf, New York 2007), pół godziny przed rozpoczęciem wszystkie siedzące miejsca były zajęte i kilkaset osób stało, żeby go posłuchać.
- Każdy człowiek od dziecka - opowiadał w księgarni Barnes & Noble na Manhattanie - ma naturalną, spontaniczną potrzebę reagowania na muzykę. Świadczy o tym najpełniej nieprzebrana liczba osób rozsianych po całym świecie, które fałszują, a mają potrzebę śpiewania. Jak wieloletni kantor w synagodze na City Island, do której zwykłem chodzić, choć nie jestem osobą religijną. Nasz mózg pozwala na postrzeganie muzyki, jej tonów i interwałów, jej brzmienia, harmonii i rytmu, na integrowanie tych wszystkich elementów i jeszcze łączenie z nimi silnych emocji. Gatunek ludzki jest w tym unikalny. Ten zachwycający mechanizm może jednak łatwo ulec mniejszym lub większym uszkodzeniom.
"Musicophilia" to opowieść o ludziach, których neurologiczna kondycja w sposób specjalny uczula na muzykę. Staje się ich nadzieją, jak w przypadku pacjentów dotkniętych demencją, którzy poprzez muzykę są w stanie choćby na chwilę nawiązać jakiś kontakt z zewnętrznym światem. Staje się ich przekleństwem, jak to się zdarza chorym, którzy na jakiś określony rodzaj muzyki reagują atakami epilepsji.
„Zrozumieć astmę” jest publikacją przeznaczoną dla chorych na astmę, ich rodzin i przyjaciół. Zawiera wyczerpujące informacje na temat przyczyn, przebiegu i leczenia astmy oraz wiele praktycznych porad niezbędnych w codziennym życiu chorego.
Kolejny raz ryciny stworzone przez Doktora Nettera oraz jego uczniów posłużyły do przedstawienia w czytelny sposób istotnych zagadnień, tym razem dotyczących chorób serca i naczyń. Poszczególne rozdziały tego podręcznika zawierają informacje ważne dla lekarza praktyka, podane w przejrzysty sposób, umożliwiające łatwe zapamiętanie.
Wyjątkowe ilustracje autorstwa Doktora Nettera - lekarza i artysty - w sposób czytelny i łatwy do zapamiętania przedstawiają istotne informacje z dziedziny kardiologii.
Tekst każdego rozdziału zawiera aktualną wiedzę opartą na zasadach EBM.
W każdym rozdziale szczególną uwagę czytelnika zwrócono na diagnostykę i leczenie, co czyni podręcznik szczególnie wartościowym dla zapracowanych klinicystów.
W poszczególnych rozdziałach opisano zmiany skórne występujące na głowie, tułowiu, nogach i innych częściach ciała. Taki układ, a także liczba kolorowych zdjęć i opatrzenie każdego schorzenia algorytmem postępowania diagnostycznego ma na celu pomoc lekarzowi w rozpoznaniu choroby.
Zaburzenia ruchowe w neurologii to jeden z najtrudniejszych interpretacyjnie problemów klinicznych. Klasyfikacja w właściwe rozpoznanie charakteru ruchów może w krótkim czasie doprowadzić do prawidłowego rozpoznania choroby, a niejednokrotnie do skutecznego jej leczenia. Niewłaściwie rozpoznanie może się przyczynić do różnych błędnych prób leczenia ze wszystkimi ich konsekwencjami, takimi jak działania niepożądane leków, które mogą być kolejnymi, jatrogennymi już zaburzeniami ruchowymi. Jeszcze większe znaczenie ma trafne rozpoznanie charakteru ruchów przy podejmowaniu decyzji o leczeniu operacyjnym (stereotaktycznym), które coraz częściej stosują neurolodzy i neurochirurdzy (?).
Atlas ruchów mimowolnych stanowi wnikliwy przegląd niemal wszystkich podstawowych zaburzeń ruchowych (?)
Zwięzłe opisy w sposób wyczerpujący definiują charakter zaburzeń ruchowych, wskazując na cechy różnicujące z podobnymi ruchami, a także zwracają uwagę na ich możliwy związek z jednostkami chorobowymi i innymi przyczynami. W wielu miejscach odwołują się one także do przyjętych w piśmiennictwie definicji czy klasyfikacji (np. w omawianiu drżenia czy dystonii) (?).
Atlas będzie niezwykle cenną pomocą w zagłębianiu książkowej wiedzy neurologicznej przez lekarzy w trakcie specjalizacji (znacznie łatwiej zapamiętuje się to, co się także zobaczyło), a zapewne też pomoże doświadczonym neurologom w stawianiu rozpoznań i da możliwość weryfikacji utartych poglądów i przyzwyczajeń diagnostycznych.
Z recenzji dr hab. med. Jarosława Sławka
W książce opisano różnego pochodzenia stany zagrażające życiu spotykane w praktyce internistycznej oraz zasady postepowania przedszpitalnego i szpitalnego w przypadku ich wystąpienia. Informacje zawarte w publikacji są niezwykle istotne, ponieważ znajomość objawów wskazujących na zagrożenie życia oraz umiejetność jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego leczenia może decydować o uratowaniu życia lub o śmierci chorego. Obecne wydanie zostało uaktualnione zgodnie z rozwojem wiedzy na temat postepowania w stanach nagłych.
Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powszechnie znana prawda.Celem niniejszej książki jest przedstawienie czynników ryzyka wystąpienia powikłań miażdżycy oraz zaprezentowanie zachowań łagodzących ich oddziaływanie. Proste zmiany w diecie, trybie życia, podejściu do codziennych problemów mogą znacząco poprawić zdrowie oraz długość i komfort życia.
Książka stanowi doskonałe uzupełnienie zaleceń lekarskich. Jest godna polecenia pacjentom jako przystępnie napisany elementarz dotyczący miażdżycy i jej powikłań oraz rzetelne kompendium zaleceń dietetycznych, psychoterapeutycznych i fizykoterapeutycznych. Wysoki poziom merytoryczny opracowania może dostarczyć niezbędnej wiedzy również personelowi medycznemu zajmującemu się tym zagadnieniem.
Dr Witold Piotrowski, kardiolog [z przedmowy do wydania polskiego]
Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Pokutuje więc tkwiące w umysłach wojennego pokolenia przeświadczenie o konieczności jedzenia na zapas – bo może zabraknąć. Kolejny stereotyp jest taki, że jedzenie tłuste jest dobre i podobnie jak wydatny brzuch świadczy o dobrobycie. Słodycze z kolei stanowią nagrodę należącą się nam za sam fakt istnienia. Jeśli na taki model żywieniowy nałoży się wykonywanie pracy bez konieczności wysiłku fizycznego powstaje wymarzona sytuacja do rozwoju miażdżycy w ścianach tętnic. Sprzyjają temu pewne okoliczności towarzyszące, nazywane czynnikami ryzyka. Powszechnie znany jest fakt, że stopień zaawansowania zmian miażdżycowych wzrasta z wiekiem i, że przyspiesza go m.in. cukrzyca, otyłość, podwyższony poziom lipidów, paskudny nałóg palenia tytoniu, brak aktywności fizycznej i nadciśnienie. Ważne jest uświadomienie sobie, że szkodliwość niektórych czynników jest zależna od naszego postępowania i stosowania zaleceń profilaktyki. Celem tej książki jest przedstawienie tych czynników oraz zaprezentowanie zachowań łagodzących ich oddziaływanie. Proste zmiany w diecie, trybie życia, podejściu do codziennych problemów mogą znacząco poprawić zdrowie oraz długość i komfort życia. Autorzy w przystępny sposób przedstawiają skomplikowane zagadnienia powstawania zmian miażdżycowych oraz możliwe powikłania. Starają się przekonać Czytelnika, że to jego własna aktywność poparta silną wolą może uchronić go przed przedwczesną chorobą lub śmiercią; Twoje zdrowie, a nawet życie w dużej mierze zależy tylko od Ciebie. Pomimo wielkiego postępu medycyny, zwłaszcza kardiologii i kardiochirurgii, choroby układu krążenia stale są najczęstszą przyczyną zachorowań i zgonów. Zjawisko to jest o tyle przykre, że dotyczy ludzi młodych, aktywnych zawodowo, dla których powrót do pracy po urazie, jakim jest zawał serca lub udar mózgu, wcale nie jest łatwy.
Poradnik dla rodziców i nauczycieli
Oto realistyczna, a zarazem optymistyczna książka, która stanowi idealne źródło informacji i porad dla rodziców i specjalistów, którzy próbują nadążyć za dziećmi żyjącymi bez hamulców. Autor opisuje pełne spektrum objawów związanych z ADHD, współwystępujące zaburzenia oraz najczęstsze problemy, z którymi muszą sobie radzić rodzice. Dalsza część książki skupia się na rozwiązaniach, które zostały oparte na czterech podstawowych zasadach. Zasada nr 1 brzmi „Bądź pozytywny”: kary mogą zmienić zachowanie dziecka, ale tylko pozytywne podejście jest w stanie wpłynąć na jego nastawienie. Zasada nr 2 to „Bądź spokojny”: trudno jest myśleć logicznie, kiedy czujesz się przytłoczony. Zasada nr 3 brzmi „Bądź zorganizowany”: odnosi się ona głównie do szkolnej edukacji dziecka. Zasada nr 4 to zalecenie, aby ani na chwilę nie zaprzestać wcielania w życie pierwszych trzech reguł. Następnie dr Kutscher omawia zastosowanie środków farmakologicznych w terapii ADHD. Ostatni rozdział to podsumowanie wszystkich najważniejszych informacji; można go czytać jako odrębną całość. Do książki dołączono także użyteczne testy psychologiczne.
Niniejsza książka będąca owocem wieloletnich i wieloaspektowych badań zarówno eksperymentalnych, jak i klinicznych, stanowi cenne źródło wiedzy na temat mechanizmu kontroli motorycznej kompleksu lędźwiowo-miednicznego. Przedstawia nowatorski sposób badania i terapii zaburzonej stabilizacji dolnego odcinka kręgosłupa. Adresowana jest do osób zawodowo zajmujących się problematyką dolegliwości bólowo-przeciążeniowych kręgosłupa.
Zainteresować powinna przede wszystkim fizjoterapeutów oraz lekarzy ortopedów, neurologów i rehabilitantów. Dla studentów kierunku fizjoterapia stanowić może literaturę uzupełniającą, pomocną w zrozumieniu czynnościowego podłoża nieswoistych „bóli krzyża”.
W książce autor radzi, jak żyć z cukrzycą leczoną dietą, zdrowym trybem życia i tabletkami. Wszechstronnie odpowiada na liczne pytania, które zadają sobie osoby cierpiące na tę chorobę. Tłumaczy, co jest jej istotą i jakie są objawy. Informuje, jak zmienić tryb życia, zmodyfikować sposób odżywiania, jakie stosować leki, aby choroba przebiegała łagodnie i bez powikłań. Dzięki temu poradnikowi można uwierzyć, że mimo ograniczeń, jakie niesie ze sobą choroba, życie może być lepsze i pełniejsze.
W Atlasie zawarto szczegółowy opis postępowania w zabiegach chirurgiczno-ortopedycznych. Oprócz opisów anatomicznych ilustrowanych licznymi znakomitymi rycinami, przedstawiono w nim również metody ułożenia chorego, kolejne etapy operacji, zalety i wady opisanych dostępów, a także ryzyko związane z zastosowaniem poszczególnych metod.
Książka jest adresowana do lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii, a także do doświadczonych ortopedów. Będzie ona również bardzo przydatna dla chirurgów leczących złamania.
Etyczny wymiar oceny społecznej dzieci i rodziców dotkniętych ADHD
Ocena współwystępowania zaburzeń i chorób u dzieci i młodzieży z ADHD
Postrzeganie sytuacji szkolnej uczniów z ADHD przez matki
Psychokorekcyjny trening zdolności poznawczych dziecka z ADHD
Jest to pierwsze polskie wydanie podręcznika cieszącego się w wielu krajach ogromną popularnością.
W poszczególnych częściach publikacji przedstawiono:
- schorzenia endokrynologiczne oraz ich objawy
- stosowane metody diagnostyczne
- alfabetyczny wykaz leków
Wnikliwie opracowany, bogato ilustrowany poradnik przeznaczony dla kobiet pragnących poznać, jak pracuje ich ciało podczas ćwiczeń. Pomaga w stworzeniu osobistego programu treningowego.
Wiele osób cierpi na zaparcia i sięga wówczas po środki przeczyszczające. Ich dłuższe stosowanie może jednak spowodować wystąpienie poważnych powikłań.
W zwalczaniu zaparć skuteczne są metody niefarmakologiczne.
W naszym poradniku Czytelnik znajdzie rady, jak zmienić dietę i tryb życia, jakich potraw należy unikać oraz z jakich produktów spożywczych przyrządzać posiłki, by pozbyć się się zaparć.
Obecnie operacje przezpochwowe stosowane są w ginekologii dosyć powszechnie. Do zalet takiego dostępu operacyjnego należą:: dobry efekt kosmetyczny, duży komfort dla pacjentek, mniejszy odsetek pooperacyjnych powikłań, krótsza hospitalizacja oraz szybsze dochodzenie do zdrowia po operacji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt stosowania prostszych narzędzi niż podczas laparoskopii. Mimo to techniki przezpochwowe wymagają od operatora dokładności, wyszkolenia i doświadczenia. Podręcznik ten powstał właśnie z myślą o wszystkich poszukujących prostego i praktycznego przewodnika po technikach chirurgii przezpochwowej. W zrozumieniu treści pomagają liczne ramki z tekstem zawierającym praktyczne wskazówki lub podstawowe błędy popełniane przez niedoświadczonych operatorów. Warto dodać, że w celu przejrzystego przedstawienia każdego etapu operacji użyto ponad stu kolorowych ilustracji oraz 230 kolorowych fotografii.
Pierwsza część podręcznika wprowadza w ogólne aspekty chirurgii ginekologicznej. W drugiej części szczegółowo opisano operacje z dostępu pochwowego, mając na uwadze patofizjologie schorzeń będących wskazaniami do leczenia operacyjnego, w tym:: prostego wycięcia macicy, wycięcia macicy wspomaganego laparoskopowo, operacyjnego leczenia nowotworów, wypadania narządu rodnego, nietrzymania moczu. Poruszone zostały kwestie rozpoznawania i zaopatrywania powikłań, które mogą pojawić się zarówno w trakcie operacji przezpochwowych, jak i po nich. W ostatniej części podręcznika profesor Dargent przedstawił krytyczną ocenę wszystkich opisanych operacji.
Taki układ podręcznika i forma przedstawienia trudnego tematu sprawiają, że pozycja ta jest niezbędna nie tylko dla każdego lekarza specjalizującego się w chirurgii ginekologicznej, lecz także dla doświadczonych ginekologów, chirurgów oraz urologów.
Ten nowoczesny podręcznik od kilkunastu lat towarzyszy studentom medycyny, początkującym radiologom i innym osobom związanym z radiologią. Wydanie zostało uaktualnione i wzbogacone o dwa rozdziały na temat obrazowania serca oraz PET. Rozszerzono też inne rozdziały, dodając takie zagadnienia, jak kolonoskopia wirtualna, wykorzystanie TK w ocenie kamieni nerkowych, TK urazów brzucha i powikłania po przeszczepach szpiku kości.
Trzeci tom obejmuje tematy: Radiologię naczyniową i zabiegową, przewód pokarmowy, drogi moczowo-płciowe, ultrasonografię.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?